0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #80 -: Януари 17, 2012, 09:20:29 am »
Аз снощи подквасих още 3 (компотени) буркана:)
Тази сутрин беше по-хубаво (на вид засега) и от първия, който изядох сама:)
На обяд ще видим и на вкус как е:)
И аз сложих на един буркан 3 с.л. закваска.
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #81 -: Януари 17, 2012, 09:34:35 am »
Аз квася винаги с "Боженци" и ми става.

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #82 -: Януари 17, 2012, 15:59:18 pm »
Аз квася винаги с "Боженци" и ми става.

На мен с Боженци не ми се получи веднъж, то се получи де, но беше много рядко, тип айрян 8O! А Аз по принцип харесвам тази марка, но ми обърнаха внимание, че съдържало мляко на прах  :o(на капачката пише), сори за оф-а :oops:

EVIQБлагодаря за линковете! Сядам да разглеждам  :P


Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #83 -: Януари 17, 2012, 16:18:15 pm »
Момичета, благодаря за споделеното! Аз няколко пъти съм пробвала да си правя домашно кисело мляко без успех, но сега разбирам на колко места съм бъркала....


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #84 -: Януари 17, 2012, 18:03:32 pm »
Моето си остана такова чорбаливо, тип айран без добавка на водата разибра се. И някак безвкусно, тоест не е никак кисело. но ще си го изям де. Ще пробвам с такива марки, които при вас е станало. Нямаме обаче мляко Елби и Боженци.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #85 -: Януари 17, 2012, 18:24:00 pm »
Четох, четох, да видим какви ще ги завърша и аз :lol:

Днес ми донесоха 2 литра прясно мляко от село. Майка ми специално ми се обади по телефона да ми каже, че праща и закваска от нейното, домашно кисело мляко и да сложа от него. Аз й казах, че ще сложа от купеното мляко, тя държи на нейната, че с купено не ставало и се точело като сопол после :lol:
По нейни инструкции - 1,5 с.л на 1 компотен буркан, да завия с одеало или друга дреха и да оставя така половин ден.

Сварих млякото, дано съм улучила температурата - да ми траел пръста на топлината  :)

Обаче аз нали все съм по експериментите, подквасих 2 буркана, не от големите компотени от 800 мл., малко по-малките, правите /незнам как да обясня, като не се сетих да измеря количеството  :oops:/.

Та в единия бутнах лъжица и половина кис. мляко "На баба" 3,6% по БДС, а в другия буркан 2 с.л от на майка ми /щото пък нейното беше по-рядко/ и долях с прясно мляко.
Сложих двата буркана в микровълновата да отлежават до сутринта. /благодаря за съвета! :)/

Та утре ще имам резултат де и ще докладвам :)

Ей сега като станем едни майсторки на киселото мляко, ще има да залежават уредите им по щандовете :lol:

« Последна редакция: Януари 17, 2012, 18:27:36 pm от Eли:) »
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #86 -: Януари 18, 2012, 14:26:28 pm »
аз да се отчета: първия път не стана нищо, но вчера повторих с друго мляко за подкваска и стана много хубаво. Ние не сме в България и явно това кис.мляко,което ползвах пъвия път не беше с жива закваска, защото си остана прясно мляко в буркана. Втория път намерих мляко,правено с наша българска бактерия.
Благодаря ви момичета за идеята за микровълновата печка, която и при мен проработи :).
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #87 -: Януари 18, 2012, 14:35:41 pm »
Моя първи опит беше полу-успешен  :wink:
Мисля, че проблема е в прясното млякко, взех маркели 3%, но нещо самото мляко на вкус даже не ми допадна. За кисело мляко сложих Верея по БДС с жива закваска - резултата е леко течно и по-киселко на вкус мляко, но ще си го изям :)
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #88 -: Януари 18, 2012, 14:49:32 pm »
факторите са много, трябва да се изследват всичките - за препоръчване с малки дози, да няма много похабен материал.

за първия ми опит знаете. вторият - несполучлив, с друго прясно мляко. третият - напълно сполучлив - с прясното мляко от втория неуспешен опит. какво промених - маааалко по-топло мляко и този път приложих метода с леко затоплената нормална фурна. довечера продължавам с нов опит - ще опитам пак в микровълновата и пак със същото мляко, да видим къде е грешката.

напред, науката е слънце!

п.п. споменах ли, че аз кисело мляко не близвам? ;)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #89 -: Януари 18, 2012, 14:57:09 pm »
И аз продължавам с опитите, но пък предвидливо снощи подквасих само 0,5л  :wink:
Втори опит с друго прясно мляко и по-хладко, че с това да си задържа пръстчето е многооо относително, та аз мия чинии с направо гореща вода и търпя  :lol:.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #90 -: Януари 18, 2012, 15:24:31 pm »
.....с това да си задържа пръстчето е многооо относително, та аз мия чинии с направо гореща вода и търпя  :lol:.[/color]


 :lol: Да, и аз това си мислех докато четях за това изискване :) Аз и така се къпя дори ;)


*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #91 -: Януари 18, 2012, 15:52:17 pm »
Ние  подквасваме домашно кисело мляко   , откакто сме се задомили с моя мъж, което ще рече н- брой години. :lol:
Заквасваме с Елена  или Ел Би .
Има и по-успешни и по-неуспешни резултати , въпреки , че уж всеки път технологията ни е еднаква , но пък одеялото някои път е родопско, някои път памучно  :lol:
За микровелето -да го бутнем вътре не съм се сещала  -тъкмо няма да ми се пречка  из кухнята. Следващия път ще пробваме .

Изумителното е ,че свеки подквасва с една и съща си закваска/ отделя по малко от предишното мляко и заквасва с него следващото / вече с месеци наред , без да е добавяла купешко мляко за закваска  и се получава превъзходно, макар че може би  няма лактобацилус вече там .


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #92 -: Януари 18, 2012, 18:59:27 pm »
Да докладвам и аз  :lol:
Това ми беше опит № 2 в живота, първия - преди години и резултат неуспешен. :oops:
Тоя път обаче ми се получи що-годе  :lol:

Дегустирах и констатирах  :lol::

Млякото и в двата буркана е стегнало, е не е много гъсто, но достатъчно добре.
Буркана, в който сложих закваска "На Баба" по БДС е дори малко по-рядко от другото и е по-меко на вкус, даже не киселее  :oops:
А втория буркан, в който сложих от домашната закваска "На мама"  :lol: е станало по-гъстичко, въпреки че тя беше рядка и е по-кисело :?.

Обаче опитите продължават, ще се науча  :lol: Сега си отиваме на село за няколко дни, това ще ми е основна задача  :lol:

[
quote author=джиджи link=topic=47409.msg900379#msg900379 date=1326893071]
.....с това да си задържа пръстчето е многооо относително, та аз мия чинии с направо гореща вода и търпя  :lol:.[/color]
:lol: Да, и аз това си мислех докато четях за това изискване :) Аз и така се къпя дори ;)
[/quote]


Е и аз де  :lol: Гореща вода за чиниите, такава и за тялото  :lol: Затова незнаех дали съм налучкала температурата, и все още не съм убедена  :lol:
« Последна редакция: Януари 18, 2012, 19:02:32 pm от Eли:) »
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #93 -: Януари 18, 2012, 19:19:58 pm »
Днес ще правя и втори опит. първият що годе сполучлив, изпихме си го на айрян.
Днес съм взела Верея и прясно и кисело по БДС, да видим.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #94 -: Януари 18, 2012, 20:59:58 pm »
а защо само затопляте, а не кипвате млякото, макар и купешко и пастьоризирано
аз си варя винаги млякото, киселото мляко за подкваса слагам в купичка, където го разбивам добре и към него добавям малко от свареното мляко, което после връщам като разбъркам добре- още веднага става на "парцали" все едно е пресечено млякото, изливам в бурканите и завивам в одеалото
има и още един ритуал от баба  :D ама той е тайна  :wink:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #95 -: Януари 18, 2012, 21:28:06 pm »
а защо само затопляте, а не кипвате млякото, макар и купешко и пастьоризирано
аз си варя винаги млякото, киселото мляко за подкваса слагам в купичка, където го разбивам добре и към него добавям малко от свареното мляко, което после връщам като разбъркам добре- още веднага става на "парцали" все едно е пресечено млякото, изливам в бурканите и завивам в одеалото
има и още един ритуал от баба  :D ама той е тайна  :wink:


Мини е права! И аз така правя варя всяко мляко без значение дали е домашно или е от магазина :))))
И като мога да трая на топлина ( и аз се къпя с гореща вода), но в млякото с пръстта е по-различно малко или поне на мен ; И слагам в буркан прясно мляко + 2/3 суп лъжица закваска (кисело мляко), разбърквам и затварям буркана, и хайде ред е на следващият ... После на топло под родопчето, тази оерация я правя към 22.00 часа и до сутрината си ги държа под одеалото!После си оставям един буркан от тези за следващата закваска :))))))

Ще споделя и една рецепта за извара как аз я правя :P! Купувате едно какво да е прясно мляко, сварявате и без да чакате да изстива просто добавяте една купичка кисело мляко (без значение какво) и бъркате, виждате как то става на парцали! После го прецеждате през тензух иии е готово ;)


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #96 -: Януари 18, 2012, 23:57:45 pm »
а защо само затопляте, а не кипвате млякото, макар и купешко и пастьоризирано

а с каква цел да го кипваме?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #97 -: Януари 19, 2012, 00:10:56 am »
Може би за "дезинфекция"  :?


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #98 -: Януари 19, 2012, 00:24:24 am »
Джам, може би Мини иска да каже за по-сигурно да кипваме млякото, да не се доверяваме на това, което пише на опаковките  :?
Мен също ме бяха посъветвали, да варя млякото, независимо, че на опаковката пише - Годно за консумация без варене, пастьоризирано. Тогава конкретно ставаше въпрос за млякото "Роса" на варненска фирма.
Бях споделила пред колеги на работа /учители по практика готварство, сладкарство и пр., технолози/, че не варя млякото, нали уж така и така пише, но тъй като тези хора имаха вътрешна информация от мястото на производство, та ми дадоха тоя съвет.

Аз признавам, че от купешките млека кипвам само това, което давам на детето. Когато готвя нещо с прясно мляко за нас, също завирам. Но млякото, което ползвам за кафе примерно - наливам от кутията направо  :oops:
Домашното - задължително варя, въпреки, че съм виждала да се дава на деца току-що издоено мляко ...
« Последна редакция: Януари 19, 2012, 00:28:58 am от Eли:) »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #99 -: Януари 19, 2012, 00:33:38 am »
не се излагайте, момичета...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!