0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Болничен и майчинство № 2
« -: Август 01, 2014, 23:02:36 pm »
В тази тема се разискват всички казуси свързани с болнични и майчинство.
Линк към старата тема: Болничен и майчинство

« Последна редакция: Август 01, 2014, 23:04:24 pm от Ники »

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #1 -: Август 02, 2014, 07:43:02 am »
Здравейте, виждам, че разисквате тема за връщане на работа след първата година, както и за болничните.
Говорих с представител от НОИ и научих следното:
Ако се върна на работа след първата година имам нялокло опции:
 - майчинството /тези 340 лв/ могат да се прехвърлят на баби или дядовци, но лицето, на което ще се прехвърля, трябва да е назначено на трудов договор;
 - друг вариант е детето да се даде на ясла, тогава майката ще получава през втората година половината от обезщетението, т. е. 170 лв.
 - трети вариант е да се участва в "Национална програма в подкрепа на майчинството", изискването е човекът, който ще се наеме да гледа детето, да е безработен, като няма проблем да е роднина - може да прочетете в нета има доста информация по въпроса.

А относно болничните и майчинството - аз съм в болнични от началото на бременността и това няма да ми се отрази на размера на майчинството, защото за база за изчисляване се взема осигурителния доход, а не самото обезщетение, което съм получавала, който съответно е по-висок от сумата на обезщетението / в моя случай той се доближава до брутния ми доход/.

Хубав ден!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #2 -: Август 02, 2014, 08:12:20 am »


А относно болничните и майчинството - аз съм в болнични от началото на бременността и това няма да ми се отрази на размера на майчинството, защото за база за изчисляване се взема осигурителния доход, а не самото обезщетение, което съм получавала, който съответно е по-висок от сумата на обезщетението / в моя случай той се доближава до брутния ми доход/.

Хубав ден!
Сигурна ли си в това?!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #3 -: Август 02, 2014, 09:07:55 am »
Да не се отразява болничния на майчинството.

*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #4 -: Август 02, 2014, 16:20:09 pm »
Да не се отразява болничния на майчинството.

ами не съм на 100% съгласна. Ако осигурителния доход не се е променял през последните 18 месеца да. НО ако се  е вдигнал/намалил ще повлияе (втория вариант го обсъждахме вече в предната тема). В случай, че да речем дохода ти преди 12 месеца е бил 1000, то болничният е на база 1000 и после и за майчинството месеците в болничен ще са на 1000. Ако обаче сега дохода ти е 1200, то в този случай вместо 1200 ще се сметне върху 1000, т.ч. ще се промени. Затова и няма верен отговор на въпроса-зависи много на всеки от случая... аз съм го смятала в много варианти. Ако искате пробвайте с калкулатора на КиК да заместите числата и ще видите разликата.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #5 -: Август 10, 2014, 06:49:31 am »
При мен базата не се беше променяла, но счетоводителката едва ли не направи всичко възможно да не ползвам болничен. Бях в болничен като забременях, после се наложи и да лежа, та си лежах без болнични, щото сакън "много лошо"  :lol:
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #6 -: Август 12, 2014, 11:58:43 am »
Здравейте, при мен на няколко пъти се променя терминът за раждане - сега е с около една седмица напред. Според него /последният термин/ ли ще се даде 45-дневният болничен? А, ако има планирана дата за секцио, по-ранна от самият термин, нея ли ще имат предвид или терминът, определен по-рано? А кога най-късно се определя терминът?
Съжалявам за обърканите въпроси, ама ще питам едната лекарка, при която ходя, чак другата седмица  :?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #7 -: Август 12, 2014, 12:16:28 pm »
Здравейте, при мен на няколко пъти се променя терминът за раждане - сега е с около една седмица напред. Според него /последният термин/ ли ще се даде 45-дневният болничен? А, ако има планирана дата за секцио, по-ранна от самият термин, нея ли ще имат предвид или терминът, определен по-рано? А кога най-късно се определя терминът?
Съжалявам за обърканите въпроси, ама ще питам едната лекарка, при която ходя, чак другата седмица  :?
Bonbolini, официалният ти термин на раждане е един и не може да се променя. Той се изчислява спрямо първата дата на последния ти цикъл. Определя се от ЖК. Ако друг лекар (на частно) ти го определи различно, то не важи за болничния.
Ако бебето избързва или изостава като растеж, това по никакъв начин не променя официалния ти термин. Също ако овулацията ти е била по-рано или по-късно, това също не го променя. Ако имаш планирано секцио това също.
Т.е. няма да се промени и датата, на която ще излезнеш в 45 дневен болничен. 
Ако родиш по-рано или по-късно от официалния си термин, то разликата от дните ще ти бъде дадена или взета от майчинството след раждането. Напр. ако родиш 10 дни по-рано, то тези с тези 10 дни ще ти се увеличи майчинството.

PS. Ето един калкулатор. Последното поле е датата на термина.
http://www.moetodete.bg/calculator/termin.html
« Последна редакция: Август 12, 2014, 12:27:21 pm от 47 Smiles »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #8 -: Август 12, 2014, 13:23:50 pm »
Ааааа, сега ми стана ясно  :D Благодаря много, 47Smiles
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #9 -: Август 22, 2014, 13:42:55 pm »
Привет, момичета :)
Да ви запозная с моя случай, въпреки че е раничко още. В момента съм майчинство втора година. Малкият е роден на 5 февруари 2013, терминът беше 22 февруари. Бременна съм с второ и се чудя дали ще се получи застъпване на двете майчинства, за да получавам същото обезщетение. Терминът ми е около 11 април 2015, 45 дневният болничен ще е около 25 февруари.

Та въпросът ми е: втората година докога се брои - две години след термин (в моя случай 22 февруари) или две години след датата на раждане на детето (5 февруари)? За първата знам, че е до термин.



   La vita è bella
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #10 -: Август 22, 2014, 13:45:54 pm »
втората година май е до рожденния ден на детето, поне в нои тази дата е отбелязана.
за застъпване варианта е да помолиш да ти сменят датата на настоящия термин. не знам доколко е редно обаче.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #11 -: Август 22, 2014, 13:57:06 pm »
С термина шега не бива :) За сега само обмислям вариантите. Не се сетих, че в НОИ сигурно я има датата на втората година. Ще проверя, мерси много :)



   La vita è bella
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #12 -: Август 22, 2014, 15:10:44 pm »
Здравей,
за да вземаш същото майчинство през първата година за второто дете, каквото си вземала през първата година за първото дете, то второто трябва да се роди  преди първото да е навършило 2 години. В противен случай има преизчисляване.
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #13 -: Август 22, 2014, 19:16:24 pm »
- друг вариант е детето да се даде на ясла, тогава майката ще получава през втората година половината от обезщетението, т. е. 170 лв.
 -

Тоест връщам се на работа, детето на ясла и получавам 170лв. за втората година? С предишната бременност нямам спомен да съм получавала половината от майчинството за втората година, даже напротив, записах ги на ясла, останах си един месец вкъщи, защото те боледуваха нонстоп, но след това държавата ме осъди.  :?


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #14 -: Август 22, 2014, 21:20:51 pm »
напротив, записах ги на ясла, останах си един месец вкъщи, защото те боледуваха нонстоп, но след това държавата ме осъди.

и сега би се случило същото
разликата е там, че си останала вкъщи или по-точно не си прекъснала отпуска за отглеждане на малко дете
ако се беше върнала на работа и си беше взела платен годишен отпуск, който ти се полага и докато си в болнични и майчинство, нямаше да е така

ако се върнеш на работа получаваш 50% от обезщетението за отглеждане на малко дете (в момента 340 лв.:2) дори и детето да е записано на ясла, ако за яслата плащаш такса
но това само за втората година, ако си в периода 135-410-ти ден и се върнеш на работа нищо не получаваш
« Последна редакция: Август 22, 2014, 22:39:53 pm от mag »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #15 -: Август 23, 2014, 22:56:42 pm »
Тоест връщам се на работа, детето на ясла и получавам 170лв. за втората година? С предишната бременност нямам спомен да съм получавала половината от майчинството за втората година, даже напротив, записах ги на ясла, останах си един месец вкъщи, защото те боледуваха нонстоп, но след това държавата ме осъди.  :?

Като работеща майка имаш право на 170лв месечно,дори детето да е на ясла.Но трябва да си работеща,болничен,отпуск,а не да си останеш в майчинство,а децата на ясла.Миналия път е станало точно това-детето на ясла,а мама вкъщи по майчинство.Затова са те осъдили да върнеш пари

Та въпросът ми е: втората година докога се брои - две години след термин (в моя случай 22 февруари) или две години след датата на раждане на детето (5 февруари)? За първата знам, че е до термин.

Втората година винаги е до втория РД на детето.Първата не винаги е до термина  :D
За теб е чудесно да ти се получи застъпване,но за целта 45 дневния трябва да ти започне преди 5 ти февруари
Още не си записана на ЖК и може да нагласиш термина.Аз лично си дръпнах термина 2 седмици напред,без да кажа на лекаря по ЖК.Постоянно повтаряше,че плодът върви 2 седмици напред
« Последна редакция: Август 23, 2014, 23:00:51 pm от Lilita_ »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #16 -: Август 26, 2014, 16:16:27 pm »
Здравейте, бих искала да се обърна към Вас за следното нещо: септември месец ми предстои ин-витро, заради което от датата на пункцията ще съм в болничен, това ще бъде някъде от средата на септември. В същото време за края на септември имаме насрочено дело за осиновяване на дете, което в началото на ноември ще навърши 1 година. Въпросите ми са:
1. Как се процедира при застъпване на болничния с майчинството (мислех си, че след като зная датата на делото мога да си взема болничен до дата на влизане на решението в сила, но ме притеснява факта, че поради някаква причина делото може да се отложи);
2. Какви документи трябва да внеса при работодателя, а те в НОИ за предстоящото майчинство;
3. Ако ин-витрото е успешно, ще родя докато съм в майчинство през втората година на осиновеното си дете. Тогава как е най-добре да ползвам второто майчинство - със застъпване или да се върна на работа малко преди това?
Интересувам се най-вече заради финансовата страна на нещата. Не ми е работа и не познавам добре всички закони, но искам да го направя по най-изгодния за мен и децата ми начин. Осигуряват ме на над 1000 лв заплата, а като излезна в майчинство с първото дете, само 1 месец ще ми го смятат на 90%, а като навърши 1 година ще е повече от 3-пъти по-ниско. В същото време на детето ще му трябва период на адаптация и ми се иска да имам финансовата възможност да си го гледам 1 година в къщи.
Благодаря Ви предварително и ще очаквам Вашия отговор!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #17 -: Август 26, 2014, 20:32:43 pm »
Здравейте, бих искала да се обърна към Вас за следното нещо: септември месец ми предстои ин-витро, заради което от датата на пункцията ще съм в болничен, това ще бъде някъде от средата на септември. В същото време за края на септември имаме насрочено дело за осиновяване на дете, което в началото на ноември ще навърши 1 година. Въпросите ми са:
1. Как се процедира при застъпване на болничния с майчинството (мислех си, че след като зная датата на делото мога да си взема болничен до дата на влизане на решението в сила, но ме притеснява факта, че поради някаква причина делото може да се отложи); Не може да си в болничен и едновременно с това в майчинство.Трябва да избереш едно от двете.Ако избереш болничния,ще получаваш 170 лв майчинство като работеща майка.За целта след осиновяването ще попълниш и занесеш в работата прил 4,за да взимаш 170 то лв майчинство
2. Какви документи трябва да внеса при работодателя, а те в НОИ за предстоящото майчинство;
3. Ако ин-витрото е успешно, ще родя докато съм в майчинство през втората година на осиновеното си дете. Тогава как е най-добре да ползвам второто майчинство - със застъпване или да се върна на работа малко преди това? Както уточних горе ти искаш болничен и реално няма да ползваш майчинство,и няма как да имаш застъпване.Вече ако ползваш майчинството за първото ви дете ефективно,тогава ще има застъпване.Но ти за първото няма да ползавш първата година и за второто така или иначе ще ти я изчислят на ново.
Интересувам се най-вече заради финансовата страна на нещата. Не ми е работа и не познавам добре всички закони, но искам да го направя по най-изгодния за мен и децата ми начин. Осигуряват ме на над 1000 лв заплата, а като излезна в майчинство с първото дете, само 1 месец ще ми го смятат на 90% ако с първото дете ще хванеш да ти изчислят един месец от първата година,тогава вече при застъпване на майчинствата,обезщетението за второто ще е колкото е било за първото ти дете , а като навърши 1 година ще е повече от 3-пъти по-ниско. В същото време на детето ще му трябва период на адаптация и ми се иска да имам финансовата възможност да си го гледам 1 година в къщи.
Благодаря Ви предварително и ще очаквам Вашия отговор!

Уточнявам,че застъпване е,когато излезеш в 45 дневен болничен преди термин докато си в майчинство за първото си дете.Но трябва да ползваш майчинството,а не да си в болничен или отпуск,или на работа.Повечето майки тук се бъркат
Най-изгодно ще ти е да си ползваш болничен за пункция и след това последваща бременност,защото те осигуряват на чудесна сума.Успоредно ще си взимаш 170 лв за първото дете докато направи 2 г.Като дойде ред за 45 дневен за второто и нататък също ще ти е хубаво обезщетението
Ако майката е в болничен през първата година майчинство,не получава обезщетение от НОИ за детето,а само по болничния

Случаят ти е доста сложен   8)
« Последна редакция: Август 26, 2014, 20:38:16 pm от Lilita_ »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #18 -: Август 27, 2014, 00:06:10 am »
Lilita, благодаря за отговора, това е добър вариант.
Пратих ти лично съобщение с уточняващи въпросчета.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #19 -: Август 28, 2014, 21:18:34 pm »
Да,отговорих ти  :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #20 -: Септември 05, 2014, 18:57:41 pm »
Здравейте момичета :)
Като цяло съм доста наясно с правилата и законите, но имам няколко практически въпроса към някой, който знае как реално се случват нещата в нашата държава :x:
1. Болничният ми с начало 01.07.2014 е входиран в НОИ (справка от техния сайт) на 15.08.2014. По мои сметки днес беше крайният срок (15 работни дни) да ми го изплатят, а едва днес на сайта излезе сумата и че плащането се обработва - съответно днес пари не получих. Сега кога да ги чакам - понеделник, вторник,... :x
2. Имам продължение на предходния болничен от 31.07.2014 до 10.08.2014, когато и родих и от 10.08.2014 имам издаден болничен от болницата 42 дни (до 20 септември мисля). Последните два са представени в НОИ на 29.08.2014 (пак по справка от техния сайт). Сега тези болнични как ще се изплатят? Този до 10 би следвало да се изплати до 15 дни (значи след още две седмици някъде), а другият как ще се изплати - една част за първите 20 дни до края на август сега, а останалото след 30 септември или 15 дни след 20 септември или има някакви дати на които се изплащат... :ask:
Меко казано ми иде да убия някой - каква може да е тази администрация - понеже са ни малко разходите около раждането и детето, та да стоя вече два месеца без пукната стотинка! :x :? :(
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #21 -: Септември 06, 2014, 00:00:43 am »
Здравей,
И на мен вчера ми изплатиха болничните за юли и част от август, които бяха входирани на 14.08, т.е. в последния възможен ден от 15 дневния срок. Щом ти е излязла сумата в сайта би трябвало при следващото плащане да си я получиш - доколкото знам плащания се правят във вторник и четвъртък, т.е. във вторник трябва да си имаш парите по сметката.
Доколкото се ориентирам важна е датата на представяне на болничния в НОИ, а не кога е издаден и до кога е - т.е. би трябвало да получиш плащане за двата болнични, представени на 29.08. до 19 септември.
Да ме поправят другите момичета, ако греша.
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #22 -: Септември 06, 2014, 10:52:41 am »
И моите два болнични са внесени като твоите Mousyt, на 15.08. и на 29.08. 45 дневния преди термин. Статуса им е същия като твоя, сумата е въведена, но няма плащане след 15 дневния срок, предполагам че пари ще имаш по сметката в понеделник за първия болничен, а за втория трябва да имаме или на 19 септември или по-вероятно на 23 септември  :?.
Не знам защо чакат последния 15 ден, за да пуснат ведомостта, но нищо не ме изненадва в Бг!  :x
В моя случай съм доволна, че въобще е внесен втория болничен на 29.08., а не чак на 15.09. както ми бяха казали от счетоводството, защото тогава ни била датата за внасяне в НОИ.

Как става изравняването след раждането, ако родя по-рано от термина? Не можах много да разбера, а и не си спомням как е било при предишното раждане с близнаците.
Какви са тези 42 дена, от раждането до ... ? и после всеки месец една и съща сума ли получаваме. Важно ми е, защото имам и заем, и в банката не ги вълнува НОИ кога и как изплаща парите.

поздрави!


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #23 -: Септември 06, 2014, 12:09:52 pm »
corny, по принцип правилото е точно както казваш - 15 дни от представянето. Но мисля, че не изплащат за неизтекъл период. Със сигурност знам, че например ако имаш болничен захващащ два месеца въпреки че е занесен в НОИ, те ще изплатят първо частта за текущия месец и на отделно плащане за следващия. Най-малкото няма как да знаят дали няма да се променят обстоятелствата преди да изтече - моят например беше от 30.07 до 29.08, а се прекъсна и смени с болничен за раждане от 10.08 ;) Въпросът ми е по-скоро дали го изплащат веднага след като изтече периодът или чак като започне следващия месец и ако е така -веднага ли като започне или си имат дата за такива плащания...
Иначе и аз знам, че ги изплащат вторник и четвъртък, ама пък тогава какво стана с 15-те дни да го изплатят :x Реално си нарушават закона, а и аз като kassi имам заеми и нали аз ако не си платя осигуровките навреме или кредита веднага ми тръгват лихвите, ами да ми платят те сега лихвите че ми бавят парите! :x

kassi, аз последно съм ползвала болничен февруари 2013 и тогава ми го изплатиха на 7 ден от внасянето на болничния... Затова и сега очаквах в най-лошия случай да ми го изплатят сега в миналия четвъртък, защото беше последния законов срок да влязат в 15-те дни. А те чак вчера изобщо му смениха статуса на обработва се :? Аз също много се учудих, че са ни ги внесли на 29 този месец, защото и при нас ги внасят в последния ден - към 15 или когато смогнат, но много се радвам за което, че се надявам поне тези да ги пуснат до няколко дни и да наваксат, че не се издържа - и аз имам ипотека, а имам и заем за ин-витрото и така и не насмогнах преди болничния, та сега си се влачим все назад с парите, но надеждата ни крепи :? :)
Иначе като родиш ти пускат един 42 дни болничен. След него личния лекар на детето ти издава някакъв пак около 40 дни (ама не помня точно колко) и към него се прибавят и дните от 45-дневния, които не са използвани. След този болничен се издава последния там 300 и колко дни е не знам - който вече е еднакъв за всички...
За паричките: Сега към началото на 45-те дни те ще ти сметнат доходите за 18 месеца назад и ще ги разделят на работните дни и ще получат дневно обезщетение (Да речем дневно обезщетение 50лв). И след това всеки месец умножават работните дни за текущия месец по него. Така например Ноември ако има 22 работни дни ще получиш 22 х 50лв = 1100лв, а декември заради почивните дни, ако има 19 работни дни => 19 х 50лв = 950лв. Също така знам, че първите месеци докато минат тези болнични има някакво забавяне и странни дати, но после си почва регулярно всеки месец около една дата да идва обезщетението :)
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #24 -: Септември 06, 2014, 18:21:47 pm »
Много е неприятно забавянето, още повече когато има и заем  :?, но здраве да е.
Благодаря ти за подробното обяснение, Mousyt!  :)


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #25 -: Септември 09, 2014, 15:57:59 pm »
Каси, ако родиш по-рано, ще ти изравнят дните с болничния след този от болницата, който е 42 дни. аз родих по-рано месец и нямаше проблем. значи пърния болничен е 45 дни преди раждане, втория при раждане 42 дни и последния е изравнителен до 135 дни, в моя случай бе към 69 дни поради тази причина. ако родиш по-късно, третия болничен е по-къс съответно, тъй, акто се удължава този 45 дневния преди раждане. не е зле да си ги следиш, че да нямаш проблеми при издаването на последния болничен, тъй, като доста често не обръщат внимание на това кога си родила и не добавят или вадят съответните дни. важното е общия брой от трите болнични да отговаря на дните. дано съм обяснила правилно. аз забавяне не съм имала и ден, а цялата бременност бех болничен, даже и сега ми превеждта парите по-рано чат пат.
« Последна редакция: Септември 09, 2014, 16:04:24 pm от *слонче* »
никога не отстъпвай на принципите си!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #26 -: Септември 09, 2014, 19:23:53 pm »
На мен днес ми платиха от НОИ за юли. Болничния е регистриран на 15 август - по мое мнение има два дни забавяне, ама айде... лошото е, че като гледам статуса на следващите два болнични и тях ще забавят, ама да ги плащат, пък...

*слонче*, добре си го обяснила :) Само да видим разбрах ли:
1. 45 дни преди раждането
2. 42 дни след раждането
3. "Х" дни до 135, като при раждане на термин Х = 135-42-45 = 48 дни, а в моя случай, т.к. съм родила преди да започнат тези 45дни преди термин, то третия болничен трябва да е 132-42 = 90 дни?
И какво следва след третия болничен?
И като казваш, че сега нямаш забавяне - спрямо коя дата смяташ има или няма забавяне - има ли дата на която изплащат майчинството?
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #27 -: Септември 09, 2014, 20:22:59 pm »
На мен днес ми платиха от НОИ за юли. Болничния е регистриран на 15 август - по мое мнение има два дни забавяне, ама айде... лошото е, че като гледам статуса на следващите два болнични и тях ще забавят, ама да ги плащат, пък...

И на мен ми преведоха днес парите и според мен има забавяне от НОИ, тоест не в 15 дневния срок. Другият болничен трябва да бъде изплатен на 19.09., но не очаквам плащане преди 23-24 септември.

слонче, мерси за подробното обяснение. пак да питам, че нещо забравям. след раждането от болницата ми дават болничен 42 дни от датата на раждане? ако обаче през това време НОИ са ми платили тези 45 дни, както и очаквам, какво става, връщам пари или ми приспадат от тези 42 дена? после за Х дните до 135 дена кой издава болничен, личния ми лекар или педиатъра на бебето, то при мен е един и същ засега. предавам го в работата и после тези 135 дена се разпределят по месец, според дневната надница и работните дни в месеца?


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #28 -: Септември 09, 2014, 22:29:53 pm »
Нищо не връщаш ако родиш по-рано, имаш право на тези дни и те са в последния болничен (на теория 48-дневен), който се издава от твоя личен лекар или от педиатъра на детето. Ако, не дай боже, детето не е изписано - от болницата.

За дните от 135-тия до 410-тия не се издава болничен, подава се декларация по образец пак през работодателя.

Често се случва болничните подадени в последните дни от срока (15-то число) да се плащат със забавяне. Много хора/фирми чакат последния момент, събират се много за обработка и става по-бавно. Ако имате възможност помолете този, който ги носи да занесе вашия по-рано. На мен са ми изплащали рано внесен болничен за десетина дни.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #29 -: Септември 09, 2014, 22:45:48 pm »
а в моя случай, т.к. съм родила преди да започнат тези 45дни преди термин, то третия болничен трябва да е 132-42 = 90 дни?

93 = 135 - 42
първият болничен винаги е 45 дни преди термина
вторият болничен е винаги 42 дни от раждането
третият е изравнителен до общо 135 дни
ако раждането е станало повече от 45 дни преди термина, тези 45 дни влизат в третия болничен
ако раждането е станало след 45-тия ден се издава продължение на първия болничен
« Последна редакция: Септември 09, 2014, 22:50:29 pm от mag »
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #30 -: Септември 10, 2014, 15:48:25 pm »
Маг много добре ви е обяснила. пари на НОИ не се връщат, те си правят изравняване с последния болничен, който се издава от лекаря на детето. след това се подава декларация за гледане на детето и парите се изплащат вече регулярно, тъй, като базата е изчислена, не се подава нищо и е лесно. а за втората година  /340 лв/ ги изплащат на 5то число.
иначе може да ползате калкулатора на КиК инфо, стахотен е. аз лично си въведох данните от фишовете и ми го изчисли, така какт и от НОИ, та бях ориентирана, кой месец по колко ще взимам.
пожелавам ви леко раждане и спокойни бебета.
никога не отстъпвай на принципите си!
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #31 -: Септември 25, 2014, 08:23:01 am »
Пак питанка за болничните  :wink:. Ако родиш след термин /тоест преносиш/, а последният болничен от ЖК е до термина, кой издава за дните от термина до фактическото раждане, болницата в която раждаш или? Тоест възможно ли е да се издаде болничен 42 дена не от раждането, а от първия ден след термина  :?... не знам дали се изразих правилно.... За останалите дни разбрах, че ги дава личния лекар.  :wink:

Да потвърдя информацията по-горе, където обсъждахме 45 дневния болничен, който логично включва два месеца или периода. Изплаща се изтеклия период, тоест не се плаща за периода, който не е изтекъл. Личен пример, платиха ми 10 р.д. за август, а за 21 р.д. септември ще ги платят парите първата седмица на октомври, нищо че болничния ми е внесен още август месец.   8)

Поздрави!


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #32 -: Септември 25, 2014, 09:18:13 am »
Пак питанка за болничните  :wink:. Ако родиш след термин /тоест преносиш/, а последният болничен от ЖК е до термина, кой издава за дните от термина до фактическото раждане, болницата в която раждаш или?
ЖК-то го издава.
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #33 -: Септември 25, 2014, 09:20:27 am »
Благодаря ти. Тоест, два болнични в рамките на 42 дена, от термина до раждането и от раждането до 42-ия ден? Много странно, трябва да се връщам при лекарката от ЖК за тези дни?  :?


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #34 -: Септември 25, 2014, 09:29:50 am »
Благодаря ти. Тоест, два болнични в рамките на 42 дена, от термина до раждането и от раждането до 42-ия ден? Много странно, трябва да се връщам при лекарката от ЖК за тези дни?  :?
Kassi, на мен мъжът ми отиде да вземе допълнителния болничен. Иначе на мен щеше да ми е трудно с бебе на няколко дни. Аз преносих с 5 дни.
А ти защо говориш за 42 дни? Не са ли 45 преди термина? След термина бяха май 42.
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #35 -: Септември 25, 2014, 09:32:21 am »
Аз говоря за тези 42 дни след раждането, защото най-вероятно така ще се развият нещата при мен  :?.
Благодаря ти за информацията  :).


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #36 -: Ноември 04, 2014, 12:21:39 pm »
Здравейте, Жорко от понеделник живот и здраве тръгва на ясла. При положение, че яслата е частна трябва ли да подавам някаква декларация в НОИ? Четох и двете мнения, затова моля някой, който има опит, да сподели. Яслата е лицензирана, ако това има някакво значение. А от момента на тръгване до изтичането на втората година от майчинството ми има 1 месец. След това смятам да пусна платен отпуск, че имам около 60 дни и иначе ще ги изгубя.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #37 -: Ноември 04, 2014, 12:45:40 pm »
Не може ли тях да ги питаш директно?
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #38 -: Ноември 04, 2014, 12:57:34 pm »
И Мони е на частна ясла. По принцип според НОИ независимо, че е частна, се прекратява майчинството.

http://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/1565-faqbenefits17

Аз си го прекратих и сега ще карам на отпуски и болнични до следващото майчинство.



   La vita è bella
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #39 -: Ноември 04, 2014, 14:24:13 pm »
Руми, а защо си написала прекратява? То реално не се прекратява, а се намалява на половина, ако майката не се е върнала на работа, както ще е в моя случай. Затова и помолих за мнение от човек, който е наясно с конкретния случай.

Моля ви не пълнете темата с излишни въпроси, които не помагат по никакъв начин.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #40 -: Ноември 04, 2014, 14:59:57 pm »
Прекратява се отпуска за гледане на дете до две години. Намалява се на наполовина обезщетението. Но тъй като вече не си в отпуск за гледане на дете, трябва да се върнеш на работа или да ползваш други причини за отсъствие за работа.

Аз също се явих при счетоводителката с идеята да не се връщам, а просто да ми намалят обезщетението, но уви... Тя провери и се оказа, че и отпуската се прекратява. Отделно проверихме и с познати счетоводители и се оказа така. Но може и нещо да не така. Наистина материята е пипкава.



   La vita è bella
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #41 -: Ноември 04, 2014, 15:19:34 pm »
Руми, благодаря, сега вече разбрах и ми се изясни картинката. Но не ми харесва хич...

А сетих се нещо друго. Ако да речем детето посещава някаква занималня за 2-3 часа да речем, от тия нелицензираните и там ли стои така случая?
« Последна редакция: Ноември 04, 2014, 15:22:36 pm от Врабчо »
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #43 -: Ноември 04, 2014, 16:55:24 pm »
Благодаря на mag за коректния линк. Малко офф-топик, ама ми е трудно да се въздържа от възмущение защо и при ползване на платена ясла го спират...някак не е честно - като няма място в държавните вместо да плащат безсмислени помощи и глупости да вземат да си дават тези пари на майките - те тази платена ясла нали от някъде я плащат....
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #44 -: Ноември 05, 2014, 00:08:13 am »
Mousyt, малко не разбрах повода за възмущението ти, но поне в тая част, според мен, настоящата система е прилично коректна. Обезщетенията от НОИ не са социални помощи, а осигурителни плащания, които заместват доход при определени условия. В случая условието е ти да си заета с  гледане на детето си и от това да губиш доход (съвсем отделен е въпросът доколко е компенсиран въпросният изгубен доход). Ако някой друг ти гледа детето се предполага да употребиш това време за получаване на въпросния доход, а не за нещо друго, т.е. обезщетение не е необходимо.

Въпреки това, ако решиш да се върнеш на работа (да прекъснеш точно определен вид отпуск), някой  гледа детето, а ти получаваш доход, пак получаваш обезщетение, но само 50%. И критерият за "гледащия" в тоя случай става доста по-либерален - втората част от отговора на НОИ.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #45 -: Ноември 24, 2014, 14:14:38 pm »
Здравейте, моят "казус" не го срещнах никъде, затова да питам:

Кой издава 45-дневния болничен? Четох някаква наредба, там пише, че е следящият ме лекар.

След ин-витро съм и досега ползвах 180 дни болничен, изтичат на 6.12.2014 г.

Болничните досега ми ги издаваха в частната клиника, където направихме опита. От там хората ми дадоха и протокол за ТЕЛК, защото излизам в 45 дневен болничен на 11.12.2014, така че ТЕЛК се надявам да ми продължат болничния за въпросните 5 дни (от 6 до 11.12.2014).

Но не това е проблема. Успоредно с частните прегледи в клиниката, си ходя при моя АГ по ЖК, тъй като си живея в моя град, извън София и частната клиника. Та тукашния АГ ми каза, че той пускал 45-дневния болничен и че ако не го направи, щяло да се отрази върху плащането му по Здравна каса (нещо такова, не го разбрах добре).

Така ли е, наистина, спират ли му плащанията и има ли право той да ми откаже следващ преглед, ако не ми пусне той 45-дневния болничен? Проблемът е в това, че  той ми води термин с 1 ден по-късно от вече определения в протокола за ТЕЛК от частната клиника. А в частната казаха, че също могат да ми издадат 45-дневен болничен.
Някой имал ли е подобен проблем и къде според вас мога да се обадя и питам за правата на АГ-тата по Здравна каса в случая?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #46 -: Декември 01, 2014, 00:55:14 am »
Здравейте, моят "казус" не го срещнах никъде, затова да питам:

Кой издава 45-дневния болничен? Четох някаква наредба, там пише, че е следящият ме лекар.

Може и от клиниката да ти го издадат.Плащанията по касата не са обвързани с издадени болнични,а с направените прегледни
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #47 -: Декември 05, 2014, 19:10:34 pm »
Здравейте, момичета,

От скоро възобнових посещенията в ин витро клиника, но се появи проблем с работното ми място. На постоянен трудов договор съм, след като септември ми изтече изпитателния срок. Заради непрекъснатите ми смени на работа все отлагаме бебеправенето, но вече съм решила да не отлагам, независимо какво се случва. Имам около 5 год. назад непрекъснато осигуряване с нарастващи суми. В момента се очаква настоящата ми фирма да предприеме масови съкращения и има реална опасност да е в несъстоятелност, но не се знае кога - т.е. работата ми е много несигурна, макар и на постоянен договор. От конкурентна фирма ми предлагат трудов договор по заместване на служител в майчинство, като е явно, че изобщо не са добронамерени към майките обаче, като семейния ми статус беше обект на обсъждане и на интервюто, което не ми се коментира.
Така и не можах да се ориентирам какво би станало с майчинските в единия и другия случай и да взема мотивирано решение.
1) Ако остана тук и ме пратят на борсата и аз докато съм на борсата забременея
2) Ако приема новата работа и титулярят се върне докато съм бременна или отпуск по майчинство.
Много Ви моля за съвет какво бихте направили Вие и защо.
В същото време се надявам да мога да отложа отговора до 17 дек, когато трябва да направя теста и ако е положителен, това би отговорило на всичките ми въпроси и ще остана тук.
Но ако не е - трябва да дам отговор веднага, иначе губя тази възможност.
Стискайте ми палци за  :bfp1: и предварително благодаря за подкрепата.


*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #48 -: Декември 05, 2014, 21:12:34 pm »
Към датата на първия болничен за бременност и раждане, т.е. 45 дни преди термина, трябва да си осигурена за фонд ОЗМ или иначе казано да имаш действащ трудов договор или друг вариант за осигуряване (напр. свободна професия и др.). В този случай получаваш обезщетение за целия период от 410 дни, дори и след началото на първия болничен ТД да бъде прекратен. За да получаваш обезщетение за втората годинка на детето обаче ще ти трябва ново осигуряване.

Ако към началото на 45-дневния болничен не си осигурена за фонд ОЗМ, дори и да получаваш обезщетение от борсата нямаш право на обезщетение от НОИ.

-------------------------------

За тези, които имат ПИК в НОИ - на сайта им има нов калкулатор
Изчисляване на прогнозен размер на парично обезщетение за бременност и раждане
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #49 -: Декември 05, 2014, 22:02:58 pm »
Т.е. да разбирам, че срочният трудов договор може да е по-добрият вариант за мен, дори и да ми се наложи да търся някой да ме осигурява в последствие. Вие как бихте постъпили на мое място? Големи са ми колебанията, тъй като срочният договор ще е с 3 мес. предизвестие като всички такива договори, което ми връзва много ръцете да си търся реална друга работа. Така временното решение може да се окаже доста дългосрочно.
Аз имам ПИК, но там изчисленията са по действащия в момента закон, а се говори, че от 2015 ще връщат правилото с двете години, а не 18мес., което за мен би било по-неизгодно може би.


*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #50 -: Декември 06, 2014, 18:36:16 pm »
Имай предвид, че срочен трудов договор също може да се сключи със срок на изпитване (от което новият ти работодател не вярвам да пропусне да се възползва) и правилата са същите както при безсрочния, т.е. в срок на изпитване излиташ веднага без обяснения. 3-те месеца предизвестие са вече след изтичане срока на изпитване.

срочният договор ще е с 3 мес. предизвестие като всички такива договори, което ми връзва много ръцете да си търся реална друга работа.

всъщност не е точно така
в момента, в който си намериш работа на безсрочен ТД, можеш да напуснеш моментално, от днес за утре и без предизвестие

При срочния ТД имаш по-малка защита по КТ ако си в напреднал етап на инвитро или, дай боже, бременна, но пък по сегашния ти ТД, ако решат да закриват предприятието, пак нямаш защита.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #51 -: Декември 06, 2014, 19:10:47 pm »
Не знам дали отново ще е със срок за изпитване, не съм видяла текста още, не са го и коментирали . Иначе на сегашното място не вярвам, ако успея да им дам документ, че съм бременна преди евнтуално дело по несъстоятелност да успеят да ме съкратят, защото в моя отдел специално не е намалял обемът на работа, макар да има колеги по други отдели, които бездействат. Както казах трябва да направя тест на 17-ти дек, в момента слагам утрогестана и се кръстя, друго не остана. Ще гледам да отложа отговора до тогава, но предвид колко е сложна ситуацията не вярвам да има правилен отговор. Все пак новата работа може да ми осигури същите осгуровки като че ли за по-дълго време, не вярвам да не ме харесат, старателна съм, но недвусмислено ми казаха, че скорошна бременност би била проблем за тях. А аз точно за това мечтая, с мъжът ми вече 10год. сме заедно. Само не го разбрах това за работата на постоянен договор, как така мога да напусна като те ми казаха 3мес. предизвестие за напускане?


*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #52 -: Декември 07, 2014, 09:36:15 am »
Само не го разбрах това за работата на постоянен договор, как така мога да напусна като те ми казаха 3мес. предизвестие за напускане?

чл. 327 ал. 1 т. 7 КТ
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #53 -: Декември 07, 2014, 12:04:24 pm »
Благодаря много, това си е успкоение поне до някъде. Каквото и да стане положителният тест и успешна бремнност са по-важни за мен. Дано се наредят нещата по добър начин.


*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #54 -: Декември 13, 2014, 16:33:46 pm »
Искам да попитам чисто практически някой може ли да ми каже кога да очаквам да ми преведат майчинството за декември? НОИ пускат масови плащания вторник и четвъртък, затова обикновено в системата им излиза обработката за плащане първият понеделник или сряда от месеца и на следващия ден ги получавам. Сега обаче като се събират доста почивни дни ми се струва, че ще дойде чак към 6 Януари, или греша?
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #55 -: Декември 13, 2014, 17:36:45 pm »
Миналата година преведоха майчинството за декември в един от последните работни дни на месеца.Забравих точно кой ден,но предполагам и сега ще е така.

Ако не вярвате в чудеса вероятно сте забравили,че всеки от нас е чудо!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #56 -: Декември 13, 2014, 17:42:56 pm »
kerita, много мерси :bighug:
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #57 -: Декември 14, 2014, 15:31:14 pm »
Дано наистина ги преведат по-рано, че този месец много критичен  :lol:
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #58 -: Декември 14, 2014, 20:40:50 pm »
Така е Смайли :lol: Макар че за мен Януари е по-критичен, защото след ранната заплата Декември обикновено ми се вижда мноооооого дълъг :lol:
Аз междувременно съобразих, че болничния ми изтича около 20 и тогава ще ми подават декларацията за останалите дни, така че при всички случаи ще получа първата част от парите преди празниците, а останалата като се сетят НОИ :lol:
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #59 -: Декември 15, 2014, 10:41:27 am »
Момичета, и аз с едно питане  :) Имам да чистя 2 месеца отпуска (натрупана в периода на майчинство 13/14г.) На 08.02.2015 ми изтича майчинството, но мисля да ползвам и тази отпуска. Споменаха ми обаче за някакво преизчисление на парите, които ще ми плащат за отпуската и че било добре да се върна за 3-2 дни на работа и тогава да пусна отпуск. Може ли някой да ми разясни има ли подобно нещо и каква точно е схемата, какво ще спечеля аз? Благодаря предварително и хубава седмица на всички  :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #60 -: Декември 15, 2014, 11:03:41 am »
Момичета, и аз с едно питане  :) Имам да чистя 2 месеца отпуска (натрупана в периода на майчинство 13/14г.) На 08.02.2015 ми изтича майчинството, но мисля да ползвам и тази отпуска. Споменаха ми обаче за някакво преизчисление на парите, които ще ми плащат за отпуската и че било добре да се върна за 3-2 дни на работа и тогава да пусна отпуск. Може ли някой да ми разясни има ли подобно нещо и каква точно е схемата, какво ще спечеля аз? Благодаря предварително и хубава седмица на всички  :)

За първи път чувам такова нещо не виждам много логика 8O
Дано се включи някой с опит да каже :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #61 -: Декември 15, 2014, 17:56:34 pm »
База за изчисляване на възнаграждението за платен отпуск според чл. 177 КТ е последният календарен месец преди месеца на ползване, в който има отработени най-малко 10 работни дни. Вероятно става дума за това и имат предвид, че ако сега отработиш дни ще ти се увеличи базата за изчисляване и съответно възнаграждението за времето на отпуска. Най-добре питай ТРЗ/личен състав/счетоводител за конкретните данни по твоя договор.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #62 -: Декември 15, 2014, 18:18:47 pm »
ахааа, много благодаря :balk_7:
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #63 -: Декември 16, 2014, 06:55:32 am »
Здравейте, бих искала да ви попитам:
Тъй като миналата година 2013 бях бременна и не ми се случиха добре нещата , от скоро правим опити за още едно бебе. Та миналата година бях болничен около 6 месеца, и ако сега забременея, как мога да разбера от кой момент нататък от болничните трябва да се мине на Телк комисия. Кой и къде би могъл да ми извади такава справка и още един въпрос: 45 дни преди раждане и месецът след раждане броят ли се към общите дни за болничен или те са отделно.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #64 -: Декември 16, 2014, 08:54:45 am »
Та миналата година бях болничен около 6 месеца, и ако сега забременея, как мога да разбера от кой момент нататък от болничните трябва да се мине на Телк комисия.

по наредба е това:

Цитат на: НМЕ чл. 6 ал. 5
Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.

Кой и къде би могъл да ми извади такава справка

в ЛАК (лична амбулаторна карта) би трябвало да са описани издадените ти БЛ точно с тази цел, може би и НОИ могат да направят справка, но не съм сигурна къде и как

45 дни преди раждане и месецът след раждане броят ли се към общите дни за болничен или те са отделно.

и трите болнични за бременност и раждане за общо 135 дни не влизат в горните дни
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #65 -: Декември 16, 2014, 14:10:48 pm »
Здравейте, бих искала да ви попитам как стои въпроса с натрупването на платен годишен отпуск.Забременях февруари 2012 и ноември 2012 родих.От април бях в непрекъснат болничен 180 дни и трябваше да е до началото на болничния 45 дни преди раждане, но доктора не ми беше сметнал правилно дните за последния болничен и след като болничния беше подаден в НОИ (с голямо закъснение от счетоводителката) се оказа, че вместо 180 дни, са ми 182 и трябва за 2 дни да мина през ТЕЛК. Но докато това се разбере вече бях в 45-дневен болничен преди раждане и даже бях родила (по-рано от очакваното) и нямаше как да мина през ТЕЛК и за двата дена се наложи да си пусна отпуска( неразбрах точно каква ми пусна счетоводителката-платена или неплатена, но тогава не ми беше до това). Та питането ми е колко натрупана отпуска имам?  Дали за 2012,2013 и 2014- общо 60 дни или само 40 за двете години майчинство.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #66 -: Декември 20, 2014, 09:25:01 am »
Когато имаш платен отпуск за ползване ти пускат от него, не може неплатен. Явно имаш за 3 години да ползваш отпуск де :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #67 -: Декември 20, 2014, 09:45:07 am »
Ако до април 2012-та не си ползвала отпуск имаш за трите години, 60 работни дни :D

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #68 -: Януари 12, 2015, 11:21:46 am »
И аз тук с въпросче :lol:

В майчинство съм към момента, знам че 3-тата годинка е неплатен отпуска за отглеждане на детето, но ако тогава изляза в болничен, какво се случва? Прекъсва се майчинството ли или как?!?


Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #69 -: Януари 12, 2015, 15:47:09 pm »
Много благодаря за отговора
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #70 -: Януари 12, 2015, 23:06:16 pm »
В майчинство съм към момента, знам че 3-тата годинка е неплатен отпуска за отглеждане на детето, но ако тогава изляза в болничен, какво се случва? Прекъсва се майчинството ли или как?!?

Болничният прекъсва всякакъв вид отпуск и след това трябва да си поискаш остатъка отново.

Нали знаеш, че този отпуск не става автоматично? Трябва да си го поискаш изрично от работодателя поне 10 дни предварително и той няма опция да откаже.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #71 -: Януари 13, 2015, 10:53:35 am »
В майчинство съм към момента, знам че 3-тата годинка е неплатен отпуска за отглеждане на детето, но ако тогава изляза в болничен, какво се случва? Прекъсва се майчинството ли или как?!?

Болничният прекъсва всякакъв вид отпуск и след това трябва да си поискаш остатъка отново.

Нали знаеш, че този отпуск не става автоматично? Трябва да си го поискаш изрично от работодателя поне 10 дни предварително и той няма опция да откаже.

Маг благодаря за отговора, но т.к е неплатен, има ли смисъл, да си го искам после :wink:


*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #72 -: Януари 13, 2015, 10:59:53 am »
В майчинство съм към момента, знам че 3-тата годинка е неплатен отпуска за отглеждане на детето, но ако тогава изляза в болничен, какво се случва? Прекъсва се майчинството ли или как?!?

Болничният прекъсва всякакъв вид отпуск и след това трябва да си поискаш остатъка отново.

Нали знаеш, че този отпуск не става автоматично? Трябва да си го поискаш изрично от работодателя поне 10 дни предварително и той няма опция да откаже.

Маг благодаря за отговора, но т.к е неплатен, има ли смисъл, да си го искам после :wink:

Не. При положение, че ще си в болничен, който е платен, защо ти е неплатен отпуск 8O
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #73 -: Януари 13, 2015, 11:01:26 am »
В майчинство съм към момента, знам че 3-тата годинка е неплатен отпуска за отглеждане на детето, но ако тогава изляза в болничен, какво се случва? Прекъсва се майчинството ли или как?!?

Болничният прекъсва всякакъв вид отпуск и след това трябва да си поискаш остатъка отново.

Нали знаеш, че този отпуск не става автоматично? Трябва да си го поискаш изрично от работодателя поне 10 дни предварително и той няма опция да откаже.

Маг благодаря за отговора, но т.к е неплатен, има ли смисъл, да си го искам после :wink:

Не. При положение, че ще си в болничен, който е платен, защо ти е неплатен отпуск 8O

Въпроса ми беше за 3-тата година и ползваният тогава отпуск(който е неплатен), виж ми първия пост!


*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #74 -: Януари 13, 2015, 11:17:02 am »
Дес, видях го, но май не го разбирам :lol:
Майчинството е две платени години и една неплатена, в която ползата ти е че ти се пази мястото и ти се зачита трудов стаж - това е от нея. Тя не ти се пази или нещо подобно - има си друг неплатен отпуска, който ти се разрешава за оглеждане на по-голямо дете...
Иначе ти щом ще си в болничен по същото време, в което ти тече третата година, то пак ще ти текат осигуровки, ще ти се пази мястото и ще ти се зачита трудов стаж, но ще имаш и плащане по болничния. Затова не схващам какво имаш предвид :)
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #75 -: Януари 13, 2015, 14:17:47 pm »
Дес, видях го, но май не го разбирам :lol:
Майчинството е две платени години и една неплатена, в която ползата ти е че ти се пази мястото и ти се зачита трудов стаж - това е от нея. Тя не ти се пази или нещо подобно - има си друг неплатен отпуска, който ти се разрешава за оглеждане на по-голямо дете...
Иначе ти щом ще си в болничен по същото време, в което ти тече третата година, то пак ще ти текат осигуровки, ще ти се пази мястото и ще ти се зачита трудов стаж, но ще имаш и плащане по болничния. Затова не схващам какво имаш предвид :)

Моуст сега аз се обърках :lol: Чакай да схвана и пак, ще питам :oops:


*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #76 -: Януари 13, 2015, 16:01:38 pm »
Mousyt, нещата не са съвсем така, нещо се бъркаш. Платеното майчинство е до навършване на 2 годинки на детето (от НОИ, когато майката отговаря на условията в КСО). Освен това, по КТ има още няколко вида отпуск, но те все са за отглеждане на дете до 2 годишна възраст и доколкото схванах dess_dess не пита това.

Според мен, се пита за отпуска по 167а КТ, който е неплатен и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст. Отпускът може да се ползва изцяло или на части, но не по-малко от 5 работни дни наведнъж. Отпускът не е 1 година, а по 6 месеца за всеки от родителите (осиновителите), като единият може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия с негово съгласие. 12 месеца ползват само родителите (осиновителите), които се грижат за детето сами в хипотезите, описани в КТ.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #77 -: Януари 13, 2015, 16:08:20 pm »
Маг благодаря за отговора, но т.к е неплатен, има ли смисъл, да си го искам после :wink:

ами ти си знаеш докога искаш да си гледаш детето и да не ходиш на работа :)
все пак, не можеш да взимаш болнични безкрайно :)

доп: имай предвид също, че имаш право и на платен отпуск за двете години платено майчинство
този неплатен отпуск също ти се признава за трудов стаж и съответно и там ти тече платен отпуск ;)
(работодателите не са особено щастливи, меко казано, от този факт, но законът е такъв)
« Последна редакция: Януари 13, 2015, 16:21:49 pm от mag »
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #78 -: Януари 13, 2015, 17:13:31 pm »
Mousyt, нещата не са съвсем така, нещо се бъркаш. Платеното майчинство е до навършване на 2 годинки на детето (от НОИ, когато майката отговаря на условията в КСО). Освен това, по КТ има още няколко вида отпуск, но те все са за отглеждане на дете до 2 годишна възраст и доколкото схванах dess_dess не пита това.

Според мен, се пита за отпуска по 167а КТ, който е неплатен и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст. Отпускът може да се ползва изцяло или на части, но не по-малко от 5 работни дни наведнъж. Отпускът не е 1 година, а по 6 месеца за всеки от родителите (осиновителите), като единият може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия с негово съгласие. 12 месеца ползват само родителите (осиновителите), които се грижат за детето сами в хипотезите, описани в КТ.

Маг, абе и аз това имах на идея, ама въпреки че ги знам нещата не съм специалист та не мога добре да се изразявам :lol:
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #79 -: Януари 13, 2015, 20:14:44 pm »
Маг благодаря за отговора, но т.к е неплатен, има ли смисъл, да си го искам после :wink:

ами ти си знаеш докога искаш да си гледаш детето и да не ходиш на работа :)
все пак, не можеш да взимаш болнични безкрайно :)

доп: имай предвид също, че имаш право и на платен отпуск за двете години платено майчинство
този неплатен отпуск също ти се признава за трудов стаж и съответно и там ти тече платен отпуск ;)
(работодателите не са особено щастливи, меко казано, от този факт, но законът е такъв)

Маг благодаря за включването :D


*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #80 -: Януари 15, 2015, 15:09:53 pm »
Здравейте момичета,

Във връзка с промяната на закона за майчинските искам да ви запитам възможно ли е да се заплатят тези осигуровки за месеците в които не е имало заетост. Аз работя от 12 месеца в БГ и ми трябват 6 назад. Термина ми е след 6 месеца. Предполагам, че не но въпреки това ако не попитам, няма да знам  :oops:

Благодаря предварително  :D
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #81 -: Януари 15, 2015, 17:56:37 pm »
Не, няма как да ги платиш. Ако преди това си била осигурена в държава членка на ЕС провери дали по това законодателство нещо не ти се полага, макар че едва ли. Инфо най-добре на централния телефон на НОИ. Ако имаш ПИК или електронен подпис можеш да питаш и през сайта им в "Административни услуги".

По българското законодателство за липсващите периоди се зачита осигурителен доход равен на минималната работна заплата за периода.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #82 -: Януари 15, 2015, 18:36:26 pm »
Благодаря ти, mag!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #83 -: Януари 19, 2015, 17:34:00 pm »
    Здравейте, 3-тият ми болничен е до 18.02 /този, който издава педиатърът /. Въпросът ми е - кога ще започнат изплащането на майчинството. Аз предполагам, че ще е до 10 -то число март месец и сигурно ще обхване период 19.02 - 28.02. Така ли е, или греша?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #84 -: Януари 19, 2015, 18:18:41 pm »
И аз се интересувам,че моя болничен пък е до 19.02  :lol: днес пък ми звъняха от работата,че трябва да ходя да пускам молба за отпуск по майчинство за 410 дни нали уж е две години майчинството какви са тия 410 дни не ми стана ясно...
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #85 -: Януари 19, 2015, 19:46:53 pm »
bonbolini, правилно смяташ - от 19.02 до 28.02 ще ти е първото плащане. Кога обаче ще се случи  зависи от работодателя ти. Ако той занесе декларацията ти на 28.02 то НОИ ще ти платят до 15 работни дни след това(често дори по-бързо). Ако обаче той ги занесе на последния срок - 15.03, то ги чакай към края на март... това е само този месец. От тук натам всеки месец в първите работни дни на месеца  :D

Алекс 77, майчинството е една година (410 дни), за остатъка от които сега трябва да подадеш декларация. Втората година се води отпуск за отглеждане на дете и не е автоматична. Когато ти изтече първата година пак ще трябва да подадеш документи при работодателя ти за да ти се продължи.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #86 -: Януари 19, 2015, 20:13:11 pm »
Благодаря ти Моусит за разясненията  :)
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #87 -: Януари 19, 2015, 20:18:02 pm »
Благодаря :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #88 -: Януари 20, 2015, 22:25:21 pm »
Момичета, само да ви предупредя, че в момента е някакъв ад с тия новите електронни болнични. Ако лекарят изобщо успее да се вклини в НОИ и да издаде, работодателят не може да внесе неговата част от документите, защото НОИ твърдят, че нямали програма за да ги приемат.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #89 -: Февруари 03, 2015, 14:44:14 pm »
Привет момичета!

Да ви запитам задължително ли е да ползвам тези 45 дни преди термин. Искам да работя по-възможност до края и последните седмици ще си пусна платен отпуск. Целта ми е да събера още почти 2 месеца осигурителен доход. С промяната в закона, аз ще съм доста ощетена в майчинските и затова търся начини да работя докрай.

Всеки съвет е добре дошъл!

Благодаря ви и хубав ден :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #90 -: Февруари 03, 2015, 16:43:16 pm »
Мисля, че не е задължително - ако лекарят позволи според състоянието ти можеш да не ги ползваш всичките. Не съм сигурна обаче остава ли възможността да си ги ползваш след раждането, както се прехвърлят ако родиш преди термин.
Интересен казус - дано се включи някой вещ да каже :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #91 -: Февруари 08, 2015, 16:56:17 pm »
можеш да си работиш, но после не ти се прехвърлят след раждането
прехвърлят се дни само при разминавания между термина и датата на раждането
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #92 -: Март 02, 2015, 13:36:12 pm »
Здравейте момичета  :D И аз да задам един въпрос. От 11.02 си ползвам платен отпуск. На 10ти.02 ми беше последния ден от майчинските. Искам да попитам, ако сега изляза в болничен каква ще ми е базата за изчисление?
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #93 -: Март 02, 2015, 14:51:30 pm »
За втората година от майчинството се взима осигурителен доход равен на минималната работна заплата: 340 лв. за месеците от 2014, 360 лв. за януари 2015.

Поне при мен е така.



   La vita è bella
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #94 -: Март 04, 2015, 01:09:30 am »
За втората година от майчинството се взима осигурителен доход равен на минималната работна заплата

да
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #95 -: Март 04, 2015, 09:33:07 am »
Здравейте, досега болничните са били отразени в сайта на НОИ.
Знам, че се попълват разни приложения, които работодателят изпраща на НОИ и на база на това, започва "същинското" майчинство. Въпросът ми е: отразява ли се това в системата на НОИ? Или просто си превеждат дадената сума?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #96 -: Март 04, 2015, 09:57:26 am »
Здравейте, досега болничните са били отразени в сайта на НОИ.
Знам, че се попълват разни приложения, които работодателят изпраща на НОИ и на база на това, започва "същинското" майчинство. Въпросът ми е: отразява ли се това в системата на НОИ? Или просто си превеждат дадената сума?

Да,приложението 135-410 дни ще го видиш както виждаш и болничните.Също декларацията за втората година.Пак на същото място си проверяваш кога ще ти пуснат пари
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #97 -: Април 03, 2015, 10:59:04 am »
Въпрос малко встрани от болничните.Свърши майчинството сега съм четири месеца на борсата,подадох в нои на 27.03 документи.Април месец за колко дни ще получа обещетение само за дните от март ли?Питам защото реално майчинството ми свърши края на декември мин.год.но документи в нои подадох след три месеца поради заболяване на детето и ми казаха че трябва да получа парите накуп от януари до март включително и после само за април отделно.А сега пише че ще получавам от 27.03 до 25.07 сега за колко време ще получа пари на 15април?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #98 -: Април 30, 2015, 15:26:42 pm »
Здравейте, имам нужда от помощ и съвет как да постъпя.Втората година майчинство изтича на 17,05,2015г, не мога да се върна на работа заради работното време. Мога да ползвам неплатен отпуск или да ме съкратят и така да се регистрирам на борсата. Планираме второ дете, но имам здравословен проблем и не зная колко време ще се лекувам и след това можем да започнем да опитваме.Какво да направя за да получавам в бъдеще по-добро майчинство?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #99 -: Май 16, 2015, 19:21:05 pm »
Здравейте, имам нужда от помощ и съвет как да постъпя.Втората година майчинство изтича на 17,05,2015г, не мога да се върна на работа заради работното време. Мога да ползвам неплатен отпуск или да ме съкратят и така да се регистрирам на борсата. Планираме второ дете, но имам здравословен проблем и не зная колко време ще се лекувам и след това можем да започнем да опитваме.Какво да направя за да получавам в бъдеще по-добро майчинство?

И неплатения и борсата ще ти ги взимат на МРЗ за бъдещото майчинство.А платен отпуск защо не вземеш?Имаш натрупан.Щом не може да работиш и не си бременна в момента,няма кой знае какво да се направи за бъдещото ти майчинство
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #100 -: Май 16, 2015, 20:00:28 pm »
Ако евентуалното забременяване  може да  стане  скоро  -ползвай си неплатения -така към момента на забременяване  ще си на трудов договор  и би  могла през бременността да ползваш болнични -хипотетично .
Ако  има   по- належаща нужда от средства към момента-  си ползвай борсата - поне към момента ще получиш  някакви средства . И когато забременееш   предполагам знаеш  , че към датата на 45 дневния болничен трябва да си  на трудов договор , за да получиш 2 г  майчинство .


Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #101 -: Май 21, 2015, 14:11:45 pm »
Благодаря ви!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #102 -: Юни 16, 2015, 12:10:38 pm »
Здравйте,отново ще имам за какво да пиша в този форум.
Ще ви бъда благодарна,ако някоя от вас е наясно с нещата и ме ориентира за най-изгодния финансов  вариянт за моето положение.
 Ето я и ситуацията:
След дълги години борба със стерилитет накрая успях и сега се гледаме с малчо.
Водя се по майчинство втора година(в отпуск за отглеждане на дете до навършване на 2 години)Т.е. до 27.01.2016г.
Работодателят ми ме осигурява на 1200 лв.Първата година беше доста добре. А сега знаете-340 лв.
В нашия район местата в яслите и ОДЗ-етата са кът и по всичко личи,че дори и догодина шанса е нищожен,няма и на кой да разчитам.
Мислех да устискам тази година да се гледаме и другата да намеря жена срещу заплащане да ми гледа детето,а аз да се върна на работа.Че както повечето семейства и моето е с кредит.
С тези думи описах в общи линии положението си до скоро.
Имах замразени ембриони и в началото на този месец направих ембриотрансфер с единствения оцелял от 6 ембрион с много лошо качество и лоши прогнози за пологителен тест,но в крайна сметка теста е положителен. :D
По калкулаторите във форумите за термин излиза,че майчинството ще ми се застъпи.
Една позната ме уверява,че най-добрия вариянт бил да се върна на работа,и да съм в болничен,както и предишната си бременност бях.
Въпросът ми е дали това е така?И как трябва да се случат нещата?Какво би станало,ако загубя бременността си.Ще има ли и какви последствия.Абсолютно нищо не ми е ясно и трудно се ориентирам.Моля ако някоя от вас има желание да ми обясни да го направи по възможно най-фасулския начин,за да мога да разбера.Извинявам се за невежеството си.
Благодаря предварително.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #103 -: Юни 16, 2015, 13:43:45 pm »
Браво, joly, честито! Твоите дечица ще са със същата разлика като моите :) Много е хубаво, да знаеш, да не се поддаваш на коментари от познати "Как ще се справяш с две бебета?", "Трудно ще ти е в началото" и т.н.

При мен нещата с майчинството бяха малко по-различни, защото двете не се засичаха за 20ина дни. Пък и баткото тръгна на ясла - макар и частна, пак си длъжен да прекъснеш майчинството и да се върнеш на работа. Да не говорим, че той само 4 месеца ходи, защото много боледува и в края на краищата си го оставихме вкъщи... Та, аз се върнах на работа с изричната уговорка, че съм бременна и ще ползвам платен отпуск и болнични до следващото майчинство. Реално в офиса не съм ходила.

При теб трябва да се сметне точно, за да прецениш кое е по-изгодно: да оставиш да се засекат майчинствата или да прекъснеш първото и да ползваш отпуска  болничен. На пръв поглед разликата не е голяма, по мои бързи сметки няма и 100 лв на месец. Това от парична гледна точка. Но от емоционална гледна точка, аз бих ти препоръчала да оставиш да се засекат - първо, за да не мислиш какво ще стане ако загубиш бременността (никакви такива!) и второ да не се занимаваш излишно с работодателя (болнични, отпуски, обяснения). Важно е докато си бременна, да си максимално разтоварена от мисли и сметки.





   La vita è bella
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #104 -: Юни 16, 2015, 16:08:33 pm »
Здравей joly и честито!
С изричната уговорка, че не съм специалист и не знам как е, ще кажа какво си спомням че съм чела за аналогичен на твоя казус, за да можеш да потърсиш в нет-а (бих ти препоръчала да изчетеш форума към калкулатора за майчинство на кик-инфо и да питаш там - няма да те подведат 100% ;) ).
По мои спомени е по-добре да се застъпи майчинството, защото по този начин първата година от второто майчинство ще ти се изчислява на абсолютно същата база както за първото, защото имаше нещо, че понеже не си била на работа и няма как се взима последното такова - т.е. ще разчиташ на същите парички.
Ако се върнеш обаче тогава започва да ти се смята нов 18 (или 24 не знам колко са сега) месечен период, който ще включи месеците ти в болничен (работа) и тези от майчинството (върху 340лв, което е по-малко от 1200). Допълнително и болничния ще ти е намален заради майчинството, а и както Руми е писала ще стане голяма галимация... Т.е. сега ще взимаш повече заради болничния, вместо 340лв, но пък после според мен ще ти се намали майчинството.
Успех и не мисли за прекъсване на бременност ;)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #105 -: Юни 16, 2015, 17:48:00 pm »
Благодаря ви,момичета за бързите отговори и напътствия.Тези дни ще се обадя тук там,за да ми се попълни информацията съвсем,макар че няма да ми стане напълно ясно.Що се отнася до счетоводство и подобни въпроси ми е тъмна Индия.  Можеби другата седмица ще намина да ви съобщя какво съм предприела.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #106 -: Юни 16, 2015, 21:36:00 pm »
Не подвеждайте - joly няма как да си застъпи или не майчинствата по желание, освен ако не си прекрати ТД. Или е бременна с термин, който е преди навършване на 2 години на детето, за което вече ползва майчинство или не. Ако се застъпва има право на същия размер като първото обезщетение, ако това е по-благоприятно за нея.

Калкулаторите в КиК са платени, а и не съм убедена че форумът е наистина безпогрешен (по-скоро обратното). Най-истински е калкулаторът на НОИ, назад в темата съм пускала линк.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #107 -: Юни 16, 2015, 23:13:28 pm »
mag, калкулатора в кик специално за майчинството не е платен, просто изисква безплатна регистрация. Ползвала съм го 1 000 000 пъти. И под застъпване на майчинството аз разбирам точно каквото и ти си написала - термина да и е преди навършване на 2г на първото дете, но в този случай тя пак може да го прекъсне - прекъсва си втората година, "връща" се на работа и излиза в болничен... поне аз това разбрах :D
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #108 -: Юни 17, 2015, 10:52:04 am »
Аз не знаех, че дори и да си прекъснеш първото майчинство, пак имаш право на същия размер като при първото. Мислех си, че преференциалните условия са при непрекъснати майчинства. Но не съм специалист и съжалявам ако съм ви подвела...



   La vita è bella
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #109 -: Юни 17, 2015, 11:59:25 am »
Е,сега наистина се омотах.
Бях чела в тази или минала тема за застъпването на майчинство.Откъдето си извадих извод,че моето ще се застъпи макар,че разликата е над две години защото 45 дневния болничен преди раждане е вече по майчинство,който ще влезе раждането на второто ми дете.
Трансфера на първото успешно инвитро ми беше на трети ден от оплождането на 18 май.
А сегашния размразен ембриотрансфер на 6-ден(размразен ембрионслед замразен на трети ден и отгледан до фаза на бластоцист,върнат три дни след размразяването) на 6 юни.
И така разликата точно немога да я сметна,защото не съм сигурна как точно се смятат седмиците и термина при втория случай,а и е рано да се планира секциото,а от тази стана и то е винаги преди термин,но и в най лошия случай разликата не е  повече от 20 дни,която разлика се стопява наполовина от 45 дневния болничен.
Моля някой,който знае със сигурност да пише ще бъде ли застъпено или не  в случая първото с второто майчинство?
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #110 -: Юни 17, 2015, 12:08:41 pm »
А калкулатора на НОИ,както и който и да било друг калкулатор на мен не ми вършат никаква работа,защото е абсурдно да стигна до правилна сметка,понеже никога не ме е бивало в математиката.Една от идеите ми беше да се обадя на касиерката в работата ми и ще го направя,но няма да е днес.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #111 -: Юни 17, 2015, 21:27:28 pm »
За да сметнеш дали изобщо ще имаш застъпване ти трябват две неща:
1. Рождения ден за навършване 2 годинки на детето, с което сега си по майчинство. За целта е без значение дали ще се върнеш на работа втората година - важно е да получаваш обезщетение, нищо че е в по-малък размер (50%).

2. Дали изобщо си бременна и кога е първият ден на последния цикъл. От там смяташ термин по обичайния начин с всеки калкулатор в нета и кога се пада 45-дни преди този термин.

Ако тази последната дата по т. 2 е преди датата по т.1 имаш право на обезщетение в размера за първото дете, ако това е по-благоприятно за теб и НОИ ти го смята служебно (дай боже да стигнеш до там :))

Така че, ако се окаже, че има застъпване можеш да си правиш спокойно допустимите врътки за увеличаване на ОД и нищо не губиш - НОИ по закон е длъжен да избере по-доброто за теб.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #112 -: Юни 18, 2015, 01:14:23 am »
mag,благодаря,много.
Рожден ден на първото дете - 27.01
Последен цикъл - 20.05
Кръвен тест - положителен.
Термин по калкулатор - 24.02
45 дни преди термин - 10.01
Следователно за второто майчинство, дай Боже, през първата година ще ми превеждат същите суми,както за първото дете първата година.И това се нарича обещетение,така ли?
А сега,ако прекъсна отпуска си за отглеждане на дете до навършване на 2 години и изляза в непрекъснат болничен(плаща ми се на 80 процента от трудовото възнаграждение) През първата си бременност от мига в който разбрах,че съм бременна излезнах в болничен до майчинството и първата година беше доста добре финансово.Разликата между сегашните 340 лв.и 800 лв.е доста)(даже сега ще станат 970лв.)  ще си повиша доходите през оставащите месеци до второто майчинство?А така няма ли да загубя обезщетението? Нали ще се водя на работа?
Извинявам се,ако дразня някой,с непрекъснатото си присъствие с искането на отговори.Ако придобия знания някой ден и аз ще отговарям на някои по елементарни въпроси в темата.До сега не съм се замисляла за това с майчинството.Керванът си въреше.Но сега ситуацията ме кара да се заинтересувам сериозно.И има защо.Друго ще е,ако и аз допринеса с нещо семейния бюджет,че наш "тати" да не е от желязо :)
След като тупаме джобовете от години по изследвания,доктори и клиники и не сме първа младост вече,нямаме време да отлагаме второ дете.Готова съм да се озъбя жестоко финансово,но да имам още едно детенце.
Има едни такива любезни женички в този форум,които отварят очите на съмишленичките си и им правят живота по-лесен.Благодаря.
« Последна редакция: Юни 18, 2015, 01:17:20 am от joly »
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #113 -: Юни 18, 2015, 09:03:28 am »
Това мисля вече съм го пускала, но още веднъж :)
http://www.nssi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/1567-faqbenefits19

Ако прекъснеш отпуска за гледане на малко дете можеш да ползваш обезщетение от 50% дори и когато си в друг вид отпуск - платен например или в болничен. Отделен е въпросът дали си струва да взимаш болничен или е по-добре да си вземеш платения отпуск, който ти се е натрупал за година и нещо, докато те е нямало с първото дете. Ако си в болничен обезщетението ще се смята върху осигурителния доход за 18 месеца назад. В тях ще ти влязат и месеци с отглеждане на малко дете, за които доход се зачита МРЗ и съответно ще ти падне доходът и обезщетението. Ако си вземеш платен отпуск за доход ти се зачита това, което ще получиш като заплата за времето на отпуска, а то твърде вероятно ще е по-голямо.

Поговори с някой грамотен, вземи си ПИК от НОИ за да си видиш осигурителния доход и смятайте. Който от вариантите да избереш не губиш нищо относно обезщетението за второто майчинство - ясно е че се застъпват, само трябва да устискате живи и здрави :)
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #114 -: Юни 19, 2015, 08:30:29 am »
Джоли,45 дневния ще ти почне преди първото да е направило 2 г,нали така?Тогава имаш застъпване на майчинствата.Още си много в началото и може да манипулираш термина за второто,ако се налага.Аз така направих с моето второ раждане.Изместих си термина с 2 седмици
Добър вариант ти е да ползваш болничен и малко преди 45 дневния на второто дете да си върнеш в майчинство за първото.Така ще отговаряш на условията за застъпено майчинство и обезщетението за второто ще е колкото е било за първото ти дете.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #115 -: Юни 19, 2015, 23:03:37 pm »
....и малко преди 45 дневния на второто дете да си върнеш в майчинство за първото.Така ще отговаряш на условията за застъпено майчинство...

мисля вече обясних, че не е необходимо - справка 49 (2) КСО, да се чете внимателно
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #116 -: Юни 20, 2015, 21:06:53 pm »
Здравейте, имам нужда от помощ по моя казус и не знам как да постъпя. Бременна съм в 6-ия месец и другия месец на 26.07.15г. ми предстои да изляза в болнични по майчинство.Да,но все още не съм назначена на трудов договор, а ми предстои назначаване,което чаках дълго, но ще е август месец. Въпроса ми е,мога ли да пропусна първия болничен от 45 дена до термина, а да взема този,който ще ми се издаде след като родя. И ще получавам ли обезщетение?
Благодаря
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #117 -: Юни 21, 2015, 15:36:25 pm »
Здравейте, имам нужда от помощ по моя казус и не знам как да постъпя. Бременна съм в 6-ия месец и другия месец на 26.07.15г. ми предстои да изляза в болнични по майчинство.Да,но все още не съм назначена на трудов договор, а ми предстои назначаване,което чаках дълго, но ще е август месец. Въпроса ми е,мога ли да пропусна първия болничен от 45 дена до термина, а да взема този,който ще ми се издаде след като родя. И ще получавам ли обезщетение?
Благодаря

Да,можеш да не ползваш 45 те дни преди термин.Но ще загубиш тези 45 дни обезщетение за бременност и раждане.Ще започнат да ти плащат от болничния от болницата,ако отговаряш на условието 12 м осигурителен стаж през целия ти живот и да си осигурена в момента на издаване на болничния
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #118 -: Юли 07, 2015, 13:09:50 pm »
Здравейте,момичета.
Тъкмо разбрах,какви са вариянтите и щях да се "връщам"на работа и после болнични и нещата се разпаднаха,за съжаление.Бременността ми така да се каже приключи.
Следващите ми въпроси ще са след няолко месеца.По какви начини и колко време имам право да си остана вкъщи след,като детето ми навърши две години.Ако до тогава не намеря някоя свястна жена да го гледа.Незнам как мога да се доверя на някой.На този етап ми се струва нереално.Малко хора искат да гледат две годишни.Бабите няма да имат сили да тичат по дете на тази възраст.А тези,които са способни със сигурност ще искат високо заплащане.Можеби трябва да започна да преглеждам обявите за детегледачки още сега.А на мен ми се стува рано.
Какво ще ме посъветвате?Зная,че нещата са много относителни,но все пак питам според вас кога трябва да мисля за намирането на жена?При положение,че искам да си го гледам до края на януари,докато навърши 2 годинки?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #119 -: Юли 07, 2015, 15:19:56 pm »
Имаш право общо на 11 м неплатен отпуск за гледане на дете до 8 г.6 м са твои и 5 м може да ти прехвърли бащата.По време на неплатения ти се трупа платен годишен отпуск.От преди също имаш отпуска.Та ще докараш до 3 г и нещо да го гледаш.
За жена не мога да коментирам.Обикновено ги дават на ясла и градина,ако детето се ваксинира с всички ваксини.Ако не ваксинираш-жена,кооператив.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #120 -: Юли 07, 2015, 15:47:08 pm »
По какви начини и колко време имам право да си остана вкъщи след,като детето ми навърши две години.
По този въпрос имам смътни спомени, но май можеше да пуснеш още няколко месеца неплатена отпуска след изтичане на втората година. Не мисля, че трябва да я мотивираш някак, но дано някой по-наясно се включи по въпроса.

По другата тема с детегледачката, на база личния си опит мога да кажа следното. Достатъчно хора, надеждни има, на които да повериш грижата не за 2 -годишно, ами и за по-малко дете. Проблемът е "да се намерите" с тях, а не че ги няма и не струва непосилно скъпо такава услуга винаги. Но си иска много търсене и то отраничко, защото за разлика от други държави - у нас няма никаква изградена система за този тип услуги (ни частна, ни държавна). Някаква агенция например, в която такива хора са минали предварителен подбор и вече да избираш кой ти върши работа, да договаряте условия и пр. У нас тия неща стават с питане по форуми, питане сред познати, или просто със "щастлива случайност". Което в превод значи, че трябва да започнеш търсене поне 2-3 месеца преди реално да ти се налага да ползваш такава услуга, за да намериш хем правилния човек, хем пък и за пари, които са ти по силите. Е, понякога може чисто случайно да уцелиш бързо и от раз, ама е повече изключение.
И да, големият процент хора работещи това - не искат да работят с бебета, или много малки деца, ами да е поне на 3 детето, или вече ученик. Много често са пенсионирани детски и начални учителки, бачкали по соц-а и ти се представят още на старта като "възпитател", с което на мен автоматично ми отпадаха де  :lol: Другата голяма група се пенсионирани мед. сестри и акушерки, което е плюс от една страна, при грижа за по-малко дете - в смисъл, че са медицински грамотни да окажат първа помощ при нужда и пр. При тях обаче пък го го има другият "проблем", че възприемат детето като пациент повече, за който да оказват физически грижи главно и не са много добри в частта "общуване и забавление". И за двете категории пък, понеже са хора на възраст с вкоренени навици и разбирания кое и как "трябва" - често въпреки, че си плащаш и следва да правят разни неща според твоите виждания и изисквания - те си държат на техните, някои чак спорят с работодателя и познай колко можеш да разчиташ, че когато не си и ти там - те не правят това и онова както те го разбират за правилно и по-добре. Та когато аз търсих бавачка навремето - споменатите дотук ми бяха "последни в списъка".
Предпочитах сравнително млад човек, около моята възраст, който има свои деца, или поне опит с деца (примерно грижил се е за малко братче/сестриче), просто ги обича, умее да си общува с тях и да ги забавлява (то това е даденост да ти кажа, на мен например много сериозно ми липсва  :lol:). Беше ми важно да е пределно наясно, че моето мнение за моето дете е единствено важно, а личното му мнение по въпроса - си е за у тях си. Човек все пак гледал деца - базови познания за аварийни медицински ситуации има все пак, каквото съм счела за нужно да добавя по темата - добавила съм. Дала съм и инструкции при инцидент - как точно следва да се процедира, на кого се звъни и пр., което напълно стига.

Търсех жена за почасово гледане на сина си от самото му раждане, ако знаех колко е трудно да намеря - щях да започна търсенето й още откъм 12 ГС, не се шегувам. Особено пък за живеещите извън София го казвам. След няколко сериозни удъра на камък, хем с препоръчани детегледачки  :? - вече се бях отчаяла. Една от тях, дето гледала три деца - не знаеше как се държи бебе, така й не успя да схване как се прави АМ и да пусне микровълновата, беше си ресала косата и гребена с космите тръснат до залъгалката на детето...на втория ден й казах "довиждане" естествено. Тя хубаво нали гледала деца и хората бяха доволни, ама гледала деца на 5,6 и нагоре и ги водила по разходки и писала домашни с тях, сервирала им да ядат, но с бебе (много малко дете) - други умения се искат, разбираш. И пак казвам - за почасово гледане ставаше дума, доста добре платено (давах за тук толкова, колкото е ставката за София на час) и няма и няма бе човек! Или някакви пенсии "възпитателки", дето искали да са на заплата и на пълен работен ден (което не ми беше нужно тогава), или която се навие на почасово - хабер няма какво да го прави това ми ти бебе.

Когато той стана на 10 месеца, идва у нас едно лъчезарно момиче (5 години по-голяма от мен), ама на интервю за чистачка, не за бавачка.  :lol: Като го видя Дани, като се разтече, като го загушка и взе да му пее и да го закача, той грее и седи залепен за нея като ваденка, не ме й поглежда. Рекох си - ей т'ва е моя човек и я питах направо дали е навита, освен за чистенето и в еди кои си дни, за почасово гледане на малкия. Съгласи се и така, чиста случайност, че ми попадна тя и то по съвсем друг повод. Жената има две момичета, към онзи момент голямата щерка беше почти пълнолетна, а малката на 4. И тя с малко дете у тях, дето няма на кого да го остави - освен някаква почасова работа, че нормална не може - нямаше други опции. Изгледала две деца, за всичко им разбира повече от мен, въобще не подлежеше и на съмнение. Осен това и отвътре й идва да се занимава с деца, направо ми падна от небето. И понеже е млад човек, с достатъчно съвременни и близки разбирания до моите - не се е налагало дори, да й обяснявам в прав текст, че всичко свързано с Дани - се прави както аз кажа и лични нейни мнения не важат. ако за нещо е имала чуденка, винаги ме е питала дали може това, или онова. винаги съм била напълно спокойна оставяйки сина си с нея, дори не съм звъняла по телефона да ги проверявам как са, в няколко случая, за повече часове съм го водила и у тях. Тогава се уреждаше с три бавачки реално - тя и дъщерите й.

Та...има начини, има си хора подходящи, въпрос и на шанс е - да. Но ако потърсиш усърдно и навреме - ще си намериш точния човек за вас. Убедена съм.  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #121 -: Юли 09, 2015, 12:24:33 pm »
Jbrul,Благодарна съм за поста ти.И аз някакси така си представям нещата.
Можеби,когато започна да търся бавачка трябва успоредно с това да си водя записки евентуално за сшжет на филм или книга  :balk_173:  :balk_172:  :balk_127:
 :lol:
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #122 -: Юли 16, 2015, 01:20:11 am »
Здравейте! На скоро ми казаха, че след изтичане на първата година от майчинството имам право да ползвам още 6 месеца болнични. Някой на ясно ли е, дали е така? И след това как продължава майчинството или се прекратява?
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #123 -: Юли 18, 2015, 12:51:15 pm »
След първата - имаш право да ползваш още една година майчинство, ако желаеш. Разликата е в това, че след първата - вече не получаваш 90% от заплатата си, като обезщетение, а минимума, който е и за всички други. Примерно неработилите и неосигуряваните. За тази втора година - си защитена точно както и през първата - от уволнение, не си длъжна да се мотивираш, защо си решила да си я ползаш и пр. След нея вече:

Имаш право общо на 11 м неплатен отпуск за гледане на дете до 8 г.6 м са твои и 5 м може да ти прехвърли бащата.По време на неплатения ти се трупа платен годишен отпуск.От преди също имаш отпуска.Та ще докараш до 3 г и нещо да го гледаш.

Ако все пак, между първата и втората година си дадеш детето на ясла - вече нямаш право на майчинство, ама не съм сигурна дали е ако И работиш, или ако си безработна с дете на ясла - пак имаш право на майчинство.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #124 -: Юли 19, 2015, 17:47:32 pm »
Здравейте! На скоро ми казаха, че след изтичане на първата година от майчинството имам право да ползвам още 6 месеца болнични. Някой на ясно ли е, дали е така? И след това как продължава майчинството или се прекратява?

Колко деца имаш?След определен брой деца майчинството е 1 г и половина общо,а не две години.

Иначе нормално е две години майчинството.Преди да ти изтекат 410 те дни обезщетение за бременност и раждане подаваш в работата декларация за ползване на втората година.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #125 -: Юли 25, 2015, 19:26:34 pm »
Момичета, един въпрос относно 45 дневния болничен - сега края на юли излизам в болничен. Август работодателят ще ми изплати заплатата за август, а после вече кога да чакам от НОИ обезщетението? Благодаря :)
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #126 -: Юли 25, 2015, 23:52:10 pm »
Момичета, един въпрос относно 45 дневния болничен - сега края на юли излизам в болничен. Август работодателят ще ми изплати заплатата за август, а после вече кога да чакам от НОИ обезщетението? Благодаря :)

Края на август-дните от юли по болничния.Септември-ще ти изплатят август.Това ако работодателят спазва сроковете и от НОИ ако не заспят на твоя болничен.Напоследък има оплаквания,че ги бавят и над установения за НОИ срок-15 работни дни от подаването на болничния в НОИ
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #127 -: Юли 26, 2015, 16:02:56 pm »
възможно е да си ги получиш и месец за месец, т.е. за юли в юли и за август в август
вземи си ПИК от НОИ (ако нямаш) и си следи в справката в електронните услуги

ако има шанс работодателят ти да ти забави болничния могат да ти подготвят документите и да си ги занесеш сама в НОИ за да стане по-бързо
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #128 -: Юли 26, 2015, 18:30:47 pm »
Мерси за отговорите, момичета :)  :bighug:
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #129 -: Юли 26, 2015, 18:47:54 pm »
На мен 45 дневният ми беше от 23.04-06.06 и ми беше изплатен на 10 юни чак .имах 7 дни от април които бяха изплатени юни месец.ако си знаеш срока на болничният мога да ти кажа горе-долу кога ще ти ги изплатят.вземи си ПИК от НОИ

Make an ovulation ticker
Дядо го няма-04.08.2015 г.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #130 -: Август 31, 2015, 16:56:48 pm »
здравейте
имам нужда от малко помощ,по принцип ще ми е полезна информация за Бургас или момиче което е била в мое положение или всеки който би ми обяснил някой неща.
От Бургас съм,заченах инвитро и от деня на трансфера съм в отпуск,след като видях че съм бременна и се установи че са близнаци реших че няма как да се върна на работа и ми пускаха болничен всеки месец,и така минаха полагащите се 180 дни. не ми стигат около 28 дни болничен преди тези 45 дни,и сега се занимавам с документи за телк.следя бременноста си в софия и от там ми пратиха протокол,които заедно с амбулаторна карта трябваше да занеса в телк .казаха че това било достатъчно понеже протокола е описан и подписан от 3-ма лекари и вътре е описано всичко,как съм заченала,дати от кога до кога съм в болничен,състояние от последния преглед,всичко. днес отивам в телк Бургас и с извинение госпожата там се държа така все едно всяка седмица минавам телк и знам всичко,изисква ми документ от преглед от гинеколог? та въпроса ми е какъв е този документ от гинеколог при положение че аз и давам документ от преди седмица минал преглед? трябвало да мина преглед и да ми се издаде документ за този преглед.ходих при лекар,която виждайки какво са ми пратили от софия се зачуди какво искат още? някой знае ли за какво става въпрос? в сряда пак ще ходя при АГ ,понеже ми обещаха съдействие. ако някоя от вас скоро е минавала ТЕЛК БУРГАС моля да ми обясни какво са и изисквали като документи,и какво да обясня на АГ-то когато ида в сряда. Предварително ви благодаря :D
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #131 -: Август 31, 2015, 20:08:31 pm »
Може би става въпрос за листа, който ти дават при преглед да го занесеш на ДжиПи-то... И аз мисля, че ти се прави на важна, защото носиш документи от София, а не от някой техен лекар. Кажи и да ти напише точно какъв документ иска(точно наименование) или прочети някъде какви документи се изискват. Те имам чувството, че си измислят правила вече...
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #132 -: Октомври 06, 2015, 20:31:34 pm »
Здравейте, моля За съвет. Бременна съм, работех доскоро. На 3.08 ме преместиха в друга фирма на нов договор ( заплатата по който е малко по- висока) . Един месец по- късно излезнах в болничен и сега ми го продължават . Счетоводителката на фирмата ме посъветва преди 45 - дневния отпуск преди раждане да имам един ден работен прекъсване ( след болничните), щяло да е по- добре за мен. Но аз не й вярвам много, а и съм чувала точно обратното, че не трябва прекъсване да има. Или има нещо общо с това, че по новия договор взимам повече пари. Не разбирам много. Но до декември трябва да го измисля. Има ли някой с подобен случай?
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #133 -: Октомври 06, 2015, 20:53:42 pm »
Здравейте, моля За съвет. Бременна съм, работех доскоро. На 3.08 ме преместиха в друга фирма на нов договор ( заплатата по който е малко по- висока) . Един месец по- късно излезнах в болничен и сега ми го продължават . Счетоводителката на фирмата ме посъветва преди 45 - дневния отпуск преди раждане да имам един ден работен прекъсване ( след болничните), щяло да е по- добре за мен. Но аз не й вярвам много, а и съм чувала точно обратното, че не трябва прекъсване да има. Или има нещо общо с това, че по новия договор взимам повече пари. Не разбирам много. Но до декември трябва да го измисля. Има ли някой с подобен случай?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #134 -: Октомври 06, 2015, 21:47:29 pm »
Здравейте, моля За съвет. Бременна съм, работех доскоро. На 3.08 ме преместиха в друга фирма на нов договор ( заплатата по който е малко по- висока) . Един месец по- късно излезнах в болничен и сега ми го продължават . Счетоводителката на фирмата ме посъветва преди 45 - дневния отпуск преди раждане да имам един ден работен прекъсване ( след болничните), щяло да е по- добре за мен. Но аз не й вярвам много, а и съм чувала точно обратното, че не трябва прекъсване да има. Или има нещо общо с това, че по новия договор взимам повече пари. Не разбирам много. Но до декември трябва да го измисля. Има ли някой с подобен случай?

Дали ще имаш работен ден преди 45 дневния или няма да имаш е без значение.И да имаш,и да нямаш от 45 дневния нататък ти правят нова 24 м база.Направи го както ти е удобно.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #135 -: Октомври 07, 2015, 23:10:19 pm »
Или има нещо общо с това, че по новия договор взимам повече пари.

По принцип има, но един ден няма да промени картинката. Най-вероятно целият болничен леко ти смъква осигурителния доход. Но пък едва ли става въпрос за някакви колосални суми, че да си рискуваш здравето - своето и на детето.

Взимай си болнични колкото ти трябват за да сте добре.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #136 -: Октомври 08, 2015, 11:47:15 am »
Момичета, днес ми издадоха последния болничен (ЛКК) преди 45-дневния. Дотук са 141 дни... каква би следвало да е процедурата нататък? Като ми издадат 45-дневния,ще станат 186 общо... може ли така?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #137 -: Октомври 08, 2015, 13:02:32 pm »
Момичета, днес ми издадоха последния болничен (ЛКК) преди 45-дневния. Дотук са 141 дни... каква би следвало да е процедурата нататък? Като ми издадат 45-дневния,ще станат 186 общо... може ли така?

45 дневния не се брои към 180 те дни.Всичко ти е наред с дните.Не си превишила 180 те
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #138 -: Октомври 08, 2015, 14:37:52 pm »
Lilita, благодаря.
*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #139 -: Октомври 21, 2015, 07:23:22 am »
Здравейте, момичета!
Простете ми, че не прочетох назад, защото сигурно има по-назад отговор на питането ми, но връзката вкъщи ми е супер слаба на нета и постоянно ми забива и се отказах.
Още веднъж извинявайте!

Та: В момента съм бременна в 17-та г.с. Първа много желана и много чакана от повече от 8 години бременност. Разбира се, за да се застраховам и пазя детенцето си реших, че няма да се връщам на работа и ще остана вкъщи. Само че изобщо не се интересувах досега за размер на болнични, пък майчинство после и т.н. Все си виках - важното е бебче да е здраво и да стигна до раждане, което все още си викам, ама...

Някъде прочетох, че не трябва да има прекъсване на този непрекъснатия болничен, за да може после да смятат майчинството на процент от брутната заплата.
Аз обаче не знам как стоят нещата при мен.
Накратко:
 В края на юни си пуснах 5 дни общо заболяване при личната като направих блокажа.
После пуснах отпуск по време на стимулацията до самата пункция.
От пункцията, която беше на 10-ти юли си взех максимум 30 дни от клиниката с не помня диагнозата, но сигурно женско безплодие или нещо от рода.
После като разбрах, че съм бременна си изчистих всичката отпуска, бях и малко на работа.
До 18-ти септември, когато пролежах в клиниката, за да ми дадат болничен, на който пише "заплашващ аборт". Вчера минах на ЛКК, за да ми го продължат този с диагноза "Заплашващ аборт" и така ще карам ако даде Бог до края. Аг-то ми каза, че като ми свършат 180-те дни, ще ме праща на Телк и пак няма да имам проблем.

Въпросът ми е - дали непрекъснатия ми болничен е този последния и ако не го прекъсвам дали ще смятат майчинството на основата на брутната заплата или ще броят и двата предишни с различни диагнози болнични?
Искаше ми се да не, но вчера АГ-то ми каза, че тези 35 дни от старите два болнични влизат в общата бройка от 180 дни.
Затова се обърках и затова питам.

Ще ви бъда благодарна да ми отговорите!
Още веднъж извинявайте, защото съм сигурна, че го има назад отговора, но..
Благодаря предварително и ви желая хубав и усмихнат ден!


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #140 -: Октомври 21, 2015, 23:31:32 pm »
Не се занимавай с излишни сметки, не вярвам болничните да ти променят драстично картинката, освен ако нямаш някакви огромни разлики в заплатите за последната година и половина. Няма смисъл да се подлагаш на риск заради няколко лева обезщетение.

Можеш да си разиграеш вариантите с калкулатора в сайта на НОИ.

А това за 180-те дни е съвсем друго - това е правото ти изобщо да получиш болничен (извън тези за бременност и раждане), но там лекарите имат грижата.
*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #141 -: Октомври 22, 2015, 13:33:20 pm »
Не се занимавай с излишни сметки, не вярвам болничните да ти променят драстично картинката, освен ако нямаш някакви огромни разлики в заплатите за последната година и половина. Няма смисъл да се подлагаш на риск заради няколко лева обезщетение.

Можеш да си разиграеш вариантите с калкулатора в сайта на НОИ.

А това за 180-те дни е съвсем друго - това е правото ти изобщо да получиш болничен (извън тези за бременност и раждане), но там лекарите имат грижата.
Благодаря! Искаш да кажеш, че ще изчислява на базата на брутната заплата ли? Защото се мудех дари ако броят и предишните различни болнични и между тях като има прекъсване, нява да го изчислянат та процент от получената сума болнични?


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #142 -: Октомври 22, 2015, 17:47:34 pm »
Ще ти изчисляват майчинството на база доход от 18 месеца назад, просто в месеците с болничен реално доходът ти е бил по-нисък и малко ще падне крайната сума.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #143 -: Октомври 22, 2015, 23:18:20 pm »
Благодаря! Искаш да кажеш, че ще изчислява на базата на брутната заплата ли? Защото се мудех дари ако броят и предишните различни болнични и между тях като има прекъсване, нява да го изчислянат та процент от получената сума болнични?

Изчислява се периодът (24 месеца назад за бременност и раждане) ден за ден - ако в даден ден си била на работа се взима дневната брутна заплата, когато тя е и осигурителен доход, ограничена до нетното възнаграждение. Ако си била болничен се взима осигурителният доход, от който е изчислен болничният (може да е по-висок или по-нисък от брутната заплата, зависи какъв е бил неговият период от 18 месеца назад). Ако не си била осигурявана за ОЗМ по някаква причина се взима МРЗ за този период. От това всичкото се изчислява среднодневен осигурителен доход и от него се смятат 90% за бременност и раждане.

И не е задължително осигурителният доход по време на болничен да е по-нисък - може да е и по-висок, зависи от осигурителния доход в периода, от който е изчислен.
*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #144 -: Ноември 05, 2015, 14:44:40 pm »
Момичета, имам и друг въпрос. Аз работя в институция, където ръководния орган и съответно работодателя ми се състои от няколко човека, които са с мандат 3 години. На три години се прави избор, след който те ме преизбират. Т. Е.  аз ке водя на срочен договор до изтичане на техния мандат, мисля че по чл. 68, ал. 2.
Живот и здраве с Божията помощ трябва да изляза в средата на февруари в 45-дневния, месец преди да изтече техния мандат и съответно моя договор.
В такъв слумай договора ми автоматично ли ще се удължи или те трябва да се съберат и да ме преизберат по време на 45-дневния.
Притесних се сега с този договор да не стане проблем с майчинството, защото нали трябва да се подават уведомления до НОИ при нов дотовор и изобщо...
Благодаря ви предварително!


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #145 -: Ноември 05, 2015, 22:51:15 pm »
Не се притеснявай, дори и да не ти подновят договора щом вече си излязла в 45-дневния болничен ще получаваш обезщетение до 410-тия ден, т.е. една година от термина. След това за обезщетението за гледане на дете до втората годинка ще трябва вече отново да имаш договор.

Не знам точно какъв е договорът, но най-вероятно няма да стане автоматично и ще трябва да те преизберат, а вероятно и да встъпиш в длъжност, т.е. да отработиш поне един ден.
*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #146 -: Ноември 06, 2015, 06:52:25 am »
Не се притеснявай, дори и да не ти подновят договора щом вече си излязла в 45-дневния болничен ще получаваш обезщетение до 410-тия ден, т.е. една година от термина. След това за обезщетението за гледане на дете до втората годинка ще трябва вече отново да имаш договор.

Не знам точно какъв е договорът, но най-вероятно няма да стане автоматично и ще трябва да те преизберат, а вероятно и да встъпиш в длъжност, т.е. да отработиш поне един ден.

Благодаря ти!

Да, явно ще трябва да ме преизберат, но нужно ли е да встъпвам в длъжност като ме преизберат? Все пак това ще стане 15-20 дни преди термина ми и тогава ще съм в 45-дневния.... Искаш да кажеш, че ще трябва да прекратят единия договор и да ме назначат отново с друг договор, което няма да стане в рамките на един ден ли?
Малко ми е объркано, но се надявам да не трябва да встъпвам дори и за ден на работа и да прекъсвам 45-дневния /ако изобщо може такова прекъсване/, защото пък и знам, че не трябва да има прекъсване на болничния, за да няма после разлика в обезщетенията...




"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #147 -: Ноември 06, 2015, 23:58:33 pm »
Да, явно ще трябва да ме преизберат, но нужно ли е да встъпвам в длъжност като ме преизберат?

НОИ мисля че още държат на това, въпреки че съдът е на друго мнение. Но въпросното встъпване ще ти трябва едва за обезщетението за втората годинка на детето. За първата е достатъчно да имаш договор към момента на излизане в 45-дневния болничен.
*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #148 -: Ноември 07, 2015, 06:29:37 am »
Да, явно ще трябва да ме преизберат, но нужно ли е да встъпвам в длъжност като ме преизберат?

НОИ мисля че още държат на това, въпреки че съдът е на друго мнение. Но въпросното встъпване ще ти трябва едва за обезщетението за втората годинка на детето. За първата е достатъчно да имаш договор към момента на излизане в 45-дневния болничен.
Благодаря ти отново!

т.е - за да избегнем всички тези неща дали няма да е по-удачно да си прекъсна болничния и да се върна на работа още преди 45-дневния, през което време да ме освободят и на другия ден да ме назначат отново. Ако това стане преди 45-дневния няма ли да е по-лесно? Защото в крайна сметка най-късната дата за изтичане на мандата на ръководния ми орган е в срока на 45-дневния. Може да се направи това още в края на януари или началото на февруари. Дали ще бъде проблем ако няколко дни преди излизането ми в 45-дневния стане това освобождаване и преназначаване?


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #149 -: Ноември 07, 2015, 18:40:51 pm »
Дали ще бъде проблем ако няколко дни преди излизането ми в 45-дневния стане това освобождаване и преназначаване?

никакъв
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #150 -: Декември 11, 2015, 12:56:41 pm »
Здравейте,момичета.Да ви питам,какво правите ако не ви стигнат болничните до тези 45 дена.Питам защото може мойте да не ми стигнат и ми е малко притеснено.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #151 -: Декември 13, 2015, 23:30:45 pm »
Обясниха ти и в другата тема - ако лекарите преценят, че си за болничен те пращат на ТЕЛК. Ако не те пратят на ТЕЛК и не искаш да се връщаш на работа можеш да вземеш отпуск.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #152 -: Декември 14, 2015, 14:08:18 pm »
Да mag,получих отговорите в друга тема :D
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #153 -: Декември 18, 2015, 18:51:59 pm »
Здравейте, момичета. Извинявам се, ако вече е коментирано или отговорено на тези въпроси. От четвъртия месец съм в болнични, за които лежа в съответното заведение 4 дена, за да ми бъдат изписани 34 дена. Сега последният ми е до 24 декември включително. 45 дневния започва от 4.01.2016 г. Има 10 дена разлика. Въпреки, че са празници, нашата фирма си работи. Гинекологът каза да си взема отпуска за трите дена/имаше предвид 28.12, 29.12 и 30.12/, но ние се работим и по празниците, както споменах.  Днес звънях на работа, но шефката, която отговаря за клона на фирмата в нашия град каза, че шефът щял да се ядоса, тъй като той трябвало да ги плаща тези 10 дни. Та, въпросът е, гинекологът не може ли да ми издаде болничен за тези 10 дена без да се налага да лежа в болницата? Или ако се обърна към друг гинеколог или към личния лекар? Благодаря предварително!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #154 -: Декември 18, 2015, 19:18:14 pm »
Зависи си от гинеколога...а,и винаги може личния да ти напише  :lol:
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #155 -: Декември 19, 2015, 10:49:53 am »
Ако имаш да ползваш отпуск, така или иначе работодателят ги плаща. Ако е неплатен, никой не ти го плаща. За какво точно ще се ядоса?!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #156 -: Декември 19, 2015, 11:18:03 am »
Ако имаш да ползваш отпуск, така или иначе работодателят ги плаща. Ако е неплатен, никой не ти го плаща. За какво точно ще се ядоса?!
Явно ще че трябва да го заплати,  но после като се замислих така или иначе все ще трябва да  го заплати.  Не знам как стоят нещата, ако не си използваш полагаемия отпуск за годината до края на същата. Имам да ползвам 5 дена платен отпуск от тази година и мислех после да ми отпуснат за новата година.
Но ако мога да мина и с болничен от личната или от друг лекар, че да не се ядосвам излишно, ще е супер.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #157 -: Декември 19, 2015, 14:18:37 pm »
Обади се на личната да ти пусне болничен тя има право да ти даде 14 дни и не се занимавай с глупости. Иначе трябва да ти пуснат ЛКК и да ходиш на комисия. Отпуската ти се натрупва за след майчинските и тогава ще я ползваш. За нещастие на шефа ти няма къде да иде тогава ще плаща.
Успех и леко раждане
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #158 -: Декември 19, 2015, 21:13:52 pm »
Отпускът ти остава за след майчинството, както ще ти се натрупа и за годината или двете в майчинство, ти не го губиш и дори ако се върнеш за 10 дни тогава и заплатите са се повишили, ще ти го платят по новите заплати. Сигурно и АГ-то няма да ти откаже болничен, просто говори с лекарите.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #159 -: Декември 19, 2015, 22:25:20 pm »
Благодаря ви, момичета. Ще видим в понеделник кой какво ще ми каже :) Хубав уикенд!
Моля за помощ-болничен и ЛКК
« Отговор #160 -: Януари 13, 2016, 16:32:23 pm »
Здравейте момичета, моля за малко помощ относно издаването на болничен от ЛКК.
Моят случай е че, преди около месец влязох в болница,заради непрестанното гадене и повръщане. След престоя ми там ми дадоха 30 дни болничен,който обаче изтича след няколко дни, а проблемите ми продължават. Няма как да се върна в това положение на работа,а и условията хич не са подходящи за бременни там.
Разбрах, че ЛКК могат да ми удължават болничния за по -дълъг период, но се иска направление за там.
Това направление кой го издава АГ-то ,което ми следи бременността или личния лекар. И дали ще е проблем,че АГ-то е в София, а пък ЛКК където искам да отида е в друг град, т.е това направление само за града в който работи АГ-то ли важи или за цялата страна и избора за ЛКК аз ли го правя къде искам да отида или АГ-си ме насочва към точно определена ЛКК? 
Или пък да се обърна към болницата в която лежах,и откъдето ми издадоха първия болничен за 30 дни?
Много ще съм ви благодарна,ако някой ми разясни тези въпроси,защото ми е супер объркано а и времето си минава. :(
Хубав ден! :)
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #161 -: Януари 14, 2016, 11:03:25 am »
На мен лл ми даде направление за лкк и така се започна  с удължаване на болничния.Трябва да си избереш някой,който да ти следи бременността и така да ти издават болничен.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #162 -: Януари 14, 2016, 11:08:01 am »
За да си сигурна,какво трябва да направиш и къде трябва да отидеш за лкк,се обади или отиди на място при личната и тя ще ти обясни най-добре.Но не се притеснявай,болничния ще ти го удължат.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #163 -: Март 02, 2016, 15:16:17 pm »
Здравейте момичета.бременна съм в 7ма г.с.там където работя е с мн вредни изпарения и сме на 3 смени и ми и мн тежко.казах на ген.но тя ми каза че имам право на 180 дни затова ми е рано за болничен.взех си 2 дни отпуска .исках да си я пусна цялата за да ми се вържат нещата но не ми се полага ла още отпуската.мога ли да пусна неплатена тогава или знаете ли др варианти.просто ми е мн тежко вече на работа
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #164 -: Март 02, 2016, 16:36:12 pm »
http://www.mlsp.government.bg/index.php?section=POLICIESI&I=257
Викинцето, тук е описан реда и правото за ползване на платен годишен отпуск. Има условие, само да имаш изработени 8 месеца трудов стаж без значение дали са в същата фирма или друга. Нямат право да ти откажат. Прочети го внимателно, напиши си молба за отпуск като цитираш въпросните член 155, 156 и ако ти откажат, обади се на Инспекцията по труда във вашия град!
Друг вариант е да редуваш болничен от Джипито за 3-5 дена и неплатен, но това не е добър вариант. Неплатена може да пуснеш за срок от 6 месеца (по принцип) като от 3-ия ще трябва да си внасяш сумата за осигуровки. Но едва ли ще ти се наложи. Иначе, за болничен от гинеколог, може да вземеш след 20 г.с., ако не се лъжа, без проблем, и ще бъде с ЛКК  до термина!
Успех!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #165 -: Март 03, 2016, 16:36:51 pm »
Нямат право да ти откажат. Прочети го внимателно, напиши си молба за отпуск като цитираш въпросните член 155, 156 и ако ти откажат, обади се на Инспекцията по труда във вашия град!

напротив, работодателят е в пълното си право да откаже отпуск - както платен, така и неплатен
ИТ ще кажат същото

Неплатена може да пуснеш за срок от 6 месеца (по принцип) като от 3-ия ще трябва да си внасяш сумата за осигуровки.

също невярно - неплатен отпуск може да се ползва без ограничения, стига работодателят да го разреши
здравните осигуровки са за сметка на работника, ако не е осигурен на друго основание и отпускът е по негово желание
първите 30 работни дни за календарна година се зачитат за осигурителен стаж, което е от съществено значение за правото на обезщетение

казах на ген.но тя ми каза че имам право на 180 дни затова ми е рано за болничен.

може и повече, но трябва да те пращат на ТЕЛК
мисля че тук има момичета минали през процедурата
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #166 -: Март 03, 2016, 16:46:38 pm »
Работодателят има право да отложи ползването на платения годишен отпуск за следващата календарна година поради важни производствени причини - чл. 176, ал. 1, т. 1 КТ. Работодателят може да отложи ползването на платения годишен отпуск, но при условието, че е осигурил на работника или служителя ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск (чл. 176, ал. 1, т. 1 КТ във вр. с 173, ал. 5, изречение трето КТ).
Това е цитат то КТ, не могат да откажат целия отпуск! Поне 10 работни дни са длъжни да дадат.
И нищо не и пречи да се обади в Инспекцията по труда, със сигурност там ще и дадат повече информация! Не взимат пари за консулт.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #167 -: Март 04, 2016, 00:26:17 am »
Поне 10 работни дни са длъжни да дадат.

не са длъжни, а в началото на март пък изобщо
не пречи да се разходи до ИТ, но аз лично предпочитам разходка в парка ако имам време за губене
"консулт" е доста силно определение за услугите, предоставяни от ИТ
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #168 -: Април 25, 2016, 14:07:41 pm »
Здравейте! Ще се радвам ако някой може да ми даде малко повече информация по моя казус.
В майчинство до 03.09.2016 г. В момента съм бременна с второто си дете, термина ми е 29.11.2016.
Имам възможност да изляза в болничен. Така ще ми се полага половината от майчинството + болничен.
Но въпроса ми е как ще се изчислява болничния върху майчинството което вземам сега 340лв. или на база на това което съм осигурявана преди майчинството.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #169 -: Май 10, 2016, 14:44:11 pm »
Не знам дали е много по темата моя въпрос, но...
Длъжна ли съм да си изчистя отпуската, която ми се полага от началото на годината, преди да излезна в 45 дневния болничен. По принцип съм в болничен от 1 февруари.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #170 -: Май 10, 2016, 17:07:41 pm »
Не, poli_s, не си длъжна. Можеш да я ползваш до 2 години от излизане в майчинство. Аз си мислех, че трябва да я изчисти и използвах половината още през февруари, ама карай :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #171 -: Май 10, 2016, 17:09:29 pm »
Благодаря!!!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #172 -: Юли 27, 2016, 12:46:12 pm »
Здравейте, съвсем нова съм тук , но в предишната тема видях, че има доста хора компетентни по темата с болничните. Моят случай е доста сложен и май ще трябва да се обърна и към юрист, но ще пробвам и тук.
От осми юли съм в болничен по майчинство-45 дни, но трудовия ми договор е срочен до 31.07.2016г., знам че работодателя може да го прекрати. Обаче може ли да го поднови докато съм в болничен? Искат да подпиша заповед за прекратяване докато съм в болничен, но не мога да подпиша допълнително споразумение за удължаване на договора, защото съм в болничен. Моля, ако някой е наясно да ми пише какво мога да направя в случая. Знам, че дори и да го прекратят имам право 1 година на майчинство, после ще сключа договор с друга фирма за да ползвам и втората година, но ако мога да си запазя работата ще е най-добре, а и от фирмата не искат да ме уволняват просто юристите уж казват, че не може допълнително споразумение да се сключва докато съм в болничен, но все се надявам, че може да има начин, но да не им се занимава.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #173 -: Юли 27, 2016, 12:53:44 pm »
valla,

По кой чл.е подписан договора?
« Последна редакция: Юли 27, 2016, 13:21:14 pm от bebeshok0326 »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #174 -: Юли 27, 2016, 13:25:08 pm »
Напротив, ако трудовият договор е срочен с изпитателен срок в полза на работодателя, той има право да го прекрати в срок! В този случай няма защита на бъдещата майка. Просто си намираш друг работодател, за да взимаш майчинство! Няма какво да го плашите с инспекция! Имах такъв случай и с инспекторите съм говорила! Има си кодекс на труда

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #175 -: Юли 27, 2016, 13:36:21 pm »
Нямаш такава опция "1 година майчинство дори да ти прекратят договора". За да взимаш майчинство трябва да имаш осигурител! Незнам на какъв договор си и за какъв период е. Малко повече инфо, ако дадеш...
Другото, което е, че те имат право да прекратят договора си с теб и ти от датата на прекратяване можеш да получиш болничен за 30 календарни дни. След това задължително осигурител :) По принцип, след като си на срочен договор, който не вярвам да е повече от 6 месеца, сигурно си подготвена, че може да бъдеш освободена. Успех

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #176 -: Юли 27, 2016, 13:41:35 pm »
Chris08,поведох се и за това си изтрих коментара.Права си за написаното до тук.Все пак не и пречи да звънне в инспекцията.За 1 год. майчинство може би говори за социалното.
« Последна редакция: Юли 27, 2016, 13:43:09 pm от bebeshok0326 »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #177 -: Юли 27, 2016, 13:47:47 pm »
Да, може би. Незнам дали не е по-добре да си намери фирма, за да си взима майчинство. Така или иначе осигуровки вече не течат, освен 20.16 лв на месец здравни. При всички положения не е приятно да останеш без работа точно в такъв момент.

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #178 -: Юли 27, 2016, 13:57:13 pm »
Единия варянт е да се опита да говори пак с този работодател,да подпише споразумение ,че няма да си иска отпуските след това и че ще си плаща тези осигуровки(макар ,че се съмнявам да се съгласи на нещо такова щом нещата са стигнали до тук).
Това с другия работодател е ок,но май трябва да има дни в осигуряване за да се възползва от майчинството.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #179 -: Юли 27, 2016, 14:07:21 pm »
Не плаша никой с инспекцията по труда, работодателите ми са коректни във всяко отношение, работя 4 години и половина,т.е. не е изпитателен срок,  но последната година ни удължаваха договорите за по 6 месеца, сега пак ги удължават, но юристите са казали на счетоводителката, че не могат да сключат допълнително споразумение за удължаване, защото съм в болничен, друга счетоводителка ми каза, че не могат да сключат нов договор, но допълнително споразумение към сегашния можело, независимо, че съм в болничен. Просто проверявам кое е вярно, ще попитам и юрист извън фирмата за да съм сигурна, че не ме подвеждат. А иначе първата година или по-точно 410-те дни след раждане се плащат от НОИ , независимо дали работиш, а документите се подават от бившия работодател, след това ще се осигурявам във друга фирма и ще изляза в майчинство втората година, и ще си плащам сама здравните осигуровки, за това съм сигурна защото съм говорила със счетоводител на фирмата , в която ще се запиша след първата година. Не знам дали го обяснявам правилно, но това не ми е проблемът. Проблемът и питането ми по-скоро са как да си удължа договора при желание от страна на работодателя, поне за сега казват, че искат да работят с мен. Знам, че казуса ми е малко сложен, но все си мисля, че има начин.
Договорът ми е сключен по чл. 68, ал.1, т.1
« Последна редакция: Юли 27, 2016, 14:09:17 pm от valla »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #180 -: Юли 27, 2016, 14:10:39 pm »
А социалното майчинство е само 1 година в рамките на 100 лв. ако нямаш стажа от 24 месеца, или ако си безработна когато влизаш в майчинство.
« Последна редакция: Юли 27, 2016, 14:12:38 pm от valla »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #181 -: Юли 27, 2016, 14:22:09 pm »
410-те дни се плащат от Нои при положение, че имаш осигурител! А, ако бъдеш освободена, няма да имаш такъв и той в качеството си на бивш работодател, не може да подаде декларация за майчинство до 410 - я ден за теб, колкото и да са коректни с теб! Това ти го казвам на 100%. Незнам коя счетоводителка би ти казала обратното. Второто, което бих коментирала, че срочен договор по чл.68, ал.1, т.1 за четири години, та било и удължаван в период 4 години според мен е незаконосъобразно! Както и да е, не съм запозната в детайли, не съм видяла вдействителнист черно на бяло твоят трудов договор, така че няма да се впускам в излишни коментари! Успех

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #182 -: Юли 27, 2016, 14:30:18 pm »
valla,това за инспекцията беше предизвикано от мой подвеждащ коментар.
Цитирам ти чл. от кодекса на тръда:
чл.167б ал.3 Работникът или служителят и работодателят могат да постигнат съгласие за изменение на трудовото правоотношение по чл. 119 и по време на ползването на отпуск по чл. 163 -167а
чл.119 е Изменение на трудовото правоотношение по взаимно съгласие
в чл.163 е обяснено за болничния 45 дни преди раждане
т.е моето тълкование е че може да се подпише доп. споразумение,дали е така не съм сигурна
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #183 -: Юли 27, 2016, 14:31:41 pm »
Единия варянт е да се опита да говори пак с този работодател,да подпише споразумение ,че няма да си иска отпуските след това и че ще си плаща тези осигуровки(макар ,че се съмнявам да се съгласи на нещо такова щом нещата са стигнали до тук).
Това с другия работодател е ок,но май трябва да има дни в осигуряване за да се възползва от майчинството.
Точно така! За да получава майчинство от друг работодател, трябва да има отработен един ден! Така че пак не е пречка! Но явно казуса със valla е доста сложен, поне така както го обяснява. Нито знаем какво работи, какъв е договорът! Но едно лице, за да получава болничен или майчинство трябва да е в трудовоправоотношение с работодател на 100%.
« Последна редакция: Юли 27, 2016, 14:51:34 pm от chris08 »

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #184 -: Юли 27, 2016, 14:33:46 pm »
Както и да е, много благодаря на всички  :balk_102:
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #185 -: Август 05, 2016, 10:47:44 am »
Здравейте искам да попитам кога се изплаща болничния (същия месец или месец след това) ... например аз съм в болничен от 1 август до 14 август и после вторият ми болничен ще е от 14 август до края на месеца , та мисълта ми е Септември ли да очаквам изплащането? Благодаря 😊
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #186 -: Август 05, 2016, 11:02:10 am »
Болничните издадени през месец август се предават от счетоводителите в НОИ до 10ти септември.НОИ изплаща до 15 работни дни от предаването на болничния.Практиката на НОИ е да плаща във вторник и четвъртък
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #187 -: Август 05, 2016, 13:08:55 pm »
Въпросът е там че моят болничен е пратен в НОИ от докторът още на същия ден , а от счетоводителката на 2 август тъй като и го занесох на 1 август след 18 часа и нямаше как да го пусне , но забравих да я питам кога ще го изплатят и по тази логика значи първия болничен трябва да се изплати 15 дена след подаването му ако правилно съм разбрала 😃
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #188 -: Август 05, 2016, 22:46:17 pm »
Стели, ако болничният е пуснат на 2 август от счетоводителката, може още на следващата седмица четвъртък да го изплатят. Изкарай си един ПИК от Нои. Ще си следиш плащанията от Нои онлайн. Също така имаш опция с Пик да си направиш прогнозна сума на майчинството :)

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #189 -: Август 06, 2016, 07:27:26 am »
Ооо мнгог благодаря това не го знаех 😊😃
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #190 -: Август 07, 2016, 18:10:59 pm »
По мои наблюдения болничните ги плащат в следващия месец, не в текущия. Болничния за август ще го платят през септември. Малко като заплатата - първо заработваш, после плащат :)



   La vita è bella
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #191 -: Август 07, 2016, 19:09:55 pm »
Не е така. Всичко зависи от счетоводството. Ако, например, болничният е издаден на 5 август и работника го представи веднага в счетоводството и счетоводителката го пусне веднага, паричките идват същия месец до 10 дни. Занимавам се с болнични от 4 години. И самата аз сега съм вече в болнични и миналият месец сама си пуснах болничния и след 10 дни паричките ми бяха преведени:) Затова е най-добре за вбъдеще да си изкарате Пик код в Нои. Там ще си следите преводите :)

*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #192 -: Август 07, 2016, 22:27:20 pm »
Ехааа, звучи чудесно. Браво на НОИ



   La vita è bella
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #193 -: Август 24, 2016, 19:04:28 pm »
Здравейте момичета аз получих препоръчано писмо от НОИ за болничния ми и ма него пише , че трябва в три дневен срок да обжалвам ... защо според вас са ми отхвърлили болничния като е подаде на време и от доктора и от счетоводителката ... каква е тая държава да си плащаме осигуровките и после нищо не ни признават ... диагнозата ми е заплашващ абор поради контракции от ранните месеци ... това защо не го приемат и на комисия ходих и те ми издадоха болничен за един месец ... нещо не разбирам... посъветвайте ме какво да направя ... благодаря 😐
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #194 -: Август 24, 2016, 19:30:45 pm »
SteliNiki, не знам дали ще съм ти от полза, но ще споделя какво стана с мен. Имах закъснение на изплащането на първите болнични. Оказа се, че счетоводителката е подала грешна информация. Сега вече нямам никакъв проблем.
Какво казва счетоводителката? Ходи ли до НОИ?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #195 -: Август 24, 2016, 19:42:44 pm »
Счетоводителката каза че го е пуснала веднага болничния и са го приели ... каза ми да питам докторът ми дали го е падал той в НОИ 😑 ... не смея да ми званя сега за да го питам , но мисля че не е възможно да не го пусне навреме при положение че е по електронен път ... а ако е забравил да го заяви той и го заяви сега ще ми признаят ли болничния или не ?
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #196 -: Август 24, 2016, 19:47:44 pm »
Ако имаш ПИК от НОИ, можеш да проверяваш на сайта им.
Мисля, че ако в срока се коригира това, което е объркано, ще ти го изплатят.
Моите болнични лекарите ги регистрират още същия ден.
Дано се оправят нещата при теб!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #197 -: Август 24, 2016, 21:03:10 pm »
Моят работи винаги след 5 следобяд и оставя нещата за другия ден и явно си е забравил ... дано да се оправи ... каза че ще го оправи утре , ко дали няма да е късно защото е бил до 14.08
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #198 -: Август 24, 2016, 23:00:43 pm »
Здравей, Стели! Не е късно да го подаде. И след три месеца да го подаде, пак ще ти го изплатят. Не е по твоя вина! Ако причината е в това, че докторът не е пуснал болничния, разбира се. Незнам какво пише в писмото, но дано се отнася до това.

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #199 -: Август 25, 2016, 10:33:18 am »
Да това пише , че не е заявил болничния лист по електронен път ... даже писмото е до самия него а го пращат на мен (защо ли?) 😃 ...явно ще се оправят нещата и аз се чудя защо още не ми е изплатен болничния
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #200 -: Август 25, 2016, 14:20:18 pm »
Случва се, за съжаление, много често... Голям зор виждат с тези болнични лекарите, въпреки че по електронен път става много по-бързо и веднага, но не си вършат работата.
Ще го изплатят, Стели. Може би ще има глоба за доктора, и то с право!

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #201 -: Август 25, 2016, 14:45:39 pm »
Ами ще си я заслужи глобата ... въпреки че разбирам натовареността им и те забравят от прекаленото мн работа която имат ...важното е че вече го е пуснал болничния и всичко се нареди , а аз се стреснах , че се водя на работа и всичко е нормално и не искат да ми изплащат болнични 😁 и си викам тази държава няма оправия 😀
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #202 -: Февруари 18, 2017, 11:46:14 am »
Не знам дали тук е правилно да питам, но  :oops:
При болничен за дете /имам предвид болничен на майката,която гледа детето си, докато е болно/, колко е болничният?
Срещнах противоречиви мнения, уж четох, че първите 3 дни ги поема работодателя на 80 процента, а посре НОИ - на 70 процента от брутото? Една позната каза пък, че се изплаща на 100 процента?  :o
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #203 -: Февруари 20, 2017, 09:53:37 am »
първите 3 дни работодателя на 70%, следващите нои на 80%.
ако е самосигуряващ се тогава всичките нои на 80%.

ние сме ползвали всички видове в нашето семейство, аз съм на трудов договор, мъжа е самоосигуряващ се.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #204 -: Февруари 10, 2018, 12:44:29 pm »
Здравейте
Имам въпрос относно болничните. Бременна съм в 30 г.с. до 45 дневния не ми достигат около месец. Подадох документи за удължаване на болничните в ТЕЛК. На тези които са минали през ТЕЛК колко време ви отне от подаването на документите до срещата с тях?