0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #180 -: Август 29, 2012, 11:25:07 am »
Благодаря Ви за бързият отговор. Нормално ли е още да не се е резорбирала бременността. ЧХГ пада и това не ме притеснява толкова, все ще стигне 0.

Да.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #181 -: Септември 02, 2012, 08:27:36 am »
Д-р Даскалова, имам едно питане. Вчера ми изби един малък лабиален херпес - на мястото, където винаги се появява. Ако не бях бременна, хич не би ми пукало. Но сега си мия ръцете нон стоп, да не би да се пипна по устата, а после - където не трябва. Какво бихте ми препоръчали Вие като лекар? Прочетох някои неща и леко се притесних. Благодаря предварително!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #182 -: Септември 04, 2012, 11:17:46 am »
Д-р Даскалова , в 24г.с. съм от месец всеки ден си пийвам прясно мляко от кутия , на което пише UHT. Въпроса ми е подходящо ли е за бременни да се пие така направо от кутията (не го подлагам на обработка) и застрашена ли съм от това , че съм го пила така от листериоза и токсоплазмоза ? Да се изследвам ли ? За токсоплазмоза съм се изследвала и знам , че нямам имунитет , но за листериоза не съм.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #183 -: Септември 11, 2012, 15:57:08 pm »
Здравейте д-р Даскалова,бихте ли коментирали следните резултати от фетална морфология.В момента съм в 22г.с.Казаха че бебчето е добре,но искам и вашето мнение.Както и от прегледа не разбрах колко тежи бебето в момента и колко е голямо ако го пише в данните моля да ми кажете.Благодаря ви предварително.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #184 -: Септември 11, 2012, 17:07:34 pm »
Д-р Даскалова, имам едно питане. Вчера ми изби един малък лабиален херпес - на мястото, където винаги се появява. Ако не бях бременна, хич не би ми пукало. Но сега си мия ръцете нон стоп, да не би да се пипна по устата, а после - където не трябва. Какво бихте ми препоръчали Вие като лекар? Прочетох някои неща и леко се притесних. Благодаря предварително!

Боги, късно ти отговарям, за което се извинявам, но ще го напиша, за да знаеш при следващия херпес какво да правиш.  :)

Можеш да ползваш форми за локално приложение с антивирусна съставка, независимо от описанието в листовката. Също така много полезни са пластирите, напр. дермапласт.
 


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #185 -: Септември 11, 2012, 17:18:02 pm »
Д-р Даскалова , в 24г.с. съм от месец всеки ден си пийвам прясно мляко от кутия , на което пише UHT. Въпроса ми е подходящо ли е за бременни да се пие така направо от кутията (не го подлагам на обработка) и застрашена ли съм от това , че съм го пила така от листериоза и токсоплазмоза ? Да се изследвам ли ? За токсоплазмоза съм се изследвала и знам , че нямам имунитет , но за листериоза не съм.

Няма опасност от листериоза при употреба на пастьоризирано мляко.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #186 -: Септември 11, 2012, 17:19:58 pm »
Здравейте д-р Даскалова,бихте ли коментирали следните резултати от фетална морфология.В момента съм в 22г.с.Казаха че бебчето е добре,но искам и вашето мнение.Както и от прегледа не разбрах колко тежи бебето в момента и колко е голямо ако го пише в данните моля да ми кажете.Благодаря ви предварително.

Валентина, на рапорта /4-та снимка/ пише, че бебето съответства на опраделения по последна менструация срок на бременността, 21 седмици и 5 дни. Не виждам теглото.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #187 -: Септември 11, 2012, 17:27:18 pm »
Здравейте д-р Даскалова,бихте ли коментирали следните резултати от фетална морфология.В момента съм в 22г.с.Казаха че бебчето е добре,но искам и вашето мнение.Както и от прегледа не разбрах колко тежи бебето в момента и колко е голямо ако го пише в данните моля да ми кажете.Благодаря ви предварително.

Валентина, на рапорта /4-та снимка/ пише, че бебето съответства на опраделения по последна менструация срок на бременността, 21 седмици и 5 дни. Не виждам теглото.

Поздрави!
тоест всичко с бебето по тези стойности е наред,нали? това е най-важно за.мен.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #188 -: Септември 11, 2012, 17:35:32 pm »
Здравейте д-р Даскалова,бихте ли коментирали следните резултати от фетална морфология.В момента съм в 22г.с.Казаха че бебчето е добре,но искам и вашето мнение.Както и от прегледа не разбрах колко тежи бебето в момента и колко е голямо ако го пише в данните моля да ми кажете.Благодаря ви предварително.

Валентина, на рапорта /4-та снимка/ пише, че бебето съответства на опраделения по последна менструация срок на бременността, 21 седмици и 5 дни. Не виждам теглото.

Поздрави!
тоест всичко с бебето по тези стойности е наред,нали? това е най-важно за.мен.

Това не мога да кажа. Мога само да коментирам, че мерките съответстват на срока на бременността. И като цяло моята препоръка е феталната морфология да се оценява от акушер-гинеколог.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #189 -: Септември 12, 2012, 23:03:42 pm »
Д-р Даскалова , в 24г.с. съм от месец всеки ден си пийвам прясно мляко от кутия , на което пише UHT. Въпроса ми е подходящо ли е за бременни да се пие така направо от кутията (не го подлагам на обработка) и застрашена ли съм от това , че съм го пила така от листериоза и токсоплазмоза ? Да се изследвам ли ? За токсоплазмоза съм се изследвала и знам , че нямам имунитет , но за листериоза не съм.

Няма опасност от листериоза при употреба на пастьоризирано мляко.

Благодаря Ви за отговора ,а от токсоплазмоза има ли опасност ? И като цяло как мога да се предпазя от листериоза и токсоплазмоза ?
Също исках да попитам , бях на лекар в 24г.с. и 4дни и мерките са:
BPD 62mm 24w1d    +- 12d
AC  171mm 23w5d   +- **d
FL  44mm  25w0d   +- 14d
FW (Hadlock1)  572g
FW (Hadlock3)  590g
Има изоставане в растежа на бебето ,според Вас проблем ли е това и има ли възможност да навакса? На предния преглед изоставаше само HC. Сега този показател не е мерен , но пък изостава и по други 2 от 3 показателя .
« Последна редакция: Септември 12, 2012, 23:06:24 pm от Niq_23 »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #190 -: Септември 18, 2012, 09:09:55 am »
Здравейте, в 35 г.с. съм и за съжаление ми откриха стрептококи гр.Б в микробиологичното изследване (Streptococcus B- haemolyticus). Назначено ми е
10-дневно лечение с Аугментин (2x1 дневно)и Макмирор за 12 дни. Лекарят ми обясни рисковете за бебето при нормално раждане, в случай че не се излекувам. Бих искала да Ви попитам дали ако лечението е успешно ще се наложи раждане с операция. Ще бъдат ли вливани антибиотици на бебето при раждането и ще му бъдат ли направени допълнителни изследвания веднага след раждането.
В случай, че не успея да се преборя с бактериите, а детето се роди по нормален начин(без операция), какъв е процентът на вероятно заразяване?
Също така, след като изследването е на вагинален секрет, възможно ли е бактериалната инфекция да е следствие от недоизлекуван проблем с гърлото и ушите? Благодаря Ви предварително!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #191 -: Септември 19, 2012, 22:15:50 pm »
Д-р Даскалова , бях задала въпрос , а междувременно посетих гинеколог и положението сега е: аз съм в 26г.с. и 2 дни а мерките са:

BPD 6,34 cm    25w5d  тук преди месец нямаше изоставане
OFD 8,24 cm   25w4d   тук също нямаше изоставане
HC  23,10cm   25w1d   за сравнение преди месец изоставането беше 5 дни, а сега вече е 8дни
AC  22,29cm   26w5d 
FL   4,89cm   26w3d

Въпросите ми са: На какво може да се дъжи това изоставане ? Има ли нещо , което може да се направи за да спре да изостава главата ? Има ли нещо което аз мога да направя ?
Всяка информация и съвет ще ми е от полза ! Благодаря Ви предварително!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #192 -: Септември 29, 2012, 10:00:35 am »
Здравейте д-р Даскалова. Имам едно питане. На вчерашаната ми фетална морфология установиха, че плацентата ми е т. нар.  плацента мембранацея -"разположена е на голяма площ по предна, задна маточна стена и фундуса. Плацентата е по-тънка от обичайното (не повече от 2 см. ) и прилича на membranacea". Всичко друго изглеждаше наред. Доц. Димитрова ми обясни, че такъв тип плацента може да доведе до усложнения при раждането, да не се отдели лесно или нещо подобно. Като разбра обаче, че моето раждане ще бъде секцио каза, че няма от какво да се притеснявам. Да следим нарастването на бебето, на матката и т.н. Има ли нещо, за което да се притесняваме, наистина? Може ли да възникнат усложнения за бебето или за мен?
Благодаря ви предварително.
<br />[link=http:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #193 -: Октомври 05, 2012, 11:08:29 am »
Благодаря Ви за отговора ,а от токсоплазмоза има ли опасност ? И като цяло как мога да се предпазя от листериоза и токсоплазмоза ?
Също исках да попитам , бях на лекар в 24г.с. и 4дни и мерките са:
BPD 62mm 24w1d    +- 12d
AC  171mm 23w5d   +- **d
FL  44mm  25w0d   +- 14d
FW (Hadlock1)  572g
FW (Hadlock3)  590g
Има изоставане в растежа на бебето ,според Вас проблем ли е това и има ли възможност да навакса? На предния преглед изоставаше само HC. Сега този показател не е мерен , но пък изостава и по други 2 от 3 показателя .

Ето една статия за предпазване от токсоплазмоза - Профилактика на вродена токсоплазмоза.

Реално за изоставане говорим, когато показателите са под долната референтна граница, а в случая те са в референтните граници, но по-близо до долната норма. Затова формално не става въпрос за изоставане, а само за неравномерно нарастване на отделни части на тялото на бебето. При следващи прегледи обърни внимание на лекаря за тази тенденция и виж дали продължава или не.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #194 -: Октомври 05, 2012, 11:10:45 am »
Здравейте, в 35 г.с. съм и за съжаление ми откриха стрептококи гр.Б в микробиологичното изследване (Streptococcus B- haemolyticus). Назначено ми е
10-дневно лечение с Аугментин (2x1 дневно)и Макмирор за 12 дни. Лекарят ми обясни рисковете за бебето при нормално раждане, в случай че не се излекувам. Бих искала да Ви попитам дали ако лечението е успешно ще се наложи раждане с операция. Ще бъдат ли вливани антибиотици на бебето при раждането и ще му бъдат ли направени допълнителни изследвания веднага след раждането.
В случай, че не успея да се преборя с бактериите, а детето се роди по нормален начин(без операция), какъв е процентът на вероятно заразяване?
Също така, след като изследването е на вагинален секрет, възможно ли е бактериалната инфекция да е следствие от недоизлекуван проблем с гърлото и ушите? Благодаря Ви предварително!

Това са въпроси, на които трябва да отговори акушер-гинекологът, който ще води раждането.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #195 -: Октомври 05, 2012, 11:22:22 am »
Здравейте д-р Даскалова. Имам едно питане. На вчерашаната ми фетална морфология установиха, че плацентата ми е т. нар.  плацента мембранацея -"разположена е на голяма площ по предна, задна маточна стена и фундуса. Плацентата е по-тънка от обичайното (не повече от 2 см. ) и прилича на membranacea". Всичко друго изглеждаше наред. Доц. Димитрова ми обясни, че такъв тип плацента може да доведе до усложнения при раждането, да не се отдели лесно или нещо подобно. Като разбра обаче, че моето раждане ще бъде секцио каза, че няма от какво да се притеснявам. Да следим нарастването на бебето, на матката и т.н. Има ли нещо, за което да се притесняваме, наистина? Може ли да възникнат усложнения за бебето или за мен?
Благодаря ви предварително.

Мешко, това е доста рядка патология на плацентата. Вероятно малко хора у нас имат опит с подобен проблем. Аз бих подходила практично към раждането, в смисъл:

1. Ако вече си избрала лекар, при когото ще раждаш, направи консултация с него още сега, за да е запознат с разположението на плацентата, да има време да направи справки, да организира екипа и т.н.
2. Ако не си избрала лекар, време е де го направиш, не оставяй нещата на случайността.
3. Предвид ситуацията у нас, аз бих те посъветвала да намериш поне 4 кръводарители, които да дарят кръв за тебе. Това става по следния начин - в момента на кръводаряване /което може да е и сега/ да дадат твоите три имена, ЕГН и името на лечебното заведение, в което ще раждаш. Ще получат бележка от кръвопреливния център, която при нужда ще занесат в болницата. Кръвната група на кръводарителите не е от значение.
4. До края на бременността да се следи кръвотока с доплерово ултразвуково изследване при специалист, който има опит в следене на патологични бременностти и води раждания, за да се реагира навреме в случай на проблем. Общите препоръки са до 24 г.с това да става през 2 седмици, след 24 г.с. - всяка седмица.

И, разбира се, ако имаш кървене, болки, рязко спадане на кръвното, веднага в болница.

Пожелавам ти успешно износване и никакви проблеми при раждане, въпреки това говори с лекаря ако възникнат проблеми, какво да прави и подпиши предварително информирано съгласие относно обема на оперативната намеса.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #196 -: Октомври 06, 2012, 16:08:03 pm »
Благодаря Ви , д-р Даскалова. Тъй като бях много притеснена , посетихме д-р Даскалов в Пловдив.Тогава бях в 27г.с. и 4дни. Много сме доволни от прегледа , всичко излезе в норма като показателя HC отговаря на 27г.с. и 0 дни , но все пак в норма. Единствено показателя BOD (4,11см) е под долната граница и д-ра го мери 3 пъти , отговаря на 25г.с. и 4 дни при първото мерене , и на 26г.с. и 4дни при второто мерене , на 26 г.с. при третото мерене. IOD е 1,48см. Искам да попитам за какво е показателно това измерване , на какво може да се дължи изоставането и след колко време е добре да се проследи пак?
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #197 -: Октомври 08, 2012, 09:18:02 am »
Здравейте д-р Даскалова. Имам едно питане. На вчерашаната ми фетална морфология установиха, че плацентата ми е т. нар.  плацента мембранацея -"разположена е на голяма площ по предна, задна маточна стена и фундуса. Плацентата е по-тънка от обичайното (не повече от 2 см. ) и прилича на membranacea". Всичко друго изглеждаше наред. Доц. Димитрова ми обясни, че такъв тип плацента може да доведе до усложнения при раждането, да не се отдели лесно или нещо подобно. Като разбра обаче, че моето раждане ще бъде секцио каза, че няма от какво да се притеснявам. Да следим нарастването на бебето, на матката и т.н. Има ли нещо, за което да се притесняваме, наистина? Може ли да възникнат усложнения за бебето или за мен?
Благодаря ви предварително.

Мешко, това е доста рядка патология на плацентата. Вероятно малко хора у нас имат опит с подобен проблем. Аз бих подходила практично към раждането, в смисъл:

1. Ако вече си избрала лекар, при когото ще раждаш, направи консултация с него още сега, за да е запознат с разположението на плацентата, да има време да направи справки, да организира екипа и т.н.
2. Ако не си избрала лекар, време е де го направиш, не оставяй нещата на случайността.
3. Предвид ситуацията у нас, аз бих те посъветвала да намериш поне 4 кръводарители, които да дарят кръв за тебе. Това става по следния начин - в момента на кръводаряване /което може да е и сега/ да дадат твоите три имена, ЕГН и името на лечебното заведение, в което ще раждаш. Ще получат бележка от кръвопреливния център, която при нужда ще занесат в болницата. Кръвната група на кръводарителите не е от значение.
4. До края на бременността да се следи кръвотока с доплерово ултразвуково изследване при специалист, който има опит в следене на патологични бременностти и води раждания, за да се реагира навреме в случай на проблем. Общите препоръки са до 24 г.с това да става през 2 седмици, след 24 г.с. - всяка седмица.

И, разбира се, ако имаш кървене, болки, рязко спадане на кръвното, веднага в болница.

Пожелавам ти успешно износване и никакви проблеми при раждане, въпреки това говори с лекаря ако възникнат проблеми, какво да прави и подпиши предварително информирано съгласие относно обема на оперативната намеса.
Много благодаря за всички препоръки. Ще подходим много внимателно към всичко и дай Боже всичко да е наред след няколко месеца.
<br />[link=http:
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #198 -: Октомври 10, 2012, 00:07:31 am »
Здравейте д-р Даскалова ,извинявам се за въпроса ,който може би  е твърде елементарен,но
аз наистина се притеснявам.Бременна в 9 г.с ,т.е в началото на щастливия път към майчинството ако дай боже всичко е наред.От всичко изчетено в нета разбирам,че е нормално неразположението като цяло, гадене ,повръщане и т.н но аз като цяло нищо съществено не успявам да консумирам освен плодове и обикновени бисквити от  всичко др.ми се гади и ако хапна то след няма и 5 мин.всичко е изкарано обратно.
Знам,че няма готова формула за подобрение на този етап,но въпроса ми е как бебчето ще оцелее с това ,което аз ям поне за сега ?И да искам да подобря храната просто не зависи от мен всички миризми всички храни ме отвращават в момента.
Дали бебчо  не страда от липса на необходимите хранителни вещества за развитието му?
Не ми дава мира притеснението ако му причиня нещо без да искам ?Как да си наложа да ям повечко неща  без стомаха ми да протестира ?
« Последна редакция: Октомври 10, 2012, 00:09:16 am от bekii »
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #199 -: Октомври 13, 2012, 17:26:36 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Бременна съм с близнаци в края на 29 г.с. Шийката е 2.6 см, но в петък направихме тест за фетален фибронектин, който за съжаление е положителен. Наблюдаващият ме лекар ми предписа медикаментозна терапия и аз вярвам, че ни назначил най-правилното лечение. Това, което бих искала да попитам Вас е в колко случая след такъв резултат настъпва спукване на околоплодния мехур и започва преждевременно раждане. Доколкото знам прилагате този тест и предполагам, че разполагате със статистически данни от практиката. Благодаря предварително!