0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #120 -: Февруари 10, 2012, 14:47:16 pm »
Съгласна съм, че в превода  се губи много, сещам се че едно момиченце от книгата наричаше ръкавиците пальчатки вместо перчатки-мисля, че така беше и е трудно да обясниш на човек, който не говори руски за какво иде реч. Обаче с обясненията под линия пак става да разбере смешката-в случая на български би звучало сигурно така:ръкавици-пръставици
« Последна редакция: Февруари 10, 2012, 14:51:29 pm от shanoar »
*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #121 -: Февруари 10, 2012, 15:16:46 pm »
При нас проблемът със спреженията също го има, като например: "Мамо, давай ми...", вместо "Дай ми" и други такива, но в момента не се сещам. Но съм благодарна, че не ми се налага да пиша и говоря на руски, защото още ме преследват тия спрежения и падежи от ученическите години. А с майка рускоговоряща познайте дали не ги бях изучила перфектно :? Ама такова писане и повтаряне падаше, чак свят да ти се завие.
Аз, да си кажа честно, не виждам вариант детето ми да не ходи на детска градина. Ето, вече трети ден се гледаме вкъщи тази седмица и съм на път да полудея. Нито на нея и е интересно само с мен, нито на мен. А ние също се нуждаем т социални контакти мисля...Поне аз се чувствам много по полезна ако работя, отколкото ако домакинствам и си гледам детето вкъщи. Въпреки че и това е работа и то доста отговорна. Въпрос на гледна точка...Кой както го чувства така да постъпи. Аз не бих дала съвет на никой как да си гледа децата, нито пък искам такъв. Намерила съм начина, който е правилен за Мен, но за друг друг е правилният начин...Детето ми се чувства много добре в яслата, ходи с удоволствие, какво повече мога да искам на този етап. Там намира социални контакти, забелязвам дори, че се отделят на групички по-големите деца, имат си свои игри, които са по-различни от тези на малките, все пак там има деца от 1 до 3,5 години! Имат си педагог, която има невероятен подход към децата, Дара наистина научи много неща там. Някои от заниманията им също са за по-големите деца.Надявам се наистина да попаднем в добра детска градина, дано имаме този късмет! това е моето мнение и пак казвам - всеки решава какво е най-добре за детето му!
Хубав ден ви пожелавам! :D
*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #122 -: Февруари 10, 2012, 15:51:51 pm »
Аз всеки ден обяснявам времената, ама сякаш нарочно не ме слуша. При нея всичко минало е онзи ден  :lol:.

Хихихих значи аз да не го мисля още нашия защо не вдява кое какво е - малък е още за времената май :wink: Но иначе ако го чуеш как уверено използва думите вчера, днеска, утре... :lol:
По мои наблюдения "вчера" го използва за всичко, което е в миналото въобще - ако ще и лятото да е било :D, макар че...май не съвсем, защото наскоро употреби в изречение и "утре" за нещо, което беше станало преди седмица например... :lol:
Много сладки и забавни са като си объркват времена, словоред, въобще в периода докато си изчистят напълно речта... :D 


Митко остана на 1г. 7м. и 21 дни :(
14.04.2009 - 5.12.2010
Почивай в мир, мое мило изстрадало детенце!Винаги ще те помним и обичаме!
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #123 -: Февруари 10, 2012, 15:57:13 pm »
Моето нали е малко още и по принцип не му се получават дългите думи. Но сама си измисли глагола - додай, който е къде, къде по-дълъг от простичкото ела, ама ....
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #124 -: Февруари 10, 2012, 15:59:32 pm »
По отношение на религията аз за себе си мога да кажа, че вярвам в Бога, но не вярвам в църквата и двете неща са различни. Мия е кръстена в църква само, защото бях дала обет на Бога, че ако чуе молбите ни за дете, ще го кръстя в църква и изпълних обещанието си. Мия засега не проявява никакъв интерес към тази тема, в църква съм я водила май само на кръщенето й и още веднъж като новородена. Споделям мнението, че тя трябва сама да си изгради мнение по въпросите за вярата. Като порасне ако има желание, ще прочете и ще види кое й допада като мироглед и кое не. На мен лично даоизма най-много ми допада като философия.
<br />[link=http:
*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #125 -: Февруари 10, 2012, 16:58:08 pm »
Моето нали е малко още и по принцип не му се получават дългите думи. Но сама си измисли глагола - додай, който е къде, къде по-дълъг от простичкото ела, ама ....
Ние сме на "Джучкай" в превод "сядай" :D.Много се нервя щото винаги казва вместо "аз"-"мене".И непрекъснато го поправям но той си знае неговото.Например сутринта гледа по телевизията някакво бебе и казва-"Мене бешъл бебе." :D

*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #126 -: Февруари 10, 2012, 17:07:18 pm »
при нас се пие вода "седнат", а не "легнат"  :lol:
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #127 -: Февруари 10, 2012, 17:12:40 pm »
Моето нали е малко още и по принцип не му се получават дългите думи. Но сама си измисли глагола - додай, който е къде, къде по-дълъг от простичкото ела, ама ....
Ние сме на "Джучкай" в превод "сядай" :D.Много се нервя щото винаги казва вместо "аз"-"мене".И непрекъснато го поправям но той си знае неговото.Например сутринта гледа по телевизията някакво бебе и казва-"Мене бешъл бебе." :D
parsi не му се сърди за формата "мене".Използването на "Аз" е етап от развитието на личността и твоето дете е още малко, за да използва Аз формата. всичко си е в реда на нещата.
<br />[link=http:
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #128 -: Февруари 10, 2012, 17:40:34 pm »
Аз-ът се оформял след третата година, преди това детето се приемало като част от общото, индивидуалното тепърва ще развиват
и Преслава казва Мен, вместо Аз
случи се миналият месец да се изтърве вечер два пъти докато спи, баща й настояваше за памперс- слагам й, но повече от 20 дена не го беше мокрила и аз викам няма да й сложа онази вечер, а преди това й обяснявам- ти си голяма, само бебетата пишкат в памперси
и става тя на сутринта без да се е напишкала и аз я питам:
-Ти с какво спа, бе Преслава?
-Мен пиях бакини
-и не си ли се напишкала?
и тя- нееее, мен съм ляма, амо бебетата пикат патиса /голяма била, само бебетата пишкат в памперса/

изобщо, страшен говор вади, но пък на мен ми е супер забавно това говорене
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #129 -: Февруари 10, 2012, 18:41:30 pm »
Минава се през мен, после името и чак тогава идва аз. Помня как колежка на майка ми учеше внучето си да казва - „аз искам/ играя/ спя", а не „Владко иска/ играе/ спи". Та след поредното повторение на лекцията, на въпроса „чия е тази баба?" отговори „на аз баба му".  :lol: :lol: :lol: Та не им е лесно на децата, но пък на нас ни е забавно.
*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #130 -: Февруари 10, 2012, 19:07:01 pm »
 :jump12:

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #131 -: Февруари 10, 2012, 21:35:22 pm »
Жорко пък не е минавал през "мен" ,чак ми е странно сега като го чета това "мен".Обаче пък казваше "майка ти","баща ти" - вместо "майка ми".Той проговори на година и половина и на 2 вече говореше като голямо дете.Обаче още с "р"-то  не се справя особено.

 За предучилищната - той тръгна на ясла на 1,7г. и като стана на 3 г. исках да тръгне в градинска група вече,но ми казаха ,че не може.Трябва да си продължи до есента и от септември с набора си започва 1-ва група.Та сега ще стане на 4 след 2 седмици и е 1-ва група.Или трябва да кара там до 3-та група и да тръгне 1-ви клас или да си изкара и 4-та ,но ще започне училище на 7г. и половина.От една страна е странно ,но от друга -защо пък да бърза,все едно няма да учи после цял живот.
 Благодаря за мненията за колелото.От таблицата излиза,че е за 16" ,макар че там не са дали 18 " от колко е .Аз не знам в момента,колко е висок.Последно беше 110 см. есента,та на 16" ще се спрем .
<br />
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #132 -: Февруари 10, 2012, 23:39:33 pm »
Михаела тръгна в първа група на 3,6г. в нашата градина са до четвърта група, като четвъртата се явява предучилищна. тя е родена в началото на март и се пада да започне първи клас на 7 и половина. има време, ще помислим дали пък да не започне на 6 и половина.

В периода, когато тя все още не използваше "Аз", говореше за себе си в трето лице, като казваше например: "Мишка къпе банята", в превод: Мишка ще се къпе в банята.  :wink:

Все още бърка понятията вчера, снощи, днес, довечера. :) Баща и често пътува и отсъства по 2-3 дни. Като се върне, вместо да го пита: "Тате, ти снощи защо не си дойде?", Михаела го посреща с въпроса: "Тате, ти защо не си дойде довечера? Ти довечера къде беше?"
 :lol:


Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #133 -: Февруари 11, 2012, 10:21:36 am »
Джам тъй като и аз си падам майка параноичка и изобщо не вярвам на думите на госпожите в градината, бих те посъветвала да наблюдаваш и да не спираш да разпитваш родители, деца и т.н. Първо какво прави това филмче в градината, предполагам някое дете го е занесло при нас е така. Всеки носи по нещо и си ги въртят. Друг е въпроса, защо е пуснато изобщо. Всъщност не съм го гледала и може да не е толкова ужасяващо, но все пак. Учителките много умело маскират и тушират ситуации пред родителите. Имам и приятелки работещи като такива и знам.
Моето дете няколко пъти ми обясняваше как госпожата му ударила силен шамар по бузата, като първа група. Еми оправдаваха се, до като миналото лято не стана ясно от другите деца, че наистина се е случвало въпросната госпожа да е удряла.
И тъй като моето дете е беше намразило въпросната учителка и й правеше нарочно напук, тя ме "посъветва" да търся психолог за детето ми. След като вдигнах леко скандалче и говорих с другата учителка, че ще говоря с директорката. Изведнъж нямаме никакви оплаквания от Тони. Много се променило детето и т.н. Е за какво говорим просто ... Сега явно въпросната нарочена учителка обръща по специално внимание на Антоан и той сега пък започна да й симпатизира. Колкото и да им е богато въображението на децата винаги има нещо което ги е провокирало и това трябва да се търси. Иначе аз на госпожите не вярвам.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #134 -: Февруари 11, 2012, 11:32:38 am »
И Боби не е минавал през "мен". Сега, обаче когато иска да ми каже нещо за баща си казва - Татко ТИ ми каза, еди какво си. Обяснявам му, че той не ми е баща, но може би понеже никога не е виждал моя баща, не може да ме разбере и всеки път се опитва да ме убеди, че мъжът ми е баща и на двама ни  :lol:
На мен ми е много забавно, когато децата вместо аз използват името си. Получават се бисери.
Боян проговори много късно - след втората година и общо взето забавни неща при него нямаше, започна да говори сравнително чисто.
И при него все още всичко минало е вчера, а стане ли време за храна - всичко е обяд  :lol:

Сетих се за забавна случка на скоро.
Винаги, когато си тръгва от градина се спира на таблото с менюто на изхода и го прочита. Та един път чете -
Закуска - сандвич  - изядох го
обяд   - супа - изядох я
следобедна закуска - грис - това го излях отгоре си  :lol: :lol: :lol:

Мисля, че съм разказвала и аз за твърдението на Боян, че една от учителките го е удряла. Ставаше въпрос за две различни случки. Поговорих си дискретно с колежката и, тя помоли да изчакам да си поговорят двете преди да се отнеса към директорката и от тогава проблеми нямаме. Даже на моменти въпросната госпожа демонстрира много по-близки отношения с Боян.
Оплаквал ми се е, и че ги заплашват с наказание стоене сам на терасата. Веднага говорих с госпожите и вече заплахите са с наказание вътре в стаята.

Аз мислех, че Боян се е излекувал от вируса дето изкара предната седмица и току що мъжът ми ми сервира - бронхит  :?
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #135 -: Февруари 11, 2012, 11:50:04 am »
Кроки, много съжалявам, че са се усложнили нещата! Гипът е наистина коварен - терапията е пълна с дечица с вирусни пневмонии.
Бързо да се оправя!!!
Ние започнахме веднага АБ по препоръка на педиатърката точно заради усложненията. От май не бяхме пили, но ...
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #136 -: Февруари 11, 2012, 16:35:17 pm »
Много са забавни наистина с налучкването на граматичните правила. Когато Дани беше на около 2г., радостно ме посрещаше с "Ето го маматааа...".

И ние сме вирусни май - Диманка днес вдигна 39.3, с треска за разкош. Сега чакаме кръвните, да сме сигурни, че е вирус.
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #137 -: Февруари 11, 2012, 17:15:54 pm »
Мармотче, какви изследвания пускате? Суе?

Боян ми се обади току що и каза - мамо изпих три сиропове  :lol: :lol: :lol:
*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #138 -: Февруари 11, 2012, 18:06:51 pm »
Теди в момента говори така  :D - едно батко, тази тофче/картофче/. Поправям я и сега като каже "едно батко", веднага след това казва "не едно батко" и толкова. Правилното не се споменава  :D
     
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #139 -: Февруари 11, 2012, 18:17:48 pm »
Родовете и на Ники са тъмна Индия. Или тати е боса или мама е бос. Поправям, обяснявам защо, тя повтаря и до следващия път.