0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #900 -: Август 15, 2012, 19:55:27 pm »
Защо неосиновили не пишат мнения в темата на осиновителките дали, кога и как да кажат на децата си, че са осиновени? Те си дискутират по въпроса и дори се поздравяват колко им е от полза темата и колко добре върви.

Цитат
Така и никой не ми даде обяснение обаче за ползата да се кърми до 4-5 годишна възраст. Какво дава кърмата на детето на тази възраст?

Мецани, обяснение имаше, но за пореден път се изтълкува превратно.
Цитат
кърменето дава на детето успокоение, утеха, любов

Дълго кърмещите правят своя избор, но все са призовавани да се обосновават и обясняват.
Всеки да кърми колкото поиска, никому не пречи. Не съм склонна да кърмя до 4-5 години, но си пазя мнението за себе си, тъй като не виждам причина или полза да го напиша (досега).



« Последна редакция: Август 15, 2012, 20:03:48 pm от цигу »
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #901 -: Август 15, 2012, 20:12:49 pm »
До преди малко пишехме за 3-4 годишни деца, сега станаха 4-5 годишни, може при следващото ми влизане да се редактирате на 5-6, така вече ще звучи по друг начин.


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #902 -: Август 15, 2012, 20:30:33 pm »
Цигу, аз съм кърмила до скоро и мисля имам право да чета и да да изказвам мнение в тази тема. Много пъти съм се включвала със съвети за кърменето.

Нещо не ме разбирате или аз не се изразявам правилно, не знам.
Не порицавам никого, нито карам някой да отбива детето си. Аз съм ЗА кърменето.
Исках да знам какво дава кърмата на детето освен успокоение, любов, утеха, защото тези неща всяка майка ги дава на детето си и без дългогодишно кърмене.

Йоанна, мненията ми не са целяли заяждане, мисля че ме познаваш добре за тези години, в които сме във форума. Моля те, не тълкувай думите ми погрешно, не съм нарекла никоя от вас ненормална.
Това, че за мен е странно и неприемливо кърмене на 4-5 годишна възраст, това вас няма да ви спре да си кърмите децата до тази възраст, то си е ваше право.

п.п.не влизам да редактирам възрастта, а грешките, които допускам.


« Последна редакция: Август 15, 2012, 20:32:32 pm от Мецани »
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #903 -: Август 15, 2012, 20:45:04 pm »
Никъде не съм написала, че се заяждаш, и знам, че не е така, подразних се от квалификациите които даваш и тона на мнението ти, аз зачитам мнението на всички и не ми е приятно да чета, че не е нормално да се кърми дете на 3-4 години, никъде не сме коментирали възраст 4-5 години(не, че много голяма разликата)!

За кърменето и природата "Всъщност съставът на кърмата се изменя по много любопитен начин: след първата година количеството на антитела и имунни фактори в нея нараства и става още по-високо след втората. Това показва съвършеният замисъл на природата – в крайна сметка, след първата година детето започва да е все по-изложено на източници на инфекции, докато расте и опознава света (най-вече докато се опитва да сложи голяма част от него в устата си)".


За ползите от по дългото кърмене: "  В дългосрочен план кърменето носи много ползи както на бебето, така и на майката. Кърменето профилактира рака на гърдата, яйчниците и матката, като риска от рак се намалява правопропорционално със срока, който жената кърми. Профилактира се и ракът на гърдата при бебетата момиченца. В още по-дългосрочен план, по-дългото кърмене понижава риска от развитие на остеопороза в късна възраст при майката.  

Към цялата статия: http://networkedblogs.com/ApWab   -мисля, че вече ще си отговориш на въпроса защо кърмим дълго време            
« Последна редакция: Август 15, 2012, 20:49:57 pm от Йоанна (speranza sempre) »


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #904 -: Август 15, 2012, 20:53:34 pm »
Исках да знам какво дава кърмата на детето освен успокоение, любов, утеха, защото тези неща всяка майка ги дава на детето си и без дългогодишно кърмене.

И какво от това? Да спрат ли да кърмят, понеже има и друг начин? И защо?

А ако има и други ползи, ти ще бъдеш ли убедена от нови доводи за продължително кърмене, или вече си си изградила мнение?

Аз говоря за толерантността да приемем решенията на другите, колкото и различни да са от нашите. Но точно защото всяка жена е кърмила, някакси се подразбира, че има меродавно мнение за кърменето на друга.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #905 -: Август 15, 2012, 21:02:59 pm »
Мецани, и още нещо лично ще ти споделя, баба ми почина от рак на гърдата, майка ми почина от рак на яйчника (на 45 години), ако има и 5% с дълго кърмене да намаля вероятността и при мен и при дъщеря ми да стане ще кърмя и до 5 години,разбира се, ако Божидара пожелае.


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #906 -: Август 15, 2012, 21:29:54 pm »
Цигу, аз лично не бих кърмила до такава възраст. Приела съм решението на другите, аз и не искам да им го променям. Интересуваше ме какъв стимул има жената да кърми дълго време, какво по-различно ще даде на детето си, за разлика например от мен, която съм кърмила 8 месеца.

Вчерашния ми пост беше продиктуван от една гледка - дете на възраст 3-4 години ( може и да греша), караше колело с помощни колелета, слезе от колелото и се зарови в блузата на майка си. Мен това ме отблъсна, при все че съм майка и съм кърмила. Затова си изразих мнението. Затова и зададох въпрос в друга публикация.


Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #907 -: Август 15, 2012, 22:27:23 pm »

Вчерашния ми пост беше продиктуван от една гледка - дете на възраст 3-4 години ( може и да греша), караше колело с помощни колелета, слезе от колелото и се зарови в блузата на майка си. Мен това ме отблъсна, при все че съм майка и съм кърмила. Затова си изразих мнението. Затова и зададох въпрос в друга публикация.
Не съм била свидетел на подобна ситуация, но смятам, че не би ме отблъснала. Даже ще ми стане мило. Дай Боже да мога и аз дълго да кърмя детето си.
Както каза и Йоанна, на мен също ми прави впечатление, че има една такава тенденция във форума кърмещите жени непрекъснато да се обясняват на некърмещите и то точно в темата за кърменето!!!
Нямам предвид конкретно на Мецани поста, а по принцип. Никой не е започнал да съди тези, които от ден 1 бутат АМ на децата си, нито им искаме обяснения защо го правят, внимаваме да не ги засегнем, че не са се справили с кърменето (макар че дори не всички полагат усилия), едва ли не в тяхно присъствие се съобразяваме да пишем отдавна приети и неоспорими факти като ползата от кърменето. За сметка на това обаче не спираме да четем до кога е нормално да се кърми...  :?   

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #908 -: Август 15, 2012, 22:28:46 pm »
Сега се зарових в линковете, които е дала Йоана и видях въпросите, с които ни засипват околните  :) До кога ще си кърмя детето наистина не ги засяга, но си питат и се впечатляват, кой ми вика браво, кой ме залива с неразбиране. Малко преди да се разрази големия спор Боби е писала за присмеха на околните към децата ни. Мисля си дали пък това няма да ги травмира наистина? На мен ми е неприятно да слушам такива коментари  :(
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #909 -: Август 15, 2012, 22:48:13 pm »
Сега се зарових в линковете, които е дала Йоана и видях въпросите, с които ни засипват околните  :) До кога ще си кърмя детето наистина не ги засяга, но си питат и се впечатляват, кой ми вика браво, кой ме залива с неразбиране. Малко преди да се разрази големия спор Боби е писала за присмеха на околните към децата ни. Мисля си дали пък това няма да ги травмира наистина? На мен ми е неприятно да слушам такива коментари  :(

Лошото е, че подигравките на децата идват от неразбирането и нетолерирането на възрастните, и аз точно за това се засегнах от коментара на Мецани, защото това, като бъде споделено с едно 3-4 годишно дете, то ще се обърне и ще нападне кърмачето без въобще да разбира за какво става въпрос.
Има много майки които кърмят дълго и никой освен семейството им не разбира за това, има и такива на които не им пука и си кърмят навсякъде, но това е личен избор и не трябва да засяга по такъв начин околните. Много ми е болно когато майки на бебета не излизат на дълги разходки защото се притесняват да кърмят навън, както и на майки с по- големи деца които бързат да се приберат защото детето я дърпа за блузата или и казва "дай да цокам". Надявам се някога това да се промени!


Интересуваше ме какъв стимул има жената да кърми дълго време, какво по-различно ще даде на детето си, за разлика например от мен, която съм кърмила 8 месеца.
И разбра ли?
« Последна редакция: Август 15, 2012, 23:24:28 pm от Йоанна (speranza sempre) »


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #910 -: Август 15, 2012, 23:49:36 pm »
м-и, за мен някакси за момченце да си го спомня ми се струва не съвсем в реда на нещата. Поне не в нашето общество. На 3г няма да помни, но после вече - 4 например стават други нещата.
Ето за това говоря - лявата снимка ме отблъсква, дясната не, макар да са някъде на еднаква възраст децата. http://blog.sfgate.com/sfmoms/2012/05/10/does-time-magazines-breastfeeding-cover-go-too-far/ Напълно съзнавам, че е глупаво, детето си е дете, ама не мога дори и аз, която се имам за много либерален човек, да се отърся от тези си предрасъдъци. Иначе аз самата никога не бих направила коментар за това пред детето, но децата са жестоки и си казват каквото им дойде на ума. Ако разберат в градината, ще го побъркат това момченце.
А иначе за едно бебе няма две мнения, че кърмата е най-добрата храна. Това си е неоспорим факт.

Мецани, АМ си е мляко за телета - то е краве мляко което е малко попроменено, но си е краве мляко. В АМ има само крави протеини, , но е променена концентрации на някои неща и са добавени витамини. Наистина в това отношение krasi(ahiito) е права, че няма смисъл да се дава мляко за телета, като си имаме човешко :-). Според мен въпросът е дали след определена възраст има значение кое от двете е. Човек не се кърми доживот, пък пие мляко ( поне аз пия) цял живот.


  
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #911 -: Август 16, 2012, 00:35:29 am »
Йоанна, прегледах публикациите си и не видях с нещо да съм те засегнала или обидила. Неприемането на дългото кърмене от моя страна поражда някои въпроси, които аз задавам, съответно вие отговаряте. Няма как всички да сме на едно мнение.

Ето и аз като Боби се чудя дали кърменето на момче на 4-5 годишна възраст, което ще има спомени от кърменето, няма да окаже негативно въздействие върху негото полово съзряване и каква асимилация би правило един ден с гърдите на партньорката си. Надявам се Елена да се включи с професионално мнение.

Имам съседка, която кърми сина си 3,5 години, продължавайки и по време на втората си бременност. Възнамерява да кърми и дъщеря си до същата възраст. Излиза, че тя ще кърми 7 години без прекъсване. Такова дълго кърмене не изтощава ли организма на майката?

Разбира се, ако не ви допада посоката на разговора, може и да не отговаряте на въпросите ми.
« Последна редакция: Август 16, 2012, 00:39:09 am от Мецани »
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #912 -: Август 16, 2012, 13:48:29 pm »
За мен кърменето до 4-годишна възраст и повече е прекалено. Не е нормално едно 3-4 годишно вече осъзнато дете, да се хвърля по гърдите на майка си, да й надига блузата и да й вика "Дай цици". Това си е мое мнение.
Не виждам полза от толкова дълго кърмене. Какво би дало на детето? Любов? Близост? Успокоение? Че това всичко го получава и без дългогодишното кърмене.

Кисела, замести едно от кърменията с АМ и така лека полека ще я отбиеш.


Ето тук си написала, че не е нормално да се кърми дълго, с което заявяваш, че аз не съм нормална за теб! Ако беше погледнала и моите мнения щеше да прочетеш, че съм ти отговорила неколкократно на въпроса ти, аз те попитах нещо , но ти не ми отговори.

И още нещо, сериозно ли смяташ, че гърдите на жената са създадени за сексуално удоволствие на мъжа, защото според мен са създадени за да си нахрани детето, и ако възпиташ правилно сина си, надали ще има проблем с това(не конкретно твоя).


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #913 -: Август 16, 2012, 15:38:54 pm »
Момичета,явно аз не мога да сложа бебето добре на дясната гърда,защото зърното ми е постоянно разранено и много ме боли,направо като дойде време да дам тази гърда ми се плаче.Кърменето се превърна за мен в болезнен процес,а аз не искам да е така.Чуствам се ужасно,опитвам различни пози,гледам да и пъхам в устата не само зърното,но тя успява да се измести и да дърпа само зърното.Много мърда ,като яде не се спира.А и това че иска да стои на гърдата по 1 час допълнително утежнява положението,а вечерните кърмения в 9 и 12 часа може да откара и по 2 часа,когато и да я махна започва истеричен рев,не знам какво да правя вече.Гърдите ми се препълват постоянно,не знам дали е от това,че тя седи така дълго почти без да суче към края,дали дава фалшиви сигнали за производство на повече мляко отколкото може да изяде?Иначе ака и наддава,не е гладна.
АКО ИМАШ ЛЮБОВ,НЕ СЕ НУЖДАЕШ ОТ НИЩО ДРУГО.АКО ЛИ НЯМАШ,НЕ Е ОТ ОСОБЕНО ЗНАЧЕНИЕ КАКВО ДРУГО ИМАШ.
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #914 -: Август 16, 2012, 16:04:17 pm »
Момичета,явно аз не мога да сложа бебето добре на дясната гърда,защото зърното ми е постоянно разранено и много ме боли,направо като дойде време да дам тази гърда ми се плаче.Кърменето се превърна за мен в болезнен процес,а аз не искам да е така.Чуствам се ужасно,опитвам различни пози,гледам да и пъхам в устата не само зърното,но тя успява да се измести и да дърпа само зърното.Много мърда ,като яде не се спира.А и това че иска да стои на гърдата по 1 час допълнително утежнява положението,а вечерните кърмения в 9 и 12 часа може да откара и по 2 часа,когато и да я махна започва истеричен рев,не знам какво да правя вече.Гърдите ми се препълват постоянно,не знам дали е от това,че тя седи така дълго почти без да суче към края,дали дава фалшиви сигнали за производство на повече мляко отколкото може да изяде?Иначе ака и наддава,не е гладна.

Може би е скок в растежа и вероятно скоро ще премине периода.Мажи зърната с кремче и редувай гърдите.Това се сещам за сега.
А относно продължителността на кърмене нямам никакви задръжки спрямо ходещото ми кърмаче,радвам се и на говорещите такива,а като гледам Бузана може да го докара и до пишещо кърмаче :)Доста е пристрастена.Обаче искам да махна дневните хранения,понеже ангажиментите ми са постоянно по институции.Трудно се придвижваме с количката,а и не навсякъде има достъп...
Много ми с неудобно на голяма опашка някъде да се лепна отпред понеже съм с дете,а как да обясня на всеки,че НЕ мога да я оставя на никой,щото ще огладнее...Не върви и да е сраснала за мен,а и аз за нея 24 часа,при положение,че има на кой да я оставя.А ако не е само на твърда храна денем...как да съм спокойна?
Та така с моята сага :)Продължаваме да се отказваме от дневните...и тя все се сеща,че може да си иска млекце.


Desunt inopiae multa, avaritiae omnia
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #915 -: Август 16, 2012, 16:08:58 pm »
Теди, те се отчайвай и не се отказвай. И аз като беше Дани на месец, че и до малко по-късно умирах от болка с едната гърда, стисках зъби буквално, но от веднъж сякаш загрубя и се оправи.  Не съм чела назад какво си писала, сигурно някой може да ти е дал същия съвет, но оставяй кърма да засъхва по зърното. Аз мисля, че мен в крайна сметка това ме оправи.

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #916 -: Август 16, 2012, 16:27:41 pm »
Теди, кърмех Жорко във втората поза от линка, тя ми беше най-удобна:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106752.0/
Мишлето ти е казала да оставяш кърмата да засъхне, освен това се мажи с Лансинох, не мен много ми помагаше. Пробвай ако искаш силиконови накрайници за кърмене.  А ако повиеш бебето да не мърда, дали няма да стане по-лесно. Мисля в  една от темите се обсъждаше повиване на бебето.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #917 -: Август 16, 2012, 16:28:02 pm »
зърното ми е постоянно разранено и много ме боли,направо като дойде време да дам тази гърда ми се плаче

Кака Сийка пак да каже за соления разтвор. Топи зърното в хладка вода с разтворена сол за по 4-5 минути след всяко кърмене. Зърната заздравяват много бързо, аз така се оправих за броени дни (рецептата ми я дадоха в болницата след раждането).
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #918 -: Август 16, 2012, 17:09:16 pm »
Йоанна, не изопачавай думите ми, моля. Цитирала си ме и какво има в цитата? Казвам, че "кърменето до 4-годишна възраст и повече е прекалено" и че използвам думата ненормално за хвърлянето на порасналото дете по гърдите на майката с думите дай цици.. И с това те наричам ненормална  8O
Честно, не мога да повярвам, че така приемаш думите ми, още повече, че с теб сме имали много разговори на тема кърмене.

Не съм видяла въпроса ти, извинявай. Ще ти отговоря и на другите въпроси по-късно вечерта, сега нямам възможност да пиша и без това тази публикация я дописвам вече 1 час.





Re: Кърменето! Материали и дискусии! - 2
« Отговор #919 -: Август 16, 2012, 17:30:50 pm »
Цитирах ти това мнение защото от там почна, мненията ти за дългото кърмене са с толкова негативизъм, че наистина се почувствах като ненормална, да и моето дете понякога ми скача на блузата и само защото не говори не вика дай цици, а казва ам-ам, е по- нормално ли ти се вижда? И, ако искаш да има дискусия, наистина ще е хубаво да ми отговориш и на другите въпроси, когато имаш време за това.

Теди, понякога разранените зърна може и да са и от продължителното стоене на гърда, Божидара като малка не можеше да захапе хубаво и ареолата, това стана, чак като порасна. На мен винаги са ми били пълни гърдите. Как сте с коликите, ако има може за това да иска да стои на гърда, пробвай с топло на коремчето и с белите шумове, ако има колики.


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига