0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #20 -: Април 05, 2015, 18:16:58 pm »
авторът е много прав, че въпросната т.3 в закона, която изисква липса на изричен отказ от роднини (което по същество е съгласие), много често спъва даряването на органи.

но предложението да се върнем към изрично съгласие за донорство НЯМА да подобри нещата. напротив! това вече беше и се видя, че не работи. и никъде по света не работи. защото са буквално единици онези, които са толкова узрели за идеята, че ще отделят от ценното си време да се разправят с бумащина, за да декларират изрично съгласие. в предишния вариант на закона, когато се искаше изрично деклариране на съгласие, такова бяха направили едва около 300 български граждани. помня добре тази цифра. страните в света, където има най-добър процент на донорство, са тези с мълчаливото съгласие - не обратното.

така че, решението не е там.

решението е в това да се стимулират финансово лекарите да бъдат активни при наличие на донорска ситуация и да я използват. решението е  в това да се осигурят възможности за реализиране на донорските ситуации чрез осигурени хеликоптери и екипи. решението е и в това да се ограмотява обществото относно донорството във всичките му аспекти.


"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #21 -: Април 06, 2015, 11:22:25 am »
Абсолютно съгласна, че решението не е да се връщаме назад и трябва да си остане сегашното положение - щом няма изричен отказ - значи си съгласен да бъдеш донор. Но това с роднините наистина трябва да отпадне по някакъв начин, поради причини коментирани по-горе, а и защото това условие точно - често е причина да не се стига до даряване на органи.

Да, трябва да има финансов стимул за лекарите, за да бъдат по-активни в такива ситуации, но се съмнявам скоро това да се случи честно казано. И при това положение + фактът, че им се налагат преговори с роднини на пострадалия, които разбира се са в шок...съвсем не прави ситуацията по-розова. Не стига, че тези специалисти са недобре платени, че не работят при особено добри условия, а и тази недомислица им създава още и още спънки, за да си вършат работата. Поне да се премисли, прегласува и промени въпросната т.3 - не изисква пари. Не, че това решава нещата, ама пак е нещо и някакво облекчение за екипите. Така си мисля де.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #22 -: Април 06, 2015, 12:02:32 pm »
При всички случаи ще остане една група, за която родители/роднини/настойници ще трябва да решават - деца под 18 г., психично болни, изобщо всички, които законът ги прави неправоспособни. И тук ще е много важен подходът към близките, ако щете да се инвестира и в психологическа подкрепа, за да се стигне до такова решение. При всички случаи активна информационна кампания е повече от наложителна, поне да си зададем въпроса "ако...какво бихме искали да се случи" и роднините да са наясно с това.
За да се стигне до донорска ситуация, тя трабва да бъде квалифицирана като такава. Лично мен ме безпокои доколко преценката на лекаря е обективна, дали ще има нужната компетентност да вземе адекватно решение. Квалифицирани лекари напускат родната система, за да работят за друга по-платежоспособна и уредена. Двама мои познати лекари вече го направиха, други двама завършиха медицина в Германия и не се върнаха.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #23 -: Април 06, 2015, 12:30:44 pm »
не мисля, че е особено трудно да се прецени кога една ситуация е донорска. критериите за оценка на мозъчна смърт не са висша медицина. проблемът е другаде - че има много малко екипи и транспортна техника, които да реагират бързо и адекватно - ако ситуацията възникне в малка болница или на пътя, каквито са най-честите случаи. колко екипа имаме, дето са в състояние след 30 минути да са на място?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #24 -: Април 06, 2015, 12:37:49 pm »
не мисля, че е особено трудно да се прецени кога една ситуация е донорска. критериите за оценка на мозъчна смърт не са висша медицина.

Ще се учудиш (или може би не), колко много хора и то съвсем реално се страхуват, че могат да са тежко пострадали, но все пак с шанс за живот, но лекари поради личен интерес (разбирай финансов), или от чиста проба некомпетентност да обявят, че си в състояние на мозъчна смърт и...."айде  ножа" (цитирам мнение на познат по въпроса, точно този израз използва).  :? Напред, когато говорих, че бива да има една наистина добра и смилаема кампания по този въпрос - ей тези неща визирах предимно.

Права си разбира се, че логистиката т.е. липсата й е поне половината проблем, дори да поразрешим този с липсата на донори.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #25 -: Април 06, 2015, 12:50:13 pm »
Проблемът е комплексен. Няма достатъчно екипи, няма достатъчно лекари. Ако в една голяма, университетска болница случаи доволно, вкл. и потенциално донорски. Дали ще е така в една малка провинциална болница?
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #26 -: Април 06, 2015, 12:59:40 pm »
Додич, честно казано не считам, че и в малката провинциална болница - няма лекари компетентни да оценят донороска ситуация, когато такава има. Оттук насетне проблемът е този, който Джам споменава. Кой, как, кога, за колко време може да експлантира и транспортира органите до съответната голяма и непровинциална болница, в която да се направят трансплантациите. Или ако ситуацията се случи на пътя, както често става при катастрофите (немалко за жалост).

Разбира се, че проблемът е комплексен, аз просто се спрях приоритетно на една част от него, но за жалост и нея да решим - още много, много за решаване има. Сори, че ще ползвам клише, ама както за много други неща в здравеопазването ни - и тук няма "цялостна стратегия", или няма никаква, ами се залага на..."ако стане". Някакви недомислени текстове "на парче", същите коригирани м'найсе пъти, техническа необезпеченост, хаотични движения и пр. класики от родната действителност.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #27 -: Април 06, 2015, 14:49:27 pm »
Днес моята колежка черпи по случай 10 години от бъбречната и трансплантация...
Тя е прекрасен човек, омъжи се, осиновиха си едно малко слънчице...
И това е благодарение на добрата воля на един руснак...
Нещастието за едни, може да доведе до щастие на други - искам, ако се наложи да даря такова щастие. Дори и със смъртта си ще съм оставила нещо у хората - познати или непознати - Надеждата за живот!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #28 -: Април 06, 2015, 15:02:01 pm »
Да не говорим, че всъщност у нас трансплантации се правят в броени болници.... та техническата обезпеченост е жизнено важна.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #29 -: Април 06, 2015, 18:30:49 pm »
или от чиста проба некомпетентност да обявят, че си в състояние на мозъчна смърт и...."айде  ножа" (цитирам мнение на познат по въпроса, точно този израз използва).
Ще прощаваш ако не съм те разбрал,но може би и за това се иска разрешение от близките  :???
/www.mamaibebe.com][/url]
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #30 -: Април 06, 2015, 19:42:01 pm »
или от чиста проба некомпетентност да обявят, че си в състояние на мозъчна смърт и...."айде  ножа" (цитирам мнение на познат по въпроса, точно този израз използва).
Ще прощаваш ако не съм те разбрал,но може би и за това се иска разрешение от близките  :???

Рачо, при констатиране на мозъчна смърт при пациент - независимо дали същият не е заявил изрично несъгласие да бъде донор - се питат роднините му, дали, докога да го поддържат "жив труп", чрез съответната апаратура. А при тяхно решение да се "изключат машините" вече отделно ги питат, дали са съгласни органите му да бъдат дарени (ако са годни разбира се). И това няма да се промени и в бъдеще. Били сме в тази ситуация с дядо ми (лека му пръст), не беше годен за донор разбира се, поради възраст и заболяване, но процедурата ми е позната.

Също така, ако нечии роднини се съмняват в почтеността на даден лекар по въпроса, никой не може да им попречи да поискат консултация по същия с негови колеги на които имат доверие (2-ма, 3-ма, 5-ма) и да се потвърди/отхвърли от няколко места е, или не е състояние на "мозъчна смърт". Та, ако това е страхът на много хора по темата - неоснователен е. Поне за мен.

Това, че има черни овци в гилдията (както във всяка друга), които взимат пари под масата за нещо, изнудват пациенти, издават фалшиви документи...не значи, че лекарите масово са такива. Нито, че да "бастардисаш" пациент с шансове за живот, че и възстановяване заради някаква финансова облага е нещо, което биха посмели да направят и не особено почтените в това съсловие. Едно е фалшив болничен - друго е убийство, при това предумишлено, че и с цел финансова облага... Отиваме в яката крими-фантастика вече. По принцип, лекар не може да стане всеки, обикновено са хора на средно и доста над средното интелектуално ниво, с достатъчно здрави морални устои и вярващи в положената Хипократова клетва. Тези, работещи в това направление на медицината точно пък, са от "най-високата дивизия", ако мога да ползвам този израз и повечето от тях са все още тук, заради "чест и слава" и лично разбиране, че все някой трябва да остане да работи и в тази държава. Ако им било до пари - няма нужда да се замесват в престъпни схеми, легално могат да изкарват доста повече с уменията си в коя да е елитна болница по света.

Та "роднините да решават", че лекарите да не убият умишлено техен близък, за да бъде донор на мен ми е несъстоятелно съждение, отвсякъде погледнато. Съвсем отделно и в страни от обсъжданата тук тема, според мен отдавна се прекали (и не в полза на пациентите) с този почин те да си решавали за едно и друго, което е много много над техните компетенции просто. От година и нещо имам на ключицата си един липом (мастно образувание, безобидно уж), консултирах с хирург ситуацията и да го махаме ли, да не го ли махаме, евентуални щети ако не го махнем... Получих ясен и аргументиран отговор, че: "Нищо не налага да се маха засега, освен, ако не желая да го махнем по козметични причини. Но категорично не застрашава здравето ми, функции на рамо, ръка и пр.". Не ми се отговори с: "Ми както решиш ти". Не е моя работа аз да решавам такива неща, нямам нужните компетенции, имат ги хората дето са учили и работили това м'найсе години.
За теб не знам, аз обаче не се чувствам достатъчно грамотна да определям има ли, няма ли "мозъчна смърт", дадена бенка по тялото ми дали е безобидна, или бива да се махне превантивно и каквото се сетиш в тази посока. Ако имам съмнения в нечия диагноза/компетенции, като всеки разумен човек искам второ, трето мнение, с предварителен рисърч на кого изобщо мога да се доверя и така.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #31 -: Април 06, 2015, 21:54:45 pm »
Аз мисля, че хората масово нямат информация в много сфери на медицината. Не само в България.
Не са запознати, не са подготвени, не знаят. И когато трагедията се стовари с цялата си сила върху тях, дори и да са наясно с желанието на човека да се дарят органите му,  те не са в състояние да вземат подобно решение.

В глават на собствения ми съпруг се въртяха подобни неща: " ето те го убиха, за да му вземат органите и ти разписа..." до дори ужасяващото: " понеже ти подписа, и те го изключиха от машината", " кой знае някой колко пари е взел за толкова много органи"...и т.н и т.н.Това  е много показателно за това какво си мислят много от хората в подобна ситуация.
Това просто е от незнание.
Аз, която претендирам да имам малко по-висока медицинска култура, не знаех, че трансплантират бял дроб. Никой от моите приятели не знаеше.
За Канада се оказва, че сравнително малко трансплантации се правят, в сравнение с други страни- Испания е  на първо, после Франция и Щатите.

Има откъде България да вземе пример, но трябва да се работи по въпроса. а кой трябва да направи това, идея си нямам.


We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #32 -: Април 07, 2015, 08:04:02 am »
Ема, ти си невероятно силна жена... щом си издържала дори и такива изказвания, идващи от най-близкия ти човек... и те наистина са много показателни за степента на хорското недоверие и незнание.  Аз бях по-склонна да вярвам, че са характерни за България, защото тук сме свикнали априори всеки да ни лъже и мами.

Това още веднъж показва колко е важно ограмотяването в тая област.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #33 -: Април 12, 2015, 23:32:33 pm »
Темата ми е много близка, но не мога да коментирам адекватно, защото минаха повече от 10 години откакто съм извън сферата и страната. За съжаление, това което чета не е много окуражаващо или различно от тогава...
Няма много воля и желание за промяна, не могат да разберат някои хора, че да се инвестира в трансплантации излиза много по-евтино на държавата, отколкото да се отварят нови хемодиализи.
А хората ще се научат, когато те (трансплантациите) станат рутина. Според мен не е толкова труден за преодоляване този завой в манталитета.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #34 -: Април 15, 2015, 16:37:10 pm »
Е, опитах да се въздържа, защото: а) "това" сме го дъвкали и предъвквали хиляди пъти б) да си го дъвчем и още милион - не води до промяна на ситуацията  в) не ми се чете пак колко съм зла, нетолерантна, расистка и пр. Обаче няма да се въздържа, дори заради "личната си ситуация" в момента, която ме поставя в "стойка партер" относно съчетанието "гледам дете сама, със собствени средства, ама то на ДГ (частна, плащам си я от джоба демек) оцелява до 3 дни ВСЕКИ ПЪТ (втора година това) и после е у дома на АБ, ама нямам баби, ама няма кой да ме търпи на работа в тази ситуация...". Не, не получавам и не съм получавала и стотинка държавна помощ за нещо.Никога. И не искам да получавам. Споделеното по-напред - не е оплакване, то е констатация на определена ситуация. Ситуация, в която не съм само аз, ами в която са много от нас тук и още много се надяват да бъдат (имам предвид да станат родители, не да имат проблемите покрай случването на тази радост).

Та днес си цъкам из фейсбук и попадам на следния материал: http://www.dunavmost.bg/Bulgaria/News/13575-detskata-gradina-shte-e-bezplatna-za-tsigancheta
Не, че нещо кой знае колко ново по повод "интеграцията циганска", но в края на материалчето един текст направо ми "изби бушоните" и той е следния:
"Той обясни, че ще търсят съдействие и от неправителствени организации, чиито доброволци да помагат с отглеждането на ромски деца - като например ги вземат и връщат по домовете им, пише "Преса"."

(Няма да пиша наново, копирам коментара си по повод статията, който написах във фейса.)
 E, ся вече нЕма начин да не се интегрират тези деца  Само не разбрах, защо трябва да "им осигурим достъп" до детски градини? Ами те имат достъп и в момента, ама родителите им не ги изпращат на градина, което не е липса на достъп, а липса на желание децата им да бъдат там все пак. И как точно възнамеряват да накарат драгите цигани да си изпратят децата на градина? Задължителна ли ще я направят? И дори да я направят - дреме му на бай МангаУ, то и училището е задължително, ама и там не ходят... Особено впечатляващо и изключително ДРАЗНЕЩО в този материал е следното: "....ще търсят съдействие и от неправителствени организации, чиито доброволци да помагат с отглеждането на ромски деца - като например ги вземат и връщат по домовете им..." Та питам се аз, каква се е хванала да я върши трайно безработната циганка, живееща на социални помощи, та й е зор да си заведе детето на градина и да си го вземе после?!!! На БЕЗПЛАТНАТА за нея градина, щЕх да пропусна. Как работещите НЕцигани могат да си водят и взимат децата бе, пък и такси за ДГ плащат нали? Особено, като се има предвид, че работното време на мама и тати, обичайно е поне 2 часа отгоре, след времето в което ТРЯБВА да си взел детето си от градина. Как тези хора, като не могат да излязат от работа за целта (за да не останат без нея), отделят от некрупните си заплати и ПЛАЩАТ на трето лице да им прибере детето от градина, от училище? Що за гавра (поредна) е това с всички нас, които СЪЩО имаме деца, ама си ги гледаме хем читаво, хем ЛИЧНО, хем за СВОЯ сметка?! Еми да, ще ни налягат расистки настроения чат-пат и няма да преливаме от толерантност към тази паплач. Нормално. То колкото си по-голям мърляч, по-безотговорен родител и тотален паразит в нашата държава - толкова повече бонуси ти снася същата, че и още замисля. Е, къде е стимулът за читавите граждани на драгата ни република тогава, да продължават да бъдат читави, да раждат и отглеждат деца? Липсва, ама тотално. Хубаво е да си циганин у нас, даммммм....

Е...спонтанно ми възниква въпросът, защо държавата не се загрижи за всички РАБОТЕЩИ родители, плащащи данъци, отглеждащи децата си отговорно и свястно по въпроса "помощ за водене и взимане на детето/децата им от ясла/градина/училище", ама БЕЗПЛАТНО! Дали с неправителствени организации да го договарят, дали като програми към Бюрата по труда, за хора имащи нужда от още стаж за пенсия... Защо бе?!!! Не да ни дават пари в брой, а да ни спестят някой лев от тези, които ние масово даваме за тези цели. И ги даваме, защото РАБОТИМ, самоиздържаме се, издържаме и куп паразити нали... И ся видиш ли ти на паразитите им било заор да си водят и взимат децата от градина?!!! Безплатна (естествено). Че к'ва са се хванали да я вършат те, та такава "помощ", освен цялата друга да им се осигурява?  :x То бива простотии и абсурди, бива, ама вече...се минаха всякакви граници на търпимост.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #35 -: Април 15, 2015, 17:13:09 pm »
И ще добавя още нещо, имащо връзка с писаното по-горе. Случката се случи на "наше момиче" - Боби (повечето я познавате добре), тя когато има време - ще си пусне отделна тема за "приключението". Позволявам си набързо да напиша какво й се наложи да преживее, защото е чуден контрапункт на предишния ми пост и илюстрация на абсурда в който живеем.

В общи линии... Боби е влязла в конфликт с управата на ДГ на едната си дъщеря веднъж, по повод това, защо децата не се извеждат навън. Втори път, защото малката й дъщеря беше с рефлукс като бебе и (от личен опит знам), че това уж вече минало - при упорит рев, преяждане и активно движение после, при този тип деца - често води до еднократни повръщания. Та малката ревала, повърнала - скандал втори, че Боби водела болно дете на градината.
Заради тези неща - директорката на градината подава анонимен сигнал в Агенцията за закрила на детето, колко кофти майка е Боби, че си водела децата на градина голи и боси един вид и те боледували заради това. Оттам насетне - Боби е привикана на разпит в същата държавна служба (където са се отнесли адекватно по случая й за щастие), НО.... Вие всички, дето сте свестни родители, представяте ли си да ви привикат на разпит в подобно ведомство, заради изтрещяването на няк'ва директорка, на няк'ва детска градина?!!!

И в СЪЩОТО това време, това същото ведомство - ни вопъл ни стон, относно родителите цигани и начина им на "отглеждане" на деца + статията в предишния ми пост.  И техните заплати ги плащаме ние, не само издръжката на циганите и децата им, обаче - забележете с какво си запълват тези работното време?!  8O 8O 8O Ми що не идат в мааалата, да видим кой е гол, бос, гладен, болен, диша лепило, чака бебе на 13...? Не бе! Подборът на облекло на децата на Боби им е приоритет на хората. Ай сиктир! :x Избива ме на откровена агресия вече...за вас - не знам.
« Последна редакция: Април 15, 2015, 17:19:43 pm от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #36 -: Април 16, 2015, 00:26:52 am »
Освен, че ДГ ще им е безплатна, може да бъде поета и издръжката им?! Каквото и да означава това.
ДГ и сега им е безплатна, те са социално слаби до един, тъй че не знам, що точно това те е вбесило :) или превоза беше на първо място :)
*
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #37 -: Април 16, 2015, 02:59:57 am »
м-и, това че ДГ им е безплатна и сега, че издръжката (което е същото) на децата им там не е за тяхна сметка - ясно. Щото нали...кое с ТЕЛК, кое от "крайно нуждаещо се семейство" - врътки бол - все безплатно за тях.
Които изобщо ходят на училище - то са автобуси, безплатни естествено, взимат ги, връщат ги, зер да побляет в час няколко години и на сватбата си (на 14) да могат да се подпишат с Х. Добре, че при техните "сватби" - не се налага (щото не е законно да се бракуват на тази възраст) да се подпишат младоженците реално, че отиде "семейството" ;)

Ся "стратегията" е някакви доброволци, не с автобуси, ами персонално да им взимат и връщат чаветнцата посещаващи детска градина, с цел да ги интегрираме същите. Намирам го за нелепо и крайно недостатъчно. Считам, че държавата трябва да наеме стотици хиляди английски детегледачки (със стаж и препоръки разбира се) и към всяко цигане - да се прикрепи такава, че да моЕ се интегрира някак си.

Черен хумор разбира се. Считам всъщност, че държавата следва "да вдигне ръце" от тази паплач - окончателно, по всички параграфи и да не им дава и стотинка за нищо. Като раждат и не могат да си гледат децата - те отиват в дом, после за осиновяване - пари няма за "родилките" и фемилито им. Да раждат още, има кой да осиновява техните деца, само една бърза и удобна процедурка за международни осиновявания да се гласува и това е. Пълнолетните и здрави паразити, че били гладни - НАС не ни интересува. Аз съм пълнолетна, ако утре съм умряла от глад и без дом - държавата ми не я интересува това - да се оправям както мога. Да се оправят и те по същата схема викам аз. И ако това им се случи наистина - няма да спрат да раждат на всеки кръгъл час лииии? Амииии. Те ся раждат щото това е кеш, не щото им е "културната традиция"такава, както се твърди. Те не са много умни, а са просто хитри. А ние сме бунаци! Ще им интегрираме...на баба ми хвърчилото.

НИЩО спешъл не трябва да се прави по проблема с тях. Трябва само всичко важащо за нас - да вземе да важи и за тях, ама реално и до месец ще виснат по кабинетите и Червения кръст за безплатни презервативи и противозачатъчни.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #38 -: Април 16, 2015, 09:06:22 am »
същата статия ми попадна в полезрението в ФБ и леко  ядосана избеснях -
Към черния хумор -  освен превоз, безплатна ДГ  и т.н.  може  и да им плащат   -в кеш  , ежедневно  за всяко посещение на детската градина  , за да се интегрират   по-добре .
Ами не искам да се интегрират .

Както върви  след двадесетина години ще трябва ние да се интегрираме в страната .


*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Няколко нюанса...Jbrul :)
« Отговор #39 -: Април 16, 2015, 15:58:07 pm »
Не помня какъв беше конкретният повод, но се сетих за едно изказване на някакъв господин в сутрешен блок. Ставаше дума пак за „културната традиция“ 13 годишни да раждат. Та каза човека, навремето (не чак толкова отдавна), когато Индия още е била Британска колония, масово се практикувало изгарянето на трупа на мъртвия + една камара багаж и .... жена му. Щото им била културна традиция и нали така им обещала Британската корона, да не им се меша в тия културни традиции. Тогава губернаторът (мисля) казал „Добре, спазвайте си традицията. Но пък ние във Великобритания имаме традиция, който пали живи хора или ги убива да го бесим на площада. Традиция е, не можем да я променим“. И някак полека-лека секнало това нещо.
Ние също имаме и традиции и закони по въпроса с малолетните родилки и осеменителите им, ми ай да земем да ги спазваме вече викам аз.