0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Моля за помощ-болничен и ЛКК
« Отговор #160 -: Януари 13, 2016, 16:32:23 pm »
Здравейте момичета, моля за малко помощ относно издаването на болничен от ЛКК.
Моят случай е че, преди около месец влязох в болница,заради непрестанното гадене и повръщане. След престоя ми там ми дадоха 30 дни болничен,който обаче изтича след няколко дни, а проблемите ми продължават. Няма как да се върна в това положение на работа,а и условията хич не са подходящи за бременни там.
Разбрах, че ЛКК могат да ми удължават болничния за по -дълъг период, но се иска направление за там.
Това направление кой го издава АГ-то ,което ми следи бременността или личния лекар. И дали ще е проблем,че АГ-то е в София, а пък ЛКК където искам да отида е в друг град, т.е това направление само за града в който работи АГ-то ли важи или за цялата страна и избора за ЛКК аз ли го правя къде искам да отида или АГ-си ме насочва към точно определена ЛКК? 
Или пък да се обърна към болницата в която лежах,и откъдето ми издадоха първия болничен за 30 дни?
Много ще съм ви благодарна,ако някой ми разясни тези въпроси,защото ми е супер объркано а и времето си минава. :(
Хубав ден! :)
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #161 -: Януари 14, 2016, 11:03:25 am »
На мен лл ми даде направление за лкк и така се започна  с удължаване на болничния.Трябва да си избереш някой,който да ти следи бременността и така да ти издават болничен.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #162 -: Януари 14, 2016, 11:08:01 am »
За да си сигурна,какво трябва да направиш и къде трябва да отидеш за лкк,се обади или отиди на място при личната и тя ще ти обясни най-добре.Но не се притеснявай,болничния ще ти го удължат.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #163 -: Март 02, 2016, 15:16:17 pm »
Здравейте момичета.бременна съм в 7ма г.с.там където работя е с мн вредни изпарения и сме на 3 смени и ми и мн тежко.казах на ген.но тя ми каза че имам право на 180 дни затова ми е рано за болничен.взех си 2 дни отпуска .исках да си я пусна цялата за да ми се вържат нещата но не ми се полага ла още отпуската.мога ли да пусна неплатена тогава или знаете ли др варианти.просто ми е мн тежко вече на работа
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #164 -: Март 02, 2016, 16:36:12 pm »
http://www.mlsp.government.bg/index.php?section=POLICIESI&I=257
Викинцето, тук е описан реда и правото за ползване на платен годишен отпуск. Има условие, само да имаш изработени 8 месеца трудов стаж без значение дали са в същата фирма или друга. Нямат право да ти откажат. Прочети го внимателно, напиши си молба за отпуск като цитираш въпросните член 155, 156 и ако ти откажат, обади се на Инспекцията по труда във вашия град!
Друг вариант е да редуваш болничен от Джипито за 3-5 дена и неплатен, но това не е добър вариант. Неплатена може да пуснеш за срок от 6 месеца (по принцип) като от 3-ия ще трябва да си внасяш сумата за осигуровки. Но едва ли ще ти се наложи. Иначе, за болничен от гинеколог, може да вземеш след 20 г.с., ако не се лъжа, без проблем, и ще бъде с ЛКК  до термина!
Успех!
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #165 -: Март 03, 2016, 16:36:51 pm »
Нямат право да ти откажат. Прочети го внимателно, напиши си молба за отпуск като цитираш въпросните член 155, 156 и ако ти откажат, обади се на Инспекцията по труда във вашия град!

напротив, работодателят е в пълното си право да откаже отпуск - както платен, така и неплатен
ИТ ще кажат същото

Неплатена може да пуснеш за срок от 6 месеца (по принцип) като от 3-ия ще трябва да си внасяш сумата за осигуровки.

също невярно - неплатен отпуск може да се ползва без ограничения, стига работодателят да го разреши
здравните осигуровки са за сметка на работника, ако не е осигурен на друго основание и отпускът е по негово желание
първите 30 работни дни за календарна година се зачитат за осигурителен стаж, което е от съществено значение за правото на обезщетение

казах на ген.но тя ми каза че имам право на 180 дни затова ми е рано за болничен.

може и повече, но трябва да те пращат на ТЕЛК
мисля че тук има момичета минали през процедурата
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #166 -: Март 03, 2016, 16:46:38 pm »
Работодателят има право да отложи ползването на платения годишен отпуск за следващата календарна година поради важни производствени причини - чл. 176, ал. 1, т. 1 КТ. Работодателят може да отложи ползването на платения годишен отпуск, но при условието, че е осигурил на работника или служителя ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск (чл. 176, ал. 1, т. 1 КТ във вр. с 173, ал. 5, изречение трето КТ).
Това е цитат то КТ, не могат да откажат целия отпуск! Поне 10 работни дни са длъжни да дадат.
И нищо не и пречи да се обади в Инспекцията по труда, със сигурност там ще и дадат повече информация! Не взимат пари за консулт.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #167 -: Март 04, 2016, 00:26:17 am »
Поне 10 работни дни са длъжни да дадат.

не са длъжни, а в началото на март пък изобщо
не пречи да се разходи до ИТ, но аз лично предпочитам разходка в парка ако имам време за губене
"консулт" е доста силно определение за услугите, предоставяни от ИТ
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #168 -: Април 25, 2016, 14:07:41 pm »
Здравейте! Ще се радвам ако някой може да ми даде малко повече информация по моя казус.
В майчинство до 03.09.2016 г. В момента съм бременна с второто си дете, термина ми е 29.11.2016.
Имам възможност да изляза в болничен. Така ще ми се полага половината от майчинството + болничен.
Но въпроса ми е как ще се изчислява болничния върху майчинството което вземам сега 340лв. или на база на това което съм осигурявана преди майчинството.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #169 -: Май 10, 2016, 14:44:11 pm »
Не знам дали е много по темата моя въпрос, но...
Длъжна ли съм да си изчистя отпуската, която ми се полага от началото на годината, преди да излезна в 45 дневния болничен. По принцип съм в болничен от 1 февруари.
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #170 -: Май 10, 2016, 17:07:41 pm »
Не, poli_s, не си длъжна. Можеш да я ползваш до 2 години от излизане в майчинство. Аз си мислех, че трябва да я изчисти и използвах половината още през февруари, ама карай :)
*
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #171 -: Май 10, 2016, 17:09:29 pm »
Благодаря!!!
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #172 -: Юли 27, 2016, 12:46:12 pm »
Здравейте, съвсем нова съм тук , но в предишната тема видях, че има доста хора компетентни по темата с болничните. Моят случай е доста сложен и май ще трябва да се обърна и към юрист, но ще пробвам и тук.
От осми юли съм в болничен по майчинство-45 дни, но трудовия ми договор е срочен до 31.07.2016г., знам че работодателя може да го прекрати. Обаче може ли да го поднови докато съм в болничен? Искат да подпиша заповед за прекратяване докато съм в болничен, но не мога да подпиша допълнително споразумение за удължаване на договора, защото съм в болничен. Моля, ако някой е наясно да ми пише какво мога да направя в случая. Знам, че дори и да го прекратят имам право 1 година на майчинство, после ще сключа договор с друга фирма за да ползвам и втората година, но ако мога да си запазя работата ще е най-добре, а и от фирмата не искат да ме уволняват просто юристите уж казват, че не може допълнително споразумение да се сключва докато съм в болничен, но все се надявам, че може да има начин, но да не им се занимава.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #173 -: Юли 27, 2016, 12:53:44 pm »
valla,

По кой чл.е подписан договора?
« Последна редакция: Юли 27, 2016, 13:21:14 pm от bebeshok0326 »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #174 -: Юли 27, 2016, 13:25:08 pm »
Напротив, ако трудовият договор е срочен с изпитателен срок в полза на работодателя, той има право да го прекрати в срок! В този случай няма защита на бъдещата майка. Просто си намираш друг работодател, за да взимаш майчинство! Няма какво да го плашите с инспекция! Имах такъв случай и с инспекторите съм говорила! Има си кодекс на труда

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #175 -: Юли 27, 2016, 13:36:21 pm »
Нямаш такава опция "1 година майчинство дори да ти прекратят договора". За да взимаш майчинство трябва да имаш осигурител! Незнам на какъв договор си и за какъв период е. Малко повече инфо, ако дадеш...
Другото, което е, че те имат право да прекратят договора си с теб и ти от датата на прекратяване можеш да получиш болничен за 30 календарни дни. След това задължително осигурител :) По принцип, след като си на срочен договор, който не вярвам да е повече от 6 месеца, сигурно си подготвена, че може да бъдеш освободена. Успех

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #176 -: Юли 27, 2016, 13:41:35 pm »
Chris08,поведох се и за това си изтрих коментара.Права си за написаното до тук.Все пак не и пречи да звънне в инспекцията.За 1 год. майчинство може би говори за социалното.
« Последна редакция: Юли 27, 2016, 13:43:09 pm от bebeshok0326 »
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #177 -: Юли 27, 2016, 13:47:47 pm »
Да, може би. Незнам дали не е по-добре да си намери фирма, за да си взима майчинство. Така или иначе осигуровки вече не течат, освен 20.16 лв на месец здравни. При всички положения не е приятно да останеш без работа точно в такъв момент.

Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #178 -: Юли 27, 2016, 13:57:13 pm »
Единия варянт е да се опита да говори пак с този работодател,да подпише споразумение ,че няма да си иска отпуските след това и че ще си плаща тези осигуровки(макар ,че се съмнявам да се съгласи на нещо такова щом нещата са стигнали до тук).
Това с другия работодател е ок,но май трябва да има дни в осигуряване за да се възползва от майчинството.
Re: Болничен и майчинство № 2
« Отговор #179 -: Юли 27, 2016, 14:07:21 pm »
Не плаша никой с инспекцията по труда, работодателите ми са коректни във всяко отношение, работя 4 години и половина,т.е. не е изпитателен срок,  но последната година ни удължаваха договорите за по 6 месеца, сега пак ги удължават, но юристите са казали на счетоводителката, че не могат да сключат допълнително споразумение за удължаване, защото съм в болничен, друга счетоводителка ми каза, че не могат да сключат нов договор, но допълнително споразумение към сегашния можело, независимо, че съм в болничен. Просто проверявам кое е вярно, ще попитам и юрист извън фирмата за да съм сигурна, че не ме подвеждат. А иначе първата година или по-точно 410-те дни след раждане се плащат от НОИ , независимо дали работиш, а документите се подават от бившия работодател, след това ще се осигурявам във друга фирма и ще изляза в майчинство втората година, и ще си плащам сама здравните осигуровки, за това съм сигурна защото съм говорила със счетоводител на фирмата , в която ще се запиша след първата година. Не знам дали го обяснявам правилно, но това не ми е проблемът. Проблемът и питането ми по-скоро са как да си удължа договора при желание от страна на работодателя, поне за сега казват, че искат да работят с мен. Знам, че казуса ми е малко сложен, но все си мисля, че има начин.
Договорът ми е сключен по чл. 68, ал.1, т.1
« Последна редакция: Юли 27, 2016, 14:09:17 pm от valla »