0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #120 -: Май 12, 2012, 06:29:39 am »
Здравейте, Мели!
Януари месец т.г. претърпях спонтанен аборт, сега- месец май 2012г, цикълът ми закъснява вече 8 дни.Преди 1 ден си направих тест за бременност и беше отрицателен.
Но някъде четох, че тестовете може да са -, след скорошна бременност, аборт или прием на някакви хапчета.
Има ли вероятност теста да отчете -, а всъщност да съм бременна при тези обстоятелства?
Ще очаквам отговора Ви с нетърпение!
Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #121 -: Май 13, 2012, 18:51:01 pm »
Здравейте Мели,
Притеснявам се от показанията за диаметъра на главичката и дължината на бедрената кост от последните ехографски изследвания:

В 13 Г.С.
CRL - 73 mm, BPD -25 mm., FL -10 mm.

В 15 седмица и 5 дни:
BPD -42 mm.,  FL- 14 mm.

И в двата случая стойността за бедрената кост е доста под нормата за съответната седмица, а стойността за диаметъра на главата доста изпреварва. Ниското съотношение между двете стойности може ли да е индикатор за синдром на Даун или друг проблем? Налага ли се да си направя изследване и при друг лекар за потвърждение на измерванията?

Само по съотношението между тези два показателя не е възможно да се направи категорично заключение - както може да е норма /конституционална особеност/, така и може да говори за проблем, не бива да се пренебрегва и възможността за грешка при измерването или разминаване между методиката на измерване и заложените в ултразвуковия апарат норми. Консултация с още един лекар не е лоша идея.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #122 -: Май 13, 2012, 18:52:39 pm »
Здравейте, Мели!
Януари месец т.г. претърпях спонтанен аборт, сега- месец май 2012г, цикълът ми закъснява вече 8 дни.Преди 1 ден си направих тест за бременност и беше отрицателен.
Но някъде четох, че тестовете може да са -, след скорошна бременност, аборт или прием на някакви хапчета.
Има ли вероятност теста да отчете -, а всъщност да съм бременна при тези обстоятелства?
Ще очаквам отговора Ви с нетърпение!
Благодаря!

Винаги има възможност тестовете да не отчитат правилно. Серийно проследяване на нивото на ЧХГ в кръвта и консултация с гинеколог ще внесат яснота.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #123 -: Май 16, 2012, 14:11:24 pm »
Здравейте д-р Мели,
Аз съм бременна почти в 12 г.с.и преди ден разбрах , че наш съсед е болен от едра шарка.Аз лично не съм имала директен контакт с него,но предния ден бяха организирали събиране,на което присъства семейството ми ,но аз не ходих.На следващия ден член от тяхното семейство идва вкъщи на гости и ни сервира новината.Аз съм била болна от едра шарка като малка, но се притеснявам дали не е опасно за бебетата ми.Ползваме общо стълбище в кооперацията,а момчето не се спира на едно място така,както е болно.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #124 -: Май 21, 2012, 10:58:06 am »
Здравейте д-р Даскалова!Правих аборт по мед.причини март месец в 20г.с.Поради тази причина си направих ДНК Хромозомен анализ на 11 май, 10 дни след изследването все още няма резултат.Въпроса ми е след колко време излизат резултатите? От лабораторията ми казаха да чакам обаждане, цитирам: "ако има нещо ще се обадим"
Точно това много ме узадачи, какво трябва да има за да се обадят?
Благодаря предварително!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #125 -: Май 22, 2012, 11:57:19 am »
Здравейте д-р Даскалова,моля за съвет:Имам едно здраво родено дете преди 4,5год. и един миссед миналата година.Сега забременях за трети път в 5г.с.и 5 дни съм.Вчера бях на преглед но се видя само плоден сак в матката и жълтъчно мехурче в него но не се видя бебче.Имам ли основание за притеснения?Следващия понеделник пак съм на преглед.Ако разчитам правилно по размери жълтъчното мехурче е с размери 0,27sm.А раз мера на плоден сак пише следното:+GS 0.85sm. G.A.5w4d(17-01-2013) ПРМ 12,04,2012г.И още един въпрос:След мисседа сега ме карат да направя генетично изследване за тромбофилии(аз съм направила за фактор 5 и фактор 2-нормален генотип пише на резултата),а сега ме карат да направя допълнителни изследвания за PAI(4G/5G),ACE(I/D),фактор 13 и за TAFI и ANXA5.Според вас необходими ли са тези допълнителни изследвания при само един миссед аборт?Благодаря ви предварително за отговора.Лек и успешен ден.......
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #126 -: Май 26, 2012, 01:10:05 am »
Здравейте д-р Мели,
Аз съм бременна почти в 12 г.с.и преди ден разбрах , че наш съсед е болен от едра шарка.Аз лично не съм имала директен контакт с него,но предния ден бяха организирали събиране,на което присъства семейството ми ,но аз не ходих.На следващия ден член от тяхното семейство идва вкъщи на гости и ни сервира новината.Аз съм била болна от едра шарка като малка, но се притеснявам дали не е опасно за бебетата ми.Ползваме общо стълбище в кооперацията,а момчето не се спира на едно място така,както е болно.
Извинявам се, че се намесвам, но по-добре попитай за коя точно шарка става дума ( името на вируса - варицела или рубеола примерно). Едрата шарка ( вариола) е елиминирана в световен машаб преди повече от 30 години, така че нито ти си боледувала от нея, нито съседът ти я има. 


  
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #127 -: Юни 09, 2012, 19:52:08 pm »
Здравейте, Д-р Даскалова!
Бременна съм в 34г.с.4дни имам проблем с кръвотока на лява маточна артерия и пъпната връв последните стойности са ми 0,72 и на двете/казаха ми че били на горна граница/ на терапия съм с Фраксипарин 0,3, Флебодия 600мг. х1 табл., Магнерич 3х2 табл., Друзонал 50 мг. 3х1 табл. Много се притеснявам, защото на последните 3 ехографии измерват бебето все по-мъничко. Възможно ли е единият път да измерват об. коремче 24,63см., а след няма 2 седмици 22,48см.?! И на тегло всеки път различно и все по-малко последният път  1200гр.
Моля Ви дайте ми съвет какво да правя.Някакъв хранителен режим ли да спазвам?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #128 -: Юни 10, 2012, 21:26:31 pm »
Здравейте д-р Мели,
Аз съм бременна почти в 12 г.с.и преди ден разбрах , че наш съсед е болен от едра шарка.Аз лично не съм имала директен контакт с него,но предния ден бяха организирали събиране,на което присъства семейството ми ,но аз не ходих.На следващия ден член от тяхното семейство идва вкъщи на гости и ни сервира новината.Аз съм била болна от едра шарка като малка, но се притеснявам дали не е опасно за бебетата ми.Ползваме общо стълбище в кооперацията,а момчето не се спира на едно място така,както е болно.

Трябва да се установи точно какъв вид е шарката. След това да се види дали бременната жена има имунитет. Родителите не винаги имат ясен спомен коя точно шарка е прекарало детето, нито пък това е гаранция за наличие на имунитет. Затова съветваме жените да правят изследвания в периода на планиране на бременност, когато има време за реакция при липса на имунитет.

Разбира се, опасност има само при директен контакт с болен човек в определения за всяка шарка период, през който е заразен.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #129 -: Юни 10, 2012, 21:27:43 pm »
Здравейте д-р Даскалова!Правих аборт по мед.причини март месец в 20г.с.Поради тази причина си направих ДНК Хромозомен анализ на 11 май, 10 дни след изследването все още няма резултат.Въпроса ми е след колко време излизат резултатите? От лабораторията ми казаха да чакам обаждане, цитирам: "ако има нещо ще се обадим"
Точно това много ме узадачи, какво трябва да има за да се обадят?
Благодаря предварително!

Резултатите обичайно излизат след минимум 3 седмици поради естеството на анализа.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #130 -: Юни 10, 2012, 21:30:35 pm »
Здравейте д-р Даскалова,моля за съвет:Имам едно здраво родено дете преди 4,5год. и един миссед миналата година.Сега забременях за трети път в 5г.с.и 5 дни съм.Вчера бях на преглед но се видя само плоден сак в матката и жълтъчно мехурче в него но не се видя бебче.Имам ли основание за притеснения?Следващия понеделник пак съм на преглед.Ако разчитам правилно по размери жълтъчното мехурче е с размери 0,27sm.А раз мера на плоден сак пише следното:+GS 0.85sm. G.A.5w4d(17-01-2013) ПРМ 12,04,2012г.И още един въпрос:След мисседа сега ме карат да направя генетично изследване за тромбофилии(аз съм направила за фактор 5 и фактор 2-нормален генотип пише на резултата),а сега ме карат да направя допълнителни изследвания за PAI(4G/5G),ACE(I/D),фактор 13 и за TAFI и ANXA5.Според вас необходими ли са тези допълнителни изследвания при само един миссед аборт?Благодаря ви предварително за отговора.Лек и успешен ден.......

Повякога в ранните срокове на бременността е трудно да се установи бременност при ултразвуковия преглед, което не е повод за тревога. Относно изследванията аз бих ги направила. Ако са в норма, ще съм спокойна, ако не са - ще има време за реакция.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #131 -: Юни 10, 2012, 21:31:49 pm »
Здравейте д-р Мели,
Аз съм бременна почти в 12 г.с.и преди ден разбрах , че наш съсед е болен от едра шарка.Аз лично не съм имала директен контакт с него,но предния ден бяха организирали събиране,на което присъства семейството ми ,но аз не ходих.На следващия ден член от тяхното семейство идва вкъщи на гости и ни сервира новината.Аз съм била болна от едра шарка като малка, но се притеснявам дали не е опасно за бебетата ми.Ползваме общо стълбище в кооперацията,а момчето не се спира на едно място така,както е болно.
Извинявам се, че се намесвам, но по-добре попитай за коя точно шарка става дума ( името на вируса - варицела или рубеола примерно). Едрата шарка ( вариола) е елиминирана в световен машаб преди повече от 30 години, така че нито ти си боледувала от нея, нито съседът ти я има. 

Боби, в България е добило гражданственост варицелата да се нарича едра шарка. Неправилно е, но е факт.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #132 -: Юни 10, 2012, 21:35:22 pm »
Здравейте, Д-р Даскалова!
Бременна съм в 34г.с.4дни имам проблем с кръвотока на лява маточна артерия и пъпната връв последните стойности са ми 0,72 и на двете/казаха ми че били на горна граница/ на терапия съм с Фраксипарин 0,3, Флебодия 600мг. х1 табл., Магнерич 3х2 табл., Друзонал 50 мг. 3х1 табл. Много се притеснявам, защото на последните 3 ехографии измерват бебето все по-мъничко. Възможно ли е единият път да измерват об. коремче 24,63см., а след няма 2 седмици 22,48см.?! И на тегло всеки път различно и все по-малко последният път  1200гр.
Моля Ви дайте ми съвет какво да правя.Някакъв хранителен режим ли да спазвам?

Не мога да дам конкретен съвет, не е правилно, това е задача на проследяващия бременността лекар. Надявам се да е специалист по високорискови бременности, за да може да прецени до кога е разумно продължаването на бременността и кога е точният момент за родоразрешение.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #133 -: Юни 11, 2012, 06:49:32 am »

Боби, в България е добило гражданственост варицелата да се нарича едра шарка. Неправилно е, но е факт.
Това сигурно е ново, не знаех.  Понеже изразът „едра“ шарка си е български. Тук вариолата се казва дребна шарка ( small pox  ) :-).
« Последна редакция: Юни 11, 2012, 06:52:50 am от Bobbie »


  
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #134 -: Юни 11, 2012, 10:55:05 am »
Благодаря д-р Мели!Хубав ден ви желая!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #135 -: Юни 11, 2012, 20:13:46 pm »
Здравейте, Д-р Даскалова!
Бременна съм в 34г.с.4дни имам проблем с кръвотока на лява маточна артерия и пъпната връв последните стойности са ми 0,72 и на двете/казаха ми че били на горна граница/ на терапия съм с Фраксипарин 0,3, Флебодия 600мг. х1 табл., Магнерич 3х2 табл., Друзонал 50 мг. 3х1 табл. Много се притеснявам, защото на последните 3 ехографии измерват бебето все по-мъничко. Възможно ли е единият път да измерват об. коремче 24,63см., а след няма 2 седмици 22,48см.?! И на тегло всеки път различно и все по-малко последният път  1200гр.
Моля Ви дайте ми съвет какво да правя.Някакъв хранителен режим ли да спазвам?
Много Ви благодаря за отделеното време!
А искам да попитам казаха ми че околоплодните ми води били намалели измериха ги 5,32см. Това какво ще каже, драстично ли са намалели или не? И ли варинт те да се покачат по някакъв начин?
Не мога да дам конкретен съвет, не е правилно, това е задача на проследяващия бременността лекар. Надявам се да е специалист по високорискови бременности, за да може да прецени до кога е разумно продължаването на бременността и кога е точният момент за родоразрешение.

Успех!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #136 -: Юни 20, 2012, 06:29:30 am »
 :flower: :youwoman: здравей д-р мели
наложи се снощи да ми направят рентгенова снимка (на коляно)  :?, чакам цикъл към 8-10 юли и плануваме икси по къс протокол. трябва ли нещо да ме притеснява това облъчване и има ли храни, които помагат за по-бързото неутрализиране? предполагам трябва да уведомя докторката за това?

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #137 -: Юни 20, 2012, 13:20:24 pm »
Здравейте д-р Мели!Ще Ви бъда много благодарна, ако можете да ми дадете съвет и насока!
Имам едно раждане през 2007г. и след това в годините три поредни спонтанни аборта, като всеки път плода спира да се развива някъде около 6г.с. Изобщо не стига до сърдечна дейност. Не вярвам, че е случайност, какво става с плода и организма на жената точно, когато трябва да затупти сърчицето... На какво би могло да се дължи - некачествена яйцеклетка, некачествен сперматозоид или някакво заболяване? Последният път правих инсеминация, така че сперматозоидите бяха отбрани :)


Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #138 -: Юни 20, 2012, 13:20:49 pm »
Здравейте д-р Даскалова ,

Преди време Ви бях задала въпрос относно изследванията ми за Рубеола. Сега имам нови притеснения , този път относно Варицела. Срещнах се с една позната , поговорихме и в процес на разговора ми каза , че тъкмо децата и са прекарали Варицела и са на градина от седмица. Аз много се притесних тъй като имах контакт с нея т.е. прегръдка и целувка.Сега съм в 14г.с. Имам направено изследване от преди около месец:

Variz.zoster IgG       1266       mlE/ml     < 100

VZV /Херпес зостер/ IgM   8,0   S/co   (<9- Отр.);(9-11-Сива зона);(>11-Пол.)
VZV / Херпес зостер/ IgG   30,1   S/co   (<9- Отр.);(9-11-Сива зона);(>11-Пол.)

Имам ли основание за притеснение? Знам , че инкубационният период е 21 дни и това ме тревожи.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #139 -: Юли 01, 2012, 21:18:41 pm »
:flower: :youwoman: здравей д-р мели
наложи се снощи да ми направят рентгенова снимка (на коляно)  :?, чакам цикъл към 8-10 юли и плануваме икси по къс протокол. трябва ли нещо да ме притеснява това облъчване и има ли храни, които помагат за по-бързото неутрализиране? предполагам трябва да уведомя докторката за това?

Нищо не трябва да те притеснява. За съжаление, не можах да отговоря навреме на въпроса ти, надявам се да не си се отказала от опита.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу