0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #100 -: Септември 26, 2012, 18:39:58 pm »
Аз се научих да чета на 5 години, след като майка ми опита, не успя, наби ме и аз сама седнах да се занимавам. Опитах да уча Алекс на разни неща, той обаче не поддаде. Директно ме отсвири и аз реших, че има време, не случайно ходи на детска градина, на българско и на немско училище, там ще го научат. Професионално се провалих, като майка още не знам :D Сега гледам какво правят и в едното и в другото училище - в българското в предучилищната правиха упражнения за фината моторика, учиха ги на буквите, имаха учебни тетрадки, вътре всякакви упражнения, за да се научат да четат и пишат. Трудно му е, не прави хубави ченгелчета и вълнички, ама и майка му вече не пише красиво, нищо, че е учила краснопис. Досадно му е, неприятно му е. Аз не мога да го науча, каза виж кво, ти не си ми учителка, ти си ми майка. Сега в немското училище прави всичко, което правят и в нашето и не се оплаква ама хич :lol: И там рисуват вълнички, правят паяжини /дорисуват самата паяжина/, свързват цифри с броя предмети и така учат и цифрите. Миналата седмица учиха 1, днес са почнали да учат 2. За буквите не съм наясно какво и кога, но като отиваха на предварителните изпити трябваше да знаят да си пишат името. В момента часовете са им нещо като писане, смятане, труд и творчество и според религията - религия или етика. Ортодоксалните и мюсюлманите учат етика, останалите са разделени на часове по католицизъм и евангелизъм.
Иначе Блу, до колкото разбрах от приятели - не е само за Бавария. Има изискване в последната година от градината децата, които са от смесен брак или от семейство на чужденци, задължително ходят на уроци по немски в училището, в което ще ходят после.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #101 -: Септември 26, 2012, 19:35:32 pm »
Днес водих Никол на ендокринолог.

Страховете ми се бяха малко притъпили последните месеци на бездействие но ми ги върнаха с всичка сила за съжаление:(.

Доцент Йотова е убедена, че увеличената гърдичка е причинена от същото като образуванията по ръцете. Според нея, Никол има нарушение в растежа, което обаче няма как да се контролира. И ако се окаже права, единственото, което можем да правим е да наблюдаваме детето периодично, да я изследват и да се молим тази "допълнителна/в повече" тъкан да не засяга жизненоважни органи. Категоричното и мнение е да водя Никол в чужбина, като потвърди, че клиника Шарите в Берлин е един от много добрите ни избори.
Каза много други неща, които обаче в момента немога да напиша защото не си спомням думите с които ги назова и описа. А бяха на много достъпен и прост език.
Другия месец  ще ни приемат в болница за 2-3 дни за да направят ехография на яйчниците на Никол (там най често се проявявали признаците на този синдром), скенер или рентген на ръцете отново, за да сравнят има ли промяна по костите отпреди година и половина (тогава и беше първата снимка) и ще и вземат кръв за хормонални изследвания.

И още неща има ама не ми се пише сега. Опитвам да си повтарям, че не е задължително да е права, обаче отдавна имам едно вътрешно усещане, че нещата с диагнозата на Ники няма да са никак приятни и лесни за приемане от моя страна:(

Извинете за мрачния пост ама за да не ревна пред тримата трябва да кажа поне част от чутото, докато се сетя за другата част.

От цялата работа поне Светлозар ще е доволен, ще спра временно"да се пазаря" покрай договорките около развода ни.

Мише, какво викаше, не се оплаквам ли?:) Напоследък се чувствам неловко, че все това правя май:)

Само да сме здрави всички и всичко ще се нареди. Така би трябвало да е:)
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #102 -: Септември 26, 2012, 19:48:04 pm »
Лисе, нищо няма да кажа за Светльо, че ще трябва да ме баннеш :x Но знаеш - каквото трябва и мога, ще помогна и тук. Пък Крайно време ти е и да се пооплачеш, не си все пак желязо :bighug:
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #103 -: Септември 26, 2012, 19:51:43 pm »
Лисе,не знам какво да ти кажа само силно те  :bighug:

*

    ema2

  • ****
  • 888
  • You kill the beauty of today
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #104 -: Септември 26, 2012, 20:00:01 pm »
Здравейте и от мен!
Трябва да се включа и аз в тази неОбятна тема!
Вече 3 седмици сме първи клас. Както споменах, записах ги във френско/английска смесена система - половин ден английски, половин ден френски, който ще бъде само разговорен.
Дадоха ми лист с целите по математика за първия срок- събиране и изваждане до 20,наблягат на работата у дома - трябва да им измислям игри, с които да упражняваме заученото за деня.
По четене - всяка седмица имат по 5 думи за учене т.нар side words.Тук няма срички и писане на вълнички.Всъшност още не сме стигнали до писането.Пишат по начин, по който се научиха да пишат в предучилишната. Трябва да снимам и да ви покажа как изглежда писането им.  :D
Също в петък им дават поема за учене, да я научат как се чете. Тоест ние я учим наизуст :)и те показват с пръстче думите.
При нас предучилищната не е задължителна, но родителите си пращат децата,защото ДГ са много скъпи. И преди съм казвала, че предучилищната система тук е много хубава.Децата ходеха с огромно желание.

За сега и френският им харесва много - научиха да броят до десет, цветовете, и обичайните поздрави.
И все пак всичко си е до дете. Например Боби е много любознателен - сам си отваря аджендата и си работи по нещата.Събира до 20.Никога не се налага да му казвам какво да прави.Сам идва да иска да се занимавам с него. Докато другото "бебе" го раздава по артистична  и свободолюбива натура :)Учи само това, което трябва.Интересува се само от определени теми, по другите ми коства усилия да го накарам да се концентрира.Но дам ли му компютър и Ай фон, е пръв.
Като заключение - въпреки че съм на 100% за домашно гледане, смятам че на 4-5 години децата имат нужда от това да ходят на някакъв вид извън домашно обучение.

Лисе, съжалявам за това, което се случва с Никол, а и  че се развеждаш не знаех. Бъди силна поне пред децата
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 20:02:09 pm от ema2 »
We are all a part of everything
The future, present and the past
Fly on proud bird
You're free at last
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #105 -: Септември 26, 2012, 20:35:49 pm »
Лисано, не знам какво да кажа :? Много мъчно ми стана за Никол, а на теб дори не мога да си представя какво ти е...
Дано все пак нещата не са толкова черни, най-искрено ти го пожелавам.
Ти си много силна жена - показвала си го неведнъж и много момичета тук ти се възхищаваме на силата, знаеш го. Ще се справиш и с това, сигурна съм.
Само кураж, майчице!
Ако има нещо, с което да помогнем, само кажи...
пп. И аз не знаех за развода, много съжалявам да го чуя :?
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 20:37:29 pm от Counterfeit »


Митко остана на 1г. 7м. и 21 дни :(
14.04.2009 - 5.12.2010
Почивай в мир, мое мило изстрадало детенце!Винаги ще те помним и обичаме!
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #106 -: Септември 26, 2012, 21:14:22 pm »
Лисе, смелост и дано се наредят нещата.
  :bighug:
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #107 -: Септември 26, 2012, 21:23:46 pm »
лис, какво да ти кажа, това със силните майки и жени, честно, ми писна, бъди слаба, нареви се, оплачи си детето, както се казва, няма нужда да бъдеш силна :(
НО, не си крий главата в пясъка, направи всичко по силите си, заведи я в берлин, направи всички изследвания които трябва, няма друг начин.

Хормонални изследвания пуснахте ли й?
Най-често при съмнения за нарушени функции на растежа се снима китката и се правят някакви сравнения на костите точно на китката, направи и това.
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #108 -: Септември 26, 2012, 21:31:56 pm »
лис, какво да ти кажа, това със силните майки и жени, честно, ми писна, бъди слаба, нареви се, оплачи си детето, както се казва, няма нужда да бъдеш силна :(

osi_9
и зарежи вирнат нос, гордост и "Сама ще се оправя"! Постъпи максимално пресметливо и прагматично ... да не казвам други работи
В очакване ....
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #109 -: Септември 26, 2012, 22:21:15 pm »
Лиска, много ми е мъчно за теб и детето :( Дано всичко е наред!  Можем ли да помогнем с нещо?

А тоя твоя мъж да се взима в ръце и да застане до теб. Тези деца са и негови и си има отговорности.

Горе главата :)


Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #110 -: Септември 26, 2012, 23:16:11 pm »
Лис, оплачи се бе човек, нареви се, навикай се, натръшкай се, не си от желязо. Права е Стефи, ние забравихме, че сме жени и в последно време трябва вечно да бъдем силни за някой друг, а за нас да се набеснеем, наплачем, да изкараме всичко от нас...време не остава.

Надявам се мъжа ти (още не е бивш нали?) да се вземе в ръце и да помогне.
[/url][/url]
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #111 -: Септември 26, 2012, 23:21:06 pm »
Лис, какъв лекар трябва да търсим в Шарите? Нали им беше писала. Нямаш ли отговор? Пиши ми и ще им звъня малко да ги поразмърдам.  :bighug:

Ганка
, честно казано, нямах представа за това, което ми разказвате с Албена. На нас така или иначе ни е рано. Засега сме във френско-немска градина. И нали всяка провинция сама си определя образователната политика, та затова реших, че е само за Бавария. По мое мнение беше крайно време да се направи нещо подобно, въпреки че и някои деца от немско-немски семейства биха имали нужда от социализация и обогатяване на речника и съм убедена, че моето полугерманче е много по-напред от тях.
« Последна редакция: Септември 26, 2012, 23:24:34 pm от blue_sky »

*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #112 -: Септември 26, 2012, 23:22:26 pm »
Лисе :bighug:за теб и малката Никол!
Нареви се,крещи,викай да ти олекне малко на душата,стига си била силна.Колкото и да се мъчим да сме силни не става.....идва момент в който човек просто не издържа!
И аз не знаех за развода,дано пък нещата се наредят и да се преоткриете със Свтльо.Най-малко заради децата!Те имат нужда и от двама ви!
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #113 -: Септември 26, 2012, 23:42:55 pm »
лис, какво да ти кажа, това със силните майки и жени, честно, ми писна, бъди слаба, нареви се, оплачи си детето, както се казва, няма нужда да бъдеш силна :(
НО, не си крий главата в пясъка, направи всичко по силите си, заведи я в берлин, направи всички изследвания които трябва, няма друг начин.

Точно така! Действай! Всеки ще те подкрепи с каквото трябва  :hug2:.
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #114 -: Септември 27, 2012, 00:13:19 am »

колкото до задължителната предучилищна, хайде пак да поясним малко:

1. "предучилищна" де факто означава последната група на ДГ (предвижда се и предпоследната, 3-та група да стане задължителна, но дори това още не е законов факт поради липсата на места). "предучилищна" не означава непременно някаква формация към училищата - това е за тези, за които няма места в ДГ.

2. а "задължителността" - така или иначе, повечето родители и без това дават мило и драго децата им да ходят на ДГ.

така че, какъв точно е зорът, не разбирам. някои родители си имат фиксации на разни теми - ок, но огромното болшинство от хората така или иначе ползват тия услуги.

blue_sky е дала точната причина, поради която се въвежда елементът на задължителност - заради турчетата и циганетата, за да научат български и, в случая с циганетата, да получат елементарни хигиенни и културни навици. ама то изпусната работа, ако питат мен. те на училище не могат да ги накарат да идат, ако ще да е 200% задължително, та на детска градина ли...


jam, ами ОК, хайде пак да поясним за предучилищната. :lol:

Дали предучилищната ще е "последна група" в ДГ, или "подранило училище" - няма никакво значение поне за мен. Приемам /няма да пояснявам защо, за да не отегчавам излишно/, че училище, 1-и клас - и да не иска детето и да му е трудна адаптацията и каквото и да е...там се ходи и толкова.

Дотогава - изключително право на родителите е да решават как ще си гледат детето. Т.е., ако аз преценя по безброй критерии, че не желая детето ми да посещава подобни "детски учреждения", а искам да си го гледам лично аз у дома, или да ползвам "алтернативна помощ" в отглеждането му - различна от ДГ - това си е мое право, което бих отстоявала при нужда . И под "нужда" - имам предвид негативна реакция на моето си дете към ходенето някъде и то трайна реакция, не тридневен каприз, или "културен шок". Все пак - наясно съм, че децата не са възрастни хора и реакциите им са ориентир за родителите, не закон. ;) И бидейки наясно със собствените си "фобии" от ДГ - шансът да го натисна все пак да ходи, ако наистина не му понася, вместо "да му повярвам навреме", че просто не му е ОК там е много по-голям. Адски внимавам да не реплицирам свои емоции върху Дани.

И в цялата тази тема - има един много важен за мен фактор - възрастта на детето. На 3, на 5, на 6, на 7 - разликите са драстични. От 5г. нагоре /в добрия случай/ - мога да обяснявам рационално, преди това - основно принуждавам и дребното - няма ясно понятие защо го правя. Не желая да изпадам в такива ситуации, ако е възможно.

Всички сме наясно защо аджеба става все по-рано и по-задължително някакво си там предучилищно обучение. С цялото ми уважение към грамотната и градивна част на някои малцинства в БГ... Моето дете може и да има нужда от много неща в бъдеще, но не и от "задължително, институционално ограмотяване, учене на родния си език и хигиенни навици" в държавно звено. Та по тази причина - Ич не ми пука, дали и защо това е задължително, ако на мен не ми допада лично, ако не му допада и на Дани - просто отпада.

Това, че повечето родители - дават мило и драго да се възползват от тези услуги го разбирам. Наясно съм и защо дават мило и драго. Но ако попадам в малкият процент "други" родители - това не значи, че имам по-малко право на лична преценка и решения за собственото си дете все пак. Думата "задължително" ме изнервя, признавам. Ако я нямаше - ОК съм напълно и изцяло.

Амин! :lol:


Лиско, таман да публикувам горното и...прочитам поста ти. За Никол - мисля, че просто трябва да продължиш да търсиш решения, специалисти, каквото се налага и нещата ще бъдат ако не решени - поне овладяни. Няма да ти е лесно и сега не ти е, но точно ти - няма да се спреш, така че е абсолютно излишно да ти давам подобни "съвети". Не виждам с какво и как бих могла да ти помогна аз лично, но ако ти намериш такова нещо - разчитай на мен, ще го направя с удоволствие. И за развода ти не знаех, нямам време за компа много и съм пропуснала явно... Няма да ти казвам, че съжалявам за това решение, защото щом си го взела - със сигурност имаш достатъчно и сериозни мотиви т.е. решението е добро. И да, стига с това за "силната жена"! Нареви се, разбесней се, всичко което би те разтоварило - ти знаеш какво действа при теб лично, но не трупай "тих стрес" - до нищо добро не води. Изживей си емоциите както ти идва, пък 2-3 месеца след като всичко се уточни - става слънчево и то повече отпреди. Обещавам!  :wink:

Прегръщам ви всички и ви желая само най-доброто занапред!
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #115 -: Септември 27, 2012, 02:16:08 am »
Лисе, :bighug:!
Никол ще бъде добре- обещавам!

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #116 -: Септември 27, 2012, 05:40:36 am »
Лисано, не мога да спра да мисля за теб, за вас, за Ники...
Цяла нощ е пред очите ми е написаното от теб!

Момичетата са прави не задържай емоции, аз друго имам предвид
като те определям като силна жена, но мнението ми в случая никак не е важно!
Искам само да знаеш, че ще ти помогна с каквото намериш за необходимо, винаги!

А другото ти решение, то е лично и каквото и да решиш аз ще те подкрепя!

Задвижи консултацията на Ники в Германия, ако имаш нужда от средства,
ще съберем, моля те, само кажи.....обичам те, как само ми се иска да отнема поне част от болката ти....как ?
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #117 -: Септември 27, 2012, 08:11:20 am »
Лисе,
аз в такива случаи нямам думи, с които да изразя съчувствието си към теб.
затова само те прегръщам  силно!

Вярвай в положителния развой на нещата.
Ако ще са ти нужни средства, да събираме! :)

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #118 -: Септември 27, 2012, 08:24:56 am »
Ох, Лиско  :bighug:
Защо на добрите хора все трябва да им е трудно...
Ти си силна, държиш се, но все пак и силните имат нужда да си поплачат... Аз дето съм страничен човек като се сетя от снощи насам за вас и си поревавам, а твоето майчино сърце сигурно е свито кълбо в момента...
Моля се нещата с Ники да се развият към по-добро, моля се в Германия да намерят начин да ви помогнат.
Ти си знаеш, но пак да ти кажа, ако имаш нужда от нещо - насреща съм, дори и само рамо, на което да си поплачеш да ти потрябва...
Обичам ви всички!
*
Re: Топла есенна седмица 24.09 - 30.09.2012
« Отговор #119 -: Септември 27, 2012, 09:32:12 am »
Съжалявам, Лис:( Организирай бързо консултацията в Германия. Стискам палци!

Благодаря за коментарите за английския. Днес ще разпитам по-подробно и ще пиша какво съм решила.