0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #920 -: Август 16, 2012, 17:41:12 pm »
Моята племеница я отбиха на 1г и 9 месца и беше кошмарно просто. На мен ми се струва, че е невъзможно да отбиеш дете когато вече е на възраст над 1,5г защото е осъзнато вече и знае как да си иска. Племеницата ми ходеше и в едната ръка държеше пържола, а с другата дърпаше сутиена на майка си... :lol: Братовчедка ми се опитваше да я отбие как ли не, ама видеше ли я - край! Чакаше я на вратата да се върне от работа, директно я хващаше от вратата за ръката, водеше я в банята да се измие, а после директно я води към спалнята за да суче.. :lol: Иначе като братовчедка ми не и даваше да се кърми, тя освен че в протест нищо не ядеше, ходеше и дърпаше сутиените на всички жени дето види  :lol: Мене 2-3 пъти почти успя да ме сгащи :) Тя също можеше да я кърми сигурно още 3-4 години, но педиатъра и каза да спира, защото нямаше цикъл вече почти 3 години и не било хубаво за самата нея  :? Сега колко е вярно незнам, ама и много лошо гледаха на нея, имаше даже коментари от рода на "Ех, уж е адвокатка, би трябвало да е интелигентна жена"  :x
Както и да е, отби я като я прати 1 месец при баба си  :D на 600км, друг вариант нямаше...Като помня какъв ад беше, и аз мисля до към 9м (ако имам въобще мляко до тогава) да кърмя. А и гледката с пържолата в ръката, не ми хареса особенно  :wink:


*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #921 -: Август 16, 2012, 17:54:15 pm »
Ето за това говоря - лявата снимка ме отблъсква, дясната не, макар да са някъде на еднаква възраст децата. http://blog.sfgate.com/sfmoms/2012/05/10/does-time-magazines-breastfeeding-cover-go-too-far/ Напълно съзнавам, че е глупаво, детето си е дете, ама не мога дори и аз, която се имам за много либерален човек, да се отърся от тези си предрасъдъци.

Снимките ме заинтригуваха и потърсих името на майката вляво, от корицата.
Попаднах на това интервю с нея, но по-интересни ми бяха коментарите след него:
http://healthland.time.com/2012/05/10/q-a-with-jamie-lynne-grumet/

Нищо по-различно от тази тема - аргументите за и против, предразсъдиците, фактите и пристрастията, дори начините за водене на спор.

Ето тук има кратък, но много добър анализ на снимката и механизмите, с които тя (преднамерено) предизвиква шок: http://visualcultureblog.com/tag/jamie-lynne-grumet/

Хубавото е, че все повече институции в развитите страни препоръчват кърменето и информират обществото, педиатрите и акушерките да го поощряват. И че в бгмама темите на майките, родили октомври и ноември миналата година, между 30% и 50% по мои груби сметки още кърмят.  



*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #922 -: Август 16, 2012, 19:21:13 pm »
Krisi88, амо можеш да кърмиш поне една година е по-добре. Поне няма да минавате на АМ въобше.
Аз пък нямах цикъл 2 години и няколко месеца, понеже забременях в последния месец,в който кърмех ( затова и 3 месеца не знаех, че съм бременна).

Йоана, твоето дете няма и 2г., а тя говореше за 3-4.


  
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #923 -: Август 16, 2012, 19:46:19 pm »
Криси, щом е имало такива драми с отбиването на племеницата ти, означава че детето изобщо не е било готово за това. Голям процент от децата се отбиват сами между 2 и 4г. А и когато детето е по-голямо, можеш да му обясниш и да си определите примерно ден (да кажем рождения ден на детето), в който ще суче за последно и след този ден вече няма да суче, понеже е голям/а. Когато детето е надраснало нуждите си от кърмене, отбиването е без подобни драми. А и за мен това си е живо издивателство над детето.

А за въпросните снимки, които са споменати в постовете по-нагоре - на който не му харесват, да не ги гледа ;)

Както ние не сме упрекнали никоя майка защо е отбила рано бебето си, така и ние очакваме да не ни упреквате (слагам и себе си в това число, защото като гледам и ние дълго ще се кърмим :) )

п.п. И на мен не ми харесва да гледам малко бебе с шише в устата, но всяка майка гледа детето си, както намери за добре.
Но с едно съм съгласна - кърмени или не, все стават големи хора :)

Сега се сещам, свекървата ми е казвала, че е била на 5г и ако не е имало как да суче, е казвала:"Моля те, мамо, цръкни малко върху филийката" :) От което съдя, че не е само до физическия контакт.
« Последна редакция: Август 16, 2012, 20:14:55 pm от krasi(ahiito) »
[/url]
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #924 -: Август 16, 2012, 20:36:58 pm »

Йоана, твоето дете няма и 2г., а тя говореше за 3-4.
Но живот и здраве и Божидара ще стане на толкова и може да ни се случи да вика дай цица, като я познавам.


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #925 -: Август 16, 2012, 22:40:41 pm »
Момичета, темата е за взаимопомощ. Моля ви, не я изопачавайте!

Успешно кърмене на всички! Надявам се след някой друг месец да задавам въпроси и да мога да кърмя, защото първия път изобщо не ми се получи.  :(

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #926 -: Август 16, 2012, 22:43:44 pm »
Ето за това говоря - лявата снимка ме отблъсква, дясната не, макар да са някъде на еднаква възраст децата. http://blog.sfgate.com/sfmoms/2012/05/10/does-time-magazines-breastfeeding-cover-go-too-far/ Напълно съзнавам, че е глупаво, детето си е дете, ама не мога дори и аз, която се имам за много либерален човек, да се отърся от тези си предрасъдъци.

Снимките ме заинтригуваха и потърсих името на майката вляво, от корицата.
Попаднах на това интервю с нея, но по-интересни ми бяха коментарите след него:
http://healthland.time.com/2012/05/10/q-a-with-jamie-lynne-grumet/

Нищо по-различно от тази тема - аргументите за и против, предразсъдиците, фактите и пристрастията, дори начините за водене на спор.


Честно казано, нито един от коментарите "против" (измежду които такива като "експлоатация на детето" и "изграждане на зависимост" ) не успяха да ме убедят във валидността на аргумента.  За сметка на това намерих доста добри аргументи "за".

Шокирана съм от факта, че в Америка шофьорите на автобуси сваляли жени, които се опитват да кърмят... (според статията).


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #927 -: Август 16, 2012, 23:59:36 pm »
Шокирана съм от факта, че в Америка шофьорите на автобуси сваляли жени, които се опитват да кърмят... (според статията).
Това е напълно незаконно.Има федералн закон според който имаш право да кърмиш навсякъде където легално имаш право да присъстваш. При нас има една студентка по медицина, която си водеше бебето на 2 седмици на лекции и си го кърмеше вътре по време на лекция, защото роди по време на семестъра и не искаше да пропуска година.


  
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #928 -: Август 23, 2012, 19:54:46 pm »
Момичета, виждам,че от няколко дни няма нови писания тук, но се надявам някой да ми отговори на въпроса и да даде съвет.
Първо малко предистория - всъщност моя случай е малко по-странен така да се каже. Освен, че очаквам дете аз имам още две големи деца и две внучки, едната е на две години, а другата днес навърши един месец. Та въпроса ми е за малката. Дъщеря ми я кърми, но от известно време имат проблеми с акането. Детето не успява да се изака по два дни и на втория ден се налага да прибягват до термометъра. Говорила е с педиатъра и препоръката е да дава сокче от сини сливи или ябълки. От няколко дни практикува и този начин, но пак няма резултат.
Някоя от вас имала ли е този проблем с детето си и дали бихте могли да споделите как сте го решили.
Да уточня - почти изцяло са на кърма, само в редки случаи се налага дохранване с АМ. Използват NAN. Дъщеря ми също има проблеми със стомаха и в последно време по препоръка на докторите е започнала на закуска да хапва овесени ядки с кисело мляко.
« Последна редакция: Август 23, 2012, 19:57:26 pm от tanita68 »

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #929 -: Август 23, 2012, 20:12:24 pm »
Напълно нормално е кърменото бебе да отделя изпражнения веднъж на няколко дни. Не е нужно да го мъчат с термометър, трябва просто да го оставят на мира. Какви са изпражненията - редки и кашести?

Колкото до сокчетата, препоръчани от педиатъра за едномесечно бебе, дъщеря ти може само много и дълготрайно да навреди на детето си с тях. Стомашно-чревният тракт на новороденото може да усвоява добре единствено кърма или АМ.

Сменете педиатъра.
В темите за кърмене и за захранване във форума има отлична информация по тези въпроси благодарение на д-р Бърди и активно пишещите майки.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #930 -: Август 23, 2012, 20:23:09 pm »
Изпражненията не са редки и кашести, но не са и твърди. Просто са малко по-гъсти. Освен това детето на втория ден започва да проплаква и да пръцка. Коремчето и не е твърдо. Дъщеря ми се притеснява да я остави повече и да чака самостоятелно да се изходи, затова прибягва до термометъра.
Прочетох цялата тема назад и не открих отговор на подобен въпрос, затова питам.
Може би трябва да се поразровя и в по-старите теми.
« Последна редакция: Август 23, 2012, 20:25:05 pm от tanita68 »

Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #931 -: Август 24, 2012, 00:19:29 am »
Моята дъщеря от съвсем малка ака веднъж на няколко дни, че даже и веднъж седмично. Както е писала и цигу, при кърмени бебета това е напълно нормално. И газове е нормално да има. За тях дъщеря ти може да дава капки за колики - те имат газогонно действие. Но да дава сокчета на едномесечно бебе е напълно немислимо!!!
Ако бебето видимо се напъва, но не може да се изходи, да му прави масаж на коремчето - кръгови движения по посока на часовниковата стрелка около пъпчето; да свива крачетата към коремчето.

Дано не се отвори пак някой спор, но ако дъщеря ти иска да си кърми дълго, посъветвай я да забрави за кутията със сухото мляко и да спре дохранването. Дохранването е един от най-сигурните начини за отбиване.
[/url]
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #932 -: Август 24, 2012, 01:02:45 am »
Изпражненията не са редки и кашести, но не са и твърди. Просто са малко по-гъсти. Освен това детето на втория ден започва да проплаква и да пръцка. Коремчето и не е твърдо. Дъщеря ми се притеснява да я остави повече и да чака самостоятелно да се изходи, затова прибягва до термометъра.
Прочетох цялата тема назад и не открих отговор на подобен въпрос, затова питам.
Може би трябва да се поразровя и в по-старите теми.


http://xedra.wordpress.com/2009/11/27/poop/

http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=1003

Някои кърмени деца се изхождат веднъж на няколко дни без да имат запек. Причината е, че толкова добре усвояват кърмата, че няма какво да изхвърлят.
Някои кърмени бебета след 3-4 седмици може внезапно да променят маниера на изхождане от много пъти на ден до веднъж на три дни или даже по-рядко. Някои бебета са издържали и 15 дена без изхождане
. Докато бебето иначе изглежда и се чувства добре и изпражненията са жълти, меки и кашави както обикновено, това не е запек и не е повод за притеснение! Никакво лечение не е необходимо и не е желателно, защото лечение не е необходимо и желателно за нещо, което е напълно нормално.
                                Източник: http://www.biberonbg.com/info/kyrmene.htm




- Запек

Поради липсата на опит много млади родители понякога излишно се притесняват, че рядкото изхождане на бебето представлява запек. Всъщност,  случва се често кърмените бебета между 6 и 8 седмици да се изхождат веднъж седмично и то безболезнено. Възможно е да влезете в конфликт с вашия педиатър в България, но на Запад се смята за нормално кърмените бебета да се изхождат веднъж на 5 до 7 дни. Тези бебета рядко развиват истински запек, ако все още не са преминали на твърди храни.
Най-честата причина за развиване на запек при кърмените бебета е взимането на медикаменти от страна на майката, съдържащи кодеин или добавки на желязо. Ако това е твоя случай, помисли за смяна на медикамента и не давайте допълнително сокчета или вода.
Свържи се веднага с твоя педиатър, ако забележиш кървене при изхождане или наличие на болки в областта на ануса!
  
- Коликите

Симтоми: Необичаен продължителен плач, най-често проявяващ се между втората седмица и третия месец след раждането, придружен (но не винаги) с притегляне на крачетата на бебето към гръдния кош, изпускане на газове, спазми или мятане в леглото.
Коликите се появяват приблизително по едно и също време – най-вероятно, късно следобяд или вечерта и могат да продължат за часове наред; изчезват към 12-14-тата седмица.
По принцип коликите не са опасни, но все пак е добре да не се пренебрегват, за да не се пропусне нещо сериозно.


Причини: Причините за коликите все още не са напълно установени, но все пак съществуват някои възможни причини.
Най-често срещаното обяснение е, че бебето има проблем с храносмилателната система, причинен от реакция към майчиното или адаптираното мляко.
Друго предположение е, че е възможно нервността на майката да се предава и на бебето.
Възможна причина е също и поглъщането на въздух. В действителност, истинската причина за коликите тепърва предстои да бъде установена.
Запомни следното:

Коликите скоро ще отминат. Най-важното нещо е да се научиш да търпиш – те не са болест.
Увери се, че бебето се е оригнало след хранене, за да изпусне въздуха.
Не си губи времето с лекарства. Това, което може да помогне евентуално (но не задължително), са противоколичните разтвори и чайовете. На българския пазар има също капки против колики - саб-симплекс, бейби-нос и др.
Ако усетиш, че си на ръба на нервна криза, не си го изкарвай на бебето. По-добре предай бебето на партньора си, на твоите родители или на гледачката. Излез навън, вземи глъдка въздух и се върни обратно.
Можеш да изпробваш и следните методи: люшкане, носене и прегръщане на бебето; пускане на тиха музика; обръщане на бебето по коремче; отвличане на вниманието му с ярки цветове; разходка с колата.
Консултирай се с твоя личен лекар, ако не виждаш никакво подобрение.

Йоана е имала пауза от изхождане от 9 дни.Обикновено интервала при нея беше 4-5-6 дни.Не съм дала никакво лекарство или чайче за колики...не съм убедена дали са толкова полезни,колкото вредни(мое мнение)

« Последна редакция: Август 24, 2012, 01:19:02 am от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #933 -: Август 24, 2012, 05:17:30 am »
Кисела,благодаря за изчерпателната информация беше ми много полезна!Тъкмо взех да се тревожа,защо беба от 4 изхождания на ден мина на едно.Днес не се събуди за храненето в 03,дали пак е свързано с по доброто усвояване на кърмата?Аз съм много доволна за пръв път от един месец спах непробудно от 23.30 до 5.00!Сега съм свежа като кукуряк:)Дали сама ще махне това хранене или само тази вечер ми направи такава приятна изненада?Иначе наддава много добре-1.400кг и 6 см за един месец:)Ако утре вечер например се събуди в 4 да я разсейвам ли та пак да стане 5 и да влезем в такъв режим или не?7 кърмения на ден достатъчни ли са и?
АКО ИМАШ ЛЮБОВ,НЕ СЕ НУЖДАЕШ ОТ НИЩО ДРУГО.АКО ЛИ НЯМАШ,НЕ Е ОТ ОСОБЕНО ЗНАЧЕНИЕ КАКВО ДРУГО ИМАШ.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #934 -: Август 24, 2012, 08:01:17 am »
Теди някой бебенца от много малки намалят или спират нощните хранения-моето още не е  :) Според мен като пробваш да отложиш кърменето ще разбереш дали ще стане и ще знаеш за следващия път. С 1.400 нагоре е повече от добре и може и да стигат 7 хранения.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #935 -: Август 24, 2012, 08:28:18 am »
Бузана също се буди на 3-4 часа за храна все още/Вече свикнах с безсънието :)
Всичко си е до детето.Тя сега има 3 хранения с твърда храна и 5 кърмения :sbabygirl:
« Последна редакция: Август 24, 2012, 08:48:18 am от kisela_2000 »


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #936 -: Август 24, 2012, 11:06:38 am »
Благодаря ви за отговорите, момичета! И на мен ще ми бъдат полезни след няколко месеца живот и здраве. :) Когато гледах другите си две деца нещата бяха много различни - и при тях препоръчваха даването на сокчета след навършване на 1 месец и казваха, че бебето трябва да се изхожда поне веднъж на ден. Това, което пишете е нещо ново за мен и поне ще ми помогне да не се притеснявам  в такива случаи и да знам как да реагирам.

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #937 -: Август 24, 2012, 22:07:36 pm »
И аз си мислех, че съм свикнала с безсънието, но 3 нощи поред диването се буди през 1ч, че и по-често  8O :? Направо ми се иска да си легна на дивана.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #938 -: Август 24, 2012, 22:27:11 pm »
И аз си мислех, че съм свикнала с безсънието, но 3 нощи поред диването се буди през 1ч, че и по-често  8O :? Направо ми се иска да си легна на дивана.

 :ask:Предполагам е от жегите,,,ако няма някакво друго неразоложение.
Мойта беше с разстройство...на 2-рия ден отказа всичко с изкл.на водата и кърмата.На 3-тия ден беше кукуряк,ама не посмях да захраня веднага та откара още 2 дни на кърма,сухари и вода.Сега се разглези и търси кърма и през деня...ужас е!Тъкмо ги бях отказала дневните млекца и сега-ПРОВАЛ!
 :D Йоана-глезана!


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #939 -: Август 25, 2012, 08:59:14 am »
Ооо Кисела не е провал просто леко отстъпление. При нас е зъбен проблема, а открих и афти, които са от херпангината май останали-педиатъра ми каза да спра да мажа щом са изчезнали и аз патката го послушах, защото и детето пищи при мазането.