0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Клио, аз съм в Германия. Имам само бегла представа от българския имунизационен календар.

На малката в Германия й е слагана MMR, на големия - в Л-бург - MMRV. Нейната за варицела беше сложена допълнително. Какво те притеснява? Да, различен е календарът, но ако отвориш страницата на СЗО, можеш да направиш сравнение как е в други държави. И моят големият до тригодишна възраст беше по този в Л-бург. Оттогава не са му слагани нови ваксини. Щерката е родена в Германия и следваме календара там. Има малки разлики, но не са съществени.
За морбили си правих реваксинация, защото в Берлин имаше епидемия през зимата точно в съседния квартал. Питах личния ми лекар и той препоръча.

*
аз също искам да питам понеже малкият ми прекара бебешката жълтеница в родилното дали е бита там рекомбинантна хепатит Б ваксина понеже Педиатърката не ни я би първият месец?
каза че от вторият месец по 2 ваксини на месец щели да се бият.да ви питам момичета как процедирахте през седмица ли им бихте на децата ви или през месец?

Ти си по новия имунизационен календар и за това не са му правили ваксина на първия месец. На втория месец са две ваксини, като едната е шествалентна, която включва и за Хепатит Б.
Моята педиатърка препоръчва двете ваксини да се правят едновременно и твърди, че е много погрешно да се правят през седмица. Може всеки месец по една, но нейното мнение е, че няма пречки да са двете заедно. На моето дете ги правихме заедно и не е давал някакви нежелани реакции.


аз също искам да питам понеже малкият ми прекара бебешката жълтеница в родилното дали е бита там рекомбинантна хепатит Б ваксина понеже Педиатърката не ни я би първият месец?
каза че от вторият месец по 2 ваксини на месец щели да се бият.да ви питам момичета как процедирахте през седмица ли им бихте на децата ви или през месец?

Ти си по новия имунизационен календар и за това не са му правили ваксина на първия месец. На втория месец са две ваксини, като едната е шествалентна, която включва и за Хепатит Б.
Моята педиатърка препоръчва двете ваксини да се правят едновременно и твърди, че е много погрешно да се правят през седмица. Може всеки месец по една, но нейното мнение е, че няма пречки да са двете заедно. На моето дете ги правихме заедно и не е давал някакви нежелани реакции.
чуват се някакви приказки че щяли да връщат старият календар ама не знам колко е вярно.и аз мислих да сложа и двете.като се сетя в болницата като имаше възпаление на Богито му слагаха АБ венозно чрез абокат в ръчичката и като му го слагаха така плачеше горкото чак на мен ми се ревеше и предпочитам на веднъж пък дано всичко да бъде наред.

Make an ovulation ticker
Дядо го няма-04.08.2015 г.
*
Благодаря блу скай,разгледах сайта на СЗО,на всякъде различно слагат втората доза на МПР,както и да е днес я сложихме.Много не ми се щеше,но нямаше как,и пак се чудя защо в БГ се поставя на 12г?
За протокола винаги сме слагали едновременно пентаксим и синфлорикс,не са имали проблеми.
Тук в Щатите ми предложиха да сложат на децата едновременно 4 ваксини,аз категорично отказах,и докторката беше доста учудена.На всичкото отгоре искаше да ги слага докато едното дете беше с кашлица.Въобще, радвайте се на българското здравеопазване,което сега вече оценявам,и което е доста добро.
*
Може би се слага различна ваксина и затова е тази разлика или има някакъв препоръчителен период да се сложи втора доза и просто едните използват минимума, другите максимума.
*
Майчета на 6 годишни, сложихте ли вече ваксината, която е задължителна за тази възраст?
Нашата педиатърка ни изненада - нямало ваксини, кога ще има - ами да проверяваме.
За тези, които вече са ваксинирали - как понесоха децата ваксината, имаше ли някакви проблеми?
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



*
Другата седмица ни предстои, че сега ходи на курс по плуване всеки ден и не исках да я слагаме, за да не би да вдигне температура (въпреки че той досега май само като бебе е имал реакция към ваксина, за разлика от сестра си).

*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
Майчета на 6 годишни, сложихте ли вече ваксината, която е задължителна за тази възраст?
Нашата педиатърка ни изненада - нямало ваксини, кога ще има - ами да проверяваме.
За тези, които вече са ваксинирали - как понесоха децата ваксината, имаше ли някакви проблеми?
Ние я сложихме преди няколко седмици, нямахме проблем! Педиатърката ни препоръча ден-два преди ваксината и толкова след нея да даваме противоалергично и компрес с риванол на боцнатото за два-три дни!


Здравейте!
Днес ни се обадиха да ни кажат, че в петък трябва да отидем за проба манту с дъщеря ми. Тя стана вече на 8 и половина. Миналата година, когато беше на 7, сменихме ЛЛ, после нямаше проби и така до днес. Сега попрочетох в Интернет и разбирам, че Бърди е категоричен /а и не само той/, че 1. манту не се прави като тест за проверка наличие на имунитет и 2. допълнителни дози БЦЖ не се поставят в нито една друга европейска държава.
Та въпросът ми е - какво мислите вие за ползата от пробата манту, за допълнителните БЦЖ дози и има ли отказали реимунизация?
След като дъщеря ми има поставена БЦЖ ваксина в родилното, с хубав белег, заради който на 7 мес. не и е правено манту, ще се води ли тя с непълен имунизационен паспорт и това би ли създало някакви проблеми?!
« Последна редакция: Май 08, 2016, 22:23:17 pm от pgzenga »
*
Дали е прав Бърди не знам.  Факт е, че и аз вероятно и ти имаме манту и не виждам лоши последици. Всъщност лошото е като ти се уголеми мантуто прекалено. Пращат те в ТУБ диспансера, нови изследвания, хапчета за месец, пак манту. ... това от една приятелка го видях.  Вероятно тия неща могат да се откажат също.  Говори с ЛЛ за да разбереш и да се убедиш дали е обосновано.
*
Айде и аз на всяко гърне похлупак --> това с ваксините е много тъпа работа, уж едни и същи болести предпазваме, а всяка държава има различен закон за ваксините  :o

Аз по имунизационен паспорт имам 4 дози БЦЖ и 3 Манту --> в САЩ ми казаха, че те не признавали БЦЖ ваксината и че трябвало да си правя рентгенова снимка на бял дроб.

Проблемът с Мантуто, е че положително Манту може да означава 2 неща --> 1. БЦЖ ваксината е подействала и човек е придобил имунитет

Или

2. Човек е болен от туберколоза. Затова при положително манту, тук правят задължително снимка на бял дроб, за да отхвърлят евентуална туберколоза.

Не знам в бг как точно решават, че положителното Манту, означава "няма нужда от реимунизация", но гледам, че и лекар пише тук и ще следя :)

Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Аз съм склонна да се съглася, че този тест не дава 100% сигурност, дали имаш, или нямаш имунитет. Но е хубаво да имаш ваксина срещу туберкулоза баш, особено както се завърна през последните години тази гадория, че и резистентна на АБ в доста случаи.  :? Не помня на Дани да е правено Манту, мисля че се сложиха всички предвидени дози на тази ваксина, ама ще трябва да попитам лекарката му де. В доста държави - тя излезе от ИК и ефектът стана доста забележим, като се добави и миграцията на хора - пандемичен.

Специално за Маки, ето какво казва СЗО (обърни внимание на Лондон): http://www.aidsbg.info/mobile/NewsView.aspx?nid=369

От друг материал: (http://www.blitz.bg/article/38170 ) "Това е заболяване, за което хората се лъжат, че е изчезнало. Те са забравили колко е тежко и че „жълтата гостенка” беше член на почти всяко семейство, защото тя се предава по контактно-битов път, протича много дълго време безсимптомно, а когато се открие, е вече в много тежка форма. Затова е много рисково, ако не се ваксинират децата срещу туберкулоза и ако не се привикват за реваксинация. Бацилът е много видоизменчив, променя патогенността си, става резистентен на антибиотиците и не може да се овладява, ако детето не е ваксинирано. Няма шанс за това дете, ако вирусът се видоизмени и стане силно патогенен. Ето защо не трябва да се допуска неваксиниране срещу туберкулоза по каквато и да било причина."

Съветвам антивакс настроените родители, да прочетат внимателно материалите и да си помислят още по-внимателно. Особено при сегашната ситуация в ЕС. Все повече хора, които ваксина не са помирисвали в живота си и носят насам какви ли не болести, резистентни на всичко щамове на същите - идват и ще идват и живеят сред нас. И вече неваксинираните - не може да ги пази т.нар. "обществен имунитет". Последният и преди миграционните вълни апропо, силно пострада по множество причини - антиваксърски настроения, маргинални общности на които ваксини не се поставят поради слаб контрол от страна на здравните власти и пр. И само по-лошо ще става в бъдеще по тези въпроси. Не поставяйте себе си и децата си в излишен риск, при налична и работеща превенция на същия.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Jbrul, аз с моите 4 ваксини съм си предпазена  :lol: уж.

Въпросът е как да избегнем глупавата рентгенова снимка след положително Манту (в бг май не правят рентген, но си спомням, че на едно момичет тук от форума, в Гърция задължително Й бяха правили, защото то друг начин да се провери какво е повлияло на Мантуто няма)...

Иначе, аз не ги защитавам англичанините, просто се учудвам на различните изисквания в различните държави. Как се преценява коя държава най-добре се справя с превенцията, не ми е ясно, след като всяка си прави квот си знае  :lol:
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Е, как се преценява? Ей тука вече важи така любимата ти медицинска статистика ;) Заболеваемостта от Х в държава Y е еди колко си. Сравняваме каква е тя в държави имащи задължителна имунизация за тази болест и в такива нямащи, като в уравнението (те са едни засукани формули, още ме втриса от тях  :lol:) влиза и това колко % е изпълнено това задължителното дето е предвидено. Вкарва се и вероятен % за неизпълнени реално, но отчетени имунизации (също има формула).
За туберкулоза конкретно - в Англия, САЩ и доста държави от Западна Европа, преди години се реши, че болестта е "изкоренена". По логиката по която от 80-а г. у нас не се поставят ваксини за едра шарка. Пак се смята нали и това и онова дали да остане в ИК, дали да отпадне, тук вече влизат демографски и социални критерии в уравненията, ниво на здравно обслужване, квалификация на мед. кадри... Обикновено тези последните са решаващия фактор за държава Х, кое да е в ИК и кое да не бъде вече.

НО. Има го както винаги. Когато се вземе едно такова решение и реалната обстановка вземе да се променя в посока: "май сгрешихме" - то може да се вземе решение за "крачка назад". В развитите и богати общества, в които все повече екстремни "био-хора" се навъдиха - има и политически проблем да се каже "бе тук сгрешихме" и със закон да се наложи пак предишното, предполагам разбираш защо. Аз ти постнах само един доклад на СЗО по темата "туберкулоза", има още доста такива, години назад, проблемът не се знае от онзи ден. Може би не ти е бил на дневен ред просто. В някои държави от ЕС - се бистри от 5-6 години, как да върнат точно БЦЖ в ИК, но така че наистина да обхване огромният процент граждани. Предвид как си променяха и законите в сфера здравеопазване в последно време - няма как да го направят реално това "назад" и...тотален мармалад се получи. В Англия баш, където имат най-голям проблем с тази болест сега, пък ваксините са им "концерт пожелание" - нали се сещаш как сами си вързаха ръцете? И ръсят луди пари за лечение на реално неизлечимо болни хора, които разнасят това чудо и те така.

Въпросът е как да избегнем глупавата рентгенова снимка след положително Манту (в бг май не правят рентген, но си спомням, че на едно момичет тук от форума, в Гърция задължително Й бяха правили, защото то друг начин да се провери какво е повлияло на Мантуто няма)...

Е, голяма работа пък една рентгенова снимка да ти кажа аз, а и сигурно е по-смислена и показателна дали всичко е ОК от дъвканото напред Манту. Ти 86-а нали си беше в България и хрупа с нас марулките с радиация от Чернобил?  :lol: Това по повод радиацията, дето ще поемеш от една снимка го споменавам просто. Става нелепо напоследък това пищене за рентген, независимо колко е належащо да се направи понякога. За жалост момичета, ако на нас и децата ни нещо ни стане на здравето и е свързано с радиация - няма да е от една снимка, или от 20 снимки. От тази дето я поехме преди 30 години ще е и нищо не можем да направим по темата.  :?
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Здравейте  :)

Имам новородено момиченце и на 2 навършени месеца ни предстои ваксинация с Хексацима и Синфлорикс. Педиатърката на детето каза, че има родители, които разделят приемите на двете ваксини, някои разделят само първи прием,а други ги слагат заедно. Общо взето остави решението на мен като каза, че спрямо решението се прави различна схема на прием на ваксините. Консултирах се с още един педиатър - и той разделя ваксините. Какво е Вашето мнение - има ли смисъл от разделяне, има ли това отношение към понасянето на ваксината и какво би било по-правилно? Въобще какви са Вашите наблюдения за понасянето на Хексацимата?
Друго, което ми направи впечатление - в датския имунизационен календар има прием на хексима+синфлорикс на 3,5, 12 месец. В България и Турция са на 2,3,4 месец. На какво се дължи тази разлика в приема на дозите и има ли отношение към ефективността на ваксините?

Благодаря Ви от сърце предварително!
*
В България една от ваксините има прием и на 13м., мисля Синфлорикс. В листовката на български приемът е както в имунизационният календар. Ако вие сте в Дания виж си там листовката и питай лекаря ако има разлика. Не знам как някоя майка може да ти даде такъв отговор.
Със синът ми слагахме Пентаксим и Синфлорикс заедно и никога не е имало проблеми.
Сега слагаме Хексацима и Синфлорикс заедно и температурата наближи 40 градуса. Аз лично ще ги разделя от тук нататък. Съвместими са самите ваксини, просто идва силна атаката и смятам да са минимум през две седмици.
Здравейте, д-р Бърди,
Какво е мнението Ви за менингококовата ваксина Nimenrix? Наскоро научихме за детенце, което почина на 7 месеца от сепсис и започнахме да се интересуваме за начини да предпазим детето си, дъщеря ни е на 11 месеца. По мнение на педиатъра тези инфекции са рядко срещани за нашия регион и това е причината да не се включи ваксината в имунизационния календар. Според нея не е необходимо, тъй като детето не е в рискова група. Но аз смятам, че броят случаи не е толкова плашещ, колкото високата смъртност и последиците... От каква възраст е разумно да се постави и ако се имунизира сега (като бебе) ваксината ще я предпази ли в другата рискова възраст, която разбирам, че е ранният пубертет? По каква схема се имунизира?
Благодаря предварително!
*
Не предпазва на 100%, Бърди не пише отдавна. Педиатърът ви може да ви каже каква е схемата, но мисля, че се дава един прием.