0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #100 -: Февруари 10, 2012, 11:22:15 am »
Добър ден, и ние тези дни пускахме заявления,че детето ще остане в предучилищна група от септември в градината.Хич не му се и замислям на 6 на 7 все ще тръгне.Една майка от групата ми развива теорията,че набора ни е много голям като цяло за страната (2007г) и обмисля да пуска сина си от 6г на училище.
По повод логиката на децата за новите думи,Борето преди година ,знаеше думата Кораб,но не беше чувала,че екипажа на кораба се казва моряци и разказвайки за кораба от ваканцията ни в Гърция гордо заяви,че там работят "корабачи" ,много се смяхме.Много весели моменти се получават и сте прави,че трябва да се записват,защото се забравят.А лафа за "нашия" и при нас се ползва,то това по принцип е обръщение между баща ми и брат ми.Хубав ден :)
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #101 -: Февруари 10, 2012, 11:24:13 am »
Мини, в много малко случаи съм виждала децата ти, но съм с впечатление, че са много социални, самоуверени и лъчезарни деца. Всичко си е до дете. Дали ще се гледа вкъщи или в градина, ами много е индивидуално как ще се развива. Мия беше много свита, много трудно контактуваща с деца, имах огромни притеснения как ще се адаптира към градината. За моя най-голяма изненада, се адаптира супер бързо и за много по-кратко време от далеч по-контактни деца от нея. Но на нея там не й харесва, особено в държавната. В частната нещата бяха различни. И въпреки всички негативи от държавната градина, продължавам да смятам, че за нея това е правилният вариант. разбира се, щеше да е далеч по-хубаво ако там научаваха някакви свестни неща, ако им обръщаха някакво внимание и т.н., но после тя ще попадне сред същите деца в училище и имайки подготовка от градината, ще знае как да се впише в тази среда. За съжаление не мога да променя средата й, да е сред по-малко простаци, така че примерно да не псува под път и на път, но мога да й дам възможност да опознае тази среда, за да знае как да се справя в нея.
<br />[link=http:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #102 -: Февруари 10, 2012, 11:41:31 am »
z22, ето ти една таблица за размерите на колелата според ръста на детето:
http://www.dimibike.com/info/razmerni-tablici.htm
нашето колело е 16 цола и доскоро му беше неудобно голямо.

DivaRoza, тази книга ми беше супер любима навремето, още помня някои хитови бисери от нея :) благодаря за линка!

аз поизбистрих мистерията с религиозните уклони. разговарях с другата учителка. въпросната молитва била от стихотворение на Иван Вазов (не ми е известно), което се учело по програма. ще ми дадат филмчето да го прегледам, но тя категорично отрече да занимават децата нарочно с религиозни теми и каза, че никой друг родител не е споделил впечатления от подобно нещо. явно на моето чаве мозъчето му се е впечатлило прекалено и е направило каша от видяно и дочуто, което, съчетано с параноична майка, доведе до тези подозрения и тревоги.

относно задължителната предучилищна от 5 години - не се обърквайте. досега беше задължително ходенето на предучилищна подготовка в годината преди тръгване на училище - тоест, за 6 годишните деца. това беше 4-тата група на детските градини или предучилищните групи, създадени към училищата, с цел да се осигури място за всички деца, защото ДГ не могат да ги поберат. сега се реши, (ама май още не е прието окончателно заради липса на база) да стане задължително ходенето на ДГ още от 5 години - нарекоха го и това "предучилищна подготовка", което доведе до объркване у много хора, еч децата им ще тръгнат на училище на 6. няма такова нещо. просто става задължително ходенето на детско учебно заведение (ДГ/предучилищна група в училище) още от 5 годишна възраст. в ДГ това е 3-тата група. в училищата, обаче, нямат по две възрастови групи - имат само една, след завършването на която се тръгва на училище. всеки си преценява сам според детето и конкретната ситуация кога да го даде на училище. свят широк, хора разни.



"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #103 -: Февруари 10, 2012, 11:45:30 am »
Мини, в много малко случаи съм виждала децата ти, но съм с впечатление, че са много социални, самоуверени и лъчезарни деца. Всичко си е до дете.
Определено си е до дете. Боян продължава да е затворено и срамежливо дете, въпреки че ходи на градина от 2 години и много бързо се адаптира в групата. Свикна с децата, с учителките - също, но на вън с хората и децата си е срамежлив мноооого.
Аз лично от неговата градина, и в частност група, съм много доволна. Там ги учат на много неща, учителките са страхотни, децата - също. Псувни не съм чувала, единствената лоша дума, която научи там е глупаво и глупак, но не се е научил къде да ги използва пък.

Лично аз, ако имах финансова възможност щях да си гледам детето у дома. Когато имаш време и пари социалните контакти могат лесно да се уредят - и за майката и за детето.
*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #104 -: Февруари 10, 2012, 11:47:38 am »
Това ли е, Jam?

Молитва


Дядо господи, прости ме,

моля ти се от душа,

с ум и разум надари ме,

да не мога да греша!

 

Запази ми ти сърцето

от зли мисли и неща,

всичко видиш от небето:

зло до мен недей праща!

 

Дай на мама, дай на тате

здравье, сила и живот,

мир, любов на всички братя

и добро на наш народ!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #105 -: Февруари 10, 2012, 11:54:52 am »
да, това е.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #106 -: Февруари 10, 2012, 11:56:32 am »
Когато имаш време и пари социалните контакти могат лесно да се уредят - и за майката и за детето.

с това категорично не съм съгласна.
колкото и време и пари да имам, ако наоколо всички наборчета ходят през деня на градина - с кого ще му осигуря социални контакти? нали не говорим за социални контакти с какички в детски клуб или с възрастни хора?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #107 -: Февруари 10, 2012, 12:30:52 pm »
По повод религията,да кажа две думи.Вкъщи не сме религиозни и Борето още не е кръстена,той кума в Испания и това ни спира ,но ако имахме зор и с др кръстник щеше да стане.Та мисълта ми е,че съм слабо посветена в религията,но щерката проявява огромен интерес,даже си има собствени икони,те са от баба и или от съседките на село,не че и ги купуват нарочно,просто тя ги моли да и ги подарят.Последно се сдобихме със Св.Димитър и тя като ми казва вечерта,Св.Димитър е тъжен мамо,дай да го целуна и аз добре Боре,сега по спокоен ли е и тя да.Преди месеци ходихме в Старосел и там бяхме в един параклис,аз и мъжът ми се чудим какво да правим,с коя ръка да се прекръстим а малката като се хвърли,разцелува всички икони,прекръсти се ,поиска да и взема свещ и да и купя книгата на дядо поп-църковното календарче,ще каже човек това дете от църквата не излиза.Че е ходила в селската църква с баби те да няколко пъти,но никой не и набива тези неща,тя има интерес,за мен лично няма проблем.На мен никой не ми е показал като дете религията и тя ми е много далечна.
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #108 -: Февруари 10, 2012, 13:04:54 pm »
Гери, Мише относно ножичките, не се притеснявайте - сега има детски, безопасни, само пластмаса, режат на зиг-заг, на вълнички. Купих цял комплект, сменят се само ушите от немските магазини за 4-5 лв. Може да се реже само тънка хартия с тях!
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #109 -: Февруари 10, 2012, 13:10:45 pm »
Аз както винаги имам свои си виждания относно религията. Чувствам една необяснима любов към иконите, особено към някои. Имам си иконка в колата, в дома ни, в чантата ми ако щете. Просто това ми създава хубави емоции. Мони съм я водила 2-3 пъти на църква. Аз също нямам време да отида. Но мисля, че по важно е какво носиш в сърцето и душата си, не дали ходиш на църква. Както и да е. Имам една съседка изключително религиозна, онази с кучето  :lol:. Та тя взе моята девойка да играят с внучка и един ден. Мони се прибра и каза: Мамо баба еди коя си ми каза да ме водиш често на църква. В първия момент ми накипя, обаче после ми стана смешно, щото на мен не смее да ми каже разбира се,подобно нещо :lol: Иначе да вярваща съм, опитвам се да бъда колкото се може по-добър човек, въпреки че с хора като съседката ми е изключително трудно  :lol:, ама като го отнесе господ си знае защо :)
Ей тва Moodle не е за хора с лабилна психика. Докато кача тоя курс нервите съвсем ще ми изтънеят. Тоя редактор си има собствено мнение...
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #110 -: Февруари 10, 2012, 14:06:49 pm »
Когато имаш време и пари социалните контакти могат лесно да се уредят - и за майката и за детето.

с това категорично не съм съгласна.
колкото и време и пари да имам, ако наоколо всички наборчета ходят през деня на градина - с кого ще му осигуря социални контакти? нали не говорим за социални контакти с какички в детски клуб или с възрастни хора?
Хм, може да си мисля така, само защото не разполагам и с двете неща в неограничено количество - особено с времето.
Но, около нас, не са всички наборчета и приятелчета на градина, плюс това освен частните и държавните градини предлагат ходене за половин ден - без спане и храна, но с учебна програма. Много детски центрове не предлагат просто игра, а и образователни игри, курсчета по език, спорт... До нас има танци за родители и деца в една група, така ми се иска да ходим двамата  :?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #111 -: Февруари 10, 2012, 14:14:53 pm »
от книгата "От две до пет"

Старуха рассказала четырехлетнему внуку о страданиях Иисуса Христа:
прибили боженьку гвоздями к кресту, а боженька, несмотря на гвозди, воскрес и вознесся.

- Надо было винтиками! - посочувствовал внук.


"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #112 -: Февруари 10, 2012, 14:19:42 pm »
Джаме, на руски наистина е в оригинал, но и аз бих се позачудила какво е винтиками, ако не знаех че в случая става дума за винтчета, какво остава за по-младите, които не са учили руски. За това нека някой, ако изрови българското издание да го качи.
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #113 -: Февруари 10, 2012, 14:23:56 pm »
Ей тва Moodle не е за хора с лабилна психика. Докато кача тоя курс нервите съвсем ще ми изтънеят. Тоя редактор си има собствено мнение...
Отнася поне по една "благословия" на седмица и от мен :)


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #114 -: Февруари 10, 2012, 14:30:09 pm »
shanoar, лошото е, че половината от смешката изчезва в превода. аз съм я чела навремето на български, но ми се струва, че преводачът беше посочвал доста от бисерите под линия в оригинал, за да поясни къде е интересното.

особено там, където Чуковски разсъждава върху спонтанното откриване на граматичните правила и словообразуването, а те не могат да се преведат едно към едно.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #115 -: Февруари 10, 2012, 14:31:09 pm »
Любима ми е тази книга, мама я има. По спомени:

- Обичам чесъна, той мирише на салам

- Бабо, какво е рай?
- Ами там има ябълки, круши, грозде...
- Разбирам, раят е компот.

- Мамо, защо казваш, че чичо се е качил на главата на леля, като аз от половин час го наблюдавам как най-спокойно си седи на масата?

В просъница:
- Мамо, почеши ми задния крак
« Последна редакция: Февруари 10, 2012, 14:32:40 pm от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #116 -: Февруари 10, 2012, 14:34:34 pm »
В превод наистина няма как да се предаде оригиналното разбиране на двегодишен малчуган, че чорапите трябва да се поставт на носа. Детето като всички на тая възраст възприемат нещата буквално. Но ако не знаеш, че на руски носки значи чорапи, няма как да оцениш буквализма на детето.
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #117 -: Февруари 10, 2012, 14:39:35 pm »
Ей тва Moodle не е за хора с лабилна психика. Докато кача тоя курс нервите съвсем ще ми изтънеят. Тоя редактор си има собствено мнение...
Отнася поне по една "благословия" на седмица и от мен :)
:balk_103:  :)

Аз се скривам в ъгъла и се срамувам. Не говоря и думичка руски, а имам далечни роднини Руснаци  :oops:
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #118 -: Февруари 10, 2012, 14:39:58 pm »
"- Ляля, ты знаешь, что все мы произошли из обезьяны? И я, и ты, и твоя мама..."
"- Вы - как хотите, а моя мама - НЕТ!"

едно друго си спомням, че добре го бяха превели. как едно момченце си лежи в креватчето и се опитвате да изобрети формата за първо л. мн. ч.: и си мърмори:
- ние... спаваме.. не! (не му харесва) ние... спиваме... (пак усеща, че не е добре) ние... спием... (така и не стигнал до "спим")

сетих се за това снощи, докато Мартин ми обясняваше как се готвят пържени картофи и се опитваше да изобрети глаголната форма "изпържваш" - е, не му се удаде, опита няколко неверни варианта, но сам се усещаше, че явно не е тази думата. много любопитно.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Нова зимна седмица 6-12.02.2012
« Отговор #119 -: Февруари 10, 2012, 14:42:00 pm »
Аз всеки ден обяснявам времената, ама сякаш нарочно не ме слуша. При нея всичко минало е онзи ден  :lol:.
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0