0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #60 -: Септември 26, 2012, 11:56:39 am »
Да не би да тръгват от 6год.в първи клас и затова сега да са предучилищна?
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #61 -: Септември 26, 2012, 12:02:17 pm »
Ми не - догодина живи и здрави ще е 4 група и пак предучилищна ще се води. То единственото, което ме притеснява е дали ще мога примерно във "боледуващия сезон" да си я оставя за месец в къщи да не ми носи вируси на другото.
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #62 -: Септември 26, 2012, 12:29:54 pm »
А дали все още съществува този вариант да си запишеш детето от 6 години в 1-ви клас? Питам, защото Дари е април месец, т.е. септември ще бъде на 6 и половина. За мен лично нямаше такъв вариант, въпреки че много се надявах на обратното...но правех 7 години октомври, та дадоха си ме почти на 7 навършени, друг е въпросът, че аз исках да тръгна с приятелчетата си на 6  /т.е. аз тогава на 5/, вместо да оставам още година в омразната ДГ :x Мен лично това с "подарената" уж още година детство не ми харесва. Разбира се ще се съобразя с желанията и потребностите на детето като му дойде времето.
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #63 -: Септември 26, 2012, 12:38:19 pm »
Жеки, в Люксембург е от 4-годишна възраст задължителното обучение, в Германия е само училището. В държава, където официално 40 % са чужденци, а колко от тези с местен паспорт си говорят на техния език вкъщи, това е друг въпрос, на мен ми се вижда крайно необходима мярка. Нямат проблеми с интеграцията заради езика. Във втория случай чужденците са официално 20 %, пак с по-горното условие заради което въведоха и тест за език като изискване за получаване на гражданство, и е ясно, че системата не работи, за съжаление. Една трета от населението, живеещо в столицата, е с емигрантски произход (или поне един от родителите). На мен ми се вижда не необходимо, а повече от нужно да се въведе една година, в която децата да учат езика на страната, където живеят и някой ден ще трябва да се реализират.
За България какво да кажа - за мен е добре измислено. Дори и този шанс да не се използва напълно, важно е да го има.
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 12:53:53 pm от blue_sky »

*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #64 -: Септември 26, 2012, 12:52:34 pm »
Моя мъж е от турски произход, записан в предучилищна преди бая години почти не е говорел български език.За него това е било точно научаване на език и социализация.И според мен е задължително децата да минат една предучилищна точно заради това.
Да, но децата които знаят български не научават турски, руски или английски. Дори не се научават да казват "Р".
И тук въпросът не е дали изобщо на някого ще му е полезно, а дали чичко министър ще прецени по-добре от мама и тати кое е по-добре за детето. Твоят мъж никой не го е задължавал да ходи на предучилищна, а мама е преценила, че за детето е по-добре.
Та в този смисъл думичката задължително не непременно означава полезно за всички.
Да не би да тръгват от 6год.в първи клас и затова сега да са предучилищна?
От тази година предучилищната е задължителна и е две година. До миналата беше една и беше желателно детето да ходи, но не и задължително.
Ми не - догодина живи и здрави ще е 4 група и пак предучилищна ще се води. То единственото, което ме притеснява е дали ще мога примерно във "боледуващия сезон" да си я оставя за месец в къщи да не ми носи вируси на другото.
Да, може. Или поне до миналата година можеше. Не трябваха бележки за отсъствията.
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 12:57:21 pm от Tamara »
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #65 -: Септември 26, 2012, 13:17:03 pm »
аз пак да си питам за английския  :lol: кога ги записахте? градински английски има ли смисъл?
Моника ходи на английски в градината 2 и 3 група. Не съм доволна. Три песнички и 5 изречения наизустени. Естествено в превод не се знае какво пеят.
Купих две книжки на английски. Едната е Речник с мойте 1000 думи на английски. Другата е приказка за деца. Ми за едното му лято знае 10 пъти повече. Вечер се опитваме да говорим на английски. Опит за преразказ на приказката и редовно ме изпитва дали знам всички думи в речника и. Сега ще видим в езиковия център как ще е. Ако пак ми спряга 3 месеца 5 цвята и две песнички, не са познали! Дет се вика, ще си говорим с нея в къщи и ще го научи повече, без такса на месец.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #66 -: Септември 26, 2012, 13:20:10 pm »
Tamara, ако се накарат задължително да ходят децата от чужд етнос, но с български паспорт и на двамата родители веднага говорим за дискриминация.

Да свекърва ми е била съвестна, а и едно време всичко беше различно.Сега за мен е наложително да се ходи поне една година задължително на предучилищна преди основното.Това си е мое мнение не задължавам никой, но съм се нагледала на гледани от баби деца, дори българчета, който говорят на странен български, а да не обяснявам какви диалекти чувам всекидневно и от деца и от възрастни.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #67 -: Септември 26, 2012, 13:21:14 pm »
Мен лично това с "подарената" уж още година детство не ми харесва.

защо? защото на теб ти е било навремето омразно в детската градина?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #68 -: Септември 26, 2012, 13:23:35 pm »
има и още една причина за задължителната предучилищна подготовка - в нея е изнесена част от учебния материал, знания и умения, които преди това се даваха в първи клас.

сега в първи клас на училището се иска децата да имат едно базово ниво на умения и който го няма - става автоматично лузър. освен това - пречи на останалите и ги дърпа надолу.

тези, които смятате да гнездите до първи клас, имайте предвид това и вземете мерки да преподадете на децата си нужния обем учебен материал сами - като се запознаете с учебните програми за предучилищната подготовка.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #69 -: Септември 26, 2012, 13:49:09 pm »
добре, а какво се изучава в 1 клас, щом детето трябва да знае предварително букви и срички и да смята до 20? Поне аз така разбирам разгворите ви за предучилищна?
[/url][/url]
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #70 -: Септември 26, 2012, 13:59:57 pm »
Мен лично това с "подарената" уж още година детство не ми харесва.

защо? защото на теб ти е било навремето омразно в детската градина?
Изобщо не изхождам от себе си в случая, просто според мен едно дете на 6 и половина си е напълно готово за първи клас, дори мисля, че в повечето европейски държави тръгват на 6 на училище, или греша? Както и казах, ще се водя по детето...
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #71 -: Септември 26, 2012, 14:11:33 pm »
сега в първи клас на училището се иска децата да имат едно базово ниво на умения и който го няма - става автоматично лузър. освен това - пречи на останалите и ги дърпа надолу.
тези, които смятате да гнездите до първи клас
Цитатът е съвсем случаен, не че не съм съгласна, в никой случай.
Ама тези, които смятате да ми дърпате детето надолу в първи клас, само защото сте ги бишнали там на някакви лелки в някакви заведения да го възпитават...
имайте предвид това и вземете мерки да преподадете на децата си нужния обем учебен материал сами - като се запознаете с учебните програми за предучилищната подготовка.

Всичко това е шега разбира се. И пак да си кажа:
Та по-добре от начало да ни е ясно, че А) никой няма да ни гледа детето като нас и няма какво да очакваме подобно нещо и Б)Обучението без наше участие няма да стане и то уви още от първа група на ДГ.
Каквото сама си го научиш, това е. Нито в детската, нито в училище някой ще се справи по-добре.
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 14:13:15 pm от Tamara »
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #72 -: Септември 26, 2012, 14:12:34 pm »
добре, а какво се изучава в 1 клас, щом детето трябва да знае предварително букви и срички и да смята до 20? Поне аз така разбирам разгворите ви за предучилищна?
Когато аз работех вкъщи с Мишо преди първи клас,се учуше да брои картинки,да нагажда логически някакви фигури и да разпознава цветовете-поне такива спомени имам.Когато тръгна в първи клас вече се учеше на ченгелчетата,за да почне да изписва букви и да пише числата.Това е.

Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #73 -: Септември 26, 2012, 14:27:33 pm »
В Германия има задължителен курс по немски за всички чужденчета, 1 година преди да тръгнат на училище, т. е. на 5.
Курса се провежда в училището в което ще ходи детето, 1 път в седмицата.
По тази причина и моята дъщеря тръгва от 05.10, с което разбира се допълнително ще ми усложни живота.
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 14:31:34 pm от albenanedelcheva »

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #74 -: Септември 26, 2012, 14:28:52 pm »
сте ги бишнали там на някакви лелки в някакви заведения да го възпитават...

какво да ти кажа, на мен колкото и да ми е високо самочувствието, не се имам за по-компетентна от учител със специално педагогическо образование за работа с малки деца и огромен опит... и не ги наричам "лелки". внимавай да не се изпускаш пред децата с тия изрази, защото разрушиш ли имиджа на учителя пред детето си, ще береш горчиви плодове и ще се правиш на домашен учител дълго време.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #75 -: Септември 26, 2012, 14:37:26 pm »
за мен е видно, че голяма част от неразбирането и погрешните схващания идват от липсата на уеднаквена терминология. като програмист по професия и образование, първата ми мисъл е да дефинирам понятията и променливите... :)

казвате, че по света тръгвали на училище на 5 или на 6. пък у нас тръгвали на 7 и ние, значи, закъсняваме.

но не си даваме сметка, че това, което в САЩ, Канада и Европа наричат "училище" не е равно на нашето "училище" (първи клас), а по-скоро е равно на нашата "предучилищна подготовка" - и като обстановка, и като обем на натоварването, и като обхват на изучавания материал. последния пресен пример в това отношение даде ultra с програмата и книжките на нейното 6-годишно дете в "първи клас на училище" в Белгия - ами то ще учи същото, което и моето 6-годишно "в предучилищна група на детската градина".

още повече - у нас, "училище" значи класна стая с чинове, на които се седи цял ден с кратки почивки. няма шарения, няма игри, няма играчки, няма дюшечета. всички знаете какво е училище. това е съвсем различен свят.

така че, аз не съм съгласна, че едно дете на 6 като правило е готово за "училище" в българските разбирания за това. някои отделни може да са готови, но повечето не са. не се бъркайте с европейското "училище".

освен това - за къде бързаме? дори и да е готово на 6 години - защо на училище? за да завърши една година по-рано и да се влее една година по-рано в месомелачката на живота?

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #76 -: Септември 26, 2012, 14:41:58 pm »
сега в първи клас на училището се иска децата да имат едно базово ниво на умения и който го няма - става автоматично лузър. освен това - пречи на останалите и ги дърпа надолу.

тези, които смятате да гнездите до първи клас, имайте предвид това и вземете мерки да преподадете на децата си нужния обем учебен материал сами - като се запознаете с учебните програми за предучилищната подготовка.
Според мен всички обвинения тук са безпочвени. Нещо в стил "гроздето е кисело".
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #77 -: Септември 26, 2012, 14:45:57 pm »
Имиджа на учителя не трябва да се руши в никакъв случай. Напротив, детето трябва да има респект задължително. Обаче ... просто не вярвам ученето да мине без наше участие. В началото с учене в къщи, после надявам се само контрол. Два примера - миналата година, в ДГ на Никола учат по системата "Ръка за ръка" на просвета. В рамките на цялата година, поне 3 пъти съм питала учителките - как е Никола, справя ли се, има ли проблеми я с математика, я с логика, я с упражненията, които правят. "Неееер всичко си е наред, много е умен, всичко си прави, няма нужда да се обяснява". И аз естествено - пълен  пас, доверявам се напълно (щото ми е по-лесно  :wink:). Накрая на годината ни връщат учебните тетрадки. Половината страници - празни, другата половина пълни с грешки, непоправени разбира се. Е от тук нататък дали ще имам доверие ... какво правят докато ужким учат - изобщо не ми е ясно. Ясно ми е само, че нещата, които трябва да се усвоят, не са усвоени. Познайте през лятото какво сме правили. После - родителите не трябвало да си прехвърлят болните амбиции на децата, да не се учело допълнително в къщи, да не се "натискали" излишно децата и да си карали спокойно детството ... толкова съм ги слушала тия...
Втори пример - любимата ми Британика - първия срок - супер! Проверявам нивото в къщи - всичко се знае, думите, изреченията - абе ток и жица. Втория срок, напусна учителката - ела да видиш - шапка на тояга - научиха думата present. Айде пак в къщи - "допълнително" учене  просто за да се научи, това, което би трябвало да се знае от курса.

Тамара, аз обвинения изобщо не видях, напротив
Цитат
ези, които смятате да гнездите до първи клас, имайте предвид това и вземете мерки да преподадете на децата си нужния обем учебен материал сами - като се запознаете с учебните програми за предучилищната подготовка.

абсолютно съм съгласна
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 14:47:59 pm от Fussii »
В очакване ....
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #78 -: Септември 26, 2012, 14:46:14 pm »
Албена, да не би да е само за Бавария? Аз не съм чувала за такова нещо, но се радвам, че го има.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #79 -: Септември 26, 2012, 14:51:55 pm »
сега в първи клас на училището се иска децата да имат едно базово ниво на умения и който го няма - става автоматично лузър. освен това - пречи на останалите и ги дърпа надолу.

тези, които смятате да гнездите до първи клас, имайте предвид това и вземете мерки да преподадете на децата си нужния обем учебен материал сами - като се запознаете с учебните програми за предучилищната подготовка.
Според мен всички обвинения тук са безпочвени. Нещо в стил "гроздето е кисело".

според мен, в цитата няма нито едно обвинение. а пък сравнението с киселото грозде е съвсем неудачно - то се използва, за да характеризираш завист. каква завист и към какво намираш в думите ми, интересно?

виж, ти си майка на ученик и малко дете. най-добре от нас би трябвало да си наясно с материала, който се учи в предучилищната степен и в началните класове. съответно, най-добре би трябвало да разбираш нуждата от предучилищна подготовка. защото доста хора си мислят, че в ДГ най-много да учат песнички, стихчета и да познават цветовете. а това изобщо не е така.

не разбирам как в един постинг казваш "не, че не съм съгласна" за моите думи, а десет минути по-късно, те стават "безпочвени обвинения"?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!