0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #320 -: Май 28, 2015, 09:40:27 am »
Всъщност и аз имам  подобни  , правени от майка ми за Калоян като бебе и се оказа , че съм забутала няколко буркана и все още са си ок . Но те не бяха  директно със сурови плодове в бурканчетата.А   беше белила кайсии, претривала през гевгир ли ,  нещо като  гъст нектар .Разни плодови пюрета беше направила, пасирайки  сезонни домашни плодове без захар .


*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #321 -: Май 28, 2015, 14:12:19 pm »
Момичета, МОЛЯ вече ми е спешна рецепта за черешово сладко, че вчера ми донесоха една щайга череши, а както знаете - много нетрайни плодове са. Не, че ако ги изхвърля, ще фалирам я, ама..грехота, а и ми е мерак да се пробвам с такова.  :D

Пишете каква е технологията, какво се слага, пропорции и пр. пък - каквото се получи, ако не стане вкусно - няма да дърпам уши.  :lol: :lol: :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #322 -: Юни 10, 2015, 22:22:57 pm »
Момичета, я кажете технологията за консервиране на пресни плодове в буркани без захар и т.н.  :P

Jbrul, направи ли черешово сладко? Аз гледах за разни рецепти в старите готварски книги, но имаха разни странни неща вътре и затова не ти ги снимах.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #323 -: Юни 10, 2015, 23:54:07 pm »
Момичета, я кажете технологията за консервиране на пресни плодове в буркани без захар и т.н.  :P

Jbrul, направи ли черешово сладко? Аз гледах за разни рецепти в старите готварски книги, но имаха разни странни неща вътре и затова не ти ги снимах.
В моята книга (смейте ми се ама от антикварен си я купих) пише, че се варят 20минути такива плодове без захар само за капачката.
Конфитюр от ягоди и от череши правих. Ягодите ми станаха редави, черешите да не повярвате идеални  :lol: миналата година и нож не можеше да се забие в конфитюра  :lol:

Та рецепта за Конфитюр от череши
1кг почистен от костилки плод
600-800гр захар
1ч.л. лимонена киселина(или винен оцет)
Слага се плодът в тенджерата, посипва се със захарта и престоява 6-8 часа (не е фатално и да пренощува). Вари се първо на силен огън, като заври се намаля на слабо. 5 минути преди края на варенето се слага лимонтозуто. Насипва се в сухи буркани горещо, затварят се и се обръщат. Миналата година го овкусявах и с ванилия, не е лошо но не е моят вкус. Пише, че може и с индрише-него го мразя от дете, майка ми си поддържаше една саксия, все се чудех как да я уморя  :lol: :lol:  :lol: Един път бях успяла и ме прати до на майната му да взема  :lol: :lol: :lol: Пише, че може да се добави и пектин, но до сега не съм ползвала и не знам как е.

Рецептата за Конфитюр от ягоди
1кг почистен плод
1.200гр захар
1ч.л. лимонена киселина.

Плодовете пак се посипват и оставят 6-8 часа, Вари се първо на слаб огън и след завирането на силен. От тук насетне е същото. Добре е плодовете да са с еднакъв размер, аз разрязвах ягоди.

И в двете пише, че може да се обере пяната. Ягодите така ми изкипяха, че нямаше пяна  :lol: На черешите обирах, но остана в едно бурканче. Мисля, че нямаше нужда да се обира, не беше мръсна или семенца да има като ягодите. В бурканчето в което остана вече не се вижда и мисля, че не пречи.
« Последна редакция: Септември 27, 2015, 07:29:38 am от mishanta »
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #324 -: Юни 11, 2015, 13:26:59 pm »
Момичета, я кажете технологията за консервиране на пресни плодове в буркани без захар и т.н.  :P

Jbrul, направи ли черешово сладко? Аз гледах за разни рецепти в старите готварски книги, но имаха разни странни неща вътре и затова не ти ги снимах.

Не направих Смайл, защото ме простря поредния вирус точно тогава и докато се освестя - те изгниха черешите, та...ще се пробвам догодина живот и здраве. Иначе Маргото ми снима рецепта на фейса и ми я прати. :)

"Технологията"  :lol:  за консервиране на пресни плодове в бурканчета е елементарна. Слагаш плодовете в бурканче - ако са дребни (малини, къпини, череши) - цели, ако са едри - режеш на кубчета. Не ги "натъпкваш", че да се намачкат и да станат на каша, а колкото поеме бурканчето. Слагаш капачката, вариш 5-7 мин. да запечата, каквото е - то си пуска собствения сок и това е всичко. Аз слагам малко кафява захар само на по-киселяви по принцип плодове, ама наистина малко - 1-2 чаени лъжички в зависимост колко е голям буркана. Но като затваряш за детето - няма да слагаш никаква. Това е всичко. По моя опит поне - имам годни за консумация все още, приготвени така, а затваряни през лятото на 2012-а т.е. ще ти изкарат доста.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #325 -: Юни 24, 2015, 12:39:14 pm »
Днес гледах тази рецепта за пикантни кисели краставички по Бон Апети.
Понеже имам джинджифил и домашни краставички, мисля да експериментирам.
http://www.bonapeti.bg/recepti/Pikantni-kiseli-krastavichki/
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #326 -: Юни 25, 2015, 18:11:34 pm »
Aз дa питaм в мaлки бебешки буркaнчетa ли слaгaте?пресният плод в колко водa трябвa дa се вaри?
« Последна редакция: Юни 25, 2015, 18:16:39 pm от shinzou »

Make an ovulation ticker
Дядо го няма-04.08.2015 г.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #327 -: Юни 26, 2015, 15:48:45 pm »
Къде колко вода? В тенджерата ли? Аз покривам бурканите, а вътре без вода.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #328 -: Септември 23, 2015, 23:43:07 pm »
Така есента дойде.... време за туршия е!
Търся рецепта за пълнени камби с моркови и зеле.
Спомените ми са за целена,  черен пипер и бахар.
Марината имаше оцет,  олио сол захар...
Обожавам ги,  но рецептата е изчезнала.  А аз от години не съм я оравила,  може би над 10 години.
Все печени камби правя за полесно.
Моля за рецепта:)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #329 -: Септември 24, 2015, 00:22:05 am »
Записвам се да следя камбените рецепти  :D Иначе съм на вълна консервиране на сготвена храна аз, чудесно се получава за момента. 
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #330 -: Септември 24, 2015, 08:39:47 am »
сис, кажи каква сготвена храна консервираш, че и аз обичам да си правя полуфабрикати, но слагам във фризера, та давай идеи :lol:
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #331 -: Септември 24, 2015, 08:47:25 am »
 Jbrul , пак ли яхния зелен фасул  в буркани в готов вид -помня че миналата година писа  :)

В готварската  писах за тези камби - аз ги правя за прясна  консумация ,но мисля да затворя и  няколко буркана.
http://www.kniga.bg/index.php?topic=433474.0

На мен ми е проблем стерилизацията, че тук нямам подходящ съд   и  бабите ни приготвят   зимнина.
Преди време правеха една салата Ропотамо  ,много  подходяща за зимата , ама нещо се ослушват  и май не им се занимава .


*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #332 -: Септември 24, 2015, 09:23:11 am »
Стоека, имам една рецепта за пълнени камби в книгата и ще ти я напиша, но е без олио. В тази рецепта няма и моркови, но то не пречи да настържеш колкото ти харесва на цвят и вкус.  Майка ми също прави, не съм сигурна дали има олио, може би не, защото туршиите с олио ако останат за втора година ги изхвърляла(това скоро ми го обясни, понеже аз харесвам една смесена туршия с такава марината). Та ще питам ако искаш и за нейната рецепта.

Мариновани пълнени камби

Червени камби, оцет, сол, зеле, черен пипер и кимион

Камбите се почистват от семена посоляват се леко и се пълнят след 2 часа със ситно нарязано и бланширано зеле (това майка ми също не го е правила, просто го намачква).
Редят се в буркани, пускат се зърна чер.пипер и кимион и се заливат с гореща заливка направена от: 2л вода, 400мл 6%от оцет и 60гр сол. Тази заливка е достатъчна за 8 буркана от 800мл. в които има вложени и по 250гр камби и 250гр зеле.
Бурканите се стерилизират за 20мин. във вряща вода.

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #333 -: Септември 24, 2015, 15:34:07 pm »
сис, кажи каква сготвена храна консервираш, че и аз обичам да си правя полуфабрикати, но слагам във фризера, та давай идеи :lol:

Стеф, досега затворих готови за директна консумация, само с претопляне:
сос "Болонезе" за паста (вариации на същия с гъби, без, с различни подправки) - рахат раУта ти казвам. Вариш нЕкви "макарони" с каквато форма ти щукне, отваряш буркана, затопляш и готово. Най-важното е, че си оползотворявам редките партиди домашно телешко (кайма) така. "Кюфтяна манджа" - телешки кюфтенца в червен сос - също затворих. Боб с кисело зеле, постно кисело зеле, зеле с мръвки ( в тенджера, на фурна), боб с кисело зеле и ориз, боб яхния - тоже. Телешко с грах. Едни съседи ми казаха (мъжът е страстен рибар), че така си затваряли пържена риба в буркани, но това не съм го пробвала. Всякакви ястия готвени, в които нямало яйца ми казват тука - можело да се запазят така в буркани. Времето на стерилизация е според това дали има, или няма месо в тях. Вуйна ми ми прати някакви "летни манджи" им казва - съдържащи всякакъв зеленчук, разни комбинации, някои с картофки и ориз в състава - изкарвали и 2-3 години рече.

Аз понеже все още имам лошия навик да готвя като за казарма, пък съм сама с детето все пак през повечето време - доскоро изхвърлях ужасно много храна.  :? Надрусам 5 кила манджа някаква и то ядеш 2-3, че и 4 пъти - ми писва бе! И половината още седи нали и преди бурканите - чакам я да се развали и в кенефа. Сега в такава ситуация - бух в бурканите, заварка на капачката и в мазето (шкафа на терасата). Допълнителен бонус е, че при такъв "асортимент" в буркани, ако ми се прияде нещо внезапно - просто го ям, не ми се налага да излизам спешъл да купя тези продукти, че да ги готвя после, че чак тогава да хапваме въпросното. И е в количество да го ядеш веднъж, максимум 2 пъти, не да ти втръсне от него. А и колко продукти така спасявам от боклука - не е за подценяване.

Jbrul , пак ли яхния зелен фасул  в буркани в готов вид -помня че миналата година писа  :)

Преди време правеха една салата Ропотамо  ,много  подходяща за зимата , ама нещо се ослушват  и май не им се занимава .

А не, не... Миналата година направих толкова зелен фасул, че има да се яде още 2 като гледам.  :lol:
Я кажи за тази салата "Ропотамо"? Т.е. дали е каквото си мисля аз. Има в консерви (метални) такава, която е шайби скумрия, кисели краставички, боб, май и чушка имаше и доматено пюре. УМИРАМ за това нещо и често купувам такива консерви. Ако за такава говориш - незабавно искай рецепта, тръпна в очакване и захващам да си направя. Ще снимам после разбира се :)

м-и, мерси за рецептата, сега камби да купя само. Червени трябва да са нали? Питам идиотски, щото не ям камби и не им разбирам хич.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #334 -: Септември 24, 2015, 15:59:18 pm »
мерси Сис :)
аз готвя количества които се изяждат и не хвърлям нищо, а ако случайно остане замразявам във фризера, но много рядко ми се налага :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #335 -: Септември 24, 2015, 16:04:11 pm »
Ми вие сте голямо фемили, та нормално да не остава. Ама аз като съм си наела тертипа да готвя в казани (повечето ми тенджери са 8-10 литра, тавите и те в тия габарити  8O) и все пак като готви човек "на око" и има навика за друга пропорция...уж по-малко, по-малко и накрая пак - хич не е малко   :lol:

Иначе във фризера и аз си слагам "заготовки" - сварен боб, шкембе, пиле и пр. Ама сега с "буркан-печката"  :lol:, което мога направо сготвено да прибера - одма. Специално спагетения сос си го правих 4-5 кила готов на няколко пъти за бурканите само, не остатък да затварям.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #336 -: Септември 24, 2015, 19:47:40 pm »
Сис, камбите червени, добре узрели и се теглят със семето, беше казала Селма. Правих доста лани, та има още. Май я бях пускала тази рецепта, но да си кажа и тук  - малко зеления (магданоз ползвах аз) и малко моркови също носят тези камби.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #337 -: Септември 24, 2015, 21:52:08 pm »
Узрелите камби са по-сладки, на мен са ми и по-вкусни. Дори не знам зелени продават ли  :oops: аз втора година уж не сея камби (купувам си разсад и една баба ми дава и уж все капия садя, а половината на камби го бера  :lol: ).
На Селма аз ли нещо не дочетох или пълнени камби не видях?! И от кога мамата се казва книга?! Гледам тъпо и се пуля....
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #338 -: Септември 25, 2015, 04:26:10 am »
Да,  м-и аз търся точно рецепта с олио да има в марината. Няма да оцелеят за да останат за втората година  :P,   :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #339 -: Септември 25, 2015, 08:08:52 am »
Стоека, рецептата е в някой тефтер ( мама има много  :lol:) Дала съм задача да търси, не се сеща има ли олио де.