0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #400 -: Декември 06, 2013, 09:07:19 am »
Д-р Даскалова,имам следното запитване към вас:Имам две деца и сега започнах да ползвам противозачатъчни таблетки.Използвах Логест-по време на приема цял месец кървене,сега ми изписаха Регулон и отново имам кървене но не постоянно а ако примерно на единия ден съм изпила хапчето в 15 часа а на другия ден го изпия по късно и веднага получавам зацапване,случи се да изпусна едно хапче и направо веднага започна цикъл като изпих хапчето на следващия ден пак спря.И двете лекарства са ми изписвани от лекар но вече не знам какво да правя.Значи ли че не ми действат все пак не съм забременяла.Трябва ли да сменям всеки месец хапчетата докато намеря подходящите за мен?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #401 -: Декември 08, 2013, 21:20:51 pm »
Д-р Даскалова, много Ви благодаря за отделеното време! В момента взимам антибиотик за стрептококите.
Бях се съсредоточила върху инфекцията, но се оказа, че има друг по-сериозен проблем. По време на хистероскопията вчера се установи, че имам аденомиоза. Направено е почистване и предстоят промивки. Все още не съм видяла епикризата и не знам доколко е била засегната матката. Правилно ли мисля, че инфекцията се е развила на база на аденомиозата?
За радост резултатът от имунологичните е добър, всичко е в норма, но мисля да настоявам за биопсия на маточната лигавица( за имплантационни показатели). Дали това е достатъчно? Още веднъж, благодаря за отделеното време!

Важно е какво пише в епикризата, респ. заключението на патоанатома за хистологичния материал. Ако наистина е аденомиоза, можеш да хвърлиш един поглед на този линк - http://hifu.svmarina.com/index.php/bg/indications-3/for-patients/107-2013-04-22-07-43-28


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #402 -: Декември 08, 2013, 21:22:52 pm »
Д-р Даскалова,имам следното запитване към вас:Имам две деца и сега започнах да ползвам противозачатъчни таблетки.Използвах Логест-по време на приема цял месец кървене,сега ми изписаха Регулон и отново имам кървене но не постоянно а ако примерно на единия ден съм изпила хапчето в 15 часа а на другия ден го изпия по късно и веднага получавам зацапване,случи се да изпусна едно хапче и направо веднага започна цикъл като изпих хапчето на следващия ден пак спря.И двете лекарства са ми изписвани от лекар но вече не знам какво да правя.Значи ли че не ми действат все пак не съм забременяла.Трябва ли да сменям всеки месец хапчетата докато намеря подходящите за мен?

Съвременните противозачатъчни форми са толкова ниско дозирани, че не е възможно да се пропуска таблетка или да се приема в различно време. Много жени реагират с пробивно кървене на такива пропуски. Опитвай се да ги приемаш редовно и навреме. По отношение на избора на препарат, наистина става опитно.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #403 -: Декември 09, 2013, 19:49:48 pm »
Д-р Даскалова , имам следното запитване към Вас:бременна съм в 13 г.с., при направеният ми вагинален секрет при женската консултация излезе масово количество ентерекоки фекалис, намалени лактобацили и левкоцити 15-20 на поле.На антибиограмата излиза че ще се повлияят ентерококите от аугментин.Докторът каза че не е вреден за бременни.Направих консултация с друг гинеколог ,а той каза че през бременността да избягвам антибиотици и че тези бактерии не могат да ми причинят нищо и да не ги лекувам....Моля за вашия съвет....притеснявам се да не ми направят някоя беля тези ентерококи и да навредят на бебето...благодаря ви предварително....
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #404 -: Декември 09, 2013, 23:04:11 pm »
Д-р Даскалова , имам следното запитване към Вас:бременна съм в 13 г.с., при направеният ми вагинален секрет при женската консултация излезе масово количество ентерекоки фекалис, намалени лактобацили и левкоцити 15-20 на поле.На антибиограмата излиза че ще се повлияят ентерококите от аугментин.Докторът каза че не е вреден за бременни.Направих консултация с друг гинеколог ,а той каза че през бременността да избягвам антибиотици и че тези бактерии не могат да ми причинят нищо и да не ги лекувам....Моля за вашия съвет....притеснявам се да не ми направят някоя беля тези ентерококи и да навредят на бебето...благодаря ви предварително....

Вагиналните инфекции по време на бременност трябва да се лекуват, разбира се, лечението трябва  да е съобразено с бременността.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #405 -: Декември 12, 2013, 11:27:06 am »
Здравейте, д-р Даскалова. Може ли да ми обясните какво показват FIB(Jeanty), TIB(Jeanty), RAD( Jeanty), Ulna( Jeanty)? Вчера бях на ФМ- всичко е наред, но моят док не обяснява много в подробности и сега съм в чуденка. Виждам, че при RAD има изоставане с почти две седмици и не знам дали имам повод за притеснение или не. Благодаря предварително.
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #406 -: Декември 14, 2013, 21:25:19 pm »
Д-р Даскалова, благодаря за споделената информация, не бях чувала за този метод за лечение!
Вече епикризата е в мен, включително CD. "Находка: полип по ляв кант и аденомиоза по цялата стена. Направи се полипектомия и резекцио на аденомиозата. Хистологичен резултат: миометриум и базален ендометриум с термокоагулационни артефакти." Очевидно нищо притеснително, само дето ембрионите не са успели да се имплантират добре заради аденомиозата. Дано само не се получи рецидив преди следващия трансфер.
Желая Ви всичко най-добро!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #407 -: Декември 19, 2013, 11:54:06 am »
Здравейте, д-р Даскалова. Може ли да ми обясните какво показват FIB(Jeanty), TIB(Jeanty), RAD( Jeanty), Ulna( Jeanty)? Вчера бях на ФМ- всичко е наред, но моят док не обяснява много в подробности и сега съм в чуденка. Виждам, че при RAD има изоставане с почти две седмици и не знам дали имам повод за притеснение или не. Благодаря предварително.

Лекарят е мерил костите на крайниците - съответно фибула и тибия на подбедрицата, радиус и улна на предмишницата. В скоби е името на автора, според който се изчисляват средностатистическите норми.



Обичайно дългите кости се измерват с цел да се установи дали бебето отговаря на срока на бременността, дали няма разминаване в някои от показателите и дали това разминаване е симетрично или асиметрично. Така се определя преценява дали има вътреутробно изоставане на плода или маркери за морфологични, евентуално хромозомни, аномалии.

Само по това, което си ми написала, не мога да преценя има или няма място за притеснение, ако лекарят, при когото ходиш, не е разтревожен, и ти не бива да си. Следващият път го попитай.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #408 -: Януари 02, 2014, 19:37:13 pm »
Здравейте д-р Даскалова.Моля за мнение и съвет относно проблемите, които ме терзаят.Още преди опитите ин витро бях споделила с лекаря си, че имам бронхиална астма, алергии и в следствие и хроничен ринит.По време на процедурите не съм си спирала инхалациите, а и спрея за нос, който го ползвам за ринита.След като разбрах, че съм бременна сама си спрях инхалатора и спрея за нос и веднага си записах час при алерголог.След консултация алерголога ми каза да си продължа инхалациите, но да намаля дозите и да си започна консултации с пулмолог, който да ми следи състоянието и астмата по време на бременността.И така след една седмица намалени инхалации пак бях на преглед но при пулмолог.През тази седмица на по-ниските дози инхалации състоянието ми се влоши.След консултацията с пулмолог и направени изследвания се установи, че астмата ми се е влошила, а за ринита да не говорим (вече изобщо не можех да дишам през носа).Лекаря ми увеличи дозите на инхалации и ми назначи терапията със спрея за нос.След 5 дни състоянието ми беше значително по-добро.Притеснява ме факта, че и инхалатора и спрея за нос са на основата на кортикостероиди.Инхалатора се казва Фостер а спрея за нос Авамис.Започнах лечението, някъде около 8г.с.В момента продълвавам да правя 2 пъти по една инхалация (сутрин и вечер), а спрея за нос се опитвам да го ползвам през ден и то само по едно впръскване.Моля да ми кажете и вашето мнение относно прилагането на тези препарати.На преглед съм пак следващата седмица (ако има свободни часове) и се притеснявам.Също така моето състояние с ринита си е целогодишно и просто след като си спра спрея за нос издържам най-много 3 седмици и ринита се обостря и много влошава и не знам какво да правя...Съжалявам за дългото писмо, но се опитах да дам възможно повече информация.Предварително благодаря за отделеното време и внимание!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #409 -: Януари 03, 2014, 14:51:03 pm »
Слънце, разбирам тревогите ти относно приложението на препаратите по време на бременност, но ако състоянието на бременната жена налага използването им, то е по-добре да се прилагат, отколкото да се остави нелекувано хронично заболяване. Проблемите при плода възникват само при системно приложение на кортикостероиди, докато при локалното им приложение, както е при тебе, дозите са малки и няма данни за влиянието им по време на бременност.

Когато посещаваш гинеколога, помоли го да обърне специално внимание на лицето на бебето /устни, небце/, ако не може да види добре тези структури, потърси специалист по фетална морфология. Пожелавам ти всичко да е наред с тази бременност и се лекувай, ти също трябва да си относително здрава. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #410 -: Януари 03, 2014, 15:49:57 pm »
Много благодаря д-р Даскалова.В края на другата седмица съм на първата фетална морфология в клиника Надежда и ще помоля лекарката да обърне внимание на личицето на бебчето.Надявам се всичко с бебчето да е наред.Благодаря :)
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #411 -: Януари 13, 2014, 17:25:11 pm »
Здравейте д-р Мели!
Искам да ви задам един "еретичен" въпрос, след като поясня малко историята ми.

За последните 3 години забременявах (спонтанно) 4 пъти (имам син на 24 години), като и 4те пъти приключвахме с мисед преди 12та г.с. След втория мисед започнах да ходя по излседвания. Правих антифосфолипидни антитела (о.к. е иzследването), тромбофилии - имам хетерозиготно носителство при 2 от показателите (при другите 2 - Фактор V и Фактор II е нормален генотип):
- Инхибитор на Плазмогенния активатор - PAI 4G/5G - хетерозиготен носител 4G/5G;
- MTHFR - мутация С677Т - Хетерозиготен носител С/Т,
като за второто коментара беше "при генотип С/Т може да се наблюдава синтезиране на MTHFR с намалена ензимна активност от 35%....."

При изричното ми запитване към генетиците дали трябва да вземам аспирин и фолиева к-на , беше ми казано, че не е нужно, а само профилактика с фолиева киселина. Да вметна, че след 4тия аборт разбрах, че е трябвало освен да вземам апсирин всеки ден, а след установяване на бременност - хепарин или фраксипарин, а фолиевата в никакъв случай да не е обикновена, а метилирана.

Да продължа - при цитогенетичното изследване се установи при мен нискостепенна мозайка. Но се оказа, че това не е причина за абортите -  при последния аборт изпратих материал за излседване - оказа се, че е фетуса е бил 100% жена без хромозомни аномалии.

Е, аз и след 4тия аборт продължих да търся причините. Проверихме щитовидната жлеза - ok e.
После смятах, че имам нужда от активна имунизация. Като направих изследване за ХЛА натитела установи се, че имам нисък положителен резултат - 9%. Според професор имунолог, при когото правих изследването това е показание ЗА активна имунизация. Изпрати ме в клиника Малинов за да я направя там. НО според имунолога в клиниката, 9% са достатъчни и не е необходима АИ. Направихме изследване за НК клетки и резултата беше висок:

Субпопулация NK-клетки CD3-CD16+56+       резултат:  20.7      реф. ст-ст: 2 - 13
Субпопулация NK-клетки CD3-CD16-56+        резултат:  18.1      реф. ст-ст: 3 - 16
NK клетъчна активност (NKa)                          резултат:   11.8     реф. ст-ст: N < 10%

т.е. над нормата съм доста. доц. Русев ми препоръча вливане на интралипид веднага след цикъл и преди овулация. И това ще ме държи 2 цикъла. Ако в този период забременеем, веднага след втори положителен тест правим още една вливка. А заради хетерозиготното носителство в пакета с тромбофилии ще съм на аспирин протект и мета фолиева киселина.

Направих вливка с интралипид на предишния цикъл. Сега ми е втори цикъл. Ако и след него няма бременност, лекаря препоръчва следваща вливка, може би след контрола на нивата на НК клетките.
ОБАЧЕ... След много четене и размишляване ми възникна следния "еретичен" въпрос:

ЗАЩО ТРЯБВА ДА СЕ прави вливка за имуносупресия?!?!

Прости разсъждения довеждат до извода, че щом тези клетки са в повече и са по-активни от нормата, значи в организма има някакви агенти, някакъв може би възпалителен процес, който провокира имунната система!!! Нали така?!
Тогава ако пресираме имунотелата изкуствено, без да сме открили и отстранили причинителя какво се случва по-нататък?! Според мен последиците ще са меко казано катастрофични... Разбира се това ми изплува месец, след като направих вливката. Е, не е фатално, тези вливки действат около 2 месеца ;-).... т. е. действието на интралипида ще се "изпари". Но остава въпроса с възпалителните процеси.
Нали не си мислим, че интралипид лекува каквито и да били инфекции, паразити и вируси!

Е, поста ми с елементи на запитване стана дълъг, но затова пък изчерпателен.
Молбата ми към д-р Мели е да ме поправи, ако някъде разсъждавам в грешна посока. И ако е възможно някакъв съвет да ми даде :-)

Благодаря!

Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #412 -: Януари 23, 2014, 12:20:15 pm »
Здравейте д-р Мели!
Иска да ви попитам бременна съм в 7 г.с.. Имам детенце което ходи на детска и в момента за под карантина за скарлатина. То все още не се е разболял от скарлатина. Има ли опасност за бебето. Ако аз се разболея как трябва да процедирам.
Благодаря предварително за отговора!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #413 -: Януари 29, 2014, 22:51:46 pm »
Здравейте д-р Даскалова! След година и половина опити за забременяване, пристъпихме към инвитро. Всички изследвания за стерилитет бяха отлични и видимо нямаше проблем. След пункцията ми обаче (15Я) успешно развили се до стадий морула бяха само две ембриончета, въпреки доброто качество на яйцеклетките и сперматозоидите.  Исках да Ви попитам какви изследвания трябва да се направят, за да се каже със сигурност, че това е проблемът? Днес беше трансфера ми, на 4 ден на тези две морули и ако резултатът е отрицателен, исках да имам второ мнение. Благодаря много за вниманието!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #414 -: Февруари 28, 2014, 06:44:53 am »
Здравейте д-р Даскалова,
Изминаха вече 6 месеца от второто ми секцио и бих искала да ви попитам, кога най-рано можем да започнем с опитите за дете?
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #415 -: Юли 15, 2014, 13:25:38 pm »
Здравейте, искам да помоля за мнение по изследването ми.Бременна съм в 8ма седмица :) Благодаря ви много :D


*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #416 -: Август 03, 2014, 06:44:13 am »
Здравей, Мели.
При ултразвуков преглед в 20-та седмица от бременността ми се установи пъпна връв е с една артерия. Феталната морфология е нормална и не се откриха други проблеми. В 13-та седмица направих cell-free DNA test (MaterniT21 http://laboratories.sequenom.com/maternit21plus/maternit21-plus-better-results-born-better-science), който не откри хромозомни дефекти.
Предишното ти разяснение към Боби ми беше много полезно, но в главата ми се въртят няколко въпроса и се чудя какво да предприема.

Боби, единичната пъпна артерия като самостоятелна находка дори не налага кариотипиране. Тя се открива и при еуплоидни плодове в около процент и половина от бременностите. Когато е свързана с анеуплоидия, конкретно това е тризомия 18, но това състояние се представя с полималформативен синдром, като повечето увреждания /атрезия на хранопровода, сърдечни дефекти, бъбречни проблеми и т.н./ се виждат ясно още в ранните срокове на бременността. Затова и амниоцентеза се препоръчва ако има стигми на анеуплоидия успоредно с единичната пъпна артерия. Ти понеже имаш достъп до по-добро здравеопазване, затова са ти предложили диагностичната процедура.

Все пак важното е, че момиченцето няма хромозомни дефекти, така че ще можеш да си спокойна, само ще внимаваш за ретардация към края на бременността, има малко по-висок риск за това.

Огледът на органите в 20-та седмица достатъчен ли е или на по-късен етап от бременността има по-добър шанс да се установят проблеми със сърцето, бъбреците и други органи? Осъзнавам, че диагностичните методи и техника днес са отлични, че техникът и перинатологът са компетентни и си свършиха работата.

Кръвният тест за анеуплодии и липсата на структурни аномалии отхвърлят ли категорично тризомиите? При генетичната консултация ми разказаха за лекарски семейства, които правят cell-free DNA test, и въпреки добрия резултат впоследствие правят и амниоцентеза. Тогава се смях, но сега се питам дали амниоцентезата не е добра идея. Перинатологът отхвърли нуждата от други изследвания освен ехографско проследяване на растежа на бебето през 4 седмици.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #417 -: Август 21, 2014, 10:58:32 am »
Здравей, Мели.
При ултразвуков преглед в 20-та седмица от бременността ми се установи пъпна връв е с една артерия. Феталната морфология е нормална и не се откриха други проблеми. В 13-та седмица направих cell-free DNA test (MaterniT21 http://laboratories.sequenom.com/maternit21plus/maternit21-plus-better-results-born-better-science), който не откри хромозомни дефекти.
Предишното ти разяснение към Боби ми беше много полезно, но в главата ми се въртят няколко въпроса и се чудя какво да предприема.

Боби, единичната пъпна артерия като самостоятелна находка дори не налага кариотипиране. Тя се открива и при еуплоидни плодове в около процент и половина от бременностите. Когато е свързана с анеуплоидия, конкретно това е тризомия 18, но това състояние се представя с полималформативен синдром, като повечето увреждания /атрезия на хранопровода, сърдечни дефекти, бъбречни проблеми и т.н./ се виждат ясно още в ранните срокове на бременността. Затова и амниоцентеза се препоръчва ако има стигми на анеуплоидия успоредно с единичната пъпна артерия. Ти понеже имаш достъп до по-добро здравеопазване, затова са ти предложили диагностичната процедура.

Все пак важното е, че момиченцето няма хромозомни дефекти, така че ще можеш да си спокойна, само ще внимаваш за ретардация към края на бременността, има малко по-висок риск за това.

Огледът на органите в 20-та седмица достатъчен ли е или на по-късен етап от бременността има по-добър шанс да се установят проблеми със сърцето, бъбреците и други органи? Осъзнавам, че диагностичните методи и техника днес са отлични, че техникът и перинатологът са компетентни и си свършиха работата.

Кръвният тест за анеуплодии и липсата на структурни аномалии отхвърлят ли категорично тризомиите? При генетичната консултация ми разказаха за лекарски семейства, които правят cell-free DNA test, и въпреки добрия резултат впоследствие правят и амниоцентеза. Тогава се смях, но сега се питам дали амниоцентезата не е добра идея. Перинатологът отхвърли нуждата от други изследвания освен ехографско проследяване на растежа на бебето през 4 седмици.

Извини ме за късния отговор.

Оценката на феталната анатомия в 20 г.с. дава една доста голяма сигурност, че всичко с бебето  ще е наред. Разбира се, има малко на брой проблеми, които по правило се развиват /или откриват/ в по-късни етапи на бременността, напр. коарктация на аортата, но не мисля, че трябва да се притесняваш за това.

Относно тестовете - никой тест не може да ти даде 100% сигурност за здравето на бебето. Тризомиите са една много малка част от общата патология, за тях говорим много заради огромния напредък в областта на скрининга, конкретно cell-free DNA, което е изключителен пробив, разбира се. Но, както знаеш, науката върви по пътя на проби и грешки. Сегашното разбиране е с няколко думи следното - на всички бременни се предлага ултразвуков скрининг и БХС, на високорисковите се предлага ДНК скриниг, на положителните от скрининга се предлага амниоцентеза. На теория звучи ясно, на практика обаче има много малки камъчета, които обръщат каруцата.

Виж това, сигурна съм, че ще ти е интересно, не знам дали ще ти е полезно, но ти го пращам, защото е съвременно становище от един голям учен - http://pages.natera.com/Panorama-Questions_recording.html?mkt_tok=3RkMMJWWfF9wsRonvKTIZKXonjHpfsX56ukoXKa3lMI%2F0ER3fOvrPUfGjI4AS8NgI%2BSLDwEYGJlv6SgFSbjMMaVnzLgPWxk%3D

Последно, ние сме имали десетки пациентки с единична пъпна артерия /изолирана, разбира се/, които родиха живи и здрави деца.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #418 -: Ноември 24, 2014, 22:11:27 pm »
Здравейте!
Бих искала да задам и своя въпрос към Вас и да съобщя моите грижи и тревоги.
Бременна съм в 4,5г.с,все още не съм ходила на първи преглед дори,предстои ми другата седмица.От години /5,6/ съм на Ципралекс възможно най-малката доза - 5мг,като всичко започна заедно със заболяване на щитовидната жлеза(Хашимото) и оттам се разбутаха нервите,започнаха нервни кризи,пиене на Ксанакс при нужда.Когато започнат кризите включват задушаване,стягане в гърлото и гърдите,гадене,виене на свят и много други симптоми и минават само с Ксанакс.Опитвала съм се да спирам Ципралекса,но  е било най-много за месец,два и отново се налага да го започна.
В момента дори отново щит.жлеза е извън норма и се притеснявам,ако спра и ципралекса какво следва?
Но пък много се притеснявам и за бебето,какви са рисковете и ползите?
Ще се радвам да науча мнението Ви
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #419 -: Ноември 25, 2014, 22:17:17 pm »
Здравейте!
Бих искала да задам и своя въпрос към Вас и да съобщя моите грижи и тревоги.
Бременна съм в 4,5г.с,все още не съм ходила на първи преглед дори,предстои ми другата седмица.От години /5,6/ съм на Ципралекс възможно най-малката доза - 5мг,като всичко започна заедно със заболяване на щитовидната жлеза(Хашимото) и оттам се разбутаха нервите,започнаха нервни кризи,пиене на Ксанакс при нужда.Когато започнат кризите включват задушаване,стягане в гърлото и гърдите,гадене,виене на свят и много други симптоми и минават само с Ксанакс.Опитвала съм се да спирам Ципралекса,но  е било най-много за месец,два и отново се налага да го започна.
В момента дори отново щит.жлеза е извън норма и се притеснявам,ако спра и ципралекса какво следва?
Но пък много се притеснявам и за бебето,какви са рисковете и ползите?
Ще се радвам да науча мнението Ви

В такива случаи трябва да решим как от две злини да изберем по-малката. А по-малката е да се поеме някакъв риск за бебето, но да е здрава майката. Това е ползата от ципралекса. Рисковете са малки, но все пак ги има, доколкото цялата група препарати (селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина) се клафифицират като група С по FDA, т.е. тяхното действие върху хора не е добре проучено. Въпреки съществуващият риск от сърдечни дефекти, дефекти на предната коремнта стена и на черепа, абсолютният риск реално е нисък. Затова ние проследяваме внимателно такива бременни, като се стремим много рано да открием евентуални проблеми, а това със съвременната ултразвукова апаратура се постига във висок процент, както и настояваме да ги види кардиолог и да направи фетална ехокардиография - това е оценка на феталното сърце.

С други думи, ако при тебе потенциалната полза е по-голяма от потенциалния риск, съветът на лекаря трябва да бъде да не спираш терапията. Все пак дозата може да се титрира, поискай информация как става това от своя лекар. И спри препарата непосредствено преди раждане.

Последно, постарай се да нормализираш функцията на щитовидната жлеза, това ще ти помогне да се справиш с проблемите, както и да намалиш дозата на ципралекса.

Успех!:)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу