0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #80 -: Януари 15, 2015, 15:09:53 pm »
Здравейте момичета,

Във връзка с промяната на закона за майчинските искам да ви запитам възможно ли е да се заплатят тези осигуровки за месеците в които не е имало заетост. Аз работя от 12 месеца в БГ и ми трябват 6 назад. Термина ми е след 6 месеца. Предполагам, че не но въпреки това ако не попитам, няма да знам  :oops:

Благодаря предварително  :D
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #81 -: Януари 15, 2015, 17:56:37 pm »
Не, няма как да ги платиш. Ако преди това си била осигурена в държава членка на ЕС провери дали по това законодателство нещо не ти се полага, макар че едва ли. Инфо най-добре на централния телефон на НОИ. Ако имаш ПИК или електронен подпис можеш да питаш и през сайта им в "Административни услуги".

По българското законодателство за липсващите периоди се зачита осигурителен доход равен на минималната работна заплата за периода.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #82 -: Януари 15, 2015, 18:36:26 pm »
Благодаря ти, mag!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #83 -: Януари 19, 2015, 17:34:00 pm »
    Здравейте, 3-тият ми болничен е до 18.02 /този, който издава педиатърът /. Въпросът ми е - кога ще започнат изплащането на майчинството. Аз предполагам, че ще е до 10 -то число март месец и сигурно ще обхване период 19.02 - 28.02. Така ли е, или греша?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #84 -: Януари 19, 2015, 18:18:41 pm »
И аз се интересувам,че моя болничен пък е до 19.02  :lol: днес пък ми звъняха от работата,че трябва да ходя да пускам молба за отпуск по майчинство за 410 дни нали уж е две години майчинството какви са тия 410 дни не ми стана ясно...
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #85 -: Януари 19, 2015, 19:46:53 pm »
bonbolini, правилно смяташ - от 19.02 до 28.02 ще ти е първото плащане. Кога обаче ще се случи  зависи от работодателя ти. Ако той занесе декларацията ти на 28.02 то НОИ ще ти платят до 15 работни дни след това(често дори по-бързо). Ако обаче той ги занесе на последния срок - 15.03, то ги чакай към края на март... това е само този месец. От тук натам всеки месец в първите работни дни на месеца  :D

Алекс 77, майчинството е една година (410 дни), за остатъка от които сега трябва да подадеш декларация. Втората година се води отпуск за отглеждане на дете и не е автоматична. Когато ти изтече първата година пак ще трябва да подадеш документи при работодателя ти за да ти се продължи.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #86 -: Януари 19, 2015, 20:13:11 pm »
Благодаря ти Моусит за разясненията  :)
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #87 -: Януари 19, 2015, 20:18:02 pm »
Благодаря :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #88 -: Януари 20, 2015, 22:25:21 pm »
Момичета, само да ви предупредя, че в момента е някакъв ад с тия новите електронни болнични. Ако лекарят изобщо успее да се вклини в НОИ и да издаде, работодателят не може да внесе неговата част от документите, защото НОИ твърдят, че нямали програма за да ги приемат.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #89 -: Февруари 03, 2015, 14:44:14 pm »
Привет момичета!

Да ви запитам задължително ли е да ползвам тези 45 дни преди термин. Искам да работя по-възможност до края и последните седмици ще си пусна платен отпуск. Целта ми е да събера още почти 2 месеца осигурителен доход. С промяната в закона, аз ще съм доста ощетена в майчинските и затова търся начини да работя докрай.

Всеки съвет е добре дошъл!

Благодаря ви и хубав ден :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #90 -: Февруари 03, 2015, 16:43:16 pm »
Мисля, че не е задължително - ако лекарят позволи според състоянието ти можеш да не ги ползваш всичките. Не съм сигурна обаче остава ли възможността да си ги ползваш след раждането, както се прехвърлят ако родиш преди термин.
Интересен казус - дано се включи някой вещ да каже :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #91 -: Февруари 08, 2015, 16:56:17 pm »
можеш да си работиш, но после не ти се прехвърлят след раждането
прехвърлят се дни само при разминавания между термина и датата на раждането
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #92 -: Март 02, 2015, 13:36:12 pm »
Здравейте момичета  :D И аз да задам един въпрос. От 11.02 си ползвам платен отпуск. На 10ти.02 ми беше последния ден от майчинските. Искам да попитам, ако сега изляза в болничен каква ще ми е базата за изчисление?
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #93 -: Март 02, 2015, 14:51:30 pm »
За втората година от майчинството се взима осигурителен доход равен на минималната работна заплата: 340 лв. за месеците от 2014, 360 лв. за януари 2015.

Поне при мен е така.



   La vita è bella
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #94 -: Март 04, 2015, 01:09:30 am »
За втората година от майчинството се взима осигурителен доход равен на минималната работна заплата

да
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #95 -: Март 04, 2015, 09:33:07 am »
Здравейте, досега болничните са били отразени в сайта на НОИ.
Знам, че се попълват разни приложения, които работодателят изпраща на НОИ и на база на това, започва "същинското" майчинство. Въпросът ми е: отразява ли се това в системата на НОИ? Или просто си превеждат дадената сума?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #96 -: Март 04, 2015, 09:57:26 am »
Здравейте, досега болничните са били отразени в сайта на НОИ.
Знам, че се попълват разни приложения, които работодателят изпраща на НОИ и на база на това, започва "същинското" майчинство. Въпросът ми е: отразява ли се това в системата на НОИ? Или просто си превеждат дадената сума?

Да,приложението 135-410 дни ще го видиш както виждаш и болничните.Също декларацията за втората година.Пак на същото място си проверяваш кога ще ти пуснат пари
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #97 -: Април 03, 2015, 10:59:04 am »
Въпрос малко встрани от болничните.Свърши майчинството сега съм четири месеца на борсата,подадох в нои на 27.03 документи.Април месец за колко дни ще получа обещетение само за дните от март ли?Питам защото реално майчинството ми свърши края на декември мин.год.но документи в нои подадох след три месеца поради заболяване на детето и ми казаха че трябва да получа парите накуп от януари до март включително и после само за април отделно.А сега пише че ще получавам от 27.03 до 25.07 сега за колко време ще получа пари на 15април?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #98 -: Април 30, 2015, 15:26:42 pm »
Здравейте, имам нужда от помощ и съвет как да постъпя.Втората година майчинство изтича на 17,05,2015г, не мога да се върна на работа заради работното време. Мога да ползвам неплатен отпуск или да ме съкратят и така да се регистрирам на борсата. Планираме второ дете, но имам здравословен проблем и не зная колко време ще се лекувам и след това можем да започнем да опитваме.Какво да направя за да получавам в бъдеще по-добро майчинство?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #99 -: Май 16, 2015, 19:21:05 pm »
Здравейте, имам нужда от помощ и съвет как да постъпя.Втората година майчинство изтича на 17,05,2015г, не мога да се върна на работа заради работното време. Мога да ползвам неплатен отпуск или да ме съкратят и така да се регистрирам на борсата. Планираме второ дете, но имам здравословен проблем и не зная колко време ще се лекувам и след това можем да започнем да опитваме.Какво да направя за да получавам в бъдеще по-добро майчинство?

И неплатения и борсата ще ти ги взимат на МРЗ за бъдещото майчинство.А платен отпуск защо не вземеш?Имаш натрупан.Щом не може да работиш и не си бременна в момента,няма кой знае какво да се направи за бъдещото ти майчинство