0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Привет на всички :)
Заповядайте във февруарската тена на порасналите малчугани!
Успешен месец на всички!

Старата тема ТУК
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #1 -: Февруари 02, 2016, 14:51:17 pm »
 :P :P
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #2 -: Февруари 03, 2016, 09:50:50 am »
Здравейте в новата тема.
И като начало на темата, да се оплача, че момата е с гниди. Уж я гледам и аз и в ДГ, но нали ставам все по-недоскиф и .... ми не сам видяла. Вчера ни беше на гости майката на една нейна приятелка и реши да ѝ погледне в косата. След като ми ги показа и аз взех да ги виждам. Странно ми стана, че лесно се вадеха и не пукаха, ама си ги имаше. Та попощихме я, после жената ни донесе 2 спрея, единия за уморяване на гадините, напръскахме я с него. Другия бил за превенция и трябва да напръскам с него, като измием косата. Hedrin protect &GO се казва препарата, ако на някой му говори нещо.
И точно миналата седмица четох статия за бума на въшки в учебните заведения в Пловдив. Та и ние се включихме :lol:
Оплаках ви се, сега слагам очилата и отивам да търся гадинки.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #3 -: Февруари 03, 2016, 15:52:05 pm »
Пеше, твоята просто е с много черна коса. Това е обяснението.

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #4 -: Февруари 03, 2016, 17:36:39 pm »
Е нали като ѝ е черна косата, трябва да се виждат по-добре. Ама то и мама трябва да вижда добре де  :lol:.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #5 -: Февруари 03, 2016, 23:59:54 pm »
Е, гнидите не бяха ли кафяви? Какво ще видиш в черна коса точно?

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #6 -: Февруари 04, 2016, 00:18:19 am »
гнидите са бели, така мисля, че беше  :)
по спомен от ученическите години  :lol:

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #7 -: Февруари 04, 2016, 01:22:43 am »
Ами, забравила съм.  :lol:

Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #8 -: Февруари 04, 2016, 03:34:27 am »
Бели май ставаха като умрат. Пеше сложи масло от чаено дърво в шампоана, по калъфките и дрехите. Слагай по капка на тила сутрин. Няма гадина която да не бяга от него.
[/url][/url]
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #9 -: Февруари 04, 2016, 11:18:40 am »
Свате, бели са гадинките.
Вени, благодаря за идеята, ще пробвам.
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #10 -: Февруари 04, 2016, 15:21:23 pm »
Гнидите са бели и са яйцата. Възрастните индивиди са кафеникави и подвижни.
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #11 -: Февруари 05, 2016, 09:03:48 am »
Бели май ставаха като умрат. Пеше сложи масло от чаено дърво в шампоана, по калъфките и дрехите. Слагай по капка на тила сутрин. Няма гадина която да не бяга от него.
Ще търсим масло - да слагам профилактично, че са ми ужас въшките от пубертета, когато братчето ми все ги влачеше, а а3 вече по гаджета ходех  :P


*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #12 -: Февруари 05, 2016, 13:45:36 pm »
Леле, засърбя ме главата докато ви изчета  :lol: :lol: :lol: И мен като малка и ученичка ме лазеха много, веднъж даже и живи имах. Гнидите (яйцата на въшките демек), когато са живи са като светли на цвят балончета и ако ги стиснеш между два нокъта - пукат. Когато косата е третирана вече с нещо, което убива гнидите - тогава са почти бели на цвят, "спихнати" и при стискане не пукат. То едно време знаете...нямаше м'найсе козметики и лосиони за тези цели, като те полазят - айде газ, мас и оцет и това е. В интерес на истината - след последното въшкено нашествие в живота ми (бях в 8-и клас) - такова мазане падна почти всеки ден, че косата ми взе да расте и доби такъв приказен вид, какъвто сега и с "Керастас" не мога да докарам.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #13 -: Февруари 05, 2016, 15:15:08 pm »
Ама затова пък след газ, мас и оцет всичко измира и няма нужда да се повтаря процедурата.

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #14 -: Февруари 05, 2016, 15:31:48 pm »
Така е Блу, пък маста явно добре подхранва косата. При този последния случай мой с въшките - цял месец падна мазане, докато се усетя откъде се накачам с нови на другия ден.  :lol: Бяхме си на селУ, лятото, голяма компания тийнове и всяка вечер сме на диско. Аз уж ще си ходя в града, баба и мама мажат, пощят, вечерта уж "прощално излизане на диско" и на сутринта - айде пак въшки. Та в диското се оказа, че ги лепвам де... :lol: :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #15 -: Февруари 05, 2016, 17:07:48 pm »
Ама затова пък след газ, мас и оцет всичко измира и няма нужда да се повтаря процедурата.

Не съм съгласна. На мен ми изгориха скалпа от мазанеи не пукнаха. Бяха мутанти явно. Накрая един шампоан Хигия купихме и ги утрепа.

Аз да питам за зъби. На Ники никой несе клати и няма индикация да ги сменя. Наборите вече до три са сменили и нашия страда,  че не му падат зъбите. Някой има ли с късен зъбопад?
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #16 -: Февруари 05, 2016, 20:51:57 pm »
Вени, има има, моите и двете са с късен зъбопад, на 6.6 г. им падна първото зъбче. Еленка след има няма месец ще стане на 7 г. и само долните два резеца е сменила. Сестра й и тя така беше.
Никога не са страдали обаче, че приятелчетата им са със сменени зъби, а те не :)
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #17 -: Февруари 05, 2016, 21:59:21 pm »
Вени, аз само веднъж съм имала (като студентка, по време на сесия, къде ги хванах, така и не разбрах), но много пъти трябваше да си третирам косата с шампоан. Заразих и гаджето тогава. Него баба му го намаза с газ, мас и оцет и се приключи.

Моят също досега два долни само е сменил. Първият започна да се клати, като беше на 6 г. и 3 м.

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #18 -: Февруари 05, 2016, 22:51:45 pm »
Вени, и моето Ники е същият модел. Хем е малко по-голяма. Не се клати ни един зъб и тя няма, няма се присети да страда по въпроса. Ама аз я усетих какъв ѝ е проблема - феята на зъбките и париката под възглавницата. :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #19 -: Февруари 06, 2016, 04:49:23 am »
Стига с тия въшки, човек да ви се чуди хвалите ли се, оплаквате ли се...
Прочетете моля ви се ей тоя съвсем официален документ на местната гимназия във филаделфийско преградие. Падна ми ченето, честно.

http://www.haverford.k12.pa.us/cms/lib5/PA01001043/Centricity/Domain/847/Formal%20Dance%20Expectations.pdf

Вижте точките за облеклото и как трябва да се танцува. След около десет години ще се наложи да обяснявам тези правила на сина си.
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #20 -: Февруари 06, 2016, 14:11:01 pm »
Вени,на Гошко първите резци му паднаха в предучилищната,между 6-7 години значи.А горните два-чак мималото лято-на 8 години.От тогава до сега друг зъб не се е разклатил.И това ако не е ксен зъбопад.И той пи едно време завиждаше,че другите по-рано им падали зъбчетата,ама...не
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #21 -: Февруари 06, 2016, 16:18:52 pm »
Хе хе, Вени, на 5 години е рано да се сменят зъбките. Питах капацитета у дома. Каза, че не хубаво да се сменят твърде рано :) Така че, споко :)


Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #22 -: Февруари 07, 2016, 22:29:48 pm »
И аз мисля че е рано, но на Марти му се клатят два долни предни зъба. Дали има общо с никненето на млечните зъбки. С Марти се срещнахме когато беше на 11 месеца и вече имаше 8 зъба?
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #23 -: Февруари 08, 2016, 00:18:55 am »
Катето има само два зъба да си пука кората на мандарините 8) баткото в  прекалена грижа да не остане бебетж гладно го захрани с мандарина, пица и един шоколадов бонбон, който само беше облизан :lol:
[/url][/url]
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #24 -: Февруари 08, 2016, 08:12:57 am »
Ами така сме по-големите братя и сестри, Вени. По разкази на очевидци аз съм захранила брат си на 3 - 4 месеца със суха паста. Пробвала съм и с нар, ама мама ме изловила :lol:
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #25 -: Февруари 08, 2016, 10:38:27 am »
Цигу, това ми напомня времето преди 10,11,1989.
 8O

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #26 -: Февруари 08, 2016, 23:09:57 pm »
Кофи, мъжо каза, че на 4 год. и 10 мес. е рано да се клатят зъби. Но, не е невъзможно, особено при ранно израстване. Каза, че имало в наше време акселерация, ранен пробив барем. :)


Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #27 -: Февруари 09, 2016, 05:10:09 am »
Ами така сме по-големите братя и сестри, Вени. По разкази на очевидци аз съм захранила брат си на 3 - 4 месеца със суха паста. Пробвала съм и с нар, ама мама ме изловила :lol:

Я не се дуй, мен брат ми на 2 месеца ме е захранил с риби от аквариума, ама съм плюла водата :lol: Поливали са ме с канче с вода с неговия приятел Пешо и рибите са заминали по мен и сигурно съм изплюла някоя. Поне брат ми разказваше, че съм плюла вода :lol:

Цигу, не са написали по-добре как да предотвратят брейк историите и опипването без желание. За второто не мога нищо да кажа от сега, но от училището на Ники има две-три пуертоХамериканчета, брейкърчета и познай кой се научи да се мята на глава и гръб, крака във въздуха...
[/url][/url]
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #28 -: Февруари 09, 2016, 07:46:57 am »
Я кажете как е грипната епидемия при вас? Че от днес при нас е обявена такава, ама само за училищата. За градините разправят, че щели да затегнат контрола на входа. То сега такъв контрол има .... не ми се говори. Една от госпожите на малките или някоя от лелките. Та се чудя дали да не я спра и да ѝ огранича контактите.
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #29 -: Февруари 09, 2016, 09:55:18 am »
Пеше, щом можеш да си го позволиш - спри я, докато попремине грипа. Стига да не и се ходи неистово на градина, че ще ти омрънка всичко в къщи, ако е така.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #30 -: Февруари 09, 2016, 10:54:47 am »
Пеше, аз бих я спряла, ако имам възможност да се гледаме 1 седмица.
нищо няма да изтърве....
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #31 -: Февруари 10, 2016, 06:25:54 am »
Раши благодаря, но зъбчето падна. И аз мисля че е рано и като го видях да се клати първата ми мисъл беше, че се е ударил силно или нещо такова. Но миналата вечер го взех от градината без зъб. Дано поне са здрави!
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #32 -: Февруари 10, 2016, 09:33:22 am »
Послушах ви и сега съм в чуденка, дали само до края на седмицата да я оставя в къщи. Ще видим как е обстановката с грипа.
И да питам момчешките мами - канени сме на РД на момче от групата - казвайте какво да избирам за подарък. Много непозната територия са ми момчетата. Особено като и  те самите не знаят какво искат, понеже питах първо майката. Та, дайте някоя идея моля!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #33 -: Февруари 10, 2016, 09:56:56 am »
за подарък аз обичам да подарявам книги - има големи, шарени, илюстровани енциклопедии за най-малките, забавни четива, класически детски произведения. защото младото поколение родители се увлича в играчките и често забравят за книгата изобщо.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #34 -: Февруари 10, 2016, 10:44:38 am »
Пеше, ако имаш време за доставка, може да вземеш някоя от книжките с приключенията на Таласъмчо.
     
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #35 -: Февруари 10, 2016, 12:02:27 pm »
Освен книги/енциклопедии, другите ни любими подаръци, които получаваме и правим са настолните образователни игри. Последно подарихме "околосветско пътешествие". У нас втора година не й е минала модата  :lol:. Те обаче са подходящи само ако поне един възрастен "има време" да играе с детето.



*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #36 -: Февруари 10, 2016, 12:41:11 pm »
Благодаря за идеите.
Дани, проверих - няма да пристигне навреме таласъмчо.
Неда, таткото работи, место до късно, а имат и бебка, по-малка от Тео. Пък майката ми е приятелка и искам са остане такава.  :wink: :lol:
Но все пак насоките, които ми дадохте са полезни.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #37 -: Февруари 10, 2016, 14:38:55 pm »
Кофи, супер, значи детето е с ранен растеж :)


*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #38 -: Февруари 10, 2016, 15:18:18 pm »
И да питам момчешките мами - канени сме на РД на момче от групата - казвайте какво да избирам за подарък. Много непозната територия са ми момчетата. Особено като и  те самите не знаят какво искат, понеже питах първо майката. Та, дайте някоя идея моля!
Книжка - "Патиланци" примерно - децата много ги харесват и играчка - писта "Хот уилс" (от по-малките струват около 20лв.); конструктор - има с пингвините от Мадагаскар; метален конструктор; или направо някоя по-голяма енциклопедия.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #39 -: Февруари 12, 2016, 16:43:57 pm »
Ние сме канени в Неделя на РД на момче и взех точно тази игра "Околосветско пътешествие",но  на нея пише 8 + г.
 Сега в Хиполенд са намалени тези конструктори с пингвините,а децата ги харесват доста (Георги миналата година за РД си беше поръчал няколко от тази серия).
  За градината - мен ме е яд,че пуснах Никола тази седмица и от днес се разкашля.Другата ще си е у дома със сигурност,дори да успея да го закрепя почивните дни.
<br />
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #40 -: Февруари 13, 2016, 20:40:49 pm »
cofee lungo, на Ели първото и зъбче падна на 4 години и 11 месеца. А първия и зъб излезе на 8 месеца, както и на Стефан. За сметка на това, на него първи зъб му падна след 6 и половина. Така, че не мисля, че има значение кога е поникнал първия зъб за това кога ще почнат да падат.

И моите бяха с въшки. Излових ги в началото на ваканцията и се оборудвах и с Хигия и с Хидрин...


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #41 -: Февруари 17, 2016, 15:02:13 pm »
Здравейте, някой знае ли дали вече е узаконено домашното образование? изобщо има ли алтернатива на училището, когато става дума за деца под 16 годишна възраст? Имаме огромни проблеми с воденето на училище на Мия. Огромното й нежелание да ходи придобива застрашителни размери. В чудо се видяхме и няма никакъв изглед нещо да се подобри в близко бъдеще. Спряхме занималнята, ходи на психолог, но сутрините са неверятно кошмарни. Имаше дни, в които се наложи да я върна вкъщи, защото не можех да я оставя в това състояние, в други дни влиза и след час ми се обаждат, че е повърнала, да ходя да си я взимам. Просто не желае да ходи на училище и е впрегнала цялата си изобретателност да го осъществи. Но за мен тази борба сутрин е нечовешко усилие, което не мога да си представя как ще издържа още толкова много години. А и е съмнително доколко си заслужава да се боря с нея, за да ходи на училище. Затова сериозно се замислям за алтернативите, но не можах да открия никъде опция, в която да не е задължително да ходи на училище поне до 16 години.
<br />[link=http:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #42 -: Февруари 17, 2016, 15:05:56 pm »
Мешко, има т.н. частни/външни ученици, които учат в къщи и ги изпитват учители от училището.
Не знам какви са условията, свържи се с Инспектората по образование и проучи. Но основното образование е задължително - независимо дали ученикът ще учи у дома или другаде.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #43 -: Февруари 17, 2016, 15:11:59 pm »
Мешко, много тревожно това с твоето детенце. Гледала съм филм по телевизията за домашното образование в България. Показваха няколко семейства с техните деца. Не е регламентирано, но не е забранено. Мисля, че децата се явяват на изпити в края на всяка учебна година, като напр.тези които активно спортуват и пътуват често по състезания и лагери за подготовка. Можеш да потърсиш информация в Регионалния инспекторат по образованието или да се свържеш с хора, които вече практикуват това домашно образовани. Сигурно ще имат някое тяхно сдружение учредено и ще ти окажат помощ. Потърси в нет-а информация и координати.
А какво казва психолога или самото дете не споделя ли защо не иска да ходи в училище. Да не би да има проблем с някой учител или децата да са я тормозили нещо. Нещо да я е засегнало или уплашило. Не вярвам да е заради самото учене. Нямат ли психолог и в училище, да опита да помогне и той.
Ох, направо се разстроих, като прочетох поста ти. Дано се справите скоро с този проблем.
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #44 -: Февруари 17, 2016, 17:10:15 pm »
hope-love,  имат психолог в училище, даже работеше с нея отделно от тази, при която ходим на частна практика. Видяхме се преди Коледа, бяха се разтревожили доста от факта, че са видяли как Мия повръща абсолютно нарочно, бъркайки си в устата. Преди това някакси не ми вярваха особено, като им обяснявах, че го прави нарочно, за да не ходи на училище. Правеше го сутрин вкъщи, но не й минаваше номера, защото я измивах и пак отиваше на училище. После започна там да го прави и са били свидетели, че е нарочно. Бяха се обезпокоили и ме викнаха на среща. Според тях това било израз на проблем, който детето изразява, но какъв точно, никой не може да каже. Според нашата психоложка, а и моето усещане е такова, не е задължително да се е случило нещо супер страшно или необичайно, но вероятно тя го изживява много силно или е нещо натрупано. Никой от учителите не ми е съобщавал за нищо особено, странно или неприятно като случка, което разбира се не изключва варианта и да има и да няма ясна причина. Нещата ескалираха драстично преди коледната ваканция. Ние винаги сме я водили трудно и на градина, и на училище, не е нещо ново за нас, но до тогава прекрачвайки в училище спираше истерията и влизаше нормално, а сега няма спиране и вътре и няколко пъти  не можехме въобще да я оставим . Учителите и психолозите ми оказаха огромен натиск, как трябва да я спра от занималнята, защото според тях това бил проблемът, че много се уморявала и т.н. Е спряхме я, ама проблемът не е там, а в това, че изобщо не желае да ходи на училище. Всеки ден говорим, обясняваме, обещавам й какви ли не неща, заплашвам я с какви ли не наказания и на следващата сутрин всичко се повтаря. Най-лошото от всичко е, че по всеобщо мнение тя си е умна, интелигентна, има си достатъчно възможности, но  с големияя си инат и тотално отричане на всичко, сама си пречи на развитието.Благодаря за подкрепата и за съветите, ще проуча въпроса в инспектората.
<br />[link=http:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #45 -: Февруари 17, 2016, 17:16:08 pm »
Мешко, а да пробвате първо в друго училище? по-малко?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #46 -: Февруари 18, 2016, 00:01:57 am »
Мешко, една колежка преди време ми сподели за някаква нова форма на обучение - демократично образование. Мисля че отвориха такова училище в София http://btvnews.bg/article/bulgaria/demokratichnoto-obuchenie-bez-klasni-stai-i-klasove.html




   La vita è bella
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #47 -: Февруари 18, 2016, 01:12:38 am »
Мешко, една колежка преди време ми сподели за някаква нова форма на обучение - демократично образование. Мисля че отвориха такова училище в София http://btvnews.bg/article/bulgaria/demokratichnoto-obuchenie-bez-klasni-stai-i-klasove.html

До колкото съм запозната - до скоро търсеха подходяща сграда. А и законово мисля, че още не е решено. Това е малко като с "родителските кооперативи" - знае се, че ги има, но не са законни.
Имам доста познати, върли привърженици на този вид образование. За момента как действат - записват детето на училище в някое село, където предварително са се уговорили с директорката, че няма да посещава. Детето ходи в този тип "училище - без класни стаи". Явява се на някакви изпити в държавното училище.
Ако е нужно, мога да проуча по-подробно.



Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #48 -: Февруари 18, 2016, 02:24:11 am »
Не мисля, че смяната на училището ще има ефект. Детето от малко има проблеми с посещаването на учебно заведение и отделяне от майката. Също така осъзнава изцяло, че манипулира останалите с поведението си.

Какво е мнението на психолозите относно ролята й в семейството, ролята на бащата, братчето? Защото проблемът има корени, вдигането на рамене не е достатъчно. Баща й може ли да й се наложи или ти си по-авторитетната? Освен при психолог, има ли някаква работа в група с подобни деца?

Алтернативното училище е хубава идея, ама после какво правим, алтернативен университет, работа, живот? Докато не се открие проблемът и коренът му, какъв е смисълът от допълнителен стрес и сменяне на училището?

Мешко, правили ли сте тестове за определяне дали има т.н. личностни проблеми? Психологът правил ли е тестове на детето, ако да какви, какво показват?
[/url][/url]
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #49 -: Февруари 18, 2016, 12:58:43 pm »
Вени, мила, психология ли учиш? изключително уместни коментари. Благодаря за тях. Да, Мия от малка има проблеми с посещаването на градини и сега училища, но не поради някаква голяма привързаност към мен. Няма такава, за съжаление. Привързана си е към вкъщи. Тя просто обича да си е у дома. Там си се чувства щастлива и вероятно сигурна. За манипулацията, абсолютно съм съгласна, че знае точно какво прави и защо. Първият път, когато я проибрах вкъщи, защото не знаех какво друго да направя в онзи момент, каза на път за нас: Спасихме се на косъм...и след това беше супер спокойна и мила през останалото време. Дори не оспори наказанието си по никакъв начин.
Ново училище не е добра идея, поради няколко причини според мен: Първо тя пак ще трябва да ходи на училище, и пробелмът ще си остане, второ всичко ще й е ново -учители, деца, обстановка. Тя не е привърженик на нови неща, тя обича всичко да й е познато и предвидимо. Така че една евентуална смяна според мен ще разстрои още повече нещата. Респект няма от никого бих казала, допреди време много слушаше баба си, сега вече не е така. Донякъде все пак повече се стряска от баща си, отколкото от мен, но чак въздействие върху нея няма никой.  Тестове някакви са й правени като дете, сега пак ще й направят.
<br />[link=http:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #50 -: Февруари 18, 2016, 15:02:31 pm »
аз бих предложила обстоен преглед и оценка от детски психиатър и даже от консилиум. не сте ли обмисляли обследване към детската клиника "Св.Никола" към МА? детето е вече на 10 години...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #51 -: Февруари 18, 2016, 16:49:23 pm »
jam, от месеци, да не кажа от години търся свестен детски психиатър, но такива в България май няма. Добрите психиатри, които ми препоръчаха, не работят с деца. Ходихме при една, която ми заяви, че щом проблемите ни с детето са само вкъщи, да се примиря и да приема ситуацията такава. Да не очаквам и да не правя нищо. Идеше ми да я фрасна, честно. Какво значи: щом е само вкъщи (тогава все още влизайки в училище,  спираше и там не създаваше никакив проблеми), та ние не сме ли хора? все пак имаме и друго дете, трябва да се справяме, а не знам как. И никой не ми дава адекватни съвети или отговори. В тази клиника към МА е била на 3-4 годишна възраст. Написаха ми, че има задръжка в развитието без установена причина. То това и аз си го знам, не видях особен смисъл от начинанието, защото въпреки, че ходихме 10 дни, не успяха да научат кой знае колко от детето, носихме им записи, които бяхме правили вкъщи.  Мия е водена по толкова прегледи и изследвания, че ако се сумират, сигурно разходките й ще са по-малко. Консултирала съм я с най-добрите невролози, които отрекоха наличие на неврологичен проблем, на скенер не се видя нищо, генетично всичко беше ок.  Чудя се дали има смисъл пак да й се направи скенер, първият беше още като бебе. Всички казват, че няма какво да се види на скенер, обаче не знам...все тярбва да има някой някъде, който да може да каже какво да се направи, за да му се помогне на това дете, но къде да го открия, представа си нямам.
<br />[link=http:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #52 -: Февруари 18, 2016, 17:02:39 pm »
при Жулиета Темникова ходила ли си?
http://zdravencatalog.com/d-r-julieta-ivanova-temnikova-psiholog-sofia/

колкото до детските психиатри, от това, което съм чела - те са там, в клиника "Св.Никола". много време е минало, откакто сте ходили, аз на твое място бих отишла пак.
« Последна редакция: Февруари 18, 2016, 17:08:14 pm от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #53 -: Февруари 18, 2016, 18:01:52 pm »
Не знам,дали е подходяща за вас,но страхотно впечатление ми направи тази жена : http://jobtiger.tv/obrazovanie/ustoychiv-model-za-obrazovanie-i-harmoniya-s-detsata - беше поканена в детската градина на децата ми , да изнесе нещо като лекция и да представи накратко книгите си.Има център за работа с деца "Виолетовата жаба" и е член на тази фондация :http://www.frud.bg/.
<br />
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #54 -: Февруари 19, 2016, 12:18:46 pm »
Мешко, това което ми хрумва е промяна във формата на обучение. От скоро се въведе "комбинирана форма на обучение", която касае по-скоро учениците с хронични заболявания и със СОП, но поне е още един вариант, над който да помислите. В комбинираната форма се изготвя индивидуален план на посещение на училището и учебните дисциплини и в рамките на деня детето "преседява" в училището определени часове, по останалите се самоподготвя. Комбинираната форма позволява обучението да се води както по общообразователната програма, така и по индивидуална програма по определени дисциплини. Друго, с което мога да ви съдействам е консултация с проф. Матанова - завеждащ катедра клинична психология къв СУ. Като можеш да продължиш да работиш с нейния екип или да ти даде само някакви насоки, с които да продължите с вашия психолог - просто още едно мнение... Ако искаш среща с нея ми пиши може и на лични. Във вторник ще имам среща с нея. Детски психиатър аз зная, че има в Св. Наум и св. Никола в София.
« Последна редакция: Февруари 19, 2016, 14:04:23 pm от cofee lungo »
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #55 -: Февруари 19, 2016, 15:34:22 pm »
Мешко, уча подобно на психология, само че нямам право да поставям диагнози, а работя с пациенти с поставени вече диагнози. Тук има една друга специалност, при която се изготвя план за интервенция и интеграция на деца и хора с проблеми и с тях работи интервенант. Един вид, ако беше тук, аз бих поела Мия сутрин по време на криза, бих работила заедно с теб да търсим различни подходи, бих я наблюдавала две седмици и във вас, бих водила бележки и после на базата на тях психологът взима решение и прави тестове. Така или иначе е работа с деца и възрастни не само с СОП, но и с проблеми в личността, развитието, изоставяне, умствени затруднения, ментални болести.

Много полезна професия, която за съжаление няма в БГ, иначе би отпаднала онази глупост с ресурсните учители на наяколко училища, а във всяко би имало един-двама като мен. да не говорим, що хора си седят без работа, а могат да се преквалифицират.
[/url][/url]
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #56 -: Февруари 19, 2016, 15:46:35 pm »
Звучи много интригуващо и полезно, това за което учи Вени. Днес попаднах в соц. мрежа на пост на майка с дете-аутист. Беше се разстроила от вида и поведението на друго детенце с такъв проблем, чиито родители не били добре образовани и не били много наясно какви грижи да полагат за развитието на детенцето си. На въпроса й работи ли с него психолог и логопед, отвърнали, че там бил работил известно време с него ресурсния учител. Ама резултатите били плачевни според тази жена, която посвещава много време и сили да се информира и да търси адекватна помощ за своето дете. Тук в България няма не само достатъчно /като брой/ квалифицирани хора, няма и система за работа с деца с поведенчески или ментални проблеми. Няма кой да те насочи дори къде и кого да търсиш за помощ.
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #57 -: Февруари 19, 2016, 16:47:37 pm »
cofee lungo, точно същото ми предложиха днес. Обадих се в инспектоарата и ми казаха, че практически няма никаква законна форма, при която да не ходи на училище. Оставяме настрана глобите, които ще ни наложат, социалните ще ни проверяват и тормозят непрекъснато, така че към момента няма никаква алтернатива на друг вид образувание освен в училище, която е да е узаконена.  Предложиха ми да говоря с една инспекторка относно подобна форма на комбинирано обучение, но тя е в болнични до края на месеца. Иначе в нашето училище има цял екип ресурсни учители, психолози, логопед. Мия работи с няколко от тях. Благодаря на всички за съпричастността.
<br />[link=http:
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #58 -: Февруари 19, 2016, 16:54:24 pm »
Такова обрязование се взима за две години при завършен университет и  три при само гимназия. Учат се поне в моя сльчай само спец. Предмети и два стажй. Единия 90 часа или 15 седмици. Другия 450 часа. Възможно е такова образование да имй и в Бг при желание.
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #59 -: Февруари 19, 2016, 18:40:14 pm »
Такова обрязование се взима за две години при завършен университет и  три при само гимназия. Учат се поне в моя сльчай само спец. Предмети и два стажй. Единия 90 часа или 15 седмици. Другия 450 часа. Възможно е такова образование да имй и в Бг при желание.

Вени, не опира само до желание. Нужни са
- опитни кадри с практика да създадат и прилагат програмата и материалите за обучение, за да се подготвят хора като теб, само за начало
- структура, вплетена в системите на образованието (на всяко ниво), здравеопазването и социалното подпомагане (със сигурност пропускам други), за да работят хора като теб
- дългосрочно финансиране на подобна програма
- и най-вече осъзнаване от обикновените хора и властимащите колко са важни този вид проблеми и каква позла има за обществото, ако навреме се работи по тях
« Последна редакция: Февруари 19, 2016, 19:03:21 pm от цигу »
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #60 -: Февруари 19, 2016, 20:31:18 pm »
Да се тръгне от последната точка за да се постигнат всички останали. Това трябва.

Сигурна съм, че кадри, готови да преподават по съвременни методи има.
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #61 -: Февруари 19, 2016, 21:24:15 pm »
И аз съм сигурна, че има. Само че не е достатъчно да ги има, нужно е точно те да бъдат привлечени и задържани. А когато ги има и го правят, изкарват подготвени кадри във вакуум, където тези хора просто не могат да са полезни.

Четеш ли Jbrul-a как я учат на буквоядство и какви са й преподавателите в Медицинския Университет? Дългосрочната държавна политика във всяка сфера задължително се създава и прилага от много хора в добре фунционираща система, не от мандат на мандат и от чистка до чистка в държавната администрация и общините.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #62 -: Февруари 19, 2016, 22:23:43 pm »
И аз съм сигурна, че има. Само че не е достатъчно да ги има, нужно е точно те да бъдат привлечени и задържани. А когато ги има и го правят, изкарват подготвени кадри във вакуум, където тези хора просто не могат да са полезни.

Абсолютно си права. То за тези подготвени кадри - следва да има и среда в която да си покажат подготвеността. Пък у нас я няма в общия случай. Затова нали...еди кой си тук, блъскал, блъскал, викат му, че е некадърен и затова не успява и често вземе та хване самолета - и оп окаже се, че на друго място не бил некадърен, ами там имало среда дето да си покаже кадърността просто.  :wink: Но при нас и програмите са сбъркани и методите в добавка и съвсем става мазало.

Извинете, че изместих темата. Мешко, с нищо не мога да ти бъда полезна, затова просто ти желая успех и все някак да намерите решение на тези проблеми!
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #63 -: Февруари 19, 2016, 23:28:02 pm »
Мешко, аз водих Стефан при професор Матанова, тя ни прати и на невролог и ЕЕГ в ИСУЛ. Сега Стефан, ще пие лекарства 6 месеца и после ще ходим на контролен преглед. При Професор Матанова, направиха и тест за интелигентност, коефицента му е 125. Но има проблем с фината моторика, и с пространствено-времевите понятия, от там обръща букви и цифри. Препоръчаха ни и на логопед да ходи. Отделно не знам дали съм споменавала, че има кошмари от малък, не много чести но поне един път в месеца и на ЕЕГ-то се видяха мозъчни вълни които по принцип не би трябвало да ги има в спокойно състояние. А от както е тръгнал на училище е много изнервен и агресивен. В училище прилага номера с болки в корема и учителката ми звъни да си го прибирам. Дори го бяха водили при сестрата да му дават бусколизин. Днес се беше напикал и ме извикаха да си го прибера, но аз само го преоблякох и го върнах, за да не реши, да се напикава с цел прибиране в къщи. В занималнята не си пише домашните и вечер по един час се тръшка, и не иска да пише, че било много, че било трудно и като мине единия час, сяда и го написва за 15 минути, след като ме е изцедил психически. Както казвам напоследък, детето е с коефицент на интелигентност 125 и с коефицент на ината 666  :lol:.


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #64 -: Февруари 20, 2016, 00:36:22 am »
При Професор Матанова, направиха и тест за интелигентност, коефицента му е 125. Но има проблем с фината моторика, и с пространствено-времевите понятия, от там обръща букви и цифри. Препоръчаха ни и на логопед да ходи.
...........О........ на ЕЕГ-то се видяха мозъчни вълни които по принцип не би трябвало да ги има в спокойно състояние. А от както е тръгнал на училище е много изнервен и агресивен. В училище прилага номера с бол


Както казах, не съм лекар, но това с цифрите и необичайната мозъчна активност, особено про четенее и занимания с математика са основни сигнали за дислексия и дискалкули(я). За дислексията не мога да съм сигурна, но за дискалкулито писах активите, способ за интервенция и доста четох за проблема. Просто обръщането на числата, времевите понятия са нещо, което тук е срещано и се работи с него.
Споменаха ли ви за възможност за това или го отхвърлиха на базата на други тестове?
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #65 -: Февруари 20, 2016, 00:43:14 am »
Вени бе, не ми докарвай стрес сред нощ (местно време), че се притесних за себе си, не за малкия. Забелязвам си един проблем напоследък при писане (на комп само)... Ся освен логорея, бива и някаква дислексия да имам и ще направиш докторат с мен.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #66 -: Февруари 20, 2016, 02:10:31 am »
Дислексията и диккалкулито са вредени, сори :) ние правим грешки от бързане и недоглеждане и смотаните малки клавиатури :lol:
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #67 -: Февруари 20, 2016, 11:11:19 am »
 Вени, в прав текст нямам написана диагноза дислексия. При него има и друго, той е левичар.
 А диагнозата от ЕЕГ-то гласи: Специфични обучителни проблеми - дисфазия на развитието. Нарушения на съня. Енуреза.
 Неврологичен статус: трудности във фината моторика и координация. Огледални движения при пробата на противопоставяне на палеца с останалите пръсти. Лека мануална диспраксия.
 
Иначе и при него разменянето на букви може да е до голяма степен от невнимание. Тъй като не му е интересно и много лесно се разсейва и забравя до къде е стигнал, от кой ред преписва и разни такива. Но от друга страна все още има думи които при изговаряне им сменя буквите извътре, като думата "прекопирам", при него е "крепопирам". Освен това един ден му задавам задача (устно) не помня със седем или десет беше и той я сметна "правилно", но с обратното число и като го накарах пак да си помисли и му я повторих накрая ми каза, че се е объркал, защото "седем" и "десет" били почти едни и същи. И аз тогава се замислих, че ако обърнеш буквите наистина са с разлика от една буква. Освен това бърка букви като "х" и "г" при четене, "п" и "д" и някой други. Като чете се налага да го връщаме по няколко пъти да прочита една и съща дума, защото я чете грешно и не и разбира, естествено смисъла. И има навика, като прочете две букви от думата и да я "доизмисля" нататък без да я допрочете. И към всичко това като сложим огромния му инат който прилага веднага след като нещо го затрудни и нещата стават меко казано трудни. И психоложката, каза че нещо като го затрудни и той буквално изключва и отказва да работи. В къщи полагам неемуверни усилия, да си напише домашните. Последното което измислих е да давам по 20 стотинки за написано без мрънкане домашно и има някакъв ефект, но пак трябва да му се виси над главата. Сега почивните дни съм решила да се пробвам да го оставя сам нещо да преписва за около 5 минути не повече без да го надзиравам, но ще видим дали ще ми се получи, така де, ако той иска ще се получи иначе никакъв шанс...
А иначе ме изуми какъв начин за смятане си е измислил. Смята на линия  8O. Примерно 20 - 7, забива единия пръст на 20 и почва да брои до седем по линията и вижда, че е 13.
Та ще видим докъде, ще я докараме, надявам се лекарствата да имат някакъв ефект (между другото едното е някакви аминокиселини и по листовка пише, че е за лечение на дислексия при деца), ако не на лято ще го водя и психолог да работи върху поведението му с него.
При нас, нещата не са чак като при Мешко и драмата е най-вече вечер, но не е като да няма хич проблеми.


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #68 -: Февруари 20, 2016, 17:34:23 pm »
Тозш семестър ще уча за дислексия, дисфазия и дискалкулия и за техники за работа с тях. Ако има хубав мяниер приложим в Бг ще ти пиша.
[/url][/url]
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #69 -: Февруари 20, 2016, 18:07:10 pm »
Гери, смятането с линийка може би са му го показали. Мия я учиха специално да смята по този начин, за да й е по-лесно. Относно смяната на числата, се сетих, че като започнаха да смятат с двуцифрени числа и й ги пишеха вертикално, тя устно ги смяташе правилно, а писмено ги събираше на кръст. Много се чудихме какъв точно е проблемът и пробвахме варианти да ги пишем в различни цветове, за да не се объркава, но онова, което помогна, беше, че ги записахме в табличка. Пак правеше грешки, но от невнимание, вече не ги събираше на кръст. Таблицата й подреди задачите. И тя е левичар, между другото. Номерът с напикаването ми го правеше в първи клас. Тогава логопедката ни ми каза, в никакъв случай да не свиква с мисълта, че като се напишка и няма да има училище. Каза ми букавално, ако трябва за 1 час ще ходи, но ще ходи. Отмина доста бързо тогава. Опитах се пак да поговоря с класната ни да каже каквито и да било наблюдения относно нещо, което се случва в клас, но тя е толкова смотана, че нищо не знае. Нищо не видяла, нищо не се случвало и т.н. Гери, а как му направиха ЕЕГ сега, с упойка ли? На Мия са й правили като бебе и тогава и там нямаше констатиран проблем, но  не знам сега как биха могли да й направят.  Макар, че съвсем скоро бяхме при д-р Литвиненко и никакви изследвания не ни предложи, предписа й само едно билково сиропче, което не й действа.
<br />[link=http:
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #70 -: Февруари 20, 2016, 18:52:41 pm »
Мешко, ЕЕГ-то не беше с упойка. Сложиха го в една стаичка на удобен стол и доцент Рашева го гледаше на камерата дали мърда и и отне известно време да го укроти, защото той дори като спи рита с крака. Но в крайна сметка се задържа достатъчно дълго отпуснат и спокоен на стола. Ти също можеш да влезеш в стаята с детето, но аз като влязох на него му беше смешно и си излязох. Иначе в ИСУЛ, ЕЕГ-то на деца го правят понеделник и сряда и не минава по здравна каса, но пък часовете са както се казва от днес за утре, ако искаш ще ти напиша телефона. Доцентката е възрастна, и доста внимателна.
  Ако решиш да се свържеш с професор Матанова, ще ти дам телефона и на лични, само имай предвид, че записват за 2 месеца напред при нея.

А за линията, не знам дали са му го показали, защото наскоро ми го показа този номер, но пък знае ли човек, той и лъже доста често така че може и да ме е излъгал, че сам си го е измислил...


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #71 -: Февруари 22, 2016, 08:57:37 am »
Сега ме вкарахте в ра3мисли 3а ра3мяната на букви. Божидар (и той май е левичар) от и3вестно време ра3меня - "л" и "р". Примерно,  "гоЛям" го прои3нася "гоРям" и то с много хубаво "р". А някои думи с "р" си ги ка3ва както трябва, други - с "уъ". На двора си "гРапи" с малката "гРапа", дето си била негова, ама пък имал играчка "тактор" (трактор). Като го хвана го коригирам и даже питах една по3ната педагожка - и3гледа ме все едно се тревожа 3а абсолютни глупости. Ама пък то и нейното детенце вече е на 6, никой не му ра3бира какво говори, а мерки не се в3емат никакви.
Предположих, че при нас е някаква фа3а, 3ащото сега "открива" хубавото твърдо "р" и го слага дето трябва и не трябва ;) Може би наистина а3 се 3амислям и3лишно, ама нали искаме най-доброто 3а децата си :heartbeat:


Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #72 -: Февруари 22, 2016, 11:00:25 am »
Лора откак тръгна на градина( тя е една от най-големите на възраст в групата) и започна да произнася някои думи умишлено неправилно. На въпроса ни защо произнася думата така, казва, че децата в градината така казвали. Е, обясняваме, че те говорят бебешки или не говорят български, но ме е страх така от лигавене да не свикне да говори неправилно, при положение, че много добре говореше миналата година.
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #73 -: Февруари 22, 2016, 12:23:38 pm »
Бебе нали Божидар още няма 3 годинки. Не се тревожи, по-скоро се радвай, че толкова рано е поставен звук Р и то в дума, а не просто като си бръмчи. Нормално е когато толкова труден звук се овладее да се поставя не намясто, защото детето не е сигурно в правилноста на изказването и "за всеки случай" си казва трудния звук. Или може да поставя неправилно само при определени звукови комбинации или при струпани съгласни. Марти така казваше на кръсника си Варери.
До около 5 години се приема за норма децата да грешат при изговора на някои звукове, но речта трябва да е разбираема. До постъпване в 1 клас вече трябва детето да съгласува в речта си правилно по време, род, число.
« Последна редакция: Февруари 22, 2016, 12:26:50 pm от cofee lungo »
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #74 -: Февруари 22, 2016, 14:33:28 pm »
Кафенце, благодаря ти 3а подробния отговор. Мислех си, че в ДГ учителките би трябвало да следят 3а някакви проблеми при децата, които ние, бе3 специално обра3ование и опит, можем да пропуснем. Обаче 6-годишното дете, 3а което споменах, ходи в нашата ДГ и не са коментирали с майка му 3а нера3бираемата реч. А на есен същото дете тръгва на училище. 3а това и не очаквам от тях да ми дадат някакъв съвет относно ра3витието на Божидар ;) Скоро ги питах например нормално ли е, че не по3нава цветовете - трябвало вече да ги 3нае! Ама как да им вярвам?
Алиа, това не ми е идвало на ума, че може да имитира някой в говоренето ;) Той пък е най-малкият и явно другите са "авторитети". Скоро ме пита - "Мамо, а3 лук обичам ли? Нали не обичам лук?"  :lol: Явно някое хлапе е ка3ало, че не обича и той - да не остане на3ад. И други такива копирания съм му хващала, откак ходи на градина.


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #75 -: Февруари 22, 2016, 15:26:23 pm »
без да съм специалист ще ви кажа, че разместването на Л и Р при изговор на думи, съдържащи и двата звука, е съвсем нормално и няма общо с дислексия.

типичен пример е думата "БАЛЕРИНА", която децата до определена възраст масово произнасят като БАРЕЛИНА. Опитайте и с ПЕЛЕРИНА/ПЕРЕЛИНА, ВАЛЕРИ/ВАРЕЛИ и т.н.

моят син едва от около година произнася правилно балерината.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #76 -: Февруари 22, 2016, 16:15:41 pm »
Е  , и при Калоян  таксито  беше "таски " и най-добрия му приятел Алекс дълго време  беше назоваван Алеск  . В един момент си ги произнася правилно  и то там нататък дори му е трудно да ги каже пак грешно .
Сещам се  и за кораб     - "коБар"   , 

Така , че при по-малки  деца  според мен не търсете проблем  .



Аз преди време  ви писах  за това , че не  се справя с оцветяване , няма търпение , не спазва контура , драска   ...
На Коледа  бяхме с приятели и получава една книжка с пастели  -сяда с другите деца и почва да  оцветява . Внимателно , по контура  -аз чак се учудих той ли го е направил  .
Известно време може би не беше рисувал    и  се е почуствал готов .
Е , като се отприщи от раз -елате да видите -сега само моливи трябва да  остря   , флумастери да купувам . Реже , оцветява , лепи .
Не че е достигнал самостоятелна сръчност  , но  има желание  и определено   се справя - ей , така изведнъж   .
Та  когато детето  е готово за дадена дейност    -  не са нужни никакви напъни от нас .
Разбира се е различно от случаите , когато евентуално се забелязва проблем и   трябва да се работи с детето .


*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #77 -: Февруари 22, 2016, 16:34:45 pm »
без да съм специалист ще ви кажа, че разместването на Л и Р при изговор на думи, съдържащи и двата звука, е съвсем нормално и няма общо с дислексия.

типичен пример е думата "БАЛЕРИНА", която децата до определена възраст масово произнасят като БАРЕЛИНА. Опитайте и с ПЕЛЕРИНА/ПЕРЕЛИНА, ВАЛЕРИ/ВАРЕЛИ и т.н.

моят син едва от около година произнася правилно балерината.


Ха, сега се сетих, че брат ми, който рано каза Р, наричаше баща ми Разале. Иначе и при нас е баРелина. Ама то и при повечето ѝ приятелки е така, та реших, че е нормално.
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #78 -: Февруари 22, 2016, 16:51:46 pm »
Да, че кой не е казвал като малък "Варели" или "Варери" на Валери. А племенникът ми викаше даже "орио", вместо олио, точно майка му тогава, тя е начален педагог, обясняваше, че понеже го тормозят да упражнява "Р"-то, че му е малко "френско" и той го слагал за щяло и нещяло. А на едно приятелче викаше "Ергени", вместо "Евгени". Докато са малки и аз мисля, че тази размяна на звуци си част от речовото развитие и не е изобщо тревожна.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #79 -: Февруари 22, 2016, 17:22:28 pm »
Та  когато детето  е готово за дадена дейност    -  не са нужни никакви напъни от нас .


Ей това е приказка. И е много важно да уточним: Дейността и заниманията са полезни, защото дават възможност детето да опитва, да усвоява и усъвършенства умението. Но това е различно от родителските очаквания за резултати.

Нито критикувам, нито хваля. Но редовно поощрявам детето да опитва и да не се отказва докато успее.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #80 -: Февруари 22, 2016, 21:35:09 pm »
Ох ние каква драма имахме с ножицата ... Държеше я по абсолютно безумен начин. Правех забележки, не защото я държи неправилно, а защото я държеше срещу пръстите на другата ръка. Все очаквах да се пореже, но след около година рЕзко хвана ножицата правилно и задобря с изрязването. Явно просто не ѝ е било времето.
Сега пък ново 20 - държи химикала с вирнат показалец. Учителката каза да съм я била научела, все едно не съм се сетила и не го правя. На косъм бях да я питам, като е при тях по цял ден, що не я научат те. Но ще работим по това де. Смешно ми е, че пише по таблета и добре се оправя с БДС клавиатурата, а на ръка даже не може да хване химикала. :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #81 -: Февруари 22, 2016, 23:11:40 pm »
Бебе, София е половин година по-голяма от Божидар и може би последния месец едва започна да назовава правилно цветовете. Така че, не се притеснявай! Ще ги научи.
При големия "р"-то е проблем, повлияно от другите два езика. Не знам дали ще се промени. Но в крайна сметка, не ми е голяма драма.

Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #82 -: Февруари 22, 2016, 23:49:52 pm »
Ники започна да назовава цветовете на 4 години и няколко месеца и пак ги бъркаше. С ножица се научи пак там да реже. Контур в книжка за оцветяване също. Бърка чат-пат буквите в думите, сега с френския и английския стана каша.

Ако трябва да се връзвам на всички професори подред съм отишла да се гръмна от раз.

Според днешния ми проф, един надут, нарцистичен пуяк, който има 4 деца, всииичките генийчета, казващи докторати на 2 години, на 1 година детето трябвало да казва 2 свързани думи, на 2 години да има речник 300 думи и да ги ползва активно. Една колежка се опита да му каже, че в реалния живот не е баш така, ама не успя да пробие. Та ако него трябва да го слушам, Катето вече трябва да казва "Искам мляко". ама е толкова надут, че му теглих една майна на български, под нос, на глас и оцених, колко е хубаво да владееш български, може поне по 50 различни начина да теглиш майна.


В курса по Умствено Изоставане, един от знаците за изоставане е точно невъзможност да се работи с ножичка и да се реже по контур. Излизах 4 седмици с гадене, ръчках и изследвах двете деца, докато накрая реших, че тук малко преиграват в повече. и те така.

Стига да има стимулация, смятам, че едно дете си има собствено темпо и калъпите вършат работа само за хора, които не обичат уникалността. и ги е страх, че някой може да не е като тях.

[/url][/url]
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #83 -: Февруари 23, 2016, 00:32:20 am »
"Readiness is when they do it."

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #84 -: Февруари 23, 2016, 06:52:01 am »
Пеше, правилният захват на молива е важен, защото иначе ръчичката се натоварва и боли. Теодора също държеше моливите неправилно, между палеца и всички останали пръсти. Показвах, забележки правех, но нищо. Една сутрин ме срещна директорката на ДГ и ми каза, че веднъж замествала тяхната госпожа и забелязала, че Теди държи моливите неправилно. Обясни ми, че има "тренажори" за правилен захват и ако искам да купя, за да може докато дойде време за училище ръката да свикне. Купих, два даже, да си избере. Ето това представлява https://www.toy.store.bg/p61591/obuchavasht-trenazhor-s-moliv-za-diasna-ryka.html . При нас има ефект, вече държи правилно и без тренажор.
     
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #85 -: Февруари 23, 2016, 08:52:21 am »
Дани много си права за значението на правилния захват на молива. На моите деца аз само им казвам "За да те слуша молива трябва да го хванеш добре" . И аз в работата си използвам тренажори за писане. Най-голямо разнообразие на помощни средства има в алтерко
http://www.alterco.bg/
При децата от предучилищна възраст използвам соло мини тренажор, а при учениците триъгълните уплътнители. Алтерко предлагат и различни видове помощници-ножици. Аз ползвам само обучителните двойни ножици.

Цветовете се учат - в ясла-жълт и червен; 1 група -жълт, червен, син, зелен,черен кафяв; 2 група и нагоре - всички останали плюс нюансите. Разбира се, че децата ги научават в различен период, затова има и три етапа на научаване на цветовете. 1 Съотнася цвят към същия цвят /молив към играчка, дреха и т.н./ 2.Посочва цветовете; 3. Назовава цветовете. Възраста, на която това се случва не е критерий за умствена изостаналост сама по себе си, но е етап от когнитивното развитие на детето в онтогенетичен план. Защото основата на развитието на когнитиката са възприятията, следват представи, внимание, памет, мислене, реч, понятиен апарат и т.н.

Вени виждаш ли връзка при развитието на речта и по-усъвършенстваното боравене с ножица при твоето дете? Питам, защото има теория /на която аз вярвам и съм проверила въвъ времето/ според която развитието на финната моторика и развитието на речта са паралелни и вървят ръка за ръка. Обяснението е че при изследване с ЕЕГ, когато пазиента е накаран да говори се наблюдава активност и в центъра управляващ финните движения на пръстите на ръцете и обратно когато е трябвало да върши нещо с ръцете си е имало активност и в центъра управляващ речта.
« Последна редакция: Февруари 23, 2016, 08:59:57 am от cofee lungo »
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #86 -: Февруари 23, 2016, 09:00:17 am »
Вени, и3 ФБ вървеше един виц - нещо от рода на "Комшийката ми е учителка и много 3апочнах да я уважавам, след като половина час руга мъжа си бе3 да повтори и една ругатня". Та така е - богат ни е българският е3ик  :lol:
Речникът му е богат на моя Убавец (като по-малък си викаше "ебец"=хубавец ;) ). Снощи едно първолаче му чете прика3ка, ама като се 3апъне и нашия му ка3ва коя е думата. Хващам го - в3ел книгата и "чете" на сестра си. С ножица реже, ама колкото да се 3абавлява и да прави боклук - далече е от ря3ане по контур. Химикал си държи както трябва отдавна, ама не "пише" нещо особено. Виж, като като кажа, че е драсканица, се обижда - не било драсканица. Яд ме е, че очаквах нещо да го ра3виват в градината, а не виждам нищо такова. Абе, жив и 3драв да е - каквото можем, ще му покажем, 3а другото - дано си има акъл. Чак генийче не ща :)


*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #87 -: Февруари 23, 2016, 09:11:49 am »
Чувала съм за тези тренажори и ще купя - да свиква там, че ученичка ще става.
Цветовете май рано ги научи, ама може би просто това ѝ е бил „таланта“ :lol:. Мъжът ми ми се смееше, като кажех „дай мамо зеленото кубче, сложи сега оранжевия кръг ....“, но аз си мисля, че това ѝ помогна да ги научи. За произнасянето - по-късно дойде, а и до сега казва каХяв, ама ще го оправим и това.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #88 -: Февруари 23, 2016, 10:01:30 am »
Бебе, много бързаш. И София реже изрезки. По контур да реже е абсурд за тригодишно. Не може и да оцветява, което също ми се вижда нормално за възрастта й. Рисунките й са като чертички в различни цветове. Иначе й харесва да си играе с лепилото. Изрязаното с ножицата го лепи и ми го носи да ми го подарява. Било картина.
Няма да му казваш на детето, че е драсканица. То се е постарало да нарисува нещо.
Какво правят точно в градината и какво очакваш?

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #89 -: Февруари 23, 2016, 11:04:38 am »
cofee lungo, много благодаря за професионалното мнение.
И споделеното за останалите дечица също ми е много полезно  :).
Ще допълня как е при нас.

Пеше, и аз използвам такъв похват за назоваване на цветовете. Познават само розово обаче, не знам защо точно този цвят запомниха  :).
Иначе постоянно ме питат какъв цвят е нещо си .... но това е по-скоро, за да си намират повод за разговор.

При много от думите има разместване, примерно "пакаче/пакак" вместо "капаче/капак". "Р" още не казват, заместват с "Л" или изпускат звука.
Вече приказват много, съставят изречения.

Относно писането, лесно се научиха да държат правилно с пръсти. Миналото лято пишеха с тебешир върху едни плочки. Отчупвах много малко късче тебешир, което няма вариант да се хване по друг начин освен с върха на пръстите (ще кача и няколко снимки), аналогично с малки късчета пастел. След това при хващане на химикал или молив, започнаха да си хващат правилно с пръсти, заради установения вече навик.

С ножица още не могат да режат. Много им се иска да пробват, давам от време на време малките им ножички, но не се получава засега. Това изобщо не ме притеснява :), просто пробваме, като не се получава оставяме го, след време пак пробваме, и така.
Много обичат да играят с пластелин, далеч са от това да правят фигурки, засега късат на малки късчета, топчета. Опитвам се да им обясня/покажа, че може да ги залепят отново и да стане отново голямо топче. Или като си направим пръчици от пластелина, да ги залепим една за друга и да се получи дълга пръчица. Доскоро това със съединяването/лепенето изобщо не го схващаха, от няколко дни започнаха да го правят сами, на принципа "като му дойде времето"  :).
« Последна редакция: Февруари 23, 2016, 11:06:32 am от marsi »

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #90 -: Февруари 23, 2016, 11:08:04 am »
Вени виждаш ли връзка при развитието на речта и по-усъвършенстваното боравене с ножица при твоето дете? Питам, защото има теория /на която аз вярвам и съм проверила въвъ времето/ според която развитието на финната моторика и развитието на речта са паралелни и вървят ръка за ръка. Обяснението е че при изследване с ЕЕГ, когато пазиента е накаран да говори се наблюдава активност и в центъра управляващ финните движения на пръстите на ръцете и обратно когато е трябвало да върши нещо с ръцете си е имало активност и в центъра управляващ речта.

Cofee, имам близка приятелка логопед, която се занимаваше и с моето дете, и с нея сме коментирали точно същата тема. И в индивидуалните занимания и в терапевтичните групи с деца съществена част от терапията е отделена на фината моторика - рязане, апликиране, рисуване, редене на предмети по големина, форма, пъзели. Тя има дългогодишна практика и особено набляга на това и съветва родителите да отделят време и в домашни условия.
Относно натрупването на речник в периода 2-3 г. - тогава за кратък период детето научава голям набор от думи, които то се опитва активно да ползва и може да се появи заекване. Получава се разминаване между възможностите и желанието за изразяване, ако правилно го обяснявам. Това се преодолява, понякога може да се наложи допълнителна работа с детето, както се случи при нас.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #91 -: Февруари 23, 2016, 12:04:50 pm »
Марси, като каза за пластелина се сетих, че и ние имаме пластелинени периоди - из цялата къща настъпвам пластелин. Измислих обаче интересна игра с него - в стара спринцовка от Нурофен или Панадол слагаш пластелин и натискаш. Трудно става и без помощ не могат, но им е много забавно. Моята си правеше спагети така - мама свърши трудната част и тя подрежда в хартиени формички за мъфини, прави топченца и украси. Изобщо голяма игра падаше така.
Наистина за научаването на базисни неща явно си има време, което при всяко дете е различно. И при нас имаше период на разместени срички - пашака = опашка, кашагал = кашкавал. Мислех, че го израснала, но вчера ме застреля с дупредя = предупредя.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #92 -: Февруари 23, 2016, 13:53:07 pm »
на 1 година детето трябвало да казва 2 свързани думи, на 2 години да има речник 300 думи и да ги ползва активно. докато накрая реших, че тук малко преиграват в повече. и те така.

Добре, че Вени не го писа това преди няколко години. Отглеждала съм си без никакви притеснения едно крайно умствено изостанало дете, което до 2 год. възраст единствения звук, който издаваше беше "у-у".  :lol:



Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #93 -: Февруари 23, 2016, 14:50:01 pm »
Неда, кой това, Коко, ли? Той човекът си е мислел тогава на ум бисерите за години напред и просто не ги е споделял гласно. :)
И аз съм на мнение, че не трябва да се пришпорват децата, защото всяко се развива индивидуално. Моят Гошко от малък голям бърборко беше и правилно изговаряше повечето демиу вкл. сложни, но с фината моторика по-късно се разви /то и ние с баща му сме едни сръчковци, та не сме му показвали кой знае какво, виж по говоренето и вербалното общуване с децата по ни бива/. А да чете се научи едва като тръгна в първи клас. Много обичаше да му четем от малък, но не проявяваше интерес да чете сам от книжките. Само изписваше кратки думички на магнитната дъска, колкото да видя, че запомня буквите и може да ги свърже в думи. Не му се искаше да чете преди да тръгне на училище и не съм настоявала.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #94 -: Февруари 23, 2016, 15:23:33 pm »
Като беше съвсем малка се наслушах на акъли какво ТРЯБВА да я уча. Ама бисер след бисер ви казвам. Да сяда на гърнето от 6м. възраст, да пие от обикновено шише и чаша да дъвче и гълта, да ходи (и в никакъв случай да не я уча да лази 8O), да знаела роднините си (в смисъл кой кум, кой сват). Аз пък реших, че здраво дете не научило се на тия жизненоважни неща няма. И я учех да поздравява като млезе някъде и да казва довиждане и лека работа, на продавачките с които се срещахме. Е сега на 6 години ходи, пие от каквото си реши, дъвче и гълта и знае кой кой е от роднините ѝ. Но също така казва „добър ден, довиждане и благодаря“ (когато не я хване срам де :lol:). Пък другите деца, научените, не съм видяла медали да имат, за това, че по-рано са се развили. Помня как едно приятелско дете му свалиха памперса на 2 години. Голяма гордост беше. Ама и една разходка помня с тези приятели, при която в рамките на час детето казва „има пиш“ поне 15 пъти. И не, нито веднъж нямаше, ама я чакахме 4 възрастни да се налигави. Обяснението беше „те в началото лъжат“. Ми аз свалих памперса доста по-късно, ама не ме излъга нито веднъж.
Та всяко нещо с времето си.
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #95 -: Февруари 23, 2016, 16:21:40 pm »



Вени виждаш ли връзка при развитието на речта и по-усъвършенстваното боравене с ножица при твоето дете? Питам, защото има теория /на която аз вярвам и съм проверила въвъ времето/ според която развитието на финната моторика и развитието на речта са паралелни и вървят ръка за ръка. Обяснението е че при изследване с ЕЕГ, когато пазиента е накаран да говори се наблюдава активност и в центъра управляващ финните движения на пръстите на ръцете и обратно когато е трябвало да върши нещо с ръцете си е имало активност и в центъра управляващ речта.
Нашата логопедка наблягаше на същото и затова работеше с Мия паралелно и за звуковете и за финната моторика. От опит мога да кажа, че според мен тази теория е вярна. Междудругото Мия овладя цветовете по колите на улицата, още докато беше на 2 години и не можеше изобщо да говори, но показваше цветовете безпогрешно. После с азбуката беше същото -научи я с един пъзел на пода за има няма 1 седмица, половината букви не можеше да ги казва, но ги показваше без проблеми.
<br />[link=http:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #96 -: Февруари 23, 2016, 18:08:11 pm »
на 1 година детето трябвало да казва 2 свързани думи, на 2 години да има речник 300 думи и да ги ползва активно. докато накрая реших, че тук малко преиграват в повече. и те така.

Добре, че Вени не го писа това преди няколко години. Отглеждала съм си без никакви притеснения едно крайно умствено изостанало дете, което до 2 год. възраст единствения звук, който издаваше беше "у-у".  :lol:

при моето този звук беше "ъ-ъ", иначе другото съвпада.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #97 -: Февруари 23, 2016, 18:48:45 pm »

Вени виждаш ли връзка при развитието на речта и по-усъвършенстваното боравене с ножица при твоето дете? Питам, защото има теория /на която аз вярвам и съм проверила въвъ времето/ според която развитието на финната моторика и развитието на речта са паралелни и вървят ръка за ръка. Обяснението е че при изследване с ЕЕГ, когато пазиента е накаран да говори се наблюдава активност и в центъра управляващ финните движения на пръстите на ръцете и обратно когато е трябвало да върши нещо с ръцете си е имало активност и в центъра управляващ речта.

Охх добре, че сте вие да четете и да пишете тук и аз да мятам по някое око, че ако се чака на мен за такива неща - оле-мале. Аз съм "модела" майка като Пешето:lol: Ако има такава връзка - "говор фина моторика" -  вече ми е обяснимо защо моето кречетало от сума време изрязва ли, изрязва, накрая скрих хартията за принтера и от него я извадих. Много ме беше яд, че навсякъде се мотат нарязани хартии, а то какво сега - ще се окаже, че "ами развива се детето бе..."  :lol: Хич не съм се заглеждала как точно държи молив и химикал, ама ще взема да погледна когато се прибера.
За рисуването...ами няма талант милия и това е. Много време само дращеше, ама настървено така... Обяснявам за контура, разбира ме и ми вика "Няма пък!" и пак си дращеше. Спрях да се разправям, в един момент гледам, че старателно запълва книжки за оцветяване в контурите и явно проблем по темата няма. Просто му мина водолейския инат по въпроса, особено когато не го отразявам - то не е интересно да се прави напук ;) Това с оцевтяването в контурите е от няма и година обаче, убедена съм, че щях да му лепна 20-ина диагнози, ако се бях впрегнала нещо по темата преди 2 години да кажем. Също така - отскоро спря с "абстрактните произведения" и взе да рисува хора, животни, дракони, Спайдърмен (горкия кУ се види). Много грозно рисува и точка. Разбира се какво е, ама не е изпипано. Еми няма талант за художник просто и не ми е драма да ви кажа.

Иначе за речта - няма да обяснявам де, то крушата не пада по-далеч от...майка си  :lol: Вече не съм сигурна дали не е по-добре до по-късничко звукът да е "у-у", или "ъ-ъ", защото от тях мога да се изключа. Виж обаче от картечен обстрел с всякакви въпроси, или разкази прекъсвани само от: "А ти изобщо слушаш ли ме? Според мен си гледаш компа!" - няма как.

НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #99 -: Февруари 23, 2016, 21:58:59 pm »
Благодаря за идеята, Блу, и на Пешека за пластелинените спагети  :).
Да, наистина са на периоди децата и сега е пластелиновият. Дълго време играеха основно с конструктора, строяха така наречените къщи, които в началото бяха високи кули само от един вид елементи, впоследствие къщите станаха по- обемни ... омръзно им, разбира се. Имаха период на писане (условно казано писане :) - чертички и всякакви драсканици), и това вече не е интересно.
Не знам след пластелина какво ще измислям  :). А, сега в паузите от пластелина четат  :). Отварят книга и почват на глас да "четат" с някакви измислени думи, или пък сядат на моя стол пред компютъра и "четат", гледайки в монитора  :).
« Последна редакция: Февруари 23, 2016, 22:22:22 pm от marsi »

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #100 -: Февруари 23, 2016, 22:12:29 pm »
Аз сигруно съм ви разказвала, но Деси може би е била към 3г., когато "четеше" на сестра си. В къщи много обичаме да четем, и може би още от 6 м. започнахме да й четем книжки и така ката ден и нощ. Детето гледаше в книжката и е научила наизуст дори по страници приказките. Идват ни едни приятели на гости и Деси хваща книжка и започва да "чете", дума по дума и разгръща страниците като свършат, събра им очите  :lol:
Деси също научи цветовете към 2 г., по колите, като отивахме и се връщахме от градина ги брояхме и познавахме цветовете. А Еленка милата, ако ви кажа че нито разбрах кога е научила цветовете, нито кога се е научила да брои, а пък да познава животните, формите и т.н. Само помня, че на 1 г. и 5 м. вече говореше с изречения от по 2-3 думи. Може би за всичко заслугата е на сестра й. Реже с ножица от край време, за разлика от първото на което купувах безопасна ножица, тя милата си режеше с к'вото докопа. :lol: Фината й моторика е толкова добре развита, че никой от преповадателите й не вярва, че няма 7 г. още. Не можеше да чете като тръгна в първи клас, сестра й можеше. Е сега чете гладко, дори не срича, без да съм й седяла на главата и 5 мин.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #101 -: Февруари 23, 2016, 22:24:37 pm »
Да, второто много по-бързо се развива от първото, защото се учи от по-голямото.

Пете
, София има какви ли не джаджи, за да прави фигурки от пластилин. На кутията пише от 3 години нагоре. Да, де, ама съседката й го дала без да видя дори. Имаше много гости на рождения й ден. И познай колко махнах от килима, но не всичко. Още не може да играе сама. Е, ако седна до нея или заедно правим фигурки, да. Има и такава спринцовка.  :lol:

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #102 -: Февруари 23, 2016, 23:01:20 pm »
Идват ни едни приятели на гости и Деси хваща книжка и започва да "чете", дума по дума и разгръща страниците като свършат, събра им очите  :lol:

Хаха, аналогична ситуация, на същата възраст, около 3г.
Отивам да го взема от градина (кооператив) и ме посреща учителят с думите "бързо, бързо, да видите Коко как чете на децата!" Влизам вътре и ги заварвам седнали на пода в кръг, нашият в средата - държи книжка, "чете" гладко и внимателно си разгръща страниците, точно където трябва. Оказа се, че същият ден една майка занесла книга ("Мустакатите бавачки"), която имахме вкъщи и бяхме прочели сигурно стотина пъти  :lol:



Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #103 -: Февруари 24, 2016, 00:15:51 am »
Coffee lungo, благодаря то много за подсказката с лесната ножица и тренажорите за писане. Дани е в 3 клас, левичар с лека форма на ДЦП вдясно, често не успява да запише план на урок или да довърши упражнение, защото е бавен. Не държи химикала правилно, сега ще опитам да помогна с тренажор.

При нас хипотезата за паралелно развитие на реч и фина моторика съвсем не се доказа. Имам чувството, че той компенсира физическите дефицити с по-бързо развитие на речта. На 16 месеца каза първото си цяло изречение с глагол, на 18 произнасяше правилно "Мицубиши", но проходи едва на 22. Фината моторика винаги е била проблем, в детската ненавиждаше ръкоделията. И до днес не изрязва съвсем точно по контур, дори с ножица за лява ръка. Сега ще пробвам с лесната, даже не знаех, че съществува.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #104 -: Февруари 24, 2016, 05:44:06 am »
Вени виждаш ли връзка при развитието на речта и по-усъвършенстваното боравене с ножица при твоето дете? Питам, защото има теория /на която аз вярвам и съм проверила въвъ времето/ според която развитието на финната моторика и развитието на речта са паралелни и вървят ръка за ръка. Обяснението е че при изследване с ЕЕГ, когато пазиента е накаран да говори се наблюдава активност и в центъра управляващ финните движения на пръстите на ръцете и обратно когато е трябвало да върши нещо с ръцете си е имало активност и в центъра управляващ речта.

Имаше първо експлозия в двата езика, като френския взе привес и после в моториката и цветовете, контур и т.н. От тази година рисува по-разбираеми картини и някак колкото повече развива езика, толкова по-напредва.
[/url][/url]
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #105 -: Февруари 24, 2016, 08:37:04 am »
Я да повдигна една нова тема. За тези с деца вече в училище - как отпразнувахте завършването на ДГ? Понеже днес ще имаме РС по въпроса. „Ще си говорим за ресторанти“ по думите на едната учителка. После обаче, когато децата доиграваха, разбрах от друга майка, че то и заведението и датата са избрани. Ама когато е студено не им виждаме очите на тия госпожи, ако специално не се качим да питаме за нещо. Та май ще си говорим с тях „на високо ниво“. На предишната среща едната госпожа ни обясни, как учебната година за ПГ6 приключва на 31.05. И със специалното благоволение на директорката може да продължи до 30.06. Още тогава ги репликирах, че аз знам друго, понеже се сетих какво публикува тук Джам. Отговори ми се, че „оооо, то това беше преди, те го промениха“. Ама с този тон дето и аз съм ползвала  :oops:, когато не ми се ще да свърша нещо, дето по принцип трябва да свърша. Аз както знаете не работа и реално не ми е проблем това, но много ме ядоса такова отношение и нагли лъжи. Питах Джам, тя каза да проверя в общината, намерих в нета адрес на общината, отдел „образование, култура ...“ Писах им с въпрос конкретно за децата от ПГ6 и ми отговориха хората. Че и неочаквано бързо ми отговориха (може би щото беше преди изборите :lol:). И ми отговориха това, което знам - до 14.09. е учебната им година. Та довечера ще повдигна и този въпрос, не че ме касае, ама мразя да ме правят на балама.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #106 -: Февруари 24, 2016, 09:04:07 am »
Я да повдигна една нова тема. За тези с деца вече в училище - как отпразнувахте завършването на ДГ?
Ние много рано организирате завършването  :lol:
Към средата на май имаха прощално тържество в градината пред родителите - с програма и т.н. За тогава им поръчахме една торта-книга. В края на май им организирахме в едно кафе детска дискотека със сокче, сандвичи, родителите в друга зала на свободна консумация. Много се забавляваха.
За оставането лятото - понеже за мен си беше огромен проблем, бях проучила въпроса. Пуснах едно заявление до директорката, че искам да останат в градината и лятото. На входирано писмо не може да пише "Не", защото няма право. Останахме, но таксата беше двойна т.е. плащахме и частта, която се поема от общината. имаше една госпожа от сборните групи, която всячески се опитваше да ме откаже да ги водя - много били палави ( моите?! ), не слушали, искаше да ги разделя двамата в 2 групи. Просто единия ден след последната реплика и обясних, че тя НЯМА право да ги разделя, и как 4 години никой не се оплака от тях, а тя сега за 3 дни толкова наговори. Казах и, че явно толкова са и педагогическите възможности щом не успява да задържи вниманието на вече научени на ред деца и ако продължава по въпроса с разделянето, да попита директорката дали има право без моето разрешение да прави каквото и да било. От децата разбрах, че през цялото време "мърморела", че били много (25 деца) и тези големите (моите и още 2) и идвали в повече и малките да не играели с тях, за да станели по-малко. Спря атаките с разделянето, защото казала на директорката, но тя забранила ;) След няколко дни едната тяхна учителка се върна от отпуск, говорих с нея и тя си ги взе отново и всичко си стана пак спокойно. Просто заместващата от мързел искаше да е с група без деца.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #107 -: Февруари 24, 2016, 09:44:56 am »
И двете ми деца си завършиха ДГ с тържество организирано от тях и госпожите в ДГ. Занесахме почерпка, купихме на всички деца еднакви подаръчета, цветя и подаръци за госпожите и леличката, веселба, снимки с госпожите и те така. Все пак завършват ДГ, не 12 клас. Няма нужда да им правим балове на всяка завършена година, щото то голямо постижение  :lol:
Целия мастраф ни струваше по 40-50 лв. за подаръците на децата, гопосжите и почерпката....
Аз съм споделяла, че за госпожите и леличката на Деси, купихме ваучери за екскурзия до Италия, струваше ни по 30 лв., а колко се зарадваха жените да не казвам, останаха много доволни от екскурзията  :)
След това за Ели изобщо не се бутах в организацията, защото ми дойде вече в повече, та само попитах колко пари искат и туй то, даже не знам какво купиха на госпожите  :P
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #108 -: Февруари 24, 2016, 09:52:24 am »
Ах, гадина! и3винете ме, ама може ли да настройва педагог деца срещу други деца и то щото я мър3и?! Думи нямам. Мими, те пак че поне са си двамата да се подкрепят. Ако е самичко дете и по-чувствително не ми се мисли как би му се отра3ило такова отношение. В нашата градина преди 1г по3нато дете в последната група с голяяям 3ор го ставиха до края на юни в сборната група и то сякаш кой 3нае какъв компромис му правят. И после до 15 септември го "гледа" основно батко му, който е на 14-15г. Да оставиш от 3ор дете дете да гледа, щото ги мър3и госпожите. Като са им големи групите, да спрат да се раждат деца, че да нямат много работа. Ама туй то манталитетът, че са на "държавна" работа - никой не мой ма пипне, всички са ми длъжни да ми търпят простотиите, щото съм много важен. У нашето село, се мусят да 3аписват "бели" деца, щото мургавички има прееедостатъчно и майки те им нито работят (т.е. могат да си ги приберат в 16:00 и да им търпят отпуските по 2 месеца), нито има претенции нещо да им обра3оват децата ;) Па ние, интелигенцията  :P, трябва и на работа да ходим и искаме и децата ни да правят нещо в та3' градина - не само ТВ да гледат. Ох, много ми е болна тая тема, а като си помисля, че в училище не стават по-добре нещата... И3винете ме 3а словои3лиянията  :oops:
Жбрул, и мойто е от те3и - много дрънкащите  :lol: Направо главата ми гръмва понякога. На всеки отговор следва нов въпрос, плюс неговото мнение. А вечер като почне да философства, а баща му да си усилва новините, че не можел да ги чуе от него, и малката ако не е на кеф и мрънка... Пътуваме снощи и той "мамо, 3ащо има луна цял ден, колко е хубава та3и луна, къде се скри та3и луна, не искам да има по цял ден, искам да има" И така 15 мин ода 3а луната :) Това е само кратък пример. Още не ми се е "карал", че не го слушам, ама има време.


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #109 -: Февруари 24, 2016, 12:12:00 pm »
аз ако съм на Пешек, ще ги попитам тия гужи в прав текст - готови ли са да се подпишат под тия  твърдения "това го отмениха" и след това ще им прасна отговора на общината.

аз лично отидох при директорката с писмото на общината, праснах й го на масата, тя се сгърчи като кисела краставица, въздъхна и рече - еее, толкоз години сме ви го гледали, ще ви го изгледаме още 3 месеца, айде...

сладуранка. всичките са еднакви, колкото по-малко деца лятото, толкова повече икономии и премии в джоба. ваша грижа е да не допускате да ви лъжат.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #110 -: Февруари 24, 2016, 12:15:07 pm »
Завършването на Митака бе едно от най-вълнуващите преживявания за мен откакто съм майка!
В една зала на бизнес сграда до градината децата направиха "представление състезание"
с въпроси върху материали от подготвителната група.
Връчиха им свидетелствата под една арка от цветя, почерпиха се с торта и това е.
В онзи момент брат ми бяха в чужбина и племенницата ми получи "бутафорна грамота  :thankyousign: Гери ",  за завършването си с нашата група независимо, че живее в Пловдив. Получих пълното съдействие от директорка и родители, за да се случи това, защото знаех какво преживява детето.

Та Пеше, рибата от главата ....ние имахме РС снощи във връзка с кандидатстването в 1ви клас,
тя е традиционна провежда се всяка година! Директорката кани 4 училща в района, идва директора и
госпожите, които ще поемат първолаците и се презентират!
За мен много полезна среща, независимо, че Калина ще е в училището на Митака,
е уважително да присъстваме, защото рядко има директори да мислят по този начин
и да предоставят тази възможност за информация!

Сега на въпроса ти, който бе зададен и на нашата Директорка, която присъства на тази среща,
аз самата съм виждала кандидат първолаци на 14 септември в двора на градината и на 15 на училище, тя каза "Имате право, подавате заявления, но децата са разпределени в сборни групи!"

Ще ми липсва ДГ .... но трябва да гледаме напред!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #111 -: Февруари 24, 2016, 12:16:39 pm »
Ние правихме по едно прощално тържество и при двете деца - кратка програма пред родителите, около 40-45 мин (нещо като театър, подготвен от групата с текст и песни; прочувствено слово от директорката, изяви на каратисти, гимнастички, народни танци и де що извънкласна дейност са имали), подаръчета за децата и за госпожите, осигурени от нас. После родителите вън, да си обменят информация за училища и летни ваканции или да пият кафе наблизо, а за децата торта и каквото сме донесли за почерпка и още 1.5 ч веселба в самата ДГ, с водещ, танци и бяс в стаята и на площадката пред тяхната стая. Братя и сестри също бяха добре дошли за танците.
Имаше идеи за детски клуб или подобни, но и в двата случая ги отхвърлихме още на първата РС по темата - все пак се прощават с градината и особено ако е хубава и просторна, е пълна глупост да ги завреш на непознато място, вместо да си обходят своите си местенца за последно.

В нашата градина си ни казаха, че имат право да я посещават до някое време през септември. Не е имало сумтене и опит за по-ранно изгонване никога.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #112 -: Февруари 24, 2016, 13:11:38 pm »
Джам, не съм се сетила да я накарам да се подпише госпожата, ама и днес ако се пробва пак с тоя номер, ще я накарам. Аз след като получих отговор по съвет на една от майките, публикувах на страницата на градината „снимка“ на екрана с отговора. Току що писах и на инспектората, когато и те ми отговорят и този отговор ще лепна на стената им.
А за празнуването - искам са чуя с ушите си, какво са намислили и тогава ще беснея :lol: Понеже чух нещо за р-т Марица, а той хем е голям, хем скъп. За кича, който е сътворил Ветко няма да говоря.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #113 -: Февруари 24, 2016, 13:27:09 pm »
А за празнуването - искам са чуя с ушите си, какво са намислили и тогава ще беснея :lol: Понеже чух нещо за р-т Марица, а той хем е голям, хем скъп. За кича, който е сътворил Ветко няма да говоря.

Тия пък... 8O А бални рокли, смокинги и симфоничен оркестър няма ли да има по повод завършването на ДГ? Скоро си гледах един детски албум (черно - бял) и тържеството за приключване на ДГ си беше като другите там за годината, които правехме. Във физкултурния салон на градината - родителите бяха публика, ние правехме някакви представления с песни и танци и така. Накрая сме седнали всички на столчета за обща снимка гледах и стискаме някакъв набор от книжки вързани с панделка. Това са били подаръците. Да си призная - не го и помня този момент, понеже така мразех ДГ, че явно съм се постарала да го забравя, наред с всичко друго там.  :lol:

Хайде сега...по-модерни са времената, тържествата не са толкова соц и са за веселба на децата, а не за демо на мама и тати какви чудеса е научило отрочето в ДГ, ама това със заведения, парти-центрове и пр. по този повод - ми е неуместно на мен лично. То до завършването на ДГ на Дани има още към година и половина де (той щото се уби да ходи нали... :lol:), но като стигнем дотам - за мен бива да има някакво парти в самата градина за децата. Да кажем голяма тематична торта, някакви напитки, музика и танци за децата и толкова. Ако от градината решат децата да ни изнасят на нас представления - ок, ако не - не, за мен е все едно да си призная. Но някакви селяндурски грандоманщини, като споменатата от Пешето - абсурд да подкрепя. Ако ще има подаръци за персонала - ще оставя грижовните майки да мислят какви и ще се включа със съответната сума само. Аз имената им не помня на госпожите (освен на първата), камо ли да знам какво би им се понравило на тези жени.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #114 -: Февруари 24, 2016, 13:39:48 pm »
И в ДГ на Коко - тържество, вкл. и прожекция на част от предните им тържества през годините. Как се забавляваха децата, като се гледаха можете да си представите.
Бяха наели една голяма зала със сцена в НБУ.  После - парти в кафето там, с торта. Малки подаръчета за децата, от ДГ.
Там им връчиха и "грамотите" от всички допълнителни дейности, които са посещавали през годината.
От нас за г-жите подарък фотоапарат,щото винаги молеха някой да им занесе като плануват нещо по-интересно.
За посещение през лятото не знам, не съм се интересувала.



*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #115 -: Февруари 24, 2016, 13:48:31 pm »
Да, и е края на май месец, времето е прекрасно, всяка градина има двор, нека си потичат и поиграят децата след тържеството.  :)

Добре че беше това тържество та и аз да се запозная с родителите на децата от групата на Ели, защото умишлено не се бутах в родителския актив и странях. Та тогава в двора, говорейки си с родители идва една майка при мен и казва - Вие ли сте майакта на Елена, аз от кога искам да разбера кои са родителите й.. и аз застинах, познайвайки я реших че е ступала някое дете. Казвам, да аз съм, какво е направила?
Жената се размаза - аз искам да Ви поздравя, имате прекрасна дъщеря, такова дете не съм срещала второ .. и аз ей така  8O казвам, ама какво е направила?
Ами една сутрин оставям моя син и тя чака на врата и влачи едно друго момиченце за ръка и пита дали аз съм майката на Н. и казва, ние с А. трябва да Ви се извиним, вчера обидихме Н. без да искаме, извинихме му се, но трябва и на Вас да се извинимим и бута А. да се извини и тя  :lol: (говори на вие, жената впечатлена от факта)
След една седмица казва, оставям Н. и го целувам, тя пак се мота там с едно момиченце и то започва да му се подиграва, Н. ти си бебе, майка ти те целува, а Елена, казва, го хваща за ръката и му казва - Не й обръщай внимание, естествено, че майка ти ще те целува, кой друг  :lol:
Аз загубих и ума и дума, и само промълвих, че нямам много заслуга и че тя просто си е такава. Та така  :)
Сега са в едно училище с момченцето, но в съседни класове и майката много съжалява, че нейния Н. не е с Еленка  :lol:

Та на мен това ми е спомена от тържеството на Ели, а от на Деси, как годпожата й ме прегърна и каза, че такъв випуск деца и родители отдавна не са имали  :) Мили спомени  :)
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #116 -: Февруари 24, 2016, 14:37:01 pm »
И на мен ми се струва, че едно тържество в самата градина е предостатъчно с разни дреболии за ядене за децата, ох, при вас пък не може да се вкарват отвън, трябва торта със сертификат. Добре, че при нас е друго. И да се учуди човек как пък на никого не му е станало лошо от сладкишите, правени от родителите.  :lol: Нека бъде торта, нещо за пиене! И ако прецените, някакъв подарък за учителките. При нас някои родители не дават изобщо. Не си четат имейлите ли, не се интересуват ли, не знам. Но не си мислете, че сте длъжни, защото не е така.

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #117 -: Февруари 24, 2016, 16:37:45 pm »
Само като си помисля какво ме чака догодина и ми прималява. В нашата градина "абитуриентите" празнуват в ресторант, тип "сватбарски"  :lol:. Миналата година слушах съседка и майки на други деца от групата на дъщеря й - то тоалети обсъждаха, то куверти... В нашата група аз съм най-запънатата майка  8). Не се притеснявам да питам "защо" и да казвам какво мисля. Затова едната ни госпожа е коментирала пред друга майка, която пък ми е близка, че "майката на Теди все от нещо е недоволна". За техен ужас съм касиер на групата и режа от раз всички глупави прищевки. Преди Коледа ми направили списък какво им е нужно и чета - пънч, голям, снежинка и елхичка. Питам защо е това? Да направели коледни картички. Хайде, моля, 30лв излишни нямаме, научете децата да изрязват снижинки и елхички от хартия. Та, представям си за "бала" какво ме чака...
     
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #118 -: Февруари 24, 2016, 17:45:39 pm »
Значи да занимават децата целогодишно отказават или се дърпат, но на изпроводяк банкет искат...

Аз бих отказала категорично да участвам в такива панаири на ниво детска градина. Всичко там се прави за благото на децата и такива "празненства" за мен са анти-възпитателни. Жестът на признателност към учителките и формалната раздяла с тях изобщо не се осъзнава от децата с подобни прояви.

И бих ги попиталал директно тези учителки нямат ли други поводи и начини да се гощават на ресторант, ами до невръстните дечица са опрели?
« Последна редакция: Февруари 24, 2016, 17:47:10 pm от цигу »
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #119 -: Февруари 24, 2016, 18:54:53 pm »
Цигу, общо взето, проблемът не е в учителките и техните желания. Родителите се натискат и организират такива ресторантски събития.
     
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #120 -: Февруари 24, 2016, 19:28:28 pm »
Тогава народът напълно е полудял. Вече нищо не разбирам.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #121 -: Февруари 24, 2016, 19:31:35 pm »
Тогава народът напълно е полудял. Вече нищо не разбирам.

Ами...избиване на комплекси е в общия случай, от страна на родители с повечко пари ;) Ей така да си покажат на другите възможностите (високите финансови и ниските интелектуални), очаквайки някой да им ръкопляска. Ако не им ръкопляскат - надяват се поне на завист, която приемат като признание за своите "успехи". Това е в общи линии "за разбиране" по тези казуси.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #122 -: Февруари 24, 2016, 19:57:56 pm »
Ми не... не е от тези с многото пари. Тях поне да ги разбереш.
     
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #123 -: Февруари 24, 2016, 20:18:25 pm »
И на мен ми се струва, че едно тържество в самата градина е предостатъчно с разни дреболии за ядене за децата, ох, при вас пък не може да се вкарват отвън, трябва торта със сертификат. Добре, че при нас е друго. И да се учуди човек как пък на никого не му е станало лошо от сладкишите, правени от родителите.  :lol: Нека бъде торта, нещо за пиене!

Така празнуват и в градината на сина ми в края на учебната година. Акцентът е върху концерта на децата - изкарват ги вкупом на сцената, понякога с костюми, изработени от тях самите в продължение на седмици, и пеят дружно без акомпанимент, само една учителка им помага с думите.

Понякога носим сладкиши (домашни или купени) и плодове,в стаята на всяка група поотделно. Понякога ни събират в салона на градината и по-големите на възраст групи ни приготвят лесни сладки и курабии.

Миналата година след концерта пуснаха децата да играят на трамплини и надуваеми дворци и пързалки, наети за няколко часа в двора на градината. Който пожела, си поръча и пица. Раздаваха сладолед на всички. Това за мен е автентично детско празнуване, в което децата участват активно.

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #124 -: Февруари 24, 2016, 20:21:12 pm »
Мина срещата. Като разгледахме офертата се оказа, че за 22 лв получаваме 2 часа в зала с анимация, украса на залата, по 1 балон с хелий за всяко дете (връх на подаръците) и парче торта. Балонът струва 3,50. И като сложиш сокче, водичка и за мама / тати баре по 1 кафе ..... Отделно албуми, подаръци за госпожите и то .... отиде. Пък и се оказа, че не само мен ме притеснява идеята за празнуване в Марица. В града този хотел е от големите и скъпите, тежкарски така. И като знам кой е собственика и как го влече мутро барока .... Но там се правят баловете на средношколците, та се запитахме, ако сега празнуват завършването на ДГ там, къде ще следва да празнуват истинския си бал? В Дубай може би. Изнерви ме една майка и си показах рогите - еее толкова ли ти се свидят 30 лв? Викам ми да, свидят ми се. Ама за цигари ще ги дадеш, а за детето .... Казах ѝ, че за неща, които според мен са безсмислени - да свидят ми се и предпочитам аз да ги изпия и изпуша, но на тоя лаф „ама то за детето“ не се връзвам. Пък и какво толкова става - завършва градина (задължителна м/у другото) чудо голямо станало, та да го превръщам в специално събитие. Пък и на какво ще го науча детето, че мама кандисва на всяко безумие щом е под лозунга „за детето“.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #125 -: Февруари 24, 2016, 21:32:00 pm »
Ми не... не е от тези с многото пари. Тях поне да ги разбереш.
А, моделът "голо на голямо" са още по-често срещаният. Демек - напъни да се демонстрира стандарт на живот, какъвто реално не могат да си позволят. И демото върви по всички флангове, вкл. и в такива случаи като обсъждания. Всякакви изтрещялки има вече.  :lol:

Аз може и да съм голяма консерва, но нито "завършването" на ДГ го броя за оаосбено събитие, нито ако го преброя за някакво - считам, че следва да се отбележи, като това което разправя Пешето. То явно не само аз съм консерва оттук списващите де. Съгласна с цигу, че ако нещо ще се прави - следва да е в описания от нея формат и изцяло насочено към децата.

Всъщност - до момента достатъчно пъти се оказа неизбежно "ресторантско парти" за рождения ден на Дани и не, че лошо се е получавало, но едно е да нямам друг вариант и съвсем друго да имам - и то доста по-добър и зорлен да тикам детето по ресторанти, сред лято, че да му правя "мини бал". Не, благодаря!
Хайде, за рождения му ден...първо сред зима, второ у нас не е 300 квадрата - няма къде да събера родители с деца (освен един върху друг) и в крайна сметка - налагаше се да е заведение с хубав парти център детски. Естествено, в Ст. Загора поне - заведения с хубав детски кът - никога не са "просто кафене", а задълже са ресторанти. И понеже щеш не щеш ще седнеш там, за да играе детето - цените са надути. Нашите деца още са малки - няма как мама, или тати да го докара, да си е само детски РД и след 3-4 часа да дойде да си го вземе (както се практикува с учениците например). И следва якото дране...  По-миналата година например, само за детския център плащахме по 4лв. на ЧАС на ДЕТЕ (май бяха 13 деца, не помня точно) и това е с отстъпката, иначе е 6лв. на час. Оттам насетне е... тортата - ясна (като ще е за деца и толкова гости - хем дизайна плащам, хем по-големичка трябва - айде 130-140лв.), те децата играят, не ядат особено - пиците и пържените картофи така си и останаха половината, сокчета и води, кое каквото си харесало...това за малките. В другата част на заведението (между двете има топла връзка) - мини сватба нали. Родителските двойки на гостите на Дани, мои приятелки, баба, дядо, чичо и пр. - 20 парчета още, че и отгоре. Ами няма как хората да стоят 3, 4, 5 часа на по едно кафе, все пак съм ги поканила на празник и то вечерно време, делничен ден - нормално да са гладни, да пийнат нещо. Като ти почва от 6 лв. една салата - нататък ясно. Не, не ми се свиди, супер приятно се получи, ама както и да го въртя - това са 1500лв. за един детски РД с всите екстри и без подаръците на Дани от нас. Ами сори, ама аз за себе си не съм правила някога РД за такива пари, пък някак, ако го направя за толкова - барем ще му се насладя доста по-осъзнато.  :lol:

Що го разправям това? Ами ей тоя масраф да се направи за "завършването на ДГ" е наистина безумно и напълно излишно откъдето и да го погледна. Като опрем дотам - да има късмета някоя майка от групата да настоява за такъв панаир, ха познайте както съм "бяла и добра" какъв ще е панаирЯ.  :lol:

НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #126 -: Февруари 24, 2016, 23:02:11 pm »
При Ели купона си беше така да се каже за децата. Заведохме ги след тържеството в градината в една пицария до градината с голям двор и децата щръкляха, изядоха по едно парче пица и по едно торта и това беше, не помня какви пари е било, но не беше нещо особено. Иначе вече втора година, една от майките успява да ни организира родителите на десетина от децата да се събираме от време на време да играят заедно, а и се виждаме по рождени дни.
При Стефан не знам дали ще им правят нещо, той нали е вече първокласник, но пък когато имам възможност го водя в градината да си играе с децата, а аз си говоря с госпожите му. Те и двете са такива слънца, че ми беше голяма мъка, че се разделяме с тях, но такъв е живота... Поне съм поръчала, ако правят албум на групата, да ми кажат, че да го заведа за снимка, че да си ги има за спомен и приятелчетата и госпожите :).


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #127 -: Февруари 25, 2016, 09:51:04 am »
Момичета, как е организиран пропускателния режим в детските градини на децата ви?
Питането ми е свързано с промените, които ще правят в нашата ДГ от 01.03. Сега всеки родител води детето си до вратата на неговата група, там детето сваля външните обувки, връхни дрехи и слага пантофи и дрехите се прибират в гардеробче. При взимане родителят звъни на домофонен звънец на входа на градината, представя се кой е и за кое дете, госпожата отваря и всеки самостоятелно отива до групата да си вземе детето.
Сега имат заповед от кмета на района (Надежда в София) да се ограничи достъпа на външни лица до етажите на градината и децата ще се дават на учителката на входа на градината и тя ще ги води до групата, съответно всяко дете само ще се облича и съблича на идване и тръгване. При тръгване схемата ще е подобна. Ще сложат и видео-камери на входа и като позвъни родител за взимане на дете учителката ще може да го види.
Начинанието е добро, защото тази вървилня трябва да се спре, първо от съображения за сигурност, защото в момента наистина е разграден двор, а и от хигиенна гледна точка. Особено сега като е дъждовно, снежно се нанася голяма мръсотия, бацили също. ... Но притесненията ми са в организацията, която са създали при приемане - от 1 вход трябва да се приемат 200-250 деца (макс капацитет е 280, но той едва ли се достига в болнавото време), което се случва обичайно в рамките на около 30-40 мин. Отделно учителките ще търчат нагоре надолу по коридорите да посрещат и водят деца. Има вариант да отворят още един вход, за да се облекчи потока, но това още не са го обсъждали, възникна като предложение на родителската среща.
Като минат 3-4 седмици с новата организация вероятно пак ще направим родителска среща, за да обсъдим какво може да се подобри и затова питам как е в другите градини и работи ли добре?
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #128 -: Февруари 25, 2016, 11:37:44 am »
Dodich, при нас е така от време оно. Сградата е стара, строена именно за детска градина, разбирай с мисъл. На 2 етажа е и има помещения за по 2 групи на етаж. Долу си има централен вход, който е за всички и отделни входове от двете страни за групите на 1 етаж. Там са 1-ва и 2-ра група. За 1-ва група се отваря техния вход, там родителите могат да ги въведат, помогнат със събличане и събуване. През този вход и си ги взимат след това. Така пак могат да помагат. Когато децата стават 2-ра група, този вход не се отваря, а се учат да си ползват централния. Събуват се и с обувките в ръчича отиват до гардеробчето си. После се качват на втория етаж - и пак така - издаваш на входа, събува се и се качва горе. При взимането, след ремонта сложиха и домофони с камера, звъниш, казваш кого взимаш, ако не те види или познае г-жата и така. Най-малките си ги предаваш на госпожата директно в стаята. По-големите ги посреща мед. сестра, някоя дежурна госпожа или ... не знам кой, че при нас тати води. Но госпожата няма как да остави 20 деца сами, та да слезе и да посрещне 21-вото. Системата за мен е добра, но има 2 недостатъка - качат ли се горе и нямаш достъп до учителката, освен ако специално не се качиш да я видиш. Вторият недостатък е индивидуален и се дължи на моето Ники - засечем ли се с родител на дете от нейната група, особено на приятелка, си отвисявам долу едно 15 - 20 минути. Те слизат да си носят обувки, якета едно по едно, па правили нещо си там - носи се отделно, па ги връщаш няколко пъти да си вземе и ръкавиците и шала и ... Между другото те се заиграват в коридора, залисват се - абе купона е пълен :lol:
« Последна редакция: Февруари 25, 2016, 11:42:24 am от Pesheck »
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #129 -: Февруари 25, 2016, 13:20:55 pm »
Dodich, в първата държавна градина, където ходи Мия нямаше абсолютно никакъв режим. Можеш да влезеш, да вземеш колкото деца искаш откъдето искаш и може никой да не те спре и да не те види. Пълна безотговорност. В последната градина, в която ходи, която беше на светлинни години от първата във всяко едно отношение, имаше охрана. Влизахме с децата във фоаето и после сами отиват към групата си, когато ги прибирахме, се обаждахме на телефона в групата и ги изпращат. Никога не сме имали проблеми. Когато съм искала да говоря с учителката, никога не ми е отказвала.  при децата остава лелката.
<br />[link=http:
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #130 -: Февруари 25, 2016, 13:34:31 pm »
Dodich, и в градината на Коко никога не са ни пускали вътре. Посрещаха и извеждаха децата във фоайето, където са им гардеробчетата.
Но тя беше малка, на един етаж, нямаше проблем с организацията.



*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #131 -: Февруари 25, 2016, 17:25:12 pm »
Благодаря за споделеното. Очевидно в София тенденцията е да се ограничава достъпа на родителите и в повечето градини вече се практикува, но нашата е голяма - с около 250 редовно посещаващи деца, на 2 етажа, дълги коридори и организацията такава каквато я предлагат нещо не ми вдъхва доверие. Искам да се подготвя по темата как е по другите места, за да мога да се мотивирам с разумни предложения ако се наложи да "скачам" на следващата родителска среща.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #132 -: Февруари 25, 2016, 18:25:29 pm »
Додич, в градината на Дани рядко съм ходила, но когато се е случвало - вратата е с "топка" отвън и няма как да я отвориш. Има домофонна система и на звънците пише кой за коя група е. И когато съм го водила аз и когато съм го взимала - звъня и идва учител, или помощник-учител да го вземе, или доведе. Когато го взимам - казвам за кое дете идвам разбира се. Ако го оставям - влизала съм до антрето с гардеробчетата, но не го събличам и преобувам аз, а госпожата. Когато го взимам - както дойде  е по този въпрос - аз, или тя, докато си говорим за него. Но той е вече голям де, та сам се облича и обува и обратното, та аз си говоря с учителките му просто.
Лично за мен - това е добре, като система. Не бих желала, който и да е да има лесен и свободен достъп до място на което е детето ми, освен оторизирания персонал. Веднъж може да стане сакатлък - то стига. Я някой луд да влезе, я родител дори, който нещо е изплискал легена и да пострада детето ми.
При нас са малко деца и доста персонал и този режим не е проблем. Не знам наистина при 250 деца ДГ как сработва тази система... :? Може би достъп на родителите до някакво общо помещение вътре в сградата, където спокойно да изчакват да бъде доведено тяхното дете там, а не за всеки да се отключва и заключва врата и някой от персонала да води детето по упоменатите дълги коридори. Нямат толкова персонал според мен, че технически да е възможно това. При нас все пак са 4 групи с по няма и 20 деца (по списък), с по 2 учителки на група + "лелки" и не е дерт.
« Последна редакция: Февруари 25, 2016, 18:28:09 pm от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #133 -: Февруари 25, 2016, 21:11:10 pm »
Dodich, обикновено има пик на водене/вземане. Случвало се е да влязат тумбичка (2-3 дечица с един човек от персонала). В яслата родителите нямаме достъп. Звъниш на домофона на неговата група (бутончета са с различни цветове освен надписите). Има бутонче и за старшата сестра. Идва човек от персонала и взима детето на входната врата. Като го прибираш казваш за кое дете идваш и ти го водят облечено и обуто. Като съм ходила да го взимам след обаждане, че не е добре, пак ми го водят на входа облечен и обут, само че тогава аз лично се обаждам по GSM-а, да не будя другите, че се е случвало все по обедно време. ОДЗ-то има три входа и допълнителна сграда (там не съм наясно как е), отделни за различните групи (яслени и градински). Има камери за наблюдение на двора от охранителна фирма, вътре в сградите - не. Срещите ми с касиерката се случват от друг вход, такси се приемат в началото на месеца сутрин от 07:30 до 10:30 и там винаги има човек от персонала или охраната.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #134 -: Февруари 25, 2016, 23:41:35 pm »
В нашата красноселска градина, на входа направиха едни рафтове разделени на кутийки, в които оставяхме на децата външните обувки и им обувахме вътрешните на влизане, а родителите си слагахме калцуни и си водехме децата до групата, където имат нормални шкафчета, за оставяне на дрехи. При взимане, пак обувахме калцуни и си отиваш до групата да си прибереш детето и на входа му сменяш обувките. Така, хем е чисто хем се виждаш с учителките. Минуса на мен ми беше, че едни от вътрешните обувки на Стефан бяха изчезнали от рафтчето на входа и се появиха половин година по късно, когато вече не му ставаха. Просто на всеки от входовете имаше рафтчета за деца от 4 групи и те рано или късно, все някое си слагаше обувките на "чуждо" място или пък имаше еднакви обувки и си ги объркваха, но като цяло мисля, че е добра организацията.
Сега в училище влизат с чипове... и слава Богу, още не са ги загубили  :lol:.


Imagination sets the spirit free into a distant land of fantasy;
close your eyes and you will see within your mind there lays the key.

Почивай в мир мамо - обичаме те!
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #135 -: Февруари 26, 2016, 00:26:51 am »
Затова надписвам отвътре пантофите, което не попречи на сина ми да си загуби единия пантоф в училище. Не знаел къде е. Просто му купих следващия размер. Какво да го правя?! А за шапки и шалове да не говорим. Уж има едно въже, на което висят загубени вещи, но нашите ги няма там. Къде са се изпарили, просто не знам.

Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #136 -: Февруари 26, 2016, 04:03:22 am »
На моят хубосник му разясних, че ще му взема от спестените пари за нови ръквици,  хубави и до -30 ако пак ги изгуби. Цяла зима ги губи и после ходи и си ги намира. Много си цени спестяванията и откакто пскъса новите маратонки и си купи сам нови, опитва се поне да е внимателен. За което получава различни поощрения. Например час на компютъра в ден различен от петък.

Хитлер,,приятно ми е :) според свеки съм злаааа кат батето с мустачките
[/url][/url]
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #137 -: Февруари 26, 2016, 04:22:44 am »
За загубени, намерени и погрешка взети вещи мога да напиша книжка джобен формат!

Блу, Кай и Митака 1/1 - Мамо, няма ми гуменките за физическо, не са в шкафчето
проверих, "подредих си го" няма ги. В първи клас може и да съм ходила в началото
веднъж да търсим заедно нещо, но втори не,  няма да отида, защото смятам е голям.
Госпожата ми подсказа, че може да са под самите шкафчета, споделих му да си види.
Мина месец и ми звъни - Мамооооо, намерих си гуменките! Ама да ги донеса да ги изперем,
че са малко прашни  :lol: "някой" ми ги е сложил под шкафчетата.
Погрешка се е прибирал с чуждо яке, жилетка е забравял на двора, тях пък в един огромен
панер при охраната ги слагат.

Вчера другата крайност прибраната Калина дала дъждобран на баща си убедена, че е нейния,
връщах го следобед, защото нейния е у дома  :P

И в градината, и в училището организацията на входа е аналогична с описаната от момичетата.
Затегнат е пропускателния режим, домофон система със звънец и камера, а в градината
дори попълваме декларации с поименно описани хората, който ще взимат детето.

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #138 -: Февруари 26, 2016, 08:53:00 am »
A моля, моля, не се бутайте в А група, не джобен формат, ама А4 книга мога да напиша за Десиславка и загубените й вещи :lol:
Вени, и аз доста отдавна съм го въвела това със спестяванията, защото е голяма скръндза, ами да ти кажа имаше временен ефект, след това явно претръпна и нямаше много ефект. :lol:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #139 -: Февруари 26, 2016, 11:17:25 am »
A моля, моля, не се бутайте в А група, не джобен формат, ама А4 книга мога да напиша за Десиславка и загубените й вещи :lol:

скрий се, бе!  :P къде се буташ и ти, с вашия сребърен медал... елате тука, да видите кой е шампиона по губене...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #140 -: Февруари 26, 2016, 11:36:33 am »
а свате, битката ще е оспорвана  :lol:
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #141 -: Февруари 26, 2016, 13:01:43 pm »
И аз се нареждам в тази битка, че съм по 2 ;) Последно от сряда - изгубихме кутията за храна и вилицата в краткото разстояние между стола и стаята. Забравяна на всевъзможни места по няколко пъти, вече се изпари. Казах на Криси, че ще яде от торбичка с ръцете, щом не си пази нещата  :lol: А другия дребошляк от несесерите - вече не броя колко пъти съм ги зареждала наново.

П.П. Да се похваля и тук с малкия ми медалист - Криси има бронзов медал от международно математическо състезание  :oops: . За първо явяване се представи повече от добре. На Дани малко не му достигна, но той си е виновен, че бърза и не чете докрай условията.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #142 -: Февруари 26, 2016, 13:10:47 pm »
Aaaa Мими, аз зареждането на несесера изобщо не го броя вече, но то в първи клас е така, вижда ти се драма и той. Колко суитчъра, шапки, гуменки имаме дето се изпариха, та моливите, химикалите, острилки, ножички... хич не ги водя на отчет. В началото на годината ако искаш вярвай купих по 10 бр. от всичко, че викам две са, да има. Ми тя Деса ги изконсумира всичките, а Еленка с една ножичка и второ леписло си кара детето от начало  :lol:
И якета разменя, учебници, бележник губи...  :lol:
Добре, че все й е гореюо та не й слагам по 2 ката дрехи, щото винаги единия е загубен. Което обаче не е гаранция де, веднъж се прибира с моето яке, че беше по къс ръкав. Сигурно се поватярм ама отивам да я взема, ноември е било, времето топло и тя с къс ръкав и суитчър, няма яке, та, казвам хайде обличай суитчъра и да тръгваме, а тя ме пита - ама аз имах ли суитчър и на отговора да последва, а той как изглеждаше  :lol: :lol: Та, така обляках й моето яке, че някак неудобно по улиците детето по къс ръкав, а майка му добре облечена  :lol:

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #143 -: Февруари 26, 2016, 13:50:49 pm »
Мими, поздравления за успеха на Криси!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #144 -: Февруари 26, 2016, 19:43:47 pm »
Благодаря, Джам :)
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #145 -: Февруари 26, 2016, 20:42:23 pm »
П.П. Да се похваля и тук с малкия ми медалист - Криси има бронзов медал от международно математическо състезание.

Браво на невръстния математик! Това е истинско постижение.

Мими, моля те сподели какъв подход имаш към децата, за да харесват математиката.

Наскоро ме порази едно много уместно твърдение в статия, че учим децата на букви и четене по всевъзможни начини, но математическата грамостност не отстъпва по важност. И тя също трябва да се развива отрано, с методи и подходи според възрастта. Например, дори малко дете може да схване понятието за размери и пропорции с конкретни примери от ежедневието. Авторът твърдеше, че ако повече деца пристъпят към математиката по този начин отрано, по-малко възрастни после ще твърдят, че са зле с математиката и я мразят.
« Последна редакция: Февруари 26, 2016, 20:47:44 pm от цигу »
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #146 -: Февруари 26, 2016, 20:48:19 pm »
Мими, браво на Криси, това е талант, развивайте го  :P
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #147 -: Февруари 27, 2016, 01:07:00 am »
Браво на малкия медалист :) Мими, сподели, наистина, аз като един математически инвалид искам да НЕ възпитам това усещане в Ники :)

[/url][/url]
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #148 -: Февруари 27, 2016, 09:18:20 am »
Мими, и аз като Вени - първо поздравления за постижението на малкия математик. И второ - самата аз съм яко скарана с математиката и искам, ако може детето да не върви по моите стъпки. Таткото би следвало да е по-добър с математиката от мен, инжинерин е все пак. Той обаче е много зле с обясненията. Чух го веднъж, как се опитва да ѝ обясни нещо, ама така го обясни, че и аз дето по принцип го знаех, не можах да разбера за какво говори. :lol:
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #149 -: Февруари 28, 2016, 15:22:30 pm »
Мими поздравления за двамата математици!
Момичета, мисля, че много ценни идеи се раждат в месечните теми и после се загубват.
Скоро търсих в стари теми  :oops: някой, някъде беше предложил книжка за момичета подготвителна-първи клас... беше по времето когато обсъждахме таласъмчето и ставаше въпрос за някакви помпони или нещо такова, които живеят в килер...  :oops: ами половината неща съм забравила и даже кой ги беше предложил не помня. Склероза!
От тази тема ще се загубят на Вени идеята с цветните кръгове, коментарите ни за писането и финната моторика и евентуално новите неща за математиката, които и аз чакам с нетърпение! Та предлагам тези неща да се събират в подфорума Игри и развитие. Когато се създаваше точно за такива разговори ми беше идеята, но нещо не потръгна, може би сега ѝ е дошло времето?! Аз наистина вече си обещавам за да седна и да посвърша малко работа в тази насока
Опитвам да ви изпратя една презентация за математически представи 2 или 3 група, ако стане ще изпратя и другите. Нали знаете, че моите работи са за бебешори.

Добре не се получи, много голям бил файла, ще ги пратя на пощата на Зачатие и някой от админите, да помага, моля!
« Последна редакция: Февруари 28, 2016, 15:24:12 pm от cofee lungo »
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #150 -: Февруари 28, 2016, 16:54:34 pm »
От тази тема ще се загубят на Вени идеята с цветните кръгове, коментарите ни за писането и финната моторика и евентуално новите неща за математиката, които и аз чакам с нетърпение!

на мен затова ми се искаше Вени да преведе презентацията на български и да я пуснем в отделна тема тук - във форума за развитие е идеалното място, наистина.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #151 -: Февруари 29, 2016, 10:57:46 am »
           Благодаря ви, момичета!
           Цигу, да си кажа правичката, децата не съм ги натискала да четат преди първи клас :) Ако те искаха да пишат и учат буквите - занимавахме се. Единственото, което набивах в главите за четенето (още откак започнаха да се осъзнават), че книгите са най-хубавото нещо за хората, че с тях се открива един вълшебен свят и се научават много нови и интересни неща. Обаче с математиката беше друго - много държа на математиката, затова още на годинка брояха до 5 (не можеха да си казват имената още :) ), а след това почивните дни докато се гушкаме сутрин, смятахме пръстчета, после докато пътуваме или сме на разходка си задаваме задачи и така досега. Вече могат да умножават (дори 7 по 8 ;) ) и събираме стотици + десетици. При всеки удобен случай решаваме задачи - устно. откак са на училище почивните дни решаваме задачи от учебника напред. Нямаме ден без математика.
При тях има и едно съревнование - кой е по-добър от другия, та и това до известна степен ги амбицира да учат повече.
Сега като четат текст, засичаме време да видим кой как чете и за да започнат да четат по-бързо (единия от другия) знаят, че всичко става с упражнения, и всичко що е за четене - четат.
Таблет нямат, на компютъра не сядат, телефон - само на баща си, ако им разреши и то веднъж-два пъти в месеца, така че имаме много време за задачи и четене :)
Може да ви звучи лудо, но такава съм си :) Искам да им положа сега здрава основа, на която да стъпят занапред и да ги науча да учат и да мислят сами и да бъдат внимателни (вечер трием и преписват, докато не ми хареса как са написали домашните).
Чувам вече приказки, че много ги тормозя, прекалявам и т.н., но за мен това е начина, пък и те свикнаха  :lol:
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #152 -: Февруари 29, 2016, 13:10:16 pm »
Аз сега наваксвам и чета какво сте изписали напоследък , че бяхме    в почивка и   с малкия се занимавахме  много хубаво един с друг   и " не  съм бляла в таблета " , както казвам на  баща му и  го  повтаря и Калоян :)



...-заведения с хубав детски кът - никога не са "просто кафене", а задълже са ресторанти. И.... ама както и да го въртя - това са 1500лв. за един детски РД с всите екстри и без подаръците на Дани от нас.
Добре  , де защо трябва в  ресторант ?
 Няма  ли в Стара Загора детски кът   с аниматори  ?
Целта е  да се забавляват децата  и досега в детски кът винаги  сме били на  весел и забавен празник за децата .
 За родителите , придружаващи децата  , има масички да седнат - с някаква почерпка - кетъринг от заведението или  разрешават да си внесеш каквото искаш   за хапване . 
Сумата за заплащане е   пакетна цена   за до определен брой деца    или   се заплаща за всяко дете , включвайки храната  и  отделно такса за детския кът . Сумите се  въртят около 200 лева   сумарно .


А за  завършването на  детската градина -   специален празник на скъпо място е  голяма тъпотия и според мен . Виж ако децата  са задружни и  искат да  поиграят и се повеселят заедно  , няма лошо  - но може да се организира  по  по- хубав способ.


За влизането в детските градини - преди  някъде  15-20 години , когато съм вземала или  водила племенницата ми , се събувахме  във фоайето до входната врата и по чорапи  се качвахме  до стаята  . 
Сега  - по настоящем при нас  има калцуни в един кош до  входната врата , но почти никой  не ги ползва . Влизаме в съблекалнята  - тя е отделна стая  до тяхната и там  често  самите ние каляме  и мокрим , преобуват се децата  ...  Не е хигиенично , но и не виждам как да  ги пуснем сами до шкафчетата  -  то пак ще внесат   мръсотия.
  В  старата ни детска градина  , по едно време  имаха  настояване ,  да си вземат пантофките всяка вечер   с нас и сутрин да си ги носим и да се преобуват  на входната врата  . Ама  хигиенично е ок ,  но пък  значеше  редовно да си ги забравяме .


mimi26 , поздравления за  успеха на малкия математик , и на  брат му разбира се  :)   , и на майка им за  заслугите :)

Искам да им положа сега здрава основа, на която да стъпят занапред и да ги науча да учат и да мислят сами и да бъдат внимателни ...
Браво.



Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #153 -: Февруари 29, 2016, 13:41:08 pm »
Това със звъненето по домофон за вземане на дете от детска градина не го разбирам аз.
Връзката родител-учител съвсем се къса. Разбира се ако родителя се интересува само от менюто в детската градина и може да си го прочете на врата е друг въпрос. Но как ще обсъдиш поведението и развитието на детето си, ако учителката тича да се върне при останалите 20 деца в групата? Не зная във вашите градини как е, но тук в Плевен аз ходя в 7 градини и навсякъде във фоайето на групата се изнасят творчески работи на децата и книжките по които са работили днешния ден. Дали хората като си взимат децата гледат ли в книжките или не не мога да кажа...

И пак от моята камбанария - често родителите не виждат, подценяват, не искат да приемат или просто неглижират че детето им има проблем. И някак с изненада разбират че детето изостава когато иде в първи клас и им се налага да учат, четат,пишат и смятат заедно с децата и тогава се хващат за главите и търсят помощ. Но сензитивният период на детето е вече отминал и се налагат по-специални мерки. Това може да се предотврати само и единствено с личен контакт с учителя в ДГ; като виждаш рисунките и книжките на другите деца и направиш съпоставка с възможностите на своето; като правиш съпоставка на поведението на своето дете и това на връстниците му.

Така че ако на мен предложат да си взимам детето по домофон никак няма да съм съгласна. Разбирам, че става въпрос за сигурност, но не бива да се къса връзката с човека, който гледа детето ти около 8-9 часа от денонощието.
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #154 -: Февруари 29, 2016, 14:05:47 pm »
...често родителите не виждат, подценяват, не искат да приемат или просто неглижират че детето им има проблем. И някак с изненада разбират че детето изостава когато иде в първи клас и им се налага да учат, четат,пишат и смятат заедно с децата и тогава се хващат за главите и търсят помощ.
А  не е  ли именно  ролята на  учителя да   обърне внимание ,ако  детето има проблем  .
Като професионалист , ежедневно общуващ с децата и знаещ   какви трябва да  са уменията им , не следва ли  той да забележи  ?
Родителя      ,ако има пък и  само  едно дете  и няма база за сравнение  , само  по  картинките  и това как другите са оцветили  своите    , едва ли  може да прецени ?  А и отделно  едно  дете  може да не оцветява хубаво  и  старателно , но пък  да брои и и смята   добре .

... но не бива да се къса връзката с човека, който гледа детето ти около 8-9 часа от денонощието.
Стига  персонала да има желание за контакт  и връзка   :?

В  нашата градина периодично изнасят  списък с часове и дати   за разговор с  учителките с предварително записване .  Часовете са вечер  след 17 ч .   , в това време на смяна с децата е  другата госпожа и  , ако родител   желае,  може спокойно да разговаря с   учителя .


*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #155 -: Февруари 29, 2016, 14:10:40 pm »
Нимика, ако родителя иска да признае пред себе си и приеме мнението на учителя, че детето има проблем.За съжаление много често родителите отричат това и не се взимат мерки на време.

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #156 -: Февруари 29, 2016, 14:36:21 pm »
Кафенце, точно това са част и от моите притеснения. В нашата група работят по учебни материали за тяхната възраст - оцветяват, апликират, рисуват, свързват - и ни дават крайния резултат, но листчетата са "нахвърляни" върху шкаф пред вратата и всеки си търси неговото. Днес занесохме папка, където ще се събират листчетата за седмицата и в края ще ни ги дават и така съвсем няма да мога да направя съпоставка. Отделно при настоящата организация не виждам как реално ще мога да поговоря спокойно с учителката като ще трябва да развежда по 3-4 потропващи деца. График за разговори с директорката ще има, но на мен тя не ми трябва за преките наблюдения върху детето. Някакъв приемлив вариант ще е в по-топлото време, когато следобед ги извеждат на двора и ги взимаме от там, но понякога за да си тръгне учителката по-рано ги събират заедно със съседна група и ги наблюдава само една госпожа, която може и да не е нашата.
Ще видим как ще потръгне.
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #157 -: Февруари 29, 2016, 17:02:15 pm »
Поздравления и от мен за Криси и Дани и успехите им в математиката. И за мама Мими поздравления, за начина, по който им създава навици и отношение към ученето и упражненията. На мене този начин много ми допада, но ние сме доста по-либерални с нашия ученик. Характерът му е такъв, че не става с натиск, а някак лека-полека узрява и започват да се случват по-добре при него нещата. Или ние така сме решили ,не знам. Пък и двете бебета у дома се появиха точно, когато баткото стана ученик, та годината беше изпитание за всички ни - като организация и разпределение на задълженията в семейството, приучаване на Гошко към по-голяма самостоятелност и пр. Понякога се укорявам, че го оставяме доста често и дълго с таблета сам, но гледаме все пак да не прекалява. А и се надявам, че ще му се понасити с времето и ще вземат превес другите занимания, които обича. Не мога да го накарам обаче у дома да чете сам книжка. Не го възприема като начин за приятно прекарване на времето. Ако го накараме на глас да чете на нас, съгласява се. Но го възприема като упражнение по четене, което прави по задължение. Споделя, че от време на време прочел нещо интересно в междучасията от някоя книжка - госпожата ни накара да занесем подходящи за възрастта им детски книжки и им направихме кът за четене. Тя ли ги подсеща, те ли едно от друго гледат, ама там четат от време на време. Пак е нещо и за това много ми допадна тази хубава инициатива. Препоръчвам, ако си нямате такива кътчета с библиотечки в класните стаи, предложете на учителките и си направете.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #158 -: Февруари 29, 2016, 17:14:43 pm »
Не мога да го накарам обаче у дома да чете сам книжка. Не го възприема като начин за приятно прекарване на времето.

Сигурно защото не ви вижда вие да четете за развлечение. Понеже тичате като мухи без глави по цял ден с грижите за трите деца, домакинството, работата... И у дома е така. Мисля и аз понякога кога децата ще ме видят да подгъна крак с книга на дивана... Чета, но вечер, като прилеп с таблета в тъмното, когато децата вече спят.

Засега всеки ден намирам начин да четем книги заедно, но моите деца са още малки. Най-подходящите моменти у дома са след събуждане и преди заспиване в леглото.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #159 -: Февруари 29, 2016, 21:05:03 pm »
При нас през уикенда казвам, че искам да чета 15 минути книга, за да си почина. Да си вземат и те по една! Понякога работи, понякога предпочитат да играят. Особено в метрото, когато пътуваме, си носим книги за всеки. Ако съм само с големия, не е проблем. Ако и малката е с нас, се пита, обсъжда и бърбори.  :lol:

Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #160 -: Февруари 29, 2016, 21:34:01 pm »
От тази тема ще се загубят на Вени идеята с цветните кръгове, коментарите ни за писането и финната моторика и евентуално новите неща за математиката, които и аз чакам с нетърпение!

на мен затова ми се искаше Вени да преведе презентацията на български и да я пуснем в отделна тема тук - във форума за развитие е идеалното място, наистина.

въобще съм забравила и за коя презентация иде реч. За пиктограмите или кръговете? Мисля, че обясних кръговете, но може и да съм забравила, само да съм си мислила.

сега взимаме материал за проблеми тип  логопедични или развитие на езика, проблеми, забавяноия. Чакайте факсове по темата :)
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #161 -: Февруари 29, 2016, 22:47:13 pm »
Аз пък не съм за крайностите  :)
Моите деца израснаха с айподи, айпади, и много наброй компютри в къщи. Все пак на баща им това му е работата. Имат си и по един собствен айпад, ами ако ви кажа че си стоят в шкафа и не се поглеждат със седмици. Кому е необходимо да им ги забраняваме категорично, ами в един момент ще започнат да се оглеждат в съученици и приятели. Това са нещата от днешния свят, за съжаление, да, аз не използвам такива неща, но те използват и това не ги прави в никакъв случай по-слаби ученици. Елена е първи клас, ами на всички състезания детето се записва само, и изкарва максималните точки, всеки може да го провери, има резултати в нета. :) Четат книги преди да си легнат, тогава имат време. Учила съм с Деси в първи клас, във втори баща й решаваше задачи с нея. А ако ви кажа, че Елена сама се справя с всичко, дори не знам какво учи, едва ли ще ми повярвате, но е факт. Справя се повече от перфектно, а дори не можеше да чете преди да тръгне на училище, за смятане да не говорим :lol:
Ходят на баскетбол три пъти седмично и допълнително на английски и испански език по два пъти, на плуване веднъж седмично, карат ски на доста прилично ниво, бих казала по-добре от мен, не че съм критерий де  :lol: Ти да видиш, и таблети са виждали, а Деси има и телефон от нова година :wink:
Иначе съм съгласна, основата е много важна, навиците са пътя към добрите възможности. И аз съм на принципа, че сега е времето да им се изградят, защото след 4-5 г. едва ли бих могла да ги накарам да правят всичко това, но тогава те ще го правят, защото са свикнали :)
Обаче, има едно обаче, аз не искам да го правят, защото са ми подчинени на 100%, а защото съм успяла да им обясня и те наистина са разбрали, че това е правилния начин и нещата които е полезно да правят. Ключа е - разбрали, а не аз съм им наложила на 100% :)
Та, така, разсъждавам си аз по нощите, не ми обръщайте внимание  :)
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #162 -: Февруари 29, 2016, 23:29:42 pm »
Обаче, има едно обаче, аз не искам да го правят, защото са ми подчинени на 100%, а защото съм успяла да им обясня и те наистина са разбрали, че това е правилния начин и нещата които е полезно да правят. Ключа е - разбрали, а не аз съм им наложила на 100% :)
Та, така, разсъждавам си аз по нощите, не ми обръщайте внимание  :)

Обръщаме, обръщаме. :) Ей това се опитвам и аз да прилагам, а дали съм успяла ще се разбере след няколко години.  :wink: Неща, които считам, че не им е времето или е добре да не са основно занимание - просто не ги предлагам и насочвам вниманието в друга посока.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #163 -: Февруари 29, 2016, 23:37:28 pm »
аз не искам да го правят, защото са ми подчинени на 100%, а защото съм успяла да им обясня и те наистина са разбрали, че това е правилния начин и нещата които е полезно да правят. Ключа е - разбрали, а не аз съм им наложила на 100% :)

Ох, Стефи, успокоих се, че не съм само аз ;).Никога не съм го карала (за Коко говоря) да прави нещо, което не е разбрал ЗАЩО трябва да се направи. Повтарям като радио, докато разбере.
Като резултат веднъж в парка ме постави в доста неудобна ситуация. Играеха си с няколко деца, тичат, гонят се и крещят (от кеф, де). Минава една възрастна г-жа и им прави забележка. Коко я попита защо трябва да не викат, нали са в парка? Тя му каза "защото така". А той се обърна и най-спокойно й отговори ""ЗАЩОТО ТАКА" не е отговор. Или ми обяснете ЗАЩО наистина не трябва да викаме, или не ни казвайте нищо"...
Та, със сигурност не съм възпитала войник вкъщи.
А относно новите технологии - Мими, децата как се чувстват между съучениците си, когато заговорят за подобни неща? Имам приятелка, която по същия начин не позволи на детето си да доближи телефон или таблет. Дори махна компютъра си, само за да няма той достъп. По някое време детето започна да ходи с огромно нежелание на училище,имаше проблеми, стигнаха до психолог. Оказа се, че причината е точно в това - децата го изолирали от разговорите си, унижавали го, че няма представа за какво става въпрос. Бързо навакса и проблемите приключиха. И аз смятах да го огранича, но това ми беше за урок. Сега, като каже, че еди-кой си играе някаква игра на таблета - лично му я свалям, разглеждаме я заедно и толкова. След това обикновено сам я изтрива, но е доволен вече...



Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #164 -: Февруари 29, 2016, 23:42:01 pm »
аз не искам да го правят, защото са ми подчинени на 100%, а защото съм успяла да им обясня и те наистина са разбрали, че това е правилния начин и нещата които е полезно да правят. Ключа е - разбрали, а не аз съм им наложила на 100% :)

Ох, Стефи, успокоих се, че не съм само аз ;).Никога не съм го карала (за Коко говоря) да прави нещо, което не е разбрал ЗАЩО трябва да се направи. Повтарям като радио, докато разбере.
Като резултат веднъж в парка ме постави в доста неудобна ситуация. Играеха си с няколко деца, тичат, гонят се и крещят (от кеф, де). Минава една възрастна г-жа и им прави забележка. Коко я попита защо трябва да не викат, нали са в парка? Тя му каза "защото така". А той се обърна и най-спокойно й отговори ""ЗАЩОТО ТАКА" не е отговор. Или ми обяснете ЗАЩО наистина не трябва да викаме, или не ни казвайте нищо"...


Коко президент :jump12: аз щях с глас да се смея това ако го чуя, право е детето!
[/url][/url]
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #165 -: Февруари 29, 2016, 23:46:26 pm »
Неда, аз винаги съм била на този принцип, а за баща им да не говорим, той пък обяснява до посиняване, аз чак толко нерви нямам :lol:
Брат ми така възпитаваше племеницата - щото така казах, ами на края кво стана, стигнахме до психолог и антидепресанти, та си преосмислиха начина на възпитание и детето сега е много добре. Иначе си е една прекрасна, умна, добра и възпитана млада дама, но защо трябваше да се минава през това.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #166 -: Март 01, 2016, 00:15:57 am »
Имам приятелка, която по същия начин не позволи на детето си да доближи телефон или таблет. Дори махна компютъра си, само за да няма той достъп. По някое време детето започна да ходи с огромно нежелание на училище,имаше проблеми, стигнаха до психолог. Оказа се, че причината е точно в това - децата го изолирали от разговорите си, унижавали го, че няма представа за какво става въпрос. Бързо навакса и проблемите приключиха. И аз смятах да го огранича, но това ми беше за урок. Сега, като каже, че еди-кой си играе някаква игра на таблета - лично му я свалям, разглеждаме я заедно и толкова. След това обикновено сам я изтрива, но е доволен вече...

по тая логика... ако в училище всички деца вземат дрога и се подиграват на твоето, че не взема - ще му купиш ли, за да не се чувства унизено и изолирано?

знам, че примерът е пресилен, но пък последното нещо, което би трябвало да ни накара да постъпим по един или друг начин, е натискът на тълпата и оправдението "ми така правят всички"....

така  сами влизаме в матрицата на възпроизвеждането на консуматорския модел - искам смартфон, щото всички имат и ми се подиграват, че нямам; искам еди кво си, щото всички имат, искам еди къде си, щото всички ще ходят...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #167 -: Март 01, 2016, 09:15:17 am »
Както за почти всичко в живота, така и по отношение отглеждането на детето съм на принципа "мярка да има". Разбира се, че е моя работа и задължение да го насочвам, да му изграждам позитивни навици, ама както казва Стефи - не, защото "аз казах" и в момента за почти всичко зависи от моята воля. А опитвам да го увлека за едно и друго, да му хареса, да му бъде устойчив във времето навик/нужда, а не да чака само момента в който аз няма да мога да се меся и да прави обратното. Било за миене на зъби, начин на хранене, електронни джаджи, книги, спорт.... От досегашният ми опит с Дани (въпрос и на характер при него разбира се) съм се убедила, че ако не е забранено то не е и интересно за особено дълго време. От бебе пие само вода и у нас друго за пиене (безалкохолно де  :lol:) по принцип няма, защото аз не пия. Е, в един момент по детски събирачки откри сокчетата. Вместо да забранявам, да се запъвам и да се пеня - дадох му да пие от тези боклуци, купувах му когато поиска... 2-3 седмици беше цялата работа да ви кажа. Пък не ги и пиеше всъщност. Купувам, отварям, смукне 1-2 пъти и дотам. Започнах да питам иска ли да купим сок - не, не искал били гадни. И дотам беше. Същият филм имаше с вафли, пак беше видял друго дете да ги яде. Така и изгниха в шкафа 10-ина бройки. Бях накупила и а каже, че иска - давам. Отваря, гризне 1-2 пъти, хвърляме я. И за соковете и вафлите презентирах с: "Щом искаш тези боклуци и да ти се развалят зъбите и да станат черни и грозни - ти си знаеш, ти няма да имаш хубави зъби", ама давам ги. Сега сам им казва боклуци и предупреждава другите хора в магазина какво ще им се случи на зъбите, като ги види с такива неща на касата.  :lol:  Да, можех да не купувам такива неща, да не ги дам нито веднъж и да играя в този цирк с години. Моето си е просто такова и при него работи описаната нагоре схема, не забраните. От друга страна пък, когато има няколко неща, които реално съм забранила - няма отпор за тях, мрънкоч и опити да се заобикалят забраните. Примерно, че в колата се вози само в столче и закопчан, че на градина не се носят скъпи играчки, да не говорим за таблет (щото други деца си носели видиш ли ти), че може сладолед, торта и шоколад, ама след като първо се яде "нормална храна" (след поемането на която обикновено няма място за десерт и се отказва от него).
Конкретно за електронните джаджи и телевизията - отдавна са "аварийни забавления", когато сме у дома, времето е лошо, няма други деца, с които да играе...При всякаква възможност да се прави друго - предпочита другото. Ползването им ни най-малко не му е навредило на интереса към книгите, но пък още не може да чете сам, което ограничава тези му занимания до времето, което аз, или някой друг отделя да му чете. Факт е обаче, че силният мерак "и той да може" се появи виждайки ме аз да чета. Нормално е да иска да прави неща, които аз мога, та не съм притеснена, че ще е от тези дето "книга не пипват", когато усвои четенето. Нито считам, че ще му създам любов към книгите, ако го лиша, или му огранича силно възможността за някакви други занимания. За всичко има време и момент, ако както казах човек "има мярка". Пък и човек има различни момент (настроения) и по себе си съдя. Има седмици, в които изобщо не включвам телевизора и се забивам в книгите, имам моменти в които предпочитам компа и зазяпвам хистори каналите, когато просто имам нужда да не задълбавам в нещо и да релаксирам с лековати за мозъка забавления. Не считам за невъзможно, или вредно за детето ми да си изгради подобни навици, което няма да стане от днес за утре естествено.

П.П. Независимо дали ни се нрави, или не - технологиите се развиват, навлизат все повече в живота ни, стават нещо необходимо и обичайно и по време на обучение и после в работата ни. Което от моя гледна точка означава, че е добре да науча детето си как, колко и докъде бива да се борави с тях, но че има и много други неща на този свят и те си имат своето място. Това, което поне аз съм виждала при по-големи деца край мен, на които тотално е било забранено да боравят с такива джаджи, та телевизия е била забранявана напълно...еми станат на 10-ина години и следва тотално избухване по темата. Вместо в училище да си гледат уроците - цъка се по телефоните и таблетите на другарчетата. Или ходенето на гости при еди кой си "да учим заедно, или да поиграем" - протичат в ударно гледане на телевизия, игри на конзоли и пр. Аз ползи не виждам от подобни ситуации.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #168 -: Март 01, 2016, 09:42:38 am »
така  сами влизаме в матрицата на възпроизвеждането на консуматорския модел - искам смартфон, щото всички имат и ми се подиграват, че нямам; искам еди кво си, щото всички имат, искам еди къде си, щото всички ще ходят...

Че ние не сме ли в нея, така или иначе?
Смартфон не иска - нищо, че другите имат, защото му е обяснено, че не му е нужен в момента.
Моите лични драми от детските години, които помня добре, са свързани точно с това - непускането някъде, където ще ходят другите. Много тежко ги изживявах.
Виж, за наркотиците - не съм се замисляла  :lol:



*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #169 -: Март 01, 2016, 09:58:04 am »
           Мда, знаех си аз, че така ще стане, спомена ли таблетите :)
           Прочетох си поста отново, но никъде не видях да съм писала "забранявам". Писах единствено за телефона "баща им ако разреши", защото знаят, че чужди вещи не се пипат без разрешение. и второ - най-важното - те не проявяват желание за компютър, таблет и т.н., защото имат предостатъчно настолни игри, енциклопедии, лего и др., и им е в пъти по-хубаво и интересно да играем заедно или дори само двамата, отколкото всеки сам да си маже по телефон или таблет. И никога няма да забравя думите на Джам по повод навлизането на технологиите (цитирам по памет) - "Това, че може да маже по таблета, не означава, че ще разбира от компютри". Е, аз съм комп.инж.и без да съм мазала по таблети и да играя игри. Седнах на комп. (в 4ти клас), когато осъзнавах какво правя и седнах да си пиша алгоритми и програмки на древния език Паскал.
Неда, отново пиша - има разлика между "забранявам" и "запълвам времето с по-интересни занимания". Децата на тяхната възраст са на компютъра или таблета от скука, или защото на майката и е по-спокойно така - да не я занимава. В тяхното училище телефоните в първи клас са забранени - никой не носи. Много добре си имат представа какво е компютър, телефон и таблет (не живеем в пещера все пак).  Не се чувстват неудобно, или пренебрегнати, или каквото там се сетиш. Ваканцията се случихме на почивката с едно дете, което друго освен Майнкрафт не знаеше. И въпреки, че моите не са играли (представете си и аз незнам какво представлява - колко съм изостанала само...), нито се чувстваха подтиснати, нито имаха нужда от психолог, дори напротив, намериха още 100 теми за разговор и точно другото дете се почувства ограничено.
Друг пример - на нова година са се събрали 4 дни 7 деца на възраст от 4 до 9год. Ами точно 9год. беше като зомби - таблет, компютър, то друго освен това не знаеше, една игра настолна не седна да изиграе, една нормална приказка не можа да каже освен за играта си. Още на първия ден точно то беше изолирано от другите, точно то се чувстваше не на място. И какво от това, че може да играе и да говори по Скайп, като му е ограничем светогледа и познанията му за компютрите свършват до стрелбата по противниците и разпръсната кръв по екрана.
Всеки гледа детето си както прецени. Попитахте ме за математиката, разказах какво правя. Нещата са комплексни, нямаше как да кажа за това, без да засегна темата  - ябълка на раздора.
Аз искам да им открия света не през компютъра, а като го видят с очите си, като го пипнат с ръцете си и като усетят, че са в него.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #170 -: Март 01, 2016, 10:23:44 am »
Мими, ама нали това казваме, без крайности, а ти пак говориш за такива. Зомбита дето седят само на таблетите си, т.е. всяко дето което се е докоснало до такъв и край, зомбира се и по 24 часа "маже" по него :wink:
Защо бе хора толкова се плашите, явно сами не се чувствате уверени, че няма да можете да поставите нещата в някакви разумни граници и да се постигне т.нар. златна среда, та е необходимо сами да се убеждаваме как едни били изолирани щото не са виждали, да ама пък не, другите били зомбита щото са виждали.
Ами не съм съгласна, ето, ние до преди 2 г. нямахме телевизор, сега като имаме какво, не се сещаме да го пускаме с дни. Децата изобщо не се сещат да искат да гледат детско. Както писах по-горе и аз съм на тоя принцип, че е хубаво да са заети, отделно ние също много се занимаваме с тях, да гърч си е за нас родителите, но всичко е до време, след няколко години ще са самостоятелни, но се надявам както Мими казва да сме поставили правилните основи. Но ми се иска да е някак разумно това поставяне на основи. И аз имам своите колебания и в никакъв случай не мога да кажа, че съм сигурна в методите и начините си на възпитание.
*
Re: Нашите пораснали деца през февруари 2016 г.
« Отговор #171 -: Март 01, 2016, 10:49:06 am »
Защо бе хора толкова се плашите, явно сами не се чувствате уверени, че няма да можете да поставите нещата в някакви разумни граници и да се постигне т.нар. златна среда, та е необходимо сами да се убеждаваме как едни били изолирани щото не са виждали, да ама пък не, другите били зомбита щото са виждали.
Стефи, златна среда за всеки е различна среда ;) Аз съм Уверена, че съм намерила нашата златна среда, ти си уверена, че си намерила вашата, всеки друг - своята. Може и да ни съвпадат средите, може и да не съвпадат, все пак сме различни хора, различни характери (някои по-криви (като мен), други по-малко), различен житейски опит и мироглед.
Пак казвам - моите деца не са в технологична и информационна изолация, предизвикана от мен. Тяхното е, ако мога така да се изразя, незаинтересованост и са непривлечени от изброеното по-горе, защото за тях има поне 50 други по-интересни занимания. Те като видни Близнаци (по зодия), обичат контакта с хората, разговорите, комуникацията. Не искат да бъдат по сами, не им е интересно като не споделят забавлението с някой. По хубаво им е двамката. От няколко дни Дани си прави книжка - измисля си, рисува и пише истории с Мечо Пух, но всяка една страничка я показва на брат си и обсъждат идеята му.
Не съм изпаднала в крайности, ако така ви се струва, но това е недостатъка на невербалната комуникация, и като не съм многословна и обстоятелствена като Джбрул, винаги на четящия му се струва, че съм остра, крайна, крива и т.н.

П.П. Толкова не съм писала цяла година, май си взех полагаемото и за година напред :)