0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #60 -: Ноември 05, 2012, 11:34:12 am »
добре дошла валентина,  :) надявам се да поостанеш този път в темата, по-дълго  от първия  :).

аз ще започна малко отзад-напред. по повод "малкото" кърма - да изчеждаш в родилното (тоест дни след раждането) 15-20 мл кърма си е изключително постижение. имай предвид, че капацитетът на стомаха на бебето в първите дни е 5-10 мл, така че то и да иска не може да поеме повече мляко. в първите дни има коластра, доста хора чакат до към 5-6 ден след раждането да им "слезе" млякото. тоест не си мисли, че има нещо "сбъркано" в теб и имаш малко мляко. напълно вярно е това, че ако храниш само с кърма, без да дохранваш ще имаш повече кърма. особено първите дни и месеци (до към 4тия) кърмата се регулира и хормонално, тоест когато кърмиш по-малко защото дохранваш, тялото ти си мисли, че имаш нужда от по-малко кърма и тя намалява.

напълно е нормално бебето да заспива на гърдата (моето още го прави, след година и половина). след раждането, от жълтеницата, са още по-унесени, та затова често се налага да се правят опити да се събуждат, за да имат поне 8 хранения на 24 часа (не е толкова важно как ще бъдат разпределени във времето, колкото общият брой)

проблемът с разранените зърна ни е близък на всички и вероятно си чела, че се дължи на лошо захващане на бебето (тоест напълно поправим е с корекция на начина, по който бебето засуква). аз се цедях известно време и от моят опит в цеденето мога да кажа, че в желанието си да изцеждам повече си разраних зърната отново (пусках помпата на режим на по-силно засмукване). ако искаш да се цедиш си струва да си вземеш помпа (или да вземеш от някого). лично аз мисля, че електрическата помпа е по-добрият вариант, защото поне ръцете ти почиват, но пък те са доста скъпи. във форума има жени, които са се цедили на ръка, дано те ти помогнат с информация за това. чела съм, че е по-ефективно от помпа, но не съм опитвала.

що се отнася до режима - при всички положения бебето "ще си има режим", независимо дали ти го храниш по часовник или на поискване. разликата е, че ако храниш когато бебето има нужда (гладно е, уморено е, жадно е) 1) имаш спокойно и доволно бебе, 2) ще имаш достатъчно кърма, тоест храненето по часовник много често води до проблеми в кърменето - запушване на каналчета, мастити, намаляване на кърмата. в същото време, ако се следва детето ще видиш, че то само ще те "сложи" на режим. тъй като казваш, че искаш да можеш да му разпознаваш сигналите, няма нищо, което ще те научи да го разбираш по-добре, от това да следваш бебето, а не "външни" на вас двамата (двете?) насоки. с възрастта този естествен "режим" се променя, разбира се, или по времето на скокове в растежа, когато имат нужда от повече кърмене, или с увеличаване на способността им да се "отделят" от теб, да се занимават с други неща.

колкото до това дали бебето се е нахранило, първият индикатор е, че имаш спокойно и доволно бебе, след това са броят мокри и мръсни памперси на денонощие (тоест, ако отделя урина и ако, то значи приема и достатъчно храна), и нарастването на теглото (не се захващай да мериш след всяко хранене, ако си много  притеснена, веднъж на седмица е добър вариант (но имай предвид, че те в самото начало губят тегло (около 10  %). ако детето е добре, спи, когато е будно е щастливо, наддава добре, значи нямаш никакви грижи. 

ако четеш английски много препоръчвам kellymom.com като начало, в него има линкове и към други полезни сайтове за кърменето и отглеждането на бебета, ако не четеш английски виж в гугъл "царството на бу", там има добри преведени материали.

стискам ви палци и се надявам пак да пишеш.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #61 -: Ноември 05, 2012, 13:10:57 pm »
Четох малко по диагонал поста на Елена  :oops: Това което не видях е за разраняването на зърната. Получава се понякога и от неправилно захапване на гърдата, трябва бебето да не захваща само зърното, а и голяма част от ареола. Иначе продават кремчета, които помагат бързо заздравяване и дори се препоръчва мазането да започне преди раждането. Аз купих крем след като ми се разрани и беше Гармастан. Много съм доволна, буквално от едно намазване минава. Тук момичетата препоръчват Лансинокс ( извинете ако не го изписвам правилно).
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #62 -: Ноември 05, 2012, 13:57:24 pm »
Четох малко по диагонал поста на Елена  :oops: Това което не видях е за разраняването на зърната. Получава се понякога и от неправилно захапване на гърдата, трябва бебето да не захваща само зърното, а и голяма част от ареола. Иначе продават кремчета, които помагат бързо заздравяване и дори се препоръчва мазането да започне преди раждането. Аз купих крем след като ми се разрани и беше Гармастан. Много съм доволна, буквално от едно намазване минава. Тук момичетата препоръчват Лансинокс ( извинете ако не го изписвам правилно).
Мила ползвала съм Гармастан,но ефекта беше нулев.Бях си взела и силиконови зърна за да предпазя колкото мога и да заздравее кожата,но общо взето по време на кърмене и изцеждане ревях от болка и може би и от това ми спря кърмата още по-бързо.Идваше ли времето малчо да яде на мен направо ми ставаше лошо и бързах възможно по-бързо да го махна от гърдата защото болката наистина беше голяма.Може би сте прави че не е захващал добре и затова са се разранили или може да е от това че зърната ми бяха хлътнали на вътре и докато се оформят както трябва да може бебчо да засука хубаво той се е изморявал и заспивал на гърдата.Дано сега вече този проблем го нямам поне от баткото сега следва вече да са оформени и по-лесно да го кърмя.А относно помпата ще си взема май обикновена само за да доизчеждам след бебчо. Така може,нали?Знаете ли дали има възможност след раждането да ме посети в дома консултант по кърмене и да ми покаже някои неща за по-лесно кърмене или е по-добре преди раждането?Аз съм от София.Тези консултанти доброволци ли са?Благодаря ви за бързите отговори. :D
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #63 -: Ноември 05, 2012, 14:15:13 pm »
Консултантите са доброволци, мисля че може още преди раждането да се свържеш с някой и да те посети дори в болницата ако се налага. Виж в сайта на ЛаЛечеЛига или НАПК за координати. За помпата аз си бях купила най-обикновена, не съм доизцеждала след кърмене, само ако ми станат твърди гърдите. Прекаленото изцеждане мисля, че не е подходящо за да не се получи хипер лактация и да стават проблеми често. Ако се наложи да цедиш за дълъг период винаги можеш да купиш електрическа помпа.
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #64 -: Ноември 05, 2012, 18:09:01 pm »
Аз само да добавя, че гърдите не се мият непосредствено преди и след кърмене, рани се получават именно заради тази грешка.

Момичета, мисля си от известно време имате ли желание(които сте в София) да си направим една среща на която да поговорим за кърменето, захранването, отбиването и всичко свързано с кърменето. Разбира се бременните момичета също са добре дошли, тъкмо ще можем да дадем много ценни съвети за началото на едно успешно кърмене.                      


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #65 -: Ноември 06, 2012, 13:17:37 pm »
м-и имаше и за разранените зърна, но е хубаво и да се добавят неща  :wink:

йоана, аз съм много за среща, единственият проблем с мен е, че си идвам средата на декември, ако се организирате преди това ще участвам "виртуално", но ако съм в софия ще дойдем непременно. мисля, че идеята да поканим и бременни жени, които се интересуват от кърмене е брилиянта, за да питат, разпитват и да видят, че е напълно постижимо и естествено.
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #66 -: Ноември 10, 2012, 08:08:27 am »
Елена, май ще си пием кафе сами  :) , наистина мислех, че ще има желаещи, но нищо...като си дойдеш пиши.


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #67 -: Ноември 10, 2012, 09:05:38 am »
Аз ще се радвам да се запознаем лично :) От София съм и мога да дойда на срещата.



   La vita è bella
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #68 -: Ноември 10, 2012, 18:32:26 pm »
Йоанна, Елена, ще се радвам да се видим. Декември ни е малко натоварен с имен ден на 6-ти и рожден на 15-ти, но ще опитам да дойда.
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #69 -: Ноември 10, 2012, 18:52:43 pm »
Ако е през седмицата пишете и мен в графата с присъствие ще се радвам да се запознаем лично и да дадете съвети и споделите опит. :D
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #70 -: Ноември 11, 2012, 21:57:02 pm »
о, чудно, таман и аз си мислех, че няма да има ентусиасти. аз живея в една бебешка вселена, та ще ви пиша кога точно си идвам, да можем да се организираме, така че на всички да ни е удобно.  :)

мислите ли, че има смисъл да кажем в бременната тема, или да разчитаме на хората, които четат тук?
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #71 -: Ноември 19, 2012, 23:03:53 pm »
rumyanau, с малко закъснение, но получих линкове от консултантката по кърмене, която попитах по повод цепната устна

ето ги:

Cleft Lip / Palate (Resources) : KellyMom
>
> http://www.clapa.com/parents/article/146/
>
> http://www.lalecheleague.org/nb/nbmarapr09p12.html
>http://www.bestbeginnings.org.uk
на лични ти изпращам и имейл на жена, на която и двете деца са с подобен проблем и имала доста опит и инфо по въпроса, дано да са от полза
>

>
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #72 -: Ноември 20, 2012, 11:17:44 am »
Благодаря за информацията и подкрепата. Сега гледам по-оптимистично на шансовете ни за кърмене  :D



   La vita è bella
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #73 -: Ноември 20, 2012, 11:53:38 am »
Момичета, аз също ще се радвам да се видим и поговорим за кърменето  :D. Много ми се иска да кърмя, но както подхождам към всяко ново начинание и сега си мисля, че нещо няма да се справя.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #74 -: Ноември 20, 2012, 13:58:25 pm »
врабчо, то не е изпит това  :), макар от многото информация да изглежда като защита на докторска работа. питай ни, кажи какво те притеснява, пък с дружни усилия и подкрепа, туко-виж си изненадала себе си  :D.

а по повод на срещата, аз си идвам на 7ми декември и си заминавам на 16ти, не мога само в събота 15ти, иначе бих могла да се съобразя с времето на повечето желаещи.
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #75 -: Ноември 20, 2012, 14:37:02 pm »
Абе то не е изпит, ама реално или се справяш, или не. А и да си призная ходенето на изпити сега вече ми се вижда доста по-лесно  :lol: Ама изпитите отдавна свършиха  :lol:
Иначе за сега нямам въпроси, просто не знам какво да питам. Чета и се мъча да запомням. Естествено мнения най-различни. Например за хранене по време на кърмене четох, че няма някакво специално. Познати пък са ми казвали, че това не ядат, онова не ядат. Кое е вярното? Ето може да споделите какво е хубаво да се хапва и въобще нужно ли е да се тъпчем по време на кърмене? Имах една позната, която като кърмеше и си спомням падаше голямо тъпкане и на мен това някак ми се е запечатало - като бременна не беше качила качила кой знае колко, но после ела да видиш.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #76 -: Ноември 20, 2012, 14:56:12 pm »
о, врабчо, ще чуеш какво ли не, но кърмата се "прави" от кръвта ти, не от стомашно съдържимото, та в този смисъл няма храна, която да не можеш да ядеш. освен ако бебето не е с алергия към нещо, но това се случва доста рядко при изключително кърмените бебета.
колкото до количествата храна - аз ям колкото ми се яде, в момента въобще не мисля, че ям повече от преди да забременея. около 500 калории на ден губиш в кърмата. затова се казва, че жените, които кърмят отслабват по-бързо, естествено това е в общият случай, ако си като мен на по пакет шоколадови бисквити, например, едва ли, но колкото по-често в денонощието кърмиш (тоест кърмиш на поискване) и за по-дълъг период от време, толкова по-добре от гледна точка не само на бебето, но и на връщането на тегло.
не е добре да спазваш тежки диети, но можеш спокойно да спортуваш, например, ако ти е спешно отслабването.

според мен всички ограничения за кърмещите са "заговор" да ни се направи животът по-труден. включително след раждането много ми се пиеше капучино и с тъжен поглед питах една сестра може ли да пия капучино, защото нали има мляко в него, та тя се усмихна и каза, че мога спокойно и ако не изпивам по един литър прясно мляко на ден, нямам проблем. това от многото четене, как не се приемали млечни продукти заради алергията към белтъка на кравето мляко. та така. може да пиеш кафе, ако не прекаляваш, може да пиеш и вино от време на време по чаша е ок, можеш да хапваш каквото ти душата иска.
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #77 -: Ноември 20, 2012, 15:09:52 pm »
Килограмите не са ми проблем. Само ми беше останало едно такова грешно впечатление, че за да има кърма трябва да се тъпчем яко  :lol: Пък аз не обичам да се тъпча. Като ми се яде нещо, да си хапна, но не насила.
То това с прясното мляко важи и по време на бременността. Една приятелка беше много изумена как може да си позволявам да пия прясно мляко въобще. Пък аз от началото до сега да речем съм пила 4-5 пъти по една чашка и няколко пъти с овесени трици. Не съм изпила тонове  :lol:
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #78 -: Ноември 20, 2012, 15:12:10 pm »
Много се радвам, че има желаещи за среща, хайде предлагайте дати и да се организираме.

Врабчо, аз относно храненето ще ти кажа да си ядеш всичко в умерени количества, може да избягваш газираното и най-вече колата, води се по бебето то винаги си показва, ако си яла нещо и на него не му понася то ще си покаже. Най-важното е да ядеш колкото се може по качествена храна, защото всичките боклуци отиват в кърмата (като Е-тата), аз пия витамини специално за кърмачки с повече калций, много добре ми действат.
Иначе за сега нямам въпроси, просто не знам какво да питам.
Затова най-вече предложих срещата, защото и аз като бях бременна четях, ама то като ти е за първи път и не знаеш точно какво да четеш, не можеш всичко да прочетеш. Сега знам най основните неща които да кажа на една бъдеща мама, а и като се съберем и в разговора се научават различни неща, например при мен е било така, но при друг не точно и т.н.


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
Re: Кърменето! Материали и дискусии - 3
« Отговор #79 -: Декември 01, 2012, 11:11:00 am »
Момичета,помагайте-приятелката ми има момиченце на 20 дни,кърмят се но има някакъв проблем с кърмата.Бебата е постоянно гладна търси на всеки час денонощно,суче по около 40 минути,маха я от гърдата и тя продължава да търси.Вчера бяха на косултация,за 20 дни е наддала 180 грама,което ми се вижда много малко.Какви могат да са причините -рядка(нехранителна)кърма,малко количество?Как може да се подобри качеството-ядки,бирена мая,билки?Да дохранва ли поне вечер,по колко да дава и какво АМ е подходящо за тази възраст?Страхувам се да ни е намалее съвсем кърмата,ако дохранва.Снощи е било особено показателно -слага на едната гърда 40 мин,маха бебето търси ,предлага другата още толкова време,след час и половина,малката плаче и иска пак.Иска да вземе помпа за да види какво количество ще изцеди,но аз мисля че това няма да е показателно,бебето изсуква много по добре.Да теглим преди и след хранене,каква трябва ад е разликата за 20-дневно бебе?
Помагайте,едва я убедих да кърми и не искам да я губим за каузата:)))
Дали да не се обадим на някой консултант?
И все пак ,ако бебето не наддава не е ли по правилно да започне да дохранва?Не съм компетентна да и давам акъли,затова разчитам на вас.
АКО ИМАШ ЛЮБОВ,НЕ СЕ НУЖДАЕШ ОТ НИЩО ДРУГО.АКО ЛИ НЯМАШ,НЕ Е ОТ ОСОБЕНО ЗНАЧЕНИЕ КАКВО ДРУГО ИМАШ.