0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #80 -: Септември 26, 2012, 14:55:57 pm »
абе не знам ... едно време мама казваше "Образованието на нашите деца си е наша работа" и плющеше с камшика яко  :lol:

Сега разбирам какво е имала предвид, ама много уморително бе ... още от ДГ виждам, че трябва да има нон стоп контрол. Иначе рискувам да стане като при племенника ми - 7ми клас в елитно столично у-ще, 6тици от горе до долу, написа следната бележка на баба си "Излизъм, утивам на кино. Ще гледам новиа фюм"
В очакване ....
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #81 -: Септември 26, 2012, 15:02:20 pm »
"Не че не съм съгласна" беше ирония. Как ей тъй ще лепна цитат за разнообразие.

Децата, които не са ходили на градина не са по-назад с материала. Ако ти си гледаше детето вкъщи щеше ли да го зарежеш ей тъй, без дори да му покажеш какво е червено и да му пуснеш песничка?
Не можеш да слагаш всички деца, които ходят на градина в един куп и другите в друг... ОК не е било обвинение, това че детето дърпа другите надолу. Но не децата, които не са ходили на градина дърпат. В случая градината няма нищо общо.

Иначе в предучилищната се учат различни неща навсякъде. Някои показват на децата печатни букви, други пишат ръкописни и смятат до 10.

Но в първи клас учителките предпочитат сами да покажат на децата как се пишат буквите, а не първо да чистят наслоени грешки. Според мен единственото, което детето трябва да научи в предучилищната е да казва думите на срички (и то ако не го прави още на 3 години).
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #82 -: Септември 26, 2012, 15:16:58 pm »
"Излизъм, утивам на кино. Ще гледам новиа фюм"
8O 8O 8O ужас!

Ще ви кажа нещо по повод диалекта.
Маги-ст някъде спомена, че децата, отглеждани от бабите използват повече диалектни думи.
Маги, абсолютно си права. Знаеш ли, кое е по-лошото? - тук ще имам предвид по-скоро акцента, а не диалекта. По-лошото е, че и учителите в ДГ в някои региони говорят с характерния акцент.
Знаете, че тук в североизточна България се говори меко, което е вид акцент, а не диалект. Признавам, :oops: самата аз говоря ужасно меко.
Не стига мекия говор, ами тук имаме и друг вид акцент - често се изговаря Ъ вместо А. Например: косЪ, ръкъ, главъ, водъ, мазъ, стенъ, еднъ и т.н. Аз се дразня, ако случайно чуя Михаела да иска еднЪ чаша вода. Самата аз НЕ говоря така. Но бабите на децата ми говорят на Ъ, едната учителка в градината - също. :(
И друго - тук масово се говори на БЕ. Например, моя позната ни среща и с голяма усмивка на уста казва на Михаела: "Абе ти имаш много хубава рокля, бееееее!"
И мъжът ми, и бабите, и всички наоколо, та дори и аз напоследък неволно взех да използвам това гнусно БЕ. :x
В същото време, ако чуя децата да го използват, казвам: "Без БЕ! Тук няма овце!" :wink:

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #83 -: Септември 26, 2012, 15:19:14 pm »
Децата, които не са ходили на градина не са по-назад с материала. Ако ти си гледаше детето вкъщи щеше ли да го зарежеш ей тъй, без дори да му покажеш какво е червено и да му пуснеш песничка?
Не можеш да слагаш всички деца, които ходят на градина в един куп и другите в друг... ОК не е било обвинение, това че детето дърпа другите надолу. Но не децата, които не са ходили на градина дърпат. В случая градината няма нищо общо.

Тамара, не четеш.

1. никъде не съм написала, че децата, гледани у дома, дърпат надолу другите в първи клас. написах, че който не е получил обема информация, преподаван в предучилищната - той дърпа надолу, поради което призовах майките да си обучават системно децата в къщи.

2. аз може и да не оставя детето си без обучение, дори и да го гледам у дома, а не в ДГ - но дали всички са така? особено децата, оставени на баби и дядовци? на село? нека не се заблуждаваме, че светът е пълен с майки-столичанки-висшистки-амбициозни-отговорни-респектирани от образованието и прочие....

и говорим за системно обучение - не за показване на червената гъбка и пляскане с ръчички. нека интересуващите се да потърсят и погледнат някоя книжка от учебниците на предучилищната група и ще им се просветне за какво става дума. само примерче - днес старателно разгледах тетрадките по "математика" на готовите за училище 6-годишни от групата на сина ми - нито едно не беше успяло да докара вълнообразни линийки (фина моторика, подготовка за ръкопис, нещо да ви говори?), освен 2 момиченца.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #84 -: Септември 26, 2012, 15:20:54 pm »
Божкеееее от всички пишещи тук сигурно аз съм най-безотговорната майка :?
И на нас юни ни дадоха учебника и тетрадката на детето, ами дори не ги погледнах, директно ги класирах в коша.

Писали сме едновременно с джам. деси още няма учебници, изоставаме ли нещо или при вас са подранили? Питам за да си сверя часовника.
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 15:23:33 pm от StefiZ »
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #85 -: Септември 26, 2012, 15:26:12 pm »
Тамара, не съм ходила на ДГ, в първи клас знаех най-много неща в сравнение с останалите. Социалните ми умения обаче бяха не 0, а минус 10.

Какво според нас трябва детето да знае в ДГ и първи клас е едно, а какво според учебния материал е друго. Аз лично не се наемам да разбирам от начална училищна педагогика и затова държа това, което е в учебника да се знае. Толкоз
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 15:28:38 pm от Fussii »
В очакване ....
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #86 -: Септември 26, 2012, 15:31:22 pm »
Стефи, най-вероятно си си спестила един яд  :lol:л Аз много се ядосах като видях нашите
Аз гледам учебните тетрадки в нашата ДГ и по тях си сверявам. Ако има нещо непопълнено, попълваме го. И отделно държа на четенето, писането и разказването. Сега, да не останете с грешно впечатление - всичко е като игра... например докато се водим и взимаме от ДГ играем на следната игра: "Как се пише ... напр. двор. - буква по буква Д В О Р - двор". Веднъж той пита, веднъж аз. Страшно е полезно. Друг път пишем писмо на Бен Тен - той си измисля текста, аз му помагам да го напише. Със смятането също играем. Такива работи
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 15:33:37 pm от Fussii »
В очакване ....
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #87 -: Септември 26, 2012, 15:32:15 pm »
директно ги класирах в коша
Тук дежурното е - ти си с момиче

Баба няма да те накара системно да повтаряш вълнички. Ще те помоли да й вденеш иглата. И ако ще превръщаме това в спор - аз се предавам.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #88 -: Септември 26, 2012, 15:32:22 pm »
вижте сега, темата е неубятна, сигурна съм, че всяка от нас има поне един пример за умно дете, отличник, който е кръгла нула в реалния живот след като е напуснал училището и обратното. така че в никакъв случай не бива да се подценяват знанията, но и социалните умения, това да бъдеш адаптивен, да можеш да оцеляваш и т.н. са изключително важни.

ама много сме сръчни с писането ей :lol:
да, тамара е права тук, моята баба ме научи да плета на 5-6г. бях, е сега като хвана шишовете и Деси проявява интерес, ок, показах й, опитва детето, ами какво да ви кажа, трагедия, тя само дето не си завърза ръцете на възел, а за шишове и прежда да не говорим :lol: :lol:
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 15:35:08 pm от StefiZ »
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #89 -: Септември 26, 2012, 15:36:02 pm »
Това последното написано от Стефи е страшно вярно.Мога да дам прост пример, моя мъж не е ходил на ДГ и до ден днешен му е трудно да е сам и далеч от роднините си.Аз пък такъв проблем нямам, а не съм супер комуникативната и отворена личност, напротив.Но пак си е до дете и човек :)

Синьо кокиче е описала един проблем който и аз виждам тук.Като бяхме по-малки нашите се скъсваха да ни правят забележки, за да ни научат да говорим правилно.А сега наблюдавам връщане към диалекта и нарочно наблягане на определени произношения.А частичката "ма" тук в Плевен присъства прекалено често в говора на хората.Отделно говоренето на "Ъ".

Маги, в събота и неделя бяхме в Русе, много ми беше готино като ги слушах как меко си приказват хората :)

Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #90 -: Септември 26, 2012, 15:37:51 pm »
Божкеееее от всички пишещи тук сигурно аз съм най-безотговорната майка :?
И на нас юни ни дадоха учебника и тетрадката на детето, ами дори не ги погледнах, директно ги класирах в коша.


Добре че сподели, та да не се червя, че и нашите отидоха там.
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #91 -: Септември 26, 2012, 15:39:08 pm »
Не ща да споря напразно, но това с бабите просто не е вярно за всички баби.
Цитат
Баба няма да те накара системно да повтаряш вълнички. Ще те помоли да й вденеш иглата.
Моя дядо ме научи да чета, а смятането до 20 също съм научила от баба ми и дядо ми - като играехме "Табланет" до припадък. Затова като тръгвах в първи клас мама ме изпрати с "И да знаеш 5 плюс 7 е 12, а не вале"  :lol: :lol: Бабите и дядото на сина ми също се занимават с него абсолютно по своя инициатива.

Моята концепция е следната - образованието в училище, в къщи контрол и помощ - това е.
В очакване ....
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #92 -: Септември 26, 2012, 15:47:41 pm »
Маги, в събота и неделя бяхме в Русе, много ми беше готино като ги слушах как меко си приказват хората :)

и що не съ обади ма? :lol: :lol: :lol:

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #93 -: Септември 26, 2012, 15:54:18 pm »
Ще ви кажа нещо по повод диалекта.
Маги-ст някъде спомена, че децата, отглеждани от бабите използват повече диалектни думи.
Маги, абсолютно си права. Знаеш ли, кое е по-лошото? - тук ще имам предвид по-скоро акцента, а не диалекта. По-лошото е, че и учителите в ДГ в някои региони говорят с характерния акцент.
Знаете, че тук в североизточна България се говори меко, което е вид акцент, а не диалект. Признавам, :oops: самата аз говоря ужасно меко.
Не стига мекия говор, ами тук имаме и друг вид акцент - често се изговаря Ъ вместо А. Например: косЪ, ръкъ, главъ, водъ, мазъ, стенъ, еднъ и т.н. Аз се дразня, ако
Хахаха, и Дари след почти едномесечен престой в Търново искаше да пие ВодЪ, ядеше ЧорбЪ и т.н.. :lol: Като й направих един, два пъти забележка сама взе да се поправя, така че не е толкова трагично, според мен...
Сега разбирам какво е имала предвид, ама много уморително бе ... още от ДГ виждам, че трябва да има нон стоп контрол. Иначе рискувам да стане като при племенника ми - 7ми клас в елитно столично у-ще, 6тици от горе до долу, написа следната бележка на баба си "Излизъм, утивам на кино. Ще гледам новиа фюм"
[/quote]
Фуси, моля те кажи, че се шегуваш 8O
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #94 -: Септември 26, 2012, 15:55:00 pm »
Божкеееее от всички пишещи тук сигурно аз съм най-безотговорната майка :?
И на нас юни ни дадоха учебника и тетрадката на детето, ами дори не ги погледнах, директно ги класирах в коша.

повече няма да играя с теб!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #95 -: Септември 26, 2012, 15:56:40 pm »
Маги, в събота и неделя бяхме в Русе, много ми беше готино като ги слушах как меко си приказват хората :)

и що не съ обади ма? :lol: :lol: :lol:

Щот си бяхме обещали една събота и неделя само за нас двамата.Много отдавна не сме имали.Макар че ако питаш Мерал, по-добре да бях звъннала на приятел, разходих го из целия град и всички магазини.Най-доволен беше като отидохме до Дунав.Другия път и без това не можахме да отидем до Ивановските манастири, не видяхме знака(нямаше такъв, сигурна съм) и пропуснахме отбивката.

*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #96 -: Септември 26, 2012, 16:28:27 pm »
Не ща да споря напразно, но това с бабите просто не е вярно за всички баби.
Цитат
Баба няма да те накара системно да повтаряш вълнички. Ще те помоли да й вденеш иглата.
Моя дядо ме научи да чета, а смятането до 20 също съм научила от баба ми и дядо ми - като играехме "Табланет" до припадък. Затова като тръгвах в първи клас мама ме изпрати с "И да знаеш 5 плюс 7 е 12, а не вале"  :lol: :lol: Бабите и дядото на сина ми също се занимават с него абсолютно по своя инициатива.

Моята концепция е следната - образованието в училище, в къщи контрол и помощ - това е.
Все едно чета за моя дядо, играехме на табланет до припадък и така се научих да смятам, но ако паднеше се сърдеше като дете милия.
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #97 -: Септември 26, 2012, 16:31:05 pm »
Божкеееее от всички пишещи тук сигурно аз съм най-безотговорната майка :?
И на нас юни ни дадоха учебника и тетрадката на детето, ами дори не ги погледнах, директно ги класирах в коша.

повече няма да играя с теб!

знаех си аз, че ще стане така, посипвам си главата с пепел, повече няма да правя така, обещавам :lol: :P
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #98 -: Септември 26, 2012, 16:51:09 pm »
Нинче, уви хич не се шегувам ... пак казвам, шестици от горе до долу...
В очакване ....
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #99 -: Септември 26, 2012, 17:31:09 pm »
Аз пък да ви кажа, че има огромна разлика от една детска градина до друга. Имам база за сравнение и го казвам от опит. На 90 % съм убедена, че в градината, в която ходеше Мия до края на август, нищо не учеха, с нищо не ги занимаваха. Разглеждала съм веднъж тетрадките, прилежно подредени на рафта и непокътнати. В сегашната е съвсем различно. Личи си, че ще се учи много. Това, което видях и чух до този момент, ми дава основание да смятам, че нивото е много високо. Е, мислите ли, че децата от предишната и от тази градина, ще са на едно ниво в първи клас, макар че ще са минали предучилищната подготовка уж?! Много се съмнявам. От друга страна, казвате, без нас няма да стане. Напълно съм съгласна, обаче моето дете не приема нищо от нас като обучение, но от чужди хора приема. Така, че  в нашия случай е изключително важно какво ще успее да научи от учителите си. А за заниманията вкъщи вероятно ще трябва да мисля вариант с наемане на някой да й помага.
А що се касе до оценките, мисля, че отдавна цялото ни образование е обезценено и те реално не показват истинското ниво. Само си помислете за всякакви Златки и подобни с диплома за висше образование....
<br />[link=http: