0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема на бременните 105
« Отговор #920 -: Май 14, 2021, 22:21:01 pm »
Яничка, в Щерев е точно така както го описваш при вас. Има си отделни специалисти по ФМ и ехокардиография и те се занимават само с това. Аг-та само следят и израждат. И прегледите се записват в определените седмици задължително, без да е по личен избор.
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #921 -: Май 14, 2021, 22:36:39 pm »
Ехокардиографията е с кардиолог, а не с гинеколог.
Въпросът не е в организацията. Дори не е в компетенцията, защото ако един лекар с АГ специалност ходи по курсове и чете, тогава не е нужно да е записан където и да е, за да извършва ФМ. Този лекар ще си има компетенцията. Не мисля, че има такова нещо като 'право да извършва ФМ'. Поне във Франция няма. Вече кой как е организиран е друго нещо.
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #922 -: Май 15, 2021, 09:08:52 am »
Д-р Бодурска от Плевен взе сертификат за ФМ преди година или две, не помня вече.Та имаме сертифициран лекар и тук.Иначе аз за ФМ ходих в София, катопърва и втора ФМ са съответно 11-14г.с. и 18-22г.с. Има и трета, но тя е повече да визуализира на родителите бебето.Аз не съм правила нито с Моника, нито с близначките.Ехокардиография правих с близначките пак във Фемина-София.Прегледа ни кардиолог, толкова дълъг и продължителен и подробен преглед не съм имала.Те гледат сърце, кръгове на движение на кръвта, някакви си тени неща.Доктора тогава толкова обстойно обясни всичко, че с мъжът ми излязохме все едно сме били на лекция в университета.Много доволна бях да си кажа.А доктора беше изключително човече и отзивчив, говореше на нормален език, без да включва много докторски термини, които ние не разбираме разбира се.

Аз също бих записала ехокардиография в 20-22 г.с.вместо да давам пари на кукуто Сигридов, но Грейси си знае.

*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #923 -: Май 15, 2021, 09:27:17 am »
Само за информация, д-р Даскалов работи с д-р Евтимова детски кардиолог. Според интернет работи в МЦ Фемина в София.

В темата, където пишем жени с термин август, едното момиче беше ходило на ФМ при д-р Даскалов. Той й казал, че всичко му изглежда добре, но й препоръчва да отиде и до София за ехокардиография. И се започна как лекарите работят всички заедно, изкарвали пари от нас. Защото явно се очаква като идем на ФМ и докторът да е кардиолог, нефролог, стоматолог, фризьор, Абе всичко да знае. Та както и да е, включи се една майка, която чака второто си дете. При раждане на първото дете се оказва, че има порок на сърцето, който е изисквал я лечение, я интервенция. Но каза, че дните в родилното е изкарала много уплашена и стресирана. Тя агитира всички да минат ехокардиография, защото все може да се открие нещо и човек е добре да е подготвен от рано.
На мен д-р Даскалов като ми каза, че бебето има две артерии към десния бъбрек, тази информация дадена ми в ранен етап ми позволи да прочета, да се информирам, да приема нещата спокойно и ако недай си Боже има някакви проблеми, да знаем къде да ги търсим.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #924 -: Май 15, 2021, 10:36:46 am »
За мен, особено предвид лесния достъп до добри специалисти, е задължителна феталната ехокардиография. За да отида при добър лекар си записах час в 13гс за 21гс май беше и ходих до Париж. Да не говорим, че в моя град, който е около 100 000, а с агломерациите около 200 000, няма детски кардиолог. Така, че се възползвайте от удобство, което имате в България. Не мисля, че ще го има още дълго.
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #925 -: Май 15, 2021, 12:03:34 pm »
Тери, ако става въпрос за същата д - р Евтимова, точно тя работи в Щерев. Поне е същото име и е детски кардиолог.
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #926 -: Май 15, 2021, 12:07:09 pm »
Права си, Мише. Явно са две д-р Евтимова детски кардиолог в София. Става въпрос за д-р Наталия Евтимова.
https://www.puls.bg/bremennost-i-razhdane-c-36/d-r-nataliia-evtimova-koga-i-zashcho-se-pravi-fetalna-ekhokardiografiia-n-15665
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #927 -: Май 15, 2021, 14:31:15 pm »
Криси имаше 3 ФМ по задание, но на едната се видяха шънтовете на сърцето и ходих на фетална ехокардиография, алед което имах още 1 или 2 ФМ заради съмненията за гестационен диабет. Феталната ехокардиография беше при д-р Маринов в Надежда, който е детски кардиолог и следи състоянието ѝ и след раждането като първият ѝ преглед беше още в родилното. Но това е, защото при нея се видя проблем, макар и малък. Обаче нямаше да ме пратят при д-р Маринов ако не се беше видяло нещо на ФМ.

*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #928 -: Май 17, 2021, 13:56:35 pm »
Момичета, как се ориентирахте какви столчета за кола да вземете. Гледам, че за 2020 според Краш тестовете най-доброто е Maxi Cosi Pebble Plus, което е с оценка 10/10 и цена 560лв. Разликата в цената с други марки е от рода на по 400лв. Аз съм склонна да го купим, но Мишо ми казва, че не вижда проблем и в другите столчета. Вие най-доброто и съответно скъпото ли взехте или нещо в златната среда.
Чудя се, защото надали точно столчето е нещо, от което да се спестява.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #929 -: Май 17, 2021, 14:09:10 pm »
Тери, ние взехме и за двамата ето тези:
https://www.hippoland.net/recaro-stol-za-kola-s-koshnitsa-2v1-i-size-40-105-sm-zero-1-elite-carbon-black-88016170050
Както виждаш са доста скъпи, но към 2018г бяха с 10/10 на краш тестовете, освен това се ползват от 0 до 4г или до около 105см. Изключително удобни са. Единственият им недостатък е, че са големи.
Аз за колички дадох 200 евро за единична и 150 евро за двойна, но количката не е определяща за сигурността на детето. Всяко столче тук беше по 400+ евро. За тези неща не правя компромис. Друго, за което не правя е матрак.
Ако си решила поотделно да взимаш. Обмисли от чужбина. Максито е на 270 лева тук.
https://www.laredoute.fr/ppdp/prod-539952871.aspx?dim1=1000&dim2=1000&docid=00000000000001&cod=PSN00094583FR&gclsrc=aw.ds&kard=1&kClkId=210517130736625830&kVsId=210517130736623113&gclid=CjwKCAjwqIiFBhAHEiwANg9szvDh8CQpLzgJyjBwHc-dgyXa7lux2Ir9mtzHEBhUhADclSnd4uI_ChoCbEIQAvD_BwE
Мога да ти го пратя, ако няма доставки до България, но смятай още 40 евро примерно.

Сега видях, че не е същият модел. Като вземеш и изофикс база и то става прекалено скъпо, а без изофикс. Не знам, аз не бих взела без, защото е по- удобно, ако не е по- сигурно.
« Последна редакция: Май 17, 2021, 14:12:19 pm от Pav-la »
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #930 -: Май 17, 2021, 14:16:38 pm »
Това беше реално нещото, заради което се двоумях: че за няколко месеца столче и после пак ново. А аз ще държа на качеството на столчето, лудница е по пътищата. 200лв не може да струват живота на детето ми, особено като ги имам. Но ти си купила директно от 0 до към 2 години. Сестрата на Мишо живее в Англия и ще ни праща неща от нейните деца, та затова се оглеждам от там няма ли да ми е файда да поръчам някои неща.
Такъв тип столчета, които са от 0 до по-големи килограми стават ли за "кошница" при изписването. Гледам, че все в кошницитр ги изкарват бебетата
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #931 -: Май 17, 2021, 14:21:45 pm »
Тери, това, което аз съм снимала е кошница, която е към голям стол. Кошничката се вади и слага, а столчето е само база докато бебето не стане поне 75см. Двамата минаха на столчето към 10м.
Бях си взема и адаптер и ставаше и за количката, ако трябва да сляза от колата за 2 мин.
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #932 -: Май 17, 2021, 15:14:48 pm »
Само да вметна, че не всички коли имат изофикс система. Моята старата се оказа, че няма и съответно столче с такава ми беше излишно. Сегашната има и е много по - удобно.
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #933 -: Май 17, 2021, 15:22:20 pm »
След 2006 почти всички коли имат. Определено си е удобно и за мен по-сигурно.
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #934 -: Май 17, 2021, 16:13:43 pm »
Нашата кола е 2007 г. и нямаше кукички за изофикс, но поръчахме допълнително от eBay за около 50 лв. Столчето ни е Britax Römer 0-13 кг., а самата подложка изофикс взех от Olx.
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #935 -: Май 17, 2021, 16:49:44 pm »
Robin, гледах , че едно от столчетата им е на второ място по сигурност след последните тестове 2020 година.
Благодаря за отговорите, момичета, ще чета явно. Аз си мислех, че взимаш една количка 3в1 и готово, ама не седят баш така нещата, ако се търси сигурност. Както и не знаех, че базата е отделно от столчето.
25 г.с. направих, започвам да чета до 28 г.с и след това списъци и пазаруване, че да сме готови до към 34 г.с
Хубаво, че пак от вас прочетох, че трябва да се отмирише дървеното креватче. Абе старите теми са много полезни

Робин, ти щом пишеш, явно няма напредък и си все още в очакване.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #936 -: Май 18, 2021, 09:51:16 am »
Да, нищо ново при мен. Ще се видим с доктора пак в петък.
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #937 -: Май 18, 2021, 11:17:48 am »
Робин, чакаме всички да пишеш всеки ден!

Тери, за количка аз гледах да е лесна за бутане, да е с удобни и големи гуми, да не са помпащи се.Амортисьори и подобни глупости не съм гледала.Аз взех Мутци, втора ръка, още става за бутане, но е само лятна, нямам кош за новородено.Ако искаш ще ти я пратя, че се чудя какво да я правя.Иначе е маневрена и има допълнителен кош за боклуци под нея :)

*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #938 -: Май 18, 2021, 12:35:41 pm »
Моите изисквания бяха да се върти коша, да е лека и да е с голям сенник. Моята само на подводница не съм я качвала. Дори като ходим на разходка из близката горичка, нося с нея и дръвчета за барбекюто.
Аз примерно нямах кош да новородено. Не сметнах за нужно за лятно бебе. Имах редуктор. За Борис имах за двойната количка само, а за единичната пак не взех. С Joie chrome съм.
*
Re: Тема на бременните 105
« Отговор #939 -: Май 19, 2021, 11:42:59 am »
Да за въртенето на коша също, и да е маневрена.Сенника ми беше малък, но си взех допълнителен.

Ох, като знам какво четене е с тия колички.А с близначките имаш възможност да избираш от 3-4 вида и стига толкова.Ако изпадне някоя по-интересна се чудиш тва чудо какво е.