0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #100 -: Април 20, 2012, 16:46:38 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
на 27 години съм, не пия, не пуша,бременна съм за втори път в 21г.с.,имам едно нормални раждане преди 6 години. На феталната морфология (12+3 г.с.)ми казаха, че всичко е наред. Освен това 1:18000 риск за болест на Даун и 1:100000 за всички останали болести.
PAPP-A 0.5
Free-bCG 0.91
NT  1.5mm

На втората ФМ (19+1) откриха билатерални кисти на плексус хореиндреус. Не казаха друго освен, че трябвало да се проследят, Фетална кардиография през 23г.с. и преглед 30-32гс за да се види дали са изчезнали. Можете ли да ми помогнете с малко информация? Вярно е, че се отърсих от първоначалния шок, но все още съм доста притеснена.

Забравих да споделя, че прокървих през 11г.с. и през 18г.с. ми направиха серклаж. Освен това съм с ниско разположена плацента по предна стена (на 2см от цервикалния канал и получавам контракции.Мислите ли, че ще е добре да си направя 
теста за фетален фибронектин ?
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #101 -: Април 23, 2012, 02:12:16 am »
Здравейте д-р Даскалова,

Бременна съм в 21-22г.с. Притеснена съм от следните показатели и развитието около тях.
     Февруари : CRP 3,88 ; СУЕ-40, WBC -6,1
     Март : CRP 5,58 ; СУЕ-80, WBC -7,1
     Април: CRP 9,88 ; СУЕ-105, WBC -8,4
Имам ли основания за притеснения относно бактериална инфекция и редно ли е да се предпише антибиотик според Вас? Следящият ме лекар е спокоен предвид незавишените WBC. Предположението му е по-скоро вирус или автоимунен процес. Микробиология преди месец е ОК, нямам оплаквания или симптоми никакви. Редно ли е да се отдават постоянно повишаващите се резултати на латентно възпаление (не бакретиално - няма нужда от антибиотик) и на бременността ми която все пак не е напреднала за трицифрена утайка?
Бихте ли изказали мнение от позицията на ваши наблюдения и опит?

Благодаря Ви предварително и сърдечно?
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #102 -: Април 23, 2012, 08:42:03 am »
rangely, колко ти са ерититроцитите и хемоглобина? Левкоцитите не са ти завишени, ако граничната стойност е 10.5 ... Пиши референтните стойности от лабораторията!!! Кааааквааа е тази трицифрена утайка??? Че, то останали ли са ти еритроцити???? За бактерии трябва да имаш позитивно такова изследване с антибиограма на влагалищен секрет или кръв, или урина. Иначе как да ти се изпише антибиотик?! И то през бременността! Гранулоцитите завишени ли са? Лимфоцитите занижени ли са? Дай по пълна кръвна картина. Само с тези 3 показателя как да добие представа докторката? И пиши референтните стойности от лабораторията.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #103 -: Април 23, 2012, 10:31:09 am »
Здравей Мели!
Имам и аз своето притеснение и реших да чуя вашето компетентно мнение.
Бременна съм след 1 опит икси ,вече съм към финала  .Но на прегледа лекаря ми видя калцифициране на плацентата,дано правилно изписвам термина.На терапия клексан,аспирин  съм от началото на бременноста,каТо след 3-ти месец през ден редувам клексан и аспирин .Хомозиготен носител съм 4G/4G съм.лекаря  ми каза да започвам клексана всеки ден,без аспирин .
Вреди ли това на бебчето ми ,и биенето на клексана помага ли да не се образуват калцификати?Ако раждам секцио до кога трябва да бия клексана?Тъй като 3-ма лекари имат различно мнение :D?Благодаря ви предварително.

Здравей, следя внимателно развитието на твоята бременност, макар и от разстояние.  :)

Степента на зрялост на плацентата /вкл. отлагането на калцификати/ е показател, който се следи с особено внимание в края на бременността, а заедно с него и с по-голяма тежест са съвременните показатели за оценка - доплерово ултразвуково проследяване на кръвотока в каскада от квъроносни съдове на майката и на бебето и биофизикален профил. Така се определя точният момент, до който бебето може да остане в матката без да има проблеми. Колкото до клексана, спирането му трябва да се съобрази с желанието и съображенията на анестезиолога, в стандартния случай неговият прием се спира ден-два преди операцията и се продължава и постоперативно.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #104 -: Април 23, 2012, 10:37:10 am »
Здравейте, Мели! Поради факта, че лекарят ми ще е на работа чак другият месец, а на мен ми излязоха в микробиологията streptococcus agalactiae и не мога да се консултирам с него, дали ще може да ми отговорите? Това е линк към изследванията ми: http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=46478.20 , предпоследният и последният пост от страницата. Дали биха ми помогнали глобулите флуомизин (или макмирор) и антибиотикът ципрофлоксацин? Или във връзка с ужасната ми прекалена консумация на слънчогледови семки последния месец, поради която моя глупост ми се струва, че пипнах тези бакита, е по-удачно да приемам агументин или зинат (те разрешени ли са при бременност)? В момента съм в 16 г.с. Вие кой антибиотик бихте препоръчали в случая като най-безвреден и ефикасен при перорално приложение? Необходим ли е такъв и вагинално, ако има прием на медикамента перорално?
Извинявам се, за дългия пост. Благодаря Ви предварително за изказаното мнение!  

Здравей, твоят въпрос надхвърля възможностите за он лайн консултиране, тъй като не е професионално да давам конкретни съвети за лечение. Дали и кога ще се лекува наличието на бета хемолитичен стрептокок група В е въпрос на избор на лекаря, който следи бременността и трябва да е съобразено с множество фактори. Знаеш, че наличието на този микроорганизъм е опасно по време на раждане, така че коментирай с твоя лекар кога и как ще се проведе лечението.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #105 -: Април 23, 2012, 10:40:11 am »
Здравейте д-р Даскалова,
изчаквах да излязат резултатите от БХС, за да ви благодаря за отговора. Публикувам резултатите от изследването. Надявам се и за Вас в тях да няма нищо притеснително. Благодаря Ви!

Биохимичен риск за болестта на Даун - 1 от 3400
Възрастов риск за Даун - 1 от 600
Възрастов риска за Едуардс - 1 от 5400
Възрастов риск за Патау - 1 от 16000
Възрастов риск за Търнър - 1 от 6700
Възрастов риск Триплоидия (немоларна)- 1 от 100000
PAPP (плацентарен протеин )MoM -  1.89   част от медианата Мо
Free bCG (бета хорионгонадотропин)МоМ - 1.1 част от медианата Мо
NT ( нухална транслуценция)- 1,54 mm
NT (нухална транслуценция) MoM - 1 част от медианата МоМ

Няма нищо притеснително.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #106 -: Април 23, 2012, 10:51:02 am »
Здравейте д-р Даскалова,
на 27 години съм, не пия, не пуша,бременна съм за втори път в 21г.с.,имам едно нормални раждане преди 6 години. На феталната морфология (12+3 г.с.)ми казаха, че всичко е наред. Освен това 1:18000 риск за болест на Даун и 1:100000 за всички останали болести.
PAPP-A 0.5
Free-bCG 0.91
NT  1.5mm

На втората ФМ (19+1) откриха билатерални кисти на плексус хореиндреус. Не казаха друго освен, че трябвало да се проследят, Фетална кардиография през 23г.с. и преглед 30-32гс за да се види дали са изчезнали. Можете ли да ми помогнете с малко информация? Вярно е, че се отърсих от първоначалния шок, но все още съм доста притеснена.

Забравих да споделя, че прокървих през 11г.с. и през 18г.с. ми направиха серклаж. Освен това съм с ниско разположена плацента по предна стена (на 2см от цервикалния канал и получавам контракции.Мислите ли, че ще е добре да си направя 
теста за фетален фибронектин ?

Здравей, Веси, кистозните формации на плексус хороидеус са етап от ембрионалното развитие и не изискват допълнителни тестове освен това, което вече си направила - скрининг за хромозомни аномалии и търсене на други морфологично /анатомично/ променени маркери. Ако няма друго тревожно при прегледа, остава да се проследят в по-късен срок на бременността, обичайно изчезват, но дори и да останат, нямат отношение към мозъка на бебето, неговото умствено развитие, психична дейност и т.н.

На втория ти въпрос за феталния фибронектин - тестът не се препоръчва стандартно, а само по показания, в твоя конкретен случай наличието на серклаж е показание за провеждането на тест за преждевременно раждане и ако можеш да си го позволиш финансово и ако лекарят ти прецени, че е показан, направи го. Тестът е с много голяма достоверност.

С пожелания за успешна бременност! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #107 -: Април 23, 2012, 11:01:35 am »
Здравейте д-р Даскалова,

Бременна съм в 21-22г.с. Притеснена съм от следните показатели и развитието около тях.
     Февруари : CRP 3,88 ; СУЕ-40, WBC -6,1
     Март : CRP 5,58 ; СУЕ-80, WBC -7,1
     Април: CRP 9,88 ; СУЕ-105, WBC -8,4
Имам ли основания за притеснения относно бактериална инфекция и редно ли е да се предпише антибиотик според Вас? Следящият ме лекар е спокоен предвид незавишените WBC. Предположението му е по-скоро вирус или автоимунен процес. Микробиология преди месец е ОК, нямам оплаквания или симптоми никакви. Редно ли е да се отдават постоянно повишаващите се резултати на латентно възпаление (не бакретиално - няма нужда от антибиотик) и на бременността ми която все пак не е напреднала за трицифрена утайка?
Бихте ли изказали мнение от позицията на ваши наблюдения и опит?

Благодаря Ви предварително и сърдечно?


Здравей, по отношение на СУЕ, този показател е неспецифичен и по време на бременност може да бъде завишен, вкл. и до трицифрени стойности, без това да говори за наличие на проблем. По отножение на бактериалните инфекции, това, което можем да изследваме, са аеробни микроорганизми /което си направила/, сащо така хламидии, микоплазми /уреаплазми/ и гонококи. Ако не е направен този тест, направи го. Могат да се търсят също така паразити /трихомонас, токсоплазма/, както и някои вируси, и то косвено, примерно ХИВ, хепатитни вируси и ЦМВ. Оттам нататък наистина не е възможно да изследваме другите важни по време на бременност вируси, да кажем парвовирус В19, просто такива са въможностите на медицината у нас.

Освен това трябва да се мисли за друго заболяване, примерно възпаление на апендикса, бъбречен проблем /хидронефроза, калкулоза/ и т.н.

Дали трябва да се прилага лечение е въпрос, на който не мога да отговоря конкретно предвид ограниченията на дистанционното консултиране.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #108 -: Април 23, 2012, 12:46:21 pm »
Мели :bighug:много ти благодаря!С риск да оспамя малко тук :oops:искам да ти кажа че ти и д-р Даскалов бяхте първите които открихте проблемите ми,и съм ви много благодарна!Вие сте част от моя успех ,дай боже докрая да е наред!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #109 -: Април 24, 2012, 23:57:14 pm »

Благодаря за отговора д-р Даскалова!
Ще опитам да пусна и ДНК тестове за споменатите миколпазми, и пр. Пускала съм преди 2г. с първта си бременност (тогава - отр.) За вирусите Да АГ ми каза за Епщайн, CMV и В 19.В Центъра по паразитология ... в СФ. ги правят и в Кандиларов, но аз някък съм скептична да има такъв момент.
Ще продължа да търся причината, дано бързо се открие. За сега стериланата урина е чиста за пореден път, Хашимотото в момента е абсолютно спокойно ТАТ и МАТ, ТСХ, Фт4 в норма, ANA "-" и така...

Благодаря Ви отново!


rosefromstars, благодяря за интереса към проблема ми. Реф. стойности са стандартни, както си предположила за WBC- 10,5; CRP 0-5;, СУЕ до 15. Всичко останало от изследванията ми до момента е в норма, макар хемоглобина ми да е 114 (приемлив) .
Успех!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #110 -: Април 25, 2012, 07:25:37 am »
И аз ви блягодаря за отговора, д-р Даскалова! А знаете ли къде в София се провежда теста за феталния фибронектин.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #111 -: Април 25, 2012, 16:53:23 pm »
Здравейте д-р Даскалова! Бременна съм в 6 г.с. , преди седмица имах контакт с дете, което е било в контакт с друго дете болно от шарка. Тъй като майката не можа да ми каже с точност дали шарката е варицела или рубеола направих изследвания и на двете. Варицелата не е готова още, но за рубеолата резултатут е:
Rubeolla IgG   55.4     IU/ml   < 10.0 ( - )отр ., >10.0 ( + ) пол.    
 
Rubeolla IgM   0.067     COI   < 0.8 /-/отр., 0.80 - 1.0 сива зона; > 1.0 /+/пол.
 
Въпросът ми е тези стойности, означават ли че имам имунитет към тази шарка, или пак мога да се заразя?
« Последна редакция: Април 25, 2012, 16:55:33 pm от Niq_23 »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #112 -: Април 29, 2012, 11:12:41 am »
И аз ви блягодаря за отговора, д-р Даскалова! А знаете ли къде в София се провежда теста за феталния фибронектин.

Веси, е прост и лесен за изпълнение, няма някакви особени изисквания за неговото провеждане и може да бъде направен в условията на амбулаторния преглед.

Тест за фетален фибронектин

Проблем е, че е скъп и не може да се купи 1 тест. За нас не е проблем, ние купуваме големи количества, тъй като следим високорискови бременности и го използваме често. Ако твоят лекар иска да направи теста, мога да ти изпратя един сет по куриер, всеки комплект е опакован индивидуално и може да бъде транспортиран. Вече съм го правила за пациенти от четирите краища на страната.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #113 -: Април 29, 2012, 11:23:09 am »
Здравейте д-р Даскалова! Бременна съм в 6 г.с. , преди седмица имах контакт с дете, което е било в контакт с друго дете болно от шарка. Тъй като майката не можа да ми каже с точност дали шарката е варицела или рубеола направих изследвания и на двете. Варицелата не е готова още, но за рубеолата резултатут е:
Rubeolla IgG   55.4     IU/ml   < 10.0 ( - )отр ., >10.0 ( + ) пол.    
 
Rubeolla IgM   0.067     COI   < 0.8 /-/отр., 0.80 - 1.0 сива зона; > 1.0 /+/пол.
 
Въпросът ми е тези стойности, означават ли че имам имунитет към тази шарка, или пак мога да се заразя?

Да, Ния, тези резултати означават, че имаш траен имунитет спрямо рубеало /т.е. прекарала си рубеола или си била имунизирана/ и няма опасност да се заразиш.

Пожелавам ти притесненията да са неоснователни. :)

Използвам момента да вмъкна коментар - именно заради тези рискове, притеснения по време на бременност и невъзможност за реакция препоръчваме, а и това е стандартна препоръка в ствета, изследванията да се правят преди забременяване. Това е профилактична медицина, за която не се говори у нас, но е в пъти по-евтина и по-ефективна.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #114 -: Април 29, 2012, 11:37:21 am »
И аз ви блягодаря за отговора, д-р Даскалова! А знаете ли къде в София се провежда теста за феталния фибронектин.
В клиника Малинов при д-р. Сигридов. Самият тест струва 65лв, но аз съм тяхна пациентка отдавна...не знам как стоят нещата за пациентите извън клиниката.
Един тест не върши работа.Трябва 2 или 3 теста да направиш. Точно така както е описано в статията от д-р. Даскалов, между 22 и 33 седмица.Иначе тестът найстина е лесен и става бързо, но аз не бих се доверила на всеки гинеколог , които не е виждал как изглежда опаковката и тръгнал да направи тест за фобронектин. :lol:
Ти не беше ли със серклаж? Кой ти направи серклажа?По-принцип този , които ти е направил серклажа трябва да си го следи с микробиологии взети поне веднъж на месец и включително тест за фибронектина, но аз съм чула други истории от пациентките със серклаж в държавни болници :?...Серклажа не приключва с едното шиене!!!
Успех и лека бременност !
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #115 -: Април 29, 2012, 17:31:03 pm »
... но аз не бих се доверила на всеки гинеколог , които не е виждал как изглежда опаковката и тръгнал да направи тест за фобронектин.

Ваня, аз разбирам, че искаш да помогнеш, но за мене това не може да е критерий за доверие. Да не забавяме, че на практика почти всички лабораторни изследвания се правят не от лекаря, който ги интерпретира и все пак му вярваме. Тестът за фетален фибронектин е прост като уринарния тест за бременност, а него си го правим сами и в домашни условия.

Виж, интерпретацията е друго нещо. За нея аз бих се доверила на лекар, който има опит с проследяване на рискови бременности, с прилагане на терапия в болнични условия при риск от предтерминно раждане и във водене на раждане на рискова бременна. Защото няма нито един самостоятелен тест, който да прогнозира преждевременно раждане, а това е сериозен и подценяван у нас проблем, към който трябва да подхождаме с голяма отговорност.





"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #116 -: Април 29, 2012, 19:35:26 pm »
... но аз не бих се доверила на всеки гинеколог , които не е виждал как изглежда опаковката и тръгнал да направи тест за фобронектин.

Ваня, аз разбирам, че искаш да помогнеш, но за мене това не може да е критерий за доверие. Да не забавяме, че на практика почти всички лабораторни изследвания се правят не от лекаря, който ги интерпретира и все пак му вярваме. Тестът за фетален фибронектин е прост като уринарния тест за бременност, а него си го правим сами и в домашни условия.

Виж, интерпретацията е друго нещо. За нея аз бих се доверила на лекар, който има опит с проследяване на рискови бременности, с прилагане на терапия в болнични условия при риск от предтерминно раждане и във водене на раждане на рискова бременна. Защото няма нито един самостоятелен тест, който да прогнозира преждевременно раждане, а това е сериозен и подценяван у нас проблем, към който трябва да подхождаме с голяма отговорност.




Виж Мели, аз не знам с какво съм те засегнала, но найстина исках да помагам в случая,защото момичето ми направи впечетление , че найстина си иска това дете и при това не е пациент на специализирана клиника като повечето потребители от този форум, а просто обикновен пациент който доста е чела в интернет , за да узнае вече за теста с фибронектина.Прави и чест , че се информира, но това не означава, че щом го е чела в интернет ще ходи при първият срещан гинеколог и ще и направи теста, защото виждаш ли ти, този тест е простичък.Да, така е, като уринрен тест изглежда, но интерпретацията се прави в комплекс с други неща. Ето например при мен се следи едновременно серклажа, взимат ми редовно микробиологии и докато чакаме теста гледаме и бебчето , като гледането е цяла моррфология със всичките и екстри и резултатът междувремето е готов и понеже моето беше отрицателен по-нататък не знам какво следва:)
Но, моля ти се не ме обвинявай в нещо , който не сам казала.Разбира се, че е важна инерпретацията и , че затова мисля, че не се прави навсякъде и от всякого.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #117 -: Април 29, 2012, 20:15:44 pm »
Ваня, с нищо не си ме засегнала, нито в нещо те обвинявам. Идеята на форума е да се оказва помощ, което и правя в свободното си време и безплатно.

След като изяснихме това, нека продължим по същество. Аз наистина не знам чия пациентка е жената, която попита за теста, затова и отговорът ми е по принцип. А и пак по принцип не давам съвети за конкретни лекари.

Ние сме първите в страната, които въведоха този тест в България, и не защото сме по-добри лекари, а защото сме по-гъвкави и в частна структура, което ни позволява да купуваме каквото ни харесва без бюрокрация, без обществени поръчки и т.н. За сравнение колегите ми от Шейново обявиха около половин година преди това, че въвеждат теста, но не успяха да го направят бързо именно заради пречки от бюрократично естество. Не това не ги прави по-ниско квалифицирани, нали?

Тестът не се прави навсякъде по други причини, аз съм ги споменала в темата - защото е скъп и фирмата не е достатъчн огъвкава, за да разреши продажбата на еднокретан комплект, а изисква да се купи голямо количество, срокът на годност е кратък и е непрактично от гледна точка на амбулаторния гинеколог да го купува. Разбира се, допълнителна пречка е новостта на теста и че не е достатъчно познат у нас, като всяко ново нещо трудно навлиза в практиката.

Натрупали сме и доста опит с неговото провеждане и интерпретация, затова пак казвам, нека не бъркаме двете неща - правенето на теста и неговата интерпретация. Правенето на теста е лесно, всеки гинеколог може да прочете упътването и да го направи както трябва, дори не е необходимо да е лекар. При нас, за да не бъда голословна, се прави по следния начин - лекар взема вагиналния секрет и го предава на акушерката, тя довършва теста, което отнема десетина минути, а лекарят в това време прави нещо друго, примерно оценява на ултразвук маточната шийка.

Сложността идва при интерпретацията на теста, както и преди това, в оценяване на показанията за провеждането му, в познаване на неговите ограничения и т.н. Затова сме написали и публикували серия от статии за преждевременното раждане. С други думи, един колега, който примерно работи в голяма общинска болница, има да кажем 20 години стаж в родилно отделение, но поради естествето на работното място не може да ползва такъв тест, е достатъчно квалифициран, за да му се има доверие, макар никога през живота си да "не е виждал как изглежда опаковката".

Естествено, всеки сам избира лекаря си, няма спор, аз споделям единствено моите критерии и моя опит в моята консултативна тема.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #118 -: Април 29, 2012, 23:16:54 pm »
Веси, е прост и лесен за изпълнение, няма някакви особени изисквания за неговото провеждане и може да бъде направен в условията на амбулаторния преглед.

Тест за фетален фибронектин

Проблем е, че е скъп и не може да се купи 1 тест. За нас не е проблем, ние купуваме големи количества, тъй като следим високорискови бременности и го използваме често. Ако твоят лекар иска да направи теста, мога да ти изпратя един сет по куриер, всеки комплект е опакован индивидуално и може да бъде транспортиран. Вече съм го правила за пациенти от четирите краища на страната.  :)
[/quote]

Здравейте, д-р Даскалова,

преди около три дни попитах лекаря ми за този тест и той отговори, че тестове имало много, но те пак не давали гаранция. След това го попитах за колко см е шийката, а той отвърна, че това няма значение, тъй като е зашита.Малко се шашнах, защото това беше в разрез с всичко, което срещнах преди това по темата.Понеже не мога да продължавам да тъна в неведение и искам да направя всичко възможно да задържа бебето, реших да си запиша час в клиника Малинов, не само за теста, но и за още едно мнение. Така, че благодаря за предложението да ми изпратите теста, но няма как да се възползвам.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #119 -: Май 08, 2012, 21:43:17 pm »
Здравейте Мели,
Притеснявам се от показанията за диаметъра на главичката и дължината на бедрената кост от последните ехографски изследвания:

В 13 Г.С.
CRL - 73 mm, BPD -25 mm., FL -10 mm.

В 15 седмица и 5 дни:
BPD -42 mm.,  FL- 14 mm.

И в двата случая стойността за бедрената кост е доста под нормата за съответната седмица, а стойността за диаметъра на главата доста изпреварва. Ниското съотношение между двете стойности може ли да е индикатор за синдром на Даун или друг проблем? Налага ли се да си направя изследване и при друг лекар за потвърждение на измерванията?