0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #500 -: Февруари 24, 2017, 17:02:56 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
бих искала съвет за моите генетични изследвания, тъй като излезе проблем.
Резултатът ми за PAI 4G/5G е хомозиготен носител 4G/4G,а за
мутация MTHFR C 677T е хетерозиготен носител С/Т.
Изолиране на ДНК пише - солево изолиране 1.
Тъй като имах мисед аборт в 8ма седмица миналата година, необходима ли ми е някаква терапия и ако да, каква?
Благодаря Ви за вниманието предварително.
Поздрави,
Ива

Здравей, Ива!

Това ли са единствените маркери, които са изследвани или преди това си изследвала  и други?

Здравей,
изследвахме кариотип и на двама ни, там всичко е наред, фактор 2 и 5 хомозигот по нормалния алел G/G,становището е че всичко е наред и не се отчита повишен риск, и допълнително АНА( граничен резултат). Прикачвам го.
Моля за мнение, необходими ли са допълнителни изследвания и изобщо как да процедирам за напред, тъй като ще пробваме след два три месеца пак.
Благодаря отново!

При тази ситуация аз бих препоръчала да се направят допълнителни изследвания на полиморфизъм I/D в ACE гена и полиморфизъм Val34Leu във Factor XIII гена, тъй като тези три гена има кумулативен ефект. Допълнително може да се изследва и за полиморфизъм G66A в MTRR гена. След резултатите да се обсъди антикоагулантна терапия (изборът на препарат е и в зависимост от наличието или липсата на фамилно предразположение към венозна тромбоза, както и дали ти си имала в миналото венозна тромбоза). Също така да се прецизира дозата на витамините от група В - В9 и В12.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #501 -: Март 02, 2017, 13:18:09 pm »
Здравейте, не знам къде другаде да задам въпросите си, зтова се обръщам към вас. Бременна съм след инвитро с двуплодна бременност в 8 Г.с. , засечена сърдечна дейност и на двете ембриончета в петък 24.02 . Вчера бях при друг лекар в същата болница, на друг ехограф и лекарят не видя сърдечна дейност на едното ембрионче, а беше и малко назад. След прегледа прокървих (ръждиво, керемидено). Въпросите ми са- може ли този ехограф да не е засякъл сърдечна дейност, а да има? От какво може да е кървенето (те твърдят, че от ембриона без сърдечна дейност, ама пък веднага след прегледа?), и последно, ако единия ембрион е загинал, има ли опасност за другия и може ли кървенето да повлече здравия ембрион? Предварително ви благодаря за отделеното внимание.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #502 -: Март 02, 2017, 15:40:43 pm »
Здравейте, не знам къде другаде да задам въпросите си, зтова се обръщам към вас. Бременна съм след инвитро с двуплодна бременност в 8 Г.с. , засечена сърдечна дейност и на двете ембриончета в петък 24.02 . Вчера бях при друг лекар в същата болница, на друг ехограф и лекарят не видя сърдечна дейност на едното ембрионче, а беше и малко назад. След прегледа прокървих (ръждиво, керемидено). Въпросите ми са- може ли този ехограф да не е засякъл сърдечна дейност, а да има? От какво може да е кървенето (те твърдят, че от ембриона без сърдечна дейност, ама пък веднага след прегледа?), и последно, ако единия ембрион е загинал, има ли опасност за другия и може ли кървенето да повлече здравия ембрион? Предварително ви благодаря за отделеното внимание.

Здравей, Katkat!

Възможно е да има жизнеспособен ембрион, но апаратурата да не е достатъчно добра, за да се установи при прегледа. Възможно е и единият ембрион да е спрял развитието си. Кървенето обикновено е от отпадането на невиталния ембрион, но може да бъде и по други причини (напр. прогестеронов дефицит). Рискове има, не толкова механични, колкото откъм потенциала на втория ембрион да се развие правилно. Ако е добре имплантиран, няма рискове за него заради кървенето.

Повторен преглед с вагиналната сонда и на добър апарат ще ти даде повече яснота.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #503 -: Март 03, 2017, 10:13:58 am »
Много благодаря за бързия отговор и честит празник, доктор Мели. Следващият ми планиран преглед е в понеделник. Дотогава се моля всичко да е наред. Зацапвнето продължава, макар и съвсем слабо, имам болки в кръста и никакви симптоми на бременност от самото начало. Дано всичко това не са лоши знаци.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #504 -: Март 04, 2017, 11:57:23 am »
Здравейте, наскоро свърших бутилката с вода за уста Листерин, но малко късно забелязах че има алкохол в нея. Доста сепритесних. Според вас може ли да съм навредила на бебето? Бременна съм в 8 месец
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #505 -: Март 04, 2017, 12:46:20 pm »
Здравейте, наскоро свърших бутилката с вода за уста Листерин, но малко късно забелязах че има алкохол в нея. Доста сепритесних. Според вас може ли да съм навредила на бебето? Бременна съм в 8 месец

Здравей, с какво да му навредиш? Нали не я пиеш? Не виждам повод за притеснение.

Успешна бременност до края! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #506 -: Март 10, 2017, 15:06:52 pm »
Здравейте д-р Даскалова мойте въпроси са около кортикостероидната терапия ,която спомага за отваряне на белите дробове на бебче при евентуално преждевременно раждане.
    Какви са критериите(съмненията) за поставяне на тази терапия?(инвитро,имам абдоминален серклаж ,нямам контракции,еутрофичен растеж на бебче-едно е  :),ПКК,Урина,Микробиология-в норма,освен в ПКК  HGB-115,HCT-0.347,имам болки като при цистит,който се появяват на 4-5 дни и изчезват след 2-3 часа без прием на лекарства).
     Може ли серклажа да е определящ фактор в тази ситуация?
     Какви са вредите от тази терапия за майката и бебето?Има теория ,че кортикостероидите едва ли не "блокират"имунната система на човек(в случая майката и бебето) и след подобна терапия се уврежда здравето на бебето ,за доста дълъг период.Ясно ми е ,че няма безвредно лекарство,прилагани са ми подобен тип лекарства по други поводи и съм изпитала всички странични ефекти на тях,но преди това са ми спасили живота(което реално се случва с тази терапия)
      Коя терапия е по щадяща тази с кортикостероидите или след като бебче се роди и се приложи Сърфактант?
Не се съмнявам в преценката на доктора ми,ако реши ,че трябва да се приложи ще го направя.По скоро искам да си отговоря,колко тази терапия е наложаща и колко е презастраховане
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #507 -: Март 12, 2017, 13:00:53 pm »
Здравей, bebeshok0326!

От всички процедури и изследвания, които си описала, твоите рискове за преждевременно раждане са повишени от наличието на абдоминален серклаж - не от самото му поставяне, а от първопричината за необходимостта от него (манипулацията по маточната шийка - конизация, която често по нашите географски ширини е на практика ампутация). Маточната шийка има няколко функции и, когато я няма или нейната цялост е нарушена, има рискове да се прояви слабост на тазовото дъно, което е механичен проблем, както и да се намали естествената защита от инфекция, т.е. да е по-лесно преминаването на микроорганизми от влагалището към матката, респективно към околоплодните обвивки. Разбира се, и забременяването е затруднено заради липсата или лошото качество на цервикална слуз, но ти този проблем си преодоляла чрез ин витро оплождане. Допълнителен риск може да са тези "болки като при цистит", както ги описваш. Хубаво е да ги уточниш чрез стерилни посявки на урина и преглед при уролог за бъбречни проблеми.

Терапията с котикостероиди (КС) е стандартен протокол за намаляване рисковете от неблагоприятни усложнения при недоносените бебета. Рискове за майката няма, дозата е нищожна за нея. Тази теория, която описваш по отношение на дългосрочното действие на КС върху имунната система, не ми е известна, вероятно е някоя конспиративна или езотерична теория, а аз такава литература не чета. :) Медицинската наука е съвсем ясна относно приложението на КС пренатално както като препарати и дози, така и като срокове - между 24 часа и 7 дни преди раждане. Т.е. действието на лекарството е максимум седмица и след това дозата трябва да се повтори. Отварям скоба, рисковете при преждевременно родените бебета са огромни и не са само по отношение на незрелостта на дихателната система, но също и от некрортизиращ ентероколит, вътречерепни кръвоизливи, смъртността при тях е доста по-висока. Изобщо това е едно предизвикателство пред съвременната медицина, върху което работят огромен брой учени и се отделят също така огромно количество ресурси, а резултатите не са окуражаващи. Но поне от страна на КС нещата са ясни - тяхното приложение преди раждане намалява смъртността (с 40%!) и има положителен ефект срещу останалите здравословни проблеми на недоносените бебета.

Мисля си, би било чудесно, ако тези лекарства можеха да имат дългосрочен ефект върху имунната система. Щяхме да решим една голяма част от автоимунните проблеми. Уви, те нямат такава сила.

Относно сравнението между КС и сърфактанта - едното не отменя другото. Понякога се налага комбинирана терапия. Все пак ако приложим КС, може да няма нужда от сърфактант, т.е. времето за приложение на КС е доста преди (вътреутробно), а не когато вече имаме недоносено и недишащо бебе. Цената също не е за пренебрегване. Дозата сърфактант е към 1200 лв., дозата КС е някакви стотинки. А бебето може да има нужда от повече от 10 дози сърфактант ... плюс другата съпътстваща реанимация.

На въпроса ти дали тази терапия е по-скоро презастраховане, да, терапията с КС е презастраховане, но няма как да се приложи в момента, в който ни е ясно, че бебето ще се роди преждевременно, защото раждането е по-бързо от 24 часа, а за това време КС нямат възможност да подействат. Затова ги поставяме преди започнало раждане, т.е. като профилактика (а всяка профилактика е презастраховане). Но по смисъла на тяхното действие това е животоспасяваща терапия (за примерно едни 40% от недоносените). За съжаление, не винаги помага и понякога въпреки, а не заради приложението на КС, недоносените бебета имат дългосрочни здравословни проблеми.

Стана дълго, но за да е полезно и за други жени, които имат рискове от преждевременно раждане, споделям ние какво правим. Първо скринираме всички бременни за известните ни рискове. Дефинираме високорисковата група и прилагаме тестове за преждевременно раждане, което ни дават известно спокойствие, че в рамките на 2 седмици няма да се случи раждане. Неудобният момент е цената им и това, че трябва да се прилагат през 2 седмици, но приложението им е лесно (като вагинален преглед), резултатите са бързи (10 минути) и недвусмислени (като уринарен тест за бременност - или се позитивира, или не). И при положителен тест прилагаме КС.

Повече информация можете да намерите тук:
Преждевременно раждане - определение, рискове
Преждевременно раждане - изследвания, профилактика
Препоръка на FIGO за превенция на преждевременно раждане
Оценка на маточната шийка
Тест за фетален фибронектин и Проследяване на бременност след инфертилитет.

Успех до края на бременността, който ти пожелавам да е близо до термин! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #508 -: Март 12, 2017, 14:46:27 pm »
 Благодаря за изчерпателния отговор
« Последна редакция: Март 12, 2017, 14:56:55 pm от bebeshok0326 »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #509 -: Март 29, 2017, 15:57:54 pm »
Здравейте! Днес ми излезнаха резултатите от изследването за Даун! Казаха ми от лабораторията,че всичко е в нормата, а доки е извън страната ни в момента. Ако е възможно да ми кажете и вашето мнение, относно резултатите.
PAPP-A-4,11mIU/ml Corr.MoM-1.10
Fb-hCG-20.9 ng/ml Corr.MoM-0.66
Age risk-1:1014
Biochemical T21 risk<1:10000
Combined trisomy 21 risk<1:10000
Trisomy 13/18+NT<1:10000
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #510 -: Март 29, 2017, 21:52:24 pm »
Здравейте! Днес ми излезнаха резултатите от изследването за Даун! Казаха ми от лабораторията,че всичко е в нормата, а доки е извън страната ни в момента. Ако е възможно да ми кажете и вашето мнение, относно резултатите.
PAPP-A-4,11mIU/ml Corr.MoM-1.10
Fb-hCG-20.9 ng/ml Corr.MoM-0.66
Age risk-1:1014
Biochemical T21 risk<1:10000
Combined trisomy 21 risk<1:10000
Trisomy 13/18+NT<1:10000

Здравей, desi.b!

На първо четене всичко изглежда добре, но тези показатели е редно да се интерпретират заедно с клиничните данни. Също така е важно къде е правен скрининга (масова практика е да се прави в неоторизирани за това изследване лаборатории).

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #511 -: Април 19, 2017, 10:13:01 am »
Здравейте д-р Даскалова!Пиша с огромно притеснение за да чуя още едно мнение...Бременна съм за втори път (първата бременност беше след два ин витро опита), а сега забременях спонтанно.Ходих на преглед в 4г.с.6д и видяхме плоден сак който отговаряше на 4г.с. (беше по-малък) и беше разположен по-ниско в матката.Вчера вече в 6г.с.3д. пак бях на преглед, но не се видя още нито ембрион нито мехурче...нищичко...Плодния сак беше малко пораснал 9мм, но по думите на лекаря не колкото трябва да е за тази седмица...Ходих в клиника Надежда, където си правих и ин витро опитите, но не при моята лекар а при друг лекар.Пуснах си кръвен тест вчера и резултата е 4509.От 4-5дни имам зацапване обикновено през нощта или сутрин половин един час след като си поставя утрогестана, но от вчера след прегледа е вече червеникаво а не кафеникаво и започна и през деня да зацапва от време на време (оскъдно е).Сутринта имах резки болки ниско в корема като при МЦ.Утре ще направя още един кръвен тест да видя какво ще покаже...Много съм притеснена...Не ми се струва нормално в тази седмица да не се вижда нищо в плодния сак...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #512 -: Април 19, 2017, 14:50:38 pm »
Здравейте д-р Даскалова!Пиша с огромно притеснение за да чуя още едно мнение...Бременна съм за втори път (първата бременност беше след два ин витро опита), а сега забременях спонтанно.Ходих на преглед в 4г.с.6д и видяхме плоден сак който отговаряше на 4г.с. (беше по-малък) и беше разположен по-ниско в матката.Вчера вече в 6г.с.3д. пак бях на преглед, но не се видя още нито ембрион нито мехурче...нищичко...Плодния сак беше малко пораснал 9мм, но по думите на лекаря не колкото трябва да е за тази седмица...Ходих в клиника Надежда, където си правих и ин витро опитите, но не при моята лекар а при друг лекар.Пуснах си кръвен тест вчера и резултата е 4509.От 4-5дни имам зацапване обикновено през нощта или сутрин половин един час след като си поставя утрогестана, но от вчера след прегледа е вече червеникаво а не кафеникаво и започна и през деня да зацапва от време на време (оскъдно е).Сутринта имах резки болки ниско в корема като при МЦ.Утре ще направя още един кръвен тест да видя какво ще покаже...Много съм притеснена...Не ми се струва нормално в тази седмица да не се вижда нищо в плодния сак...

Слънце, при това високо ниво на ЧХГ и в този гестационен срок не изглежда като да се развива правилно тази бременност. Единствено ако апаратът на колегата е много стар и с малко възможности, но при наличие на съвременна апаратура не звучи обнадеждаващо. Съжалявам, може би няма да се развие жизнеспособен ембрион. Все пак си иди на преглед, без да спираш терапията.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #513 -: Април 19, 2017, 21:30:37 pm »
Много благодаря за отговора.Утре ще пусна още един кръвен тест да видя какво ще покаже.Днес продължава да ми зацапва кафеникаво от време на време.Нещо не можах да разбера какво имате в предвид че ЧХГ ми е висока за тази г.с.Аз си мислех, че е добре когато е високо?Просто ме притеснява че за този срок не се вижда ембрион?По принцип не тая много надежди, но все пак нали надеждата умира последна и се надявам на някакво чудо...А относно ЧХГ исках да попитам в случай че то все пак се удвоява на 48ч възможно ли е пак да е кухо яйце и да не се развива ембрион?При първия ни ин витро опит изобщо не стигнахме до трансфер защото е имало неправилно делене на клетките и се чудех още тогава каква може да е причината а лекарката само ми каза, че се случвало...Сега обаче нахлуват разни мисли в мен дали не се е случило пак нещо подобно и ако е така какви изследвания е редно да направя?Във вторник ще отида пак на преглед да видим каква ще е ситуацията...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #514 -: Април 19, 2017, 22:37:10 pm »
Имах предвид, че ЧХГ е достатъчно високо, за да се види ембрионална структура на ултразвук, както и жълтъчно мехурче (а не високо за гестационната седмица, за нея е добре). Нарастването му не е пряко свързано с ембриона, а с развитието на хориона (това е част от екстраембрионалните структури), затова не виждам смисъл от поредното му изследване на този етап от бременността. Ултразвуковият преглед е достатъчен. Колкото до неправилното делене на клетките, това се вижда в лабораторията след ин витро оплождане, но не може да се види (прецени) при спонтанно забременяване.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #515 -: Април 20, 2017, 14:01:11 pm »
Здравейте.Излезнаха ми резултатите от повторния кръвен тест, но за жалост и там нещата не са добри...Първи тест 4509, втори тест 5381.Направих ги точно през 48ч. Също така си продължава и зацапването...В понеделник или вторник ще ходя пак на преглед пък да видим какво ще се види...А възможно ли е все пак да се изчистя от само себе си или кюртажа няма да ми се размине...Ох вече се чудя какво още ще трябва да преживея...Казахме си след първата бременност, че повече на ин витро няма да се подложим, нямам сили да преживея пак ходене по мъките с години...Примирихме се, че ще си бъдем с едно дете и хоп съдбата ни поднесе изненада най-неочаквано и сега всичко се превръща отново в кошмар...Просто вече ме е страх да си помисля за бременност...Надявам се всичко да приключи скоро и по-възможно по-щадящ начин...Успешен ден!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #516 -: Април 20, 2017, 18:02:18 pm »
Слънце, в тази ситуация (бавно покачващо се ЧХГ) е добре да имаме едно наум за извънматочна бременност. Не искам да те плаша допълнително, вероятно ситуацията ще приключи спонтанно като неразвиваща се бременност.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #517 -: Април 20, 2017, 20:23:22 pm »
Много благодаря за съвета.По принцип преди години когато правехме ин витрото съм правила цветна снимка на тръбите и тогава заключението беше че съм с еднорога матка и една проходима тръба, с два нормално функциониращи яйчника...При секциото лекарката каза, че всичко си е изглеждало нормално...След последни ви коментар се зачудих дали е възможно хем да има плоден сак в матката хем да е извънматочна бременност?Плоден сак се виждаше ясно на ехограва при първия преглед мисля че беше 5мм, а при втория преглед (около 10дни след първия) вече беше 9мм.Единствения коментар относно плодния сак беше че бил малко по-ниско разположен в матката.А ако е извънматочна на ехографа вижда ли се или по какъв начин се установява?Много се извинявам за многото въпроси, но в главата ми се въртят най различни неща...Едно със сигурност осъзнавам-че каквото и да се развива в мен не се развива както трябва и нещата не са добре...Днес се чух с лекарката ми за да и кажа резултатите от теста и тя ми кза в понеделник или вторник  ще ме прегледа и ще преценим какво да правим...Благодаря още веднъж!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #518 -: Април 20, 2017, 21:58:07 pm »
Нормално е да си притеснена и да имаш много въпроси. Макар и рядко, може да има бременност в матката и извън нея, както и да има псевдогестационен сак в матката и извънматочна бременност. Не го мисли, нищо повече не може да се направи. Ако има извънматочна, ще се види при прегледа в понеделник (тя се вижда в малко по-късни гестационни срокове от вътрематочната бременност).


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #519 -: Април 24, 2017, 11:05:10 am »
Здравейте д-р Даскалова.Днес бях отново на преглед плодния сак е пораснал 16мм и се видя в него ембрион 7мм със сърдечна дейност.Бях при друг лекар (тази която ми следи първата бременност) и тя беше много учудена как преди една седмица нищо не се е видяло във плодния сак...Просто отговаря на 6г.с.5д. а не на 7г.с.2д., но каза че не е нещо фатално и може да си навакса.Лошото е че продължава да ми зацапва предимно след като поставя утрогестана.Сега вместо 2х2 уърогестан ще продължа 2х1 утрогестан и 2х1 дуфастон.Възможно е да зацапвам и защото сака е по-ниско разположен в матката.Моля се всичко да е наред!След една седмица съм пак на преглед.Благодаря много за отделеното време и внимание!Едно съм сигурна от тук нататък-всяко момиче бих съветвала да ходи на птеглед не по рано от 7г.с. за да не се побърква като мен...