0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #60 -: Декември 15, 2014, 11:03:41 am »
Момичета, и аз с едно питане  :) Имам да чистя 2 месеца отпуска (натрупана в периода на майчинство 13/14г.) На 08.02.2015 ми изтича майчинството, но мисля да ползвам и тази отпуска. Споменаха ми обаче за някакво преизчисление на парите, които ще ми плащат за отпуската и че било добре да се върна за 3-2 дни на работа и тогава да пусна отпуск. Може ли някой да ми разясни има ли подобно нещо и каква точно е схемата, какво ще спечеля аз? Благодаря предварително и хубава седмица на всички  :)

За първи път чувам такова нещо не виждам много логика 8O
Дано се включи някой с опит да каже :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #61 -: Декември 15, 2014, 17:56:34 pm »
База за изчисляване на възнаграждението за платен отпуск според чл. 177 КТ е последният календарен месец преди месеца на ползване, в който има отработени най-малко 10 работни дни. Вероятно става дума за това и имат предвид, че ако сега отработиш дни ще ти се увеличи базата за изчисляване и съответно възнаграждението за времето на отпуска. Най-добре питай ТРЗ/личен състав/счетоводител за конкретните данни по твоя договор.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #62 -: Декември 15, 2014, 18:18:47 pm »
ахааа, много благодаря :balk_7:
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #63 -: Декември 16, 2014, 06:55:32 am »
Здравейте, бих искала да ви попитам:
Тъй като миналата година 2013 бях бременна и не ми се случиха добре нещата , от скоро правим опити за още едно бебе. Та миналата година бях болничен около 6 месеца, и ако сега забременея, как мога да разбера от кой момент нататък от болничните трябва да се мине на Телк комисия. Кой и къде би могъл да ми извади такава справка и още един въпрос: 45 дни преди раждане и месецът след раждане броят ли се към общите дни за болничен или те са отделно.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #64 -: Декември 16, 2014, 08:54:45 am »
Та миналата година бях болничен около 6 месеца, и ако сега забременея, как мога да разбера от кой момент нататък от болничните трябва да се мине на Телк комисия.

по наредба е това:

Цитат на: НМЕ чл. 6 ал. 5
Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.

Кой и къде би могъл да ми извади такава справка

в ЛАК (лична амбулаторна карта) би трябвало да са описани издадените ти БЛ точно с тази цел, може би и НОИ могат да направят справка, но не съм сигурна къде и как

45 дни преди раждане и месецът след раждане броят ли се към общите дни за болничен или те са отделно.

и трите болнични за бременност и раждане за общо 135 дни не влизат в горните дни
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #65 -: Декември 16, 2014, 14:10:48 pm »
Здравейте, бих искала да ви попитам как стои въпроса с натрупването на платен годишен отпуск.Забременях февруари 2012 и ноември 2012 родих.От април бях в непрекъснат болничен 180 дни и трябваше да е до началото на болничния 45 дни преди раждане, но доктора не ми беше сметнал правилно дните за последния болничен и след като болничния беше подаден в НОИ (с голямо закъснение от счетоводителката) се оказа, че вместо 180 дни, са ми 182 и трябва за 2 дни да мина през ТЕЛК. Но докато това се разбере вече бях в 45-дневен болничен преди раждане и даже бях родила (по-рано от очакваното) и нямаше как да мина през ТЕЛК и за двата дена се наложи да си пусна отпуска( неразбрах точно каква ми пусна счетоводителката-платена или неплатена, но тогава не ми беше до това). Та питането ми е колко натрупана отпуска имам?  Дали за 2012,2013 и 2014- общо 60 дни или само 40 за двете години майчинство.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #66 -: Декември 20, 2014, 09:25:01 am »
Когато имаш платен отпуск за ползване ти пускат от него, не може неплатен. Явно имаш за 3 години да ползваш отпуск де :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #67 -: Декември 20, 2014, 09:45:07 am »
Ако до април 2012-та не си ползвала отпуск имаш за трите години, 60 работни дни :D

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #68 -: Януари 12, 2015, 11:21:46 am »
И аз тук с въпросче :lol:

В майчинство съм към момента, знам че 3-тата годинка е неплатен отпуска за отглеждане на детето, но ако тогава изляза в болничен, какво се случва? Прекъсва се майчинството ли или как?!?


Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #69 -: Януари 12, 2015, 15:47:09 pm »
Много благодаря за отговора
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #70 -: Януари 12, 2015, 23:06:16 pm »
В майчинство съм към момента, знам че 3-тата годинка е неплатен отпуска за отглеждане на детето, но ако тогава изляза в болничен, какво се случва? Прекъсва се майчинството ли или как?!?

Болничният прекъсва всякакъв вид отпуск и след това трябва да си поискаш остатъка отново.

Нали знаеш, че този отпуск не става автоматично? Трябва да си го поискаш изрично от работодателя поне 10 дни предварително и той няма опция да откаже.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #71 -: Януари 13, 2015, 10:53:35 am »
В майчинство съм към момента, знам че 3-тата годинка е неплатен отпуска за отглеждане на детето, но ако тогава изляза в болничен, какво се случва? Прекъсва се майчинството ли или как?!?

Болничният прекъсва всякакъв вид отпуск и след това трябва да си поискаш остатъка отново.

Нали знаеш, че този отпуск не става автоматично? Трябва да си го поискаш изрично от работодателя поне 10 дни предварително и той няма опция да откаже.

Маг благодаря за отговора, но т.к е неплатен, има ли смисъл, да си го искам после :wink:


*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #72 -: Януари 13, 2015, 10:59:53 am »
В майчинство съм към момента, знам че 3-тата годинка е неплатен отпуска за отглеждане на детето, но ако тогава изляза в болничен, какво се случва? Прекъсва се майчинството ли или как?!?

Болничният прекъсва всякакъв вид отпуск и след това трябва да си поискаш остатъка отново.

Нали знаеш, че този отпуск не става автоматично? Трябва да си го поискаш изрично от работодателя поне 10 дни предварително и той няма опция да откаже.

Маг благодаря за отговора, но т.к е неплатен, има ли смисъл, да си го искам после :wink:

Не. При положение, че ще си в болничен, който е платен, защо ти е неплатен отпуск 8O
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #73 -: Януари 13, 2015, 11:01:26 am »
В майчинство съм към момента, знам че 3-тата годинка е неплатен отпуска за отглеждане на детето, но ако тогава изляза в болничен, какво се случва? Прекъсва се майчинството ли или как?!?

Болничният прекъсва всякакъв вид отпуск и след това трябва да си поискаш остатъка отново.

Нали знаеш, че този отпуск не става автоматично? Трябва да си го поискаш изрично от работодателя поне 10 дни предварително и той няма опция да откаже.

Маг благодаря за отговора, но т.к е неплатен, има ли смисъл, да си го искам после :wink:

Не. При положение, че ще си в болничен, който е платен, защо ти е неплатен отпуск 8O

Въпроса ми беше за 3-тата година и ползваният тогава отпуск(който е неплатен), виж ми първия пост!


*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #74 -: Януари 13, 2015, 11:17:02 am »
Дес, видях го, но май не го разбирам :lol:
Майчинството е две платени години и една неплатена, в която ползата ти е че ти се пази мястото и ти се зачита трудов стаж - това е от нея. Тя не ти се пази или нещо подобно - има си друг неплатен отпуска, който ти се разрешава за оглеждане на по-голямо дете...
Иначе ти щом ще си в болничен по същото време, в което ти тече третата година, то пак ще ти текат осигуровки, ще ти се пази мястото и ще ти се зачита трудов стаж, но ще имаш и плащане по болничния. Затова не схващам какво имаш предвид :)
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #75 -: Януари 13, 2015, 14:17:47 pm »
Дес, видях го, но май не го разбирам :lol:
Майчинството е две платени години и една неплатена, в която ползата ти е че ти се пази мястото и ти се зачита трудов стаж - това е от нея. Тя не ти се пази или нещо подобно - има си друг неплатен отпуска, който ти се разрешава за оглеждане на по-голямо дете...
Иначе ти щом ще си в болничен по същото време, в което ти тече третата година, то пак ще ти текат осигуровки, ще ти се пази мястото и ще ти се зачита трудов стаж, но ще имаш и плащане по болничния. Затова не схващам какво имаш предвид :)

Моуст сега аз се обърках :lol: Чакай да схвана и пак, ще питам :oops:


*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #76 -: Януари 13, 2015, 16:01:38 pm »
Mousyt, нещата не са съвсем така, нещо се бъркаш. Платеното майчинство е до навършване на 2 годинки на детето (от НОИ, когато майката отговаря на условията в КСО). Освен това, по КТ има още няколко вида отпуск, но те все са за отглеждане на дете до 2 годишна възраст и доколкото схванах dess_dess не пита това.

Според мен, се пита за отпуска по 167а КТ, който е неплатен и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст. Отпускът може да се ползва изцяло или на части, но не по-малко от 5 работни дни наведнъж. Отпускът не е 1 година, а по 6 месеца за всеки от родителите (осиновителите), като единият може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия с негово съгласие. 12 месеца ползват само родителите (осиновителите), които се грижат за детето сами в хипотезите, описани в КТ.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #77 -: Януари 13, 2015, 16:08:20 pm »
Маг благодаря за отговора, но т.к е неплатен, има ли смисъл, да си го искам после :wink:

ами ти си знаеш докога искаш да си гледаш детето и да не ходиш на работа :)
все пак, не можеш да взимаш болнични безкрайно :)

доп: имай предвид също, че имаш право и на платен отпуск за двете години платено майчинство
този неплатен отпуск също ти се признава за трудов стаж и съответно и там ти тече платен отпуск ;)
(работодателите не са особено щастливи, меко казано, от този факт, но законът е такъв)
« Последна редакция: Януари 13, 2015, 16:21:49 pm от mag »
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #78 -: Януари 13, 2015, 17:13:31 pm »
Mousyt, нещата не са съвсем така, нещо се бъркаш. Платеното майчинство е до навършване на 2 годинки на детето (от НОИ, когато майката отговаря на условията в КСО). Освен това, по КТ има още няколко вида отпуск, но те все са за отглеждане на дете до 2 годишна възраст и доколкото схванах dess_dess не пита това.

Според мен, се пита за отпуска по 167а КТ, който е неплатен и за отглеждане на дете до 8-годишна възраст. Отпускът може да се ползва изцяло или на части, но не по-малко от 5 работни дни наведнъж. Отпускът не е 1 година, а по 6 месеца за всеки от родителите (осиновителите), като единият може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия с негово съгласие. 12 месеца ползват само родителите (осиновителите), които се грижат за детето сами в хипотезите, описани в КТ.

Маг, абе и аз това имах на идея, ама въпреки че ги знам нещата не съм специалист та не мога добре да се изразявам :lol:
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #79 -: Януари 13, 2015, 20:14:44 pm »
Маг благодаря за отговора, но т.к е неплатен, има ли смисъл, да си го искам после :wink:

ами ти си знаеш докога искаш да си гледаш детето и да не ходиш на работа :)
все пак, не можеш да взимаш болнични безкрайно :)

доп: имай предвид също, че имаш право и на платен отпуск за двете години платено майчинство
този неплатен отпуск също ти се признава за трудов стаж и съответно и там ти тече платен отпуск ;)
(работодателите не са особено щастливи, меко казано, от този факт, но законът е такъв)

Маг благодаря за включването :D