0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #180 -: Октомври 12, 2015, 19:24:00 pm »
Кати, сарандосването е въвеждането на бебето в църквата на 40 ден. Прави се специална молитва за майката, а едно време тогава са кръщавали и бебетата.
Яснооо, е ще си изчакаме кръщенето догодина, живот и здраве.
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #181 -: Октомври 12, 2015, 19:28:34 pm »



Кати, да не те разочаровам от сега със скъпата миеща боя  :lol: но пък е по-покривна, по-добре и по-лесно се нанася  :D а като тръгне дребното с проходилки, буталки и колелета, та като изкърти външните ъгли(мама помага с прахосмукачката де).... да не казвам как залепих една коледна украса дето уж се сваляше пък слезе с боята  :lol: Неизбежни са ремонтите поне на две години ако не всяка с деца де. То е като чистотата и подредбата с деца, в някакъв момент пада към 0 :D
[/quote]
Не мисля да й вземам проходилка. А с уолкъра и колелото ще обикаля на пролет из двора.
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #182 -: Октомври 12, 2015, 19:31:19 pm »
Синеочка, по принцип на този ритуал за 40-те дни мъже не присъстват, но мисля, че няма проблем да се направи по-късно все пак.

Бебе, добре дошли и със Сияна тук  :P. Пожелавам скоро да обърнете нощите в нощи, а не в дни!

Много е слсдък Дани,как хапва. Показах го и на София. Тя изгледа клипчето доста вторачено.  :D
:jump12:

Момичета, а на каква възраст се предполага че трябва да уцелват дупките с формичките? На нашичкия хич не му се отдава. Има две такива играчки (едната е за 1+) и непрекъснато се опитва да пъхне звездичката в квадратчето или др.п. И се ядосва, че не става и крещи и мята...

Това "ооооооооооооооом" много помагало да ви кажа (взаимствано от една друга тема). Нали няма търпение да му сложа яденето нашичкия и одеве така - крещи, реве, а на мен ми се свива сърцето докато сложа боба в чиния, да натроша сухар, да подухам да изстине.  И започнах да викам "оооооооооооом" и Дани като взе да се смее на глас  :lol:

*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #183 -: Октомври 12, 2015, 19:37:23 pm »
Смайл, моят не помня кога започна да ги уцелва всички, но с другите форми нали успява  :lol: аз не бих се притеснявала де.
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #184 -: Октомври 12, 2015, 20:01:05 pm »
Смайл, моят не помня кога започна да ги уцелва всички, но с другите форми нали успява  :lol: аз не бих се притеснявала де.
Не, с никакви формички не успява.
Аз не съм се притеснила, но се чудех кога обичайно ги схващат.
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #185 -: Октомври 12, 2015, 20:57:36 pm »
Жбрул, аз ги дадох като пример, че има начин да не се нараняват каси и стени, може и силиконови накрайници да им се сложат.

Кати, да не те разочаровам от сега със скъпата миеща боя  :lol: но пък е по-покривна, по-добре и по-лесно се нанася  :D а като тръгне дребното с проходилки, буталки и колелета, та като изкърти външните ъгли(мама помага с прахосмукачката де).... да не казвам как залепих една коледна украса дето уж се сваляше пък слезе с боята  :lol: Неизбежни са ремонтите поне на две години ако не всяка с деца де. То е като чистотата и подредбата с деца, в някакъв момент пада към 0 :D

Бе и тая боя я видЕхме, още преди детето... Щом котката й видя сметката.  :lol: :lol: :lol: Но няма нужда да се съсипва с дупчене предварително де. След 3 основни ремонта от 2004-а насам (съвсем основни, на три различни жилища имам предвид) + мащабен на село + регулярните за поддръжка...явно не им се впечатлявам вече аз. Два месеца да ми каже някой за ремонт - ще гърмя шампанско, без майтап.  :lol: Мисля, че и такива накрайници, като на фабричните вратички има в строителните хипермаркети, ако само това ти е дерта Кати. Аз за колички само дадох към 4000лв., та не съм човека, дето следва да ти дава акъли за "спестовност" за бебешките неща. Просто сега с по-голямо дете и реалистичен отчет "назад във времето" колко излишни пари изподадох за какво ли не, вярвайки, че то е нужно и то много и е безалтернативно като изделие и цена - споделям, че за много неща не съм била права. Ама хич. И не ми е дерт да го призная. Пък на когото е от полза моя опит - е. Ако не - няма загуба, все ще ги изгледаме децата си . :)

Синеочка, аз съм атеист, но това за което говориш ми е известно и на мен като "чиста молитва" (може би разговорно се нарича така) и се прави за бебето и майката. Мъжът няма роля в ритуала и няма нужда да присъства. Не искам да засягам религиозните ти чувства, но си с много малко дете, влизаме в грипния сезон, църквите са място в което влизат много хора...схващаш ми мисълта предполагам. За мен като жена и майка - този ритуал е чиста проба обида да ти кажа. Идеята му е, че попа ти припява нещо, след като са ти свършили "нечистите дни" - демек лохиите (предполагаемо толкова се точат при естествено раждане). Та по същество да бъда "опрощавана и приемана пак в лоното на църквата", защото съм дала живот е тотален абсурд. Да не ползвам друга дума. Следва дЕдо ти поп да ми се поклни и да ми целуне на мен ръка, а не обратното ;) Отделно, че ритуалът е сексистски, защото ако си с момче - попът го взима и вкарва ЗАД олтара, а за момиченца това не се полага... Бе дълга и широка тя. Но от гледна точка превенция здравето на бебето, както и твоето собствено, щото след раждане организма ти е тотален сдух, нищо, че още не го усещаш заради адреналина - помисли си дали си струва изобщо в момента това.

Смайли, Дани можеше отдавна да ги нацелва. Бях накупила много от тия дървените такива играчки, та почти ги и бях подарила, защото не ги отразяваше. От няколко месеца обаче - взе да си играе с тях усърдно. Т.е. не е до умения според мен, или само до възможности да схванат и правят нещо. Просто понякога това нещо им е наистина интересно на доста по-късен етап. :)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #186 -: Октомври 12, 2015, 21:21:50 pm »

Синеочка, аз съм атеист, но това за което говориш ми е известно и на мен като "чиста молитва" (може би разговорно се нарича така) и се прави за бебето и майката. Мъжът няма роля в ритуала и няма нужда да присъства. Не искам да засягам религиозните ти чувства, но си с много малко дете, влизаме в грипния сезон, църквите са място в което влизат много хора...схващаш ми мисълта предполагам. За мен като жена и майка - този ритуал е чиста проба обида да ти кажа. Идеята му е, че попа ти припява нещо, след като са ти свършили "нечистите дни" - демек лохиите (предполагаемо толкова се точат при естествено раждане). Та по същество да бъда "опрощавана и приемана пак в лоното на църквата", защото съм дала живот е тотален абсурд. Да не ползвам друга дума. Следва дЕдо ти поп да ми се поклни и да ми целуне на мен ръка, а не обратното ;) Отделно, че ритуалът е сексистски, защото ако си с момче - попът го взима и вкарва ЗАД олтара, а за момиченца това не се полага... Бе дълга и широка тя. Но от гледна точка превенция здравето на бебето, както и твоето собствено, щото след раждане организма ти е тотален сдух, нищо, че още не го усещаш заради адреналина - помисли си дали си струва изобщо в момента това.

Точно! И що аз съм нечиста, пък мъжът ми е праведен  :lol: не стига, че 9м. нямаш право да влизаш в църквата ми и накрая това. Това всъщност е молитва само за майката, момченцата ги вкарват в олтара при кръщаването. И тук съм съгласна, че е обидно момичетата да не се вкарват, предвид, че в тъпият им олтар освен запасите от вино да видиш, друго не знам  :lol:
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #187 -: Октомври 12, 2015, 21:33:40 pm »
м-и, явно БПЦ си има ритуали "как ми дойде".  :lol: Била съм кръстница на момче - не го вкараха зад олтара. Бившият ми съпруг кръщава пак момче (аз просто присъствах) - пак не го вкараха зад олтара. Заради въпросната "чиста молитва" - приятелка, майка на момче се оплакваше, че попа взел бебето и го вкарал зад олтара ( тя не може да влиза там разбира се), пък такъв рев било после цял следобед и цялата нощ, че тя умряла от притеснение. Това, че  "реши казуса" като замъкна бебето при някаква баба да му лее куршум, че се уплашило явно от попа - друга тема де...  :lol: Пък накрая се оказаха колики (да не повярваш нали...). При всички случаи, аз конкретно имам сериозен морално-етичен конфликт със споменатите нелепици. Но това са лични неща. Исках да обърна внимание просто на риска за здравето, заради подобни неща, които е съмнително дали си заслужават...
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #188 -: Октомври 12, 2015, 21:46:24 pm »
Мхм, някъде даже детето преди да е кръстено няма име и дЕдо поп решава как да го кръсти. Другаде пък не кръстено дете даже не се допуска в църквата да не я омърси, кръщава се и тогава може да се внесе в църквата ... вие пред и че и зад олтара искате, а ма ха, па и чисти майки.
А аз ако кажа, че нямам брак и как ми е заченато детето с все олиото, пардон мирото ще ме изритат по каноните.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #189 -: Октомври 12, 2015, 21:51:41 pm »
Аз религиозна не съм, но съм вярваща
 Вярвам в това, че има висша сила. Сарадосване по принцип не мислих да правя, но сънувах баща ми, който ми каза, че е добре да направя ритуала. В съня ми той използва точно думата сарандосване, а по нашия край польваме пануда. Обясни, че трябва да сме тримата с мм. Та затова оитах, дали въпросната молитва може да се чете в друг ден( след 40). Иначе съм съгласна с изложените ви аргументи. Аз не вярвам в църквата, особено в нашата. 
« Последна редакция: Октомври 12, 2015, 21:56:55 pm от Синеочка »


Всеки миг е още един шанс...
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #190 -: Октомври 12, 2015, 21:59:19 pm »
Синеочка, а и всички други... не искам да развихря някакъв религиозен "дебат", или да засегна неволно нечии чувства по такива теми. Ако вече съм го направила макар и без да искам - искрено се извинявам.
Темата е за бебета и малки деца просто и дадени рискове за здравето, които могат да бъдат избегнати - считам, че бива да се избягват. Това е. На същото мнение съм апропо за посещения в кабинета на педиатъра, особено с много малко дете - не съм го правила. Прежалвам 30 лв., ако се налага, но да дойде у дома той и пр. Твърде съм рационална по темата превенция на здравето, на малкия особено, но когато си опънат сам за всичко с дете - важно ти е поне да е здраво и да не си отваряш зорлен проблеми с това поне :)
По въпроса със сънищата - нямам грам компетенции и си мълча.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #191 -: Октомври 12, 2015, 22:03:58 pm »
Мхм, някъде даже детето преди да е кръстено няма име и дЕдо поп решава как да го кръсти. Другаде пък не кръстено дете даже не се допуска в църквата да не я омърси, кръщава се и тогава може да се внесе в църквата ... вие пред и че и зад олтара искате, а ма ха, па и чисти майки.
А аз ако кажа, че нямам брак и как ми е заченато детето с все олиото, пардон мирото ще ме изритат по каноните.
:lol: :lol: :lol:
То и аз нямам брак. Точно щях да пиша, че нашият дядо Поп не пусна бебето в църквата, защото не е кръстено, но това не е правилно, не знам от къде го измисли. Мен пък ми четоха молитва в предверието  :lol: и това не е правилно, другите "грешници" нали влизат вътре. Както и да е. Права е Жбрул, че навсякъде си ги четат и тълкуват както решат.

Синеочке, мисля, че може да е в друг ден, но след 40тия. Най-сигурно е да питаш в църквата, в която ще ходиш, че наистина всички имат различни изисквания и обичаи. Мъже знам, че не присъстват на погачата(предполагам, че се очаква да се обсъждат "женски" работи от рода на как е минало раждането и т.н.), но не и в църквата. И думата всъщност е сарандисване.
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #192 -: Октомври 12, 2015, 22:10:49 pm »
Смайл, моят не помня кога започна да ги уцелва всички, но с другите форми нали успява  :lol: аз не бих се притеснявала де.
Не, с никакви формички не успява.
Аз не съм се притеснила, но се чудех кога обичайно ги схващат.

Смайли, ето пример с Матей, че децата са различни... по-нагоре обясних че е тотално вързан за храненето, а от около седмица насам реди сортерчета (не знам дали не го е видял в яслата...). Аз имам 4-5 различни модела от племенниците и подаръци за РД на малкия и досега само биеше и хвърляше формичките. Не казвам, че нацелва всичко но има доста добри попадения, само че не може да го пасне добре че да влезне понякога и губи кураж. Но аз сядам с него и му показвам и се занимава...
Днес сутринта като отидохме на яслата взе да ме гледа въпросително още докато го свалях от колата. После в предверието докато му обувах пантофите сключи вежди и ускори дишането и взе да се вкопчва в мен. Опитах се да го баламосам нещо, но като отвориха вратата и видя лелката настана такъв рев, че тя го грабна и навътре. Е вътре спря след няма и минута, явно го баламосаха нещо, но така... На обяд като отидох да го взема ме гушна, но ме гледаше обидено - толкова са сладки с техните си чувства и емоции :oops: Та явно ще сме с рев сутрин и ние, но лелката каза че се успокоява, яде, спи, играе си пак яде добре и че няма да спре да реве, ама ще свикне. Като гледам други дечица на обяд колко червени и подпухнали и продължаващи да реват ги взимат, направо не смея да се оплача... Надявам се тази седмица да отбележим напредък и да остава поне до 15-16ч, защото жива-мъртва в понеделник съм на работа и с излизане по-рано някак ще го измислим я аз я баба му, ама такова полудневно е трудна работа...Подметнах и на лелята днес, тя каза че ще пробвам тази седмица, стискайте ми палци да се получат нещата :?
Днес обаче ми прави цял ден бойкот на влизането в колата и се чудя дали може да го свързва с ходенето до яслата :?
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #193 -: Октомври 12, 2015, 22:32:21 pm »
Свате, различни са децата така е.
Мария не уцелва и не се интересува от формичките.  За сметка на това играе с конструктор,  направи си къща днес и гордо лепна отгоре покривче.  Аз гледах изумено,  вярно показвах й как се прави,  но сама да го направи не вярвах. Тя реди онези пъзели отДжъмбо,  дето имат дръжки,  строи кула от кубчета,  но форми не!  Веднъж опита кръгчето да сложи в звездичката и като не се получи побесня, хвърли ги и от тогава не иска да ги види.
Друг пример,  всички ми повтаряха кога ще тръгне това дете,  не го учиш,  не го водиш, трябва,  трябва и т. Н. А тя не искаше и плачеше,  затова въобще не й настоявах.  Изправяше се до леглото и в средата на стаята без опора около нея и стоеше права и тупваше на дупе,  без да се опитва да прави и една крачка.  После сама се усети и се изправяше с една топка и стоеше права по дълго време и балансираше с топката.  След това,  без да е минала етап да върви и да се подпира по леглото или мебелите подаде ръка да я водя с един пръст.  На другия ден просто тръгва и не спира да тича.  Тя не пълзеше,  не искаше и биберон.  Различна е и така,  всичко си го прави сама и когато й дойде времето. Сама регулира режима спане,  изведнъж започна и да заспива сама.
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #194 -: Октомври 12, 2015, 22:41:14 pm »
Синеочка, а и всички други... не искам да развихря някакъв религиозен "дебат", или да засегна неволно нечии чувства по такива теми.
О, да, аз също. Не съм си и помисляла.
Кръстена съм в "онези" времена. Нора не можахме да я кръстим лятото по ред причини, но ще го направим следващото лято.
Mousyt, ще спре да плаче, дано само да е по-скоро. Едно разстроено дете нито спи нито се храни добре, също и нощния сън не му е спокоен, така че щом се храни и спи е добре. То и аз като голям човек като се замисля се чуствам зле в изцяло нова обстановка и хора, в хотел да се събудя, в първия момент гледам "шарено", само дето не рева. Какво остава за детенце, което мама, тати и баби/дядовци само знае в тоя си живот. Дай му време, ще свикне.  Стискаме палци.
На 23.01.2014 в 10,49 Нора пое първата си глътка въздух.
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #195 -: Октомври 12, 2015, 22:52:27 pm »
То е като чистотата и подредбата с деца, в някакъв момент пада към 0 :D

Подкрепям :) Даже съм си сложила табелка на стената "Извинете за бъркотията, но ние живеем тук" :)

Бебе, добре дошла тук :) Аз още не мога да ги оставя бебето и баткото сами и за минутка. Баткото се катери по бебето в опит да го прегръща и целува :) Даже напоследък по-зле става, защото бебето много мърда и без да иска баткото може да го затисне.

Смайли, Мони преди две годинки само кръгчето вкарваше. Сега вече на 2 години и 8 месеца се справя без грешка.



   La vita è bella
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #196 -: Октомври 12, 2015, 23:37:11 pm »
Веднъж като му дадох лъжицата и вече връщане назад нямаше.
Той не искаше да яде, ако и той няма лъжица и купа/чиния пред себе си. Започваше да крещи и да се тръшка. Та искам, не искам трябваше да съм търпелива с цапотенето.
То си и продължава де  :lol:
Това все едно за нашата Габи е писано, вече се справя доста добре като Дани с ляжицата. Но и тп се олива със супи и слагам сухари. Цапането е немислимо, иска се търпение. Ако не яде сама се кара и хвърля.
А за формите още не проявява интерес да играе с тях, но реди кубчета на Lego сама. Марти беше на поне 2,6 г като започна да оцелва дупките на формичките, просто не му бяха интересни в този вид, а само да ги пръска по пода.
bebe_13+15, добре дошла сред нас. И моите деца са с вашата разлика, баткото много гушкаше малката. А сега започнаха и да си играят заедно, е има и доста моменти на караници, но е весело и забавно като ги гледам как се гушкат.


Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #197 -: Октомври 12, 2015, 23:50:45 pm »
Смайл,страхотен е Дани :lol: браво!
Mousyt,дано свикне Мати лесно и бързо с яслата :)
И Алек не успява още да ги уцелва формите само ги разхвърля :lol: мен ме тресат вълнения около предстоящия РД :lol:
Спокойна нощ на всички :)
Бебе,добре дошла и Алек будуваше доста в началото,ободряваше се след банята в 22 и заспиваше към 1 или 2 часа :lol:
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #198 -: Октомври 13, 2015, 08:14:04 am »

Синеочка, аз съм атеист, но това за което говориш ми е известно и на мен като "чиста молитва" (може би разговорно се нарича така) и се прави за бебето и майката. Мъжът няма роля в ритуала и няма нужда да присъства. Не искам да засягам религиозните ти чувства, но си с много малко дете, влизаме в грипния сезон, църквите са място в което влизат много хора...схващаш ми мисълта предполагам. За мен като жена и майка - този ритуал е чиста проба обида да ти кажа. Идеята му е, че попа ти припява нещо, след като са ти свършили "нечистите дни" - демек лохиите (предполагаемо толкова се точат при естествено раждане). Та по същество да бъда "опрощавана и приемана пак в лоното на църквата", защото съм дала живот е тотален абсурд. Да не ползвам друга дума. Следва дЕдо ти поп да ми се поклни и да ми целуне на мен ръка, а не обратното ;) Отделно, че ритуалът е сексистски, защото ако си с момче - попът го взима и вкарва ЗАД олтара, а за момиченца това не се полага... Бе дълга и широка тя. Но от гледна точка превенция здравето на бебето, както и твоето собствено, щото след раждане организма ти е тотален сдух, нищо, че още не го усещаш заради адреналина - помисли си дали си струва изобщо в момента това.

Точно! И що аз съм нечиста, пък мъжът ми е праведен  :lol: не стига, че 9м. нямаш право да влизаш в църквата ми и накрая това. Това всъщност е молитва само за майката, момченцата ги вкарват в олтара при кръщаването. И тук съм съгласна, че е обидно момичетата да не се вкарват, предвид, че в тъпият им олтар освен запасите от вино да видиш, друго не знам  :lol:
Ооооо любимата ми темаааа! Виждам, че имам съмишленички. Абсолютно ви подкрепям!
*
Re: Нашите бебета и малки деца през октомври 2015
« Отговор #199 -: Октомври 13, 2015, 08:19:44 am »
м-и, явно БПЦ си има ритуали "как ми дойде".  :lol: Била съм кръстница на момче - не го вкараха зад олтара. Бившият ми съпруг кръщава пак момче (аз просто присъствах) - пак не го вкараха зад олтара. Заради въпросната "чиста молитва" - приятелка, майка на момче се оплакваше, че попа взел бебето и го вкарал зад олтара ( тя не може да влиза там разбира се), пък такъв рев било после цял следобед и цялата нощ, че тя умряла от притеснение. Това, че  "реши казуса" като замъкна бебето при някаква баба да му лее куршум, че се уплашило явно от попа - друга тема де...  :lol: Пък накрая се оказаха колики (да не повярваш нали...). При всички случаи, аз конкретно имам сериозен морално-етичен конфликт със споменатите нелепици. Но това са лични неща. Исках да обърна внимание просто на риска за здравето, заради подобни неща, които е съмнително дали си заслужават...
:D :D :D мдаа, много простотия има по тоя свят, мнооого! Извинявам се все пак, че ти е приятелка.