0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #460 -: Юли 07, 2015, 18:40:49 pm »
Здравейте, д-р Даскалова, ако е удобно ще отделите ли време да изкажете мнение и за моите резултати от БХС, моят наблюдаващ гинеколог към момента е в отпуск и ми се ще да чуя мнение на специалист,а не сама да гадая и да ровя във всевъзможни форуми, за да търся спокойствие .

Няма основание за тревога, поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #461 -: Юли 07, 2015, 19:01:49 pm »
Сърдечно благодаря за бързия отгвор, Вие ми възвърнахте спокойствието, бъдете жива и здрава! Поздрави и хиляди благодарности! :)
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #462 -: Юли 13, 2015, 22:30:39 pm »
Здраврйте,бременна съм в 9 г.с  и съм с хронична уртикария от 10 год.лекувам се с Атаракс половин таблетка.АГ ми каза да ги спра,но това е невъзможно надувам се и адски сърби.Как да постъпя дали мога да продължа с Атаракс или ми трябва заместител?Благодаря предварително
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #463 -: Юли 14, 2015, 00:29:10 am »
Включвам се за уртикарията , защото съм го приживяла и все още преживявам.
Направо ти съчувствам за уртикарията , и аз съм така от 8 години , и аз пиех Атаракс , по една третинка при пристъп , защото веднага ме успиваше . По време на бременността не съм пила Атаракс , но  след трансфера ми беше назначен Преднизолон , който пих доста време , вече не помня колко , та той ме избави от напастта за 1,5 години , после от време на време , понякога и всеки ден имам включване , сега се справям с детски Кларитин и Бенадрил течен  , които пия при остра нужда, това е в Щатите.
Сега ти като бременна , май не е много удачно да го пиеш Атаракса , направи си консултации , може да пробваш да облекчаваш положението с интимни мокри кърпички нивеа с лайка , или компреси със студена вода .Знам колко е гадно , не винаги тези методи помагат .
Успешна бременност ти желая , направи си час по скоро консултации с лекар !
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #464 -: Юли 14, 2015, 10:36:11 am »
Здравейте! Ето и моя резултат от БХС, моля за Вашето компетентно мнение. Благодаря!

Посещение От дата: 23.06.2015 12,38, възраст: 37год.2мес.   
, Тегло (кг.): 54.200, Дата УЗ преглед: 15.06.2015, Тип бременност: Единична, CRL (мм): 55.80, Nuchal Translucency (мм): 1 20, Костици на носа: Налична
СЕРУМ за БХС (11-14 г.с.) над 35 год., 0.5 мл, Качество: Качествен, Взет на: 15.06.2015   
изпратен от: Д-р Илиан Митев - гр. Габрово, пл. "Белорусия" 2; тел. 0889319135   
Изследване    Норма    Резултат    Ед    Оц    Ком.   
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ   
БХС 11-20 седмица   
*** ОБЩИ ДАННИ***   
* Възраст към термин *    37.7    години   
* Гестационна възраст *    12.2    седмици.дни   
* Метод на определяне на гестационната възраст *   CRL   
БХС 11-14 седмица   
* РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *   
ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e    1 от 1800    бременни    1)   
ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e   1 от 100000   бременни   
ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e   1 от 100000   бременни   
ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e   1 от 100000   бременни   
ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e   1 от 100000   бременни   
*ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР*   
Биохимичен риск за болест на ДАУН e   1 от 240    бременни    H   
Възрастовият риск за болест на ДАУН е   1 от 230    бременни   
Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е   1 от 2100   бременни   
Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е   1 от 6200   бременни   
Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е   1 от 7100   бременни   
Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е   1 от 100000   бременни   
* Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) *   
PAPP-A (плацентарен протеин) MoM   1.03    част от медианата   
Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM   1.93    част от медианата   
NT (нухална транслусенция)   =<3    1.2    mm   
NT (нухална транслусенция) MoM   0.82    част от медианата   
Брой изследвания: 18   
"Оц" - оценка: H=Високо-отклонение HH=Високо-патология L=Ниско-отклонение LL=Ниско-патология ??=Неинформативно   
КОМЕНТАРИ:   
1) При риск над 1 от 100 (1%) – напр. 1 от 50 (2%), се препоръчва генетична консултация и се обсъжда дородова диагностика. При по-нисък риск – напр. 1 от 500 (0,2%), се препоръчва консултация с компетентен лекар и допълнителен
При NT>2.5mm се препоръчва контролен преглед за повторно измерване на NT и NB.   
ВНИМАНИЕ! Надеждността на тези изследвания силно зависи от точното измерване на ултразвуковите параметри CRL, NT и NB. Лабораторията не носи отговорност за некоректно измерени ултразвукови маркери.
При ВСИЧКИ БРЕМЕННИ жени се препоръчва СПЕЦИАЛИЗИРАНО УЛТРАЗВУКОВО изследване:   
1) след 15 г.с. - за отхвърляне на дефекти на невралната тръба (Спина бифида и др. тежки дефекти).   
2) за "ФЕТАЛНА АНАТОМИЯ" в 19-23 г.с. - от висококвалифициран АГ специалист.   
------------------------------------------------------------   
* Изследванията за дородов Биохимичен скрининг се провеждат на апаратура и софтуер, утвърдени от FMF - Лондон.   
НАСОЧВАЩИЯТ ЛЕКАР Е ДЛЪЖЕН:   
1. Да информира предварително писмено и устно за възможностите и евентуалните рискове от тези изследвания;   
2. Да връчи резултата лично на пациента и да го насочи за генетична консултация при наличие на отклонение.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #465 -: Юли 25, 2015, 01:43:39 am »
Здравейте ,Мели 
Бременна съм в 10 г.с.и ми казаха че бебо има omfalocele
Моля ви,хабер никакъв нямам и полудявам,ще се прибере ли,ако не,операция ли,нататък проблеми ще има ли детето?На 38 години съм,и предполагам ,не знам от какво е,от какво се poluchava,Мисля ,че полудявам.. 
Много ще съм ви благодарна,ако ми обясните подробно какво е това чудо на гинетиката.
Поздрави 
Bibi
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #466 -: Юли 25, 2015, 11:03:03 am »
Здравейте ,Мели 
Бременна съм в 10 г.с.и ми казаха че бебо има omfalocele
Моля ви,хабер никакъв нямам и полудявам,ще се прибере ли,ако не,операция ли,нататък проблеми ще има ли детето?На 38 години съм,и предполагам ,не знам от какво е,от какво се poluchava,Мисля ,че полудявам.. 
Много ще съм ви благодарна,ако ми обясните подробно какво е това чудо на гинетиката.
Поздрави 
Bibi

Здравей, Bibi!

На този етап от развитието на бебето, т.е. между 6 и 10 гестационни седмици, червата и други коремни органи са на практика извън коремната кухина като естествен етап от ембриогенезата. Затова на този етап от бременността говорим за физиологично (в границите на нормата) омфалоцеле. Ако затварянето на предната коремна стена не се извърши правилно по някаква причина, част от червата  или други коремни органи остават в този сак, който на практика е херния и това може да доведе до различни неблагоприятни състояния на плода. От какво се получава - като рискови фактори се обсъжда злоупотребата с алкохол, наднорменото тегло, прием на някои лекарства, пушенето повече от кутия на ден и фактори на околната среда.

Така че при тебе първо трябва да се установи чрез ултразвукови прегледи дали става въпрос за етап от развитието, който ще премине и след 2-3 седмици коремната стена ще се затвори по правилния механизъм или ще остане да съществува омфалоцеле и след 13-14 г.с. Второто нещо, за което трябва да се мисли, е да се направи скрининг за хромозомни аномалии, с които омфалоцеле може да е свързано, а и по възрастов признак е редно да ти се предложи това изследване. И накрая да се следи дали няма други проблеми на плода, като напр. диафрагмална херния или сърдечни дефекти.

Най-благоприятният вариант е, ако дефектът се затвори до края на първи триместър, скринингът за хромозомни аномалии излезе добър и при ултразвуковите прегледи не се откриват други морфологични проблеми. В случай, че всичко друго е наред, но остане да съществува омфалоцеле, трябва да се прецени колко е голямо - това става отново чрез ултразвук. Малки до средни по размер дефекти се коригират относително лесно и с добра прогноза. При големите има повече рискове, те се оценяват индивидуално.

И най-лошо е, ако има и други морфологични проблеми или хромозомни аномалии. Това ще се разбере бързо, ако направиш изследванията, които ти препоръчах - биохимичен скрининг, евентуално друг пренатален тест, ако се наложи и периодични ултразвукови прегледи.

Дано съм внесла спокойствие в твоя ден и съм обяснила ясно за какво става въпрос. Ако не, питай и ще се опитам да поясня.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #467 -: Юли 25, 2015, 11:05:32 am »
Здраврйте,бременна съм в 9 г.с  и съм с хронична уртикария от 10 год.лекувам се с Атаракс половин таблетка.АГ ми каза да ги спра,но това е невъзможно надувам се и адски сърби.Как да постъпя дали мога да продължа с Атаракс или ми трябва заместител?Благодаря предварително

Здравей, desi2811, добре е този въпрос да се консултира едновременно с двамата специалисти, за да се постигне единно становище кое е приложимото лечение при основното заболяване по време на бременност.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #468 -: Юли 25, 2015, 11:08:56 am »
Здравейте! Ето и моя резултат от БХС, моля за Вашето компетентно мнение. Благодаря!

Здравей, petya_rr, скринингът ти е добър, показва нисък риск за скринираните заболявания. Ако генетиците препоръчат да се направи и скрининг през втория триместър, за да се изчисли интегриран риск, съгласи се.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #469 -: Юли 25, 2015, 16:40:38 pm »
Благодаря,а з съм почти в 11 г.с.До коя би трябвало да се затвори,от само себе си,и ако не се,вече да знам какво ме очаква.. :(
 
Bibi
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #470 -: Август 30, 2015, 17:38:40 pm »
Здравейте не знам  как да си опиша въпроса и притеснението.Та така последен МЦ 13,07,15 на 14 бях на преглед и имаш 15мм фуликул в ляво.И заради него отложихме ЗЕТ.Началото на август си правя тест за Б и беше положителен кръвния показа 820,3.Не съм го повтаряла понеже стойността си беше доста висока.И така на 05,08 бях при лекар които видя плоден сак 0,46мм,на 10,08 отново на лекар плоден сак 0,94мм.След десет дни отново на лекар тогава не ми казаха размерите на сака ,но лекаря каза 6с +няколко дена.И така на 27 отново на лекар според които сака не се развива и трябва да правя аборт,той не видя нищо в сака по скоро каза че е имало ембрион които е започнал да се разлага.На следващия ден си имах записан час в репродоктивна клиника.Там доктора не видя нищо странно ,в плодния сак си имаше жълтъчно мехурче и според док отговаря на 6с+2д.Но отново нямаше ембрион.Сега чакам до 07,09 да видим какво става,но ще се побъркам.Възможно ли е две поредни седмици да съм все в 6 седмица и има ли вероятност това изоставани да се навакса с времето и всичко да е наред за в бъдеще .Много ми е притеснено имам два аборта зад гърба си и не искам да се повтаря пак.Споделете дали е имал някои сходен проблем и как е завършил.На този етап може ли да се направи нещо за да се подсили някак разтежа

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #471 -: Август 31, 2015, 11:17:47 am »
Здравейте! Публикувам резултатите от ген. изследвания. Ако може да ми кажете дали всичко е както трябва?

 
 
ДОРОДОВ БИОХИМИЧЕН СКРИНИНГ 
 
 
    БХС 11-20 седмица 
 
        *** ОБЩИ ДАННИ***   
 
 
            * Възраст към термин *  25  години 
 
 
            * Гестационна възраст *  13  седмици.дни 
 
 
            * Метод на определяне на гестационната възраст * CRL 
 
 
        БХС 11-14 седмица 
 
 
            * РЕЗУЛТАТ ЗА БРЕМЕННАТА ЖЕНА *   
 
 
                ВАШИЯТ КОМБИНИРАН РИСК за болест на ДАУН e  1 от 13000  бременни   1) 
 
 
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ЕДУАРДС e 1 от 100000 бременни 
 
 
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ПАТАУ e 1 от 100000 бременни 
 
                ВАШИЯТ РИСК за болест на ТЪРНЕР e 1 от 100000 бременни 
 
 
                ВАШИЯТ РИСК за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) e 1 от 100000 бременни 
 
 
            *ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНСУЛТИРАЩИЯ ЛЕКАР* 
 
 
                Биохимичен риск за болест на ДАУН e 1 от 2600  бременни 
 
 
                Възрастовият риск за болест на ДАУН е 1 от 1400  бременни 
 
 
                Възрастовият риск за болест на ЕДУАРДС е 1 от 12000  бременни 
 
 
                Възрастовият риск за болест на ПАТАУ е 1 от 37000  бременни 
 
                Възрастовият риск за болест на ТЪРНЕР е 1 от 5800  бременни 
 
 
                Възрастовият риск за ТРИПЛОИДИЯ (немоларна) е  1 от 100000 бременни 
 
 
            * Биохимични и УЗ показатели (11-14 г.с.) * 
 
 
                PAPP-A (плацентарен протеин) MoM 1.53  част от медианата 
 
 
                Free - bCG (бета-хорионгонадотропин) MoM 1.52  част от медианата 
 
 
                NT (нухална транслусенция) =<3  1.16  mm 
 
 
                NT (нухална транслусенция) MoM  0.71  част от медианата 
 
 
 
 
Брой изследвания: 18
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #472 -: Септември 04, 2015, 13:56:04 pm »
Здравейте!
Бременна съм в 17-18 седмица. Правих си изследване за токсоплазмоза в Центъра за паразитни болести и съм притеснена. - IgG e отрицателно, Но на  IgM пише- SR= 2,42. Kaзаха ми, че трябва да изчакаме  IgA. Но какво означава на този етап, че имам токсоплазмоза, колко бързо се развива и колко бързо трябва да започна лекарства? Моля ви да ми дадете съвет!
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #473 -: Септември 17, 2015, 18:03:29 pm »
Здравейте отново, Iga ми излезе отрицателно. Пуснах изследвания и в друга лаборатория - там всичко е отрицателно. Означава ли това, че нищо ми няма, и всъщност имала ли съм проблем. Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #474 -: Септември 26, 2015, 20:05:26 pm »
Здравейте не знам  как да си опиша въпроса и притеснението.Та така последен МЦ 13,07,15 на 14 бях на преглед и имаш 15мм фуликул в ляво.И заради него отложихме ЗЕТ.Началото на август си правя тест за Б и беше положителен кръвния показа 820,3.Не съм го повтаряла понеже стойността си беше доста висока.И така на 05,08 бях при лекар които видя плоден сак 0,46мм,на 10,08 отново на лекар плоден сак 0,94мм.След десет дни отново на лекар тогава не ми казаха размерите на сака ,но лекаря каза 6с +няколко дена.И така на 27 отново на лекар според които сака не се развива и трябва да правя аборт,той не видя нищо в сака по скоро каза че е имало ембрион които е започнал да се разлага.На следващия ден си имах записан час в репродоктивна клиника.Там доктора не видя нищо странно ,в плодния сак си имаше жълтъчно мехурче и според док отговаря на 6с+2д.Но отново нямаше ембрион.Сега чакам до 07,09 да видим какво става,но ще се побъркам.Възможно ли е две поредни седмици да съм все в 6 седмица и има ли вероятност това изоставани да се навакса с времето и всичко да е наред за в бъдеще .Много ми е притеснено имам два аборта зад гърба си и не искам да се повтаря пак.Споделете дали е имал някои сходен проблем и как е завършил.На този етап може ли да се направи нещо за да се подсили някак разтежа

Здравей, kremch!

В ситуации като тази нищо повече не може да се направи, освен да се чака и да се следи как се развива бременността. Разбира се, трябва да се направят изследвания за причините, водещи до повтарящи се спонтанни аборти, което вероятно е направено при тебе.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #475 -: Септември 26, 2015, 20:08:21 pm »
Здравейте! Публикувам резултатите от ген. изследвания. Ако може да ми кажете дали всичко е както трябва?

Здравей, radost65!

Скринингът e добър, но адекватен коментар е редно да се направи от лекаря, който го е назначил и извършил.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #476 -: Септември 26, 2015, 20:14:14 pm »
Здравейте отново, Iga ми излезе отрицателно. Пуснах изследвания и в друга лаборатория - там всичко е отрицателно. Означава ли това, че нищо ми няма, и всъщност имала ли съм проблем. Благодаря!

Здравей, fille!

Не зная как да коментирам противоречащи си изследвания, някоя от двете лаборатории греши. Вярвай на колегите от НЦЗПБ и успешна бременност. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #477 -: Октомври 27, 2015, 18:51:31 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,

Бременна съм в 25-та седмица със серклаж направен в 19-та седмица. Преди седмица ми правиха първия тест за фетален фибронектин и беше отрицателен. Въпросът ми към Вас е след колко време трябва пак да се направи този тест? Той показва ли наличието на вътрематочна инфекция ако има такава? Има ли и други изследвания, които се правят за вътрематочна инфекция?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #478 -: Ноември 10, 2015, 21:40:01 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,

Бременна съм в 25-та седмица със серклаж направен в 19-та седмица. Преди седмица ми правиха първия тест за фетален фибронектин и беше отрицателен. Въпросът ми към Вас е след колко време трябва пак да се направи този тест? Той показва ли наличието на вътрематочна инфекция ако има такава? Има ли и други изследвания, които се правят за вътрематочна инфекция?

Здравей, kiki75!

Приетият срок за повторно тестуване е 2 седмици, но правилният отговор на твоя въпрос е - когато твоят лекар прецени, т.е. може и на по-кратки срокове, но може и да не се налага повторен тест.

Тестът за фетален фибронектин (ФФ) показва само наличието или липсата на ФФ. Преждевременното му отделяне може да се дължи на вътрематочна инфекция, но има и други причини, които могат да доведат до преждевременно раждане, респективно отделяне на ФФ. Затова е редно да се направи скрининг за основните инфекциозни причинители преди и по време на бременност, както и по преценка на лекаря на определени периоди да се следи да няма инфекция във влагалището.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #479 -: Януари 18, 2016, 18:27:44 pm »
Здравейте д-р Даскалова,може ли влошената морфология на спермограмата и диагнозата тератозооспермия да е причината за спонтанен аборт в края на 5 месец и проблем с коремчето на бебето (съмнения за дуоденална артрезия)