0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #120 -: Април 06, 2007, 16:47:23 pm »
Мели, искам да те попитам, има ли връзка между фрагментациите на ДНК на сперматозоидите и микроделецията на У- хромозомата?
Резултатите от SDI-теста показаха около 20% фрагментации. Да пуснем ли тест за микроделеция?
Поздрави: Мира

Мели и мен това ме интерисува. Ще правим SDI-теста, но ако направим и микроделецията на У- хромозомата, дали ще сме с "едни гърди напред" или прибързвам?

п.п. всъщност препоръчително ли е за нас да правим това изследване?
« Последна редакция: Април 06, 2007, 23:42:08 pm от evro »

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #121 -: Април 06, 2007, 17:28:38 pm »
Мели, искам да те попитам, има ли връзка между фрагментациите на ДНК на сперматозоидите и микроделецията на У- хромозомата?
Резултатите от SDI-теста показаха около 20% фрагментации. Да пуснем ли тест за микроделеция?
Поздрави: Мира


Мира, не съм сигурна, че знам отговора на този въпрос.

При микроделеции в късото рамо на Y хромозомата, т.е. там където се намират участъците, отговорни за сперматогенезата, пациентите се представят с азооспермия или много тежка олигозооспермия и тератозооспермия.

SDI, респективно процентът на дефрагментация, има връзка повече с оксидативния стрес (нивото на свободни радикали в еякулата).

Теоретично двете неща не би трябвало да са свързани. Но може и да не знам, че има връзка между тях. Попитай тези юнаци, които явно се занимават сериозно с проблема - Center for Advanced Research in Human Reproduction, Infertility, and Sexual Function, Urological Institute, The Cleveland Clinic Foundation, Cleveland, Ohio

Correspondence to: Ashok Agarwal PhD HCLD, Director, Center for Advanced Research in Human Reproduction, Infertility and Sexual Function Urological Institute, The Cleveland Clinic Foundation, 9500 Euclid Avenue, Desk A 19.1, Cleveland, OH 44195 e-mail: agarwaa@ccf.org


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #122 -: Април 06, 2007, 17:42:28 pm »
Мерси, Мели.  :balk_21:
Ще ги попитам и ще докладвам за отговора.
Светли и красиви празници ти желая.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #123 -: Април 06, 2007, 18:26:25 pm »
Здравейте Д-р Мели,

Бихте ли помогнали   :? в разчитането на спермограмата на съпруга ми:

І. Стандартни процедури:
Време на въздържание 4 дни
Обем на еякулата 3.2 мл
Втечняване 30 мин
рН 7.9
Вискозитет нормален
Аглутинация -не
агрегациа-не

концентрация на сперматозоиди 98 млн/мл
общ брой на сперматозоиди в еякулата 313.6 млн.

обща подвижност: 54%  (с нормокинеза -43%; с хипокинеза 11%, с акинеза 46%)
Нормокинетични сперматозоиди/мл - 42 140 000
общ брой нормокритини сперматозоиди - 134 848 000

левкоцити - 1
епителни < 1
еритроцити - не
желатинови конгломерати -не


Морфологията на сперматозоидите по Kruger:
с нормална морфология 14%
с отклонения в морф. 86%

с главични дефекти 36%; с шийни дефекти 13%; с опашни д-ти 15%; с цитоплазмен остатък 19%; клетки на спермогенезата - 3

ІІ. Допълнителни тестове:

Индекси за множествени спермални дефекти:
1. TZI -1.28

Предварително Ви благодаря!

Правим опити за бебе от почти година, и не се получава.
Последните изследвания при мен бяха през май06, и всичко ми беше в норма.
 
След тази спермограма, смятам и аз да отида на подробни изследвания, напоследък напълнях и ми се увеличи драстично обема на менструацията. Притеснявам се да нямам отклонения в хормоните или поликистозни яйчници...
« Последна редакция: Април 06, 2007, 18:30:53 pm от yori »
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #124 -: Април 10, 2007, 08:01:29 am »
Здравей, Мели!
Аз съм нова в този форум и не съм сигурна дали питам на правилното място  :oops:.Опитваме се да забременеем от близо две години, но не се получава. Преди година отидох на гинеколог.Направиха ми някои изследвания, които бяха добри.За да продължи гинеколожката поиска спермограма. Проблема е че макар и да се съгласи мъжът ми все намира извинение да не си я направи.
 Зная, че е боледувал от заушка около пуберитета и зная че това води до стерилитет.Въпросът ми всъщност е дали се случва в 100% от случаите и ако е така има ли някаква надежда за лечение.

Заушката в юношеска възраст често, но не 100% води до проблеми със сперматогенезата. Надежда за лечение има, разбира се. Но първо трябва да направи спермограма, няма как да му се размине.
Благодаря
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #125 -: Април 11, 2007, 13:22:11 pm »
Здравейте Д-р Мели,
Не съм сигурен ама май съм първият мъж който пише във Вашата тема, но съм доста притеснен. Ето на кратко историята.
От 4-5 месеца със съпругата ми се опитваме да си направим бебе. Тя ходи на гинеколог и казаха, че при нея всичко е ОК. Реших и аз да си направя спермограма. Отидох в клиника "Щерев" ( не знам дали е добра). Резултатите са следните :
Време на въздържание 3 дни
Обем на еякулата 2.2 мл
Втечняване 15 мин
рН - N
Вискозитет 0
Аглутинация -да - тип ( не можах да го рзчета)
левкоцити - 16-17
желатинови конгломерати -да
обща концентрация на сперматозоиди 80.3 млн/мл
Нормокинетични сперматозоиди/мл - 38%
с бързи ЛПД - 26%
с бавни ЛПД - 12%
Хипокинетични - 9%
Акинетични - 53%
концентрация нормокинетични сперматозоиди - 30 514 000
тотален брой нормокинетични сперматозоиди - 67 130 800
 Поради високото съдържание на левкоцити ми направиха микробиология :
Резултат - Не се изолират аеробни петогенни микроорганизми. Не се изолира Candida spp.
Записах си час при д-р Бъчваров. Той ми каза, че предполага вътрешна инфекция и ми назначи още 4 микробиологични изследвания и изследване на хормони - LH, Prolactin, FSH и Testosteron.
Имам ли сериозни основания за тревоги на база тези резултати. И ще ме посъветвате ли да се консултирам с някой друг.
Благодаря предварително за отговора :)
 
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #126 -: Април 11, 2007, 21:52:31 pm »
Здравейте, Мели и всички тук!

   Много ми е тежко. След 3 години заедно най - накрая тръгнахме, по препоръките на форума, да правим изследванията. До тук:
1. Лекували сме упорита хламидия преди година, уж се излекувахме.
2. Профилактичните ми гинекологични изследвания са ок.
3. Посетихме специализирана клиника, док каза - снимка (99% вероятност запушени тръби), хормони.
4. Аз, за всеки случай, намислих да пусна и PCR и микробиология.
5. Половинката направи спермограма в клиниката с резултати:
Въздържание - 2 дни.
Обем - 0.7 мл.
Цвят - N
Вискозитет - N
PH - 8.5
Концентрация - 75.3
Общ брой - 52.71
Клетки - 6
Левкоцити - 1.38
Активно подв. - 25%
Подвижни - 30%
Бавно подв. - 5%
Неподвижни - 40%
Аглутинация - не.
Заключение - Хипоспермия, вероятна Тератозооспермия, Левкоцитоспермия.
 Цял ден чета форума и се побърквам вече - може ли да се повлияе морфологията (имам час чак след седмица)? До тогава първо микробиология ли да си пусне, или директно да посети уролог мъжа. А и тази хипоспермия... Записах всички възможни рецепти за чайове, мед, витамини и антиоксиданти. Мога ли още нещо да направя? А той? Предварително благодаря за всички мнения и съвети.
« Последна редакция: Юни 23, 2007, 00:37:59 am от To4ica »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #127 -: Април 12, 2007, 12:58:14 pm »
Здравейте Д-р Мели,

Бихте ли помогнали   :? в разчитането на спермограмата на съпруга ми:
...
Правим опити за бебе от почти година, и не се получава...

Това са една много добри спермални показатели, можеш само малко да помислиш по отношение на подвижността. Все пак сте на верния път, при положение, че не е минала и година, а вие вече правите необходимите изследвания. Желая ви успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #128 -: Април 12, 2007, 13:09:46 pm »
Здравейте Д-р Мели,
Не съм сигурен ама май съм първият мъж който пише във Вашата тема, но съм доста притеснен. Ето на кратко историята.
От 4-5 месеца със съпругата ми се опитваме да си направим бебе. Тя ходи на гинеколог и казаха, че при нея всичко е ОК. Реших и аз да си направя спермограма. Отидох в клиника "Щерев" ( не знам дали е добра). Резултатите са следните :
Време на въздържание 3 дни
Обем на еякулата 2.2 мл
Втечняване 15 мин
рН - N
Вискозитет 0
Аглутинация -да - тип ( не можах да го рзчета)
левкоцити - 16-17
желатинови конгломерати -да
обща концентрация на сперматозоиди 80.3 млн/мл
Нормокинетични сперматозоиди/мл - 38%
с бързи ЛПД - 26%
с бавни ЛПД - 12%
Хипокинетични - 9%
Акинетични - 53%
концентрация нормокинетични сперматозоиди - 30 514 000
тотален брой нормокинетични сперматозоиди - 67 130 800
 Поради високото съдържание на левкоцити ми направиха микробиология :
Резултат - Не се изолират аеробни петогенни микроорганизми. Не се изолира Candida spp.
Записах си час при д-р Бъчваров. Той ми каза, че предполага вътрешна инфекция и ми назначи още 4 микробиологични изследвания и изследване на хормони - LH, Prolactin, FSH и Testosteron.
Имам ли сериозни основания за тревоги на база тези резултати. И ще ме посъветвате ли да се консултирам с някой друг.
Благодаря предварително за отговора :)

Здравей, за твое успокоение ще кажа, че първият мъж, който писа във форума, вече е баща на 3 деца.  :) Ако ти си първият мъж в темата, пожелавам ти да следваш неговия път.

Сериозни основания за тревоги нямаш, просто има проблем, предстои да го уточниш и евентуално лекуваш или премахнеш. Разсъждавай прагматично, без много емоции, ако не се изолира причинител при микробиологичното изследване на еякулата, обсъди с колегата Бъчваров дали да не посеете простатен секрет, уретрален, да се направи тест за хламидия (от уретралния секрет, еякулат, кръв), както и тест за микоплазма/уреаплазма. Успоредно с това би трябвало да се търсят същите микроорганизи и при жената (във влагалищен и цервикален секрет и в кръвта).

На втори етап (след лечение) ще ти предстои да провериш дали все още има аглутинация и ако има, да се уточни има ли антиспермални антитела и доколко те са проблем или причина за незабременяване.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #129 -: Април 12, 2007, 13:18:22 pm »
Здравейте, Мели и всички тук!

   Много ми е тежко. След 3 години заедно най - накрая взехме решение да бебеправим и тръгнахме, по препоръките на форума, да правим стандартните изследвания. До тук:
1. Лекували сме упорита хламидия преди година, уж се излекувахме.
2. Профилактичните ми гинекологични изследвания са ок.
3. Посетихме специализирана клиника, док каза - снимка (99% вероятност запушени тръби), хормони.
4. Аз, за всеки случай, намислих да пусна и PCR и микробиология.
5. Половинката направи спермограма в клиниката с резултати:
Въздържание - 2 дни.
Обем - 0.7 мл.
Цвят - N
Вискозитет - N
PH - 8.5
Концентрация - 75.3
Общ брой - 52.71
Клетки - 6
Левкоцити - 1.38
Активно подв. - 25%
Подвижни - 30%
Бавно подв. - 5%
Неподвижни - 40%
Аглутинация - не.
Заключение - Хипоспермия, вероятна Тератозооспермия, Левкоцитоспермия.
 Цял ден чета форума и се побърквам вече - може ли да се повлияе морфологията (имам час чак след седмица)? До тогава първо микробиология ли да си пусне, или директно да посети уролог мъжа. А и тази хипоспермия... Записах всички възможни рецепти за чайове, мед, витамини и антиоксиданти. Мога ли още нещо да направя? А той? Предварително благодаря за всички мнения и съвети.

Здравей, Точица. Разбирам, че ти е тежко, но ще ти обърна внимание върху добрите новини. По отношение на обема на еякулата има две неща, върху които можете да помислите - първо следващата спермограма да бъде при 3 дневно въздържание, и второ, което е може би по-важно, ако това му е била първа спермограма и ако е отделил еякулата в клиниката, а при някои мъже дори и в къщи, много е възможно да е бил притеснен, условията да не са отговаряли на неговите представи за живота, нивото на сексуална възбуда да е било ниско и макар да е стигнал до еякулация, да е отделил по-малко от обичайното за него.

Ако стойността на левкоцитите е 1,38х10^6, това не е чак толкова много, но все пак трябва да се уточни чрез микробиологична посявка.

Разбира се, консултацията с уролог е просто задължителна, но аз първо бих пуснала една контролна спермограма, за всеки случай.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    koteto7975

  • *
  • 18
  • Едно ангелче си имам,и вече си чакам още едно
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #130 -: Април 12, 2007, 13:42:18 pm »
Здравейте д-р Мели,ще Ви бъда благодарна,ако ми кажете дали има някаква надежда с тази спермограма на съпругът ми:
Въздържание:4 дни
Обем:6 мл.
рH:7,9
цвят:нормален
вискозитет:нормален
време на втечняване(мин.):30мин.
концентрация на сперматозоидите:16,4млн.мл.
общ брой на сперматозоидите в еякулата:98,4млн.
обща подвижност на сперматозоидите:44%
сперматозоиди с нормокинеза:31%
сперматозоиди с хипокинеза:13%
сперматозоиди с акинеза:56%
брой нормокинетични сперматозоиди,мл.:5 084 000
общ брой нормокинетични сперматозоиди:30 504 000
аглутинация на сперматозоидите:не
агрегация на сперматозоидите:не
клетъчни елементи,различни от спермазоиди(в зрително поле 10*40)
левкоцити-4-5
епителни клетки 1
еритроцити и др. не
желатинови конгломерати не
Морфология по Крюгер
сперматозоиди с нормална морфология:5,5%
сперматозоиди с отклонения в морфологията:94,5%
сперматозоиди с главични дефекти:36,5%
сперматозоиди с шийни дефекти:17%
сперматозоиди с опашни дефекти:18%
сперматозоиди с цитоплазматиченостатък:20%
клетки на сперматогенезата:3
Teratozoospermia index:1,52
Заключение:Oligoasthenozoospermia
Предварително много Ви благодаря.По принцип зная,че трябва да посетим андролог,но за момента ми е трудно да убедя съпруга си,затова ако можете да ми препоръчате някакви витамини,препарати или лекарства които докато го убедя за посещение при специалист да приема ще ви бъда страшно благодарна.Спермограмата е правена в "Център по репродуктивно здраве-София".
Щастлива мама,че все пак си има ангелче на този свят.
[/url]
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #131 -: Април 12, 2007, 14:31:34 pm »
Д - р Мели,

     Благодаря ти!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #132 -: Април 12, 2007, 16:20:46 pm »
Д-р Мели,

Много Ви благодаря!
Бихте ли ме посъветвали къде да отида на си направя изследвания, за поликистозни яйчници и хормони. Ако е възможно през касата.

Най-сърдечно Ви благодаря!!!!
Ели
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #133 -: Април 14, 2007, 19:31:26 pm »
Здравйте Мели. Със съпругът ми правим опити от съвсем скоро. Той си направи миналата година спермограма еъ така профилактично. Въпросът ми е дали можете да ми я разчетете защото нищо не разбирам а и нямам много доверие на лекаря който му я разчете тогава. Също така дали има вероятност резултатите да се променят коренно след толкова време? Благодаря предварително. Ето и резултатите:
Лаборатория - ЦИБАЛАБ
Обем - 2ml
Сперматозоидна концентрация - 90 млн/ml
Сперматозоиди с нормокинеза - 80%
Сперматозоиди с хипокинеза - 10%
Сперматозоиди с акинеза - 10%
Сперматозоиди с нормална морфология - 95%
Левкоцити - масово - на поле
Брой нормокинетични сперматозоиди - 72 млн/ml
Общ брой на нормокинетични сперматозоиди - 177 млн/ml
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #134 -: Април 14, 2007, 19:48:00 pm »
Спермограмите в Цибалаб не са достоверни.
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #135 -: Април 16, 2007, 09:13:24 am »
Здравей Мели! Операцията на тумора в тестиса мина. Тази седмица чакаме резултати от биопсията, също и скенер. Искам да те попитам кога най-рано има смисъл да повторим спермограмата и би ли могло премахването на тумора да повлияе положително на стойностите и? Благодаря!
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #136 -: Април 16, 2007, 15:17:38 pm »
Здравейте д-рДаскалова и аз се реших да ви попитам за нашия проблем.След куп направени спермограми с надежда всяка следваща да е с по-добър резултат ,но всичките с една диагноза АЗООСПЕРМИЯ .Два пъти е изследвал хормони и резултатите са много над нормата.Първия път му бяха изписали лекарства ,но преди това лекаря се изтърва и каза ,че това са само за хормоните ,но едва ли ще помогнат за подобряване на спермаграмата и мъжа ми отказа да ги пие.От половин година посещаваме специализирана клиника там му направиха спермограма 

Обем на еакулата - 3,0мл.
Реакция pH  - 8
Вискозитет  - нормален
Аглутенация -    -
Други клетки -  3-4 левкоцити
                 8 бактерии
Сперматозоидна - не се намират сперматозоиди
концетрация
Отаналото е само отметнати чертички и Заключение - Азооспермия

Насочиха ни към биопсия за нея направихме отново хормони и отново с доста високи стойности над нормата.За съжаление останали са в болницата където я правиха въпреки ,че в епикризата от там пише ,че са в норми.
Заключение на андролога след биопсията-Тестис с хигопластични каналчета с липса на сперматиди и сперматоцити.Запазен епи...(нещо си ) с липса на сперматозоиди.
Има ли вероятност в другия тестис да има нещо ? Възможно ли е да се допусне лекарска грешка при изследването?
Извинявам се за дългото обяснения и предварително благодаря за отговора  :grouphug2:
 
*

    Мария

Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #137 -: Април 17, 2007, 16:53:11 pm »
Д-р Мели, мъжът ми е с лоша спермограма /лекарите казаха, че ако няма подобрение сме за ИКСИ/ и д-р Кацаров му назначи тримесечно лечение, което в момента провеждаме.
Бих искала да попитам дали по време на лечението аз трябва да преустановя моите изследвания. Не съм правила цветна снимка, фоликуметрия и посткоитален тест, ТЪЙ КАТО НЕ ЗНАМ ДАЛИ НЯМА ДА СА ИЗЛИШНИ ПРИ НЕПОДОБРЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ.
ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОДАРЯ!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #138 -: Април 18, 2007, 00:22:33 am »
Цитат
Публикувана от: ani4ka
Здравей Мели! Операцията на тумора в тестиса мина. Тази седмица чакаме резултати от биопсията, също и скенер. Искам да те попитам кога най-рано има смисъл да повторим спермограмата и би ли могло премахването на тумора да повлияе положително на стойностите и? Благодаря!
Аничка, как е мъжа ти?
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #139 -: Април 18, 2007, 09:48:06 am »
Д-р Мели, мъжът ми е с лоша спермограма /лекарите казаха, че ако няма подобрение сме за ИКСИ/ и д-р Кацаров му назначи тримесечно лечение, което в момента провеждаме.
Бих искала да попитам дали по време на лечението аз трябва да преустановя моите изследвания. Не съм правила цветна снимка, фоликуметрия и посткоитален тест, ТЪЙ КАТО НЕ ЗНАМ ДАЛИ НЯМА ДА СА ИЗЛИШНИ ПРИ НЕПОДОБРЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ.
ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОДАРЯ!
И при нас стоеше така въпроса, но аз направих всички необходими изследвания в периода на лечение  на съпруга ми и забременях спонтанно, при пренебрежимо малък шанс това да се случи. Така че- дерзай и късмет!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит