0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #280 -: Януари 12, 2013, 18:16:40 pm »
И аз да попитам, на нашата възраст 10 мес., рано ли ни е за леща-белена разбира се?!
Чудех се и аз кога е удачно да се въведе вечеря, четох че след годината, но мисля че индивидуално.
А иначе ние ядем така:
6.30-АМ
9.30- закуска
13.00-обяд
17.00 следобедна закуска
20.30-АМ
А относно закуските, сутрешна и следобедна, какво ще кажете да се сверим за разнообразието...Дайте идеи ако пропускам нещо.Аз готвя всичко + понякога пюрета разбира се, понеже сме с АБКМ.
сутрешни закуски-
-попара,юфка(със сирене или с мляко),кускус, качамак, АМ с бисквити(постни специални като за нас)каша-от всички безмлечни видове,грис със мляко или със сирене
-следобедни закуски-
каши от всички безмлечни видове с или без плод+пюре или настърган плод, грис с АМ и плод, плодово пюре, кисел с АМ и плод.
« Последна редакция: Януари 12, 2013, 18:22:16 pm от Misty »


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #281 -: Януари 12, 2013, 18:59:49 pm »
Misty, аз въведох белена леща на около 9м. и много се хареса. Може да пробваш. А закуските са ти същите каквито давах и аз.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #282 -: Януари 12, 2013, 23:22:21 pm »
Мими благодаря ти, аз тия подправки не мога да ги ям и дребния скоро няма да ги опознае  :)

Леща съм въвела след годината, така прецених, той не я хареса в началото и чак преди месец готвих пак(белена и двата пъти). Та я сготвих кажи речи по рецептата от пакета с картоф вътре и стана супер, ядохме и двамата  :D
В супите слагам и хляб, от като се мъчи да говори си го иска  :D

Гальонди освен да изтеглиш целия график с 1-2 часа, или да експериментираш докато се нагодите.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #283 -: Януари 14, 2013, 01:07:45 am »
според мен колкото и да са сити децата ще си искат като те видят да ядеш. ние се храним заедно и има едно и също нещо в чиниите й, но често тя иска да провери и да си вземе от моята или от на баща си. аз не мисля, че това е проблем и го намирам за естествено и аз си бодвам неща от чинията на мъж ми, когато си е поръчал нещо различно от мен. те просто искат да са като нас, гальонди, радвай се, че ядат с такава охота, аз ако съм ще си опростя живота, ще ядат каквото и когато вие ядате и толкоз  :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #284 -: Януари 14, 2013, 08:37:43 am »
Дребния от скоро настоява да си сменяме чиниите по време на хранене. Честно казано много ме нервира това, но ако откажа спира да яде и иска да стане. Ако позволя смяна после има пак и пак докато изядем храната, ако се скарам и не разреша, слиза долу и идва да яде от нашите чинии на масата и омазва всичко  :D от самостоятелно хранене с прибори, пак премина на ядене с ръце.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #285 -: Януари 14, 2013, 10:09:36 am »
Здравейте,
Можете ли да ми дадете мнение относно нашето меню, защото се притеснявам че и е повече "човешката" храна и малко млякото, а и като цяло дали това е добро меня за 9м бебе? Благодаря

6:30 АМ 120мл + кърма
9:00 закуска 120гр Кисело мляко с банан, малини, боровинки (каквото има в хладилника)
12:00 Обяд пюре 200гр + 80гр десерт
- обяда е винаги поне 6 зеленчука плюс месо или риба (например таз седмица пюрето е тиква, броколи, спанак, карфиол, морков, брюкселско зеле, чушка, каттоф и бяла риба, като някои зеленчуци махам, добавям други в зависимост какво е останало в хладилника)
- десерт е плодово пюре (в момента купувам ябълки, круши, банани) или понякога давам фреш от грейпфрут, портокал и лимон, ябълка (100мл)

16:00 Следобедна закуска - кърма/ понякога е плодово пюре
20:00 Вечеря До сега беше 240 АМ плюс кинуа (cereal ) 3 лъжици, но педиатърката ме кара да давам супа 120гр със зеленчуци и орис или паста и 120мл АМ

Като давам по 5гр от месото или рибата на ден и половин яйце на седмица.


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #286 -: Януари 14, 2013, 11:52:16 am »
Krisi88, според мен ви е още рано за вечеря. По -добре и давай преди заспиване АМ или кърма в зависимост с какво се хранете. Ако послушаш педиатърката ще ви останат само 240 мл АМ/кърма на ден, като до година се препоръчваше да се пие по 75% мляко (ако греша някой да ме поправи)от общото количество храна за деня.. Аз давах по около 150г каша вътре с мляко и преди заспиване 240 АМ. Сега въпреки че от скоро имаме вечеря пак си пием 240 мл АМ и сутрин към 6:00 по 180 мл.


*

    Misty

  • ***
  • 273
  • "Най-хубавото предстои!"
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #287 -: Януари 14, 2013, 11:54:14 am »
 Krisi88 -240 АМ?! 8O И го изяждате....Браво бе...,а аз си мислех, че Борис е ящен!
Води се по детето Криси, ако ти остава гладна, може да и даваш вечеря.Аз все още не давам, защото мисля, че само млякото вечер му стига пие 180 мл.Продбвах 200 мл.но не го изпива.Спи си до 6.00 ч.
Малко ме озадачаваш с рибата и цитрусите, нашите педиатри отричат цитрусите и рибата до годината, считат се за алерген.Аз още не съм дала, но ние сманеството количе и с алергия.Щом ги приема добре детето ти, защо пък да не даваш....
А относно количеството на приеманото мляко, аз гледам винаги в сутрешната и следобедна закуска да слагам АМ.
« Последна редакция: Януари 14, 2013, 11:56:28 am от Misty »


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #288 -: Януари 14, 2013, 13:00:44 pm »
Криси88, аз също не бих спряла вечерното АМ. Защо да го спираш? Аз на моите, че са големи вече, вечер и сутрин им давам мляко с храната и не мисля, че им е навредило.  По принцип аз знам, че до годинка хранене не се замества напълно, а се прибавя към АМто.
5г или 50г месо9или риба) имаш предвид?


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #289 -: Януари 14, 2013, 13:29:56 pm »
ra4ko75 и аз така съм чела за това се притесних тя като ми каза вече и вечерята да е супа/пюре...Мисля да останем на 240 АМ за вечеря за сега :)

Мисти на моето дете колкото да му дадеш толкова изяжда  :lol: не случайно сме 10кг, ама сме и 78см...като я видиш ще кажеш че е на  12м  :lol иначе и аз знам за цитрусовите, ама тук като цяло съвсем различно гледат на захранването (не се вглъбяват толкова кой зеленчук пък и плод на кой месец, а директно всички плодове и зеленчуци може след 6м, след 7 месо и риба, след 8 яйца и млечни продукти). Цитрусови без люспите вътре (pulp). На нея даже и давам резен лимон и тя го смуче  8O....на мен ми е добре, особенно сега като е болна и поне и давам сок от лимони и портокали, може пък да помогнат с грипа :(  алергии за сега не сме имали, да чукна на дърво....

bobbie не, 5гр си имах в предвид, нашата педиатърка смята че повече от 5гр на ден не им е нужно, било достатъчно да си набави всичко с тях, без да натоварва организма.
« Последна редакция: Януари 14, 2013, 14:08:48 pm от Krisi88 »


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #290 -: Януари 14, 2013, 22:15:08 pm »
криси, съгласна съм с теб, че ви е малко млякото, защо ти е да заместваш толкова хранения, особено при положение, че още се кърмите. грам за грам кърмата е най-хранителната храна, която могат да поемат децата, не на последно място, защото могат да я преработят напълно. така че си давай мляко (кърма) докато си решиш. да не говорим, че когато спре да яде (заради болест, зъби или просто така) поне млечните й хранения ще са налице.

от това, което аз съм чела 75% от храната през първата година трябва да е млечна и постепенно може да намалява до 25% през втората (което според мен значи навършени две). ади също яде лимон  8O и много обича, както и си краде суров лук като готвя. иди ги разбери.

м-и, същата история, или настоява да има нож и да се храни с нож и вилица (две вилици, едната се използва за нож) или яде с ръце или хич не яде. вдигнала съм ръце :)
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #291 -: Януари 20, 2013, 23:09:56 pm »
Двете ми деца си умират за лимони, гризат ги като ябълки. Зъболекарката на Тони, обаче, ни предупреди да внимаваме, тъй като киселината му нарушава емайла и никак не е безобидно. Препоръча ни да се консумира под формата на сок, разреден с вода или да "пробутвам" други цитруси.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #292 -: Януари 21, 2013, 18:34:52 pm »
Здравейте,мога ли да давам суров банан?Тука има в изобилие,дето се вика направо от палмата,а и като ние ядем малката гледа с голям интерес.Досега съм дала само зеленчуково пюре и каша от елда.Дали да и дам да опита банан или трябва да захраня първо с плод от бурканче?Проблема е,че тук няма почти никакви пюрета подходящи за нас или са месни или са комбинации със екзотично плодове и зеленчуци,които няма как да въведа,защото не ги намирам еднокомпонетни.Аз си носех 15 бурканчета,но са на привършване и се чудя как да постъпя.Да въведа месо или да заместя пюрето с каши(такива има в изобилие)или пък да рискувам с местни пюрета с техни плодове?Така ме яд ,че не си донесох достатъчно за целия престой,ама мъжа ми казваше ,че не отивам на Марс и щяло да има,има дръжки!Бясна съм му!
АКО ИМАШ ЛЮБОВ,НЕ СЕ НУЖДАЕШ ОТ НИЩО ДРУГО.АКО ЛИ НЯМАШ,НЕ Е ОТ ОСОБЕНО ЗНАЧЕНИЕ КАКВО ДРУГО ИМАШ.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #293 -: Януари 21, 2013, 20:00:40 pm »
Аз банани само пресни съм давала. Не може да няма някакви еднокомпонентни пюрета, но и пресни плодове или зеленчуци мисля, че не е проблем да се дават. Варианта с кашите също го имаш, значи остава да избираш  :) Да въвеждаш месо, също е вариант, аз го въведох след 8м мисля.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #294 -: Януари 21, 2013, 20:09:04 pm »
Щом като има каши, спокойно можеш да даваш такива според мен.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #295 -: Януари 21, 2013, 21:35:43 pm »
теди, дай на човека да опита, нека хапва като иска пресен плод е, една от първите каши, които се дават на децата са бананови, тук им ги мажат на филийка пресни. нали никой от семейството не е алергичен към тях специално?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #296 -: Януари 21, 2013, 21:49:29 pm »
Теди, единствената причина да захранвам от бурканчета се нарича мързел.  :lol: Просто за 50-100гр. пюре е същата играчка като да забъркам и кило от същото и като започнах захранване, физически бях толкова скапана че нито можех, нито исках да се разправям. В този смисъл - какво по-добро от пресен плод и то от клона направо? ;) Нещо, което се нуждае от термична обработка - можеш да приготвиш лично, ако имаш възможност.
Помня, че се опасяваше от радиационно замърсяване в региона и затова имаше резерви за храните. Но засега нито чак толкова разнообразно меню от твърда храна гоните, нито пък е основна храна това... Все някоя безопасна каша, или друго подходящо ще има.

Иначе за бурканчетата - винаги е по-добре прясно приготвена храна, отколкото консерва, защото те са си точно това все пак бурканчетата. Не, че нещо му е станало на Дани, а и той 4 месеца е ял от бурканчета всичко на всичко... Като въведох основните неща - повече не съм купила бурканче, само сготвена храна и пресни плодове и зеленчуци.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #297 -: Януари 21, 2013, 21:50:51 pm »
Теди, къде е това „тук“? Аз не виждам защо да не дадеш плод. Намачкай го и го дай, само не прекалявай с банана, че ако сте като нас, може да се запече. Аз Андреа я захраних с пресен банан на 4 месеца, но сбърках, понеже като се запече и нямаше какво да и дам, понеже друга храна не бях въвела :-).
Защо трбява да са еднокомпонентни пюретата? Просто вземи такова, в което едното е нещо, с което си захранила. При всяко положение, дори и да не е, не е проблем, какот виждаш хората дори нямат такива, пък децата им няма нищо :-). По принцип се захранва едно по едно за улеснение, ако има алергия да знаеш от какво е. Но като няма, не е кой знае какъв проблем, ако случайно направи алергия да спреш всички компоненти на даденото пюре и да пробваш един по един.


  
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #298 -: Януари 22, 2013, 02:29:17 am »
БОби,е Тайланд сме,аз се чудя с какво захранват тука техните бебета сигурно с том ям супа с нудъл:))) Щото пюретята хич не ги тчат...В огромен супер,ката Теско има всичко на всичк 6 вида пюре все с месо и то в комбинация с царевица или аспержи,от плод намерих само ябълка и морков.Жбрули,аз още си мисля за радиацията,ама въпросните пюрета са на кнор,вносни,От друга страна си казвам,че не трябва да се филмирам толкова,тук е пълно с чуждеци и то с бебета.Значи ще дам малко бананче,а с другите екзотики манго,папая да и дам ли?Засега не е проявявала алергии.Аз давам по съвсем малко твърда храна окло 60 гр на ден,само да опитва,Кашата я направих с Ам,че да опита и неговия вкус,не изпадна във възторг ама хапна малко:) Иначе се чуства чудесно,часовата разлика я стопи за един ден,адаптира се към климата,даже вода пропи:) Още не съм я топкала в океана,макар че водата е чай,около 28 градуса,може днес крачетата само.За разлика от Пукет и Ко Самуи,тук,в Хуа Хин никак не е жега и няма влага,денонощно подухва лек бриз,чисто е и някак по европейско,не случайно кралят им си е направил резиденция тук:)Айде и капун ха:))
АКО ИМАШ ЛЮБОВ,НЕ СЕ НУЖДАЕШ ОТ НИЩО ДРУГО.АКО ЛИ НЯМАШ,НЕ Е ОТ ОСОБЕНО ЗНАЧЕНИЕ КАКВО ДРУГО ИМАШ.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #299 -: Януари 22, 2013, 03:28:01 am »
Теди, ако екранът ти е зелен - значи е защото зеленея от завист  :lol:
Слушай сега, не се филмирай наистина с радиацията и сама казваш - чужденци, с бебета, ядЪт - не ще да са по-прости от нас хората. От друга страна, като се замислиш - едно пюре къде е произведено - пише, ама това в него откъде е доставено - не. Та и там толкова гаранция имаш какво даваш. Манго и папая са екзотични за нас, защото не си ги гледаме по дворовете. Там където си ти са като за нас дини и пъпеши все пак и децата им не са умрели, или алергизирани, че ги ядат ;) Пак ти казвам - плод, пресен, в сезона, от дървото откъснат да дадеш - благодат. Аз с манго и папая съм захранвала от бурканче, понеже пресни у нас - де ги? Затова от бурканче е било, да имах пресни под ръка - щях да дам тях. Имате време, не бързаш за никъде, захранвай си с каквото имаш прясно, подходящо, по твоя си план и се наслаждавай на това приключение за вас.
Извън темата за хранене - Дани нямаше 7 месеца при първото водене на море, беше в БГ, беше септември, водата в морето не е била чай, а 28 градуса съвсем не. Не съм топила крачета само - целия, с бебешки пояс и в море и в басейн и се кефеше човека... Действай. :)
« Последна редакция: Януари 22, 2013, 03:35:00 am от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!