0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #160 -: Август 08, 2012, 10:41:53 am »
Благодаря Ви д-р Даскалова !
Имам още един въпрос: правиха ми ФМ в 19г.с. и 4 дни и показателите са:
BPD 42,79 mm
HC  158,35 mm
AC  138,53 mm
FL  33,32  mm
CEREB 19,90 mm
CM   5,82  mm
NF   2,63  mm           max
NB   5,89 mm

Притесняват ме последните 2 показателя , като срещу NF пише max !
Бихте ли коментирали ?
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #161 -: Август 08, 2012, 17:26:44 pm »
Д-р Даскалова, при отрицателни МБ за хламидии и на двамата партньори и 2 направени инсеминации, необходимо ли е да се изследват  chlamidia trachomatis IgG и IgA?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #162 -: Август 09, 2012, 00:58:51 am »
Д-р Даскалова от всичко коет ми написахте като изследване ми направи само измерване на дължина на маточната шийка и тя е 3,6см.аз съм в началото на 17седмица,тези см.добри ли са за този срок на бременността?Възможно ли е тази болка и втвърдяване на корема да са от прекараната на скоро бъбречна криза(песъчинки)?док.видя изследванията които наппавих за нея и каза че лечението е било добро.може ли да не съм се излекувала въпреки че вече не усещам болка в бъбреците?да повторя ли изследванията?

Бъбречните проблеми са често срещани по време на бременност, възможно е да изискват по-сериозно следене. Нищо по-конкретно не мога да кажа. Не пречи да се повтарят исзседванията на урина и да се поглеждат бъбреците на ултразвук от време на време. Евтино е и е безвредно.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #163 -: Август 09, 2012, 01:05:12 am »
Благодаря Ви д-р Даскалова !
Имам още един въпрос: правиха ми ФМ в 19г.с. и 4 дни и показателите са:
BPD 42,79 mm
HC  158,35 mm
AC  138,53 mm
FL  33,32  mm
CEREB 19,90 mm
CM   5,82  mm
NF   2,63  mm           max
NB   5,89 mm

Притесняват ме последните 2 показателя , като срещу NF пише max !
Бихте ли коментирали ?

NF е съкращение за Nuchal Fold. Това е маркер, който се изследва във втори триместър /стандартно между 18 и 22 г.с./ и в този срок нормата му е до 6 мм. Над тази стойност се обсъжда вероятността да има проблем. Защо пише max на фиша не мога да кажа, вероятно има и друг текст, който пропускаш или не е излязъл при разпечатването.

NB е съкрашетие за Nasal Bone. Това е носната кост, добре е, че я има.



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #164 -: Август 09, 2012, 01:06:45 am »
Д-р Даскалова, при отрицателни МБ за хламидии и на двамата партньори и 2 направени инсеминации, необходимо ли е да се изследват  chlamidia trachomatis IgG и IgA?

Не, но все пак попитайте своя лекар, възможно е да има някакви съображения, ако иска да изследвате антитела.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #165 -: Август 17, 2012, 17:31:17 pm »
Д-р Даскалова,
в 29 г.с.+7 дни при стандартно ехографско изследване ми отчетоха BPD-87 мм.(записано като 83 в картона) и приблизително тегло 1900 грама, което според мен е твърде много и за двата показателя. Възможно ли е да има някакъв проблем с бебето, при положение, че наблюдаващият лекар не изглеждаше притеснен по време на изследването(Несъответствието спрямо нормите си го открих сама след прегледа.)Благодаря!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #166 -: Август 17, 2012, 18:26:26 pm »
   Д-р Мариела Даскалова
  
   Медицински Университет Пловдив
   Катедра Анатомия, хистология и ембриология
   Главен асистент

   Медицински център Надежда Репродуктив Пловдив
   Ембриолог

   тел: 0898 99 55 32
   e-mail: mariela.daskalova@gmail.com
   сайт: http://www.invitro-plovdiv.com

   Преди да ми зададете въпрос, моля прочетете тази тема:
   Информация за ползване на услугата интернет-консултиране
  

Когато преди повече от 20 години като млад асистент започнах да натрупвам знания, и аз като всички недолюбвах ембриологията. Отвлечена, абстрактна, трудна наука, забутана някъде в края на познанието, разработена повече на животински модели. Обаче и другата част от науката не беше лесна, а моята специалност нормална морфология е базисна за медицината и включва много и трудни направления - анатомия, цитология, хистология, ембриология, антропология ... все смразяващи кръвта понятия, подплатени с томове трудноразбираем текст. Студентите по медицина се шегуват, че като преминат през нашия изпит, са вече наполовина лекари. И така, блъскайки си главата в тайните на медицината, в един слънчев ден се захванах с ембриологията. Какво беше удивлението ми, когато намерих отговори на огромната част от въпросите си. Оказа се, че почти всеки проблем води своето начало и има логично обяснение в ембрионалното развитие. Направо получих просветление, честна дума!

В последните десетина години ембриологията се разви неимоверно. Два процеса имат неоспорим принос за този растеж - репродуктивната медицина в нейната ембриологична част, достъпът на много специалисти до човешки гамети, асистираното оплождане, визуализацията на ранните етапи на развитие в лабораторни условия, възможността да изследваме бластомери т.н., и т.н., и перинаталната медицина - невероятният прогрес в ултразвуковата диагностика, високата разделителна способност и коренно новите технологии, които ни позволяват да проследяване развитието на човешкия ембрион в утробата буквално от самото начало, да следим процесите на ембриогенеза, целият огромен клон фетална медицина, доплеровата диагностика и т.н., и т.н.

Този грандиозен напредък отвори пропаст и съгради мост между теория и практика. Нали знаете, че човек вижда само онова, което познава. Всички ние започнахме да виждаме, било под микроскопа или на ултразвуков апарат, структури, които преди бяхме изучавали само на теория, част от тях непонятни, други плашещи, трети без особена стойност. Тръгнахме по пътя на познанието в три стъпки:
1. Разпознаване на структурата
2. Отличаване на норма от патология
3. Дефиниране на патологията

Това, макар да звучи лесно, се оказа много трудно за практиката. Частична вина имаме и ние, академичните преподаватели. Ембриологията, която преподаваме, продължава да е скучна, тя е суха теория, без връзка с практиката, новите методики се изучават късно и по трудния начин, да се говори за клинична ембриология е ерес ... затова все още студентите ми задават екзистенциални въпроси или по курсове специализанти ме питат неща, които би трябвало да знаят още от студентската скамейка. Да не говорим как всеки ден се обаждат колеги, които се мъчат да ми обяснят, че съм се объркала, защото това ЛХ и ФСХ, което съм назначила да се изследва на мъжа, било "женски работи". И също така всеки ден има по един фармацевт, който обяснява на пациента с моята рецепта, как това не се пие така, макар в целия останал свят дозировката да е точно по рецептата. Както и поне един лаборант, който решава, че ще пусне не това изследване, което съм поръчала, ами нещо съвсем друго. И все ще се намери някой колега, който ще рече съзаклятнически на пациента "абе баба ти все едно са я изследвали", а ще пропусне да отбележи, че баба ми е родила 13 деца и само 3 от тях са оцелели и няма да се сети, че за да имаме много малко усложнения в нашата практика, това може би се дължи на задълбочените изследвания, които назначаваме, алгоритмите, които следваме и на сериозното ни отношение към здравето.

В този смисъл и да си пациент не е лесно. Не знаеш къде ще попаднеш - дали при лекар, който наистина познава своята си наука и това, което вижда, интерпретира правилно или на такъв, който поназнайва и в желанието си да те впечатли, те лекува с методи от миналия век. Не знаеш дали статията, която четеш във вестника, е написана от професионалист с идеалната цел да те ограмоти или от шарлатанин, който си е платил за рекламата. Не знаеш дали лабораторията, в която правиш изследвания, има лиценз за него и дали няма да ти докара повече главоболия, отколкото полза. Не знаеш като потърсиш мнение в мрежата, дали ще се отзове човек, който ще ти разкаже честно какво е преживял с желанието да ти помогне или ще попаднеш на подставено лице, на което не му пука за тебе и му е дадена задача да прави черен пи ар на конкурентната клиника.

Всеки ден млади лекари, акушерки, сестри и други специалисти от сферата на здравеопазването напускат страната. Лекарите, които реално могат да помогнат и са добронамерени, не са изгубили човечността си, за които милосърдие не е клише и на чиито титанични усилия се крепи здравето на българина са притиснати в ъгъла от обстоятелствата, от трудностите на прехода в здравеопазната ни система, от безумните медийни атаки и от безпрецедентното противопоставяне на лекари и пациенти. И ако искаш просто да си вършиш работата на моменти е равносилно на героизъм. Виждам прекрасни колеги, много образовани, с огромен потенциал, на които не се дава възможност да предадат знанията си и да обучат някого, защото властимащите се страхуват от конкуренция. Виждам нежеланието на институциите да разработят отделни клонове от науката, за да не се пречи на лобизма. Виждам отлични специалисти, които могат да спестят много време на пациентите си, ако недомислени наредби не ограничават тяхната работа, а времето, скъпи приятели, е нещо, което не можем да върнем назад ...

Увлякох се ... който е успял да ме прочете дотук, поздравления. Всъщност исках да кажа нещо друго и много важно. Зачатие не е просто общност от хора и неправитлествена организация, Зачатие е идея - да се информират хората, да се предпазят от грешки, да се обединят и подкрепят взаимно, да се създаде общност от лекари, пациенти, медии, институции, които да работят заедно. И в това е огромната заслуга на Зачатие за 7 годишното си съществуване. Част от тази идея е интернет-консултирането. Повечето от вас като отдавнашни потребители знаят, че тя беше разработена успешно през 2007 г., но по ред причини консултантите ни един по един се отказаха. И аз в това число. Напоследък обаче ме е налегнала носталгия, затова реших да върна тази тема в двете направления, в които имам сериозни теоретични познания и практически опит. В тази тема ще отговарям, доколкото мога, на въпроси относно ембрионалното развитие.

Имайте предвид, и с това обещавам да приключа предългото си въведение, че всеки въпрос приемам като предизвикателство, като болка, изразена с думи и като съдба, скрита зад него. Бъдете милостиви към мен.  

здравейте,искам да попитам какви са рисковете за майката и бебето по време на бременност ако на майката преди зачеването е установено че има пластинка многослоен плосък епител с койлоцитоза?
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #167 -: Август 21, 2012, 00:03:45 am »
Здравейте д-р Даскалова !
При направена Фетална Морфология в 22г.с. и 0 дни. показателите са:
BPD 5,37cm    22w2d
OFD 6,76cm    22w1d
HC  19,18cm   21w3d
AC  17,4cm    22w2d
FL  3,78cm    22w0d
CEREB 2,28cm  21w2d
CM    0,72

Притесняват ме HC  19,18cm   21w3d и CEREB 2,28cm  21w2d , тъй като показват 5 дни разлика , т.е. по - назад 5 дни. На какво може да се дължи по-малката обиколка на главата HC и какво означава другия показател CEREB и на какво може да се дължи и неговото изоставане ? Тревожа се , защото за 2-ри път двама различни лекари измерват HC с толкова по-малка! Също ако може да ми кажете какво означава CM ?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #168 -: Август 21, 2012, 09:41:24 am »
здравейте,искам да попитам какви са рисковете за майката и бебето по време на бременност ако на майката преди зачеването е установено че има пластинка многослоен плосък епител с койлоцитоза?

За бебето - никакъв.
За майката - добре е да се изясни състоянието на маточната шийка чрез цитонамазка, колпоскопия, евентуална биопсия, генотипизиране за ЧПВ и т.н. Това може да се направи и по време на бременност. И според онкологичния риск да се прецени дали може да се изчака периода на бременността и да се реагира след раждане.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #169 -: Август 21, 2012, 09:47:09 am »
Д-р Даскалова,
в 29 г.с.+7 дни при стандартно ехографско изследване ми отчетоха BPD-87 мм.(записано като 83 в картона) и приблизително тегло 1900 грама, което според мен е твърде много и за двата показателя. Възможно ли е да има някакъв проблем с бебето, при положение, че наблюдаващият лекар не изглеждаше притеснен по време на изследването(Несъответствието спрямо нормите си го открих сама след прегледа.)Благодаря!

Да, има разминавания в нормите. Добре е да попитате лекаря си какво мисли по този въпрос.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #170 -: Август 21, 2012, 09:52:00 am »
Здравейте д-р Даскалова !
При направена Фетална Морфология в 22г.с. и 0 дни. показателите са:
BPD 5,37cm    22w2d
OFD 6,76cm    22w1d
HC  19,18cm   21w3d
AC  17,4cm    22w2d
FL  3,78cm    22w0d
CEREB 2,28cm  21w2d
CM    0,72

Притесняват ме HC  19,18cm   21w3d и CEREB 2,28cm  21w2d , тъй като показват 5 дни разлика , т.е. по - назад 5 дни. На какво може да се дължи по-малката обиколка на главата HC и какво означава другия показател CEREB и на какво може да се дължи и неговото изоставане ? Тревожа се , защото за 2-ри път двама различни лекари измерват HC с толкова по-малка! Също ако може да ми кажете какво означава CM ?

Нормите имат граници, т.е. освен стойноста на показателя и на коя г.с. отговаря трябва да има в рапорта и статистическата грешка и диапазона на гестационна възраст, който е допустим като отклонение. CEREB е съкращението за малък мозък, това е показател, който много точно съответства на срока на бременността, ако овулацията е била няколко дни по-късно, възможно е това да е реалната гестационна възраст. CM е цистерна магна, това е структура в задната черепна ямка, която е пълна с гръбначномозъчна течност и е в норма.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #171 -: Август 21, 2012, 10:03:31 am »
Благодаря Ви , да наистина има диапазон на статистическа грешка , срещу CEREB както и срещу всички показатели пише +-13дни , с изключение на HC там е +-10дни , а на AC е +-15 дни . Овулацията ми беше на 15 ден от цикъла при 29 дневен цикъл доказана. Преди 3 седмици по този показател CEREB , бебето беше 2 дни назад. Както разбирам трябва да се притеснявам, какво мога да предприема? А HC също изостава ?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #172 -: Август 21, 2012, 10:07:35 am »
Благодаря Ви , да наистина има диапазон на статистическа грешка , срещу CEREB както и срещу всички показатели пише +-13дни , с изключение на HC там е +-10дни , а на AC е +-15 дни . Овулацията ми беше на 15 ден от цикъла при 29 дневен цикъл доказана. Преди 3 седмици по този показател CEREB , бебето беше 2 дни назад. Както разбирам трябва да се притеснявам, какво мога да предприема? А HC също изостава ?

Не мисля, че трябва да се притесняваш, отклонението е много малко и е в рамките на допустимото. Винаги има разминавания от няколко дни. Но ако се тревожиш, по-добре се консултирай с лекаря, който е направил измерванията.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #173 -: Август 22, 2012, 18:36:17 pm »
Здравейте, бих искала да ви помоля за коментар.
След 2ри опит икси съм. Установи се наличие на 2 плодни сака. Преди около седмица се появи зацапване с бледорозов отенък. Нямам болки, взимам назначените лекарства/утрогестан, ефтрофем, аспирин протект, фолиева, папаверин/. В момента съм в 6 г.с. В края на миналата седмица се оказа, че се е появил полип на шийката на матката с големина на лешник. Възможно ли е от него да е непрекъснатото зацапване вече близо 2 седмици? Другата седмица съм отново на преглед и ще ми взимат хистология...
Другото ми притеснение е дали е възможно 2те плодни сакчета да са кухи яйца и от там да е зацапването ми? Въпреки, че на въпросите ми за това зацапване не можаха да ми дадат приемлив за мен отговор. Сакчетата са в норма според доктора, при който ходя. Имало жълтъчно тяло и тн... А ако са кухи яйца биха ли нараствали в момента нормално?Симптоми имам: болезнени гърди, ленивост и общо взето това са...
Дали е добре в момента да се обработва този полип?
Благодаря ви предварително за отделеното време.
Наистина съм притеснена за полипа и варианта 2 те сакчета да са кухи яйца!
« Последна редакция: Август 22, 2012, 18:40:44 pm от carmilla »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #174 -: Август 23, 2012, 00:15:13 am »
Д-р Даскалова,имам следният въпрос:в момента съм в 19седмица,колко пъти на ден (или на час) е добре да усещам бебето да. рита?Това ми е втора бременност за първи път усетих бебчо в 17седмица.Притеснява ме че има дни в които изобщо не го усещам да ме рита,а усещам и виждам как само се мести постоянно.Имам ли повод за притеснение?До какъв % вече има опасност от загуба на плода(спонтанен аборт,преживях един и сега много ме е страх)?получих контракции преди три седмици но те вече спряха,до коя седмица от бременността е удачно да продължавам приема на Магнерич или мога да го спра щом нямам вече контракции?Първоначалната доза беше 3*2,сега го намалиха до 2*1.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #175 -: Август 23, 2012, 09:52:50 am »
Здравейте, бих искала да ви помоля за коментар.
След 2ри опит икси съм. Установи се наличие на 2 плодни сака. Преди около седмица се появи зацапване с бледорозов отенък. Нямам болки, взимам назначените лекарства/утрогестан, ефтрофем, аспирин протект, фолиева, папаверин/. В момента съм в 6 г.с. В края на миналата седмица се оказа, че се е появил полип на шийката на матката с големина на лешник. Възможно ли е от него да е непрекъснатото зацапване вече близо 2 седмици? Другата седмица съм отново на преглед и ще ми взимат хистология...
Другото ми притеснение е дали е възможно 2те плодни сакчета да са кухи яйца и от там да е зацапването ми? Въпреки, че на въпросите ми за това зацапване не можаха да ми дадат приемлив за мен отговор. Сакчетата са в норма според доктора, при който ходя. Имало жълтъчно тяло и тн... А ако са кухи яйца биха ли нараствали в момента нормално?Симптоми имам: болезнени гърди, ленивост и общо взето това са...
Дали е добре в момента да се обработва този полип?
Благодаря ви предварително за отделеното време.
Наистина съм притеснена за полипа и варианта 2 те сакчета да са кухи яйца!

Полипите са обикновено доброкачествени разраствания, могат да кървят, ако няма онкологичен риск /а това се разбира от хистологичния резултат/, могат да се третират както в периода извън бременност и без някакъв особен риск за жената и за бременността.

На втория въпрос не мога да отговоря, разбира се, винаги има риск бременността да не се развива правилно, но след като лекарят не е разтревожен, вероятно е много рано да се правят прогнози.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #176 -: Август 23, 2012, 09:59:00 am »
Д-р Даскалова,имам следният въпрос:в момента съм в 19седмица,колко пъти на ден (или на час) е добре да усещам бебето да. рита?Това ми е втора бременност за първи път усетих бебчо в 17седмица.Притеснява ме че има дни в които изобщо не го усещам да ме рита,а усещам и виждам как само се мести постоянно.Имам ли повод за притеснение?До какъв % вече има опасност от загуба на плода(спонтанен аборт,преживях един и сега много ме е страх)?получих контракции преди три седмици но те вече спряха,до коя седмица от бременността е удачно да продължавам приема на Магнерич или мога да го спра щом нямам вече контракции?Първоначалната доза беше 3*2,сега го намалиха до 2*1.

Рано е за тези усещания. Бебето е още малко, няма достатъчно маса, за да се усещат движенията му като "ритане". Колкото до оценката на риска от спонтанен аборт, това няма как да направя в рамките на он лайн консултирането. Причините за спонтанните аборти са наистина много, примерно тук можеш да прочетеш някои от тях - Повтарящи се спонтанни аборти.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #177 -: Август 24, 2012, 11:17:30 am »
Д-р Даскалова, моля за малко компетентна информация относно извънматочната бременност и прилагането на Метотрексат. Малко предистория - ПМР-13.06.2012. На 19.07 след седмица закъснение отидох на лекар, положителен уринарен тест. След 2 дена се появи светло кръвенисто и воднисто течение. В спешното нищо не видяха. След още 2 дена започнаха и болки, отново нищо не се вижда на ехото. ЧХГ над 5000. Приеха ме в болница и там видяха бременност в лявата тръба. Поставиха ми метотрексат. ЧХГ започна да спада. Плодният сак в тръбата беше 22мм. Вече близо месец след инжекцията ЧХГ е 79, но размера не спада 18.9мм. Не съм в България. Ежеседмично следим ЧХГ, но всеки път съм при различен лекар и всеки ми казва нещо различно. Кога ще се резорбира бременността? Добре ли е и кога да се направи цветна снимка. Това ми е първа бременност за 15 години настъпила спонтанно и нормално, иначе имам 5 стимулирани и 1 на ЕЦ АРТпроцедури. Левият яйчник е добре, но тръбата е силно нагъната-там е и сега бременността, а от десният имам малка част, която не образува фоликули по-големи от 10мм, а тръбата там е добре. Притесненията ми са за лявата тръба дали може да създаде проблеми при следващ опит -например да се събира течност там. Кога мога да направя ЗЕТ?
Благодаря предварително за мнението Ви.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #178 -: Август 25, 2012, 11:32:33 am »
Д-р Даскалова, моля за малко компетентна информация относно извънматочната бременност и прилагането на Метотрексат. Малко предистория - ПМР-13.06.2012. На 19.07 след седмица закъснение отидох на лекар, положителен уринарен тест. След 2 дена се появи светло кръвенисто и воднисто течение. В спешното нищо не видяха. След още 2 дена започнаха и болки, отново нищо не се вижда на ехото. ЧХГ над 5000. Приеха ме в болница и там видяха бременност в лявата тръба. Поставиха ми метотрексат. ЧХГ започна да спада. Плодният сак в тръбата беше 22мм. Вече близо месец след инжекцията ЧХГ е 79, но размера не спада 18.9мм. Не съм в България. Ежеседмично следим ЧХГ, но всеки път съм при различен лекар и всеки ми казва нещо различно. Кога ще се резорбира бременността? Добре ли е и кога да се направи цветна снимка. Това ми е първа бременност за 15 години настъпила спонтанно и нормално, иначе имам 5 стимулирани и 1 на ЕЦ АРТпроцедури. Левият яйчник е добре, но тръбата е силно нагъната-там е и сега бременността, а от десният имам малка част, която не образува фоликули по-големи от 10мм, а тръбата там е добре. Притесненията ми са за лявата тръба дали може да създаде проблеми при следващ опит -например да се събира течност там. Кога мога да направя ЗЕТ?
Благодаря предварително за мнението Ви.

Теди, понякога нивата на ЧХГ се задържат за известен период от време, което не е тревожно. След приложение на метотрексат се препоръчва изчакване от 6 месеца преди следваща бременност. Ако се прави ЗЕТ, т.е. няма стимулация, състоянието с тръбите не бива да те притеснява.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #179 -: Август 26, 2012, 11:06:45 am »
Благодаря Ви за бързият отговор. Нормално ли е още да не се е резорбирала бременността. ЧХГ пада и това не ме притеснява толкова, все ще стигне 0.