0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #280 -: Октомври 16, 2015, 06:51:37 am »
И Мaрти имa вaксинa Ротaрикс. Първият прием е бил още в Домa, тaкa че ние трябвaше дa се погрижим зa втория. Честно дa си кaжa се рaдвaм, че бяхa дaли първaтa, зaщото толковa бях притесненa зa всичко, че изобщо не би ми хрумнaло зa вaксинa извън зaдължителните. Тa не знaя до дете ли е, до оргaнизъм или що, но фaкт е , че Мaрти до днес не е имaл рaзстройство, a докaто прохождaше облизa половин Плевен и цяло Поморие...
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #281 -: Октомври 16, 2015, 09:27:11 am »
Бонболини,Рачо страхотни новини,браво на юнаците :)
Момичета имам питане :) Алек до скоро го хранех само с АМ вечер и ми прави впечатление,че е гладен и се буди към 3 ч.прегладнял...от няколко дни давам супа със сухар към 20 ч.ама не заспива без АМ и в 21.30 давам към 200 мл.изкарва така до към 5.30 и пак пие по толкова АМ...чудя се не му ли е много това ядене? Сестра му от 11 м.се хранеше четирикратно и такива нощни хранения нямаше,а този на година ще стане и няма спирка :lol:
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #282 -: Октомври 16, 2015, 09:38:01 am »
Бонболини,Рачо страхотни новини,браво на юнаците :)
Момичета имам питане :) Алек до скоро го хранех само с АМ вечер и ми прави впечатление,че е гладен и се буди към 3 ч.прегладнял...от няколко дни давам супа със сухар към 20 ч.ама не заспива без АМ и в 21.30 давам към 200 мл.изкарва така до към 5.30 и пак пие по толкова АМ...чудя се не му ли е много това ядене? Сестра му от 11 м.се хранеше четирикратно и такива нощни хранения нямаше,а този на година ще стане и няма спирка :lol:
Алекс, все едно за Матей пишеш  8O :D
И аз се чудя понякога дали не му е много, ама той пак се буди... Та не знам глад ли е или е друго. Той от 6 до 10 месеца не ставаше вечер от 9 до 7 сутрин....а ядеше много по-малко! Сега яде супа със сухар в 19, пие 200 АМ в 20:30 и заспива и ако имам късмет става в 4-5ч, но има нощи дето става и в 1ч и без мляко настава няколкочасова истерия....
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #283 -: Октомври 16, 2015, 09:57:51 am »
Bonbolini и Ра4о, браво на малките момчета. Всичко е вече в миналото и само ще им разказвате като пораснат какво са преживели като бебчета.

Наскоро си разказвахте за чуждите вещи и яслата. Е и на нас ни се случи вече. Вчера мъжът ми доведе детето с чужда шапка. Хайде леличката не е запомнила, но мъжът ми дори не е забелязал, че Дани е с шапка на главата (той по принцип не иска да носи шапки та се учудвам дори, че е дал да му сложат).

И Дани няма изхранване. СНощи например е изял - половин ябълка, десетина големи зърна грозде, две чинии със задушени картофи, съвсем малко месо, 3 обикновени бисквити (братовчед му го почерпи) и 240 мл АМ преди лягане  8O Отделно в яслата си изяждал всичко... Заформил е такова шкембенце....

Вече не плаче като го оставяме в яслата. Днес дори сам си е влезнал вътре с желание и усмивка.
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #284 -: Октомври 16, 2015, 10:45:57 am »
Безценни са татковците за водене и взимане от ясла и градина. С мен все има драми и истерии за съвсем дребни неща, с татко си обаче е щастлив. Ще им прощаваме на татковците някоя и друга дребна изцепка :)



   La vita è bella
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #285 -: Октомври 16, 2015, 10:59:06 am »
Много ви благодаря за мненията.Помогнахте ми да взема окончателно решение. Моите притеснения относно ваксината бяха дали се понася леко и без странични ефекти, както и дали има изобщо полза от нея.
Нашата педиатърка е на мнение, че тази ваксина също трябва да е от задължителните, защото някои деца прекарвали изключително тежко този вирус. За пример ни даде своето дете, което дори е лежало в болница известно време.


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #286 -: Октомври 16, 2015, 11:00:40 am »
Аз не мога да зацепя как може да объркаш нещо, те нали си имат шкафчета тия деца  :lol: айде да не знаят татковците кои дрехи не са техни ми е ок.

Алекс, я храни детето! Ми щом се буди и яде, гладно е  :lol: може да е по-жизнен от каката и да има нужда от енергия или просто да е от ония кльощавите дето ядат 3 пъти колкото дебелите  :lol:

Синеочке и аз се притесних тогава, защото е жива, че и се дава през устата, но никакви странични ефекти и реакции не е имало.
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #287 -: Октомври 16, 2015, 11:18:54 am »
47 Smiles, благородно завидях как хубаво се храни Дани. Явор вчера за цял ден е изял 1 парче кекс  за закуска, 1 филия със сирене на обяд + хляб по собствените му думи, 3 блокчета шоколад и за вечеря 2 сухара и 1 филия със сирене.

Руми, я кажи пак за приспиването -като реве, къде евакуираш съседите?! :wink: Снощи в 12 и половина още не беше заспал. На мен накрая адски ми писна, бях вече уморена, изнервена и го занесох в леглото. Е не мога да ти опиша за какъв рев стана дума. Не само, че събуди всички вкъщи, а според мен и целия блок. И нямаше никакви признаци, че ако пореве известно време, ще спре. Напротив при нас с времето ревът се засилва.Та мисълта ми е, че явно този краен метод трудно би сработил.
Бомболини, браво за хубавите новини.
<br />[link=http:
*

    bebe_13+15

  • *****
  • 2324
  • мама на две слънца
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #288 -: Октомври 16, 2015, 12:13:07 pm »
Meshko, все едно аз съм писала за Божидар. Няма такъв филм да заспи сам в леглото си. То е рев, преминаващ в истерия и "мамо, гушкай ме". Не показва никакви признаци да се успокои/ умори. Снощи са се приспали с баща му в 11.30 - пак на спалнята и после го местим. Не виждам кога ще се промени това  :) Малката пък я започнаха коликите май - денем е сравнително спокойна, а вечер - рев и гушкане, приспиване по 2 часа, попръцква си.
Алекс, как помниш нещата с каката  :) Аз с баткото вече съм позабравила кое-как.
Бонболини, Ра4о, страшното да е зад гърба ви и да са здрави дечицата  :bighug:
Аз да питам - нямаше ли различни таблици за растеж за кърмени и на ам бебета? Да видим ние на 1м с колко ще сме дръпнали. 


*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #289 -: Октомври 16, 2015, 12:16:56 pm »
[
 Дами и господин, може ли да ми кажете мнението си за ротавирусната ваксина?
Аз бях много навита, докато педиатърката ни не ми обясни, че тази ваксина, осигурява защита само срещу определен щам ротавируси и си остава риск от зараза при контакт с някой от другите ротавирусни щамове. По принцип, ако детето било доносено и наддавало добре, според нея няма нужда от тази ваксина.

Кажи й от мен да е жива и здрава и да не й се случва дете да направи тежка ротавирусна инфекция в малък български град. Едно време така ме убедиха и мен, не сложих и на 2 години като беше Ники една нощ вече се чудихме на кого и как да платим за медицински хеликоптер до София, че нямаше да издържи да наемем линейка, а лечението не действаше.

Да ти кажа, наистина е много страшно.
o.k. Но вие сигурни ли сте, дали е бил от този щам, за който е ваксината, ако е бил друг вирус? Тогава, какъв е смисълът? Пак сте щели да имате същият проблем. Ако ваксината беше широкоспектърна съм съгласна. Най-дразнещото в рекламата и в представянето на ваксината на училището за бременни, където ходех, а там я представяха почти всеки път, е че никой не ти обяснява, че тази ваксина, всъщност не ти гарантира пълно спокойствие, а оставаш с такова впечатление. Слава богу, да не се налага разбира се, живеем в голям град и не мисля и да й слагам от въпросната ваксина, така че се надявам да реагираме бързо и адекватно при проблем. Всъщност не мисля да й слагам нищо извън задължителните ваксини по имунизационния календар.
« Последна редакция: Октомври 16, 2015, 12:39:53 pm от kati_vm »
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #290 -: Октомври 16, 2015, 13:42:04 pm »
М-и,точно такъв е за разлика от кака му,която бе дебела :D
Бебе,помня как да не помня :lol:
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #291 -: Октомври 16, 2015, 14:22:53 pm »
Алекс, моят хубостник имаше нощно хранене до 10-я месец. Всяка нощ - точно в 3 часа  :lol: Аз за бебета дето спят по цяла нощ, заспиват преди 12-1 ч., че отказват нощното хранене след 1-я месец...само съм чела. Колко храна поема - не съм се замисляла изобщо, като е гладно - да яде. Пък и колкото по-големички и подвижни стават - нормално и нуждата им от храна да нараства, все пак изразходват доста повече енергия. Отделно, че си имат на моменти т.нар. "скок в растежа" и тогава също хапват повече, може да е в такъв период твоят господин. Когато някое хранене им е излишно - сами се отказват от него, или поне при Дани е така, не че той е мерило за нещо. Но не съм и виждала деца, които можеш зорлен да нахраниш "в повече", ако не са гладни и не изпитват нужда от храна. Споменатото у нас нощно хранене като за новородено, до такава възраст имам предвид - изобщо не беше нещо, което друга майка е виждала, че и педиатърката де.  :lol: Валяха разбира се съвети да го заменя с водичка, чайче, ама аз нали съм проклето жУвотно, бях на мнение, че щом се буди, за да яде и удря до дъно 260мл. АМ - значи е гладен и трябва да си яде. Не да си пълни стомаха с вода. И явно ми е била вярна логиката, понеже една нощ се събуди, дадох шишето с мляко, удари 2-3 глътки, бутна го настрани и заспа. И повече мляко не потърси през нощта. Т.е. когато организмът му не е имал нужда и от това хранене вече - не се будеше да си го търси него. Още няколко нощи след първия отказ, приготвях АМ, ако е било инцидентно тогава, но не. Или не се будеше, или ако се събуди  - пие глътка-две (които после замених с вода). Разправям ти го подробно това, в защита на мнението си, че малките чудесно си определят сами нуждите от храна, количество на храната, честота на хранененията и има чести промени в параметрите, особено докато са толкова малки. Та не виждам повод за тревоги при вас, като иска повече сега - давай повече, то гладен спи ли се?  :lol:

Кати, "Ротарикс" е ваксина, създадена по подобие на сезонните противогрипни да кажем. Естествено, че не покрива всички ротавирусни щамове (които са над 200 мисля). Както и противогрипните - покриват 4-5 максимум щама, които за даден сезон се очаква да са най-масовите, или най-тежки като протичане, пък има още 1000 други, които можеш да си лепнеш. Поради което и много хора считат за безсмислено да си слагат противогрипна ваксина (аз не съм от тях обаче). Разликата между противогрипните и "Ротарикс" е, че при втората са покрити щамовете с най-тежко протичане и те не се сезонни. Т.е. гаранция, че няма да лепне никакъв ротавирус - нямаш, но имаш гаранцията, че няма да лепне такъв, за който споменава Вени и да се стига до тежко протичане, болници и после наистина - месеци мъки, докато се вкара пак в норми стомашно-чревният тракт на детето. Явно не си виждала дете в такова състояние, аз съм виждала обаче (не моето за щастие) картинката си е страшна. Разбира се - твой си е избора ще поемаш ли такъв риск, или няма.
Вирусите са много особени и интересни организми, те не са и живи (както бактериите), не се хранят, само се размножават. Изключително бързо мутират, поради което да се направи ваксина покриваща всички щамове от дадена група е небъдна работа според мен. Но пък мутиралият вирус - не е генерално нов вид, а има нови "фрагменти". Т.е. има обичайно много общи с вируса, срещу който някой си е поставил ваксина. И дори да си лепнеш мутирала версия и да те поразболее - няма да те разболее така тежко. Важи и за "Ротарикс" и за сезонните противогрипни. Може би проблемът е, че лекарите наистина не обясняват подробно, или разбираемо какъв е смисълът от поставяне на този тип ваксини, само ги препоръчват и накрая става едно "изгубени в превода" между пациентите и специалистите.

Както виждаш - в други държави и "Ротарикс" е по календар, за варицела също им слагат и за двете няма данни на някого да не са понесли добре, та повод за притеснения от този вид - също няма. Препоръчвам ти все пак, като му дойде времето, извън тези по календар да сложиш на детето и ваксината за хепатит А. По НЗОК им поставят само за хепатит Б, което е чудесно и е важно да я имат, но от хепатит А се боледува най-масово и малките деца по обясними причини са в най-рисковата група за хепатит А. Първата доза се слага след навършване на годинката - таман навреме да ти е мирна главата с проходило, пипащо и лапащо всичко дете ;) Няма никакви реакции от нея, все едно не си слагал ваксина, спокойно.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #292 -: Октомври 16, 2015, 15:25:48 pm »
Jbrul, благодаря за подробния анализ. Интересното е, че нашата педиатърка отхвърля и ваксината срещу хепатит А. Бях говорила с нея за тази ваксина. Каза, че ако има епидемия, или детето е в рискова среда, тогава може да се сложи. Спомена нещо, ако не се лъжа, че тази ваксина не е трайна, а трябва да се правят реимунизации. Не съм 100% сигурна, но нещо такова каза.
 Относно Ротарикс, изгубени в превода, или изгубени в касите на фармацефтичните компании и лобитата им в политическите среди на съответните Велики държави, които сте цитирали.  Етичното търговско поведени изисква, когато ти предлагат продукт, в случая не говорим просто за миксер, или ютия, а за ВАКСИНА за БЕБЕТА,  да бъде обяснено ВСИЧКО, а не да ти приказват врели некипели. Самата аз съм изкарвала като дете на няколко пъти много тежки чревни инфекции, така че не ми е нужно да гледам други деца, които са имали такива. Както и да е това е моят избор, после аз ще нося последствията, ако има такива.
Хубав ден на всички!
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #293 -: Октомври 16, 2015, 16:31:06 pm »
Кати, те и лекарите са като родителите. Едни са за ваксините, други против. Аз лично съм силно ЗА и слагам и незадължителни по своя преценка или по препоръка на педиатъра. Някой педиатри съм сигурна, че не си правят и труда да се запознават с ваксините и просто ги отхвърлят, явно имат право :)
Моят мъж караше по над 4 летни вируса и реших, че детето е в риск, при вас може да не е така.
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #294 -: Октомври 16, 2015, 16:39:14 pm »
Кати, аз не те убеждавам да даваш "Ротарикс", коментарът ми беше, защото според теб липсва етично търговско поведение по отношение на ваксината - какво покрива, какво не, защо така... Може би не е разяснено добре в рекламата, вероятно защото никой не дава ваксини ей така у дома, щото е гледал реклама. Ваксина все пак се поставя/дава от лекар и се предполага, че той ще обясни подробно за някоя как действа, да си прецениш дали да я слагаш, дали не и пр. Не знам що за рекламни блокове трябва да има, ако за всеки фарма-продукт се изливат обяснения сходни на моите тук.  :lol:

Да ти кажа, аз не смятам цитираните държави за "велики", просто са държави където тази ваксина се дава масово, поради което има достатъчно данни за ефекта и поносимостта към нея и те не са притеснителни. Толкова. Източване на касата има у нас със скъпи лечения на състояния, за които има надеждна превенция ;) Сметни стойността на болнични грижи за бебе/дете лепнало тежък ротавирус спрямо цената на една такава ваксина. Операциите и химио/лъчетерапия заради масов рак на шийката на матката, или на гърдата, само заради липса на адекватна профилактика и мога до утре да ти обяснявам разни такива детайли. "Фарма-мафията" - прави много повече кинти, продавайки медикаменти за лечението на какво ли не, а не от ваксини възпрепятстващи разболяването ти от въпросното. Така, че като се дрънка на корем за "световния фарма-заговор", не е лошо понякога просто да се мисли и да се смята. За да се установи, че тая сметка така не излиза. Ако имам дял във фарма -компания - бих драпала да няма превенция на редица заболявания (както е у нас), да не се поставят масово ваксини за това и онова, защото ме урежда да има много болни, тежко болни, хронично болни, на които да продавам още и още медикаменти. Здравите хора биха били финансова загуба за мен. Ваксинираните - също са. И да, фармацията е бизнес и точно защото е бизнес, а аз случайно имам някакво понятие от такива неща - ти казвам на две на три, че печалбите в този бизнес баш не идват от ваксини. Финансово не се вързва. Дреме им на шефовете на "Глаксо" примерно, дали аз, ти и нашите деца ще се разболеем от нещо гадно и тежко и ще страдаме. Всъщност тях ги устройва да се случи точно това, защото така консумираме повече продукти от техните за повече пари. Та познай колко имат интерес да те заблудят нарочно за нещо, че да си купиш ваксина за еди какво си и да не се разболееш от него баш. Здравите илчи не си купуват и са кофи клиенти.

Твоята педиатърка - да има много здраве от инфекционистите и вирусолозите, които са специалистите по тези въпроси. ;) Няма трайни и нетрайни ваксини, има имунитет, който се изгражда трайно, или нетрайно. Дали се изгражда, чрез преболедуване на самото нещо (варицела примерно), или чрез поставяне на ваксина, която създава имунен отговор и антитела с ваксина за варицела - имунитетът е абсолютно един и същ. "Методът на създаването" на такъв - няма отношение към трайността и "естествеността" на имунитета. Известно е срещу кои заболявания се гради траен имунитет, срещу кои е временен и за кратко. Примерно при сезонните грипове - не е траен. Ни като преболедуваш, ни като се ваксинираш. За разни шарки, за полио, за хепатитите е траен имунитета. Разликата да си създадеш траен имунитет срещу хепатит А, чрез преболедуване, или чрез ваксина е в това, че в първия случай - си получаваш имунитета с цената на трайно увреден черен дроб. Той си остава такъв до гроб, не регенерира. Пък като стане човек на години и го налегнат и други болежки - има огромно значение дали органите му са максимално здрави и запазени, или увредени. В някои случаи значението е в посока дали ще оживееш изобщо. С ваксината - изграждаш си имунитета, ама нЕма щети за черния ти дроб. :) Ето тази "дребна подробност" ми е важна и за моя и за на детето ми черен дроб, та съм му сложила ваксината за хепатит А. За себе си - сложих А+Б, понеже нямах ни едната , ни другата, поради ЕГН-то си. Уверявам те, че съм от хората, които имат наистина "информиран избор" за такива неща, който не правя на база четено в нет-а, или субективното мнение на "лекари по всичкология", неосъзнаващи явно, че не няма медицински специалист, който е наясно с всички дялове в медицината. ;) На последната категория - известни като ЛЛ и педиатри ме е яд от сърце, понеже повечето поразии започват именно от тях и убедеността им, че знаят всичко. Ама не е така.
Реимунизация за хепатити БИ МОГЛА да се наложи около 20-ина години след поставянето на ваксината, за малък процент пациенти. По данните, които навремето изрових - ставаше дума за около 5% от населението на СВЕТА, в случай, че на 100% от него са поставени такива ваксини. И допускането е на база фактът, че по неизвестни ни засега причини - малък процент от хората - не създават траен имунитет срещу разни болести, независимо дали са ги преболедували, или са ваксинирани срещу тях. Имаме такава потребителка, която една шарка я е карала два пъти досега, а всички останали имат траен имунитет срещу нея. Защо е така при някои хора - никой още не е открил. Което няма връзка с ваксините де, защото имунитет не градят и преболедували въпросното нещо. Реимунизация за хепатит може да се направи евентуално, ако при тест не се откриват вече антитела за хепатитите в кръвта на пациента. До момента - няма данни да се е наложило за някой такъв пациент, който е изградил антитела след първата доза. Има данни само, че някои хора не изграждат антитела и те са от споменатата напред категория. Не биха ги изградили и да преболедуват.

П.П. Това, което пиша тук Кати, не го пиша специално към теб, нещо да опитвам "да ти трия сол", да ти налагам мнение и пр. Уточнявам го, защото често се възприема по този начин, когато съм взела повод да кажа нещо от постове на конкретен потребител. Та в случая - просто взимам повод от твоите мнения по темата, но пиша моето за всички потребители четящи тук, с цел да разполагат с повече гледни точки и съответни аргументи за всяка, когато ще взимат решения по такива въпроси. А тези въпроси свързани с децата ни са сред най-важните от моя гледна точка поне. Кое докога ходело с памперс, дали ползва гърне и с какви кубчета играе и дали играе изобщо с тях ми е в графа "лаф да става".  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #295 -: Октомври 16, 2015, 16:46:38 pm »
Алекс 77, Яворчо допреди 1 месец си се будеше нощем, за да пие АМ. Не всяка нощ, но сравнително често. Изпиваше по 100-150 мл. От месец насам пък изобщо не е търсил АМ ни денем, ни нощем, та май го отказахме. Аз имах огромни надежди, че като спра да кърмя и мине на АМ, ще спре да се буди нощем, ама нищо подобно не се случи. С АМ просто вместо 3 пъти се будеше по 1-2 пъти за нощно хранене. За сравнение сестра му спря да яде и да се буди нощем още на 3 месеца. Но децата са супер различни. Ако е гладно детето, храни си го и това е най-правилното според мен.
<br />[link=http:
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #296 -: Октомври 16, 2015, 17:02:08 pm »
Аз съм за тази ваксина за ротавируси,ние сме били в болница на морето изключително тежко беше над 2 седмици в инфекциозна болница,ако знаех и ми бяха предложили щяхме да сложим ваксината.
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #297 -: Октомври 16, 2015, 17:20:42 pm »
Аси, нямало я е тогава. Първата доза трябва да се сложи до 6м на бебето, а ваксината 2010-11 е дошла при нас.
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #298 -: Октомври 16, 2015, 17:35:38 pm »
Аси, нямало я е тогава. Първата доза трябва да се сложи до 6м на бебето, а ваксината 2010-11 е дошла при нас.

Нещо такова беше, защото когато Дани се роди (2011) - още набираше популярност "Ротарикс"-а и у нас се внасяше сравнително отскоро. До голяма степен и по тази причина, докато събера инфо кое и кога и почти бяхме изпуснали срока за първата доза. И си признавам, че все берях шубето по морета особено, като знам, че я няма тази ваксина. Два пъти като хвана драйфащо-дрислив вирус - косата ми се изправи дали ще е от по-леките, или от каквото ме беше страх. Е, имахме късмет, но за второ бебе - не бих си причинила тези тревоги, или да поема такъв риск за детето.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #299 -: Октомври 16, 2015, 18:34:26 pm »
И аз съм си слагала като възрастна за хепатит А и Б. Отделно, че в моя град миналата година имаше епидемия на морбили и ЛЛ ми препоръча реваксинация (за моя набор). Отделно, че за тетанус трябва да се подновява на всеки десет години. Това ви го казвам заради вас самите. И аз не съм следила кое какво, но е важно.
« Последна редакция: Октомври 16, 2015, 23:21:42 pm от blue_sky »