0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #140 -: Октомври 21, 2015, 23:31:32 pm »
Не се занимавай с излишни сметки, не вярвам болничните да ти променят драстично картинката, освен ако нямаш някакви огромни разлики в заплатите за последната година и половина. Няма смисъл да се подлагаш на риск заради няколко лева обезщетение.

Можеш да си разиграеш вариантите с калкулатора в сайта на НОИ.

А това за 180-те дни е съвсем друго - това е правото ти изобщо да получиш болничен (извън тези за бременност и раждане), но там лекарите имат грижата.
*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #141 -: Октомври 22, 2015, 13:33:20 pm »
Не се занимавай с излишни сметки, не вярвам болничните да ти променят драстично картинката, освен ако нямаш някакви огромни разлики в заплатите за последната година и половина. Няма смисъл да се подлагаш на риск заради няколко лева обезщетение.

Можеш да си разиграеш вариантите с калкулатора в сайта на НОИ.

А това за 180-те дни е съвсем друго - това е правото ти изобщо да получиш болничен (извън тези за бременност и раждане), но там лекарите имат грижата.
Благодаря! Искаш да кажеш, че ще изчислява на базата на брутната заплата ли? Защото се мудех дари ако броят и предишните различни болнични и между тях като има прекъсване, нява да го изчислянат та процент от получената сума болнични?


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #142 -: Октомври 22, 2015, 17:47:34 pm »
Ще ти изчисляват майчинството на база доход от 18 месеца назад, просто в месеците с болничен реално доходът ти е бил по-нисък и малко ще падне крайната сума.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #143 -: Октомври 22, 2015, 23:18:20 pm »
Благодаря! Искаш да кажеш, че ще изчислява на базата на брутната заплата ли? Защото се мудех дари ако броят и предишните различни болнични и между тях като има прекъсване, нява да го изчислянат та процент от получената сума болнични?

Изчислява се периодът (24 месеца назад за бременност и раждане) ден за ден - ако в даден ден си била на работа се взима дневната брутна заплата, когато тя е и осигурителен доход, ограничена до нетното възнаграждение. Ако си била болничен се взима осигурителният доход, от който е изчислен болничният (може да е по-висок или по-нисък от брутната заплата, зависи какъв е бил неговият период от 18 месеца назад). Ако не си била осигурявана за ОЗМ по някаква причина се взима МРЗ за този период. От това всичкото се изчислява среднодневен осигурителен доход и от него се смятат 90% за бременност и раждане.

И не е задължително осигурителният доход по време на болничен да е по-нисък - може да е и по-висок, зависи от осигурителния доход в периода, от който е изчислен.
*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #144 -: Ноември 05, 2015, 14:44:40 pm »
Момичета, имам и друг въпрос. Аз работя в институция, където ръководния орган и съответно работодателя ми се състои от няколко човека, които са с мандат 3 години. На три години се прави избор, след който те ме преизбират. Т. Е.  аз ке водя на срочен договор до изтичане на техния мандат, мисля че по чл. 68, ал. 2.
Живот и здраве с Божията помощ трябва да изляза в средата на февруари в 45-дневния, месец преди да изтече техния мандат и съответно моя договор.
В такъв слумай договора ми автоматично ли ще се удължи или те трябва да се съберат и да ме преизберат по време на 45-дневния.
Притесних се сега с този договор да не стане проблем с майчинството, защото нали трябва да се подават уведомления до НОИ при нов дотовор и изобщо...
Благодаря ви предварително!


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #145 -: Ноември 05, 2015, 22:51:15 pm »
Не се притеснявай, дори и да не ти подновят договора щом вече си излязла в 45-дневния болничен ще получаваш обезщетение до 410-тия ден, т.е. една година от термина. След това за обезщетението за гледане на дете до втората годинка ще трябва вече отново да имаш договор.

Не знам точно какъв е договорът, но най-вероятно няма да стане автоматично и ще трябва да те преизберат, а вероятно и да встъпиш в длъжност, т.е. да отработиш поне един ден.
*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #146 -: Ноември 06, 2015, 06:52:25 am »
Не се притеснявай, дори и да не ти подновят договора щом вече си излязла в 45-дневния болничен ще получаваш обезщетение до 410-тия ден, т.е. една година от термина. След това за обезщетението за гледане на дете до втората годинка ще трябва вече отново да имаш договор.

Не знам точно какъв е договорът, но най-вероятно няма да стане автоматично и ще трябва да те преизберат, а вероятно и да встъпиш в длъжност, т.е. да отработиш поне един ден.

Благодаря ти!

Да, явно ще трябва да ме преизберат, но нужно ли е да встъпвам в длъжност като ме преизберат? Все пак това ще стане 15-20 дни преди термина ми и тогава ще съм в 45-дневния.... Искаш да кажеш, че ще трябва да прекратят единия договор и да ме назначат отново с друг договор, което няма да стане в рамките на един ден ли?
Малко ми е объркано, но се надявам да не трябва да встъпвам дори и за ден на работа и да прекъсвам 45-дневния /ако изобщо може такова прекъсване/, защото пък и знам, че не трябва да има прекъсване на болничния, за да няма после разлика в обезщетенията...




"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #147 -: Ноември 06, 2015, 23:58:33 pm »
Да, явно ще трябва да ме преизберат, но нужно ли е да встъпвам в длъжност като ме преизберат?

НОИ мисля че още държат на това, въпреки че съдът е на друго мнение. Но въпросното встъпване ще ти трябва едва за обезщетението за втората годинка на детето. За първата е достатъчно да имаш договор към момента на излизане в 45-дневния болничен.
*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #148 -: Ноември 07, 2015, 06:29:37 am »
Да, явно ще трябва да ме преизберат, но нужно ли е да встъпвам в длъжност като ме преизберат?

НОИ мисля че още държат на това, въпреки че съдът е на друго мнение. Но въпросното встъпване ще ти трябва едва за обезщетението за втората годинка на детето. За първата е достатъчно да имаш договор към момента на излизане в 45-дневния болничен.
Благодаря ти отново!

т.е - за да избегнем всички тези неща дали няма да е по-удачно да си прекъсна болничния и да се върна на работа още преди 45-дневния, през което време да ме освободят и на другия ден да ме назначат отново. Ако това стане преди 45-дневния няма ли да е по-лесно? Защото в крайна сметка най-късната дата за изтичане на мандата на ръководния ми орган е в срока на 45-дневния. Може да се направи това още в края на януари или началото на февруари. Дали ще бъде проблем ако няколко дни преди излизането ми в 45-дневния стане това освобождаване и преназначаване?


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #149 -: Ноември 07, 2015, 18:40:51 pm »
Дали ще бъде проблем ако няколко дни преди излизането ми в 45-дневния стане това освобождаване и преназначаване?

никакъв
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #150 -: Декември 11, 2015, 12:56:41 pm »
Здравейте,момичета.Да ви питам,какво правите ако не ви стигнат болничните до тези 45 дена.Питам защото може мойте да не ми стигнат и ми е малко притеснено.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #151 -: Декември 13, 2015, 23:30:45 pm »
Обясниха ти и в другата тема - ако лекарите преценят, че си за болничен те пращат на ТЕЛК. Ако не те пратят на ТЕЛК и не искаш да се връщаш на работа можеш да вземеш отпуск.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #152 -: Декември 14, 2015, 14:08:18 pm »
Да mag,получих отговорите в друга тема :D
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #153 -: Декември 18, 2015, 18:51:59 pm »
Здравейте, момичета. Извинявам се, ако вече е коментирано или отговорено на тези въпроси. От четвъртия месец съм в болнични, за които лежа в съответното заведение 4 дена, за да ми бъдат изписани 34 дена. Сега последният ми е до 24 декември включително. 45 дневния започва от 4.01.2016 г. Има 10 дена разлика. Въпреки, че са празници, нашата фирма си работи. Гинекологът каза да си взема отпуска за трите дена/имаше предвид 28.12, 29.12 и 30.12/, но ние се работим и по празниците, както споменах.  Днес звънях на работа, но шефката, която отговаря за клона на фирмата в нашия град каза, че шефът щял да се ядоса, тъй като той трябвало да ги плаща тези 10 дни. Та, въпросът е, гинекологът не може ли да ми издаде болничен за тези 10 дена без да се налага да лежа в болницата? Или ако се обърна към друг гинеколог или към личния лекар? Благодаря предварително!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #154 -: Декември 18, 2015, 19:18:14 pm »
Зависи си от гинеколога...а,и винаги може личния да ти напише  :lol:
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #155 -: Декември 19, 2015, 10:49:53 am »
Ако имаш да ползваш отпуск, така или иначе работодателят ги плаща. Ако е неплатен, никой не ти го плаща. За какво точно ще се ядоса?!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #156 -: Декември 19, 2015, 11:18:03 am »
Ако имаш да ползваш отпуск, така или иначе работодателят ги плаща. Ако е неплатен, никой не ти го плаща. За какво точно ще се ядоса?!
Явно ще че трябва да го заплати,  но после като се замислих така или иначе все ще трябва да  го заплати.  Не знам как стоят нещата, ако не си използваш полагаемия отпуск за годината до края на същата. Имам да ползвам 5 дена платен отпуск от тази година и мислех после да ми отпуснат за новата година.
Но ако мога да мина и с болничен от личната или от друг лекар, че да не се ядосвам излишно, ще е супер.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #157 -: Декември 19, 2015, 14:18:37 pm »
Обади се на личната да ти пусне болничен тя има право да ти даде 14 дни и не се занимавай с глупости. Иначе трябва да ти пуснат ЛКК и да ходиш на комисия. Отпуската ти се натрупва за след майчинските и тогава ще я ползваш. За нещастие на шефа ти няма къде да иде тогава ще плаща.
Успех и леко раждане
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #158 -: Декември 19, 2015, 21:13:52 pm »
Отпускът ти остава за след майчинството, както ще ти се натрупа и за годината или двете в майчинство, ти не го губиш и дори ако се върнеш за 10 дни тогава и заплатите са се повишили, ще ти го платят по новите заплати. Сигурно и АГ-то няма да ти откаже болничен, просто говори с лекарите.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #159 -: Декември 19, 2015, 22:25:20 pm »
Благодаря ви, момичета. Ще видим в понеделник кой какво ще ми каже :) Хубав уикенд!