0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #240 -: Декември 26, 2012, 06:46:37 am »
дъщеря ми и в момента, особено вечер, суче по-често от на 2 часа, е нищо не ни е станало и на двете :)

Моето дете продължава да се буди и да суче често нощем, и аз съм на ръба на силите си. Улавям у себе си начални признаци на депресия, която отдавам на хроничното недоспиване от година и два месеца сън на пресекулки. Така че резултатът от идентична ситуация не е еднакъв.

Не търся съвети, а казвам да не омаловажаваш ефекта върху здравето на кърмачката - нито спане заедно, нито кърмене в легнало положение са ми помогнали.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #241 -: Декември 26, 2012, 07:24:53 am »
Цигу, това все едно аз съм го писала :)
факт е, че като отбих и двете започнаха да имат плътен нощен сън, извън периодите на боледуване, разбира се
при мен малко и натрупване се получи-застъпване и при двете, колики, зъби- една, втора
поне сега съм свикнала да не спя :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #242 -: Декември 26, 2012, 13:47:25 pm »
Цигу, напълно права си - хроничното безсъние може да съсипе и най-здравия човек - физически и психически. А това, че безсънието се налага, заради щастлив повод /бебето/ - организмът изобщо не го интересува.  :( Съчувствам ти, защото над година и четири месеца спях на пресекулки и ми се събираха 3-4 часа сън за денонощие...меко казано е, че бях изтрещяла от това.  :lol: Най-напред я карах някак си на "резерви", адреналин, еуфория и очакване, че всеки момент ще вземе да поспива, ама към 10-я му месец приличах на анорексичка /45кг/, едвам се влачех, буквално блокирах на моменти забравяйки какво съм искала да кажа по средата на изречението, или не ми идваха наум елементарни думи, които ползвам постоянно... Станах раздразнителна, агресивна, неадекватна в поведението си на моменти. Започна се болест след болест - каквото мине аз го закачам, накрая се обзаведох с пневмония.

Споделям го това, не за да плаша някоя от вас, а като напомняне, че децата са приоритет наистина, но не забравяйте да мислите и за себе си и да правите всичко възможно да си почивате ефективно при възможност. Не казвам кой по какъв начин да го прави - всеки си знае живота и битието и си намира "неговия начин". Казвам единствено, че е важно и за вас и за децата ви, да не ставате жени на ръба на изтощението. Подминавайте приказки все едно от кого идват, че: "какво толкова, то нормално било да сте така с малко дете, голяма работа, на всички се случвало..." и едва ли не вие сте ненормални и лигли, че не сте свръх-хора.  :x Не, не сте свръх-хора, не е нужно да бъдете, не е срамно да правите разни възможни неща в полза на собственото си здраве и комфорт. Това е най-доброто и за вас и за бебето в крайна сметка. То няма нужда и полза от това майка му да прилича на сянка и "да се чуди къде да падне" дето има един лаф. Та не подценявайте себе си и своите нужди в ситуацията, разбира се в рамките на възможното.

П.П. Врабчо, аз точно така замразявах кърма, в пликчета "Лансинох". Цедя, затварям шишето и слагам в хладилника. Следващо цедене - по същия начин. Като събера 3-4 шишета в хладилника в рамките на едно денонощие - изсипвах ги в общо пликче, надписвах го и го прибирах във фризера.

Щастливи празници на всички!  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #243 -: Декември 26, 2012, 14:18:55 pm »
цигу, аз говоря за вечер, не нощем, и казвах, че честото сучене особено вечер е нормално, нарича са cluster feeding, не знам как се превежда на български.
иначе, когато ади има периоди на сучене на час, час и нещо - болна е, зъби и тн - през нощта е много тежко наистина, нищо че спи до мен. мисля, че нощем се буди два-три пъти, рядко повече, понякога не зная колко пъти се е събудила. но си спомням една нощ когато беше на три месеца, че спах 8 часа  :)

на никого не бих казала, "ще ти мине, какво толкова, нали имаш бебе". казвам, че за бебетата е нормално да се будят често нощем и по-напред бях писала, че за нас е проблем, а не както понякога се вменява, че бебетата имали проблем, те са си на шест, ние дохождаме, затова всичките "техники" за спане се налагат когато родителят вече е на края на силите си.

но има варианти - пълно отбиване, както мини пише, нощно отбиване, а вчера четох и как бащите трябвало да поемат нощите през уикенда, да, ама моят мъж не го е прочел това, иначе ако ви интересува, гугълнете dr sears.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #244 -: Декември 26, 2012, 20:44:04 pm »
Подминавайте приказки все едно от кого идват, че: "какво толкова, то нормално било да сте така с малко дете, голяма работа, на всички се случвало..." и едва ли не вие сте ненормални и лигли, че не сте свръх-хора.  :x Не, не сте свръх-хора, не е нужно да бъдете, не е срамно да правите разни възможни неща в полза на собственото си здраве и комфорт. Това е най-доброто и за вас и за бебето в крайна сметка. То няма нужда и полза от това майка му да прилича на сянка и "да се чуди къде да падне" дето има един лаф. Та не подценявайте себе си и своите нужди в ситуацията, разбира се в рамките на възможното.
дааам, в момента, в който го озъзнах това, станах пак нормален човек.


  
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #245 -: Декември 27, 2012, 10:23:23 am »
дъщеря ми и в момента, особено вечер, суче по-често от на 2 часа, е нищо не ни е станало и на двете :)

Моето дете продължава да се буди и да суче често нощем, и аз съм на ръба на силите си. Улавям у себе си начални признаци на депресия, която отдавам на хроничното недоспиване от година и два месеца сън на пресекулки. Така че резултатът от идентична ситуация не е еднакъв.

Не търся съвети, а казвам да не омаловажаваш ефекта върху здравето на кърмачката - нито спане заедно, нито кърмене в легнало положение са ми помогнали.

Цигу, в такъв случай е дошло време да редуцираш нощното кърмене. Ще излъжа ако кажа, че сега имам плътен сън от 3-4 часа но аз се будя от много малък шум, обръщане. След като спрях нощното кърмене Хриси обикновено се буди около 2-3 пъти да пие водичка и понякога сменям памперс ако усетя, че няма да издържи до сутринта. Така успявам да се наспя или поне с кафето сутрин се нареждат нещата. :lol:

Сега се чудя как ще я научим да спи в кошарата си но вярвам, че ще дойде и този момент...  :lol:

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #246 -: Декември 27, 2012, 11:37:15 am »
deep, и аз съм от вярващите като теб  :wink:. но чакам да стане на две, две и нещо, има разни слухове, че тогава сами си пожелавали децата да си отидат в леглото. но при всички положения ми е по-лесно да е до мен, отколкото да трябва да ставам и да ходя при нея. за мен няма разлика дали ще кърмя или ще давам вода, някои казват, че от водата се отказват да се будят бебетата, не знам.

но, така или иначе пак стигаме до там, че и с вода и на ам и на кърма повечето бебета се будят нощем.
и нека не забравяме, че говорим за деца над годинка, на новородените им е особено важно нощното кърмене, а както вече писахме и за лактацията на майката е важно.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #247 -: Декември 27, 2012, 12:52:19 pm »


но, така или иначе пак стигаме до там, че и с вода и на ам и на кърма повечето бебета се будят нощем.


Никак не си права, 99.9% от бебетата на АМ спират да се будят до 6-7м. Това не означава, че АМ е по-добре от кърма или че нещо кърмата не им стига, пробвала съм да дам едно шише АМ вечер преди лягане, ми буди се след 3-4ч, навик е това, затова редуцирах кърменето и това е. Мисля че са свикнали да сме около тях и това е причината да се будят.
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #248 -: Декември 27, 2012, 13:21:05 pm »
deep, и аз съм от вярващите като теб  :wink:. но чакам да стане на две, две и нещо, има разни слухове, че тогава сами си пожелавали децата да си отидат в леглото. но при всички положения ми е по-лесно да е до мен, отколкото да трябва да ставам и да ходя при нея. за мен няма разлика дали ще кърмя или ще давам вода, някои казват, че от водата се отказват да се будят бебетата, не знам.

но, така или иначе пак стигаме до там, че и с вода и на ам и на кърма повечето бебета се будят нощем.
и нека не забравяме, че говорим за деца над годинка, на новородените им е особено важно нощното кърмене, а както вече писахме и за лактацията на майката е важно.

Elena, на мен също на този етап ми е по-лесно да спи до мен. На всяко нейно събуждане съм до нея, като спи ми е много по-лесно да я завия. Дори и сега като не я кърмя се будя по-често от Хриси, възможно да съм придобила вече навик да не спя но поне вече нямам сърбежи по стъпалата. :lol:

за мен няма разлика дали ще кърмя или ще давам вода, някои казват, че от водата се отказват да се будят бебетата, не знам.

Хриси категорично се буди по-рядко от преди и определено разгранича кърменето от пиенето на вода.
« Последна редакция: Декември 27, 2012, 13:22:51 pm от deep »

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #249 -: Декември 28, 2012, 08:17:58 am »
deep, и аз съм от вярващите като теб  :wink:. но чакам да стане на две, две и нещо, има разни слухове, че тогава сами си пожелавали децата да си отидат в леглото.

Тези слухове май няма да са особено верни  :lol:. Кърмих прекалено дълго, две години и три месеца. От самото начало детето ми спи при мен и до сега така ми е по-удобно. Но и аз потвърждавам, че откакто не суче почти не се събужда. Е, има изключения, но като цяло нощният и сън е по-спокоен от преди.
     
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #250 -: Декември 28, 2012, 08:23:27 am »
Вчера ни посети педиатърката. Каза днес сутринта да се поцедя, за да видим колко кърма ще събера. Ако е твърде малко и то сутрин, дохранването ще е задължително. Ще видим колко ще изцедя, тъй като гърдите така и не могат да ми се напълнят. Колко време трябва да се цедя, според вас? 30 мин. или поне 1 час?
И какво количество - мл е нормално да изцедя за 1 час?
Моля ви, помагайте, че съм се спихнала!
« Последна редакция: Декември 28, 2012, 08:35:16 am от Bogi »
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #251 -: Декември 28, 2012, 08:34:09 am »
Боги, сега не очаквай прекалено големи количества при цеденето, все пак са минали само 15 дни и на децата не им трябва много мляко. Въртят ми се някакви 50-60млл, че трябва да изяждат сега. Първия месец след хранене от едната гърда изцеждах 30, а от другата 50млл. Мислех си, че е малко, но постепенно количествата се увеличиха. Едва към края на втория месец започнах да усещам характерното "бучкане" за пълни гърди. Няма определено време колко да цедиш, просто докато свърши (започнат да излизат само капчици). На мен ми трябваше около половин час с помпата. Третия месец почнах на ръка да се цедя, справях се за 15мин.
Мисля, че към момента се справяш прекрасно. Просто пий повече вода, гледай и да се храниш, че знам време за това не остава първите месеци и ако не те настоява някой няма да се сетиш  :D Към края на месеца всичко ще си дойде на мястото - ще си влезете в ритъм.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #252 -: Декември 28, 2012, 08:44:13 am »
И педиатърката каза поне 60 мл. Каза, че децата успяват да си изцедят повече и по-бързо от помпата.
От едната гърда сега изцедих 30 мл за 25 мин. Сега съм на втората.
Иначе докторката каза, че на Кристиан наистина му е по-къса юздичката, но след като го видя как суче, каза, че се справя добре. Погледна и двете деца как сучат. Даде ми съвет за позата при всеки един.
Като гледам твоя отговор, просто ще трябва да продължа да давам и гърда, както каза докторката, да дохранвам повече, докато чакаме да текне повече кърма.

Като гледам, ще са около 60мл за 1 час.
Мими26, ти с по колко АМ дохранваше твоите близмаци, докато ти тръгнала кърмата във втория месец?

« Последна редакция: Декември 28, 2012, 08:55:42 am от Bogi »
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #253 -: Декември 28, 2012, 10:35:45 am »
Боги, аз не съм дохранвала. Изцеждах в началото 80млл (общо) след хранене. Едва в 5тия месец смених вечерното хранене с АМ уж да не се будят през нощта, че повече засища, но нямаше ефект.
По принцип, ако ти е по-хранителна кърмата може и по-малко да ядат. Когато съм давала на моите от шише, са изяждали по-малко - например на 2 месеца трябва да ядат по 120млл по книги, обаче на тях им стигаха по 100млл, а тогава качиха по 1500гр.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #254 -: Декември 28, 2012, 10:46:06 am »
Мими26, пишеш че си се изцеждала на ръка.
Как да го правя и аз, така че да съм сигурна, че кърмата ще ОК, за да мога да им я давам после?
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #255 -: Декември 28, 2012, 11:06:08 am »
Ето ти подробен линк с указания за изцеждането на ръка, в началото може да ти е трудно, но после е изключително лесно и най-вече си напипваш пълните канали и се избегва запушване:
http://xedra.wordpress.com/2009/05/09/handexpression/
Ако имаш предвид, че кърмата може да се замърси по някакъв начин, достатъчно е да си спазваш процедурата на почистване както преди кърмене, като миеш и ръцете със сапун. Аз цедях в стерилизирани чашки на Авент - достатъчно широки са, за да събират всички струйки.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #256 -: Декември 28, 2012, 11:08:14 am »
Няма никаква разлика в качеството на кърмата при изцеждане на ръка и с помпа. Стерилността и при двата начина не е абсолютна, също като при кърмене. :wink:
На мен също ми е било по-лесно да цедя на ръка. Помпата правеше много силен вакуум и ми дразнеше зърната.
Боги, защо не се разбереш с педиатърката за едно контролно МЕРЕНЕ (не кърмене) след седмица. Така ще видиш, как наддавате и дали им стига кърмата.
По мои наблюдения кърменето се компрометира от лоша поза, ранно въвеждане на режим и притеснение. Това се отнася за първите 1 - 1.5 м. Майките с физиологичен проблем са единици.
ПП Не мий гърдите със сапун! Бебетата се привличат от естествената миризма на зърното!


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #257 -: Декември 28, 2012, 11:18:05 am »
Боги имаш ли някакви притеснения, че децата са гладни? Нещо, което виждаш да те притеснява, не усещането, че са гладни, щото то в началото всичко те притеснява пък след като имаш опит и практика разбираш наистина има ли проблем. Аз мисля, че щом не са нервни след кърмене, ти доизцеждаш още мляко, значи нямате проблем с храненето. Педиатрите в един момент се чудят какъв съвет да не дадат, че да сме спокойни(съдя по нашия, стигали сме до противоречащи съвети, защото не може да схване къде ми е проблема). На младежа ще му сцепят ли под езичето или ще го оставят така да си се мъчи?
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #258 -: Декември 28, 2012, 13:34:55 pm »
М-и, според педиатърката, Кристиан суче добре, въпреки по-късата юздичка. Не каза нищо за цепене засега.
Уайт, докторката също каза, че ще е най-добре да се потеглим. Но си е дала везната на друга мама по празниците. Така че може би след седмица.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #259 -: Декември 28, 2012, 20:41:03 pm »
Боги, аз да те посъветвам да не вземаш везна в къщи и да мериш всеки ден. Просто два пъти през 5-10дни на един и същи кантар са достатъчни. Една приятелка много се беше ошашкала от кантара в къщи, той все различно им показвал.