0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #80 -: Март 06, 2007, 16:36:54 pm »


Обърни внимание повече на себе си. Евентуално при него може да се направи SDI.
Мели, благодаря за отговора! А къде може да направим това изследване SDI?
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #81 -: Март 06, 2007, 20:47:03 pm »
Благодария Мели за всичко което правиш за нас.
Сега на въпроса който ме вълнува - днес взехме резултатите от последната спермограма на мъжа ми:
Обем - 3.5 мл
Цвят - N
Вискозитет - повишен
PH - 8.5
Концентрация - 89.4 млн.мл
Общ брой - 313 млн.
клетки - 0.7
активно подвижни - 25%
подвижни - 20%
бавно подвижни - 5%
неподвижни - 50%
аглунитация - не
Морфология по Крюгер - 3%
Заключение-нормална подвижност и концентрация,Teratozoospermia по Крюгер.
Преди около година имаме операция варикоцеле. Въпросът ми е дали с тези показатели може да се направи вътрематочна инсеминация т.е. дали се препорачва и има ли реален шанс. Също как се повлиява морфологията и какви изследвания да направим в тази връзка. Правил е микробиология,хламидия и изследвания за антиспермални антитела-OK.
Спермограмата е в клиника по стерилитет след 3 дни въздържание. правили сме доста други спермограми в др.клиники по стерилитет, но винаги по крюгер е бил около 10%, за разлика от последните 2 спермограми.
Благодаря предварително за коментара.
« Последна редакция: Март 07, 2007, 17:30:49 pm от buba_ste »
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #82 -: Март 08, 2007, 15:35:40 pm »
Благодаря на Мели и аз!!!
Днес бяхме при д-р Кацаров - резултат варикоцеле ІІІ степен отдясно, но той засега не препоръчва операция. Спермограмата е добре освен морфологията, само 9,5% нормални. Мислим другия месец да пробваме с инсеминация. Какво ще ни посъветвате? И още - преди инсеминацията правят ли пак спермограма или разбира ли се горе-долу броя, защото д-р Кацаров каза, че с такава диагноза спермограмата може да варира нагоре надолу. Притеснявам се да не слезе надолу и инсеминацята поради това да е неуспешна.


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #83 -: Март 09, 2007, 12:43:15 pm »
Докторе,
Може ли мъжът ми да бъде относително спокоен до срещата ни с лекаря, при заключение "Нормозооспермия", направено след разширена спермограма в клиниката на д-р Владимиров.
Това му е първа спермограма и както повечето мъже се е панирал. Според мен е ок и му го казвам, но доколкото познанията ми се опират на интернет-култура, не мога да съм убедителна.
Преварително благодаря  :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #84 -: Март 11, 2007, 20:30:04 pm »

Мели, благодаря за отговора! А къде може да направим това изследване SDI?


Попитай в големите центрове по редпродуктивна медицина.
« Последна редакция: Март 11, 2007, 20:37:24 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #85 -: Март 11, 2007, 20:34:01 pm »
Благодария Мели за всичко което правиш за нас.
Сега на въпроса който ме вълнува - днес взехме резултатите от последната спермограма на мъжа ми:
Обем - 3.5 мл
Цвят - N
Вискозитет - повишен
PH - 8.5
Концентрация - 89.4 млн.мл
Общ брой - 313 млн.
клетки - 0.7
активно подвижни - 25%
подвижни - 20%
бавно подвижни - 5%
неподвижни - 50%
аглунитация - не
Морфология по Крюгер - 3%
Заключение-нормална подвижност и концентрация,Teratozoospermia по Крюгер.
Преди около година имаме операция варикоцеле. Въпросът ми е дали с тези показатели може да се направи вътрематочна инсеминация т.е. дали се препорачва и има ли реален шанс. Също как се повлиява морфологията и какви изследвания да направим в тази връзка. Правил е микробиология,хламидия и изследвания за антиспермални антитела-OK.
Спермограмата е в клиника по стерилитет след 3 дни въздържание. правили сме доста други спермограми в др.клиники по стерилитет, но винаги по крюгер е бил около 10%, за разлика от последните 2 спермограми.
Благодаря предварително за коментара.

Макар морфологията да е много ниска, тъй като не винаги теорията съвпада с практиката, аз бих опитала с инсеминация.

Причини за лоша морфология могат да бъдат много фактори - пушене, диетични грешки, професионални вредности, хормонални проблеми, затлъстяване, заседнал начин на живот, алкохол и т.н. Може да се опита все пак да се подобри морфологията преди инсеминацията.
« Последна редакция: Март 11, 2007, 20:37:43 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #86 -: Март 11, 2007, 20:36:45 pm »
Благодаря на Мели и аз!!!
Днес бяхме при д-р Кацаров - резултат варикоцеле ІІІ степен отдясно, но той засега не препоръчва операция. Спермограмата е добре освен морфологията, само 9,5% нормални. Мислим другия месец да пробваме с инсеминация. Какво ще ни посъветвате? И още - преди инсеминацията правят ли пак спермограма или разбира ли се горе-долу броя, защото д-р Кацаров каза, че с такава диагноза спермограмата може да варира нагоре надолу. Притеснявам се да не слезе надолу и инсеминацята поради това да е неуспешна.

Щом показателите са сравнително добри, опитайте с инсеминация. Риск да се влоши има винаги. Преди обработка на еякулата се прави спермален анализ, така че ще знаеш в момента какво точно е положението.

Междинен вариент е да се замрази еякулат, докато състоянието на сперматогенезата е добро и преди евентуална операция от варикоцеле.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #87 -: Март 11, 2007, 20:38:16 pm »
Докторе,
Може ли мъжът ми да бъде относително спокоен до срещата ни с лекаря, при заключение "Нормозооспермия", направено след разширена спермограма в клиниката на д-р Владимиров.
Това му е първа спермограма и както повечето мъже се е панирал. Според мен е ок и му го казвам, но доколкото познанията ми се опират на интернет-култура, не мога да съм убедителна.
Преварително благодаря  :)

Да.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #88 -: Март 13, 2007, 12:23:05 pm »
За първи път пиша във форума, днес взех хормоните на мъжа ми, и ахнах:
Пролактин 486.54
ЛХ 11.59
ФСХ 10.63
Тестостерон 24.05
спермограмата не е при мен но в общи линии е 4 млн/мл и 21% нормоподвижни.
Възможно ли е да е заради завишения пролактин и какво означават височките ЛХ и ФСХ, те са косвен признак за нещо, но какво? Прегледа от уролог показа че няма анатомични причини.
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #89 -: Март 13, 2007, 12:52:25 pm »
искам и аз да попитам ;
  при моя мъж се установи,обща концентрация 54,4*10на6та
                                    А+Б 35%
                           хипокинетичните са17%
                           акинетичните 48%
концентрацията на А+Б е 19 040 000
Пробвахме една инсеминация,но понеже и аз не винаги пукам фолик., ни предложиха ИКСИ
ММоят въпрос е , когато се устаножи мъжки фактор, прилага ли се лечение или се препоръчва асистирани репродукт методи.Защощо на нас не ни предложиха лечение при мъжа.

п.с вярно, че може би е добре да се направи ИКСИ, защото ето както стана при моята първа пункция / днес/ нямаше яйцеклетка
         
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #90 -: Март 19, 2007, 14:08:10 pm »
Д-р Даскалова, дължи ли се лошата морфология на варикоцелето или не? И ако не, на какво? Мъжът ми не пие, не пуши и никога не го е правил.


ТОЙ - 06.11.2001 ; той - 03.12.2007
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #91 -: Март 21, 2007, 16:56:31 pm »
Мели, моля те за мнение, тъй като съм доста наплашена от това, което ни каза андролог Кацаров! Оказа се, че има някакво образувание на единия тестис, което можело да бъде киста или тумор. Този проблем не бил от неговата компетенция и ни насочи към някой си Доц.Нейков.Резултатите от туморните маркери ще излязат чак утре, а въпросният Нейков в момента не е в БГ :( Колко сериозно е това, как се лекува и ще попречи ли на опитите ни за бебче? Според Кацаров лошата морфология (7%) може да се дължи на тази подутина (с все още низяснен характер :(). Предварително благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #92 -: Март 21, 2007, 21:14:44 pm »
За първи път пиша във форума, днес взех хормоните на мъжа ми, и ахнах:
Пролактин 486.54
ЛХ 11.59
ФСХ 10.63
Тестостерон 24.05
спермограмата не е при мен но в общи линии е 4 млн/мл и 21% нормоподвижни.
Възможно ли е да е заради завишения пролактин и какво означават височките ЛХ и ФСХ, те са косвен признак за нещо, но какво? Прегледа от уролог показа че няма анатомични причини.

Първо повторете изследванията, за да се изключи лабораторна грешка. Високото ниво напролактина самостоятелно може да е причина за намаления брой сперматозоиди. Ако продължава да е високо, ще се наложи да се уточни дали няма пролактином - също като при жените, чрез КТ или ЯМР.

Високите нива на ФСХ и ЛХ могат да са свързани с хипергонадотропен хипогонадизъм, това е състояние, което изисква консултация с ендокринолог. И след това вероятно ще трябва да се приложи лечение.

Като цяло пролактиномите се поддават доста успешно на лечение и при мъжете.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #93 -: Март 21, 2007, 21:24:25 pm »
искам и аз да попитам ;
  при моя мъж се установи,обща концентрация 54,4*10на6та
                                    А+Б 35%
                           хипокинетичните са17%
                           акинетичните 48%
концентрацията на А+Б е 19 040 000
Пробвахме една инсеминация,но понеже и аз не винаги пукам фолик., ни предложиха ИКСИ
ММоят въпрос е , когато се устаножи мъжки фактор, прилага ли се лечение или се препоръчва асистирани репродукт методи.Защощо на нас не ни предложиха лечение при мъжа.

п.с вярно, че може би е добре да се направи ИКСИ, защото ето както стана при моята първа пункция / днес/ нямаше яйцеклетка
         

Мъжкият фактор на стерилитета е лечим. Това, че у нас не се лекува, е в резултат на глупавата ни здравеопазна система. Няма андролози, които са специалисти в диагностика и лечение на мъжки стерилитет, няма кой да лекува мъжете, ерго - този стерилитет е нелечим. Или нещо като параграф 22, ако ме разбираш.

Както при жената, така и при мъжа, който има репродуктивни проблеми, трябва първо да се направи добра диагноза на стерилитета - да се намери причината, да се прецени дали е отстранимча или лечима и да се проведе лечение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #94 -: Март 21, 2007, 21:30:33 pm »
Д-р Даскалова, дължи ли се лошата морфология на варикоцелето или не? И ако не, на какво? Мъжът ми не пие, не пуши и никога не го е правил.

Да, може да се дължи на варикоцеле, както и на куп други фактори - професионални вредности, наднормено тегло, хормонални проблеми, генетични причини и т.н. При всеки мъж трябва конкретно да се прецени на какво се дължи.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #95 -: Март 21, 2007, 21:36:55 pm »
Мели, моля те за мнение, тъй като съм доста наплашена от това, което ни каза андролог Кацаров! Оказа се, че има някакво образувание на единия тестис, което можело да бъде киста или тумор. Този проблем не бил от неговата компетенция и ни насочи към някой си Доц.Нейков.Резултатите от туморните маркери ще излязат чак утре, а въпросният Нейков в момента не е в БГ :( Колко сериозно е това, как се лекува и ще попречи ли на опитите ни за бебче? Според Кацаров лошата морфология (7%) може да се дължи на тази подутина (с все още низяснен характер :(). Предварително благодаря!

Аничка, не се плаши предварително - може да е киста на епидидима или друго доброкачествено образувание. Дори и тумор да е, тук имаме вече примери на мъже, които са били оперирани, лекувани и вече татковци на здрави деца, така че гледайте позитивно напред, ще се справите.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #96 -: Март 22, 2007, 12:20:07 pm »
Мели, благодаря за бързия отговор! Пак ще се обърна към теб за помощ при тълкуването на кръвните резултати, тъй като часът ни при специалист е чак за края на другата седмица:
HCG+b   (извън реф. граници - 2.5  - mlU/ml) при норма 0-2.0
AFP - ( в реф. граници 0.66 - IU/ml) при норма 0-5.8

Какво значат те? Само оперативно ли се премахва въпросното образувание?
Отново благодаря!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #97 -: Март 22, 2007, 13:17:07 pm »
Здравей Мели, би ли дала мнение за резултата на нашата спермограма!
въздържание 3-4дни
обем-8мл
вр.на втечняване - 30мин.
РН-8
визкозитет- норм.
бр. спрематозоиди - 85 млн/мл
добре подвижни - 30%
слабо подвижни - 30%
неподвижни - 40%
др.клетки - 4-5лев.,ед.еп.кл.

Благодаря!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #98 -: Март 22, 2007, 15:42:17 pm »
МИЛА МЕЛИ!
Докато има такива хора като теб,няма да спра да вярвам в доброто!И така...С моя мъж сме заедно от 5 години и от самото начало искахме да си имаме бебче,страшно обичаме децата...НИКОГА НЕ СМЕ СЕ ПАЗИЛИ.Нооо бебето все не се получаваше!Ясно ми стана-има проблем!Икато се почна-билки,манастири,врачки,НАДЕЖДИ!НИЩО!с 200 ЗОРА ДА ЗАКАРАМ МЪЖА МИ НА ПРЕГЛЕД.Едвам,едвам(и то когато го заплаших с развод!).Направи си две спермограми-диагнозите са:ОЛИГОАСТЕНОЗООСПЕРМИЯ.пи ТРИБЕСТАН 3 МЕСЕЦА-НИЩО.ПОЧНА БИЛКИТЕ-НИЩО...ОТЧАЯНА СЪМ!а пари за инвитро нямаме...Какво да правим? :(
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #99 -: Март 22, 2007, 18:26:16 pm »
Мели, благодаря за бързия отговор! Пак ще се обърна към теб за помощ при тълкуването на кръвните резултати, тъй като часът ни при специалист е чак за края на другата седмица:
HCG+b   (извън реф. граници - 2.5  - mlU/ml) при норма 0-2.0
AFP - ( в реф. граници 0.66 - IU/ml) при норма 0-5.8

Какво значат те? Само оперативно ли се премахва въпросното образувание?
Отново благодаря!

Не съм онколог, но еднократното измерване и абсолютните стойности на маркерите не са показателни, повече смисъл би имало, когато се проследява лечението. Дали ще е само оперативно (което е задължително) или ще има и друго лечение преди или след операцията - това ще прецени лекуващия лекар. Каквото и да се наложи - стискам палци и ви желая успех!



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу