0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #280 -: Март 08, 2013, 12:37:09 pm »
Може acetylcysteine. Иди на лекар.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #281 -: Март 08, 2013, 12:58:22 pm »
Ами аз бях на лекар. Заместващия гинеколог ми изписа само спазмалгон и стрепсилс, който по принцип не ми действа особено. :-( Ще пробвам с това, което сте написали.


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #282 -: Март 08, 2013, 13:02:05 pm »
Имах предвид да отидеш при интернист, не при гинеколог. Да те прегледа, да ти преслуша гърдите, такива неща.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #283 -: Март 09, 2013, 12:29:18 pm »
Здравейте доктор Даскалова, след направен ранен биохимичен скрининг съм леко притеснена.
Биохмичен риск за Даун 1:180
Вашият риск за Даун 1:2900
PAPP A 1.46
Free bcg 3.44
Костица налична
NT 1.34
NT MoM 0.97
Разбирам , че сравнително добрия общ риск се дължи на добрите ехографски измервания.
Може ли да обясните какво друго влияние оказват PAPP A и free bcg и от какво се влияят. Благодаря!
                                                                                                            Само едно нещо прави мечтата невъзможна:страхът от    неуспех.,Алхимикът,Паулу Коелю
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #284 -: Март 09, 2013, 21:18:28 pm »
Здравейте доктор Даскалова, след направен ранен биохимичен скрининг съм леко притеснена.
Биохмичен риск за Даун 1:180
Вашият риск за Даун 1:2900
PAPP A 1.46
Free bcg 3.44
Костица налична
NT 1.34
NT MoM 0.97
Разбирам , че сравнително добрия общ риск се дължи на добрите ехографски измервания.
Може ли да обясните какво друго влияние оказват PAPP A и free bcg и от какво се влияят. Благодаря!

Трябва да се види още един показател от скрининга, това е възрастовият риск. Ако биохимичният риск е по-висок от възрастовия, вероятната препоръка на генетика ще бъде да се направи втория БХС /плюс интегриран/ или да се помисли за диагнастична процедура - хорионбиопсия, амниоцентеза или неинвазивен диагностичен тест.

Ако не е анеуплоидия, в случая тризомия 21, по-високото ниво на ЧХГ />3,0 MoM/ изисква да се оцени риска от акушерски усложнения на бременността. За да не влизам в излишна теория, ето някои практически препоръки.

От значение са няколко фактора, които трябва да се обсъдят с лекаря:
- серумът съхраняван ли е правилно
- бременната да не е след бъбречна трансплантация /или на хемодиализа/
- начин на забременяване /имало ли е стимулация на овулацията/
- бременността от самото начало ли е едноплодна /или е било многоплодна, имало ли е ембриоредукция/
- къде е разположена плацентата /има ли патология от рода на акрета, инкрета, перкрета, превия/
- да се проследят серумните нива на някои биохимични маркери през втори триместър /AFP, ЧХГ и Inhibin A/
- да се направи доплерово ултразвуково изследване на някои артериални и венозни съдове /непременно на маточна артерия/
- да се помисли за прием на аспирин в малки дози
- да се следи артериалното налягане и наличието на протеинурия
- да се следи да няма интраутеринна ретардация на плода и/или олигохидрамнион /намаляване на околоплодната течност/ и да се вземат мерки
- към края на бременността да се прави редовен биофизикален профил

Това е отдалече, повече ще ти каже проследяващият бременността ти гинеколог. Ние проследяваме много повече бременни с повишен риск, затова сме много подробни, което не означава, че при тебе ще се налага такова повишено внимание и притесненията ти ще са излишни.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #285 -: Март 10, 2013, 11:17:09 am »
Здравей, Мели! Върху определянето на риска (нивото на хормоните, които се изследват) при ранния БХС влияе ли приема на прогестерон "за задържане"? Питам, защото не се отбелязва че се приема прогестеронов препарат. И още един въпрос-как влияе изключително ниското тегло на бременната от 40 килограма върху определянето на риска?






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #286 -: Март 11, 2013, 18:37:30 pm »
Здравей, Мели! Върху определянето на риска (нивото на хормоните, които се изследват) при ранния БХС влияе ли приема на прогестерон "за задържане"? Питам, защото не се отбелязва че се приема прогестеронов препарат. И още един въпрос-как влияе изключително ниското тегло на бременната от 40 килограма върху определянето на риска?

Приемът на прогестерон не влияе, но теглото - да, това е един от показателите, които  се отбелязват в документацията за скрининга и нормите за биохимичните маркери са съобразени с него.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #287 -: Март 18, 2013, 10:07:41 am »
Здравей, Мели! Бих искала да попитам, дали се получава привикване към спазмолотици и магнезиеви препарати.
От 9-10 г.с. пия непрекъснато но-шпа, дали не е добре да го заменя за известно време с папаверин или нещо друго? Магнеротът също го пия дълго - вече два месеца, като всички опити да намалим дозировката и да спрем всякакви хапчета водят до болки и контракции. От около месец се наложи да включим и Гинипрал за овладяване на контракциите. И въпреки всичко, от време на време имам болки.


Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #288 -: Март 18, 2013, 15:37:26 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Бременна съм в 5-6 г.с. и се установи, че имам хетерозиготна бета таласемия. Лекарката от НЦБАЛХЗ ми препоръча да пия фолиева киселина 3х1 0,4 mg постоянно и да ходя на изследвания всеки месец. Не са ми правени изследвания за усвояването на фолиевата киселина. При положение, че трябва да я пия постоянно и в по-голяма доза от препоръчваното, мога ли да пия мета фолиева киселина, или трябва задължително да правя генетични изследвания? Благодаря предварително за отговора!


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #289 -: Март 21, 2013, 12:13:15 pm »
Здравей, Мели! Бих искала да попитам, дали се получава привикване към спазмолотици и магнезиеви препарати.
От 9-10 г.с. пия непрекъснато но-шпа, дали не е добре да го заменя за известно време с папаверин или нещо друго? Магнеротът също го пия дълго - вече два месеца, като всички опити да намалим дозировката и да спрем всякакви хапчета водят до болки и контракции. От около месец се наложи да включим и Гинипрал за овладяване на контракциите. И въпреки всичко, от време на време имам болки.

Здравей, пий си лекарствата и не се притеснявай, не ги спирай и не прави опити да ги намаляваш. При нужда лекарят ще ти предпише и други препарати, ако прецени, че е необходимо.

Обърни внимание и на причините, които могат да предизвикват контракции /освен самата бременност/ - инфекции, задръжка на урина, общи заболявания. 


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #290 -: Март 21, 2013, 12:16:37 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Бременна съм в 5-6 г.с. и се установи, че имам хетерозиготна бета таласемия. Лекарката от НЦБАЛХЗ ми препоръча да пия фолиева киселина 3х1 0,4 mg постоянно и да ходя на изследвания всеки месец. Не са ми правени изследвания за усвояването на фолиевата киселина. При положение, че трябва да я пия постоянно и в по-голяма доза от препоръчваното, мога ли да пия мета фолиева киселина, или трябва задължително да правя генетични изследвания? Благодаря предварително за отговора!

Личното ми предпочитание е към неофолик мета, но и стандартната фолиева киселина върши работа. Това лечение ти е назначено заради носителството на гена за таласемия, а не заради генетични дефекти в обмяната на фолиева киселина. Изследването за нива на фолати в кръвта съществува у нас, но е непопулярно.

Партньорът също е изследван за таласемия, нали?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #291 -: Март 21, 2013, 13:25:04 pm »
Здравей, Мели! Бих искала да попитам, дали се получава привикване към спазмолотици и магнезиеви препарати.
От 9-10 г.с. пия непрекъснато но-шпа, дали не е добре да го заменя за известно време с папаверин или нещо друго? Магнеротът също го пия дълго - вече два месеца, като всички опити да намалим дозировката и да спрем всякакви хапчета водят до болки и контракции. От около месец се наложи да включим и Гинипрал за овладяване на контракциите. И въпреки всичко, от време на време имам болки.
Здравей, пий си лекарствата и не се притеснявай, не ги спирай и не прави опити да ги намаляваш. При нужда лекарят ще ти предпише и други препарати, ако прецени, че е необходимо.

Обърни внимание и на причините, които могат да предизвикват контракции /освен самата бременност/ - инфекции, задръжка на урина, общи заболявания. 
Много ти благодаря - отзивчива както винаги и след толкова години във Форума.
Иначе следим ежемесечно - микробиология, урина, кръв, щитовидни хормони. Даже имуновенин вляхме в 3-тия месец за застраховка, въпреки че нямам имуно проблеми. Явно някои жени си карат по-трудна бременност.
Пак ти благодаря  :flower:


Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #292 -: Март 21, 2013, 14:14:14 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Бременна съм в 5-6 г.с. и се установи, че имам хетерозиготна бета таласемия. Лекарката от НЦБАЛХЗ ми препоръча да пия фолиева киселина 3х1 0,4 mg постоянно и да ходя на изследвания всеки месец. Не са ми правени изследвания за усвояването на фолиевата киселина. При положение, че трябва да я пия постоянно и в по-голяма доза от препоръчваното, мога ли да пия мета фолиева киселина, или трябва задължително да правя генетични изследвания? Благодаря предварително за отговора!

Личното ми предпочитание е към неофолик мета, но и стандартната фолиева киселина върши работа. Това лечение ти е назначено заради носителството на гена за таласемия, а не заради генетични дефекти в обмяната на фолиева киселина. Изследването за нива на фолати в кръвта съществува у нас, но е непопулярно.

Партньорът също е изследван за таласемия, нали?
Благодаря за отговора! Пуснали сме му изследвания, чакаме резултати. Купих си и неофолик мета, но в листовката пише, че не трябва да се пият повече от 2 таблетки на ден. Затова продължих със стандартната фолиева киселина, а и според лекарката имало начин от кръвните изследванията, които ще правя всеки месец, да се разбере действа ли или не. Още веднъж благодарности!


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #293 -: Март 21, 2013, 14:28:52 pm »
Здравей, Мели! Бих искала да попитам, дали се получава привикване към спазмолотици и магнезиеви препарати.
От 9-10 г.с. пия непрекъснато но-шпа, дали не е добре да го заменя за известно време с папаверин или нещо друго? Магнеротът също го пия дълго - вече два месеца, като всички опити да намалим дозировката и да спрем всякакви хапчета водят до болки и контракции. От около месец се наложи да включим и Гинипрал за овладяване на контракциите. И въпреки всичко, от време на време имам болки.
Здравей, пий си лекарствата и не се притеснявай, не ги спирай и не прави опити да ги намаляваш. При нужда лекарят ще ти предпише и други препарати, ако прецени, че е необходимо.

Обърни внимание и на причините, които могат да предизвикват контракции /освен самата бременност/ - инфекции, задръжка на урина, общи заболявания. 
Много ти благодаря - отзивчива както винаги и след толкова години във Форума.
Иначе следим ежемесечно - микробиология, урина, кръв, щитовидни хормони. Даже имуновенин вляхме в 3-тия месец за застраховка, въпреки че нямам имуно проблеми. Явно някои жени си карат по-трудна бременност.
Пак ти благодаря  :flower:

Мда, наистина понякога е по-трудно.
Пожелавам ти успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #294 -: Март 21, 2013, 14:47:11 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Бременна съм в 5-6 г.с. и се установи, че имам хетерозиготна бета таласемия. Лекарката от НЦБАЛХЗ ми препоръча да пия фолиева киселина 3х1 0,4 mg постоянно и да ходя на изследвания всеки месец. Не са ми правени изследвания за усвояването на фолиевата киселина. При положение, че трябва да я пия постоянно и в по-голяма доза от препоръчваното, мога ли да пия мета фолиева киселина, или трябва задължително да правя генетични изследвания? Благодаря предварително за отговора!

Личното ми предпочитание е към неофолик мета, но и стандартната фолиева киселина върши работа. Това лечение ти е назначено заради носителството на гена за таласемия, а не заради генетични дефекти в обмяната на фолиева киселина. Изследването за нива на фолати в кръвта съществува у нас, но е непопулярно.

Партньорът също е изследван за таласемия, нали?
Благодаря за отговора! Пуснали сме му изследвания, чакаме резултати. Купих си и неофолик мета, но в листовката пише, че не трябва да се пият повече от 2 таблетки на ден. Затова продължих със стандартната фолиева киселина, а и според лекарката имало начин от кръвните изследванията, които ще правя всеки месец, да се разбере действа ли или не. Още веднъж благодарности!

Да, от изследванията ще се види дали се повлиява анемията.

В българските листовки на лекарствата има невероятни глупости, аз съм се отказала повече да се боря с това безумие. Лечебната доза на фолиева киселина е 5 мг, като може да се приема по 3 пъти дневно. С други думи, ти приемаш сега 12,5 пъти по-ниска доза от лечебната. Така че моята препоръка е да следваш съветите на лекаря, без да обръщаш внимание на листовките на препаратите.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #295 -: Март 29, 2013, 15:34:28 pm »
Здр Д-р Мели,

Бременна съм в 23 седмица и днес си пуснах ПКК , Бихте ли погледнали резултатите ми малко ме притесняват :

Хематология
Име на теста(изследване)Резултат   Единици   Референтна стойност   
ПКК                       
      левкоцити       9.2       x10*9/L    4.4 - 11.3   
     еритроцити       4.2       x10*12/L    3.90 - 5.90   
     хемоглобин   L    112       g/L    120 - 160   
     хематокрит       35.5       %    35 - 47   
     ср. обем на еритроцитите       84.5       fl    78 - 96   
     ср. Hgb. конц. в ер.   L    315       g/L    330 - 360   
     ср. Hgb. съдърж. в еритр.   L    26.7       pg    28 - 33   
     тромбоцити       167       x10*9/L    130 - 360   
       Глюкоза        4.73        mmol/l     2.8 - 6.1    
     Общ белтък        61.9        g/l     60 - 84     PHOT
     Албумин        36.4        g/l     35 - 55     PHOT
     Желязо   L     7.7        umol/l     10.7 - 23.4     PHOT
     ЖСК   H     86.5        umol/l     44.8 - 71.6     PHOT
« Последна редакция: Март 29, 2013, 17:02:47 pm от tsvetinapavlova »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #296 -: Март 31, 2013, 12:42:08 pm »
Аз бих уточнила вида на анемията /дали е желязодефицитна или таласемия/ и според диагнозата бих предприела съответното лечение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #297 -: Април 02, 2013, 21:29:35 pm »
Здравейте,Др.Даскалова!
Ще ви помоля за коментар на следните ми отклонения в генетичните изследвания.

Хетерозиготен генотип C/T за 677C>T(MTHFR)
Хетерозиготен генотип A/C за 1298A>C(MTHFR)
Хомозиготен генотип G/G за A66G(MTRR)

Имам 2 мисед аборта(7ма и 8ма г.с.) и 5 годишни опити за забременяване.Всички останали изследвания не показват отклонения(хормонални,фоликулометрия,лапароскопия,спермограма,днк фрагментация-последните 2 изследвани  при вас)
Предстоят ми инсеминации ,евентуално от  февруари.Притеснявам се обаче,че консултантът ми по безплодие тук не спомена нищо за увеличаване на дозите на фолиева киселина(мисля да пия неофолик мета)
Единствено препоръча аспирин.
Прочеох доста чуждестранни материали по въпроса(compound heterozygous and miscarriages),където се препоръчва следните дневни дози  медикаменти :
5мг фолиева киселина
50мг витамин Б6
1мг витамин Б12
Витамини за бременни
както и при евентуално забременяване хепарин + аспирин.
Смятам да изследвам и хомоцистин.
Искрено ви благодаря за безвъзмездната помощ,която ни оказвате!

Здравейте,отново др Даскалова!Копирах предишният си пост,защото имам ново питане.
За щастие съм бременна отново.Приемам гореспоменатите витамини + сутрин и вечер неофолик(общо 2 броя)Тази терапия + аспирин прилагам от 3 месеца,а откакто съм бременна започнах и свещички прогестерон ,и но-шпа при болки.Трябва ли да увелича приемът на метилофолат?
Изследвах хомоцистеина преди да започна лечението .Показа стойности от 8,8 при референтни до 10.Но, на мен ми се стори височък,при положение,че съветват терапевтични мерки при нива над 6,5.Ще го изследвам отново,но искам да ви попитам има ли риск от предозиране на съответните Б витамини,които приемам в конкретните дози,които съм описала?
При последната ми  лична консултация  с вас намекнахте ,че при евентуална бременност трябва да следя щитовидната жлеза(тсх 1,88 и останалите тироидни хормони в норми с изключение на  МАТ- 5 пъти над нормата,ехография-нормална).Кога трябва да започна изследванията (5г.с съм)и с каква честота да са те ?
Благодаря ви,искрено!
« Последна редакция: Април 02, 2013, 21:36:49 pm от neli_london »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #298 -: Април 04, 2013, 10:09:21 am »
Няма да се предозира. Но все трябва да консултираш терапията с лекаря, който ще следи бременността ти /знам, че при вас системата е друга, но така е правилно/.
Щитовидната жлеза - на 2 месеца.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #299 -: Април 04, 2013, 10:46:26 am »
Благодаря ви,олекна ми!  :balk_7: Ще споделя терапията с джи пи и дано тя да ме насочи към лекар,защото по време на  бременост се срещам само с фертилити сестра и акушерка.