0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #320 -: Април 29, 2013, 22:17:14 pm »
Добър вечер,Д-р Даскалова! Бременна съм (20 г.с.) и днес бях на фетална морфология. От прегледа разбрах,че бебето е добре и отговаря на размерите си за седмицата. Но ми казаха,че имам увеличена околоплодна течност. За съжаление,аз не разбрах това какво трябва да значи и не знам дали трябва за нещо да се притеснявам. Моля,обяснете ми,ако имате възможност. Благодаря предварително!
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #321 -: Април 30, 2013, 15:36:37 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Интересува ме малък ли е околоплоден сак с размери 7,9 мм за 5 г.с.?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #322 -: Май 07, 2013, 13:11:33 pm »
Добър вечер,Д-р Даскалова! Бременна съм (20 г.с.) и днес бях на фетална морфология. От прегледа разбрах,че бебето е добре и отговаря на размерите си за седмицата. Но ми казаха,че имам увеличена околоплодна течност. За съжаление,аз не разбрах това какво трябва да значи и не знам дали трябва за нещо да се притеснявам. Моля,обяснете ми,ако имате възможност. Благодаря предварително!

Желателно е да се проследи в динамика околоплодната течност, тъй като понякога това състояние е преходно. Ако продължи обаче трябва да се потърсят причини за това състояние /а те могат да бъдат инфекциозни, малформации на плода, болести на майката, гестационен диабет/. И според откритата причина да се търси решение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #323 -: Май 07, 2013, 13:19:59 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Интересува ме малък ли е околоплоден сак с размери 7,9 мм за 5 г.с.?

Не. В толкова ранен срок на бременността размерът на плодния сак не е от определящо за развитието на бременността значение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #324 -: Май 07, 2013, 13:52:58 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!
Имам една успешна бременност след 3 миссед аборта (7-8 седмица всички).През цялата бременност бях на терапия ,която ми беше предписана от Д-т Конова в реп.клиника в Плевен,т.е вливане на интралипид ,имуновеннин при положителен тест и аспирин и фраксипарин до 35 седмица.Имам направени доста изследвания ,които основно са от 2009 година (полови и щитовидни хормони в норма,имунологични (високи НК клетки,АФА-положителни,Антинуклеарни-положителни,тромбоцитно-левкоцитни агрегати -повишени)генетични за тромбофилия-носител на генотип 4Г/4Г,цветна снимки-проходими тръби,спермограма-СДИ тест в Плевен се оказа че сме с 7% морфология по Крюгер и висок оплодителен потенциал-7.22% (15%-30%)
Инфекциозни(листериоза,токсоплазмоза,бруцелоза,рубеола,цитомегаловирус-отрицателни)),кариотип -норма при двамата.
Опитах  накратко,но май не стана.
2 години след раждането на сина решихам да опитаме за второ дете,но в рамките на 8 месеца имам  2 спонтанни аборта,в 4-5 седмица и в 11 седмица( при тази бременност от положителния тест бях само на аспирин през ден, Имуновенин  не успях да намеря във Варна.Ясно ми е ,че тази предписаната терапия трябва да си я спазвам..но искам съвет и от Вас.
...Какви изследвания още ще ми препоръчате да направя ,като се има предвид че имам една успешна бременност?За съжаление няма имунолог във Варна да се консултирам ..
Да добавя на 36 години съм.

« Последна редакция: Май 07, 2013, 14:05:53 pm от Велина »

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #325 -: Май 13, 2013, 22:47:19 pm »
Здравейте д-р Даскалова
Днес получих резултатите от изследванията ми за Цитамегаловирус и Рубеола.Изчетох много по темата какви всъщност трябва да са стойностите за да е всичко в норма,но прочетените от мен материали са доста противоречащи едно с друго.Резултатите ми от изследванията са:

Rubeolla IgG         20.7        IU/ml      < 10.0 /-/отр ., >10.0 /+/ пол.
CMV IgM         0.38        COI      <0.7/-/ отр; 0.7 - 1.0 съмнителен; > 1.0 /+/ пол.    
CMV IgG         250.1        U/ml      < 0.5 /-/ отр., 0.5 - 1.0съмнителен; > 1.0 /+/ пол.

Въпросът ми е,това,че са с положителни стойности IgG какво означава-че вече съм имала този вирус и сега имам имунитет и голямо количество на антитела да се справят с евентуално повторно възвръщане(защото до колкото знам Цитомегалавируса заразиш ли се веднъж остава в организмът ти до живот в "спящо"състояния или в активно) или че в момента имам някой от тези вируси?

Благодаря ви предварително за отделеното време
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #326 -: Май 14, 2013, 15:48:24 pm »
Иска ми се да попитам нещо, но не знам дали темата е подходяща.
В протокола за съхранение на стволовите клетки има отбелязано, че са открити стафилококи.
Бебето беше с инфекция и проведоха лечение с антибиотик Уназин, за 5 дни.
Интересува ме дали стафилококите могат да причинят инфекция. И при следваща бременност какво да изследвам, за да знам има или няма някъде от тях?
Могат ли някак да навредят?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #327 -: Май 15, 2013, 22:55:39 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!
Имам една успешна бременност след 3 миссед аборта (7-8 седмица всички).През цялата бременност бях на терапия ,която ми беше предписана от Д-т Конова в реп.клиника в Плевен,т.е вливане на интралипид ,имуновеннин при положителен тест и аспирин и фраксипарин до 35 седмица.Имам направени доста изследвания ,които основно са от 2009 година (полови и щитовидни хормони в норма,имунологични (високи НК клетки,АФА-положителни,Антинуклеарни-положителни,тромбоцитно-левкоцитни агрегати -повишени)генетични за тромбофилия-носител на генотип 4Г/4Г,цветна снимки-проходими тръби,спермограма-СДИ тест в Плевен се оказа че сме с 7% морфология по Крюгер и висок оплодителен потенциал-7.22% (15%-30%)
Инфекциозни(листериоза,токсоплазмоза,бруцелоза,рубеола,цитомегаловирус-отрицателни)),кариотип -норма при двамата.
Опитах  накратко,но май не стана.
2 години след раждането на сина решихам да опитаме за второ дете,но в рамките на 8 месеца имам  2 спонтанни аборта,в 4-5 седмица и в 11 седмица( при тази бременност от положителния тест бях само на аспирин през ден, Имуновенин  не успях да намеря във Варна.Ясно ми е ,че тази предписаната терапия трябва да си я спазвам..но искам съвет и от Вас.
...Какви изследвания още ще ми препоръчате да направя ,като се има предвид че имам една успешна бременност?За съжаление няма имунолог във Варна да се консултирам ..
Да добавя на 36 години съм.

Велина, аз бих оценила първо яйчниковия ти резерв, бих повторила щитовидните хормони, както и бих разширила генетичните изследвания с някои по-нови маркери. И нова спермограма. Също така бих уточнила имаш или не антифосфолипиден синдром.

С обновената информация ще може да се прецени конкретно на каква терапия трябва да бъдеш - преди и по време на бременност.

Ако се случи слудваща неуспешна бременност, което не ти пожелавам, направете генетичен анализ на абортивния плод.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #328 -: Май 15, 2013, 22:58:56 pm »
Здравейте д-р Даскалова
Днес получих резултатите от изследванията ми за Цитамегаловирус и Рубеола.Изчетох много по темата какви всъщност трябва да са стойностите за да е всичко в норма,но прочетените от мен материали са доста противоречащи едно с друго.Резултатите ми от изследванията са:

Rubeolla IgG         20.7        IU/ml      < 10.0 /-/отр ., >10.0 /+/ пол.
CMV IgM         0.38        COI      <0.7/-/ отр; 0.7 - 1.0 съмнителен; > 1.0 /+/ пол.    
CMV IgG         250.1        U/ml      < 0.5 /-/ отр., 0.5 - 1.0съмнителен; > 1.0 /+/ пол.

Въпросът ми е,това,че са с положителни стойности IgG какво означава-че вече съм имала този вирус и сега имам имунитет и голямо количество на антитела да се справят с евентуално повторно възвръщане(защото до колкото знам Цитомегалавируса заразиш ли се веднъж остава в организмът ти до живот в "спящо"състояния или в активно) или че в момента имам някой от тези вируси?

Благодаря ви предварително за отделеното време

Траен, напрегнат имунитет има само спрямо рубеола. Т.е. стойностите ти показват, че имаш имунитет и не можеш да се заразиш повторно, така че няма опасност по време на бременност бебето да развие рубеолна ембриопатия.

По отношение на CMV, тази конфигурация е благоприятна, но не означава, че не може да настъпи реинфекция. Въпреки това наличието на висок титър "защитни" антитела клас IgG е добре за тебе.

Дали бях ясна?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #329 -: Май 15, 2013, 23:02:57 pm »
Иска ми се да попитам нещо, но не знам дали темата е подходяща.
В протокола за съхранение на стволовите клетки има отбелязано, че са открити стафилококи.
Бебето беше с инфекция и проведоха лечение с антибиотик Уназин, за 5 дни.
Интересува ме дали стафилококите могат да причинят инфекция. И при следваща бременност какво да изследвам, за да знам има или няма някъде от тях?
Могат ли някак да навредят?

Микробиологично изследване на вагинален секрет, това ще ти е нужно при следваща бременност. Да, стафилококите могат да причинят инфекция, предполагам си чувала за стафилококова инфекция в родилните и неонатологични отделения. Нелекувана инфекцията е неприятна, но ти си провела лечение, така че не виждам основание за тревога.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #330 -: Май 15, 2013, 23:24:48 pm »
Много ви благодаря за изчерпателния отговор д-р Даскалова.

Поздрави
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #331 -: Май 18, 2013, 16:05:55 pm »
Благодаря, д-р Даскалова!

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #332 -: Май 20, 2013, 17:01:18 pm »
Д-р Даскалова,

Имах контакт с  дечица болни от 5-та шарка . Опасно ли е за мен ?
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #333 -: Май 21, 2013, 13:53:26 pm »
Д-р Даскалова може би въпроса ми не е за тук но все пак ако модератор реши нека го премести.Искам да попитам,след раждане на второ дете реших да си поставя спирала.Какви изследвания е хубаво да направя преди това?Коя бихте ми препоръчали като марка?Има ли връзка ако съм алергична към сребърни и обикновенни накити да не ми понесе и спирала която е медна или сребърна?Трябва да си купя златна ли?И каква е разликата между хормоналните спирали и другите(пример Мирела и Нова Т)А какво ви е мнението за най-старите Копер Т?Само в огромната разлика в цените или и в качеството и в процент на ефективност има разлика?Благодаря ви предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #334 -: Юни 01, 2013, 18:49:40 pm »
Д-р Даскалова,

Имах контакт с  дечица болни от 5-та шарка . Опасно ли е за мен ?

Аз бих направила консултация с инфекционист /вирусолог/, по възможност в НЦЗПБ. За всеки случай.

Любопитна съм как разбра какво е заболяването? Доколкото знам, в България стандартно не може да се изследва парвовирус В19, има го само в някои изследователски програми. Дано вече има някакъв напредък по въпроса.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #335 -: Юни 01, 2013, 18:51:12 pm »
Д-р Даскалова може би въпроса ми не е за тук но все пак ако модератор реши нека го премести.Искам да попитам,след раждане на второ дете реших да си поставя спирала.Какви изследвания е хубаво да направя преди това?Коя бихте ми препоръчали като марка?Има ли връзка ако съм алергична към сребърни и обикновенни накити да не ми понесе и спирала която е медна или сребърна?Трябва да си купя златна ли?И каква е разликата между хормоналните спирали и другите(пример Мирела и Нова Т)А какво ви е мнението за най-старите Копер Т?Само в огромната разлика в цените или и в качеството и в процент на ефективност има разлика?Благодаря ви предварително!

Личният ми избор би бил обикновена /нехормонална/ спирала.
Останалото е извън моята квалификация.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #336 -: Юни 03, 2013, 11:21:05 am »
Здравейте д-рДаскалова!Писах и в темата на бременните,където се бяхте включили с отговор,за което ви благодаря.Тъй,като резултата от БХС 1:50 за синдром на Даун не ми дава мира,моля да ме насочите към правилните действия.Четох че се прави късен БХС във 2-ри триместър,,ще го направя в Майчин дом,но незнам към кой лекар да се обърна за ФМ.За жалост в нашия град няма такива !Бихте ли ми препоръчали лекар,към който да се насоча за ФМ?Благодаря предварително!

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #337 -: Юни 03, 2013, 14:07:34 pm »
здравейте д-р Даскалова бременна съм с близнаци в 29г.с. от един месец ми се надуват краката при глезените и от скоро започнаха и ръцете лекуващите ми лекари казаха,че било нормално и не ми дадаха талон за изследвания аз на своя глава си пуснах албумин в урината и в кръвта...в урината всичко е ок.белтък и т.н но в кръвта при референти стойности 35-50 резултата ми е 34...трябва ли да се тревожа или е нормално???трябва ли да пия нещо или не?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #338 -: Юни 05, 2013, 18:10:47 pm »
Здравейте д-рДаскалова!Писах и в темата на бременните,където се бяхте включили с отговор,за което ви благодаря.Тъй,като резултата от БХС 1:50 за синдром на Даун не ми дава мира,моля да ме насочите към правилните действия.Четох че се прави късен БХС във 2-ри триместър,,ще го направя в Майчин дом,но незнам към кой лекар да се обърна за ФМ.За жалост в нашия град няма такива !Бихте ли ми препоръчали лекар,към който да се насоча за ФМ?Благодаря предварително!

Доц. Димитрова, но и при друг лекар да попаднеш, по-важното е скринингът да бъде направен в генетичната лаборатория.

Феталната морфология и друго изследване, което ти предстои. Това е високоспециализирано изследване, което трябва да бъде направено от акушер-гинеколог /не от друг специалист, напр. по педиатрия или образна диагностика, каквато практика съществува у нас/.
« Последна редакция: Юни 05, 2013, 18:22:38 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #339 -: Юни 05, 2013, 18:13:40 pm »
здравейте д-р Даскалова бременна съм с близнаци в 29г.с. от един месец ми се надуват краката при глезените и от скоро започнаха и ръцете лекуващите ми лекари казаха,че било нормално и не ми дадаха талон за изследвания аз на своя глава си пуснах албумин в урината и в кръвта...в урината всичко е ок.белтък и т.н но в кръвта при референти стойности 35-50 резултата ми е 34...трябва ли да се тревожа или е нормално???трябва ли да пия нещо или не?

Този проблем трябва да се уточни с допълнителни консултации и изследвания, да се види бъбречната функция, след което да се назначи терапия. Кръвното налягане трябва да се следи редовно, както и кръвотока от и към бебето чрез доплерова ехография.

Успех.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу