Е, как се преценява? Ей тука вече важи така любимата ти медицинска статистика
Заболеваемостта от Х в държава Y е еди колко си. Сравняваме каква е тя в държави имащи задължителна имунизация за тази болест и в такива нямащи, като в уравнението (те са едни засукани формули, още ме втриса от тях
) влиза и това колко % е изпълнено това задължителното дето е предвидено. Вкарва се и вероятен % за неизпълнени реално, но отчетени имунизации (също има формула).
За туберкулоза конкретно - в Англия, САЩ и доста държави от Западна Европа, преди години се реши, че болестта е "изкоренена". По логиката по която от 80-а г. у нас не се поставят ваксини за едра шарка. Пак се смята нали и това и онова дали да остане в ИК, дали да отпадне, тук вече влизат демографски и социални критерии в уравненията, ниво на здравно обслужване, квалификация на мед. кадри... Обикновено тези последните са решаващия фактор за държава Х, кое да е в ИК и кое да не бъде вече.
НО. Има го както винаги. Когато се вземе едно такова решение и реалната обстановка вземе да се променя в посока: "май сгрешихме" - то може да се вземе решение за "крачка назад". В развитите и богати общества, в които все повече екстремни "био-хора" се навъдиха - има и политически проблем да се каже "бе тук сгрешихме" и със закон да се наложи пак предишното, предполагам разбираш защо. Аз ти постнах само един доклад на СЗО по темата "туберкулоза", има още доста такива, години назад, проблемът не се знае от онзи ден. Може би не ти е бил на дневен ред просто. В някои държави от ЕС - се бистри от 5-6 години, как да върнат точно БЦЖ в ИК, но така че наистина да обхване огромният процент граждани. Предвид как си променяха и законите в сфера здравеопазване в последно време - няма как да го направят реално това "назад" и...тотален мармалад се получи. В Англия баш, където имат най-голям проблем с тази болест сега, пък ваксините са им "концерт пожелание" - нали се сещаш как сами си вързаха ръцете? И ръсят луди пари за лечение на реално неизлечимо болни хора, които разнасят това чудо и те така.
Въпросът е как да избегнем глупавата рентгенова снимка след положително Манту (в бг май не правят рентген, но си спомням, че на едно момичет тук от форума, в Гърция задължително Й бяха правили, защото то друг начин да се провери какво е повлияло на Мантуто няма)...
Е, голяма работа пък една рентгенова снимка да ти кажа аз, а и сигурно е по-смислена и показателна дали всичко е ОК от дъвканото напред Манту. Ти 86-а нали си беше в България и хрупа с нас марулките с радиация от Чернобил?
Това по повод радиацията, дето ще поемеш от една снимка го споменавам просто. Става нелепо напоследък това пищене за рентген, независимо колко е належащо да се направи понякога. За жалост момичета, ако на нас и децата ни нещо ни стане на здравето и е свързано с радиация - няма да е от една снимка, или от 20 снимки. От тази дето я поехме преди 30 години ще е и нищо не можем да направим по темата.