0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #140 -: Юли 01, 2012, 21:25:01 pm »
Здравейте д-р Мели!Ще Ви бъда много благодарна, ако можете да ми дадете съвет и насока!
Имам едно раждане през 2007г. и след това в годините три поредни спонтанни аборта, като всеки път плода спира да се развива някъде около 6г.с. Изобщо не стига до сърдечна дейност. Не вярвам, че е случайност, какво става с плода и организма на жената точно, когато трябва да затупти сърчицето... На какво би могло да се дължи - некачествена яйцеклетка, некачествен сперматозоид или някакво заболяване? Последният път правих инсеминация, така че сперматозоидите бяха отбрани :)

Десита, причините, за съжаление, са ужасно много. Дори и обработката на сперматозоидите не е гаранция, че проблемът е преодолян /ако изобщо е в сперматозоидите/.

Хвърли един поглед на тази статия, която не претендира за изчерпателност, но може би ще ни даде някои насоки - Повтарящи се спонтанни аборти.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #141 -: Юли 01, 2012, 21:27:02 pm »
Здравейте д-р Даскалова ,

Преди време Ви бях задала въпрос относно изследванията ми за Рубеола. Сега имам нови притеснения , този път относно Варицела. Срещнах се с една позната , поговорихме и в процес на разговора ми каза , че тъкмо децата и са прекарали Варицела и са на градина от седмица. Аз много се притесних тъй като имах контакт с нея т.е. прегръдка и целувка.Сега съм в 14г.с. Имам направено изследване от преди около месец:

Variz.zoster IgG       1266       mlE/ml     < 100

VZV /Херпес зостер/ IgM   8,0   S/co   (<9- Отр.);(9-11-Сива зона);(>11-Пол.)
VZV / Херпес зостер/ IgG   30,1   S/co   (<9- Отр.);(9-11-Сива зона);(>11-Пол.)

Имам ли основание за притеснение? Знам , че инкубационният период е 21 дни и това ме тревожи.

Няма основание за тревога.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #142 -: Юли 01, 2012, 22:46:26 pm »
:flower: :youwoman: здравей д-р мели
наложи се снощи да ми направят рентгенова снимка (на коляно)  :?, чакам цикъл към 8-10 юли и плануваме икси по къс протокол. трябва ли нещо да ме притеснява това облъчване и има ли храни, които помагат за по-бързото неутрализиране? предполагам трябва да уведомя докторката за това?

Нищо не трябва да те притеснява. За съжаление, не можах да отговоря навреме на въпроса ти, надявам се да не си се отказала от опита.

Успех!

 :flower: благодаря ти мели. не съм, не й хареса много на докторката, но каза, че ще мине достатъчно време за да не отлагаме.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #143 -: Юли 02, 2012, 18:22:36 pm »
Здравейте Д-р Мели.Правихме цитогенетични изследвания и при съпругът ми изникна проблем-Анализирани са 100метафазни пластинки оцветени по GTGметод.В 96пластинки не се откриха бройни структурни хромозомни аберации-нормален кариотип46,XY.в 4 метафазни пластинки се откри допълнителна малка ринг хромозома с неясен произход.      Заключение:47,XY,+r4/46,XY(96)-мъжки кариотип с ниско степенен мозиацизъм.  Наличието на 47,XY,+r клетъчна линия би могло да окаже влияние върху правилното развитие на мейозата.Съществува вероятност от формиране на сперматозоиди с небалансиран генетичен материал-наличие на допълнителна или липсваща хромозома. Въпросът ми е дали трябва да използваме донорски материал и какво друго може да се направи.Утре ще ми е пункцията.Ще съм благодарна за бърз отговор.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #144 -: Юли 05, 2012, 10:07:22 am »
Благодаря Мели! Някои от причините, които са описани в статията вече сме ги отхвърлили. Предстоят ми други изследвания, пък ще видим...


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #145 -: Юли 05, 2012, 10:09:53 am »
Здравейте Д-р Мели.Правихме цитогенетични изследвания и при съпругът ми изникна проблем-Анализирани са 100метафазни пластинки оцветени по GTGметод.В 96пластинки не се откриха бройни структурни хромозомни аберации-нормален кариотип46,XY.в 4 метафазни пластинки се откри допълнителна малка ринг хромозома с неясен произход.      Заключение:47,XY,+r4/46,XY(96)-мъжки кариотип с ниско степенен мозиацизъм.  Наличието на 47,XY,+r клетъчна линия би могло да окаже влияние върху правилното развитие на мейозата.Съществува вероятност от формиране на сперматозоиди с небалансиран генетичен материал-наличие на допълнителна или липсваща хромозома. Въпросът ми е дали трябва да използваме донорски материал и какво друго може да се направи.Утре ще ми е пункцията.Ще съм благодарна за бърз отговор.

Може да се обсъжда PGD. Не мисля, че е нужно да ползвате донорски сперматозоиди.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #146 -: Юли 05, 2012, 10:15:42 am »
По проблема на Биско, д-р Даскалова, бихте ли коментирали дали е удачно, ако се извадят повече яйцеклетки, само част от тях да се оплодят с донорски сперматозоиди, а останалите - с тези на съпруга, като после на получените от тях ембриони се направи препоръчаната от Вас диагностика?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #147 -: Юли 05, 2012, 10:20:59 am »
Не. Това упражнение е полезно само ако търсим неустановени с другите методи дефекти. Тук проблемът е установен, но рискът е малък, защото мозаицизмът е нискостепенен.

По отношение броя яйцеклетки, повече не винаги е по-добре, при по-голям брой качеството може да се влоши.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #148 -: Юли 19, 2012, 16:32:59 pm »
Д-р Даскалова имам следният проблем и моля за помощ от ваша страна:От два дни усещам много силна болка предимно повече през ноща която е най-силна ниско в кръста и преминава като че ли към бъбреците.Днес вече започна и ниско долу отпред да ме боли като по-силно е от дясно.На предните изследвания ми откриха малко песъчинки в бъбреците.Възможно ли е и сега да е така?Като предния път нямах никакви оплаквания и докторката ми не предприе никакво лечение.Утре сутрин ще пусна обикновена урина.Това достатъчно ли е или трябва да отида и на УЗ.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #149 -: Юли 20, 2012, 13:51:40 pm »
Д-р Даскалова имам следният проблем и моля за помощ от ваша страна:От два дни усещам много силна болка предимно повече през ноща която е най-силна ниско в кръста и преминава като че ли към бъбреците.Днес вече започна и ниско долу отпред да ме боли като по-силно е от дясно.На предните изследвания ми откриха малко песъчинки в бъбреците.Възможно ли е и сега да е така?Като предния път нямах никакви оплаквания и докторката ми не предприе никакво лечение.Утре сутрин ще пусна обикновена урина.Това достатъчно ли е или трябва да отида и на УЗ.
Д-р Даскалова имам песъчинки в бъбреците.Това показа изследването ми на урината днес.Изписаха ми Уринал и но-шпа.Трябва ли да направя консултация с уролог?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #150 -: Юли 20, 2012, 16:06:53 pm »
Д-р Даскалова имам следният проблем и моля за помощ от ваша страна:От два дни усещам много силна болка предимно повече през ноща която е най-силна ниско в кръста и преминава като че ли към бъбреците.Днес вече започна и ниско долу отпред да ме боли като по-силно е от дясно.На предните изследвания ми откриха малко песъчинки в бъбреците.Възможно ли е и сега да е така?Като предния път нямах никакви оплаквания и докторката ми не предприе никакво лечение.Утре сутрин ще пусна обикновена урина.Това достатъчно ли е или трябва да отида и на УЗ.
Д-р Даскалова имам песъчинки в бъбреците.Това показа изследването ми на урината днес.Изписаха ми Уринал и но-шпа.Трябва ли да направя консултация с уролог?

Консултация с уролог /нефролог/, ултразвуков преглед на бъбреците и микробиологична посявка от стерилна урина.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #151 -: Август 02, 2012, 09:23:29 am »
Здравейте. Искам да попитам доколко е нормално да е ускорено СУЕ при бременност. От резултатите ми от кръвната картина има няколко показателя, които са извън норма и едното е СУЕ -при максимум 20, моето е 95. Иначе имам нисък хемоглобин (117) лимфоцити малко под нормата (17,2 при мин. 20) и моноцити малко над (12 при максимум 11). Коментирах резултатите с личната ми лекарка и тя не се притесни от тях. Гинекологът ми е в отпуск в момента, за съжаление. Ще бъда благодарна да изразите мнение.
<br />[link=http:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #152 -: Август 02, 2012, 23:34:01 pm »
Здравейте. Искам да попитам доколко е нормално да е ускорено СУЕ при бременност. От резултатите ми от кръвната картина има няколко показателя, които са извън норма и едното е СУЕ -при максимум 20, моето е 95. Иначе имам нисък хемоглобин (117) лимфоцити малко под нормата (17,2 при мин. 20) и моноцити малко над (12 при максимум 11). Коментирах резултатите с личната ми лекарка и тя не се притесни от тях. Гинекологът ми е в отпуск в момента, за съжаление. Ще бъда благодарна да изразите мнение.

По време на бременност СУЕ може да бъде повишена до трицифрени стойности, без това да е индикатор за проблем. Аз повече бих се тревожила за ниския хемоглобин.

Все пак няма лабораторен показател, който да може да се интерпретира изолирано, така че съветът ми е да изчакаш гинекологът, който те следи, да се върне на работа и да коментираш с него лабораторните резултати.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #153 -: Август 03, 2012, 13:19:27 pm »
Здравейте, Д-р Даскалова.
Искам да ви питам задве неща. Бременна съм в 20г.с. и от известно време нощтно време не мога да спя спокойно поради силни болки в костите(поне аз така ги усещам). Редувам спане на лява и дясна страна,но и двете ме болят непоносимо. Болката усещам точно все едно ме болят костите - тазобедрените стави, бедрена кост и главата на бедрената кост( ако боравя правилно с наименованията). Матракът, на който спя не е толкова твърд и до сега не съм имала този проблем, претиснявам се дали не  е недостиг на калций и въобще каква е причината. Другото, за коети Ви моля за отговор е: имам контракции и ми предписаха Нутри - Маг за 3-4 седмици ми предписаха да го пия 3по 2 на ден. В началото пиех по едно на ден, но сега ми го промениха за 3-4 седмици в тази по-ударна доза. Проблема е, че ми се появи диария, а също мисля, че и не се повлиявам много от него, отделно хемоглобина ми е нисък а четох, че магнезият пречи на усвояването на желязото и дали тази висока доза е безопасна и за бебето. Сърдечно Ви благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #154 -: Август 05, 2012, 10:48:45 am »
Здравейте, Д-р Даскалова.
Искам да ви питам задве неща. Бременна съм в 20г.с. и от известно време нощтно време не мога да спя спокойно поради силни болки в костите(поне аз така ги усещам). Редувам спане на лява и дясна страна,но и двете ме болят непоносимо. Болката усещам точно все едно ме болят костите - тазобедрените стави, бедрена кост и главата на бедрената кост( ако боравя правилно с наименованията). Матракът, на който спя не е толкова твърд и до сега не съм имала този проблем, претиснявам се дали не  е недостиг на калций и въобще каква е причината. Другото, за коети Ви моля за отговор е: имам контракции и ми предписаха Нутри - Маг за 3-4 седмици ми предписаха да го пия 3по 2 на ден. В началото пиех по едно на ден, но сега ми го промениха за 3-4 седмици в тази по-ударна доза. Проблема е, че ми се появи диария, а също мисля, че и не се повлиявам много от него, отделно хемоглобина ми е нисък а четох, че магнезият пречи на усвояването на желязото и дали тази висока доза е безопасна и за бебето. Сърдечно Ви благодаря!

Хеленка, твоите въпроси са специфични, изискват преглед от лекар и не мога да отговоря на тях.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #155 -: Август 06, 2012, 18:55:29 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Бременна съм в 20г.с. и искам да попитам безопасен ли е приема на амоксиклав 1000 по време на бременност ?

Благодаря !
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #156 -: Август 07, 2012, 08:25:06 am »
Здравейте д-р Даскалова!Имам следният въпрос:в момента съм в 17седмица,вчера бях на преглед бебето е добре 198гр.е.от няколко дни следобяд и вечер корема ми става мнгго твърд и сякаш на топка по високо в корема се качва ако така мога да го обясня.Докторката ми изписа Диаспооал магнезий на прахчета по 2 на ден.Имам ли повод за притеснение да не стане нещо с бебето?Трябва ли да почивам и лежа повече?И един малко неудобен въпрос:позволен ли е с...... като имам контракции?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #157 -: Август 07, 2012, 22:07:55 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Бременна съм в 20г.с. и искам да попитам безопасен ли е приема на амоксиклав 1000 по време на бременност ?

Благодаря !

Да.

За проверка можете да ползвате този сайт - http://safefetus.com. И вярвайте на лекарите, които ви лекуват.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #158 -: Август 07, 2012, 22:15:56 pm »
Здравейте д-р Даскалова!Имам следният въпрос:в момента съм в 17седмица,вчера бях на преглед бебето е добре 198гр.е.от няколко дни следобяд и вечер корема ми става мнгго твърд и сякаш на топка по високо в корема се качва ако така мога да го обясня.Докторката ми изписа Диаспооал магнезий на прахчета по 2 на ден.Имам ли повод за притеснение да не стане нещо с бебето?Трябва ли да почивам и лежа повече?И един малко неудобен въпрос:позволен ли е с...... като имам контракции?

При подобни оплаквания назначаваме на нашите бременни изследвания, напр. микробиологично изследване на вагинален секрет, урина със седимент, стерилна урина за посявка, хламидии в цервикален секрет, измерваме дължината на маточвата шийка, при нужда насочваме към хирург или нефролог и т.н. Идеята е да се изключат инфекции и рискове от преждевременно раждане, както и провокирани от бременността проблеми на други органи и системи /примерно хидронефроза/.

Почивка от какво? Трябва да се избягва работа на смени, повече от 39 часова работна седмица и да не се работи повече от 3 часа в принудително изправено положение.

Сексът като правило не е забранен, но това е въпрос на личен избор - при висока тревожност много жени се въздържат.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #159 -: Август 08, 2012, 03:52:50 am »
Д-р Даскалова от всичко коет ми написахте като изследване ми направи само измерване на дължина на маточната шийка и тя е 3,6см.аз съм в началото на 17седмица,тези см.добри ли са за този срок на бременността?Възможно ли е тази болка и втвърдяване на корема да са от прекараната на скоро бъбречна криза(песъчинки)?док.видя изследванията които наппавих за нея и каза че лечението е било добро.може ли да не съм се излекувала въпреки че вече не усещам болка в бъбреците?да повторя ли изследванията?