0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #140 -: Октомври 30, 2012, 18:36:19 pm »
силванченце, и аз като другите пак да си кажа, като не иска детето да яде, остави го да яде сам - неща, които може да си държи в ръцете - банан, картоф, сварен морков, парченце пиле, бисквитка. около мен доста деца, които си хапваха с лъжица в началото към 9-10 мес. започнаха да настояват да се хранят сами (разбирай, не ядяха иначе), то и им е време вече да се учат.

боби - по моите "хипарски" книги, пише, че кокала - независимо по какъв начин приготвен исторически е една от първите храни, с които бебето се захранва (естествено, ако семейството има достъп до месо), но порче хляб и кокъл за глозгане, както се казва е класика в жанра.  :D
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #141 -: Октомври 30, 2012, 19:23:07 pm »
и второ и по-важно, защото в овеса ( ей, заболяхаме пръситте да го пиша това) глутен НЯМА. От нещо друго в кашата може да е или дори от овеса, но не е от глутен.
Нямам претенции за магистър по въпроса, но навсякъде четох че се започва с овеса понеже има ниско съдържание на глутен?!Къде е истината в крайна сметка?!
Рачко беше споделила по  горе, че и Марти се е обринал пак от овесена каша...
Знам и аз съм чела и е пълно с противоречива информация. Истината в крайна сметка е, че не са открили глутен в овеса. Обаче дори и да имаше, аз не разбирам защо като се е изринал някой от овес, мислиш, че трябва дс е от глутен обривът.
Аз също нямам претенции за магистър по въпроса, но понеже има противоречива информация съм проверила и знам, че няма. Ако обаче искаш да си сигурна, една бърза проверка на страницата на болните от целиакия ще ти каже, че те могат да ядат овес без проблеми понеже там няма глутен.
 Може да е нещо друго в овеса.Просто го казвам, за да не си мислиш, че не може да яде други глутенови храни заради това,че от овес има изриване.


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #142 -: Октомври 30, 2012, 20:50:23 pm »
а кому е нужно деца на месеци да ядат овес, да не са коне, прощавайте :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #143 -: Октомври 30, 2012, 21:37:10 pm »
Мисти точно тази чаша на Нуби не съм я оглеждала, но ако и самата чаша е мека(силиконова) не бих я купила. Дадох около 30лв за едно шише-чаша от силикон и като го стисне чак хвърчи вода.

Ванюш ми моето е много изобретателно с чашата - натиска и  тръска  :D

За глутена в овеса наистина няма, но пише че може да е замърсен, а кой го яде не знам, аз обичам, дребния е на етап, в който не яде нищо кашесто  :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #144 -: Октомври 30, 2012, 21:50:52 pm »
Стефи, аз ям овесени ядки и много обичам. децата и двете ядат също и ги обичат. Поне един път в седмицата им давам, че понякога и по-често от както открих, че има такива, които само смесваш с топло мляко, чакаш 1-2 минути и са готови :-). Помня навремето и дядо ми си правеше овесени ядки, но никога мен не са ме хранили с тях, не знам защо.  Тук са много популярна закуска и в детската градина дори им дават. Аз също правя и бисквити с овесени ядки. Много полезна храна са, пълни са с антиоксиданти, бавно разграждащи се въглехидрати са (за тези които са на диета или диабетици), намаляват холестерола при възрастните, дори намаляват риска от рак. Абе с две думи полезни са.
« Последна редакция: Октомври 30, 2012, 21:54:42 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #145 -: Октомври 30, 2012, 21:58:59 pm »
Боби давай рецептата за бисквити, аз правя едни блокчета ама стават мазни.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #146 -: Октомври 30, 2012, 22:10:26 pm »
Моят Марко яде овесена каша за закуска всеки ден. Когато опитам да му дам нещо друго като грис или кус кус, се разстройва и ядосва - това не го разбирам аз. :) Приготвям овеса, като го варя само с вода, а после добавям обезсолено сирене. След месец-два ще го правя и с мляко. И аз като Боби много обичам овесена каша, така че приготвям еднаква закуска за мен и детето.

Сега, някой ще каже, че кашата върви заради сиренето, и е вярно, че със сирене или кашкавал мога и сготвена мукава да поднеса, и пак ще се излапа. Но конкретно овеса съм го давала и без сирене, и все го омита, и реве за още.
« Последна редакция: Октомври 30, 2012, 22:13:22 pm от цигу »
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #147 -: Октомври 30, 2012, 23:15:22 pm »


Сега, някой ще каже, че кашата върви заради сиренето, и е вярно, че със сирене или кашкавал мога и сготвена мукава да поднеса, и пак ще се излапа. Но конкретно овеса съм го давала и без сирене, и все го омита, и реве за още.


У нас върви отделно сиренето, като го смеся и спира да яде. По същия начин и с киселото мляко.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #148 -: Октомври 30, 2012, 23:33:21 pm »
цитирам ви по памет рецептата на овесени сладки, които аз правя и не само бебето ги яде (за успокоение на стефиз, дадох ги около годинката, а малко след това една жена, която правеше health review ми се скара защо не давам на детето овесени каши (защото никой вкъщи такова не яде) :

2 яйца
3 чаени чаши овесени ядки (аз слагам от големите, но мисля, че размерът няма значение, този път)
150 грама разтопено масло
захар на вкус (аз не слагам, вместо това слагам стафиди, банан, настъргана ябълка задължително поне две)

каквото си харесате като подправка, аз слагам канела (вкусът й карал мозъка ни да си мисли, че ядем сладко), малко индийско орехче, но може ванилия или който каквото

пекат се на 180 градуса около 20тина минути ( в зависимост от големината на бисквитите). да ви е сладко. като се върна в другата къща ще погледна рецептата и ако има драстични разминавания ще пиша.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #149 -: Октомври 31, 2012, 01:07:55 am »
Боби давай рецептата за бисквити, аз правя едни блокчета ама стават мазни.
Ето я тук на тази страница, поста  ми от 17ти Април. http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=713.msg928817#new
Обаче имат захар ( за тези които не дават предполагам може и без захар или с малко, но не грантирам за вкуса :-))


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #150 -: Октомври 31, 2012, 01:22:49 am »
в този ред на мисли (за захарта) какво мислите за алтернативите й като агаве сироп или кленов сироп. аз дадох 15 лв за един био кленов сироп "истински", в който обаче си има глюкоза и незнам още какво, та се чудих. а агаве сироп не съм ползвала. относно меда, една приятелка, която доста разбира от готвене и технологията на готвенето, ми каза, че след термична обработка става трудно усвоим за стомаха, та и той май поотпада?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #151 -: Октомври 31, 2012, 05:24:15 am »
в този ред на мисли (за захарта) какво мислите за алтернативите й като агаве сироп или кленов сироп. аз дадох 15 лв за един био кленов сироп "истински", в който обаче си има глюкоза и незнам още какво, та се чудих. а агаве сироп не съм ползвала. относно меда, една приятелка, която доста разбира от готвене и технологията на готвенето, ми каза, че след термична обработка става трудно усвоим за стомаха, та и той май поотпада?
Меда да не мислиш, че не е захар - че той си е само захар. Ако става трудно усвоим, ошще по-добре, по-малко захар :-). Това,че има в него и малко количество полени, не го прави по-малко захарен.
Същото е и със сиропите. Не се заблуждавай, че понеже не е сукроза(рафинираната захар), а е да речем фруктоза(плодова захар) е различно за организма. За него е все захар.

Малко инфо: сукрозата е сглобка от глюкоза +фруктоза(плодовата захар). А самата фруктоза се обработва от организма, за да стане на глюкоза. Та така, все тая е, всичко става на глюкоза за секунди :-)


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #152 -: Октомври 31, 2012, 06:01:13 am »
Аз да се възмутя (макар и не на място)от цената на въпросната чаша 360 градуса на Авент. Преди две седмици я купих за около 6,5 левова равностойност, т.е. 5 долара. Как не ги е срам да я продават за 20 лева не знам!!! Иначе върши работа, хубава е, удобна, ама все пак е една пластмасова чаша!!!!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #153 -: Октомври 31, 2012, 09:24:49 am »
orchidblossom, с повечето бебешки неща е така, затова момичетата си ги поръчват директно от чужбина и им излиза по-евтино. Като не знаят търговците как се печелят пари, няма да има кой да им купува стоките. 

Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #154 -: Октомври 31, 2012, 14:09:00 pm »
Решила съм да отложа захарта максимално далече във времето.Много любимо у нас е желето от дюли.И тази година като си правих дозата реших да направя малко и без захар-за Бузана.Тя харесва аромата на дюлата и си хапва с удоволствие пюре(с или без друг плод)
Искам да споделя провала си.Без захар се получи само един по-гъст сироп :oops:.Някъде бъркам ли,какво ли?
Иначе рецептата е тази:http://passionscooking.blogspot.com/2012/10/blog-post_7.html
Обаче без захар не стана...а си мислех да го ползвам за филийката на закуска и за лек против кашлица...
Някой ако има идея къде греша...
Иначе правих печено сладко от сини сливи(по рецепта от баба ми)без захар.Стана фантастично.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #155 -: Октомври 31, 2012, 15:07:11 pm »
Кисела по принцип желирането се получава от семенниците, мисля че захарта не играе роля, може би си го варила кратко или си сложила много течност. Правя някой рецепти от тоя блог и вс. се получава.

Цените на детските стоки като цяло в България, мисля че няма какво да им коментираме и аз се възмущавам, но това не ги намаля и както е писала blue_sky
търсим други варианти.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #156 -: Октомври 31, 2012, 15:32:53 pm »
Ще сложа една доза още :Dима дюли,после ще докладвам,м-и.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #157 -: Ноември 03, 2012, 02:02:35 am »
kisela_2000 , по въпроса с дюлите... Ползваш същата технология, както със сладкото от сини сливи без захар. Не вариш, а печеш. Лично аз такива неща не ям и не приготвям, но баба ми обича дюли и като ги прави на сладко - въпросното не го вари, а го пече във фурната, с често разбъркване. Не ползва захар, защото са й завишени стойностите и й забранихме да я консумира. Въпросното сладко си го маже на филии, а теб това те интересуваше мисля. Не знам дали така е най-правилно да се приготвя това нещо, но тя дюлите ги настъргва на едро ренде и после са другите процедури. Щом й се получава - и да не е най-правилното, явно върши работа. ;)
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #158 -: Ноември 03, 2012, 11:59:40 am »
Jbrul , kisela_2000 прави желе от дюли не сладко, там плод не се слага само семенниците( т.е. това, което се изхвърля от сладкото или от компота)  :D
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #159 -: Ноември 03, 2012, 13:42:37 pm »
Jbrul , kisela_2000 прави желе от дюли не сладко, там плод не се слага само семенниците( т.е. това, което се изхвърля от сладкото или от компота)  :D

Хахах м-и, точно това ми каза и баба преди малко, като я питах как точно го прави нейното сладко от дюли, обяснявайки и защо я питам. Аз като не ям такива неща и не им правя разлика - сладко, желе, пелте, конфитюр, мармалад...все ми е "нещо от плодове в бурканче".  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!