0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« -: Януари 13, 2012, 08:57:07 am »
Успешно кърмене на всички :D

Кърменето! Материали и дискусии!

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #1 -: Януари 13, 2012, 11:04:17 am »
запис


*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #2 -: Януари 13, 2012, 22:04:56 pm »
благодаря за новата тема, хубаво кърмене на всички
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #3 -: Януари 15, 2012, 18:48:13 pm »
Благодаря за новата тема!
Имам следното питане, как разбирате че детето е изпразнила едната гърда за да му предложите другата?
Ние се кърмим от първия ден, но винаги съм имала кърма, която да цедя след храненето. От няколко дни спрях да се доизцеждам, първоначално гърдите ми бяха твърди преди хранене, след това омекваха, сега са меки, детето суче доста продължително, като стисна с ръка излизат капки и се чудя дали да я оставям или да и предлагам другата гърда.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #4 -: Януари 15, 2012, 20:54:52 pm »
ечи, дъщеря ми е на почти 8 месеца, аз много рядко съм давала другата гърда, просто тя си заспива докато се храни и това е. така че, ако детето си яде, не проявява признаци на яд - да мрънка, да удря гърдата или други, аз бих си го оставила да си яде от едната гърда. ако се отръпва от нея, но все още се държи като да е гладно, тогава да предложиш и другата. идеята е, че ако твърде рано предложиш втората гърда, детето пие повече предно мляко, което е по-рядко, не толкова наситено с мазнини, и не че ще го държиш гладно, просто ще огладнява по-бързо, а понякога ако има рефлукс може да си създадеш главоболия (по-рядкото мляко, повече се връща и причинява повръщания, например). зная, че по книгите пише да се кърми и от двете гърди, но аз досега не съм успявала много -много
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #5 -: Януари 16, 2012, 18:29:59 pm »
Запис и от мен и въпрос:
Кърмим се почти от третия ден. От няколко дни насам през деня се кърмим за около 20-30 минути на хранене. Вечер обаче (между 19-22часа), отказва да спи и непрекъснато иска да е на гърда. Според мен не суче много ефективно и може би не се нахранва. Пробвахме едната вечер да й дадем АМ. Изпи 30 мл и заспа. Възможно ли е вечер кърмата да е по-малко хранителна? И според вас добре ли е да давам да суче колкото иска по това време? (по принцип сучем на поискване). Забравих да кажа, че не желае да пие от шише, нито иска биберон-залъгалка. Така че, като се разплаче, единственият вариант е да я сложа на гърда. Сигурно бъркам някъде, но как да разбера къде?
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #6 -: Януари 17, 2012, 05:04:46 am »
koala, по правило кърмата вечер е по-малко отколкото сутрин. А и вечер между 6 и полунощ бебетата са най-раздразнителни заради умората от деня. Нищо чудно бебето ти да се държи така; и при нас най-ревливия период от деня до шестседмична възраст беше от 6 до 9 вечер. Мъжът ми се шегуваше, че бебето се активира (безотказно, най-вероятно от извънземните си господари).

Има и друго нещо - cluster feeding: продължително и/или често сукане вечер преди най-продължителния период на сън. Някои бебета го правят, за да "напълнят резервоара" и да изкарат по-дълго. И аз кърмя на поискване и вечер по правило храненията ни са по-често.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #7 -: Януари 17, 2012, 05:57:20 am »
koala, по правило кърмата вечер е по-малко отколкото сутрин. А и вечер между 6 и полунощ бебетата са най-раздразнителни заради умората от деня. Нищо чудно бебето ти да се държи така; и при нас най-ревливия период от деня до шестседмична възраст беше от 6 до 9 вечер. Мъжът ми се шегуваше, че бебето се активира (безотказно, най-вероятно от извънземните си господари).

Има и друго нещо - cluster feeding: продължително и/или често сукане вечер преди най-продължителния период на сън. Някои бебета го правят, за да "напълнят резервоара" и да изкарат по-дълго. И аз кърмя на поискване и вечер по правило храненията ни са по-често.

Подкрепям напълно! Успех!
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #8 -: Януари 17, 2012, 10:54:25 am »
Много благодаря, Цигу! Аз все се чудя дали нещата са нормални. То детето си знае кога какво, но нали аз трябва да се притеснявам. И друго да питам. Случва се вече доста пъти да се кърмим, след известно време връща кърма, даже и през нослето и след 5 минути пак иска да яде. Притеснявам се да не й се претовари стомаха, а в същото време не мога да не й дам, защото започва да си слага ръчичките в устата и да плаче.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #9 -: Януари 17, 2012, 21:34:46 pm »
Благодаря за новата тема. Аз въпреки, че не кърмя от 4 месеца, темата продължава да ме вълнува....нали се надявам на второ ;)


Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #10 -: Януари 17, 2012, 23:21:38 pm »
 :DПожелавам ти от все сърце още един Шумахер,Джиджи.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #11 -: Януари 18, 2012, 01:18:23 am »
джиджи, успех с второто и нататък  :)

коала - това също е нормално, няма как да й натовариш стомаха, поне аз не мисля, че честото кърмене причинява стомашни неразположения, при нас беше същото и мога да кажа все още е. за протокола - повърнала е "на фонтан" два пъти и то по време на смяна на памперси, нямаше колики и други такива "екстри". дано и при вас да е така.

аз исках да ви питам също - дъщеря ми е на 7.5 месеца от около четвъртия си месец след като спеше по 8-9 часа на нощ си върна "бебешкия" режим да се буди през около два часа през нощта с една по-голяма пауза. буди се с проплакване или само проплаква, търси гърдата (спи при нас), суче, в повечето случай доста кратко и заспива пак. та въпроса ми е при някого дали това се е случвало и ако да - идеи? моля? не е кой знае какво но си е прекъсване на съня ми и по това време вечер ми се струва проблем :)

иначе да ви се похваля за воденото от бебето захранване много съм щастлива - абсолютно всичко си хапва, а като види мандарина и започва да вика и да подскача :) горещо го препоръчвам.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #12 -: Януари 18, 2012, 02:09:25 am »
:DПожелавам ти от все сърце още един Шумахер,Джиджи.

Ех, как ме развесели само. Благодаря за хубавото пожелание, да ти се връща ;)

Благодаря и на теб Елена! Дано!


*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #13 -: Януари 22, 2012, 00:09:08 am »
джиджи, успех с второто и нататък  :)

коала - това също е нормално, няма как да й натовариш стомаха, поне аз не мисля, че честото кърмене причинява стомашни неразположения, при нас беше същото и мога да кажа все още е. за протокола - повърнала е "на фонтан" два пъти и то по време на смяна на памперси, нямаше колики и други такива "екстри". дано и при вас да е така.

аз исках да ви питам също - дъщеря ми е на 7.5 месеца от около четвъртия си месец след като спеше по 8-9 часа на нощ си върна "бебешкия" режим да се буди през около два часа през нощта с една по-голяма пауза. буди се с проплакване или само проплаква, търси гърдата (спи при нас), суче, в повечето случай доста кратко и заспива пак. та въпроса ми е при някого дали това се е случвало и ако да - идеи? моля? не е кой знае какво но си е прекъсване на съня ми и по това време вечер ми се струва проблем :)

иначе да ви се похваля за воденото от бебето захранване много съм щастлива - абсолютно всичко си хапва, а като види мандарина и започва да вика и да подскача :) горещо го препоръчвам.

Elena, и Хриси е като твоята дъщеря, с разлика, че връщането на бебешкия режим стана в малко по-късен етап.

Заспива, кърмейки я на нашето легло, местя я в съня и на нейното, след около 2 часа започва будене през половин до час, в началото залъгвам с водичка и биба но в един момент не мога да успокоя по никакъв начин освен да я сложа до мен и да я кърмя. За сега не ми е дошло на ум да променям това, явно така се чувства добре, все пак се надявам да е период, който скоро да премине.

Интересно ми е по каква схема я захранваш.  

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #14 -: Януари 22, 2012, 16:18:56 pm »
дийп, аз също не виждам какво може да се направи освен да се изчака за това със съня, чета тук по разни книги, че децата дето спят по 12 часа в другата стая всъщност са дълбоко нещастни (преувеличавам в интерес на хумора, моля не ми се сърдете), та се надявам това да отмине. онази вечер беше особено трудна, защото се събуждаше наистина през 40 мин, но като гледам как дъвчи всичко и се лигави може и заради зъбите да е това.

а за захранването - има само едно правило - детето се храни само, иначе хапва каквото и ние ядем. в началото това значеше да има задушени или печени зеленчуци за гарнитура, но вчера например си яде пълнени чушки като пич. идеята е да е храна, която тя да може да хване с ръце. много бързо се научи и когато й дадох кисело мляко й го сложиш на лъжицата и й дадох тя да се храни с нея. на втория път вече си уцелваше много успешно устата и само до половина беше омазана с к мляко. същото е сега с другият й любим плод - папаята - слагам й го на лъжицата и тя се оправя оттам нататък. като цяло нямаи ограничения какво й даваш, тъй като тя избира дали да го яде или не неща като алергични реакции са сведени до минимум, ти си хапваш спокойно заедно с нея (или по-скоро тя сяда на масата заедно с нас и става от масата заедно с нас). единственото е, че готвя без сол, но не е голяма беда. верно е, че голяма част от нейната храна отива на пода, но това е ок, тъй като до годинката те имат нужда от млечни хранения, не толкова от храна. та така ако те интересува повече мога да пиша, а можеш и да погледнеш в гугъл baby led weaning, някой беше постнал линк към тема в бг мама в предишната тема.

на мен страшно ми харесва, защото не правя пюрета, не я тъпча с неща, които тя не може да види и да изследва и не настоявам какви количества да яде - колкото иска толкова. а и е много сладка цялата омазана и съсредоточено поднасяща парче храна към устата си, или замислена дали й харесва ориза или по-скоро ще наблегне днес на салатата.  :D
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #15 -: Януари 22, 2012, 17:53:54 pm »
Елена, искрено завиждам за това, което правите с щерката :) Аз в това отношение може да се каже че съм лоша майка, защото никога съм нямала нерви да оставя детето да се храни /по-скоро маже ;)/ само. Все още се боря със себе си и се надявам в скоро време да успея :) Иначе много ме радват снимки на омазани до ушите деца, но явно нервната ми система не е научена да става пряк свидетел на подобни сцени. Не случи детето на майка :)


*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #16 -: Януари 22, 2012, 20:40:15 pm »
о джиджи не дей така, знаеш ли колко възможности за чистене ще имаш след като хапнете малко домашно приготвена салатка с кус-кус, от онзи най-дребния, извира от всякъде. банана ми е най-труден, щото се маже навсякъде и оставя черни петна. но пък е забавно. на мен ми се струваше ужасно преживяването да ти тъпчат някакви неща в устата, дето не ги знаеш какви са, имат странна неестествена консистенция и са в налудни комбинации (любимото ми е авокадо и банан) или като гледам майките как добавят пюре от кайсии към агнешкото със спанак, за да излъжат детето да хапне нещо. моята стратегия е - една пелена на врата завързана, ръкавите леко дръпнати нагоре и да яде, да се маже, каквото иска да прави. после намокряш малко пелената, обърсваш муцуната и ръцете, една метла на пода и един моп и си готова, не е кой знае какво. особено като се има предвид правенето на пюрета. не знам, аз съм много щастлива, че открих това, зная че е доста стряскащо, защото сме свикнали, че "истинските бебета" са  с биберон и ядат пюрета.  :D а много помага за нервите ако се храните заедно, защото ти си хапваш твоята манджа, детето неговата и докато си бъбриш с мъж ти не го гледаш колко е изяло, а другото е знанието, че до първата година основната им храна е млякото, всичко останало е допълнително, така че не е нужно да го мислиш.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #17 -: Януари 23, 2012, 00:20:32 am »
.....до първата година основната им храна е млякото, всичко останало е допълнително, така че не е нужно да го мислиш.

А няма ли метод за подобно приучване на "по-възрастни", че ние тоя период с млякото отдавна го минахме :) Може би трябва да пробваме след хранене....просто да опитва сам  :?


*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #18 -: Януари 23, 2012, 01:47:39 am »
о няма ограничения кога да започне да се храни сам, вероятно за него ще е голямо удоволствие, на теб ще ти е по-трудно вероятно да го оставиш сам да преценява какво и колко да яде. накратко - ти му предлагаш каквото има за ядене, той решава какво да яде и колко. понякога започват с плодовете за десерт, вместо със супата или там каквото, но пък родителите казват, че така не се карат за яденето, не стоят с лъжицата пред тях с часове и няма неща като ако не си изядеш месото няма десерт.

ако решиш да пробваш винаги съм на разположение за подкрепа и мотивация. прегледай линковете дано се решиш
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #19 -: Януари 23, 2012, 11:36:04 am »
За метода на цапане вече схванах  :wink:, но как да разбера колко е изяло детето и дали просто храненето не се превръща само в игра...

Ние не сме от най-едричките и не ми се ще да започнем съвсем да изоставаме с растежа  :?