0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Заповядайте в новата тема!

Линк към предходната тема : http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=41097.0
*
Доктор Бърди, след забележка от страна на сестрата, която би днес поредната ваксина на Емма, трябва да изчаквам поне 4 седмици между отделните групи ваксини. И тъй като аз съм искала да ги бият по една на седмица, организмът не бил имал достатъчно време да изгради нужната защита...

Опитах се да потърся нещо по въпроса, и това което намерих е, че няма минимум интервал между две неживи ваксини (nonlive). Има значение ако са живи, тогава май трябват 4 седмици - така ли е?

И ако да, правилно ли съм постъпила като направихме MMR миналата седмица и ХИб/МенС тази седмица, продължавайки с Превнар след седмица, и Хеп Б и А по същия ред?

В добавка, сега проверих кога сме били БЦЖ и ротавирусната ваксина (и двете живи) - само две седмици между двете. Значи ли това, че не е развила добър имунитет?
« Последна редакция: Февруари 05, 2013, 23:55:46 pm от vaci »


*
запис и от мен в новата тема
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Доктор Бърди, след забележка от страна на сестрата, която би днес поредната ваксина на Емма, трябва да изчаквам поне 4 седмици между отделните групи ваксини. И тъй като аз съм искала да ги бият по една на седмица, организмът не бил имал достатъчно време да изгради нужната защита...

Опитах се да потърся нещо по въпроса, и това което намерих е, че няма минимум интервал между две неживи ваксини (nonlive). Има значение ако са живи, тогава май трябват 4 седмици - така ли е?

И ако да, правилно ли съм постъпила като направихме MMR миналата седмица и ХИб/МенС тази седмица, продължавайки с Превнар след седмица, и Хеп Б и А по същия ред?

В добавка, сега проверих кога сме били БЦЖ и ротавирусната ваксина (и двете живи) - само две седмици между двете. Значи ли това, че не е развила добър имунитет?


След МПР е добре месец да не поставяте други ваксини, макар че няма такова официално указание.
За другите ваксини е добре през седмица, най-вече за да се избегнат възможни локални странични ефекти. Но и за това няма такова указание, и е повече препоръка от опит.

Няма официално указание за 4 седмици разлика. За МПР е препоръчително месец да не слагате, макар че заедно с МПР, в една визита, може да поставите и други ваксини ( което аз никога не правя).
За другите останали рутинни ваксини, няма изобщо правило за 4 седмици разлика.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Доктор Бърди , може ли Вашето мнение - има ли противопоказание за поставяне  през зимния сезон на ваксина  срещу хепатит А ? Педиатъра препоръча да изчакаме през пролетта, да сме наближавали две годишна възраст . Удачно ли е сега да ваксинираме малкия или да изчакваме ?
« Последна редакция: Февруари 06, 2013, 14:27:09 pm от nimika »


*
Доктор Бърди, след забележка от страна на сестрата, която би днес поредната ваксина на Емма, трябва да изчаквам поне 4 седмици между отделните групи ваксини. И тъй като аз съм искала да ги бият по една на седмица, организмът не бил имал достатъчно време да изгради нужната защита...

Опитах се да потърся нещо по въпроса, и това което намерих е, че няма минимум интервал между две неживи ваксини (nonlive). Има значение ако са живи, тогава май трябват 4 седмици - така ли е?

И ако да, правилно ли съм постъпила като направихме MMR миналата седмица и ХИб/МенС тази седмица, продължавайки с Превнар след седмица, и Хеп Б и А по същия ред?

В добавка, сега проверих кога сме били БЦЖ и ротавирусната ваксина (и двете живи) - само две седмици между двете. Значи ли това, че не е развила добър имунитет?


След МПР е добре месец да не поставяте други ваксини, макар че няма такова официално указание.
За другите ваксини е добре през седмица, най-вече за да се избегнат възможни локални странични ефекти. Но и за това няма такова указание, и е повече препоръка от опит.

Няма официално указание за 4 седмици разлика. За МПР е препоръчително месец да не слагате, макар че заедно с МПР, в една визита, може да поставите и други ваксини ( което аз никога не правя).
За другите останали рутинни ваксини, няма изобщо правило за 4 седмици разлика.
Благодаря за бързия отговор!
За съжаление вече сложихме ХибБ/МенС вчера. Съжалявам, че не се допитах до Вас предварително.
Какви биха били негативните последици от това, че я сложихме седмица след МПР? Трябва ли да тествам дали има МПР имунитет?


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Няма проблем. Няма... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Доктор Бърди , може ли Вашето мнение - има ли противопоказание за поставяне  през зимния сезон на ваксина  срещу хепатит А ? Педиатъра препоръча да изчакаме през пролетта, да сме наближавали две годишна възраст . Удачно ли е сега да ваксинираме малкия или да изчакваме ?
Няма позната рутинна детска ваксина, за която "сезон" да е противопоказание за поставяне.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Няма проблем. Няма... .
Благодаря, Др Бърди. За всеки случай ще отложа с няколко седмици превнар ваксината.
Не помага и фактът, че от няколко дена Емма е отново с лека температура (до 38) и хрема. Прегледът не установи нищо тревожно. Джипито каза, че ако до края на седмицата не се оправи (ще бъде 7ми ден с хрема), ще предпише антибиотик.
Така, че няма да бързам с останалите ваксини засега.


*
Др Бърди, мислите ли, че е редно да отложим ваксинациите, тъй като дъщеря ми е родена 5 седмици по-рано. Също така индиректно приема имуносупресори чрез кърмата (на смесено хранене е от раждането) - нивата са много ниски, но са налични. Постепенно аз намалям дозите, които по време на бременността бяха доста високи и скоро ще съм на минимални, които не би следвало да се откриват при нея. Благодаря предварително!




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!

Няма позната рутинна детска ваксина, за която "сезон" да е противопоказание за поставяне.
Благодаря,Докторе. Очевидно педиатъра смята така,защото не е от задължителните по имуниз.календар.


*
Докторе, отново аз с въпрос :oops:
Дъщеря ми и племенницата ми ще тръгват на ясла през март. В момента групата е под карантина заради варицела.
Снаха ми според думите на майка си не е боледувала от варицела. От прочетеното в темата разбрах, че може да се направи изследване, за да се разбере дали е така.
Ако се окаже, че не е боледувала от варицела, удачно ли е според Вас да се направи ваксина? Тя е на 37 години.
Благодаря Ви предварително за отделеното време!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Не мога да Ви кажа- това е тема за патолог.
Не следя техните ваксинационни схеми.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Докторе, направили сме 4 дози Превенар на Габи като бебе и 4 години не сме имали проблеми с ушите, но последните 2 месеца 2 пъти се оплаква, че я боли едното уше. Според ИК реимунизацията (със синфлорикс)е на 6 години, а мисля Вие бяхте писал, че трябва на 4години? Или друго нещо мога ли да направя?

*
записвам се и аз да следя темата
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Докторе, направили сме 4 дози Превенар на Габи като бебе и 4 години не сме имали проблеми с ушите, но последните 2 месеца 2 пъти се оплаква, че я боли едното уше. Според ИК реимунизацията (със синфлорикс)е на 6 години, а мисля Вие бяхте писал, че трябва на 4години? Или друго нещо мога ли да направя?
На 4г направете дозата.
Може би има дисфункция на Евстахиевата тръба ( алергичен, вирусен ринит)? или хроничен излив в средното ухо? не знам... .
« Последна редакция: Март 13, 2013, 17:56:18 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Докторе, направили сме 4 дози Превенар на Габи като бебе и 4 години не сме имали проблеми с ушите, но последните 2 месеца 2 пъти се оплаква, че я боли едното уше. Според ИК реимунизацията (със синфлорикс)е на 6 години, а мисля Вие бяхте писал, че трябва на 4години? Или друго нещо мога ли да направя?
На 4г направете дозата.
Може би има дисфункция на Евстахиевата тръба ( алергиен, вирусен ринит)? или хроничен излив в средното ухо? не знам... .

Вирусен ринит мисля няма, или поне няма сополи често, на нея слабото място и е гърлото, от миналата пролет до сега направи 5 ангини. Като лежахме в болница есента, направиха снимка на синуси и заключиха, че има синузит на алергична основа, но след това друг лекар УНГ отрече тази диагноза. Януари 2 пъти боледува и съответно пи АБ (Зинат, Клацид), тогава пак я боля ухото, но не толкова силно като сега. Тогава направи и пристъп за първи път, биха и урбазон, а след това 10 дни по схема пи дехидрокортизон. Днес УНГ каза, че ухото е много възпалено, както и гърлото и започнахме Панцеф.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Неудачен избор на АБ- Амоксицилин или Аугментин би трябвало да дадете.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Благодаря!
Да сменяме ли сега АБ и в каква доза да е Амоксициклина? Агументин не и помогна последните 2 пъти когато съм давала и затова спрях да го взимам.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
За отита не и ли помогна?
Може да дадете тогава или Зинат, или Амоксицилин в по-високи дози... .
Обсъдете с Педиатъра дозите, моля... или ако не може сега да смените, дайте 2 дена, вижте ушите задължително, и тогава сменете, ако няма ефект.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
За отита пи Зинат, Агументин съм давала преди това за ангина и за бронхопневмония. И двата пъти не помогна и се наложи да пие втори АБ, единия път ни приеха в болница и вторият беше венозен.
Благодаря за насоките, както винаги ни помогнахте много!
Бъдете здрав!

*
Д-р Birdie, искам да помоля за Вашето мнение. Предстои ни да сложим втората дозичка на хеп.А ваксината. Но сме в същото положение с напишкването, никаква промяна. Та това неуточнено състояние и причина за случващото се, налага ли отлагане на ваксинацията?
Може би е задаван такъв въпрос, но не можах да намеря.
Колко време след боледуване е удачно да се постави ваксина?
На нас ни предстои реимунизация с Хаврикс, но се разболяхме и двамата с малкия /кашлица/ и в момента сме на аб.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Д-р Birdie, искам да помоля за Вашето мнение. Предстои ни да сложим втората дозичка на хеп.А ваксината. Но сме в същото положение с напишкването, никаква промяна. Та това неуточнено състояние и причина за случващото се, налага ли отлагане на ваксинацията?
Не.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Може би е задаван такъв въпрос, но не можах да намеря.
Колко време след боледуване е удачно да се постави ваксина?
На нас ни предстои реимунизация с Хаврикс, но се разболяхме и двамата с малкия /кашлица/ и в момента сме на аб.
Седмица след приключване на Аб.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Благодаря Ви, докторе!


*
Д-р Birdie, искам да помоля за Вашето мнение. Предстои ни да сложим втората дозичка на хеп.А ваксината. Но сме в същото положение с напишкването, никаква промяна. Та това неуточнено състояние и причина за случващото се, налага ли отлагане на ваксинацията?
Не.

Благодаря Ви, Докторе! Дано поне с ваксинацията няма проблеми, че за другото загубих надежда.
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Др.Бърди, моите деца са на почти седем години. Тъй като в Канада имунизациите са абсолютно задължителни и аз разчитам на личната лекарка да ми казва за ваксините и  не бях погледнала, че те всъшност нямат никаква хепатитна ваксина. Тоест тя не спада към задължителните. Личната лекарка ми предложи една, която е смесена за "А"+ "Б".
Дали е удачно да им направя подобна ваксина, след като преди това не са имали други?


Благодаря предварително.
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Разделно поставете за А и Б.
Разделно-всяка за себе си.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Благодаря ви, Докторе!
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Докторе, препоръчвате ли ваксинирането на деца над 6 г. с ваксина против менингококов менингит и ако да - каква ваксина препоръчвате, с какъв график на прилагане и каква трайност на защитата?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Докторе, препоръчвате ли ваксинирането на деца над 6 г. с ваксина против менингококов менингит и ако да - каква ваксина препоръчвате, с какъв график на прилагане и каква трайност на защитата?
За коя ваксина питате- тип С, или новите- MCV4 ("Менвео", "Menactra"), например?
« Последна редакция: Април 24, 2013, 13:52:26 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
не знам за каква питам.

питам за ваксина срещу опасния менингококов менингит. присетих се покрай поредния случай на жена, починала скоротечно от това нещо. не знам какви ваксини има, нито какви са подходящи за малки деца. затова и питам Вас...

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
не знам за каква питам.

питам за ваксина срещу опасния менингококов менингит. присетих се покрай поредния случай на жена, починала скоротечно от това нещо. не знам какви ваксини има, нито какви са подходящи за малки деца. затова и питам Вас...



Тип С ваксината е задължителна- аз я правя от 7 месец с 1 доза до 12 м вързаст, после една след 12м възраст и трета някъде около 18-19 м.
Неортодоксално е, но има и схема 7,9 и трета доза- 12-18м възраст.
Смисълът на моята схема е да се покрие възрастта над 12 м възраст- имаше спорове, дали след 12м възраст трябва една, или две дози- по-добре е след 12м възраст да има две дози.

За другата- това е нова ваксина ( MCV4). Минималната възраст за приложение е 9м за "Менактра", 2г възраст за "Менвео".
РУТИННО- се поставя обаче на 11-12 г възраст, и втора доза- на 16 г възраст.

Внимание! В ЕС се одобри нова менингококова ваксина срещу особеноо опасния менингококов щам "Б"- ваксината се казва "Bexsero", и е на "Новартис". "Б" е най-опасния от менингококовите щамове, междувпрочем.
« Последна редакция: Април 24, 2013, 14:08:28 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
а при дете на 6-7 години, на което не е поставена никаква от споменатите ваксини - коя от тия ваксини и на каква възраст е удачно да се постави? (изпробвано във Вашата практика)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
а при дете на 6-7 години, на което не е поставена никаква от споменатите ваксини - коя от тия ваксини и на каква възраст е удачно да се постави? (изпробвано във Вашата практика)
Може да поставите "Нейс-Вак С"- една доза, и след минимум 2 месеца- втора. Бих предпочел  втората доза да я поставите след 6-7-8 месеца.
Само две дози.

И на 11г да поставите MCV4 и новата "Bexsero".

Внимание! за деца с особени заболявания, и изобщо- особени случаи- има специални схеми за тези ваксини.
« Последна редакция: Април 24, 2013, 14:44:49 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Може да поставите "Нейс-Вак С"- една доза, и след минимум 2 месеца- втора. Бих предпочел  втората доза да я поставите след 6-7-8 месеца.
Само две дози.


За всички деца, които нямат поставена доза в определената възраст ли важи това с двете дози?


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Може да поставите "Нейс-Вак С"- една доза, и след минимум 2 месеца- втора. Бих предпочел  втората доза да я поставите след 6-7-8 месеца.
Само две дози.


За всички деца, които нямат поставена доза в определената възраст ли важи това с двете дози?

Да. В Бг не правим ли задължително Мен С ваксина??
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
От 2010 са задължителни Пентаксим /в последствие Инфанрикс/и Синфлорикс
Тези достатъчни ли са за предпазване?

Децата родени преди 2010 нямат поставени такива, което ще рече, деца над 3,5 години


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Поставете Мен С ваксината- "Нейс-Вак С", например.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Това не разбрах за децата родени преди 2010 ли важи, или за всички  :oops:

Тук в бг не знам дали я има тази ваксина. Поне в нета аз не успях да открия информация. Ще попитам в аптечната мрежа.
« Последна редакция: Април 24, 2013, 17:00:03 pm от джиджи »


*
Здравейте.Подходящо ли е мястото тук да попитам за поставянето на тази ваксина при бременни жени?
http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/Pages/Whooping-cough-vaccination-pregnant.aspx
17.01.2005                                                                              21.11.2013


Д-р Бърди,
колко време може да се отлага ваксината против морбили , паротит и рубеола?
Всеки път като реша да ваксинирам детето все се появяват сополи, кашлица.... и така отлагаме вече 6 месеца?
И друго да питам- тази ваксина жива ли е?
Здравейте, д-р Бърди,
имам следния казус: На сина ми по имунизационния календар трябва да му се постави ДТаК ваксината (Тетраксим) веднага след навършване на 6 г. възраст. Съответно се уговорихме с лекарката това да стане в средата на м.юли. Вчера обаче разбрахме, че детето на наши роднини е диагностицирано с коклюш (потвърдено със съответните изследвания), малкият не е имал контакт с него, но ние с баща му- да, точно преди 10 дни. Въпросът ми е това предпоставка ли е да сложим ваксината по-рано от предвиденото (напр. още другата седмица) или е противопоказно и трябва да изчакаме и евентуално да правим и ние някакви изследвания? Четох, че при възрастните това заболяване протича по-скрито и безсимптомно, отколкото при децата. Благодаря!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Здравейте, д-р Бърди,
имам следния казус: На сина ми по имунизационния календар трябва да му се постави ДТаК ваксината (Тетраксим) веднага след навършване на 6 г. възраст. Съответно се уговорихме с лекарката това да стане в средата на м.юли. Вчера обаче разбрахме, че детето на наши роднини е диагностицирано с коклюш (потвърдено със съответните изследвания), малкият не е имал контакт с него, но ние с баща му- да, точно преди 10 дни. Въпросът ми е това предпоставка ли е да сложим ваксината по-рано от предвиденото (напр. още другата седмица) или е противопоказно и трябва да изчакаме и евентуално да правим и ние някакви изследвания? Четох, че при възрастните това заболяване протича по-скрито и безсимптомно, отколкото при децата. Благодаря!
Ваксината се посатвя на 4-6 г възраст. Изключително на 4г възраст.
Следователно-може веднага да поставите, стига да е спазен минималния срок от предидущата доза.
6 г е крайния срок. Нежелателно крайния.
Знам че в Бг е така, но това е грешно.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Д-р Бърди,
колко време може да се отлага ваксината против морбили , паротит и рубеола?
Всеки път като реша да ваксинирам детето все се появяват сополи, кашлица.... и така отлагаме вече 6 месеца?
И друго да питам- тази ваксина жива ли е?
Няма срок- колкото и да я отлагате, само се увеличава риска да заболее детето, но НЕ значи че се рестартират серии отново ( това е много популярно в Бг, междувпрочем).
Просто поставяте липсващата Ви доза. И нищо повече.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Благодаря за отговора!
Да, чела съм мнението Ви за 4-6 г., но няма как да ми я изпишат по-рано от Здравната каса или да накарам лекар да я сложи преди срока по Имун. календар, затова и исках да е максимално близо, веднага след навършване на 6 г. Тук много често се прави даже около 7 г.(първи клас). Ето, дори този случай на ваксинирано, но разболяло се дете показва, че нещо е изпуснато или неправилно...
По отношение на минималния срок, спазваме го. Последната ваксина, която сме слагали, е Превенар на 2,9 г.
« Последна редакция: Юни 21, 2013, 18:37:07 pm от ementsaki »
Др. Бърди коя е най добрата ваксина против морбили,паротит,рубеола?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
"Priorix". За мен.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Сега погледнах в имунизационния календар - точно Приорикс е и в Бг!
Радвам се, да прочета мнението Ви за нея.
Доктор Бърди, вчера имахме час за поставяне на ПМР ваксината.

Педиатърът я отложи, тъй като го информирах, че детето има температура 37.0 , измерена със живачен термометър под мишница. Освен това в неделя вечерта повърна много обилно, за щастие еднократно и може би това също надделя в решението на лекаря да отложи ваксината.

Тъй като изглежда съвсем добре, весел, храни се, не мислех да му я меря въобще, но все пак - от предпазливост го направих.

Иначе от прегледа не се установи нищо притеснително. Видя само, че му никне зъб, но според мен това не е релавантно. Изписа ми "калциев глюконат за имунитета" - разбира се, не съм купувала/давала.

Сега изпаднах в някаква ситуация да меря с три електронни и живачен през час-два температурата, и докато електронните варират, като обикновено не надскачат границата за нормалност, живачният е около 36.9 - 37.0.

Следва ли според Вас да направя кръвни изследвания и урина?  Нещо по-специфично трябва ли да се изследва, което не влиза в общата кръвна картина?

В интерес на истината и друг път се е случвало да има подобна температура, но не знам защо точно сега се задълбочих с измерването й.


*
Д-р Birdie, ние все още не сме сложили втората дозичка на хеп.А ваксината. Колко месеца след първата доза  максимум можем да изчакаме?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Д-р Birdie, ние все още не сме сложили втората дозичка на хеп.А ваксината. Колко месеца след първата доза  максимум можем да изчакаме?
Няма "максимум".
По принцип се слага 6-12 месеца след първата доза.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Доктор Бърди, вчера имахме час за поставяне на ПМР ваксината.

Педиатърът я отложи, тъй като го информирах, че детето има температура 37.0 , измерена със живачен термометър под мишница. Освен това в неделя вечерта повърна много обилно, за щастие еднократно и може би това също надделя в решението на лекаря да отложи ваксината.

Тъй като изглежда съвсем добре, весел, храни се, не мислех да му я меря въобще, но все пак - от предпазливост го направих.

Иначе от прегледа не се установи нищо притеснително. Видя само, че му никне зъб, но според мен това не е релавантно. Изписа ми "калциев глюконат за имунитета" - разбира се, не съм купувала/давала.

Сега изпаднах в някаква ситуация да меря с три електронни и живачен през час-два температурата, и докато електронните варират, като обикновено не надскачат границата за нормалност, живачният е около 36.9 - 37.0.

Следва ли според Вас да направя кръвни изследвания и урина?  Нещо по-специфично трябва ли да се изследва, което не влиза в общата кръвна картина?

В интерес на истината и друг път се е случвало да има подобна температура, но не знам защо точно сега се задълбочих с измерването й.



От прегледа зависи вероятния източник на т-та.
Не мога да кажа без пряк поглед.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Здравейте д-р Бърди,
на детето ми поставиха Синфлорикс по-късно в сравнение с указаното в ИК, само две дози, съответно една доза на 9м и една доза на 10м. Въпросът ми е трябва ли да има реимунизация както е в календара и кога трябва да се направи?
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Да, на 12-15 м възраст.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Докторе, отказват да въведат Мен Б задължително в УК.

http://www.bbc.co.uk/news/health-23422973

Какво Ви е мнението за тази ваксина?


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Нямам опит с нея. Не знам.
Но сигурно ще я ползвам, щом започне да се прилага в Гърция и мине малко време опит.
Ваксината е безценна и покрива смъртоносни форми на менингит. Стига да няма нежелани странични ефекти.
« Последна редакция: Юли 24, 2013, 17:12:06 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Д-р Бърди, момичета, помагайте!
На дъщерята на моя приятелка, която е на 12 г. й
Предстои ваксинация с ЦЕРВАРИКС.
Какво е вашето мнение, добра ли е, безвредна ли е?
Понеже като се разровиш из форумите мненията са
Крайно негативни.

 Въпрос и към Bobbie и момичетата от  САЩ
НАИСТИНА ли ваксината е забранена в САЩ и ако не
Прилага ли се от педиатрите?
Благодаря предварително!
*
danny22, ваксината категорично не е забранена в САЩ, напротив, одобрена е и се прилага от 2009-та насам след клинични изследвания върху 18.000 жени в 14 страни.

Причините за ожесточените дебати за ваксините срещу човешкия папиломавирус (Cervarix, Gardasil за най-разпространените щамове на вируса) конкретно в САЩ са две.

Първата е, че този вирус се предава само при секс и ваксинацията, според някои, създава илюзорното усещане у младежите, че са предпазени от болести, предавани по полов път и окуражава безразборен секс. Това са тревоги на "блюстители на морала", които също така пропагандират въздържание вместо контрацепция и здравно-сексуално обучение.

Втората причина са опитите да се въведе този тип ваксина като задължителна за момичетата в юношеска възраст. Във връзка с първата причина и предвид традиционния отпор на американците срещу всичко "задължително" и наложено от правителството, родителите по принцип са против подобна мярка, която не им дава възможност за избор.

Но вече има достатъчно факти, които доказват връзката между инфекцията с ЧПВ и рака на шийката на матката, а напоследък и други видове рак. Затова повечето родители си ваксинират децата, за да ги предпазят.

Това са два източника на добра и изчерпателна информация:

http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/prevention/HPV-vaccine

http://www.cdc.gov/vaccinesafety/vaccines/HPV/Index.html
Цигу, много благодаря за изчерпателната информация!
*
В недоумение съм.  :?
Отивам на консултация с малкия и питам ЛК за баткото дали ако му купя вакината за хеп.А ще му я поставят. Отговаря, че няма проблем, НО... Имало 3 приема на ваксината- първия сега, втория след 1 месец и третия- след 6 мес.   osi_13  osi_14 Аз й казвам че на листовката пише, че са 2, тя пак си знае нейното, та и сестрата й приглася, че хепатитните ваксини били с по 3 приема. Толкова я "дъвкахме" тази ваксина, и си викам аз пък да съм толкова малоумна и да не съм разбрала...ама. Отворих и страницата на Националното сдружение за борба с хепатита и там пише, че са 2 приема. http://www.hepasist.org/?p=menu5&sub=5_2
Тези лекари не четат ли????


*
Тези лекари не четат ли????
Явно не четат  :x
Аз също се сблъсках с това преди няколко месеца. Твърдеше, че е три приема, но като занесох листовката се разбрахме. Смотолеви нещо под носа си и те така.
А схемата, която ти прави лекалката е за хеп. Б  :P Настоявай за два приема, принтни инфото от страницата на Националното сдружение за борба с хепатита. Въпреки, че листовката е достатъчно доказателство...

Иванита, и ние сложихме на каката ваксина за Хепатит А преди 2 месеца. Дори педиатъра я купи и я постави. Сега като минат 6 месеца ще сложи втория прием. Само 2 приема са :)
А на малкия сложихте ли Ротарикс? Нашият педиатър горещо ни я препоръча и вече му даде и двата приема (тази ваксина е през устата). Малчо я прие добре, нямаше проблеми.


*
Така и мисля да направя - ще принтна и от сайта и листовка и всичко :-)
Desita_r,  не сме слагали ротарикс. Чудя се


*
Иванита, аз сложих Ротарикс преди 2г и за сега е супер.
Нашият педиатър пък направо ме уби- когато занесох ваксината /за хепатит А/ да я бие на малкия започна да чете листовката, защото до сега не бил поставял такава ваксина... 8O А е най-оборотния педиатър тук в града ни, при него има записани страшно много деца, + че частният му кабинет се пръска винаги по шевовете, а и е шеф на детското отделение в болницата....

На нас ни предстои втори прием, април месец трябваше да го направим, но от тогава все нещо се случва и не успяваме. Първо беше болен 2 пъти едно след друго, после пък го ухапа кърлеж и ме достраша да не омешаме нещата и ако вдигне температура евентуално от ваксината да не се ошашкам, че е заради кърлежа. Накрая си счупи и крачето и му правиха операция. В момента е с нещо като пирони. Преди няколко дни свалихме гипса и отидох да запазя час за реваксинация, че наближаваме 12-те месеца след първия прием, а на листовката пише, че оптималния срок е между 6 и 12 месеца след...
Сестрата ме посъветва да изчакаме да се оправи крачето. Не разбрах защо. Може би за да не го травмираме допълнително. Аз съм го подготвила психически, това няма да е проблем. Мен повече ме е страх да не изпуснем срока. Да не би обаче да има някакъв проблем като е с тия пирони вътре??



*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Никакъв проблем. Може и в ръката да поставите.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Благодаря!


*
Как се е променил животът ни благодарение на ваксините - статия и графика. Вляво е смъртността преди въвеждането на ваксинациите, вдясно данни от 2007-ма (цифрите се отнасят конкретно за Щатите).

http://www.forbes.com/sites/matthewherper/2013/02/19/a-graphic-that-drives-home-how-vaccines-have-changed-our-world/
« Последна редакция: Август 26, 2013, 22:34:54 pm от цигу »
*
Д-р Бърди иска да ви попитам следното- на племенничката ми  не е сложена нито една доза Пентаксим  до 3 годишна възраст(имаше причини) и сега когато детето е на 3 години ако се слага ваксината колко дози  трябва да се сложат и през колко време?

за хепатит Б пък има сложени 1-ва  2-ра доза,но 3-та не,сега когато е на 3 години една доза ще е достатъчна ли ?или пак наново трябва да се слагат 3 дози за хепатит Б?

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Пентаксим поставяте по схема за закъснели дози- какво се предлага?

За Хеп Б-слагате липсващата и приключвате.
Никакви "рестартирания" на дози не се правят в случая!
« Последна редакция: Септември 27, 2013, 15:44:58 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
докторе, момичето пише, че не е слагана нито една доза пентаксим.
*
Значи за Пентаксима от РИОКОЗ са казали че пак трябва 3 дози  през месец,и евентуално за реимунизацията ще се мисли по-нататък.

За Хепатита ви разбрах.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Значи за Пентаксима от РИОКОЗ са казали че пак трябва 3 дози  през месец,и евентуално за реимунизацията ще се мисли по-нататък.

За Хепатита ви разбрах.
Изчакайте минутка моля...  ще напиша... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Вземате:

1 Доза Пентаксим
3 (4?) дози Тетравак.

Поставяте:

* Утре >> "Пентаксим" - 1 доза
* След минимум 1 месец- >> "Тетравак" (2а доза)
* След минимум 1 месец >> "Тетравак" ( 3а доза)
* След минимум 6 месеца >> "Тетравак" ( 4 а доза)

* След минимум 6 (ШЕСТ) месеца >> "Тетравак" 5а доза. НО тук има ОСОБЕНОСТИ!

>>>>>> Ако направите 4-а доза на Тетравак, и в момента на поставянето и, детето е над 4г възраст- друга ( 5-а доза ) "Тетравак" не е нужна!!

Но тук има ВТОРИ тънък момент:
            *ако детето наближава 4 годишна възраст, около времето за 4 доза ( и спазвайки задължително разстоянието между останалите!!!!! ) има два избора:

* Изчаквате 4г и поставяте "Тетравак" ( 4-а доза)
* Поставяте незабавно, независимо колко малко време има до 4г възраст.
Но после, на около 5 ще трябва пак "Тетравак" да сложите защото  последна доза полио ( в 4-та доза "Тетравак" ), поставена преди 4 г възраст - "не се брои".

Следователно, по-добре е да изчаката за последната 4а доза на ваксинацията детето да навърши 4г- тогава няма да Ви е нужна 5та доза, а и последната доза полио ще е поставена след навършени 4г възраст- и двете условия изпълнени...  .

Сложно стана, но дете не се оставя така... питайте ако има неясно... .

В Пентаксим има Хиб ваксината. Ако детето е над 15м възраст, Хиб ваксината е в само една доза.
Затова се налага два вида ваксини.

С тази схема от 4 (5) дози, детето получава 1 или 2 дози Полио в повече. Не е проблем това. Доколкото знам, в Бг има "Имовакс Полио" ( моновалентна полио ваксина), но ще стане много объркано така. По принцип, и досега в Гърция правим една доза повече полио чрез ДТКПолио за 15м възраст- в Гърция няма моновалентна полио ваксина.

http://www.cdc.gov/vaccines/schedules/downloads/child/catchup-schedule-pr.pdf
« Последна редакция: Септември 28, 2013, 10:44:34 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Защо само 1 доза Пенткасим,а после друга ваксина ?



*
... .

В Пентаксим има Хиб ваксината. Ако детето е над 15м възраст, Хиб ваксината е в само една доза.
Затова се налага два вида ваксини.

С тази схема от 4 (5) дози, детето получава 1 или 2 дози Полио в повече. Не е проблем това.

http://www.cdc.gov/vaccines/schedules/downloads/child/catchup-schedule-pr.pdf

ето защо :)
*
да аз питах преди доктора да напише целия отговор :oops:

Като бебе има поставени ваксините в родилното,после на 1 месец Хепатит Б,и когато беше на 3 месеца й биха първия Синфлорикс-няколко дни след вакисната детето влезе в болница,поставиха й  диагноза постваксинационна  тромбоцитопения ,тромбоцитите й бяха 8,правиха й изследвания на костен мозък,съмняваха се за кръвоизливи в главата,доста сериозно беше положението,но за щастие се стабилизара после.Отложиха й всички имунизации първо за 6 месеца,после за 1 година,после за още една година.Сега обаче май ще трябва да й слагат вече,макар че майка й е изключително притеснена.
За Синфлорикса й казали че няма да се слага.Но са казали за Пентаксима и за МПР,и за хепатита.




Ако лекаря откаже да сложи друга ваксина и настоява за Пентаксим в 4 дози-това ще навреди ли на тази възраст от гледна точка на тази Хиб ваксина,защото казвате че за тази възраст е само 1 доза от нея?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Не може да се слага Пентаксим в 4 дози- Хиб ваксината, съобразно актуалната възраст на детето, е само в една доза!
« Последна редакция: Септември 27, 2013, 17:39:34 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
В района, в който живея не мога да намеря детска противогрипна ваксина. Вече 20 дни чакаме да доставят и все няма. Доколкото разбирам, проблемът май е национален.
В една от аптеките ми предложиха вариант да разделя една противогрипна за възрастни на две деца.
Докторе, удачно да ползваме противогрипната ваксина, предназначена за възрастни върху деца?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Да.Може.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Благодаря Ви за експресния отговор! :)
Лека вечер!
*

    Crystal

В листовката на Ваксигрип пише,че на деца над 36 месеца се слага доза за възрастни.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Ваксигрип, възрастната, е с отметка за "половин доза".
Такава "половин доза" се слага на деца до 36м възраст ( 3г). независимо дали ползвате ваксината за възрастни, или детската- разликата до 3г възраст е само в дозата.
Така може да ползвате която и да е опаковка в наличност.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Здравейте, д-р Birdie!
Моля Ви за съвет и мнение. Накратко трябва да сложим втората доза на ваксината за хеп.А. По една или друга причина доста закъсняхме и м. ноември става година от първата доза. В момента кашлят и двете и бяхме решили като отмине кашлицата веднага да ваксинираме. Обаче, сега в училището на голямата и градината на малката има варицела. Голяма е карала като малка варицелата, малката - не. В нейната група все още няма, но в съседната вече има болни деца. И сега как да постъпя, да чакам, да ваксинирам....
Моля Ви за мнение.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Изчакайте да мине инкубационният период на варицелата, и тогава ваксинирайте.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Благодаря, Докторе!

Изчакайте да мине инкубационният период на варицелата, и тогава ваксинирайте.

Дори и да просрочим доста упоменатият едногодишен срок между ваксинациите?

« Последна редакция: Октомври 24, 2013, 20:04:39 pm от tan »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Да. Няма проблем от това.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Още веднъж, благодаря!
Помогнахте ми много, отново! :)
Лека вечер!
И аз с въпрос относно противогрипната ваксина Ваксигрип:
Синът ми е на 3 години и 8 месеца, тежи 15 кг. Днес отидохме да поставим ваксината при личния ни педиатър, но за съжаление го заместваше лекарка, която е общопрактикуващ лекар, но не е педиатър. Тя прецени, че ще постави половин доза. Сега се чудя дали да го броя ваксиниран изобщо?


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Над 3г се поставя доза за възрастни.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Над 3г се поставя доза за възрастни.

Въпреки килограмите? Защото предполагам, че това е било водещо при решението да се постави половин доза...
Сега какво следва- поставям нова цяла доза и кога?


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
кг нямат нищо общо тук, и в случая.
Никоя от обикновените детски ваксини няма показания съобразно телесно тегло, като критерий за доза.
Направете още 1/2 доза след седмица. Или- може да оставите така, ако прецените че детето няма толкова належащи показания. Ако има нужда от 2-ра доза- втората ще поставите пълна.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Ами идеята ми беше да го предпазя максимално, тъй като до седмица две ще тръгва за първи път на градина. А и тази зима му предстои операция, та ми се щеше да го запазя колкото се може здрав и в кондиция за нея.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Има ли показания за 2 доза?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Ако питате дали за пръв път поставяме противогрипна- да!


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
1/2 доза след седмица.
След минимум 1 месец от втората 1/2 доза- втора, пълна доза.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Ок, благодаря докторе!
Аман от пишман-лекари...


Възможно ли е да е свързано поставянето на поредна БЦЖ ваксина след отрицателна проба Манту със заболяване от Лимфом ? Става дума за 2 отделни случая - дете на 7 годинки и друго-на 17.
И двете деца са се разболели няколко седмици след ваксинирането.
Чела съм отдавна мнението на Доктор Бърди за тези безкрайни и ненужни Манту-проби и  БЦЖ ваксинирания , но не съм сигурна възможно ли е да предизвикат друго заболяване, както в случая с тези деца.
« Последна редакция: Октомври 27, 2013, 20:56:21 pm от Rozi4ka78 »
Здравейте, д-р Бърди,
имам следния казус: На сина ми по имунизационния календар трябва да му се постави ДТаК ваксината (Тетраксим) веднага след навършване на 6 г.
Ваксината се посатвя на 4-6 г възраст. Изключително на 4г възраст.
Следователно-може веднага да поставите, стига да е спазен минималния срок от предидущата доза.
6 г е крайния срок. Нежелателно крайния.
Знам че в Бг е така, но това е грешно.
Момичета как процедирате с поставянето на тази ваксина и по точно възрастта? Дъщеря ми ще стане на 5 зимата, когато се прибираме в България и исках да сложим ваксината тогава, педиатърката ни дава отпор. Не можело по рано да се ваксинира, следял се им. Календар... Не по-рано от 6г.
*

    Crystal

Д-р Бърди, сложих си противогрипна ваксина и кърмя. Бебето ще бъде ли защитено чрез кърмата ми? Извинявам се ако въпросът ми е тъп  :oops:
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Не разбирам защо търсите защита на детето чрез Ваша ваксинация?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Д-р Бърди, сложих си противогрипна ваксина и кърмя. Бебето ще бъде ли защитено чрез кърмата ми? Извинявам се ако въпросът ми е тъп  :oops:
Бебето ще получава антитела все пак  :)
*
Не е достатъчно. Аз още кърмех редовно, но когато навършването на една година  и началото на грипния сезон съвпаднаха, на Марко му сложиха противогрипна ваксина.
*

    Crystal

Целта да се ваксинирам не е да предпазя деветмесечното си бебе. Просто ми хрумна този може би тъп въпрос. Бебето не ми се иска да го ваксинирам все още.Догодина може би да.
Здравейте! Вчера сложихме последната хепатитна ваксина и от снощи и до сега ,малкия не спира да поддържа Т 38.3 -38.5. Давам панадол, Т спада за малко и пак се вдига. На всичко отгоре днес изпражненията му бяха много кашести , но не мисля ,че е стомашно разстройство , понеже се изходи само веднъж до сега. Педиатърката ми каза по тел. да давам панадол, и ако до утре не спада Т да ходим да го види , но не я питах колко често мога да го давам- днес съм давала вече 2 пъти по 4мл като изключим снощните 2 приема. А за изпражненията каза,че може да се дължи на никнещи зъби. Та колко често  макс. може да се дава панадол??? Колко мога да допусна да се качи Т , преди да взема спешни мерки ( ходене по болници и т.н ) Малко съм в паника , защото всички ваксини до сега ги понасяше много леко, а хепатитните даже не ги усещахме за това ще съм благодарна на съвет
*
ivelinca, ето в ТАЗИ СТАТИЯ има насоки кое лекарство по колко и кога да се дава при температура.
Като най-важното и отговор на твоя въпрос е:

Цитат
5.Едно и също лекарство може да се дава през интервал от 4 часа, но не повече от 3-4 пъти в 1 денонощие (освен ако няма специални указания).
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Няма изисквания за интервал.
Единствено важното е, да не се надвишава дневно допустимата доза.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Здравейте! Вчера сложихме последната хепатитна ваксина и от снощи и до сега ,малкия не спира да поддържа Т 38.3 -38.5. Давам панадол, Т спада за малко и пак се вдига. На всичко отгоре днес изпражненията му бяха много кашести , но не мисля ,че е стомашно разстройство , понеже се изходи само веднъж до сега. Педиатърката ми каза по тел. да давам панадол, и ако до утре не спада Т да ходим да го види , но не я питах колко често мога да го давам- днес съм давала вече 2 пъти по 4мл като изключим снощните 2 приема. А за изпражненията каза,че може да се дължи на никнещи зъби. Та колко често  макс. може да се дава панадол??? Колко мога да допусна да се качи Т , преди да взема спешни мерки ( ходене по болници и т.н ) Малко съм в паника , защото всички ваксини до сега ги понасяше много леко, а хепатитните даже не ги усещахме за това ще съм благодарна на съвет
Няма връзка с ваксината това.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Благодаря ,много. Аз вече говорих с педиатърът ни и тя също каза , че от тази ваксина такива последици няма. Наложи се освен панадол да дам и хексалгин (пак след консултация по телефона), защото вдигна 39.5. Сега Т постепенно спада, но така или иначе ще ме държи цяла нощ на нокти. Утре сме на преглед, но той освен повишена температура и кашести изпражнения няма др. симптоми за настинка. Нито кашлица, нито хрема, което ме навежда , че сигурно са зъби , но не съм сигурна. Каквото и да е, дано отмине бързо, че изпадам в неадекватни състояния
*
Няма изисквания за интервал.
Единствено важното е, да не се надвишава дневно допустимата доза.

Не знаех за интервала, Докторе. Аз досега винаги съм се старала да го спазвам, но явно не е било нужно.
А това, че няма нужда от интервал ще рече ли, че при упорита температура, която не се повлиява от Нурофен (примерно) до час - час и нещо, мога пак да дам Нурофен или е по-добре да е Ефералган?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Може.
А може и да дадете от другото ( парацетамол).
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Няма изисквания за интервал.
Единствено важното е, да не се надвишава дневно допустимата доза.

Не знаех за интервала, Докторе. Аз досега винаги съм се старала да го спазвам, но явно не е било нужно.
А това, че няма нужда от интервал ще рече ли, че при упорита температура, която не се повлиява от Нурофен (примерно) до час - час и нещо, мога пак да дам Нурофен или е по-добре да е Ефералган?
От тези интервали ми побеля косата  :?
София вдига много бързо и като дам един антипиретик, започва едно чакане. Не сваля, ама педиатъра е казал да не давам по-рано от 4 часа  :x
Докторе, благодаря отново,  много ценна за мен насока!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Всичките дози за антипиретици се дават в "доза, максимум 3(4) пъти дневно".
Следователно, важно е да се спазва максимално допустимата дневна доза. Интервалът е без значение, защото ако не надвишавате колко пъти ще дадете за 24 часа, все си оставате в допустимата сумарна дневна доза.
Парацетамолът е с по-бързо начало на действие от нестероидните противовъзпалителни ( Ибупрофен).
Следователно, изчакваме да почне да действа.
Независимо от редица твърдения на англо-саксонци че, обтриването с ледчета "не работи", или "повишавало температурата", това си остава едно от най-бързите средства за спадане на високи т-ри. Обтриват се ръце и крака, без тялото. Не се слагат топки лед под мишниците. За някои майки, компресите на "Ханзапласт" работят добре.

От Бг "мерки", Аналгинът си остава най-доброто антипиретично средство с което изобщо някога съм работил.
След него е гръцкия ибупрофен, продаващ се като - "Алгофрен".

Такава е логиката.
« Последна редакция: Ноември 22, 2013, 01:35:18 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Здравейте, приятели :)
въпреки всички основания "срещу" ваксинация за варицела и след третата седмица в къщи с децата ми близнаци последователно (слава Богу) каращи вирус с ангина и 5 дневни 39 градусови температури съм решила да вксинирам. имам и други основания.
Чета обаче някакво мнение в нета, че в Германия задължителната ваксинация е отменена,
верно ли е?

за антипиретиците : някои 4 часови интервали при антипиретиците ме съсипаха... :)  педиатърката казва може и на 3 при ново покачване. или направо хексалгин.

за аналгина каза много хубави думи мой приятел хирург. той твърди, че парацетамола е просто силно налаган маркетингов продукт. за съжаление хексалгина също има дълъг период на инерция- за моите деца поне 30 минути. при 39.6 на термометъра сякаш са цели дни. оцет на китките и глезените и течности - по глътка на минутка.

Косето е на небето.
Като казвате "аналгин" кой продукт имате предвид?

И още нещо относно компреси Ханзапласт  - тук с търсачката ми излизат компреси за рани. Да не би да става дума за лепенките Cool Patch или е нещо на Ханзапласт, което не се продава в Бг...
*

за антипиретиците : някои 4 часови интервали при антипиретиците ме съсипаха... :)  педиатърката казва може и на 3 при ново покачване. или направо хексалгин.


Hope, Емма изкара ангина преди седмица, но преди да могат да поставят диагнозата минахме през 3 ужасни дни без никакви симптоми освен температура достигаща до 40.5 градуса, и която с антипирептици падаше до 39 само. И тримата доктори при които се консултирахме (поради неяснотата и предишен подобен опит с толкова висока т) казаха че може да се редува ибопруфен и парацетамол на 3 часа.
Но аз бих те посъветвала да опитваш да сваляш температурата междувременно и с други средства, защото винаги съществува опасността от фебрилен гърч, а тя не е за подценяване...
« Последна редакция: Февруари 28, 2014, 16:30:03 pm от vaci »


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!

за антипиретиците : някои 4 часови интервали при антипиретиците ме съсипаха... :)  педиатърката казва може и на 3 при ново покачване. или направо хексалгин.


Hope, Емма изкара ангина преди седмица, но преди да могат да поставят диагнозата минахме през 3 ужасни дни без никакви симптоми освен температура достигаща до 40.5 градуса, и която с антипирептици падаше до 39 само. И тримата доктори при които се консултирахме (поради неяснотата и предишен подобен опит с толкова висока т) казаха че може да се редува ибопруфен и парацетамол на 3 часа.
Но аз бих те посъветвала да опитваш да сваляш температурата междувременно и с други средства, защото винаги съществува опасността от фебрилен гърч, а тя не е за подценяване...

Вие ме убивате с тези техни "диагнози".
И какво стана в края на краищата? Дг бе?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Докторе, нямаха диагноза за 3 дни, да! Тези дни бяха едни от най-дългите за мен, плюс преминахме и през фебрилен гърч...
Не установиха никакви симптоми освен температурата, и явно не бе достатъчна за допълнителни тестове. ПРосто казаха - вирус ако е - до 3 дни трябва да спадне. Как се сваля температура от 40+ градуса, няма да ви споделям...
На 4 ден гърлото се оказа зачервено с бели налипи - tonsillitis, превеждам си го като гнойна ангина. Предписаха Цитромакс (азитромицин) за 6 дни...
« Последна редакция: Февруари 28, 2014, 18:58:20 pm от vaci »


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Хм... Вие ме убивате. Направо. Не съм сигурен дали от Азитромицин ще имате трайна полза. Бих препоръчал Амоксицилин.
« Последна редакция: Февруари 28, 2014, 20:36:13 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Много се чудих дали да Ви притеснявам като Ви пиша тук. Реших този път да се доверя на лекарите тук, за добро или лошо...

Какво Ви притеснява в Азитромицина? Амоксицилина тук го предписват най-често, при най-невинен повод.

В интерес на истината, предишната седмица приключихме курс с амоксицилин, конюктивитът прерастна във вторична инфекция на дихателните пътища (така го дефинираха, след като температурата й отново не спадаше след 3 дни). 24 часа след приключване на 7-дневния курс с амоксицилин вдигна 39 градуса и така 3 дни до появата на първите симптоми на ангина...


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Конюнктивитите при деца, в болшинството си са вирусни, и се лекуват с капки. А НЕ със системен АБ.
Азитромицина вече се ограничава до минимум при деца.  Отдавна се говори това апропо.
http://www.medscape.com/viewarticle/820736

Opposition Growing Against Azithromycin for Infections
Neil Canavan
February 18, 2014


Цитат
However, just last year, the Canadian Pediatric Society strongly recommended that azithromycin not be used to treat acute pharyngitis, otitis media, or community-acquired pneumonia ( Paediatr Child Health. 2013;18:311-313).
[/color]

Зинат/Зинадол би бил добър избор вместо Амоксицилина.


Нека да уточним някой неща пак.
Отказах се да пиша тук, и ще го спазвам.

НЯМА да пиша изобщо за неща, които педиатъра е в състояние, и ТРЯБВА, сам да решава- неща от ежедневната, простата практика. Например- "детето с нормално тегло ли е, или не? наддава добре, или не". Как се лекуват хреми, кашлици и подобни неща.
Но чета редовно, и ако мога да помогна в заплетени, трудни случаи, като вид "рефер"- тогава бих писал АКО ИМАМ какво да кажа, или добавя.
« Последна редакция: Февруари 28, 2014, 22:38:53 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Благодаря Докторе, имах подозрения за АБ, но температурата не спадаше повече от 5 дни, отлагах до последно.
Ще имам предвид Зинат-а като вариант, дано не се налага скоро...
Благодаря Ви за включването!



*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Благодаря Докторе, имах подозрения за АБ, но температурата не спадаше повече от 5 дни, отлагах до последно.
Ще имам предвид Зинат-а като вариант, дано не се налага скоро...
Благодаря Ви за включването!
ОЩЕ от първия ден след 40 трябваше да дадете АБ. Това е простото правило от години опит и патила.
Но явно в Ук са го минали вече на "диаграми и протоколи". Те имат страшна слабост към това. То е добро за болница, или спешно отделение, но не и за общата практика, когато опита, знанията и инстинкта на Педиатъра не може да бъде заменен от ДжП, ОПИТВАЩИ се да работят педиатрия, четящи диаграми, което всъщност е да караш кола със затворени очи. Но същото става и в Германия, за съжаление, както подочувам. НО не и в Швейцария, например.
С "надеждата" че всичко "ще бъде ок".
« Последна редакция: Февруари 28, 2014, 22:46:28 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Докторе, в Немско моите си ги водя на педиатър. Родителите могат и при общопрактикуващ лекар да го водят. Тяхна си работа! Все едно да питам свекърва ми, която е пулмолог, за детските болести.

Хоуп, в Германия, като тръгнат на градина, искат да имат и сложена ваксина срещу варицела. За училище не знам.

*
Блу, тук за съжаление достъпът до педиатър е ограничен - минаваш през джипито и това е.

Докторе, това значи ли, че 40+ температура е симптом на бактериална инфекция (АБ не би помогнал в друг случай)?


*
Разбрах те, vaci. Тук няма ограничение. Дори и по специалисти се ходи без направление от лл.
Казвам, че имам познати, които съзнателно си водят детето при джи пи, а не при педиатър. Не че някой им е спрял достъпа.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Блу, тук за съжаление достъпът до педиатър е ограничен - минаваш през джипито и това е.

Докторе, това значи ли, че 40+ температура е симптом на бактериална инфекция (АБ не би помогнал в друг случай)?
Аз лично дете с 40 ( не изобщо, а с 40 градуса и повече!) траеща повече от ден, не оставям без АБ. Особено за деца под 3-4 годинки. За по-големи деца САМО ако имам пряк поглед и телефон за контакт, тогава оставям за наблюдение.
Ако четете повечко английски мед. "клюки" ще узнаете, че ВСИЧКИ гафове с менингити и тежки заболявания при деца в УК са се случили след висока т-ра и пренебрежително отнесъл се персонал към пациентите по повод ИМЕННО това оплакване, и без други симптоми в НАЧАЛОТО ( тоест, върнали ги от спешното, слагали вентилатор на деца с 40, чакайки лекар, "нищо му няма, вървете си", "грип" и други подобни дивотии в УК).

40 при деца, на практика, и в повечето случаи е = на:
( по честота от практиката ми)

* Ангина, пневмония, сепсис, отит, остеомиелит- тоест- инфекция извън контрол.
* Инфекциозна мононуклеоза.
* Уроинфекции.
* Редки заболявания, не толкова чести.
* Вирусни- но в рамките на разумната интерпретация- вирусно заболяване ( с МНОГО РЕДКИ изключения) с т-ра 40 повече от 1-2 дена, БЕЗ подобрение, е РЯДКО в ежедневната практика. ЗА да е вирусно. Пък и каквито и книжки да ни предлага Боби от Тексас. Естествено не говорим тук за редица инфекциозни заболявания, редки днес, но с класически ход на т-та описан по учебници, ако са нелекувани. Е, и за малария не говорим.

Упорита 40, при деца под 4-5 е почти в 50-60% от случаите ангина. Това, дали се вижда гной, или не се вижда- НИЩО не значи. Има значение общия вид на сливиците, дъха, стреп-теста. Има също значение как се движи т-та за деня, какви са стойностите една от друга, на какъв интервал са "вълните" с т-ра.

Както за пореден път се убедихте, и за съжаление, контрола на т-та при деца е от ключово значение! И с недването на антипиретици под 38, нещата по-добре не стават. Никой не се излекува по-бързо от това.
« Последна редакция: Март 01, 2014, 11:13:31 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
при последният вирус, който изкарахме у дома и трите вдигахме висока Т, дори и самата аз, почти не помня да съм вдигала- стигах до над 39

Стефания например е с нормална телесна температура около 35,9- аз също :)
много често я усещам "на ръка"- ако температурата й надвиши 36,6 за мен е ясен сигнал, че детето ми се разболява
антипиретик давам винаги над 37,5
Зоя, за съжаление много често и нашата преценка е важна за състоянито на детето- доктора ме научи, че всеки симптоп може да подпомогне бързото уточняване на диагнозата, вече при разболяване си следя за всяка една реакция при децата
например преслава ми стигна до 40+,давах си антипиретици, душове с телесна температура, не я обличах или завивах, само в моментите в които я втрисаше
тази температура стигнахме първата вечер от разболяването, след като към 11 й бях дала дозата нурофен, беше планцикана с душ и слагах кърпи с разреден във вода оцет Т беше отново 39, тогава сложих и разбит белтък на крачетата
сутринта се събуди с Т около 36,5, което за мен си беше ясен сигнал, че вируса преминава и въобще не я заведох на лекар, вдигаше до към 38 още ден, през доста големи интервали и после всичко премина
описвам ти всичко това, за да ти споделя как аз бих постъпила- ако на сутринта Преслава отново беше със 39+ Т бих я завела на лекар и бих настояла за антибиотик, но в случая щом сваля до нормални граници и интервала в качването на Т се увеличава за мен е ясен сигнал, че организма й успява да се бори с вируса
разбира се, това са моите лични усещания за моите деца, така съм вече и с кашлицата при Стефания например- абсолютно различавам състоянията, които според мен се нуждаят от лекарска намеса или онези, с които се бях справила сама
с конкретния вирус- остатъчна кашлица след Т, мен ме тормози 2-3 седмици, детегледачката обаче се беше притеснила за децата, но за мен кашлицата им не беше сериозна, накарала баща им да ги заведе на лекар- ЛЛ потвърдил лечението, което им провеждам
та, така- наблюдавай, за да си помагаш занапред
« Последна редакция: Март 01, 2014, 05:48:06 am от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Докторе, Мини, благодаря! Ще го имам като обица на ухото.
Това ни е втория път в който вдига толкова висока температура (предишния бе когато влязохме в болницата). Все пак 3ма доктори ме убеждаваха в едно и също, коя съм аз да им противореча, но ето...
Неволята учи, и ви благодаря за споделеното. Ще го имам впредвид.


*
vaci,  в болницата, в която родих Иви има педиатрия и тя, като родена там, има пряк достъп до там по всяко време без направление от GP. Когато имам притеснения ходим направо там, само за имунизациите при GP-тo. Може да провериш за същото в болницата, в която е родена Емма.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
Здравейте, д-р Бърди,

Дъщеря ми навърши 6 години през Февруари. Знам, че трябва да направим реимунизация - ДТК+полио. При първите 4 ваксинации /2008 и 2009/ са поставяни ваксините, отпускани от ЗК. Спомням си, че тогава доста се чудих дали да не купуваме и поставяме Пентаксим, но в крайна сметка сложихме тези по ЗК. За съжаление не помня името. Попаднах на Ваши мнения, че петия прием на тази ваксина е в периода 4-6 год.
Имам няколко въпроса.
Закъснели ли сме много?
Мира вече е на 6 год. и 3 мес. Погледнах имунизационния календар. В момента на 6 год. се поставя Тетраксим.
Проблем ли е, че преди е поставяна друга ваксина?

 
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Не е проблем. Желателно е да се спази поне производителя, без да е задължително.
Направете колкото се може по-скоро.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Добра вечер, синът ми е на 2,6 години. Поради често боледуване така и не му е сложен 4ти прием на инфанрикс ( тетанус, дифтерия, коклюш, полиомиелит, хемуфилус инфлуенце). Бихте ли ме посъветвали, дали да му я бием сега ( 1 година след установения срок ) или да му се бие реимунизацията, която е на 6 годишна възраст.Доколко, според вас е висок риска от усложнения и в двата случая. Мен тази ваксина винаги ме е притеснявала. Личната лекарка не знае как да процедира, не знам към кого да се обърна за мнение
*
http://www.slate.com/articles/life/family/2014/01/growing_up_unvaccinated_a_healthy_lifestyle_couldn_t_prevent_many_childhood.html?wpsrc=sh_all_dt_tw_bot

Цитат
Once the vaccination rates begin dropping, the drop in herd immunity will leave your children unprotected. The more people you convert to your anti-vax stance, the quicker that luck will run out.

Колкото повече хора спрат да ваксинират децата си, толкова повече имунитетът на поколението се влошава и излага на опасност повече деца.

За мен най-интересният довод в статията е, че хората категорично имат повече лични наблюдения за проблеми в резултат от пропуснати или непоставени ваксини отколкото за сериозни странични ефекти на ваксините.
*
А тук се сее страх, хората правят подписки да се спират задължителните ваксини  :(
*
А тук се сее страх, хората правят подписки да се спират задължителните ваксини  :(

Което е безсмислено по същество, защото никой не може насила и преко волята ти да постави ваксина на детето ти. Или на теб самия. Друг въпрос е, че тези майки нямат по-ценно от здравето на детето си (което задължително зависи от НЕваксиниране според тях), но в следващия миг - държавната ясла им е по-ценна.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Почвам да мисля, че 35-те лв. са им най-ценни, защото накрая до тях опират нещата.
*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
Коя ваксина се поставяше на 5-6 годишна възраст?


*
Педиатърът ви не си ли води график за имунизациите? Нашият винаги ни предупреждава.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
пентаксим/тетраксим на 6г.
« Последна редакция: Януари 14, 2015, 22:06:35 pm от z22 »
<br />
*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
пентаксим/тетраксим на 6г. Благодаря
Педиатърът ви не си ли води график за имунизациите? Нашият винаги ни предупреждава.
Води ни, разбира се, но не сме били скоро при нея, а имам спомен от четеното тук за пентаксим, но не бях сигурна и затова питам.
« Последна редакция: Януари 14, 2015, 22:17:40 pm от kiara »


Здравейте
Имам следния проблем, опитах се да намеря информация по моя казус, но не успях. Имаме поставена хепатитна ваксина в родилното. На първи месец имаме пак Хепатит Б, на втори месец Синфлорикс и Тетраксим, трябваше да бъде Хексим, но ги нямаше на пазара. На трети месец Синфлорикс и Тетраксим. На четвърти месец трябваше да имаме 3 прием на синфлорикс и тетраксим. Педиатъркаа обаче беше доста объркана как да подходи, тъй като трябвало да му сложи Хексим , вместо Тетраксим вече. Аз не се почувствах уверена в това, че тя знае какво точно прави и поисках да не му слага нищо. (Тя звънна в Хеи да пита кога ще има тетраксим, казаха и че няма да има и т. н . и трябва да му сложи Хексим, при което тя изглеждаше доста объркана и озадачена и съвсем ми изгуби доверието. )
След консултации стана ясно, че ще му се постави ваксина на бебето на 6ти месец - Синфлорикс и Хексим.
Въпросите ми са 3 месеца дълъг период ли са между отделните ваксинации, дали е фатално и е проблем. Трябва ли да настоявам за някакъв интервал между синфлорикса и хексима. Досега другите ги поставяха в един и същи ден. И като цяло не разбирам защо ще се поставя Хексим, при положение, че досега е била поставяна тетраксим.
Благодаря , ако някой ми отговори и по-специално ще се радвам на мнението на доктор Бърди, защото съм наистина доста притеснена и само чета и се лутам...
*
Хексим /шествалентната ваксина = тетраксим + енжерикс /хепатитната + акт хиб /хемофилус инфлуенца.
И при нас нямаше шествалентната, сложихме 4валентната + енжерикс. Мисля да слагам допълнително акт хиб (ако я намеря), защото реално нямаме защита от хем.инфлуенца тип Б /менингит напр./
Всъщност май всички бебета , родени след юни месец имат вашият "казус" :wink:



Ваксина срещу ротавирус
« Отговор #147 -: Февруари 17, 2015, 21:42:23 pm »
Здравейте,
Обмислям поставяне на ваксина срещу ротавирус на моето бебе, което в момента е на 4 месеца и 20 дни. Моля ви да споделите, ако имате впечатления от въпросната ваксина, а също и дали тя се съчетава с шествалента ваксина и такава за пневмококи.
Притеснява ме това, че ваксината е жива, тоест има по-голям риск от неблагоприятни странични ефекти.
*
Нямаше странични ефекти при моето дете. Мисля, че трябва бързо да вземеш решение дали да слагаш, защото и двете дози трябва да са дадени преди 6м. До сега е карал един ротавирус(може би) с 2 повръщания. Аз съм доволна и бих сложила и на следващо дете.
*
Ние живеем в Австрия и ваксината за Ротавирус при нас е от задължителните. Не сме имали странични ефекти и при двете деца. И точно шествалентна ваксина слагат тук на децата. Не е имало реакци, но са ни слагали втора доза за Ротавирус и първа доза за шествалентна едновременно, не знам как ще е при първи прием и на двете. Както е писала и м-и, трябва да побързате че нямате много време.


*
Здравейте!
Ситуацията при нас е следната: на бебка са й поставени 2 ваксини Синфлорикс на 2 и 4 месечна възраст, след което заминахме при баща й във Франция и тук й поставиха prevenar 13 в 6 месец. Доктора иска на следващата консултация, която ще е когато бебка е на 8м. да сложи втори прием на тази ваксина (имаме имунизационен паспорт, в който е описано какво й е слагано в БГ). Доколкото разбрах двете са с еднакви щамове, като превенар включва още три. И двете ваксини са антипневмококови, срещу менингит, сепсис или бактериемия (бактерии в кръвния ток), или инфекция на ушите и пневмония.

 До следващата консултация има още месец, а аз се чудя след като има 2 синфлорикса и 1 превенар, сега за четвърта доза на пневмококова ваксина не е ли рано? Знам, че 4-та се слага 6 месеца след третия прием. Въпроса ми е брои ли се този превенар за нещо като продължение на синфлорикса или се смята за самостоятелна ваксина? Дано може някой да ми даде насоки, защото ми е доста притеснено, а както казах до прегледа ни има време за да го обсъдим правилно ли е това нещо....   :?
Здравейте,ако е удобно и не ви затруднявам имам следния въпрос.На бебето ми трябва да му се поставят три ваксини пет валентна хепатит Б и синфлорикс.Как е по добре да се поставят наведнъж или в различни дни и трите едно голямо благодаря предварително.
Здравейте,ако е удобно и не ви затруднявам имам следния въпрос.На бебето ми трябва да му се поставят три ваксини пет валентна хепатит Б и синфлорикс.Как е по добре да се поставят наведнъж или в различни дни и трите едно голямо благодаря предварително.
На нас никога не ни ги поставят наведнъж...всеки месец по една,за това и изоставаме с ваксините,но той пък се роди и един месец по-рано...всеки педиатър различно си решава според бебето :lol:
*
И моите наблюдения са такива - всеки педиатър различно. На нас ни слагат по две наведнъж, а сме родени два месеца предсрочно и досега не е имал нито температура нито нищо... според мен няма как да се знае кое е редно и кое дете как ще реагира. Трябва да се разчита на кадърността на педиатъра :)
*
Предстои ни поставяне на втора доза МПР тук в Сащ, втората доза я слагат между 4-6 години, седя и се чудя защо е такава разликата с България, в България се поставя на 12 години.Нещо съм се притеснила,и искам да отлагам, но няма да ги допуснат иначе в училище, получихме и официално писмо от училището по този повод.Някой запознат да има, който да ме успокои: )
аз също искам да питам понеже малкият ми прекара бебешката жълтеница в родилното дали е бита там рекомбинантна хепатит Б ваксина понеже Педиатърката не ни я би първият месец?
каза че от вторият месец по 2 ваксини на месец щели да се бият.да ви питам момичета как процедирахте през седмица ли им бихте на децата ви или през месец?

Make an ovulation ticker
Дядо го няма-04.08.2015 г.
*
Клио, какво точно покрива това МПР?
И на моя син трябва да му слагат някаква ваксина преди септември, но май беше за някакъв стрептокок (май, не съм сигурна). Лекарката ми напомни за нея.

*
Блу скай,ваксината е MMR measles,mumps,rubella, или МПР морбили,паротит,рубеола.
Аз нямаше толкова да се чудя и мая, ако от самото им раждане са по тукашния имунизацуонен календар,но сме в Сащ от една година и сега изравняваме ваксините.
Тук на 5г.и 1 м. им биха полио +коклюш,дифтерия,тетанус, като българския Тетраксим, който се поставя на 6 годишна възраст в България.
*
Клио, аз съм в Германия. Имам само бегла представа от българския имунизационен календар.

На малката в Германия й е слагана MMR, на големия - в Л-бург - MMRV. Нейната за варицела беше сложена допълнително. Какво те притеснява? Да, различен е календарът, но ако отвориш страницата на СЗО, можеш да направиш сравнение как е в други държави. И моят големият до тригодишна възраст беше по този в Л-бург. Оттогава не са му слагани нови ваксини. Щерката е родена в Германия и следваме календара там. Има малки разлики, но не са съществени.
За морбили си правих реваксинация, защото в Берлин имаше епидемия през зимата точно в съседния квартал. Питах личния ми лекар и той препоръча.

*
аз също искам да питам понеже малкият ми прекара бебешката жълтеница в родилното дали е бита там рекомбинантна хепатит Б ваксина понеже Педиатърката не ни я би първият месец?
каза че от вторият месец по 2 ваксини на месец щели да се бият.да ви питам момичета как процедирахте през седмица ли им бихте на децата ви или през месец?

Ти си по новия имунизационен календар и за това не са му правили ваксина на първия месец. На втория месец са две ваксини, като едната е шествалентна, която включва и за Хепатит Б.
Моята педиатърка препоръчва двете ваксини да се правят едновременно и твърди, че е много погрешно да се правят през седмица. Може всеки месец по една, но нейното мнение е, че няма пречки да са двете заедно. На моето дете ги правихме заедно и не е давал някакви нежелани реакции.


аз също искам да питам понеже малкият ми прекара бебешката жълтеница в родилното дали е бита там рекомбинантна хепатит Б ваксина понеже Педиатърката не ни я би първият месец?
каза че от вторият месец по 2 ваксини на месец щели да се бият.да ви питам момичета как процедирахте през седмица ли им бихте на децата ви или през месец?

Ти си по новия имунизационен календар и за това не са му правили ваксина на първия месец. На втория месец са две ваксини, като едната е шествалентна, която включва и за Хепатит Б.
Моята педиатърка препоръчва двете ваксини да се правят едновременно и твърди, че е много погрешно да се правят през седмица. Може всеки месец по една, но нейното мнение е, че няма пречки да са двете заедно. На моето дете ги правихме заедно и не е давал някакви нежелани реакции.
чуват се някакви приказки че щяли да връщат старият календар ама не знам колко е вярно.и аз мислих да сложа и двете.като се сетя в болницата като имаше възпаление на Богито му слагаха АБ венозно чрез абокат в ръчичката и като му го слагаха така плачеше горкото чак на мен ми се ревеше и предпочитам на веднъж пък дано всичко да бъде наред.

Make an ovulation ticker
Дядо го няма-04.08.2015 г.
*
Благодаря блу скай,разгледах сайта на СЗО,на всякъде различно слагат втората доза на МПР,както и да е днес я сложихме.Много не ми се щеше,но нямаше как,и пак се чудя защо в БГ се поставя на 12г?
За протокола винаги сме слагали едновременно пентаксим и синфлорикс,не са имали проблеми.
Тук в Щатите ми предложиха да сложат на децата едновременно 4 ваксини,аз категорично отказах,и докторката беше доста учудена.На всичкото отгоре искаше да ги слага докато едното дете беше с кашлица.Въобще, радвайте се на българското здравеопазване,което сега вече оценявам,и което е доста добро.
*
Може би се слага различна ваксина и затова е тази разлика или има някакъв препоръчителен период да се сложи втора доза и просто едните използват минимума, другите максимума.
*
Майчета на 6 годишни, сложихте ли вече ваксината, която е задължителна за тази възраст?
Нашата педиатърка ни изненада - нямало ваксини, кога ще има - ами да проверяваме.
За тези, които вече са ваксинирали - как понесоха децата ваксината, имаше ли някакви проблеми?
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*
Другата седмица ни предстои, че сега ходи на курс по плуване всеки ден и не исках да я слагаме, за да не би да вдигне температура (въпреки че той досега май само като бебе е имал реакция към ваксина, за разлика от сестра си).

*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
Майчета на 6 годишни, сложихте ли вече ваксината, която е задължителна за тази възраст?
Нашата педиатърка ни изненада - нямало ваксини, кога ще има - ами да проверяваме.
За тези, които вече са ваксинирали - как понесоха децата ваксината, имаше ли някакви проблеми?
Ние я сложихме преди няколко седмици, нямахме проблем! Педиатърката ни препоръча ден-два преди ваксината и толкова след нея да даваме противоалергично и компрес с риванол на боцнатото за два-три дни!


Здравейте!
Днес ни се обадиха да ни кажат, че в петък трябва да отидем за проба манту с дъщеря ми. Тя стана вече на 8 и половина. Миналата година, когато беше на 7, сменихме ЛЛ, после нямаше проби и така до днес. Сега попрочетох в Интернет и разбирам, че Бърди е категоричен /а и не само той/, че 1. манту не се прави като тест за проверка наличие на имунитет и 2. допълнителни дози БЦЖ не се поставят в нито една друга европейска държава.
Та въпросът ми е - какво мислите вие за ползата от пробата манту, за допълнителните БЦЖ дози и има ли отказали реимунизация?
След като дъщеря ми има поставена БЦЖ ваксина в родилното, с хубав белег, заради който на 7 мес. не и е правено манту, ще се води ли тя с непълен имунизационен паспорт и това би ли създало някакви проблеми?!
« Последна редакция: Май 08, 2016, 22:23:17 pm от pgzenga »
*
Дали е прав Бърди не знам.  Факт е, че и аз вероятно и ти имаме манту и не виждам лоши последици. Всъщност лошото е като ти се уголеми мантуто прекалено. Пращат те в ТУБ диспансера, нови изследвания, хапчета за месец, пак манту. ... това от една приятелка го видях.  Вероятно тия неща могат да се откажат също.  Говори с ЛЛ за да разбереш и да се убедиш дали е обосновано.
*
Айде и аз на всяко гърне похлупак --> това с ваксините е много тъпа работа, уж едни и същи болести предпазваме, а всяка държава има различен закон за ваксините  :o

Аз по имунизационен паспорт имам 4 дози БЦЖ и 3 Манту --> в САЩ ми казаха, че те не признавали БЦЖ ваксината и че трябвало да си правя рентгенова снимка на бял дроб.

Проблемът с Мантуто, е че положително Манту може да означава 2 неща --> 1. БЦЖ ваксината е подействала и човек е придобил имунитет

Или

2. Човек е болен от туберколоза. Затова при положително манту, тук правят задължително снимка на бял дроб, за да отхвърлят евентуална туберколоза.

Не знам в бг как точно решават, че положителното Манту, означава "няма нужда от реимунизация", но гледам, че и лекар пише тук и ще следя :)

Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Аз съм склонна да се съглася, че този тест не дава 100% сигурност, дали имаш, или нямаш имунитет. Но е хубаво да имаш ваксина срещу туберкулоза баш, особено както се завърна през последните години тази гадория, че и резистентна на АБ в доста случаи.  :? Не помня на Дани да е правено Манту, мисля че се сложиха всички предвидени дози на тази ваксина, ама ще трябва да попитам лекарката му де. В доста държави - тя излезе от ИК и ефектът стана доста забележим, като се добави и миграцията на хора - пандемичен.

Специално за Маки, ето какво казва СЗО (обърни внимание на Лондон): http://www.aidsbg.info/mobile/NewsView.aspx?nid=369

От друг материал: (http://www.blitz.bg/article/38170 ) "Това е заболяване, за което хората се лъжат, че е изчезнало. Те са забравили колко е тежко и че „жълтата гостенка” беше член на почти всяко семейство, защото тя се предава по контактно-битов път, протича много дълго време безсимптомно, а когато се открие, е вече в много тежка форма. Затова е много рисково, ако не се ваксинират децата срещу туберкулоза и ако не се привикват за реваксинация. Бацилът е много видоизменчив, променя патогенността си, става резистентен на антибиотиците и не може да се овладява, ако детето не е ваксинирано. Няма шанс за това дете, ако вирусът се видоизмени и стане силно патогенен. Ето защо не трябва да се допуска неваксиниране срещу туберкулоза по каквато и да било причина."

Съветвам антивакс настроените родители, да прочетат внимателно материалите и да си помислят още по-внимателно. Особено при сегашната ситуация в ЕС. Все повече хора, които ваксина не са помирисвали в живота си и носят насам какви ли не болести, резистентни на всичко щамове на същите - идват и ще идват и живеят сред нас. И вече неваксинираните - не може да ги пази т.нар. "обществен имунитет". Последният и преди миграционните вълни апропо, силно пострада по множество причини - антиваксърски настроения, маргинални общности на които ваксини не се поставят поради слаб контрол от страна на здравните власти и пр. И само по-лошо ще става в бъдеще по тези въпроси. Не поставяйте себе си и децата си в излишен риск, при налична и работеща превенция на същия.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Jbrul, аз с моите 4 ваксини съм си предпазена  :lol: уж.

Въпросът е как да избегнем глупавата рентгенова снимка след положително Манту (в бг май не правят рентген, но си спомням, че на едно момичет тук от форума, в Гърция задължително Й бяха правили, защото то друг начин да се провери какво е повлияло на Мантуто няма)...

Иначе, аз не ги защитавам англичанините, просто се учудвам на различните изисквания в различните държави. Как се преценява коя държава най-добре се справя с превенцията, не ми е ясно, след като всяка си прави квот си знае  :lol:
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Е, как се преценява? Ей тука вече важи така любимата ти медицинска статистика ;) Заболеваемостта от Х в държава Y е еди колко си. Сравняваме каква е тя в държави имащи задължителна имунизация за тази болест и в такива нямащи, като в уравнението (те са едни засукани формули, още ме втриса от тях  :lol:) влиза и това колко % е изпълнено това задължителното дето е предвидено. Вкарва се и вероятен % за неизпълнени реално, но отчетени имунизации (също има формула).
За туберкулоза конкретно - в Англия, САЩ и доста държави от Западна Европа, преди години се реши, че болестта е "изкоренена". По логиката по която от 80-а г. у нас не се поставят ваксини за едра шарка. Пак се смята нали и това и онова дали да остане в ИК, дали да отпадне, тук вече влизат демографски и социални критерии в уравненията, ниво на здравно обслужване, квалификация на мед. кадри... Обикновено тези последните са решаващия фактор за държава Х, кое да е в ИК и кое да не бъде вече.

НО. Има го както винаги. Когато се вземе едно такова решение и реалната обстановка вземе да се променя в посока: "май сгрешихме" - то може да се вземе решение за "крачка назад". В развитите и богати общества, в които все повече екстремни "био-хора" се навъдиха - има и политически проблем да се каже "бе тук сгрешихме" и със закон да се наложи пак предишното, предполагам разбираш защо. Аз ти постнах само един доклад на СЗО по темата "туберкулоза", има още доста такива, години назад, проблемът не се знае от онзи ден. Може би не ти е бил на дневен ред просто. В някои държави от ЕС - се бистри от 5-6 години, как да върнат точно БЦЖ в ИК, но така че наистина да обхване огромният процент граждани. Предвид как си променяха и законите в сфера здравеопазване в последно време - няма как да го направят реално това "назад" и...тотален мармалад се получи. В Англия баш, където имат най-голям проблем с тази болест сега, пък ваксините са им "концерт пожелание" - нали се сещаш как сами си вързаха ръцете? И ръсят луди пари за лечение на реално неизлечимо болни хора, които разнасят това чудо и те така.

Въпросът е как да избегнем глупавата рентгенова снимка след положително Манту (в бг май не правят рентген, но си спомням, че на едно момичет тук от форума, в Гърция задължително Й бяха правили, защото то друг начин да се провери какво е повлияло на Мантуто няма)...

Е, голяма работа пък една рентгенова снимка да ти кажа аз, а и сигурно е по-смислена и показателна дали всичко е ОК от дъвканото напред Манту. Ти 86-а нали си беше в България и хрупа с нас марулките с радиация от Чернобил?  :lol: Това по повод радиацията, дето ще поемеш от една снимка го споменавам просто. Става нелепо напоследък това пищене за рентген, независимо колко е належащо да се направи понякога. За жалост момичета, ако на нас и децата ни нещо ни стане на здравето и е свързано с радиация - няма да е от една снимка, или от 20 снимки. От тази дето я поехме преди 30 години ще е и нищо не можем да направим по темата.  :?
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Здравейте  :)

Имам новородено момиченце и на 2 навършени месеца ни предстои ваксинация с Хексацима и Синфлорикс. Педиатърката на детето каза, че има родители, които разделят приемите на двете ваксини, някои разделят само първи прием,а други ги слагат заедно. Общо взето остави решението на мен като каза, че спрямо решението се прави различна схема на прием на ваксините. Консултирах се с още един педиатър - и той разделя ваксините. Какво е Вашето мнение - има ли смисъл от разделяне, има ли това отношение към понасянето на ваксината и какво би било по-правилно? Въобще какви са Вашите наблюдения за понасянето на Хексацимата?
Друго, което ми направи впечатление - в датския имунизационен календар има прием на хексима+синфлорикс на 3,5, 12 месец. В България и Турция са на 2,3,4 месец. На какво се дължи тази разлика в приема на дозите и има ли отношение към ефективността на ваксините?

Благодаря Ви от сърце предварително!
*
В България една от ваксините има прием и на 13м., мисля Синфлорикс. В листовката на български приемът е както в имунизационният календар. Ако вие сте в Дания виж си там листовката и питай лекаря ако има разлика. Не знам как някоя майка може да ти даде такъв отговор.
Със синът ми слагахме Пентаксим и Синфлорикс заедно и никога не е имало проблеми.
Сега слагаме Хексацима и Синфлорикс заедно и температурата наближи 40 градуса. Аз лично ще ги разделя от тук нататък. Съвместими са самите ваксини, просто идва силна атаката и смятам да са минимум през две седмици.
Здравейте, д-р Бърди,
Какво е мнението Ви за менингококовата ваксина Nimenrix? Наскоро научихме за детенце, което почина на 7 месеца от сепсис и започнахме да се интересуваме за начини да предпазим детето си, дъщеря ни е на 11 месеца. По мнение на педиатъра тези инфекции са рядко срещани за нашия регион и това е причината да не се включи ваксината в имунизационния календар. Според нея не е необходимо, тъй като детето не е в рискова група. Но аз смятам, че броят случаи не е толкова плашещ, колкото високата смъртност и последиците... От каква възраст е разумно да се постави и ако се имунизира сега (като бебе) ваксината ще я предпази ли в другата рискова възраст, която разбирам, че е ранният пубертет? По каква схема се имунизира?
Благодаря предварително!
*
Не предпазва на 100%, Бърди не пише отдавна. Педиатърът ви може да ви каже каква е схемата, но мисля, че се дава един прием.