0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #140 -: Април 18, 2007, 10:58:38 am »
Цитат
Публикувана от: ani4ka
Здравей Мели! Операцията на тумора в тестиса мина. Тази седмица чакаме резултати от биопсията, също и скенер. Искам да те попитам кога най-рано има смисъл да повторим спермограмата и би ли могло премахването на тумора да повлияе положително на стойностите и? Благодаря!
Аничка, как е мъжа ти?

Точице, още чакаме резултатите от хистологията. Днес на обяд трябва да ни кажат резултатите...
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #141 -: Април 18, 2007, 11:13:00 am »
Цитат
Точице, още чакаме резултатите от хистологията. Днес на обяд трябва да ни кажат резултатите...

Аничка, много силно се надявам резултатите да са добри. Стискам ви палци!
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #142 -: Април 18, 2007, 11:54:05 am »
Благодаря. Аз вече тръпна в очакване! Ще пиша по-късно какво е станало.
*

    Мария

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #143 -: Април 18, 2007, 15:36:16 pm »
Благодаря ти за съвета, Мини. Дано се получи и при нас, както и при всички момичета, пишещи тук.
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Въпрос към Мели
« Отговор #144 -: Април 30, 2007, 11:35:17 am »
Здравей, Мели
Аз отскоро посещавам форума, опитвайки се да открия причината за отрицателния резултат от 9 месечните ни опити да се сдобием с бебче. Аз съм ходила на гинеколог преди да започнем с опитите като тогава ми направиха стандартен преглед и цитонамазка, от която резултатът беше ОК. Преди 5 месеца мъжът ми получи болка в единия тестис и отиде на уролог. Освен за болката там е казал и за опитите ни за дете. Докторът се е зачудил как така след 9-годишна връзка и не особено пазене аз още не съм забременяла и поради това му назначи и спермограма...  Е, оказа се, че тя не му  е мн. добра, а и че има някакво възпаление на тестиса, за което пи антибиотик и някакви витамини. Въпросът е, че след това моя хубавец реши, че се е оправил и няма нужда да си прави повече изследвания (това щяло подсъзнателно да му повлияе, а пък той си бил здрав) :oops:
Та въпросът ми е може ли да забременея при 30%хипокинетични и 70% aкинетични сперматозоиди, а като допълнение и само 25% от тях са с нормална морфология, а 75% са с дефекти..Бих се радвала да ми отговориш за да знам дали не е вече крайно време да му стъпя на врата и да го помъкна по лекари (моя мъж, де :))
Извини ме за дългия постинг, но не знам какво да правя. :?
« Последна редакция: Май 04, 2007, 22:02:28 pm от Zlatulka »

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #145 -: Април 30, 2007, 21:46:31 pm »
Здравейте Д-р Мели,
моля Ви да си кажете мнението по спермограмата на мъжа ми:
обем-1.5
втечняване-20 мин.
цвят-мл.бял
рН-7.5
левкоцити-3
незрели кл.на спер.генеза-да
вискозитет-норм.
желатин.конгломерати-не
лецитинови зърна-да
аглутинати-специфични
норм.морфология-17%
Обща конц.на сперматозоиди в 1 мл.-76 х 10^6/мл
конц.на нормокинетичните в 1 мл.-34 х 10^6/мл. (20Mio)
Обща конц.на нормокинетичните в обема-51 х 10^6/мл. (40Mio)
нормокинетични-45%
    -с бързи лин.движения-22%
    -с бавни лин.движения-23%
хипокинетични-9%
акинетични-46%
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Мели,ще Ви бъда благодарна,ако ми кажете дали има някаква надежда с тази спермограма на съпругът ми:
Въздържание:4 дни
Обем:6 мл.
рH:7,9
цвят:нормален
вискозитет:нормален
време на втечняване(мин.):30мин.
концентрация на сперматозоидите:16,4млн.мл.
общ брой на сперматозоидите в еякулата:98,4млн.
обща подвижност на сперматозоидите:44%
сперматозоиди с нормокинеза:31%
сперматозоиди с хипокинеза:13%
сперматозоиди с акинеза:56%
брой нормокинетични сперматозоиди,мл.:5 084 000
общ брой нормокинетични сперматозоиди:30 504 000
аглутинация на сперматозоидите:не
агрегация на сперматозоидите:не
клетъчни елементи,различни от спермазоиди(в зрително поле 10*40)
левкоцити-4-5
епителни клетки 1
еритроцити и др. не
желатинови конгломерати не
Морфология по Крюгер
сперматозоиди с нормална морфология:5,5%
сперматозоиди с отклонения в морфологията:94,5%
сперматозоиди с главични дефекти:36,5%
сперматозоиди с шийни дефекти:17%
сперматозоиди с опашни дефекти:18%
сперматозоиди с цитоплазматиченостатък:20%
клетки на сперматогенезата:3
Teratozoospermia index:1,52
Заключение:Oligoasthenozoospermia
Предварително много Ви благодаря.По принцип зная,че трябва да посетим андролог,но за момента ми е трудно да убедя съпруга си,затова ако можете да ми препоръчате някакви витамини,препарати или лекарства които докато го убедя за посещение при специалист да приема ще ви бъда страшно благодарна.Спермограмата е правена в "Център по репродуктивно здраве-София".

Надежда има. Спермалните показатели не са отчайващо лоши и сперматогенезата не е драматично увредена, просто има малки проблеми, които е добре да се уточнят и после да се пооправят. Може да е нещо съвсем дребно, примерно ако пуши или е с наднормено тегло. Без да отиде на лекар обаче няма как да стане. Аз лично не харесвам компромисното решение за лечение от рода "да видим какво ще стане". Той самият ако не е убеден, че иска да има деца и че трябва да положи усилия, не виждам и как ще го убедиш да провежда лечение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    koteto7975

  • *
  • 18
  • Едно ангелче си имам,и вече си чакам още едно
Много Ви благодаря д-р Мели!Да той наистина пуши,и то напоследък доста.Ще се боря да отидем да се консултираме със специалист.Дано пък успея!
Щастлива мама,че все пак си има ангелче на този свят.
[/url]
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Д-р Мели,

Много Ви благодаря!
Бихте ли ме посъветвали къде да отида на си направя изследвания, за поликистозни яйчници и хормони. Ако е възможно през касата.

Най-сърдечно Ви благодаря!!!!
Ели

Ели, тази тема е по принцип за мъжки стерилитет. За твоят проблем е нужен гинеколог, който работи в областта на репродуктивното здраве. През касата можеш да направиш една голяма част от хормоните, биохимия, както и фоликулометрия.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравйте Мели. Със съпругът ми правим опити от съвсем скоро. Той си направи миналата година спермограма еъ така профилактично. Въпросът ми е дали можете да ми я разчетете защото нищо не разбирам а и нямам много доверие на лекаря който му я разчете тогава. Също така дали има вероятност резултатите да се променят коренно след толкова време? Благодаря предварително. Ето и резултатите:
Лаборатория - ЦИБАЛАБ
Обем - 2ml
Сперматозоидна концентрация - 90 млн/ml
Сперматозоиди с нормокинеза - 80%
Сперматозоиди с хипокинеза - 10%
Сперматозоиди с акинеза - 10%
Сперматозоиди с нормална морфология - 95%
Левкоцити - масово - на поле
Брой нормокинетични сперматозоиди - 72 млн/ml
Общ брой на нормокинетични сперматозоиди - 177 млн/ml

Първо спермограма някъде другаде и после ще говорим.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравей Мели! Операцията на тумора в тестиса мина. Тази седмица чакаме резултати от биопсията, също и скенер. Искам да те попитам кога най-рано има смисъл да повторим спермограмата и би ли могло премахването на тумора да повлияе положително на стойностите и? Благодаря!

Аничка, всичко зависи от хистологичната диагноза. Каква е тя?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-рДаскалова и аз се реших да ви попитам за нашия проблем.След куп направени спермограми с надежда всяка следваща да е с по-добър резултат ,но всичките с една диагноза АЗООСПЕРМИЯ .Два пъти е изследвал хормони и резултатите са много над нормата.Първия път му бяха изписали лекарства ,но преди това лекаря се изтърва и каза ,че това са само за хормоните ,но едва ли ще помогнат за подобряване на спермаграмата и мъжа ми отказа да ги пие.От половин година посещаваме специализирана клиника там му направиха спермограма 

Обем на еакулата - 3,0мл.
Реакция pH  - 8
Вискозитет  - нормален
Аглутенация -    -
Други клетки -  3-4 левкоцити
                 8 бактерии
Сперматозоидна - не се намират сперматозоиди
концетрация
Отаналото е само отметнати чертички и Заключение - Азооспермия

Насочиха ни към биопсия за нея направихме отново хормони и отново с доста високи стойности над нормата.За съжаление останали са в болницата където я правиха въпреки ,че в епикризата от там пише ,че са в норми.
Заключение на андролога след биопсията-Тестис с хигопластични каналчета с липса на сперматиди и сперматоцити.Запазен епи...(нещо си ) с липса на сперматозоиди.
Има ли вероятност в другия тестис да има нещо ? Възможно ли е да се допусне лекарска грешка при изследването?
Извинявам се за дългото обяснения и предварително благодаря за отговора  :grouphug2:
 

Грешка при изследването е много малко вероятно, да не кажа невъзможно да се допусне. По-скоро е възможен друг вариант - при самата биопсия се взима малка част от паренхима и по нея се преценява неговото състояние. Тази преценка не винаги е 100% сигурна, тъй като теоретично е възможно да е взет само увреден участък, а другаде да има запазена тъкан. При това положение с високи хормонални нива дори и теоретично е почти невъзможно да има запазена сперматогенеза.

Все пак не приемай отговора ми за абсолютно достоверен, много е трудно да се оцени състоянието на азооспермия като необратимо, не само медицински, но и психологически. Аз лично, но това е само мой проблем, не обичам да се предавам и до последно търся възможности за своите пациенти, макар понякога възможностите да са минимални. В някои случаи ги намирам, в други, за съжаление, не ...


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Д-р Мели, мъжът ми е с лоша спермограма /лекарите казаха, че ако няма подобрение сме за ИКСИ/ и д-р Кацаров му назначи тримесечно лечение, което в момента провеждаме.
Бих искала да попитам дали по време на лечението аз трябва да преустановя моите изследвания. Не съм правила цветна снимка, фоликуметрия и посткоитален тест, ТЪЙ КАТО НЕ ЗНАМ ДАЛИ НЯМА ДА СА ИЗЛИШНИ ПРИ НЕПОДОБРЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ.
ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОДАРЯ!

Не бива да преустановяваш изследванията си. Само посткоиталният тест е излишен. Останалото обаче е важно, независимо дали ще се преминава към АРТ.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Д-р Мели, мъжът ми е с лоша спермограма /лекарите казаха, че ако няма подобрение сме за ИКСИ/ и д-р Кацаров му назначи тримесечно лечение, което в момента провеждаме.
Бих искала да попитам дали по време на лечението аз трябва да преустановя моите изследвания. Не съм правила цветна снимка, фоликуметрия и посткоитален тест, ТЪЙ КАТО НЕ ЗНАМ ДАЛИ НЯМА ДА СА ИЗЛИШНИ ПРИ НЕПОДОБРЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ.
ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОДАРЯ!
И при нас стоеше така въпроса, но аз направих всички необходими изследвания в периода на лечение  на съпруга ми и забременях спонтанно, при пренебрежимо малък шанс това да се случи. Така че- дерзай и късмет!

Именно.  :lol:
Плюс това може би част от изследванията освен диагностична, са имали и терапевтична стойност.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте Д-р Мели,
моля Ви да си кажете мнението по спермограмата на мъжа ми:
обем-1.5
втечняване-20 мин.
цвят-мл.бял
рН-7.5
левкоцити-3
незрели кл.на спер.генеза-да
вискозитет-норм.
желатин.конгломерати-не
лецитинови зърна-да
аглутинати-специфични
норм.морфология-17%
Обща конц.на сперматозоиди в 1 мл.-76 х 10^6/мл
конц.на нормокинетичните в 1 мл.-34 х 10^6/мл. (20Mio)
Обща конц.на нормокинетичните в обема-51 х 10^6/мл. (40Mio)
нормокинетични-45%
    -с бързи лин.движения-22%
    -с бавни лин.движения-23%
хипокинетични-9%
акинетични-46%


Има малко неща за доуточняване - понижения обем на еякулата, наличието на аглутинати и евентуалното наличие на антиспермални антитела, количеството на незрели клетки на сперматогенезата, намалената подвижност. На колко дни сексуално въздържание е правена?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Много Ви благодаря д-р Мели!Да той наистина пуши,и то напоследък доста.Ще се боря да отидем да се консултираме със специалист.Дано пък успея!

Задължително да спре да пуши!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Мелинка, каня се да те питам нещо от много време, ама все нещо друго захващам.
каква може да е причината за нисък Естрадиол при мъжа, ако другите хормони (ФСХ, ЛХ, Тестостерон) са в норма? Може ли да се постигне подобрение? Ще ни пречи ли при ИКСИ?
Благодарско предварително. :wink:


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Мелинка, каня се да те питам нещо от много време, ама все нещо друго захващам.
каква може да е причината за нисък Естрадиол при мъжа, ако другите хормони (ФСХ, ЛХ, Тестостерон) са в норма? Може ли да се постигне подобрение? Ще ни пречи ли при ИКСИ?
Благодарско предварително. :wink:

И ДХЕА ли е в норма?
Като нищо може да се постигне подобрение. Поне може да се опита.

Няма да ти пречи на ИКСИ-то.  :lol:


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

И ДХЕА ли е в норма?
[/quote]
Не сме го изследвали. Ще го пуснем и него, щом трябва.
А как можем да постигнем подобрението, освен с мерак и акъл? :wink:


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Пуснете и андорстендион и 17 хидроксипрогестерон.
Иначе с лекарства, освен с акъл, де.  :)

Но първо намерете ендокринолог, да се занимава с него. Нали знаеш, така е правилно.
« Последна редакция: Май 03, 2007, 15:57:15 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу