0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #840 -: Май 23, 2015, 17:17:26 pm »
Празен май значи, че няма нищо вътре. Фоликула се развива, нараства, но яйцеклетка вътре няма. Добре де нали Е2 ти е ОК, как така да няма Я???
И аз точно това не мога да си обесня. Чета че гранулозните клетки в яйцеклетката предизвикват производството на естрадиол и по тая логика не би трябвало да е добре  8O

Тъй като започнах опити за забременяване при вече редуциран ЯР, правихме доста опити на ЕЦ (с Клостилбегит, с друга лека стимулация ....) и имам наблюдения върху фоликулите и стойностите на Естрадиола. Е2 винаги ми е бил достатъчно висок, съответстващ на броя фоликули (примерно 2, 3, 4 фол.), но за съжаление накрая вадехме една добра яйцеклетка след пункция. Останалите фоликули празни или ако има втора я., тя е с много лошо качество.

Гранулозните клетки са около яйцеклетката. Те нарастват, стават кубични или цилиндрични, делят се. Гранулозните и тека клетките продуцират течност, която се натрупва в образуващата се кухина на фоликула. Постепенно обемът на тази течност се увеличава, фоликулът нараства и течността изпълва цялата празнина на фоликула.





"Яйцеклетката е заобиколена от клетки, които я изхранват и се наричат гранулозни и тека клетки и заедно с течността, наречена фоликуларна течност, чието количество прогресивно нараства през тази фаза, се наричат фоликул. Фоликулът секретира голямо количество естроген, произведен от гранулозните клетки, който преминава в кръвта. Така естрогенът достига до матката, където стимулира растежа на лигавицата." -
това е цитат от тази статия от библиотеката на Зачатие:
Глава 02: Зачеването

*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #841 -: Май 23, 2015, 17:21:52 pm »
zazu1, според мен също има смисъл за още няколко дни да се проследи фоликулът, заедно с Е2, след като имаш късна овулация.

Желая много късмет на всички! :)

*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #842 -: Май 23, 2015, 19:02:18 pm »
Ех, marsi, винаги си незаменима когато имаме нужда от помощ в морето от информация и чуденки  :bighug:


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #843 -: Май 23, 2015, 23:26:00 pm »
Здравейте :D,
Имам един много спешен въпрос... Пациентка съм ма МЦ "Надежда". Ситуацията е следната: поради известни обстоятелства се налага малко да отложим опита по фонда.  Аз съм с ФСХ около 21-23..  и с много нисък естрадиол  :balk_146: и съответно с изчерпан яйчников резерв.  От две години пия всеки месец Дуфастон от 16 ден на цикъла за 10 дни (по две хапчета на ден), с цел да пукаме фоликулите, понеже задържам всеки месец фоликули, които не се пукат и съответно нарастват в кисти.  Споделих с доки, че трябва да отложим процедурата за неопределен период от време..и той ми препоръча да започна прием на ТРИСЕКВЕНС от следващия цикъл. Обясни ми, че иначе съществува голяма вероятност да ми спре цикъла.... :balk_159: Много се уплаших.. Аз съм на 32 години, без деца.В листовката на тези лекарства пише, че са подходящи за жени в менопауза и имат много страшни странични действия. Моля някой, който има опит с ТРИСЕКВЕНС да сподели....Много съм уплашена какво може да ми се случи...Предварително Ви благодаря...
*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #844 -: Май 24, 2015, 00:29:57 am »
Sisi това не е ли просто естроген. Не знам в какви други случаи се дава, аз го пих след трансфер при успешния ми опит. Тогава док ми беше казал че подпомага. При мен бяха бели и сини хапчета и аз вземах само сините, но не съм убедена за цвета. Май че го пих до 12 седмица и мисля че доста допринасяше за гаденето. Само това беше като страничен ефект,ама и без него сигурно щях да имам гадене.

Марси много ти благодаря за изчерпателната информация.  :bighug:. При мен има връзка Е2 с яйцеклетката, обаче винаги си проличава на деня за Прегнил, не се качва достатъчно или дори ми се случи да падне веднъж. А предишните дни си растеше идеално.
*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #845 -: Май 24, 2015, 09:52:51 am »
.....
При мен има връзка Е2 с яйцеклетката, обаче винаги си проличава на деня за Прегнил, не се качва достатъчно или дори ми се случи да падне веднъж. А предишните дни си растеше идеално.

Да, логично е да пада, Естрадиолът достига своята максимална стойност около две  денонощия преди овулация и след това постепенно се понижава. Точно от този пик на хормона се интересуват лекарите (взимайки предвид размера на фоликула и стойността на Е2), за да определят деня на пункцията. Пикът на Естрадиола (синята графика) е преди този на LH.



При теб до какви стойности достига Е2 в деня на Прегнила?
« Последна редакция: Май 24, 2015, 10:07:27 am от marsi »

*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #846 -: Май 24, 2015, 16:23:25 pm »
При успешния ми опит Декември 2012 -
11 ден фоликул 17,5.  Е2 440 и Прегнил на същия ден. Естрадиола си нарастваше добре и не спря да нараства. Не зная и мерната единица тогава, а по долу е pg/ml.
А сега
На 10 ден фоликул 15мм Е2 180,
На 11 ден 17,5 мм фоликул Е2 падна на 100, въпреки това Прегнил на същия ден и при пункцията яйцеклетката беше с лошо качество.
Последния път
На 7 ден фоликул 15мм(доста голям за конкретния ден) Е2 240
На 9 ден фоликул 18мм Е2 280, т.е. нарастна само с 40 единици, Прегнил на същия ден. Резултат -празен фоликул.
При всички опити вземах по 150 Менопур от 7 ден.
Така че от графиката разбирам че пада, но този падеж май не е добре да е преди Прегнила. Естественно че всеки организъм си е различен, но аз имам много опити и ми се струва че има връзка между естрадиола и качеството на яйцеклетката.
Много ти благодаря за информацията и за тази последна графика, защото много време търсех такава да си личат дните от цикъла и не намирах.  :bighug:
« Последна редакция: Май 24, 2015, 16:33:08 pm от Giaany »
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #847 -: Май 24, 2015, 22:49:42 pm »
Здравей Giaany, препарата действа на принципа на ХЗТ (хормоно-заместителна терапия) и съдържа: Естрадиол (Estradiol)
Норетистерон (Norethisterone).
Една опаковка съдържа сини, бели и червени хапченца. Ячно при теб са действали по друга схема.
Моля, някой, който има опит с ТРИСЕКВЕНС да сподели... :help1: :help1: :help1:
*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #848 -: Май 24, 2015, 23:32:32 pm »
Giaany, при развитието на фоликулите може да има разлики в отделните цикли. Това, което лекарите следят е размера на фол. и стойността на Е2, която за една зряла яйцеклетка трябва да достигне около 200-300. Гранична е била стойността при единия от опитите, но явно лекарят е преценил, че има смисъл да пробвате, все пак възможно е да има индивидуални разлики в стойностите на естрадиола.
При моите опити на ЕЦ, заради това, че не бяха добри ембрионите, пробвахме различни варианти на стимулиране (различна доза, също смяна на медикамента), пробвала съм и напълно спонтанен цикъл. Поговори с лекаря евентуално за някаква промяна, възможно е да нямаш добър отговор на тази стимулация.
Желая ти успешен следващ опит!

*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #849 -: Май 25, 2015, 00:30:48 am »
Мерси много Марси. Ще го попитам за друго лекарство. Аз просто се чудих дали ако видя че не се покачва добре естрадиола да оставим за следващия път, но и затова ще го попитам, защото имам и други опити с подобно развитие и вземам да се отчайвам.
Благодаря ти от сърце  :hug2:
*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #850 -: Май 25, 2015, 20:04:18 pm »
Здравей Giaany, препарата действа на принципа на ХЗТ (хормоно-заместителна терапия) и съдържа: Естрадиол (Estradiol)
Норетистерон (Norethisterone).
Една опаковка съдържа сини, бели и червени хапченца. Ячно при теб са действали по друга схема.
Моля, някой, който има опит с ТРИСЕКВЕНС да сподели... :help1: :help1: :help1:
Трисеквенс не съм пила, но месеци наред приемах други варианти хормоно-заместителна терапия. Започнах с Фемостон, от който обаче имах странични проявления (гадене, замайване), затова лекарят го замени с Естрофем+ Дуфастон, поредни месеци прием, не съм имала проблеми. 

Sisi това не е ли просто естроген. Не знам в какви други случаи се дава, аз го пих след трансфер при успешния ми опит. Тогава док ми беше казал че подпомага. При мен бяха бели и сини хапчета и аз вземах само сините, но не съм убедена за цвета. Май че го пих до 12 седмица и мисля че доста допринасяше за гаденето. Само това беше като страничен ефект,ама и без него сигурно щях да имам гадене.
Едната част от таблетките съдържат естроген, а другата синтетичен прогестерон, който има отношение към имплантацията. По преценка на лекаря може да бъде назначен във втората половина от цикъла (лутеалната фаза), също в първите седмици от бременността. В повечето случаи лекарите изписват медикаментите Дуфастон или Утрогестан, но аз също в някои месеци пих от Фемостона втората част от таблетките (съдържащите дирогестерон), тъй като дълго време бях пила Дуфастон и сякаш започна да се получава привикване. 

*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #851 -: Май 25, 2015, 21:23:23 pm »
Благодаря за съветите :bighug:
Записах час за сряда. Тогава ще ми е 18 ден, но още не се е появила цервикална слуз. Нещо тоя месец може и 21-22 ден да е О. Ще видим.
Поне ще знам, че съм направила каквото зависи от мен.
*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #852 -: Май 25, 2015, 23:22:39 pm »
Zazu стискам палци. Едно проследяване не вреди, може и това да ти е късмета.  :bighug:
*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #853 -: Май 25, 2015, 23:34:16 pm »
Giaany ти до къде стигна? Излязоха ли ти резултатите от хормоните


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #854 -: Май 25, 2015, 23:46:04 pm »
За кои хормони? На деня на пункцията не ми правят изследвания. На деня на Прегнил бяха Е2 280 и прогестерон 0,5. Не съм сигурна за прогестерона, но беше нисък, т.е. не беше започнала овул. Аз чакам следващия цикъл Някъде към 6-7 юни и пак ще пробваме, но този път ако е от ляво ще пропусна.
*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #855 -: Май 26, 2015, 09:52:53 am »
Мислех, че вече си започнала новия цикъл и затова питам за хормоните. Явно има още време дотогава. Еййй много бавно минава това време - един ден ми се струва като цяла седмица. И аз нямам търпение да дойде деня за преглед и да видя дали се е изчистил задържания фоликул. Имам някакво неприятно усещане, че още си е там защото ме наболява левия Я. Последния месец правя гимнастика за корема с надеждата да ми се раздвижи кръвообращението в малкия таз и да пукам фоликулите ако ги има. И като си правя гимнастиката усещам някакво наболяване в яйчника, сякаш нещо там ми опира и е по-голям,не знам как да обясня усещането. Не знам дали на някой му се е случвало и дали това е показателно за наличието на фоликул  :(


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #856 -: Май 26, 2015, 11:03:28 am »
Здравейте!
Записвам се и аз към пробващите на естествен цикъл след 2 инсе-та, 4 ИКСИ-та, 3 хистероскопии и 3 биопсии.
На 9 ден имах преглед и се видяха 1*17мм и 1*14 мм в дясно(само да уточня - март бях по дълъг протокол със много силна стимулация и имах само 5 фолукула единият от които празен и то предимно в ляво). Пуснах изследвания и Е2 бе 191,8 pg/ml, а ЛХ 7,5 и същата вечер бих Прегнил 5000. Вчера мина първата ми пункция на ЕЦ и за съжаление фоликула бе 19 мм и празен, а другият си бе останал 14 мм.
Описвам всичко това, защото ме човърка едно съмнение дали не са ниски стойностите на Е2 и е имало смисъл от пункция?!
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #857 -: Май 26, 2015, 13:37:31 pm »
Atsan, това с естрадиола е толкова относително...Моите бяха с такива размери или на 1о ден, бихме прегнил чак на 12. Извадиха 2 Я, оплодиха се, но не се развиха. На 11 ден естрадиола ми беше 250.
Lilibell, аз винаги си усещам така яйчника, когато имам Ф - преди О, или задържан... Прави коремни преси и пий чай от джоджен.
Gaany, ще стартираме заедно, аз чакам цикъл на 7. Ако не закъснее от блокажа :(
She & He
*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #858 -: Май 27, 2015, 00:03:25 am »
И аз някъде там около 6-7 не съм си поглеждала календара още. Ще си стискаме взаимно палци  :)
Lilibell аз почти винаги си имам лека болка, но не в конкретен яйчник, 3-4 дни преди менструация, дори и сега като имах задържания. Разликата този път беше, че още от 5 ден на цикъла ме наболяваше от дясно и се чудех, а то съм си имала голям фоликул вече  8O

Atsan може да са се надявали на една яйцеклетка с този естрадиол. Иначе за 5 е нисък. По принцип като си взела лекарствата, защо да канселираш накрая. Друго е ако си е проличало в началото. За съжаление и при мен в деня на Прегнила си проличава по естрадиола накъде вървим, но т.к. съм без упойка и е един фоликул все отивам на пункция.
За празния фоликул не зная какво да кажа. На мен предния месец ми се случи за 1 път и май е бил задържан.
« Последна редакция: Май 27, 2015, 00:09:27 am от Giaany »
*
Re: Ин витро на естествен цикъл - тема 2
« Отговор #859 -: Май 27, 2015, 10:12:02 am »
Giaany аз 5 фоликула имах при силната стимулация по дълъг протокол и там не сме канселирали опита.
Сега си бе напълно естествен цикъл, при който бяха 2-та фоликула на 9 ден.
И аз да се включа по темата с болките преди О - често имам това усещане, сякаш нещо ми подпира вътре и има някаква тъпа болка и притискане. Този път бе от дясно и там бяха фоликулите. Съответно след пункцията тези усещания отшумяха.