0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Д-р Бърди, момичета, помагайте!
На дъщерята на моя приятелка, която е на 12 г. й
Предстои ваксинация с ЦЕРВАРИКС.
Какво е вашето мнение, добра ли е, безвредна ли е?
Понеже като се разровиш из форумите мненията са
Крайно негативни.

 Въпрос и към Bobbie и момичетата от  САЩ
НАИСТИНА ли ваксината е забранена в САЩ и ако не
Прилага ли се от педиатрите?
Благодаря предварително!
*
danny22, ваксината категорично не е забранена в САЩ, напротив, одобрена е и се прилага от 2009-та насам след клинични изследвания върху 18.000 жени в 14 страни.

Причините за ожесточените дебати за ваксините срещу човешкия папиломавирус (Cervarix, Gardasil за най-разпространените щамове на вируса) конкретно в САЩ са две.

Първата е, че този вирус се предава само при секс и ваксинацията, според някои, създава илюзорното усещане у младежите, че са предпазени от болести, предавани по полов път и окуражава безразборен секс. Това са тревоги на "блюстители на морала", които също така пропагандират въздържание вместо контрацепция и здравно-сексуално обучение.

Втората причина са опитите да се въведе този тип ваксина като задължителна за момичетата в юношеска възраст. Във връзка с първата причина и предвид традиционния отпор на американците срещу всичко "задължително" и наложено от правителството, родителите по принцип са против подобна мярка, която не им дава възможност за избор.

Но вече има достатъчно факти, които доказват връзката между инфекцията с ЧПВ и рака на шийката на матката, а напоследък и други видове рак. Затова повечето родители си ваксинират децата, за да ги предпазят.

Това са два източника на добра и изчерпателна информация:

http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/prevention/HPV-vaccine

http://www.cdc.gov/vaccinesafety/vaccines/HPV/Index.html
Цигу, много благодаря за изчерпателната информация!
*
В недоумение съм.  :?
Отивам на консултация с малкия и питам ЛК за баткото дали ако му купя вакината за хеп.А ще му я поставят. Отговаря, че няма проблем, НО... Имало 3 приема на ваксината- първия сега, втория след 1 месец и третия- след 6 мес.   osi_13  osi_14 Аз й казвам че на листовката пише, че са 2, тя пак си знае нейното, та и сестрата й приглася, че хепатитните ваксини били с по 3 приема. Толкова я "дъвкахме" тази ваксина, и си викам аз пък да съм толкова малоумна и да не съм разбрала...ама. Отворих и страницата на Националното сдружение за борба с хепатита и там пише, че са 2 приема. http://www.hepasist.org/?p=menu5&sub=5_2
Тези лекари не четат ли????


*
Тези лекари не четат ли????
Явно не четат  :x
Аз също се сблъсках с това преди няколко месеца. Твърдеше, че е три приема, но като занесох листовката се разбрахме. Смотолеви нещо под носа си и те така.
А схемата, която ти прави лекалката е за хеп. Б  :P Настоявай за два приема, принтни инфото от страницата на Националното сдружение за борба с хепатита. Въпреки, че листовката е достатъчно доказателство...

Иванита, и ние сложихме на каката ваксина за Хепатит А преди 2 месеца. Дори педиатъра я купи и я постави. Сега като минат 6 месеца ще сложи втория прием. Само 2 приема са :)
А на малкия сложихте ли Ротарикс? Нашият педиатър горещо ни я препоръча и вече му даде и двата приема (тази ваксина е през устата). Малчо я прие добре, нямаше проблеми.


*
Така и мисля да направя - ще принтна и от сайта и листовка и всичко :-)
Desita_r,  не сме слагали ротарикс. Чудя се


*
Иванита, аз сложих Ротарикс преди 2г и за сега е супер.
Нашият педиатър пък направо ме уби- когато занесох ваксината /за хепатит А/ да я бие на малкия започна да чете листовката, защото до сега не бил поставял такава ваксина... 8O А е най-оборотния педиатър тук в града ни, при него има записани страшно много деца, + че частният му кабинет се пръска винаги по шевовете, а и е шеф на детското отделение в болницата....

На нас ни предстои втори прием, април месец трябваше да го направим, но от тогава все нещо се случва и не успяваме. Първо беше болен 2 пъти едно след друго, после пък го ухапа кърлеж и ме достраша да не омешаме нещата и ако вдигне температура евентуално от ваксината да не се ошашкам, че е заради кърлежа. Накрая си счупи и крачето и му правиха операция. В момента е с нещо като пирони. Преди няколко дни свалихме гипса и отидох да запазя час за реваксинация, че наближаваме 12-те месеца след първия прием, а на листовката пише, че оптималния срок е между 6 и 12 месеца след...
Сестрата ме посъветва да изчакаме да се оправи крачето. Не разбрах защо. Може би за да не го травмираме допълнително. Аз съм го подготвила психически, това няма да е проблем. Мен повече ме е страх да не изпуснем срока. Да не би обаче да има някакъв проблем като е с тия пирони вътре??



*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Никакъв проблем. Може и в ръката да поставите.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Благодаря!


*
Как се е променил животът ни благодарение на ваксините - статия и графика. Вляво е смъртността преди въвеждането на ваксинациите, вдясно данни от 2007-ма (цифрите се отнасят конкретно за Щатите).

http://www.forbes.com/sites/matthewherper/2013/02/19/a-graphic-that-drives-home-how-vaccines-have-changed-our-world/
« Последна редакция: Август 26, 2013, 22:34:54 pm от цигу »
*
Д-р Бърди иска да ви попитам следното- на племенничката ми  не е сложена нито една доза Пентаксим  до 3 годишна възраст(имаше причини) и сега когато детето е на 3 години ако се слага ваксината колко дози  трябва да се сложат и през колко време?

за хепатит Б пък има сложени 1-ва  2-ра доза,но 3-та не,сега когато е на 3 години една доза ще е достатъчна ли ?или пак наново трябва да се слагат 3 дози за хепатит Б?

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Пентаксим поставяте по схема за закъснели дози- какво се предлага?

За Хеп Б-слагате липсващата и приключвате.
Никакви "рестартирания" на дози не се правят в случая!
« Последна редакция: Септември 27, 2013, 15:44:58 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
докторе, момичето пише, че не е слагана нито една доза пентаксим.
*
Значи за Пентаксима от РИОКОЗ са казали че пак трябва 3 дози  през месец,и евентуално за реимунизацията ще се мисли по-нататък.

За Хепатита ви разбрах.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Значи за Пентаксима от РИОКОЗ са казали че пак трябва 3 дози  през месец,и евентуално за реимунизацията ще се мисли по-нататък.

За Хепатита ви разбрах.
Изчакайте минутка моля...  ще напиша... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Вземате:

1 Доза Пентаксим
3 (4?) дози Тетравак.

Поставяте:

* Утре >> "Пентаксим" - 1 доза
* След минимум 1 месец- >> "Тетравак" (2а доза)
* След минимум 1 месец >> "Тетравак" ( 3а доза)
* След минимум 6 месеца >> "Тетравак" ( 4 а доза)

* След минимум 6 (ШЕСТ) месеца >> "Тетравак" 5а доза. НО тук има ОСОБЕНОСТИ!

>>>>>> Ако направите 4-а доза на Тетравак, и в момента на поставянето и, детето е над 4г възраст- друга ( 5-а доза ) "Тетравак" не е нужна!!

Но тук има ВТОРИ тънък момент:
            *ако детето наближава 4 годишна възраст, около времето за 4 доза ( и спазвайки задължително разстоянието между останалите!!!!! ) има два избора:

* Изчаквате 4г и поставяте "Тетравак" ( 4-а доза)
* Поставяте незабавно, независимо колко малко време има до 4г възраст.
Но после, на около 5 ще трябва пак "Тетравак" да сложите защото  последна доза полио ( в 4-та доза "Тетравак" ), поставена преди 4 г възраст - "не се брои".

Следователно, по-добре е да изчаката за последната 4а доза на ваксинацията детето да навърши 4г- тогава няма да Ви е нужна 5та доза, а и последната доза полио ще е поставена след навършени 4г възраст- и двете условия изпълнени...  .

Сложно стана, но дете не се оставя така... питайте ако има неясно... .

В Пентаксим има Хиб ваксината. Ако детето е над 15м възраст, Хиб ваксината е в само една доза.
Затова се налага два вида ваксини.

С тази схема от 4 (5) дози, детето получава 1 или 2 дози Полио в повече. Не е проблем това. Доколкото знам, в Бг има "Имовакс Полио" ( моновалентна полио ваксина), но ще стане много объркано така. По принцип, и досега в Гърция правим една доза повече полио чрез ДТКПолио за 15м възраст- в Гърция няма моновалентна полио ваксина.

http://www.cdc.gov/vaccines/schedules/downloads/child/catchup-schedule-pr.pdf
« Последна редакция: Септември 28, 2013, 10:44:34 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Защо само 1 доза Пенткасим,а после друга ваксина ?



*
... .

В Пентаксим има Хиб ваксината. Ако детето е над 15м възраст, Хиб ваксината е в само една доза.
Затова се налага два вида ваксини.

С тази схема от 4 (5) дози, детето получава 1 или 2 дози Полио в повече. Не е проблем това.

http://www.cdc.gov/vaccines/schedules/downloads/child/catchup-schedule-pr.pdf

ето защо :)