0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #100 -: Март 22, 2007, 18:28:34 pm »
Здравей Мели, би ли дала мнение за резултата на нашата спермограма!
въздържание 3-4дни
обем-8мл
вр.на втечняване - 30мин.
РН-8
визкозитет- норм.
бр. спрематозоиди - 85 млн/мл
добре подвижни - 30%
слабо подвижни - 30%
неподвижни - 40%
др.клетки - 4-5лев.,ед.еп.кл.

Благодаря!


Ако може да се вярва на тази спермограма - повишен обем, трудно втечняване, слаба подвижност. Това са нещата, подлежащи на уточняване. Няма оценка на морфологията, а това е важна част от изследването.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #101 -: Март 22, 2007, 18:30:46 pm »
МИЛА МЕЛИ!
Докато има такива хора като теб,няма да спра да вярвам в доброто!И така...С моя мъж сме заедно от 5 години и от самото начало искахме да си имаме бебче,страшно обичаме децата...НИКОГА НЕ СМЕ СЕ ПАЗИЛИ.Нооо бебето все не се получаваше!Ясно ми стана-има проблем!Икато се почна-билки,манастири,врачки,НАДЕЖДИ!НИЩО!с 200 ЗОРА ДА ЗАКАРАМ МЪЖА МИ НА ПРЕГЛЕД.Едвам,едвам(и то когато го заплаших с развод!).Направи си две спермограми-диагнозите са:ОЛИГОАСТЕНОЗООСПЕРМИЯ.пи ТРИБЕСТАН 3 МЕСЕЦА-НИЩО.ПОЧНА БИЛКИТЕ-НИЩО...ОТЧАЯНА СЪМ!а пари за инвитро нямаме...Какво да правим? :(

Благодаря ти, и аз вярвам в доброто.

Можеш ли да напишеш конкретните стойности на параметрите от спермограмите, защото има значение какви са. И има ли открита причина за влошената сперматогенеза? Други изследвания правени ли са му?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #102 -: Март 23, 2007, 11:33:06 am »
Мели,
от сърце ти благодаря!
*

    Veselin

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #103 -: Март 25, 2007, 16:56:03 pm »
iskam da popitam za mnenie otnosno spermogramata mi imam ph9 i 50protsenta barzopodvojni spermatozoidi tova nprmalno li e? Do sega izsledvaniata na jena mi sa dobri tia si ima ovulatsia.Predstoi i snimka za prohodimost. Interesuva me moje li da se napravo inseminatsia i ako moje da mi se preporacha dobar spetsialist po majki sterilitet koito da me lekuva.

Пиши на кирилица
« Последна редакция: Март 25, 2007, 16:59:27 pm от Lali »
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #104 -: Март 29, 2007, 12:40:55 pm »
Здравей, Мели!
Мисля, че си спомняш моята история - забременях извънматочно от донорско инсе. Съпругът ми е с азооспермия. Сега подготвяме документи за ин витро и за първи път  искат от мъжа ми хормонални изследвания. Д-р Персенска каза, че по тях ще се ориентира дали изобщо има сперматозоиди. Така ли е в същност? Направихме вчера сутринта изследванията. Резултатите са такива, каквито ги очаквахме - всички извън нормата. Прилагам ги за коментар.
LH=18,98 (реф. ст-сти 1,5 - 9,3)
FSH=26,13(реф. ст-сти 1,4 - 18,1)
Testosteron=7,93 (реф. ст-сти 8,36 - 28,7)
На мен ми е ясна картинката, но ще ти бъда благодарна, ако споделиш и твоето компетентно мнение. Предварително благодаря.

*

    Мария

Мели, при кои лоши показатели в спермограмата трябва да се изследват и:
- хормони
- гени
- спермоантитела
- виталност
- микоплазма, хламидия и др. бактерии, т. е. - микробиология
Спермограмата на съпруга ми е с лоши показатели за подвижност - 16% нормоподвижни и недобра морфология по Крюгер - 5,5%.
От това, което прочетох от форума и статиите - щом няма завишени левкоцити - микробиология няма нужда;
няма и аглунитация - значи и антитела - не;
гени май се изследват при по-лоша морфология от нашата;
Виталността трябва да се изследва, за да се видят колко са живи от неподвижните
Хормони трябва ли в случая
Предварително ти благодаря. :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #106 -: Април 01, 2007, 19:19:25 pm »
искам да попитам за мнение относно спермограмата ми имам pH 9 и 50 процента бързоподвойни сперматозоиди това нормално ли е? До сега изследванията на жена ми са добри тя си има овулация.Предстои и снимка за проходимост. Интересува ме може ли да се направи инсеминация и ако може да ми се препоръча добър специалист по мъжки стерилитет които да ме лекува.

Само по тези показатели не мога да коментирам нищо смислено. В спермограмата трябва да има и други стойности - брой сперматозоиди, морфология и т.н. Инсеминация може да се направи при проходими тръби и при определен минимален брой сперматозоиди, с нормална скорост на движение и нормална морфология.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #107 -: Април 01, 2007, 19:21:39 pm »
Здравей, Мели!
Мисля, че си спомняш моята история - забременях извънматочно от донорско инсе. Съпругът ми е с азооспермия. Сега подготвяме документи за ин витро и за първи път  искат от мъжа ми хормонални изследвания. Д-р Персенска каза, че по тях ще се ориентира дали изобщо има сперматозоиди. Така ли е в същност? Направихме вчера сутринта изследванията. Резултатите са такива, каквито ги очаквахме - всички извън нормата. Прилагам ги за коментар.
LH=18,98 (реф. ст-сти 1,5 - 9,3)
FSH=26,13(реф. ст-сти 1,4 - 18,1)
Testosteron=7,93 (реф. ст-сти 8,36 - 28,7)
На мен ми е ясна картинката, но ще ти бъда благодарна, ако споделиш и твоето компетентно мнение. Предварително благодаря.

Душка, знаеш, че много силно съчувствам на твоите проблеми и ми е мъчно, че не мога да ти кажа нищо обнадеждаващо. Самата ти разбираш и без моя коментар какво е състоянието при партньора ти. Желая ти сърдечно успех при ин витро процедурата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Мели, при кои лоши показатели в спермограмата трябва да се изследват и:
- хормони
- гени
- спермоантитела
- виталност
- микоплазма, хламидия и др. бактерии, т. е. - микробиология
Спермограмата на съпруга ми е с лоши показатели за подвижност - 16% нормоподвижни и недобра морфология по Крюгер - 5,5%.
От това, което прочетох от форума и статиите - щом няма завишени левкоцити - микробиология няма нужда;
няма и аглунитация - значи и антитела - не;
гени май се изследват при по-лоша морфология от нашата;
Виталността трябва да се изследва, за да се видят колко са живи от неподвижните
Хормони трябва ли в случая
Предварително ти благодаря. :)


Отговорът на въпроса ти е с обем, достатъчен за една средно голяма монография по диагностика на мъжки инфертилитет.  :)

Сигурно знаеш, че медицината не е точна наука и често няма така дефинирани правила, т.е. ако "показател А" е увреден, то се прави "изследване В". А би бил наистина полезен такъв алгоритъм, дори и да не може да бъде съвсем изчерпателен. Често преценката ми е интуитивна, макар и основана на опит с инфертилни пациенти. Понякога диагнозата е изписана на лицето на пациента, независимо колко ненаучно звучи това.

Като някакви насоки, но не абсолютни правила, виталност се прави при акинетични сперматозоиди над 50%; генетичен анализ - при концентрация сперматозоиди под 5 млн в мл; антитела при наличие на аглутинация, но също и при съмнение за антитела - травми и операции в областта на скротума и малкия таз, варикоцеле, други автоимунни процеси, диабет и т.н.; хормони по преценка на лекаря; търсене на микроорганизъм - при наличие на възпалителен процес, анамнеза или клиника за такъв, прекарани в миналото орхит или епидидимит, промискуитет, нов сексуален партньор, гинекологични проблеми при партньорката и т.н.

С други думи, какви изследвания е нужно да се направят и в каква последователност, това е решение, което се взима индивидуално и въз основата на показателите на спермалния анализ, опита на лекаря, възрастта на мъжа и на партньорката, придружаващи заболявания и при двамата, фамилна анамнеза, вид стерилитет, други правени преди това изследвания и прегледи и т.н. Сама няма да можеш да се справиш, намери лекар, който да се заеме с партньора ти.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #109 -: Април 02, 2007, 12:02:14 pm »
Душка, знаеш, че много силно съчувствам на твоите проблеми и ми е мъчно, че не мога да ти кажа нищо обнадеждаващо. Самата ти разбираш и без моя коментар какво е състоянието при партньора ти. Желая ти сърдечно успех при ин витро процедурата.
Благодаря, Мели! Бъди все така всеотдайна към проблемите ни! Де да имаше повече лекари като теб! Желая здраве, късмет, щастие и любов на теб и на семейството ти!

*

    Мария

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #110 -: Април 02, 2007, 14:29:38 pm »
Мели, благодаря от сърце за съпричастността и бързия отговор. Този форум е полезен - и не само поради разясненията и съветите на Мели, но и заради топлото и човешко отношение, което питащите усещат в отговорите :) :)
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #111 -: Април 05, 2007, 08:32:50 am »
Здравей, Мели!
Имам 2 мисед аборта през 06.05.2006 г и 10.03.2007 год., в 10-11 г.с.Тази седмица пуснахме генетични и имунологични изследвания в Плевен при доц.Конова.Преди първото забременяване имаме една спермограма, която на мен лично след прочетеното тук не ми изглежда пълна.Моля, те сподели мнение дали се налага да направим нова, защото никой не споменава за изследвания на съпруга ми освен генетични /за него/.Това са резултати на старата спермограма: въздържане: 5 дни; обем: 3 см.;време на втечняване 20 мин.;РН 8.5; общ брой на сперматозоидите в куб.см 82.10^6 /82 милиона/, нормални подвижни 76%, слабо подвижни 14%, неподвижни 10%, нормални форми 85, патологичи форми 15, двуопашати 4, с абнормна големина 6, мехурчести форми 7,двуглави форми 4,трихомонас /+/ .
Благодяра ти много
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #112 -: Април 05, 2007, 13:42:43 pm »
Здравейте д-р Даскалова, момичетата от клуб " проблемно забременяване" ме насочиха към този форум. Искам да попитам: Имам момченце на 6 години. Преди почти четири години правим опит за второ дете, но не се получава. Лекарите търсеха причините само при мен, докато сами не си назначихме спермограма и резултатите бяха отчайващи- 3,3 броя. Съпругът ми ходи на консултация при доц. Кацаров където не се откри никаква физиологична причина за този проблем и самият лекар на този етам не е споменал за хромозомен проблем, а само че е на ниво ензими, клетка . Дали непременно този проблем идва от делеции в У-хромозомата и каква е вероятността да се предаде на детенцето ни като У-хромозомата се унаследява само от бащата/учила съм малко генетика-толкова , колкото да ми се въртят само черни мисли в главата/. Възможно ли е тази олигозооспермия да е резултат от влиянието на антибиотици. За последните пет години той претърпя две операции от коремна херния, три ангини с абцес, парацентеза на едното ухо и пневмония? Предварително много благодаря.
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #113 -: Април 06, 2007, 14:03:36 pm »
 Здравей, Мели!
Аз съм нова в този форум и не съм сигурна дали питам на правилното място  :oops:.Опитваме се да забременеем от близо две години, но не се получава. Преди година отидох на гинеколог.Направиха ми някои изследвания, които бяха добри.За да продължи гинеколожката поиска спермограма. Проблема е че макар и да се съгласи мъжът ми все намира извинение да не си я направи.
 Зная, че е боледувал от заушка около пуберитета и зная че това води до стерилитет.Въпросът ми всъщност е дали се случва в 100% от случаите и ако е така има ли някаква надежда за лечение.
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #114 -: Април 06, 2007, 15:56:14 pm »
Здравей Мели,
При мъжа ми след двумесечен прием на антиоксиданти се навлюдава значително подобрение , на кратко-концентр. 8 милиона на 36 милиона,активноподвижни 51%/54%, след обработка  от 15 милиона /21 милиона.Мофологията му обаче от 6% на 6,5%.При ехографски преглед Д-р Кацаров му откри киста на левия надсеменник,доктора смята,че кистата няма отношение към морфологията.Аз обоче си задавам въпроса защо варикоцелето има а кистата няма-принципно, не създава ли кистата също условия за повишаване на температурата, както и за възпаление около мястото,какво е твоето мнение.Какви други изследвания можем да направим за да се ориентираме за морфологията , напр.трябва ли да направим генетични,инхибин и др.Знам че би трябвало да попитаме Кацаров ама така е при прегледи в притеснението си забравяш,  ще се радвам много  ако ми отговориш!
п.с
той не пие и не пуши,подложен е на стрес в работата ама кой не е?       
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #115 -: Април 06, 2007, 16:34:41 pm »
Здравей, Мели!
Имам 2 мисед аборта през 06.05.2006 г и 10.03.2007 год., в 10-11 г.с.Тази седмица пуснахме генетични и имунологични изследвания в Плевен при доц.Конова.Преди първото забременяване имаме една спермограма, която на мен лично след прочетеното тук не ми изглежда пълна.Моля, те сподели мнение дали се налага да направим нова, защото никой не споменава за изследвания на съпруга ми освен генетични /за него/.Това са резултати на старата спермограма: въздържане: 5 дни; обем: 3 см.;време на втечняване 20 мин.;РН 8.5; общ брой на сперматозоидите в куб.см 82.10^6 /82 милиона/, нормални подвижни 76%, слабо подвижни 14%, неподвижни 10%, нормални форми 85, патологичи форми 15, двуопашати 4, с абнормна големина 6, мехурчести форми 7,двуглави форми 4,трихомонас /+/ .
Благодяра ти много

Направете нова спермограма. Минало е време, показателите могат да се променят с времето. Моля те, направете я някъде, където няма да напишат 85% с нормални форми. Този трихомонас сте го излекували, вярвам?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #116 -: Април 06, 2007, 16:37:36 pm »
Здравейте д-р Даскалова, момичетата от клуб " проблемно забременяване" ме насочиха към този форум. Искам да попитам: Имам момченце на 6 години. Преди почти четири години правим опит за второ дете, но не се получава. Лекарите търсеха причините само при мен, докато сами не си назначихме спермограма и резултатите бяха отчайващи- 3,3 броя. Съпругът ми ходи на консултация при доц. Кацаров където не се откри никаква физиологична причина за този проблем и самият лекар на този етам не е споменал за хромозомен проблем, а само че е на ниво ензими, клетка . Дали непременно този проблем идва от делеции в У-хромозомата и каква е вероятността да се предаде на детенцето ни като У-хромозомата се унаследява само от бащата/учила съм малко генетика-толкова , колкото да ми се въртят само черни мисли в главата/. Възможно ли е тази олигозооспермия да е резултат от влиянието на антибиотици. За последните пет години той претърпя две операции от коремна херния, три ангини с абцес, парацентеза на едното ухо и пневмония? Предварително много благодаря.

Не разбрах съвсем ясно има ли микроделеции на Y хромозомата или само разсъждаваме теоретично? Ако има доказана, то тя обяснява проблемите със сперматогенезата, както и ще се рпедаде 100% на всички деца от мъжки пол. Но също така и приемът на антибиотици може да доведе до влошени показатели в спермалния анализ.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #117 -: Април 06, 2007, 16:39:50 pm »
Здравей, Мели!
Аз съм нова в този форум и не съм сигурна дали питам на правилното място  :oops:.Опитваме се да забременеем от близо две години, но не се получава. Преди година отидох на гинеколог.Направиха ми някои изследвания, които бяха добри.За да продължи гинеколожката поиска спермограма. Проблема е че макар и да се съгласи мъжът ми все намира извинение да не си я направи.
 Зная, че е боледувал от заушка около пуберитета и зная че това води до стерилитет.Въпросът ми всъщност е дали се случва в 100% от случаите и ако е така има ли някаква надежда за лечение.

Заушката в юношеска възраст често, но не 100% води до проблеми със сперматогенезата. Надежда за лечение има, разбира се. Но първо трябва да направи спермограма, няма как да му се размине.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #118 -: Април 06, 2007, 16:41:07 pm »
Мели, искам да те попитам, има ли връзка между фрагментациите на ДНК на сперматозоидите и микроделецията на У- хромозомата?
Резултатите от SDI-теста показаха около 20% фрагментации. Да пуснем ли тест за микроделеция?
Поздрави: Мира


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #119 -: Април 06, 2007, 16:44:32 pm »
Здравей Мели,
При мъжа ми след двумесечен прием на антиоксиданти се навлюдава значително подобрение , на кратко-концентр. 8 милиона на 36 милиона,активноподвижни 51%/54%, след обработка  от 15 милиона /21 милиона.Мофологията му обаче от 6% на 6,5%.При ехографски преглед Д-р Кацаров му откри киста на левия надсеменник,доктора смята,че кистата няма отношение към морфологията.Аз обоче си задавам въпроса защо варикоцелето има а кистата няма-принципно, не създава ли кистата също условия за повишаване на температурата, както и за възпаление около мястото,какво е твоето мнение.Какви други изследвания можем да направим за да се ориентираме за морфологията , напр.трябва ли да направим генетични,инхибин и др.Знам че би трябвало да попитаме Кацаров ама така е при прегледи в притеснението си забравяш,  ще се радвам много  ако ми отговориш!
п.с
той не пие и не пуши,подложен е на стрес в работата ама кой не е?       

Двете заболявания са доста различни и ако д-р Кацаров е преценил, че кистата на епидидима няма отношение, то аз бих му се доверила. Аз харесвам изследването на инхибин В, за мене то е много показателно, но и другите хормони с отношение към сперматогенезата не е зле да се проверят. Генетичен анализ при толкова милиони е излишен, но все пак нека водещият лекар прецени това.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу