0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #360 -: Юли 24, 2013, 18:29:05 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,

Моля отново за вашето мнение по следния въпрос. Каква е нормалната дължина на шийката на матката?
При измерването й (в клиниката, в която правих инвитрото), когато бях в 18 г.с., моята маточна шийка беше 4,51 см. В 20 г.с. (по време на 4D преглед при д-р Марков), беше 4.24 см. Тази седмица (22 г.с.), при посещение на държавната ЖК, лекарката ме попита колко е била тогава и след като й отговорих, че е била 4,24 см, тя каза, че е невъзможно да е толкова и че трябва да е 3 см и нещо и след това измери, че е 3.4 см. Озадачава ме фактът, че резултатите на 2-ма от лекарите са сходни и показват над 4 см., а третият лекар твърди, че дължината, по принцип, не може да бъде такава и измерва с 1 см. по-малко. На какво биха могли да се дължат тези разминавания в измерването и на кое бих могла да се доверя?

И допълнително, ако наистина дължината е 3.4 см, считате ли, че е нормална дължина за 22 г.с.?

Благодаря предварително.

Маточната шийка е динамична структура. Може да бъде по-къса в даден момент, след това да е по-дълга и т.н. Приблизителни норми можеш да видиш тук - Оценка на маточната шийка. Довери се на д-р Марков.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #361 -: Юли 24, 2013, 18:33:41 pm »
Здравейте , резултатите ми от БХС са 1;65 ( за Даун) , а при ФМ ми казаха , че бебето има киста в мозъка .  Много ме е страх от амниоцентезата  .... Знам ,че е личен избора , но все пак имам чувството , че тя ще ми навреди повече . Според АГ съм в 16 седмица , а според ФМ в 15 , това има ли значение за БХС ?

Рискът е наистина неприятно висок. БХС е правен в националната генетична лаборатория, нали? Разликата от 1 седмица не може да обясни резултата.

Амниоцентезата е добър метод за диагностика, вярно, изглежда страшен на първо четене, но усложненията при него не са толкова чести. Алтернатива е неизвазивният метод, при който цената е единствен възпиращ момент. Все пак прочети за какво става дума в статията Неинвазивен тест за откриване на фетална тризомия и ако това те устройва, можеш да го предпочетеш пред инвазивния метод /амниоцентеза/.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #362 -: Юли 24, 2013, 18:38:44 pm »
Бубулина, магнезият е безвреден. Така казва FDA /това е американската асоциация, оценяваща влиянието на храните и лекарствата по време на бременност и кърмене/. Тя поставя магнезия в групата на най-безвредните лекарства, а в тази група са много малко препарати. Това е лекарство с много широка употреба от много години, има опит с него в много страни, освен ако не се предозира за дълго време или не се комбинира неправилно, няма никакви други предупреждения относно неговата употреба. Разбира се, всеки препарат трябва да се дозира и комбинира правилно.

Друг е въпросът, че от групата на токолитиците /с каквато цел се предписва по време на бременност/ той не е много активен, но пък по-силният препарат е и много по-вреден и с доказани негативи върху плода, така че, както при всяко лечение, избираме между полза и риск. Естествено, че не причинява вътреутробна смърт.

Извинявай, че няма да прочета цитираната от теб дискусия, нямам време и нерви, наистина. Дали упоява бебетата - не, разбира се, това не е упойка, за да ги упоява, предполагам нещо се е загубило в превода.  :)
Сърдечно благодаря за отговора !  :balk_5: Почти бях сигурна в него, тъй като вярвам на лекарката си /аз бях на магнезий през цялата бременност/, както и на много други твои колеги, които го изписват.  :) Убедена съм, че  /макар да си напълно права, че винаги се преценява дали ползата превишава риска/, ако имаше някакви толкова тежки съмнения /като вътреутробната смърт/, нямаше да се дава с толкова лека ръка.  :) Добре знам от къде тръгнаха тези твърдения, но не искам да те поставям в неудобната ситуация да коментираш действията или мненията на колегите си, особено в тяхно отсъствие, за това просто ще си позволя да поствам линк с мнението ти, когато налетя на подобен спор  :)
И не, това с упояването не е грешка, просто някаква майка развиваше подобни меко казано, фантасмагорични теории  :wink:
Още един път благодаря и спорна работа!
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #363 -: Август 14, 2013, 14:32:45 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Моля да ми кажете какъв е стандарта за следене на бременна жена, при която се открива стрептокок още в начална бременност. Въпросът ми е породен от това, че снаха ми роди преди няколко дни и при положение, че предварително се знаело за този проблем, бебето е заразено и в момента се бори за живота си.
Благодаря Ви предварително!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #364 -: Август 17, 2013, 12:56:36 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Моля да ми кажете какъв е стандарта за следене на бременна жена, при която се открива стрептокок още в начална бременност. Въпросът ми е породен от това, че снаха ми роди преди няколко дни и при положение, че предварително се знаело за този проблем, бебето е заразено и в момента се бори за живота си.
Благодаря Ви предварително!

Съжалявам за проблемите на роднините ти.

Въпросът ти има две страни. Първата е юридическа, на която аз не мога да отговоря, по-точно мога да ти кажа, че няма общоприета норма за поведение, която да е записан в двата стандарта - за акушерство и гинекология и за неонатология, нито в нормативните документи за проследяване на рискова бременност към програма "Майчино здравеопаване" на НЗОК. Вероятно най-точен отговор могат да ти дадат националните консултанти съответно по АГ и по неонатология. Можеш да ги открие на сайта на МЗ - http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=452. Втората страна е медицинска, в нашата практика прилагаме протоколи, преписани от западни страни, които включват антибиотично лечение на бременната жена и на бебето след раждане, тъй като приемаме, че стрептококовата инфекция е опасна за новородените деца. Едва ли ще съм ти  от полза с повече подробности за риксовете и видовете лечение.

Дано детенцето се пребори с инфекцията.




"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #365 -: Август 17, 2013, 20:54:28 pm »
Много благодаря за насоките д-р Даскалова!

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #366 -: Август 20, 2013, 22:38:27 pm »
   Здравейте,Д-р Даскалова!След като изчетох всичко побликувано,реших и аз да се включа.Преди 10 дни,ми направиха абразио,защото имах мисед.  В 6 г.с.(25.07.13) всичко беше нормално,а на следващата консултация(08.08.13),вече беше мисед на 8 г.с. Пия в малки дози Ривотрил и Ципралекс,като поддържаща терапия за ПР.Имам момченце на 8 г. и по време на бременността с него,също бях на поддържаща терапия до 6-тия месец,но с други лекарства.Естествено,всичко това е съгласувано и проконтролирано от лекуващия ме лекар.Освен това,АГ ми беше предписал,прогестерон-вагинално по 2 пъти дневно,заради процапване,което се появи около 5г.с.Имам и леко увеличена щитовидна жлеза,поради което,ендокринолога ми назначи 25мкг. Еутирокс всяка сутрин,за да не се натоварва жлезата.И не на последно място-на 33 години съм!
Въпросите ми към Вас,са:може ли да се каже,каква може да е причината за изчезването на сърдечната дейност?Дали някое от лекарствата или съвкупността от всички тях,е предизвикало миседа?Възрастта може ли да е причина?И какво точно са оточните хориални въси,които са описани като хистологичен резултат в епикризата?
Искам второ детенце,но този мисед ме обезкуражи  :( :( :(
Благодаря Ви, предварително!


Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #367 -: Август 22, 2013, 11:29:11 am »
Здравейте ,д-р Даскалова!
Бременна съм в 36 г.с. и от доста време общия белтък в кръвта ми е нисък.Сега си пуснах изследвания,на които излезе,че е 56,6 от  стойности 64-83. Искам да попитам влияе ли това на бебето и как се отразява на майката? И има ли нещо,което да пречи на организма да усвоява белтъчините?
Благодаря ви предварително!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #368 -: Август 23, 2013, 17:31:13 pm »
Здравейте д-р Даскалова! Моля ви за помощ при разчитането на резултати от ранен БХС,тъй като моя доктор е отпуска...

Изследването е правено 12-13 г.с. CRL mm-60.80

Вашият риск за болест на Даун-1:15000,останалите болести 1:100000
Биохимичен риск от болест на Даун-1:2600
Възрастов риск от болест на Даун-1:740 ( Аз съм на 31 години)

Биохимични и УЗ показатели:

PAPP-A  MoM-0,67
FREE bCG-0,67
NT-0,9
NT MoM-0.58

Не съм ви написала всички данни-ако кажете ще ви пратя на мейл цялото изследване!Предварително ви благодаря!!!  :bighug:



« Последна редакция: Август 23, 2013, 17:38:15 pm от *Sunny*Angel* »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #369 -: Август 28, 2013, 19:56:11 pm »
Извинявам се, ще публикувам в коректната тема!
« Последна редакция: Август 28, 2013, 21:00:00 pm от Nikbg »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #370 -: Септември 03, 2013, 14:59:45 pm »
   Здравейте,Д-р Даскалова!След като изчетох всичко побликувано,реших и аз да се включа.Преди 10 дни,ми направиха абразио,защото имах мисед.  В 6 г.с.(25.07.13) всичко беше нормално,а на следващата консултация(08.08.13),вече беше мисед на 8 г.с. Пия в малки дози Ривотрил и Ципралекс,като поддържаща терапия за ПР.Имам момченце на 8 г. и по време на бременността с него,също бях на поддържаща терапия до 6-тия месец,но с други лекарства.Естествено,всичко това е съгласувано и проконтролирано от лекуващия ме лекар.Освен това,АГ ми беше предписал,прогестерон-вагинално по 2 пъти дневно,заради процапване,което се появи около 5г.с.Имам и леко увеличена щитовидна жлеза,поради което,ендокринолога ми назначи 25мкг. Еутирокс всяка сутрин,за да не се натоварва жлезата.И не на последно място-на 33 години съм!
Въпросите ми към Вас,са:може ли да се каже,каква може да е причината за изчезването на сърдечната дейност?Дали някое от лекарствата или съвкупността от всички тях,е предизвикало миседа?Възрастта може ли да е причина?И какво точно са оточните хориални въси,които са описани като хистологичен резултат в епикризата?
Искам второ детенце,но този мисед ме обезкуражи  :( :( :(
Благодаря Ви, предварително!

Съжалявам за неприятното развитие на нещата. Не мисля, че лекарствата са причина за мисед, обикновено нищо не се открива при тези ранни аборти. Най-честа причина за аборт в ранен срок е възникнала в момента на оплождането /де ново/ генна мутация. Оточните хориални въси са стандартна находка при абразио, тя показва само, че няма патология на хориона /напр. мола/. Една неуспешна бременност не бива да ви обезкуражава.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #371 -: Септември 03, 2013, 15:02:20 pm »
Здравейте д-р Даскалова! Моля ви за помощ при разчитането на резултати от ранен БХС,тъй като моя доктор е отпуска...

Изследването е правено 12-13 г.с. CRL mm-60.80

Вашият риск за болест на Даун-1:15000,останалите болести 1:100000
Биохимичен риск от болест на Даун-1:2600
Възрастов риск от болест на Даун-1:740 ( Аз съм на 31 години)

Биохимични и УЗ показатели:

PAPP-A  MoM-0,67
FREE bCG-0,67
NT-0,9
NT MoM-0.58

Не съм ви написала всички данни-ако кажете ще ви пратя на мейл цялото изследване!Предварително ви благодаря!!!  :bighug:

Резултатите от скрининга са добри, показват нисък индивидуален риск. Заради малко по-ниските стойности на биомаркерите вероятно ще обсъдите дали да не направите и интегриран скрининг.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #372 -: Септември 04, 2013, 08:03:00 am »
Благодаря ви за отговора!  :) Мога ли да ви попитам какво е интегриран скрининг?  :ask:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #373 -: Септември 04, 2013, 11:54:37 am »
Благодаря ви за отговора!  :) Мога ли да ви попитам какво е интегриран скрининг?  :ask:

Това е комбинация от показателите, измерени и изследвани по време на първия и втория скрининг.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #374 -: Септември 04, 2013, 16:02:05 pm »
Благодаря ви за отговора!  :) Мога ли да ви попитам какво е интегриран скрининг?  :ask:

Това е комбинация от показателите, измерени и изследвани по време на първия и втория скрининг.

Ясно-просто от лаборатория генетика в Майчин дом ми казаха ,че резултатите ми са добри и да направя ехографско изследване 15 г.с. и фетална морфология 20 г.с.-не са ми споменавали за втори скрининг и че са ми ниски стойностите! Малко съм притеснена!!!  :balk_133:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #375 -: Септември 04, 2013, 16:22:51 pm »
Благодаря ви за отговора!  :) Мога ли да ви попитам какво е интегриран скрининг?  :ask:

Това е комбинация от показателите, измерени и изследвани по време на първия и втория скрининг.

Ясно-просто от лаборатория генетика в Майчин дом ми казаха ,че резултатите ми са добри и да направя ехографско изследване 15 г.с. и фетална морфология 20 г.с.-не са ми споменавали за втори скрининг и че са ми ниски стойностите! Малко съм притеснена!!!  :balk_133:

Вероятно на базата на другите показатели са преценили, че не е нужно. Все пак те имат всички данни за тебе, а аз - една малка част.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #376 -: Септември 04, 2013, 18:02:36 pm »
Благодаря ,Мели!  :)Другата седмица съм на ЖК и ше питам доктора!
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #377 -: Септември 04, 2013, 19:13:23 pm »
Здравейте, днес бях при доктора и ми каза, че плацентата ми е ниско долу и ми каза да не се притеснявам. След като се прибрах реших да се поразровя и доста се шашнах, защото не знам какво да правя. Има ли неща, които не трябва да правя, за да не стане по-зле. За сега кървене имах само в началото, но след като пих Утрогестан (мисля, че така беше) всичко е наред. И наистина ли има вероятност към по-късни седмици да се вдигне малко плацентата, иначе сега аз съм в 15 г.с. А и доктора не ми каза за някакви сантиметри просто ми показа къде трябва да ми е плацентата и къде е сега и разстоянието не беше никак малко...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #378 -: Септември 06, 2013, 22:13:34 pm »
Здравейте, днес бях при доктора и ми каза, че плацентата ми е ниско долу и ми каза да не се притеснявам. След като се прибрах реших да се поразровя и доста се шашнах, защото не знам какво да правя. Има ли неща, които не трябва да правя, за да не стане по-зле. За сега кървене имах само в началото, но след като пих Утрогестан (мисля, че така беше) всичко е наред. И наистина ли има вероятност към по-късни седмици да се вдигне малко плацентата, иначе сега аз съм в 15 г.с. А и доктора не ми каза за някакви сантиметри просто ми показа къде трябва да ми е плацентата и къде е сега и разстоянието не беше никак малко...

Оценката на позицията на плацентата ще стане малко по-късно, към 20 г.с. На следващия преглед просто помоли лекаря да ти покаже къде е края на плацентата, къде е вътрешния отвор на цервикалния канал и колко е разстоянието между тях.

Нищо конкретно не можеш да направиш, за да промениш положението на плацентата, тя вече е позиционирана. Единствено стандартното предупрежднение в такива случаи е да се внимава за кървене, ако се появи, да се вземат бързо мерки, т.е. все неща, които си знаеш. А и щом лекарят ти не е притеснен, спокойно си изчакай следващата дата за преглед.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #379 -: Септември 12, 2013, 16:01:38 pm »
Здравейте д-р Даскалова, направения ми ранен БХС показа повишена стойност на Free bCG - 2.93.  Възможно ли е стойността на хормона да се влияе от приемани лекарства /в моя случай имуран и салофалк/, или други фактори. Освен тоза между 6 и 9 г.с прекарах заболяване с продължителна висока температура и прием на няколко антибиотика и лекарства. Това ми дава допълнителен повод за притеснение, че наистина има проблем. Доколко са основателни притесненията ми, и възможно ли е при нормални други показатели наистина да има увреждания на плода. Достатъчен ли е в случая втория БХС или е препоръчително да се направи и амниоцентеза? Благодаря предварително.

Ето и всички стойности от изследването.

Риск за Даун - 1/13000
Риск за Едуардс - 1/100000
Риск за Патау - 1/100000
Риск за Търнер - 1/10000
Риск за триплоидия - 1/100000

Биохмичен риск за Даун 1/820
Възрастов риск за Даун - 1/1000
Възрастов риск за Едуардс -1/9000
Възрастов риск за Патау - 1/27000
Възрастов риск за Търнер - 1/6300
Възрастов риск за Триплоидия - 1/100000

PAPP A 1.56
Free bcg 2,93
Костица налична
NT 1.2 мм
NT MoM 0.75