0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #420 -: Ноември 25, 2014, 23:13:31 pm »
Здравейте!
Бих искала да задам и своя въпрос към Вас и да съобщя моите грижи и тревоги.
Бременна съм в 4,5г.с,все още не съм ходила на първи преглед дори,предстои ми другата седмица.От години /5,6/ съм на Ципралекс възможно най-малката доза - 5мг,като всичко започна заедно със заболяване на щитовидната жлеза(Хашимото) и оттам се разбутаха нервите,започнаха нервни кризи,пиене на Ксанакс при нужда.Когато започнат кризите включват задушаване,стягане в гърлото и гърдите,гадене,виене на свят и много други симптоми и минават само с Ксанакс.Опитвала съм се да спирам Ципралекса,но  е било най-много за месец,два и отново се налага да го започна.
В момента дори отново щит.жлеза е извън норма и се притеснявам,ако спра и ципралекса какво следва?
Но пък много се притеснявам и за бебето,какви са рисковете и ползите?
Ще се радвам да науча мнението Ви

В такива случаи трябва да решим как от две злини да изберем по-малката. А по-малката е да се поеме някакъв риск за бебето, но да е здрава майката. Това е ползата от ципралекса. Рисковете са малки, но все пак ги има, доколкото цялата група препарати (селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина) се клафифицират като група С по FDA, т.е. тяхното действие върху хора не е добре проучено. Въпреки съществуващият риск от сърдечни дефекти, дефекти на предната коремнта стена и на черепа, абсолютният риск реално е нисък. Затова ние проследяваме внимателно такива бременни, като се стремим много рано да открием евентуални проблеми, а това със съвременната ултразвукова апаратура се постига във висок процент, както и настояваме да ги види кардиолог и да направи фетална ехокардиография - това е оценка на феталното сърце.

С други думи, ако при тебе потенциалната полза е по-голяма от потенциалния риск, съветът на лекаря трябва да бъде да не спираш терапията. Все пак дозата може да се титрира, поискай информация как става това от своя лекар. И спри препарата непосредствено преди раждане.

Последно, постарай се да нормализираш функцията на щитовидната жлеза, това ще ти помогне да се справиш с проблемите, както и да намалиш дозата на ципралекса.

Успех!:)
Много съм благодарна за бързия и изчерпателен отговор. Проблема е ,че дори на ципралекса пак имам някои от тези симптоми,но в по-лека форма - виене на свят,замаяност,но поне не се стига до кризи (да чукна на дърво).Лекарите,с които съм говорила до сега са на две мнения - тези,които ме познават и знаят състоянието ми казват да продължа,защото иначе е по-опасно,а тези ,които не ме познават - че всяко хапче е химия и е вредно за бебето,да не говорим за вредите...Щитовидната жлеза за сега май няма да я бутаме,в хиперфункция съм и единия ендокринолог е на мнение,че е по-добре така,а лекарствата за това състояние не са безопасни като еутирокса,напротив, опасни са.
Отново благодаря за успокоението,дано всичко е наред!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #421 -: Ноември 25, 2014, 23:34:09 pm »
Едва ли има по-глупаво изказване от "всяко хапче е химия". Колкото до щитовидната жлеза, лечението включва и други неща, освен тиреостатици, напр. диета, симтоматично лечение, корекция на глюкозния толеранс и т.н. Мисли в тази посока.
« Последна редакция: Февруари 05, 2015, 22:01:55 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #422 -: Ноември 29, 2014, 12:51:21 pm »
Според ендокриноложката ми е наложително да приемам Ципралекс и рисковете са малки.Но имам и друг проблем.В момента съм в хиперфункция,предизвикана или от приемането на малки дози еутирокс или от самата бременност.ТСХ 0,02,ФТ4 30 и ТАТ 115. Решихме да я оставим 1 месец без пропицил ,за да видим дали сама ще достигне поне стойност към 1,ако това не стане да ми се предпише най-ниската доза пропицил,но аз вземам Prenatal,в който съдържанието на йод е 150мг.Според лекарката няма да ми навреди,но аз питам не е ли грешно да се взема допълнително йод? Имам ужасно сърцебиене,напрежение,нервност и ме е страх да не стане по-зле от йода.Възможно ли е?
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #423 -: Февруари 05, 2015, 21:53:43 pm »
Здравейте,д-р Даскалова,вече сме в 14 г.с,за сега овладяхме положението с Ципралекса и щит.жлеза.Д-р Бойчев ме успокои,че няма проблем в приемането на малка доза (дано да е така),аз вземам по 2,5 мг сега.
Още когато забременях обаче,започна поредното запушване на носа (уж е алергичен ринит) с безсънни нощи,сърцебиене от невъзможността за нормално дишане и пръскане на различни спрейове - Отривин,Муконазал,Африн...редувам ги вече 3-ти месец по 4 пъти на ден пръскам.Консултирах се с русенски гинеколог дали мога да пия една инжекция(както преди през годините съм била,когато нещата с носа станат много зле)Дипрофос,казаха ми - да счита се ,че след 3-я месец дори може да е полезна,но нека изчакаме да минат.Изчаках и всеки ден пръскам ли пръскам.Пробвах и с хомеопатия,не стана.
Това,което сега искам да питам е - вчера бях при д-р Бойчев,попитах го за Дипрофос,той каза - да,може! Аз се зарадвах и понеже имах и други въпроси забравих да го попитам КОГА да я бия и днес се замислих за това,чак след като я бих...Просто искам да подейства вече и не мислих толкова,а след това се замислих точно върху разговора ни,че не уточни кога да я бия.
Ако знаете нещо за глюкокортикостероидите в по-ранните седмици,бих желала да ми кажете,може ли да съм навредила на бебо?Знам,че се използват в по-късните етапи на бременността,н оза началото на 4 месец нищо не можах да прочета.
Благодаря Ви
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #424 -: Февруари 05, 2015, 22:03:24 pm »
Не можеш да навредиш на бебето с еднократна доза.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #425 -: Февруари 27, 2015, 10:19:40 am »
Здравей Мели, чувствам се много объркана, моля те да ми помогнеш.

Става дума за вродената тромбофилия - с нормални гени за Фактор 5, Фактор 13, Протромбин и MTHFR съм, но хомозиготен по мутантен алел по PAI (4G/4G) и хетерозиготен по ACE (I/D). Намерих смислена информация само ТУК, но не съм сигурна дали я разбирам правилно:

Цитат
- Двата полиморфизма – 4G по PAI и D по ACE имат кумулативен ефект, т.е. ефектът им се потенцира, като повишен риск от спонтанни аборти има и при едновременно хетерозиготно носителство на двата полиморфизма – генотип 4G/5G по PAI и I/D по ACE - въпросът е колко по-лошо става при 4G/4G по PAI и I/D по ACE?

- Възможни генетични комбинации с кумулативен ефект: генотип 4G/4G по PAI гена, нормален генотип при Factor XIII гена - това дали означава, че е лошо да си с нормален генотип по Фактор 13?

Освен това лекарите ми дават разнопосочни съвети по отношение на терапията след трансфер:
-единият смята, че трябва да пия аспирин протект цял живот, а след положителен тест да го заменя с фраксипарин
- другият е категоричен, че само фракси след ЕТ е достатъчно, но не е необходим аспирин преди това
- третият ми казва - това не е проблем, живей си живота и не страдай, другаде ти е проблема с инфертилитета.

Та, как да разбирам моите мутации и какво да правя преди/след ЕТ? От горе на всичко това съм с ниски тромбоцити (близо до долната граница, но в норма) и обикновено кървя повече след пункция, т.е. нямам признаци на тромбофилия. Може би те се проявяват с възрастта? Нямам и придобита тромбофилия.

Благодаря ти за времето, което отделяш за всеки от нас в този сайт  :bighug:


(не намерих по-подходяща тема да си задам въпроса)
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #426 -: Февруари 27, 2015, 11:18:30 am »
Здравейте Д-р Даскалова,
не съм сигурна, че питането ми е за тук, но съм доста притеснена и не можах да изчета всичко по темата. Бременна съм в 13 г.с и днес ми излязоха резултатите от БХС.
Това, което много ме притеснява са два от показателите:
комбиниран риск за Болест на Даун - 1 от 800
биохимичен риск за Болест на Даун - 1 от 110
Естествено чакам и мнението на следящия ме доктор, както и този, при който правих ранната ФМ, но бих искала да събера повече мнения доколко имам повод за притеснения и дали е наложителна амниоцентеза
Много ви благодаря предварително за отделеното време.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #427 -: Март 02, 2015, 14:14:30 pm »
Здравейте, много моля за мнение и по моите резултати. Въпреки, че стойностите не се отнасят към рисковите ме притеснява, че 1:4700 не от най-добрите резултати...Както и нивото на 2та изследвани хорм. който доколкото разбирам трябва да са съотв. малко под и  малко над 1.. :?
      Благодаря
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #428 -: Март 04, 2015, 22:30:58 pm »
Здравей Мели, чувствам се много объркана, моля те да ми помогнеш.

Става дума за вродената тромбофилия - с нормални гени за Фактор 5, Фактор 13, Протромбин и MTHFR съм, но хомозиготен по мутантен алел по PAI (4G/4G) и хетерозиготен по ACE (I/D). Намерих смислена информация само ТУК, но не съм сигурна дали я разбирам правилно:

Цитат
- Двата полиморфизма – 4G по PAI и D по ACE имат кумулативен ефект, т.е. ефектът им се потенцира, като повишен риск от спонтанни аборти има и при едновременно хетерозиготно носителство на двата полиморфизма – генотип 4G/5G по PAI и I/D по ACE - въпросът е колко по-лошо става при 4G/4G по PAI и I/D по ACE?

- Възможни генетични комбинации с кумулативен ефект: генотип 4G/4G по PAI гена, нормален генотип при Factor XIII гена - това дали означава, че е лошо да си с нормален генотип по Фактор 13?

Освен това лекарите ми дават разнопосочни съвети по отношение на терапията след трансфер:
-единият смята, че трябва да пия аспирин протект цял живот, а след положителен тест да го заменя с фраксипарин
- другият е категоричен, че само фракси след ЕТ е достатъчно, но не е необходим аспирин преди това
- третият ми казва - това не е проблем, живей си живота и не страдай, другаде ти е проблема с инфертилитета.

Та, как да разбирам моите мутации и какво да правя преди/след ЕТ? От горе на всичко това съм с ниски тромбоцити (близо до долната граница, но в норма) и обикновено кървя повече след пункция, т.е. нямам признаци на тромбофилия. Може би те се проявяват с възрастта? Нямам и придобита тромбофилия.

Благодаря ти за времето, което отделяш за всеки от нас в този сайт  :bighug:


(не намерих по-подходяща тема да си задам въпроса)

Зайо, в неселектирана група пациенти антикоагулантната терапия с нискомолекулярен хепарин по последни данни (2013 г.) се определя спрямо два фактора:
1. Висок риск от тромбофилия, като за високорискови се приемат жените с една от следните мутации:
- хомозиготни по мутантен алел за фактор V Лайден
- хомозиготни по мутантен алел за фактор II (протромбин G20210A)
- хетерозиготни за  фактор V Лайден и фактор II (протромбин G20210A) едновременно
- с антитромбинов дефицит
2. Предишни епизоди на тромбемболия при жената или при роднини по съребрена линия с тромбемболия преди 50 годишна възраст или други рискове за тромбоза - наднормено тегло, продължителна имобилизация и т.н.

В селектираната група пациентки, при които се прилага асистирана репродукция, разбира се, сме по-внимателни и отчитаме другите (неунаследяеми) рискове от тромбози - естроген-индуциран риск, прилагане на анестезия, оперативна интервенция, хиперстимулация и т.н. Затова и диагностичните тестовете, и терапията са повече от тази при другите жени без допълнителния риск.

По отношение на PAI, ACE и фактор XIII, комбинациите от отделните генетични мутации се потенцират, но едва има как с точност да се определи колко процента се увеличава риска при всяка отделна комбинация. Най-добре е и трите гена да са хомозиготни по нормален алел. Обратно, най-неприятно е да се съчетаят и трите маркера в хомозиготно по мутантен алел състояние.

Аспиринът като цяло е много хубаво лекарство. На последните два световни конгреса по фетална медицина се обсъждаше въпросът защо не го даваме на всички бременни, след като ползите му са много повече от рисковете. Все пак основните рискове си остават:
- дразни стомаха
- не бива да се дава преди оперативна интервенция
- трябва да се спре преди 34 гестационна седмица

Но и аз като третия лекар смятам, че не това е проблемът при тебе.
За лечение не трябва да слушаш мен, а този, който лично е запознат със здравословното ти състояние. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #429 -: Март 04, 2015, 22:35:04 pm »
Здравейте Д-р Даскалова,
не съм сигурна, че питането ми е за тук, но съм доста притеснена и не можах да изчета всичко по темата. Бременна съм в 13 г.с и днес ми излязоха резултатите от БХС.
Това, което много ме притеснява са два от показателите:
комбиниран риск за Болест на Даун - 1 от 800
биохимичен риск за Болест на Даун - 1 от 110
Естествено чакам и мнението на следящия ме доктор, както и този, при който правих ранната ФМ, но бих искала да събера повече мнения доколко имам повод за притеснения и дали е наложителна амниоцентеза
Много ви благодаря предварително за отделеното време.

Само на базата на тези резултати няма как да се препоръча амниоцентеза. Но освен тях са от значение и ултразвуковите показатели, както и стойностите на биохимичните маркери, възрастта ти, аакушерската ти история и други фактори.

Поздрави!:)



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #430 -: Март 04, 2015, 22:38:45 pm »
Здравейте, много моля за мнение и по моите резултати. Въпреки, че стойностите не се отнасят към рисковите ме притеснява, че 1:4700 не от най-добрите резултати...Както и нивото на 2та изследвани хорм. който доколкото разбирам трябва да са съотв. малко под и  малко над 1.. :?
      Благодаря

Стандартната препоръка при такива съотношения е да се направи интегриран риск, т.е. комбинация от първия и втория скрининг. Но пак имат значение и други фактори, като предишни бременности и родени деца, наследственост, придружаващи заболявания и т.н.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #431 -: Март 05, 2015, 12:27:18 pm »
Здравейте,бременна съм в момента в 18 г.с,по време на изследване на БХС бях в 16-та.На 26 год.съмБих искала да попитам за тълкуване на резултатите ми,тъй като много се притесних.

Вашият риск за болест на Даун      е 1 от 680
                                           Едуардс   1 от 6100
                            невралната тръба     нисък

Възрастовият риск за болест на Даун 1 от 1200
                                               Едуардс 1 от 11000

АФП - 0,55
Free BCG - 0,78
ue3 - 0,54
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #432 -: Март 05, 2015, 13:06:20 pm »
Здравейте,бременна съм в момента в 18 г.с,по време на изследване на БХС бях в 16-та.На 26 год.съмБих искала да попитам за тълкуване на резултатите ми,тъй като много се притесних.

Вашият риск за болест на Даун      е 1 от 680
                                           Едуардс   1 от 6100
                            невралната тръба     нисък

Възрастовият риск за болест на Даун 1 от 1200
                                               Едуардс 1 от 11000

АФП - 0,55
Free BCG - 0,78
ue3 - 0,54

А имаме ил резултати от скрининг в първи триместър или не е правен?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #433 -: Март 05, 2015, 13:39:48 pm »
Не е правен за съжаление  :?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #434 -: Март 05, 2015, 22:39:53 pm »
Не е правен за съжаление  :?

В такъв случай може да се обсъди провеждането на пренатален неинвазивен тест. Все пак индивидуалният риск е достатъчно нисък, за да не се тревожиш особено. Говори с твоя лекар дали вижда някакви ултразвукови маркери за хромозомни проблеми и виж какво пише в генетичната консултация, която придружава скрининга.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #435 -: Март 10, 2015, 20:55:28 pm »
Доколкото знам са доста скъпи.Говорих с гинеколога не ме насочи натам,сега предстои фетална морфология,дано всичко е наред там.Но съм чувала,че не може да се види всичко,Вие как мислите?
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #436 -: Март 12, 2015, 17:39:35 pm »
Здравейте, за първи път пиша в този форум и ако трябва да бъда честна имам регистрация само от няколко минути, но това което ме накара да се ровя из Интернет за информация е че получих днес първите си изследвание и не знам изобщо какво означават и най вече за Цитомегаловирус, който ми е положителен. Ако някой може да ми даде повече информация ще съм ви много благодарна защото ми е първа бременност, лекарката ми е извън страната и незнам към кого да се обърна, а от лабораторията.... не ми се говори за отношението им...
Цитомегаловирус IgG (CMV) - Eclia   363.2 ПОЛОЖИТЕЛЕН   U/ml   (<0.5- Отр.);(0.5-1.0-Сива зона);(>1.0-Пол.)
 от всичките резултати само той ми е положителен.Това опасно ли е за бебето? :(
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #437 -: Март 12, 2015, 17:47:20 pm »
Здравейте, за първи път пиша в този форум и ако трябва да бъда честна имам регистрация само от няколко минути, но това което ме накара да се ровя из Интернет за информация е че получих днес първите си изследвание и не знам изобщо какво означават и най вече за Цитомегаловирус, който ми е положителен. Ако някой може да ми даде повече информация ще съм ви много благодарна защото ми е първа бременност, лекарката ми е извън страната и незнам към кого да се обърна, а от лабораторията.... не ми се говори за отношението им...
Цитомегаловирус IgG (CMV) - Eclia   363.2 ПОЛОЖИТЕЛЕН   U/ml   (<0.5- Отр.);(0.5-1.0-Сива зона);(>1.0-Пол.)
 от всичките резултати само той ми е положителен.Това опасно ли е за бебето? :(

Здравей, Петя!

Имаш ли направено изследване за CMV IgM? Ако да, то какво е? Ако не, направи и него.
Имаш ли направени изследвания за CMV преди бременността?

Идеята на това изследване е да предпазим децата от вродена цитомегаловирусна инфекция. Риск от нея имат деца, чиито майки се срещат за първи път с вируса по време на бременност. За щастие, повечето жени са се срещали с вируса преди бременност и рядко в хода на бременността той се активира.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #438 -: Март 14, 2015, 13:39:34 pm »
Здравейте, Доктор Даскалова.
Проблемът ми е, че от 6 трансфера имам 3 биохимични бременности с ниско ЧХГ. Правихме всякакви изследвания - генетични и имунологични, като единствения проблем е в усвояването на фолиевата киселина, но аз пия мета-фолиева. Аз не съм си правила кариотип, а на съпруга ми не е правен SDI тест. Въпросът ми е дали пускането на тези изследвания е важно или нямат отношение към проблема? Благодаря Ви.
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #439 -: Март 15, 2015, 15:26:46 pm »
Здравейте,извинявам се но и аз се наложе да попитам нещо...В 16 г.с съм,досега без усложнения,първата фетална морфология беше много добра според лекаря,обаче...Случайно реших да си пусна ТСХ изследване само на моя глава...Е ..оказа се ,че хормона е 5.36...Веднага ми изписаха Л тироксин,но аз съм притеснена,заради всичко,което прочетох.Бихте ли ми казали нещо по случая..