0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #340 -: Юни 05, 2013, 20:40:14 pm »
Благодаря много!

*

    iva17

  • ****
  • 915
  • Когато всичко е загубено, остава бъдещето.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #341 -: Юни 05, 2013, 23:42:56 pm »
Здравейте д-р Даскалова, имам 8 опита и 3 мисед аборта ( в 8, 11 и 9 г.с.). След последния аборт пуснах изследвания за цитомегаловирус и Епщайн Бар вирус. И при двата резултата за IgM e отрицателен, а за IgG - положителен. При Епщайн вируса обаче нормата за IgG e до 106, a моят резултат е 353. Това означава ли, че тази стара инфекция е била активна и възможно ли да е причина за мисед абортите? Имам генетични и имунологичниза изследвания, при тях няма проблем.
Всичко винаги завършва щастливо. Ако приключи зле, значи това не е краят :)
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #342 -: Юни 06, 2013, 11:31:15 am »
Здравейте д-р Даскалова,

моля за Вашето становище:
в 19г.с. правихме фетална морфология - резултата според специалиста: всички дълги кости на плода отговарят на 17г..с, обиколка на гръден кош също, BPD си отговаря по термин на 19г.с., NB 0.39 cm. Резултатите от БХС в 12 г.с. са ок, минимален риск, NT тогава 1.2 мм.
Две седмици по късно на редовна консултация, всички размери са нарастнали с с точно две седмици - т.е. BPD 21 г.с. , Fl - 19г.с. Правихме и фетална ехокардиография - също ок.
Разбира се, по препоръка на специалист ще направим пак фетална морфология в 23г.с.
 
При тази ситуация и разминавания в г.с., имаме ли място за притеснение?

Благодаря за Вашия отговор в аванс.
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #343 -: Юни 06, 2013, 15:02:05 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,

Бременна съм в 18 г.с. В края на м. 07.2013 г. изтичат шест месеца от последната ми цитонамазка (аз трабва да правя на 6 месеца). Тогава ще бъда в 26 г.с. Кога считате, че е по-безопасно да се направи - в 26 г.с или сега? И въобще, безопасно ли е по време на бременност?

Знам, че има доста мнения в интернет по въпроса, но те са доста противоречиви.

Благодаря предварително.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #344 -: Юни 12, 2013, 14:23:38 pm »


Здравейте д-р Даскалова,

моля за Вашето становище:
в 19г.с. правихме фетална морфология - резултата според специалиста: всички дълги кости на плода отговарят на 17г..с, обиколка на гръден кош също, BPD си отговаря по термин на 19г.с., NB 0.39 cm. Резултатите от БХС в 12 г.с. са ок, минимален риск, NT тогава 1.2 мм.
Две седмици по късно на редовна консултация, всички размери са нарастнали с с точно две седмици - т.е. BPD 21 г.с. , Fl - 19г.с. Правихме и фетална ехокардиография - също ок.
Разбира се, по препоръка на специалист ще направим пак фетална морфология в 23г.с.
 
При тази ситуация и разминавания в г.с., имаме ли място за притеснение?

Благодаря за Вашия отговор в аванс.


Здравейте,
междувременно направихме втора контролна фетална морфология в 23г.с. и резултата е: BPD 23г.с, Fl и АC - 20,4г.с., със заключение асиметрична ретардация, завишени индекси на кръвотоците в маточните артерии и пъпната връв. Според специалиста по фетална анатомия шансовете не са добри и можем само да чакаме, като взимам съдоразширяващи лекарства, и цитирам : " Ако може да го докараме до поне 1500гр за да е жизненоспособно".

Тъй като съм изключително притеснена, все пак са минали 23седмици и всичко друго е ок, моля за становище или препоръка?
Според Вас какво мога да очаквам, да се посъветвам ли и с друг специалист?
Какви са шансовете за здраво, макар и по - малко бебе?

Благодаря за становището Ви
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #345 -: Юни 12, 2013, 19:11:49 pm »
Цвете, не знам какво ще каже доктор Мели, но само да ти кажа че и на  Ивана и се разминаваха по седмици различните параметри, до колкото помня с по 2 седмици имаше разлика между главата и тялото.


  
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #346 -: Юни 13, 2013, 10:16:08 am »
Здравейте д-р Даскалова, имам 8 опита и 3 мисед аборта ( в 8, 11 и 9 г.с.). След последния аборт пуснах изследвания за цитомегаловирус и Епщайн Бар вирус. И при двата резултата за IgM e отрицателен, а за IgG - положителен. При Епщайн вируса обаче нормата за IgG e до 106, a моят резултат е 353. Това означава ли, че тази стара инфекция е била активна и възможно ли да е причина за мисед абортите? Имам генетични и имунологичниза изследвания, при тях няма проблем.

Мисля, че не.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #347 -: Юни 13, 2013, 10:19:39 am »
Здравейте, д-р Даскалова,

Бременна съм в 18 г.с. В края на м. 07.2013 г. изтичат шест месеца от последната ми цитонамазка (аз трабва да правя на 6 месеца). Тогава ще бъда в 26 г.с. Кога считате, че е по-безопасно да се направи - в 26 г.с или сега? И въобще, безопасно ли е по време на бременност?

Знам, че има доста мнения в интернет по въпроса, но те са доста противоречиви.

Благодаря предварително.

Това изследване е безопасно по време на бременност и не крие рискове за бременността. Стандартната препоръка е да се направи цитонамазка при първото посещение на бременната жена при гинеколога и след това след раждане, евентуално и след спиране на лактацията. Ако при тебе има причина да се изисква контрола в по-кратки срокове, следвай указанията на онколога.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #348 -: Юни 13, 2013, 12:14:12 pm »


Здравейте д-р Даскалова,

моля за Вашето становище:
в 19г.с. правихме фетална морфология - резултата според специалиста: всички дълги кости на плода отговарят на 17г..с, обиколка на гръден кош също, BPD си отговаря по термин на 19г.с., NB 0.39 cm. Резултатите от БХС в 12 г.с. са ок, минимален риск, NT тогава 1.2 мм.
Две седмици по късно на редовна консултация, всички размери са нарастнали с с точно две седмици - т.е. BPD 21 г.с. , Fl - 19г.с. Правихме и фетална ехокардиография - също ок.
Разбира се, по препоръка на специалист ще направим пак фетална морфология в 23г.с.
 
При тази ситуация и разминавания в г.с., имаме ли място за притеснение?

Благодаря за Вашия отговор в аванс.


Здравейте,
междувременно направихме втора контролна фетална морфология в 23г.с. и резултата е: BPD 23г.с, Fl и АC - 20,4г.с., със заключение асиметрична ретардация, завишени индекси на кръвотоците в маточните артерии и пъпната връв. Според специалиста по фетална анатомия шансовете не са добри и можем само да чакаме, като взимам съдоразширяващи лекарства, и цитирам : " Ако може да го докараме до поне 1500гр за да е жизненоспособно".

Тъй като съм изключително притеснена, все пак са минали 23седмици и всичко друго е ок, моля за становище или препоръка?
Според Вас какво мога да очаквам, да се посъветвам ли и с друг специалист?
Какви са шансовете за здраво, макар и по - малко бебе?

Благодаря за становището Ви

Хубаво е да се потърсят причини за асиметричната ретардация на плода. Поне тези, за които можем да правим изследвания. Изброявам ти част от тях - хипертония, диабет, сърдечно-съдови заболявания, тромбофилия, антифосфолипиден синдром, прееклампсия, плацентарна недостатъчност /напр. прикрепване на плацентата върху миома, плацента акрета, ануларна плацента, плацентарни инфаркти/, някои генетични болести /макар проблеми с кариотипа да са редки, все пак биха могли да бъдат потърсени, вече и в Бг има неинвазивен тест, както и да се направи консултация с генетик предвид патология на отделни хромозоми, в частност 7 и 11, която се свързва с асиметрична ретардация, но в момента не мога да отговоря дали у нас е възможно такова изследване/, инфекциозни причини /токсоплазмоза, рубеола, цитомегаловирус, херпес/, да се види какво е количеството на околоплодната течност, както и да се оцени много внимателно анатомията на бебето с цел да се отхвърлят други морфологични дефекти, които могат да бъдат свързани с асиметричната ретардация /напр. микрогнатия, клинодактилия, тахикардия/.

С две думи - може би нищо повече не може да се направи, но ако не са изчерпани всички възможности за диагностика, моят съвет е да се направят. И спри да пушиш, ако пушиш.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #349 -: Юни 13, 2013, 14:54:37 pm »
Здравейте Д-р Даскалова,

Днес ми излязоха резултатите от БХС (бременност към датата на изследването - 13 г.с. + 2 дни):

Биохимичен риск за болест на Даун е 1 от 1100 бременни
Възрастовият риск за болест на Даун е 1 от 870 бременни

РАРР-А - 1.05 част от медианата
Free bCG - 1.59 част от медианата
NT - 0.65 mm
Nt Mom - 0.4 част от медианата

Има ли място за притеснение?

Благодаря предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #350 -: Юни 21, 2013, 19:41:44 pm »
Не, при условие, че изследването е направено в националната генетична лаборатория.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #351 -: Юни 21, 2013, 22:57:59 pm »
Д-р Даскалова,моля за мнение

Приятелка  има детенце със Синдрома на Даун, сега искат да имат второ детенце и се интересува какви изследвания предварително да си направи,Благодаря.

(пиша от нейно име защото няма регистрация тук,извинявам се за което)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #352 -: Юни 25, 2013, 17:08:58 pm »
Д-р Даскалова,моля за мнение

Приятелка  има детенце със Синдрома на Даун, сега искат да имат второ детенце и се интересува какви изследвания предварително да си направи,Благодаря.

(пиша от нейно име защото няма регистрация тук,извинявам се за което)

Няма защо да се извиняваш.

Като начало преди бременност /отнася се и за двамата партньори/:
1. Консултация с генетик
2. Генеалогичен анализ
3. Кариотип
4. Анамнеза за рискови фактори
= възраст
= работа с тератогени
= инфекциозни причинители
= прием на лекарства
= наркотици, алкохол, тютюнопушене
= имунен статус
5. Обсъждане на диагностичните взможности по време на бременност /у нас и по света/.

По време на опити за забременяване:
1. Изключване или ограничаване на рисковите фактори.
2. PGD /при ин витро оплождане/
3. Използване на донорски гамети /ако има фактор възраст или генетична предиспозиция при един или двамата от двамата палтньори/.

По веме на бременност:
1. Ранно диагностициране на бременността
2. Ранен ултразвуков скрининг
3. БХС в първи триместър
4. Прена тест или друг неинвазивен тест според ситуацията
5. Инвазивен тест - хорионбиопсия, амниоцентеза или кордоцентеза
6. Ранна фетална ехокардиография
7. Лечение по време на бременност /ако се диагностицира отново тризомия 21 и родителите не желаят да прекъснат бременността/.

Ако бременността е многоплодна, тогава става малко по-трудно, но няма да обременявам темата с това.

Бина, питай, ако нещо не е ясно. Все пак тази консултация е трудна и зависи от много фактори, вкл. и от това, дали при първата бременност генетичната аномалия е диагностицирана или не, дали родителите са решили да запазят бременността, макар да са знаели, че детето е с Даун, доколко е изразен проблема, дали отглеждат детето, религията им и т.н.



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #353 -: Юни 25, 2013, 21:53:48 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Моля за мнение. Имам два мисед-а. При първата бременност не се появи изобщо сърдечна дейност. При втората се появи, но спря в 10 г.с. По съвет на лекар направих имунологични изследвания, при които NKa са леко завишени. Лекуващият лекар каза, че това не е много голям проблем и ме посъветва да не правя повече изследвания. По негово мнение това е била причината за двете неуспешни бременности. Според него като забременея сега, ще знае как да ме лекува и да поддържа бременността. Каза също, че вече ще се водя рискова бременност и ще трябва да прекарам цялата бременност в болница. Вие какво бихте ме посъветвали? Благодаря предварително за отделеното време!



*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #354 -: Юни 29, 2013, 22:35:35 pm »
Мели, здравей
в последно време непрекъснато се сблъскам с коментари относно вредните влияния на магнезия по време на бременност. Няма да коментирам в частност първоизточника на тези твърдения - причинявал вътреутробна смърт и пр., просто искам да чуя мнението ти по въпроса! Вреден ли е наистина магнезия, каква е вредата от него,  упоява ли бебетата?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=724872.90
/в частност коментар №93 /
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #355 -: Юни 30, 2013, 08:26:31 am »
Сърдечно благодаря  д-р Даскалова!,предала съм на семейството дума по дума,вече миха консултация с генетик продължават на пред.

А при диагностицирана първа бременност,че детето е с Даун,запазват детето и си го отглеждат.
При възникнали въпроси ще питам!
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #356 -: Юли 09, 2013, 18:19:14 pm »
Здравейте, д-р Даскалова,

Моля отново за вашето мнение по следния въпрос. Каква е нормалната дължина на шийката на матката?
При измерването й (в клиниката, в която правих инвитрото), когато бях в 18 г.с., моята маточна шийка беше 4,51 см. В 20 г.с. (по време на 4D преглед при д-р Марков), беше 4.24 см. Тази седмица (22 г.с.), при посещение на държавната ЖК, лекарката ме попита колко е била тогава и след като й отговорих, че е била 4,24 см, тя каза, че е невъзможно да е толкова и че трябва да е 3 см и нещо и след това измери, че е 3.4 см. Озадачава ме фактът, че резултатите на 2-ма от лекарите са сходни и показват над 4 см., а третият лекар твърди, че дължината, по принцип, не може да бъде такава и измерва с 1 см. по-малко. На какво биха могли да се дължат тези разминавания в измерването и на кое бих могла да се доверя?

И допълнително, ако наистина дължината е 3.4 см, считате ли, че е нормална дължина за 22 г.с.?

Благодаря предварително.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #357 -: Юли 17, 2013, 13:31:52 pm »
Здравейте , резултатите ми от БХС са 1;65 ( за Даун) , а при ФМ ми казаха , че бебето има киста в мозъка .  Много ме е страх от амниоцентезата  .... Знам ,че е личен избора , но все пак имам чувството , че тя ще ми навреди повече . Според АГ съм в 16 седмица , а според ФМ в 15 , това има ли значение за БХС ?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #358 -: Юли 24, 2013, 18:17:21 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Моля за мнение. Имам два мисед-а. При първата бременност не се появи изобщо сърдечна дейност. При втората се появи, но спря в 10 г.с. По съвет на лекар направих имунологични изследвания, при които NKa са леко завишени. Лекуващият лекар каза, че това не е много голям проблем и ме посъветва да не правя повече изследвания. По негово мнение това е била причината за двете неуспешни бременности. Според него като забременея сега, ще знае как да ме лекува и да поддържа бременността. Каза също, че вече ще се водя рискова бременност и ще трябва да прекарам цялата бременност в болница. Вие какво бихте ме посъветвали? Благодаря предварително за отделеното време!

Има множество причини за това, част от които са изброени в статията Повтарящи се спонтанни аборти. Изясняването на причините за тази патология понякога не е лесна задача. Аз бих направила повече изследвания, вярно, че са разходливи, но ползите от това изясняване са в пъти повече от разходите.

Колкото до рисковата бременност, относително много малък процент от рисковите бременности изискват дълъг болничен престой.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #359 -: Юли 24, 2013, 18:26:11 pm »
Мели, здравей
в последно време непрекъснато се сблъскам с коментари относно вредните влияния на магнезия по време на бременност. Няма да коментирам в частност първоизточника на тези твърдения - причинявал вътреутробна смърт и пр., просто искам да чуя мнението ти по въпроса! Вреден ли е наистина магнезия, каква е вредата от него,  упоява ли бебетата?
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=724872.90
/в частност коментар №93 /

Бубулина, магнезият е безвреден. Така казва FDA /това е американската асоциация, оценяваща влиянието на храните и лекарствата по време на бременност и кърмене/. Тя поставя магнезия в групата на най-безвредните лекарства, а в тази група са много малко препарати. Това е лекарство с много широка употреба от много години, има опит с него в много страни, освен ако не се предозира за дълго време или не се комбинира неправилно, няма никакви други предупреждения относно неговата употреба. Разбира се, всеки препарат трябва да се дозира и комбинира правилно.

Друг е въпросът, че от групата на токолитиците /с каквато цел се предписва по време на бременност/ той не е много активен, но пък по-силният препарат е и много по-вреден и с доказани негативи върху плода, така че, както при всяко лечение, избираме между полза и риск. Естествено, че не причинява вътреутробна смърт.

Извинявай, че няма да прочета цитираната от теб дискусия, нямам време и нерви, наистина. Дали упоява бебетата - не, разбира се, това не е упойка, за да ги упоява, предполагам нещо се е загубило в превода.  :)



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу