0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #240 -: Октомври 16, 2014, 20:22:31 pm »
Само аз не си бях направила от "моята" туршия, та оня ден се наканих. В града не бях правила, че все си мислех, че ще мирише, че като правя в голямо количество (съд) и все пак си иска претакане...имах съмнения. Та доставиха ми домашно козе сирене в една пластмасова кофичка, дооооста голяма и реших да я оползотворя за туршия - мноУ удобно се оказа.  :D  Като реша да претакам - слагам в мивката тенджерата, в която варих маринатата - сипвам водата, после слагам в мивката кофичката с туршия - връщам водата, капакът ляга яко, грам мирис няма, оставям на остъклената тераса и т'ва е.
Ето снимки:

НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #241 -: Октомври 16, 2014, 20:48:18 pm »
Уффф, ще ме амбицираш сега да снимам и моята. Направих 2 3 литрови буркана миналата неделя. И благодарение на топлото време на остъклената тераса от снощи я тествам как върви с водка. :lol: Ами добре върви да ви кажа. Е, повечко вода иска да пиеш после ама .... това да е.
И само да кажа - моите буркани се затварят с такива найлонови капачки, и съответно сме ги обръщали ( Кръстю де) само веднъж - пак стана.
Снимки - утре.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #242 -: Октомври 16, 2014, 20:51:28 pm »
Ети, сега с туй преливане на саламурата ме хвърли в размисъл. Моята туршия я сложих в същата кофа в неделя и само я обръщам или разклащам яко, това не е ли достатъчно, че и преливаш?! Не съм напълнила чак до горе кофата и има място за бълникане.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #243 -: Октомври 16, 2014, 21:07:08 pm »
Марго, преливам щото ми е по-лесно и бързо бе.  А кофичката пое 7,5 литра марината + зеленчука и не беше до горе пълно. Та да я друсам и клатя ми е много по-трудно, хеле с моите ръчички дето по-тежко от чаша и цигарка не издържат.  :lol: Ама на 13-и я сложих и днес чак й обърнах чорбата за сефте, опитах Ино зеле - взело е "да хваща" - значи няма нужда и всеки ден да я лашкам. Ама все пак - бива да се обръща, претака, клати малко от малко. Не посмях да я обърна на капак, щото колкото и да ляга плътно уж - все ще изцъцри отнякъде да осмърди, че да чистя после...мерси. А все пак моята "туршиена лакомия" не знае граница, та бурканчета от 2-3 литра - не са ми опция. Аз не мезя с нея, направо си ям (дето имаше един виц за мутрите).  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #244 -: Октомври 16, 2014, 21:20:30 pm »
Моята събра 4л марината, максимум 8кг да е всичко, щото от 10л повече не събират. Аз нарязах всичко, зелката ми е само на четвъртини, но домати, камби на половинки, на четвъртинки, морковите горе долу като твоите. Експериментално сложих малко количество, да видим домсъвета ще я одобри ли  :lol: В началото само я клатих, по принцип рядко текат тия кофи и рискувах днес да я обърна, но моята е на вън и мога да измия с маркуча ако оплескам  :)
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #245 -: Октомври 17, 2014, 12:46:36 pm »
Я да видим става ли сега:
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #246 -: Октомври 17, 2014, 12:50:40 pm »
Даммм, вече всички разбираме защо другарката Пешек тия дни "злоупотребява" с водка.  :lol: Еми то плаче за водчица пуста туршия, чак кръв пуснала хахахаха
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #247 -: Октомври 17, 2014, 12:56:40 pm »
Другарката Пешек всъщност се опитва да си върне предишната пияческа форма. Че бременност, раждане и ... абе загубих тренинг. А както всички знаем (надявам се да знаем) всички болести идват от нередовно пиене.  :lol:
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #248 -: Октомври 17, 2014, 12:59:55 pm »
Знаем, знаем...затова цяло лято мезета гласим. Ся, че разправяме, че "заради децата" - ми куртоазия просто ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #249 -: Октомври 18, 2014, 14:23:46 pm »
Момичета, кисело зеле ще правите ли?
Аз се изкушавам основно заради зелевата чорба. Много обичам супа със зелева чорба.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #250 -: Октомври 18, 2014, 14:58:39 pm »
Мислех да правя този уикенд, ама котката още е зле и трябва да сме близо до клиниката, че всеки ден я водя...  :?  Но доколкото знам кога се слага киселото зеле - имам още време до края на месеца, че и началото на другия.
Я раздуй за тази супа със зелева чорба как се прави? Досега не съм яла такова нещо.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #251 -: Октомври 18, 2014, 15:54:14 pm »
След като видях снимките на подстрекателката Пешек, днес слагах буркан с цвекло. Много го обичам, така не съм го яла, да видим как е.

Ние ще слагаме зеле, тук явно не му е дошло времето, защото не виждам да продават. Така и не дойде ред тази година да си сеем и ще купуваме.
Жбрул, на зелето оцет слагаш ли? Ние само със сол, но те и туршиите тук така се правят  :)
Майка ми прави супа с кисело зеле, а чорбата с праз и червен пипер съм виждала да се пие  :D

пп И уж влязох да пиша за тава за лютеница, тя каква стана :D

След като видях, на тоя чичо тавата https://www.facebook.com/events/584340088341180/?source=1 Жбрул ме подсети, че може да го питаме къде е произведена. Та това го намерих и смятам да пускам запитване на фирмата в Пловдив.
« Последна редакция: Октомври 18, 2014, 15:57:14 pm от м-и »
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #252 -: Октомври 18, 2014, 16:40:08 pm »
Да, и аз четох, че е още рано за зелето.
Ноември се слагало. Температурата трябва да е под 10 градуса за съхранението му.
Та ще чакам  :P

Супата със зелева чорба е уникална просто. Най-вкусната супа, която съм яла.  :hungry:
Прави се със свинско и ориз. Зелевата чорба и водата са 1:1, но пак зависи и колко солена и кисела е чорбата.
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #253 -: Октомври 18, 2014, 18:46:54 pm »
Марго, засега нищо не слагам, понеже за сефте ще правя кисело зеле.  :lol: Доколкото четох/питах - само сол слагат и тук. Иначе за температурата и сега да го сложа на село зелето - там си пада под 10 градуса, ами... да поспре малко екшъна и каръщината, че да опра и до него.. Ха дано! Да не забравиш да кажеш за тавите, ако ти отговорят ;)

Смайли - пиши подробна рецепта за тази супа, начин на приготвяне, пропорции и пр. Звучи супер вкусно, та да се пробвам с нея и аз.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #254 -: Октомври 18, 2014, 22:19:11 pm »
Jbrul, моята рецепта е от свеки, а аз я правя на око. Помолих я да ми пусне точните пропорции и ще я напиша тогава, та да е по-точно  :balk_122:
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #255 -: Октомври 19, 2014, 07:27:53 am »
Жбрул-е, супата със зелева чорба си е известна по нашия/вашия край  :lol:. Свекърва ми я готви със свинско месо и фиде, че у нас супи с ориз не се тачат. Месото нарязано на ситно се задушава в мазнина заедно с кромид лук или праз. Слага се малко червен пипер и се сипва зелева чорба, разредена с вода, обикновено съотношението е 1:1, но пак зависи колко е солена чорбата. Носи черен пипер, застройка също може да се направи. Свекър ми, лека му пръст, я готвеше не само с месо, а и с кръгчета домашна луканка. Чудно вкусна е, а пък ако има и едни мазни колачета - ето ти прекрасна зимна селска закуска  :lol:
     
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #256 -: Октомври 19, 2014, 08:14:32 am »
Дани, как се казва точно "Супа със зелева чорба" или ?
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #257 -: Октомври 19, 2014, 08:30:51 am »
Нашата рецешта е почти като на Дани с една основна разлика, че зелевата чорба се слага накрая, за да може месото да се сготви по бързо и киселото да не му попречи.
Също първо се запържва месото, после ориза и накрая се добавя праза (аз лично нищо не запържвам).
Долива се малко вода и се сварява до готовност. Накрая се слага зелевата чорба. Солта не се слага предварително, а също накрая и то само, ако има необходимост.
Подправя се с чубрица.
Точните пропорции още ги чакам от свеки и затова не съм написала рецептата като за рецептурника  :D

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #258 -: Октомври 19, 2014, 08:36:31 am »
Усмивке, ще чакам да я оформиш и ще я кача след това  :P

Жбруле, нещо по дължина съм минала снимките с кофичката  8)
Я напиши кое как, че и аз имам една такава от сиренце, сиротно празна  :lol:
Бях се зарекла, че няма да пълня бидончетата след фала миналата година,
но с тези фотоси ме подкукуроса!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: "Консервна фабрика"
« Отговор #259 -: Октомври 19, 2014, 10:35:20 am »
Усмивке, как е вкуса на супата с чубрица? Аз не си представям кисело зеле с чубрица и ми е странно  :).

Лахнева супа / вариация на супа със зелев сок/

Месото се задушава добре предварително и после няма проблем при варенето заедно с чорбата. Сол не се добавя, затова е зелевата чорба. Забравих да напиша, че най-добре се получава с шарено месце, да има и мазничко  :wink:.
Мише, не знам как може да се именува тази супа, за да влезе в рецептурника, но мога да напиша как се нарича в селото на мъжа ми - Лахнева чорба  :D. В Овата на зелето му се вика лахна  :lol:
« Последна редакция: Октомври 19, 2014, 11:51:52 am от mishanta »