0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Уред за кисело мляко
« -: Януари 13, 2012, 00:42:32 am »
някой има ли такова нещо и може ли да сподели марка, впечатления?

не ми казвайте колко лесно се кваси мляко, защото съм опитвала три пъти и нищо не стана.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #1 -: Януари 13, 2012, 03:23:25 am »
С любопитство очаквам някой да сподели. Аз го квася в микровълновата.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #2 -: Януари 13, 2012, 06:24:41 am »
С любопитство очаквам някой да сподели. Аз го квася в микровълновата.

Ти се шегуваш...

На мен също ще ми са интересни отзивите за този уред!

Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #3 -: Януари 13, 2012, 08:33:01 am »
 :D Имам прекрасно родопско одеало, страхотно кисело мляко става  :wink:
ако си твърдо решена на този уред- Джемма от бгмамма /пише в готварският подфорум/ има такава машина от Редут купувана и е много доволна, тяхната си марка, от порядъка на 30-на евро намалена беше писала, че е
сега са им намаленията, така че дерзай в тази насока /макар, че рискуваш с уред без гаранция/
Аз тук съм виждала на Тефал, но беше доста скъп
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #4 -: Януари 13, 2012, 10:26:48 am »
и аз имам родопско одеало, не стана.

в микровълнова не знам как става квасене, но не ми се вижда добра идеята да облъчвам млякото с микровълни.

в момента на нашия пазар се предлагат три уреда:

1. Ariete за 46 лв.
http://www.technopolis.bg/b2c/details/823311/P11131201/URED-ZA-KIS.-MLYAKO-ARIETE-YOGURELLA

2. Taurus за 65 лв.
http://www.technopolis.bg/b2c/details/829173/P11131201/URED-ZA-KIS.MLYAKO-TAURUS-NATURE

3. Tefal за 165 лв. - той е за най-голямо количество, правел и цедено мляко, алабала
http://www.technopolis.bg/b2c/details/824420/P11131201/URED-ZA-KIS.MLYAKO-TEFAL-YG650126

интересува ме дали някой има някоя от тези машинки и какви са отзивите конкретно от тях.
търсих в Гугъл и бг-мама, но повечето хора имат други машинки. В България, до преди половин година май изобщо не е имало внос на тия неща.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #5 -: Януари 13, 2012, 14:31:07 pm »
Аз сериозно за микровълновата... Ползвам я вместо родопско одеало  :lol:, нищо не грея с нея. Подквасвам в огромна купа и е малко нецивилизовано да я дърпаме яростно трима човека...

Машинките ми изглеждат добра идея, прегледах отзивите в амазон на подобни. Хората са доволни, оплакванията са им свързани с пластмасовите контейнери. Само дето сега като се вгледах пише, че контейнерите са стъклени. Вероятно се оплакват от капаците. Ще купя тия дни и ще споделя собствени впечатления.

Ей това евтинкото смята да пробвам http://www.amazon.com/Koolatron-TCYM-07-Yogurt-Maker-5-Ounces/dp/B000MFFDXM/ref=sr_1_10?ie=UTF8&qid=1326457154&sr=8-10 , ако не става, поне ще ползвам бурканчетата в микровълновата  :D.
« Последна редакция: Януари 13, 2012, 14:52:52 pm от elle22 »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #6 -: Януари 13, 2012, 15:29:19 pm »
elle22, опиши технологията с микровълновата - не я знам?

бурканчетата на тези уреди, които продават в Бг, са стъклени, проверих ги.
и аз се накланям към евтинкият модел.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #7 -: Януари 13, 2012, 15:35:42 pm »
Джам, имала съм прахосмукачка Таурус и бях много доволна. Това единствено мога да споделя.
И аз обмислям подобна покупка напролет, защото имам възможност да купувам домашно мляко.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #8 -: Януари 13, 2012, 15:38:01 pm »
Сварявам млякото, охлаждам го до "специалната" температура да мога да си пъхна пръста, слагам лиофилизирана закваска /пращат ми я от България/ и бутам голямата купа /събира над 3 л/  в микровълновата за през нощта. На сутринта млякото е бетон.

Машинката ще спести варенето, предполагам, вече я поръчах.
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #9 -: Януари 13, 2012, 15:40:01 pm »
малко оф, ама и аз имах прахусмукачка таурус, мъкааааа :lol:
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #10 -: Януари 13, 2012, 15:42:17 pm »
Чакай, чакай elle22, просто поставяш купата
в микронката и така оставяш, без да пускаш уреда ....?
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #11 -: Януари 13, 2012, 15:47:31 pm »
Сварявам млякото....

Важно: Варя 10 минути на слаб огън - това променяло протеините, за да е възможно сгъстяването, дори с нискомаслено мляко.
Слагам по лъжица закваска от купен буркан на всеки литър мляко.
И при мен микровълновата върши останалата работа. :D Просто вътре температурата е постоянна. Но и обикновената фурна става за целта.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #12 -: Януари 13, 2012, 15:54:54 pm »
Да, мъжът ми казва същото за варенето, но си мислех, че тази машинка ще я свърши тая работа. Дали? Ако не, работата й се обезсмисля.
Аз също квася и с кисело мляко /от моето си/ още няколко пъти, докато бактерията е активна.
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #13 -: Януари 13, 2012, 15:59:06 pm »
Аз също квася и с кисело мляко /от моето си/ още няколко пъти, докато бактерията е активна.

Да, после киселото мляко става едно лигаво и започва да се влачи...
Но не съм пробвала да квася с бактерии на таблетки.  :D Откъде и какво да купя?
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #14 -: Януари 13, 2012, 16:08:05 pm »
Запис да следя темата.
Аз го завивам с одеало, но не родопско, и във фурната съм правила- престоява през нощта ако вечер съм варила млякото.
Човек трябва да обича избрания начин на живот точно толкова,колкото претенции ще му предяви подир време;и аз го обичам

 
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #15 -: Януари 13, 2012, 16:08:20 pm »
ясно... аз си помислих, че пускате микровълновата да грее и затова така скептично подходих. а вие я използвате само за контейнер :)
в тая връзка, четох нейде, че ползвали за същата цел термос.

ще пробвам още довечера.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #16 -: Януари 13, 2012, 16:22:45 pm »
ясно... аз си помислих, че пускате микровълновата да грее и затова така скептично подходих. а вие я използвате само за контейнер :)
в тая връзка, четох нейде, че ползвали за същата цел термос.
Аз увивам в хавлия и пъхам в ел. фурна (изключена, но пази да не "бяга" топлината).
Микровълновата често я ползвам за контейнер, когато искам да запазя нещо топло. Не съм се сетила за киселото мляко, обаче. Никога не е късно да научиш нещо  :)
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #17 -: Януари 13, 2012, 16:36:16 pm »

Аз имам машинка за сирене от ларедутските, ползвам я и за квасене на мляко. Има голяма купа и контейнерчета. Млякото-домашно, не го варя. Слагам си закваската и разбърквам. Наливам в купата и включвам. Става перфектно.

[/url]
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #18 -: Януари 13, 2012, 16:43:25 pm »

Аз имам машинка за сирене от ларедутските, ползвам я и за квасене на мляко. Има голяма купа и контейнерчета. Млякото-домашно, не го варя. Слагам си закваската и разбърквам. Наливам в купата и включвам. Става перфектно.

а дали машинките за мляко правят и сирене? четох нейде из форумите, че с такива уреди правели маскарпоне, прясно сирене и др.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #19 -: Януари 13, 2012, 17:31:10 pm »

Аз имам машинка за сирене от ларедутските, ползвам я и за квасене на мляко. Има голяма купа и контейнерчета. Млякото-домашно, не го варя. Слагам си закваската и разбърквам. Наливам в купата и включвам. Става перфектно.

а дали машинките за мляко правят и сирене? четох нейде из форумите, че с такива уреди правели маскарпоне, прясно сирене и др.


Аз мисля, че принципа е един. За сиренето млякото трябва да е затоплено.

[/url]
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #20 -: Януари 13, 2012, 20:45:01 pm »
И  аз се записвам да следя, искам и аз такава машина, само дето тази на Тефал, която се продава в БГ не ми е по джоба :? затова и аз искам по-евтинко, но не съм ги срещала никъде тези марки, които Джам е предложила  8O
Иначе и аз като Мини :P квася и използвам едно родопско одеяло, правя го вечер към 22.00 часа, увивам и чааааак до сутринта. Слагам повече закваска обаче, по 2-3 супени лъжици, ползвам за закваска от киселото мляко на Баба, нали било по БДС ;)
А като си направя подквасено си оставям един по-голям буркан за следващата закваска!


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #21 -: Януари 13, 2012, 20:56:32 pm »
krasavicata, и трите машинки ги разгледах вчера в Технополис. от линковете, които съм дала по-горе в темата, можеш да провериш в кои магазини на Технополис ги има в наличност.

аз заредих сега 1 литър купешко прясно мляко с 3 супени лъжици закваска от кисело мляко Елби 3,6%. две купички пъхнах в предварително загрята на 50 градуса и изключена фурна, а третата оставих в микровълновата.

утре заран - отзиви, помози Бог ;)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #22 -: Януари 13, 2012, 21:22:13 pm »
Джаме,3 суп.л. на 1литър не са ли малко?Аз слагам толкова на половинлитров буркан...знам ли де,то всеки си има система,но да си кажа и аз мнението :lol:.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #23 -: Януари 13, 2012, 21:23:56 pm »
ами не знам, аз порових из гугъл, прочетох няколко такива рецепти и затуй така направих.

леле, да не съм овапцала работата?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #24 -: Януари 13, 2012, 21:29:41 pm »
ами не знам, аз порових из гугъл, прочетох няколко такива рецепти и затуй така направих.

леле, да не съм овапцала работата?

Джамче
, малко е да, аз слагам по 2-3 лъжици, ама на един буркан (ползвам такива от лютеница). Млякото иначе, което вземам е домашно, доставят ми го от една местна кравеферма, явно и това има значение! Мерси за линковете тъкмо тях гледах и сега ;)


Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #25 -: Януари 13, 2012, 22:12:04 pm »
Джаме,3 суп.л. на 1литър не са ли малко?Аз слагам толкова на половинлитров буркан...знам ли де,то всеки си има система,но да си кажа и аз мнението :lol:.
Мхм, аз слагам 1 суп. лъж. на 0,8 л буркан (компотен)и си ми става млякото. Май като иска да става, ще става, а понякога всичко е перфектно като температура и подкваса, и времетраене, и пак не ще да стане.
Както казва Парси, всеки си има система и тя си му действа.
Човек трябва да обича избрания начин на живот точно толкова,колкото претенции ще му предяви подир време;и аз го обичам

 
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #26 -: Януари 14, 2012, 11:15:10 am »
И аз се записвам да следя темата. По Коледа исках от тези машинки, но.... излязоха други разходи. И все още не съм се отказала... Ще ми е интересно да прочета опита ви с тях :)



*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #27 -: Януари 14, 2012, 11:34:59 am »
аз освен по стандартния начин със завиване, съм пробвала и в микровълновата и в ел. фурната, както вече са споменали момичетата, но от както си купих купата на тапръруеър , квасенето е нищо повече освен изсипване на млако и закваска в нея. Затварям за през ноща и сутринта млякото бетон.
Никога не съм пробвала със купешко прясно мляко и при него не знам кое ще е най-добре.
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #28 -: Януари 14, 2012, 12:03:08 pm »
jam, какво стана?

Аз се заинтригувах. Мои познати си квасят мляко в къщи, но на мен ми се струва твърде голяма хамалогия. Тези уреди са ми интересни, доколкото разбирам са нещо като термостат. Който осигурява постоянна температура, така ли е?
На таурус описанието пише 7 купички по 150 мл, това не е ли твърде малко като обем?
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #29 -: Януари 14, 2012, 12:03:41 pm »
Джам я няма да сподели резултата :).

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #30 -: Януари 14, 2012, 12:09:11 pm »
резултатът е отличен!

заквасих 1 л. мляко с 3 големи супени лъжици кисело.

половината сложих в микровълновата и стоя цяла нощ.
другата половина разделих на 2 купички и сложих в предварително загрята до 50 градуса и изключена фурна. едната купичка извадих след 3 часа и прибрах в хладилника, другата оставих цяла нощ.

и трите проби станаха чудесни, като че ли най-гъсто и гладко стана това в микровълновата.

няма да купувам машинка :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #31 -: Януари 14, 2012, 12:13:00 pm »
Еее,браво!Нема не може :D

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #32 -: Януари 14, 2012, 12:15:33 pm »
благодаря на всички за ценните съвети и особено на elle22 за идеята с микровълновата!

колко интернет изрових да чета, а то, както винаги, истината била в нашия форум :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #33 -: Януари 14, 2012, 12:32:04 pm »
jam-e, прясното мляко беше домашно, магазинско?
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #34 -: Януари 14, 2012, 12:47:00 pm »
резултатът е отличен!

заквасих 1 л. мляко с 3 големи супени лъжици кисело.

половината сложих в микровълновата и стоя цяла нощ.
другата половина разделих на 2 купички и сложих в предварително загрята до 50 градуса и изключена фурна. едната купичка извадих след 3 часа и прибрах в хладилника, другата оставих цяла нощ.

и трите проби станаха чудесни, като че ли най-гъсто и гладко стана това в микровълновата.

няма да купувам машинка :)

Ха, сега!
Тъкмо се похвали да споделиш за таквиз като мене дето изобщо не знаят техниката на процеса.
Кое се вари, къде се слага и така подробничко, ако може :D
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #35 -: Януари 14, 2012, 13:09:08 pm »
Ха, сега!
Тъкмо се похвали да споделиш за таквиз като мене дето изобщо не знаят техниката на процеса.
Кое се вари, къде се слага и така подробничко, ако може


И аз така имам нужда от по-сериозни обяснения...



*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #36 -: Януари 14, 2012, 13:17:58 pm »
Варено прясно мляко с температура, като си топнеш пръста да е топло, не горещо. За около 2 литра прясно мляко, трябва една супена,  не препълнена лъжица кисело мляко. Аз съм от провинцията и по принцип имам възможност да си взимам истинска закваска, но не го правя непременно. пробвала съм и с домашна закваска без бактерия, пробвала съм и с "данон" и с "на баба" и с "верея", става с всички. Та в една купичка разбиваме лъжицата кисело мляко с няколко 4-5 лъжици прясно мляко. Изсипваме  го в купата с прясно мляко. Аз врътна с лъжицата няколко пъти. Това е всичко. ОТ тук натам избираш начин на квасене. Ако искаш в микрото, слагаш там. Ако искаш по старомодния начин - затваряш съда, загърваш го да се запази топлината и след 3 часа вади.
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #37 -: Януари 14, 2012, 14:10:22 pm »
Изглежда по-лесно, отколкото си го представям.
Ще се пробвам тия дни, ако ми донесат домашно мляко.
Като знам каква е консумацията на кисело мляко у нас и ми се получи, ще ми е едно от ежедневните задължения :lol: 8)

При заквасването - има ли значение вида на млякото? Примерно овче мляко да се заквасва с кисело краве или само с овче трябва?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #38 -: Януари 14, 2012, 15:20:17 pm »
jam-e, прясното мляко беше домашно, магазинско?

аз използвах магазинско прясно мляко - марка Oly и закваска с магазинско мляко Елби.

за съжаление, нямам си източник на домашно прясно мляко, но реших, че дори и произведено от купешко прясно мляко, пак ще съм спестила добавките, които слагат в купешкото кисело мляко.

понеже млякото е от магазина, не го варих, а само го стоплих в една купа леко. чела съм, че трябва да е толкова топло, че като си пъхнеш кутрето в млякото, да изтърпиш да броиш до 30 :) така и направих. след това, в отделна купичка разбърках добре 3 супени лъжици кисело мляко с малко от прясното. излях в голямата купа, разбърках го. пресипах в няколко керамични купички (гювечета), защото нямах стъклени буркани. захлупих с капака и сложих в микровълновата да престои през нощта.
ако се сложи в предварително загрята и изключена фурна с Т 40-50 градуса, ще е готово след 3-4 часа.
после се слага в хладилник и там "отлежава" 12 часа поне - така се стяга и се спира процеса на ферментация.

да видим втория опит, че власите се давят на края на Дунава...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #39 -: Януари 14, 2012, 15:38:00 pm »
Днес минах през супера и явно любимото ми кисело мляко вече не го продават там. Та тъкмо навреме сте подхванали темичката. Ще вземете да ме подкокоросате и мен да квася.

*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #40 -: Януари 14, 2012, 15:45:03 pm »


Направо тема елексир... :lol:

Този форум е МАГИЧЕН...

-помогна ми да стана Майка  :youwoman:

-направи от посредствен изпълняваш
домакински задължения готвач,
кулинар с желание да експериментира
от което има една рода доволни  :eat:

-няма тема от ежедневието или създал се
проблем на който тук да не се намерило решение

-сега и мляко като заквася ще лепна етикети
на бурканите Мляко "Зачатие"
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #41 -: Януари 14, 2012, 15:46:30 pm »
Като направиш киселото мляко, продавай го с благотворителна цел и превеждай парите по сметката на Сдружението!  :lol: :lol: :lol: :lol:

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #42 -: Януари 14, 2012, 15:54:25 pm »
Браво, масторке  :D!
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #43 -: Януари 14, 2012, 16:07:27 pm »
Ей, верно сте опасни:)
И аз сега си чакам да ми изстине мялкото и да заквася:)

Ще пробвам в микровълновата (понеже нея не могат да я стигнат и отворят децата) пък да видим какво ще стане:))

Еlle22, колко най-малко трябва да стои млякото в микровълновата? За да зная колко да не я ползвам:)
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #44 -: Януари 14, 2012, 16:17:15 pm »
jam-e, прясното мляко беше домашно, магазинско?
аз използвах магазинско прясно мляко - марка Oly и закваска с магазинско мляко Елби.

Ясно, ше квася и аз.  :D

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #45 -: Януари 14, 2012, 16:22:35 pm »
Ей, верно сте опасни:)
И аз сега си чакам да ми изстине мялкото и да заквася:)

Ще пробвам в микровълновата (понеже нея не могат да я стигнат и отворят децата) пък да видим какво ще стане:))

Еlle22, колко най-малко трябва да стои млякото в микровълновата? За да зная колко да не я ползвам:)

По принцип най - рано ни е ставало за 6 часа /обаче през лятото  :lol:/, най- късно - за 12. Най - ми е удобно да го подквася преди лягане.
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #46 -: Януари 14, 2012, 16:24:38 pm »
Ей, верно сте опасни:)
И аз сега си чакам да ми изстине мялкото и да заквася:)

Ще пробвам в микровълновата (понеже нея не могат да я стигнат и отворят децата) пък да видим какво ще стане:))

Еlle22, колко най-малко трябва да стои млякото в микровълновата? За да зная колко да не я ползвам:)

По принцип най - рано ни е ставало за 6 часа /обаче през лятото  :lol:/, най- късно - за 12. Най - ми е удобно да го подквася преди лягане.
:)Разбрах:) Благодаря ти:)

Ще им топля тяхното мляко на котлона довечера преди сън:)
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #47 -: Януари 14, 2012, 16:27:39 pm »
Абе случвало ми се е и през деня да квася, а да ми се налага да я ползвам. На всяко вадене загрявам млякото в микровълновата за 3 минути и пак става. Но най - ми е удобно нощем.
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #48 -: Януари 14, 2012, 18:17:07 pm »
еййй много сте заразни, и аз ще квася утре :lol:
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #49 -: Януари 14, 2012, 18:26:08 pm »
еййй много сте заразни, и аз ще квася утре :lol:
И аз се заразих, няма да чакам купуването на уреда :) Ще пробвам метода с микровълновата.



*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #50 -: Януари 14, 2012, 21:52:28 pm »
Тъй тъй ама аз нещо не разбрах  8O за метода в микровълновата  :? значииии, всички пишете, че слагате млякото в микровълновата, ама тя, вкл или изкл трябва да е ;) Ако се вкл за колко време? Сори за сигурно тъпите ми въпроси  :oops:


*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #51 -: Януари 14, 2012, 21:55:23 pm »
Като ти е затоплено млякото няма нужда да е включена, използваш я само да съхрани температурата.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #52 -: Януари 15, 2012, 00:38:14 am »
микровълновата не се включва изобщо, служи само за термоизолиращ контейнер.

което ме подсеща, как Жак Пепен използваше за втасване на тестото една картонена кутия, в която го слагаше да стои - просто затворен малък обем, който запазва топлината.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #53 -: Януари 15, 2012, 00:50:33 am »
еййй много сте заразни, и аз ще квася утре :lol:

И аз в това число :)
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #54 -: Януари 15, 2012, 10:47:57 am »
микровълновата не се включва изобщо, служи само за термоизолиращ контейнер.

което ме подсеща, как Жак Пепен използваше за втасване на тестото една картонена кутия, в която го слагаше да стои - просто затворен малък обем, който запазва топлината.


Ох, сега разбрах, зарибихте ме, следващият път родопчето ще почива за разлика от микровелето  :P


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #55 -: Януари 15, 2012, 16:20:49 pm »
И мен ме заразихте, ще квася и аз. :wink: :D


Значи дали съм разбрала, на 1 л. топло прясно мляко се слагат 3 с.л кисело и в микровелето.Ако наистина е толкова лесно, както пишете, май ще минем на домашно кисело от купешко прясно мляко. :lol:
« Последна редакция: Януари 15, 2012, 16:29:07 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #56 -: Януари 15, 2012, 16:33:04 pm »
И аз в отбора на успешно подквасилите:)
Днес децата ще ядат хубаво кисело мляко "на мама":)
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #57 -: Януари 15, 2012, 17:42:47 pm »
Здравейте и от мен!  :wink:
Четох, четох и не се стърпях :oops: да ви споделя как аз си правя катък/цедено мляко/ за салатка или мазане на филийка! :wink: Предполагам, че ще ви хареса :wink: :

 Затопляте прясното мляко до определената температура, прибавяте по 1-2с.л. закваска, 1с.л.сол и 2-3капки мая за сирене/на 1л. мляко.
 После и аз го слагах под одеалце за 1 нощ, но от тази вечер ще е в микрото  :wink:.
 На сутринта го слагам в хладилника да се поохлади за около 10ч. и след това го прецеждам през тензух за около 2-3часа!
Приятен апетит  :wink:
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #58 -: Януари 16, 2012, 10:09:54 am »
Живи и здрави да сте с тази микровълнова  :youwoman: Пробвах тази нощ, резултата е повече от перфектен! Няма одеяла, няма заграждения (против бебешки набези)...
:thankyousign:

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #59 -: Януари 16, 2012, 10:27:07 am »
аз ще квася довечера, само да питам стъклен съд с похлупак или буркан е по удачен съд?
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #60 -: Януари 16, 2012, 10:38:07 am »
И при мен резултата в микрото стана перфектен! :D
Аз сложих тенджерката направо вътре в микрото! :wink:
Но си мисля, че какъвто и съд да сложим - ще стане! :wink:
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #61 -: Януари 16, 2012, 10:49:26 am »
хм, а моето стана като кремче, т.е. не гъсто като мляко :(
имам съмнения, че не загрях достатъчно прясното мляко. използвах Оли със закваска На баба. Но опитите продължават :lol:
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #62 -: Януари 16, 2012, 11:20:11 am »
И мен ме заразихте с домашното кисело мляко в микровълнова печка. Довечера ще направя да видим дали ще успея като за първи път в живота си :).
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #63 -: Януари 16, 2012, 16:10:37 pm »
хм, а моето стана като кремче, т.е. не гъсто като мляко :(
имам съмнения, че не загрях достатъчно прясното мляко. използвах Оли със закваска На баба. Но опитите продължават :lol:

Хм, възможно е да е също да е от прясното мляко. Аз съм си нацелила от каква марка и каква масленост става най - добре.

Ние за тази микровълнова направо си извикахме неволята  :lol:. Докато разберем, че все някъде в Америката се продава подобно на нашенското, хванахме цаката на домашното  :lol:. Същото се случи и с хляба  :D, а и с еспресото /мъжът ми направи самоделка  :lol:/.
« Последна редакция: Януари 16, 2012, 16:13:30 pm от elle22 »
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #64 -: Януари 16, 2012, 16:14:52 pm »
Аз подквасих прясно мляко "на баба" с кисело "на баба" по БДС.
Да ви кажа честно, резултата/вкуса на млякото, ми харесва повече дори от случаите когато съм заквасвала с домашно прясно мляко.
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #65 -: Януари 16, 2012, 16:46:24 pm »
лис моето на баба беше 4.5% киселото, а Оли имаше само един вид 3 и нещо %, абе довечера ще пробвам пак, ама ще заквася само едно бурканче от 250 мл. :lol:
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #66 -: Януари 16, 2012, 18:23:04 pm »
Това е моето мляко: http://teodk7604.snimka.bg/other/kis-mlako.647669
Първото /в малката кофичка/ беше с не подварено мляко, квасено 6 часа. Стана не хомогенно, но гъсто със сладникав вкус.
Второто в голямата купа- подварено, квасено 12 часа, гъсто с плътна и гладка консистенция, леко кисела жилка.
Снимала съм и закваската.
« Последна редакция: Януари 16, 2012, 18:26:48 pm от ЕVIQ »

[/url]
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #67 -: Януари 16, 2012, 19:25:59 pm »
хм, на втори прочит, моето мляко след като цял ден седя в хладилника сега е екстра. е не е гъсто като с нож да го режеш, но е супер на вкус и консистенция, не е пресечено, абе добро е за ядене :lol:
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #68 -: Януари 16, 2012, 21:14:05 pm »
хм, на втори прочит, моето мляко след като цял ден седя в хладилника сега е екстра. е не е гъсто като с нож да го режеш, но е супер на вкус и консистенция, не е пресечено, абе добро е за ядене :lol:

Стефи т.к и аз съм заквасвала с на Баба 4,5% искам да ти кажа, че според мен, тя е пълна със суха сметана и затова не се олучава подквасеното кисело мляко, обаче това по БДС да. Съветвам те, него да изп за подквасване  :wink:


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #69 -: Януари 16, 2012, 21:18:57 pm »
хм, оки, утре с него :)
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #70 -: Януари 16, 2012, 21:41:25 pm »
Днес и аз сложих, да видим резултата утре. Сложих прясно от "на баба" 3.2% и кисело на "бор чвор" 3.6 %.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #71 -: Януари 16, 2012, 22:16:53 pm »
Това е моето мляко: http://teodk7604.snimka.bg/other/kis-mlako.647669
Първото /в малката кофичка/ беше с не подварено мляко, квасено 6 часа. Стана не хомогенно, но гъсто със сладникав вкус.
Второто в голямата купа- подварено, квасено 12 часа, гъсто с плътна и гладка консистенция, леко кисела жилка.
Снимала съм и закваската.

EVIQ това не е ли и машина за кисело мляко? Откъде и на каква цена е взема? Може и да си споменавала ама ...


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #72 -: Януари 16, 2012, 23:23:25 pm »
хм, на втори прочит, моето мляко след като цял ден седя в хладилника сега е екстра. е не е гъсто като с нож да го режеш, но е супер на вкус и консистенция, не е пресечено, абе добро е за ядене :lol:

това онова първото мляко ли е, дето се точеше?

значи не си чела добре указанията. :P
след като мине времето за ферментация, млякото се слага в хладилник и там престоява поне 12 часа - така се стяга и се спира ферментацията.
после се яде.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #73 -: Януари 17, 2012, 01:29:58 am »
Джам, 3-4 лъжици не са ли много. Спомням си едно време, че майка ми, ми казваше да не слагам много подкваса, ама не помня защо. Аз на 2 литра,  слагам 1 супена.
Момичета, имайте предвид, че ако млякото е по-топло при подквасването, после ще има кисела жилка. Или ако преседи малко повече докато се кваси, пак ще киселее.
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #74 -: Януари 17, 2012, 07:12:43 am »
Това е моето мляко: http://teodk7604.snimka.bg/other/kis-mlako.647669
Първото /в малката кофичка/ беше с не подварено мляко, квасено 6 часа. Стана не хомогенно, но гъсто със сладникав вкус.
Второто в голямата купа- подварено, квасено 12 часа, гъсто с плътна и гладка консистенция, леко кисела жилка.
Снимала съм и закваската.

EVIQ това не е ли и машина за кисело мляко? Откъде и на каква цена е взема? Може и да си споменавала ама ...

Това е машина за сирене :), купих я от ларедут по намаленията. Понеже не е много спорна за сирене, малко количество излиза и е по- скоро като маскарпоне. Реших да правя кисело мляко. А и за кисело мляко машинките са по- скъпи отколкото за сирене.Взех я за 18-20 евро с код.
http://www.laredoute.fr/vente-fromagere.aspx?productid=324175099&documentid=999999&categoryid=0&customertarget=0&numberpage=1&offertype=0&pos=17_n_n_n&prodcolor=1&source=search за сирене
http://www.laredoute.fr/vente-yaourtiere-fromagere-439-601.aspx?productid=324229248&documentid=999999&categoryid=0&customertarget=0&numberpage=1&offertype=0&pos=8_n_n_n&prodcolor=1&source=search за мляко


[/url]
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #75 -: Януари 17, 2012, 07:56:02 am »
Моето стана като на Стефи, но пък прочетох Джам и го бутнах в хладилника да видим довечера, ще яде ли Хасан баНца или не.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #76 -: Януари 17, 2012, 08:06:56 am »
Джам, 3-4 лъжици не са ли много. Спомням си едно време, че майка ми, ми казваше да не слагам много подкваса, ама не помня защо. Аз на 2 литра,  слагам 1 супена.

Mary, четох какви ли не пропорции. избрах тая като усреднена. вероятно зависи и с каква закваска се работи.

снощи правих втора проба - с друго купено прясно мляко, същата закваска, но по-малко количество, само в микровълновата. стана доста по-рядко от първия път.
много фактори са намесени, явно...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #77 -: Януари 17, 2012, 08:24:22 am »
много фактори са намесени, явно...
И фактора кой кваси, аз слагам колкото теб, майка ми 1 кофичка закваска на 3 литра мляко, а свеки 1 ч.л. (ако била домашна и по-кисела се слагало кафена лъжичка). Според мен номера е да си уцелиш твоето количество...

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #78 -: Януари 17, 2012, 09:00:54 am »
да бе, първото мляко е :lol: :lol:
ама верно не съм чела инструкциите, нищо де, ще знам за следващия път :)
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #79 -: Януари 17, 2012, 09:17:02 am »
Последно заквасвах с "Домлян" 4,5% (по традиционния начин с домашно мляко) - млякото се яде с вилица. На самото мляко пише, че е без консерванти и т.н.
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #80 -: Януари 17, 2012, 09:20:29 am »
Аз снощи подквасих още 3 (компотени) буркана:)
Тази сутрин беше по-хубаво (на вид засега) и от първия, който изядох сама:)
На обяд ще видим и на вкус как е:)
И аз сложих на един буркан 3 с.л. закваска.
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #81 -: Януари 17, 2012, 09:34:35 am »
Аз квася винаги с "Боженци" и ми става.

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #82 -: Януари 17, 2012, 15:59:18 pm »
Аз квася винаги с "Боженци" и ми става.

На мен с Боженци не ми се получи веднъж, то се получи де, но беше много рядко, тип айрян 8O! А Аз по принцип харесвам тази марка, но ми обърнаха внимание, че съдържало мляко на прах  :o(на капачката пише), сори за оф-а :oops:

EVIQБлагодаря за линковете! Сядам да разглеждам  :P


Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #83 -: Януари 17, 2012, 16:18:15 pm »
Момичета, благодаря за споделеното! Аз няколко пъти съм пробвала да си правя домашно кисело мляко без успех, но сега разбирам на колко места съм бъркала....


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #84 -: Януари 17, 2012, 18:03:32 pm »
Моето си остана такова чорбаливо, тип айран без добавка на водата разибра се. И някак безвкусно, тоест не е никак кисело. но ще си го изям де. Ще пробвам с такива марки, които при вас е станало. Нямаме обаче мляко Елби и Боженци.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #85 -: Януари 17, 2012, 18:24:00 pm »
Четох, четох, да видим какви ще ги завърша и аз :lol:

Днес ми донесоха 2 литра прясно мляко от село. Майка ми специално ми се обади по телефона да ми каже, че праща и закваска от нейното, домашно кисело мляко и да сложа от него. Аз й казах, че ще сложа от купеното мляко, тя държи на нейната, че с купено не ставало и се точело като сопол после :lol:
По нейни инструкции - 1,5 с.л на 1 компотен буркан, да завия с одеало или друга дреха и да оставя така половин ден.

Сварих млякото, дано съм улучила температурата - да ми траел пръста на топлината  :)

Обаче аз нали все съм по експериментите, подквасих 2 буркана, не от големите компотени от 800 мл., малко по-малките, правите /незнам как да обясня, като не се сетих да измеря количеството  :oops:/.

Та в единия бутнах лъжица и половина кис. мляко "На баба" 3,6% по БДС, а в другия буркан 2 с.л от на майка ми /щото пък нейното беше по-рядко/ и долях с прясно мляко.
Сложих двата буркана в микровълновата да отлежават до сутринта. /благодаря за съвета! :)/

Та утре ще имам резултат де и ще докладвам :)

Ей сега като станем едни майсторки на киселото мляко, ще има да залежават уредите им по щандовете :lol:

« Последна редакция: Януари 17, 2012, 18:27:36 pm от Eли:) »
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #86 -: Януари 18, 2012, 14:26:28 pm »
аз да се отчета: първия път не стана нищо, но вчера повторих с друго мляко за подкваска и стана много хубаво. Ние не сме в България и явно това кис.мляко,което ползвах пъвия път не беше с жива закваска, защото си остана прясно мляко в буркана. Втория път намерих мляко,правено с наша българска бактерия.
Благодаря ви момичета за идеята за микровълновата печка, която и при мен проработи :).
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #87 -: Януари 18, 2012, 14:35:41 pm »
Моя първи опит беше полу-успешен  :wink:
Мисля, че проблема е в прясното млякко, взех маркели 3%, но нещо самото мляко на вкус даже не ми допадна. За кисело мляко сложих Верея по БДС с жива закваска - резултата е леко течно и по-киселко на вкус мляко, но ще си го изям :)
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #88 -: Януари 18, 2012, 14:49:32 pm »
факторите са много, трябва да се изследват всичките - за препоръчване с малки дози, да няма много похабен материал.

за първия ми опит знаете. вторият - несполучлив, с друго прясно мляко. третият - напълно сполучлив - с прясното мляко от втория неуспешен опит. какво промених - маааалко по-топло мляко и този път приложих метода с леко затоплената нормална фурна. довечера продължавам с нов опит - ще опитам пак в микровълновата и пак със същото мляко, да видим къде е грешката.

напред, науката е слънце!

п.п. споменах ли, че аз кисело мляко не близвам? ;)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #89 -: Януари 18, 2012, 14:57:09 pm »
И аз продължавам с опитите, но пък предвидливо снощи подквасих само 0,5л  :wink:
Втори опит с друго прясно мляко и по-хладко, че с това да си задържа пръстчето е многооо относително, та аз мия чинии с направо гореща вода и търпя  :lol:.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #90 -: Януари 18, 2012, 15:24:31 pm »
.....с това да си задържа пръстчето е многооо относително, та аз мия чинии с направо гореща вода и търпя  :lol:.[/color]


 :lol: Да, и аз това си мислех докато четях за това изискване :) Аз и така се къпя дори ;)


*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #91 -: Януари 18, 2012, 15:52:17 pm »
Ние  подквасваме домашно кисело мляко   , откакто сме се задомили с моя мъж, което ще рече н- брой години. :lol:
Заквасваме с Елена  или Ел Би .
Има и по-успешни и по-неуспешни резултати , въпреки , че уж всеки път технологията ни е еднаква , но пък одеялото някои път е родопско, някои път памучно  :lol:
За микровелето -да го бутнем вътре не съм се сещала  -тъкмо няма да ми се пречка  из кухнята. Следващия път ще пробваме .

Изумителното е ,че свеки подквасва с една и съща си закваска/ отделя по малко от предишното мляко и заквасва с него следващото / вече с месеци наред , без да е добавяла купешко мляко за закваска  и се получава превъзходно, макар че може би  няма лактобацилус вече там .


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #92 -: Януари 18, 2012, 18:59:27 pm »
Да докладвам и аз  :lol:
Това ми беше опит № 2 в живота, първия - преди години и резултат неуспешен. :oops:
Тоя път обаче ми се получи що-годе  :lol:

Дегустирах и констатирах  :lol::

Млякото и в двата буркана е стегнало, е не е много гъсто, но достатъчно добре.
Буркана, в който сложих закваска "На Баба" по БДС е дори малко по-рядко от другото и е по-меко на вкус, даже не киселее  :oops:
А втория буркан, в който сложих от домашната закваска "На мама"  :lol: е станало по-гъстичко, въпреки че тя беше рядка и е по-кисело :?.

Обаче опитите продължават, ще се науча  :lol: Сега си отиваме на село за няколко дни, това ще ми е основна задача  :lol:

[
quote author=джиджи link=topic=47409.msg900379#msg900379 date=1326893071]
.....с това да си задържа пръстчето е многооо относително, та аз мия чинии с направо гореща вода и търпя  :lol:.[/color]
:lol: Да, и аз това си мислех докато четях за това изискване :) Аз и така се къпя дори ;)
[/quote]


Е и аз де  :lol: Гореща вода за чиниите, такава и за тялото  :lol: Затова незнаех дали съм налучкала температурата, и все още не съм убедена  :lol:
« Последна редакция: Януари 18, 2012, 19:02:32 pm от Eли:) »
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #93 -: Януари 18, 2012, 19:19:58 pm »
Днес ще правя и втори опит. първият що годе сполучлив, изпихме си го на айрян.
Днес съм взела Верея и прясно и кисело по БДС, да видим.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #94 -: Януари 18, 2012, 20:59:58 pm »
а защо само затопляте, а не кипвате млякото, макар и купешко и пастьоризирано
аз си варя винаги млякото, киселото мляко за подкваса слагам в купичка, където го разбивам добре и към него добавям малко от свареното мляко, което после връщам като разбъркам добре- още веднага става на "парцали" все едно е пресечено млякото, изливам в бурканите и завивам в одеалото
има и още един ритуал от баба  :D ама той е тайна  :wink:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #95 -: Януари 18, 2012, 21:28:06 pm »
а защо само затопляте, а не кипвате млякото, макар и купешко и пастьоризирано
аз си варя винаги млякото, киселото мляко за подкваса слагам в купичка, където го разбивам добре и към него добавям малко от свареното мляко, което после връщам като разбъркам добре- още веднага става на "парцали" все едно е пресечено млякото, изливам в бурканите и завивам в одеалото
има и още един ритуал от баба  :D ама той е тайна  :wink:


Мини е права! И аз така правя варя всяко мляко без значение дали е домашно или е от магазина :))))
И като мога да трая на топлина ( и аз се къпя с гореща вода), но в млякото с пръстта е по-различно малко или поне на мен ; И слагам в буркан прясно мляко + 2/3 суп лъжица закваска (кисело мляко), разбърквам и затварям буркана, и хайде ред е на следващият ... После на топло под родопчето, тази оерация я правя към 22.00 часа и до сутрината си ги държа под одеалото!После си оставям един буркан от тези за следващата закваска :))))))

Ще споделя и една рецепта за извара как аз я правя :P! Купувате едно какво да е прясно мляко, сварявате и без да чакате да изстива просто добавяте една купичка кисело мляко (без значение какво) и бъркате, виждате как то става на парцали! После го прецеждате през тензух иии е готово ;)


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #96 -: Януари 18, 2012, 23:57:45 pm »
а защо само затопляте, а не кипвате млякото, макар и купешко и пастьоризирано

а с каква цел да го кипваме?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #97 -: Януари 19, 2012, 00:10:56 am »
Може би за "дезинфекция"  :?


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #98 -: Януари 19, 2012, 00:24:24 am »
Джам, може би Мини иска да каже за по-сигурно да кипваме млякото, да не се доверяваме на това, което пише на опаковките  :?
Мен също ме бяха посъветвали, да варя млякото, независимо, че на опаковката пише - Годно за консумация без варене, пастьоризирано. Тогава конкретно ставаше въпрос за млякото "Роса" на варненска фирма.
Бях споделила пред колеги на работа /учители по практика готварство, сладкарство и пр., технолози/, че не варя млякото, нали уж така и така пише, но тъй като тези хора имаха вътрешна информация от мястото на производство, та ми дадоха тоя съвет.

Аз признавам, че от купешките млека кипвам само това, което давам на детето. Когато готвя нещо с прясно мляко за нас, също завирам. Но млякото, което ползвам за кафе примерно - наливам от кутията направо  :oops:
Домашното - задължително варя, въпреки, че съм виждала да се дава на деца току-що издоено мляко ...
« Последна редакция: Януари 19, 2012, 00:28:58 am от Eли:) »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #99 -: Януари 19, 2012, 00:33:38 am »
не се излагайте, момичета...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #100 -: Януари 19, 2012, 00:45:48 am »
Цитат
освен това четох че трябва да се свари не само поради страх от болести а с цел да се избият всички бактерии за да може като се добавят двете бактерии булгарикус и термофилuс, да могат да се размножават спокойно без да имат за врагове други бактерии.
т.е. с варенето разчистваме терена за да настаним нашите бактерии

Цитат
Тази тема  ми стана много интересна поради ,това че съм учила технологията за производство на кисело мляко,както и на други млечни продукти.Искам само да ви кажа няколко много важни причини поради, които задължително трябва да се пастъоризира суровото мляко:
-унищожаване на вредната патогенна микрофлора
-създава се безопасен за здравето продукт
-създава се вкус на варено
-подобрява се консистенцията
-създаване на благоприятни словия за развитие на млечно киселите бактерии
Така че не се колебайте и за миг ами си сварете млякото. :thumbup:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?action=printpage;topic=3234.0
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #101 -: Януари 19, 2012, 00:51:54 am »
а защо само затопляте, а не кипвате млякото, макар и купешко и пастьоризирано

а с каква цел да го кипваме?

Писах вече на първа страница, че моето кисело мляко се сгъстява само ако го варя около 5 минути.
Когато "прохождах" в заквасването, прочетох някъде в интернет, че варенето променя структурата на протеините. Не мога да цитирам.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #102 -: Януари 19, 2012, 01:06:53 am »
Цитат
освен това четох че трябва да се свари не само поради страх от болести а с цел да се избият всички бактерии за да може като се добавят двете бактерии булгарикус и термофилuс, да могат да се размножават спокойно без да имат за врагове други бактерии.
т.е. с варенето разчистваме терена за да настаним нашите бактерии

Цитат
Тази тема  ми стана много интересна поради ,това че съм учила технологията за производство на кисело мляко,както и на други млечни продукти.Искам само да ви кажа няколко много важни причини поради, които задължително трябва да се пастъоризира суровото мляко:

Така че не се колебайте и за миг ами си сварете млякото. :thumbup:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?action=printpage;topic=3234.0

ама душице, тия цитати говорят за нуждата от варене на СУРОВОТО мляко! :)
при пастьоризираното мляко, тая работа с бактериите е вече свършена.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%8C%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F

аз ползвам мляко, пастьоризирано с UHT (ultra high temperature) - при 132 градуса. за какво да го варя отново, хем при по-ниска Т?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #103 -: Януари 19, 2012, 07:37:01 am »
И аз не варя, пастьоризирано мляко. Снощи ме домързя, но днес ще направя пак с не варено пастьоризирано мляко и ако пак не ми се получи, ще пробвам и с варено. За мен е някакъв абсурд, да варя нещо пастьоризирао, но знае ли човек. Виж домашно ще го варя и 10 и повече минути, ама пък им нямам вярва, колко е домашно.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #104 -: Януари 19, 2012, 07:57:00 am »
много знаеш ти при колко градуса и по каква технология е сварено  :P
и ние сме поначели нещо тук там  :P, пък и аз до сега провал с мляко не съм имала  :D :D
« Последна редакция: Януари 19, 2012, 08:02:02 am от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #105 -: Януари 19, 2012, 08:07:03 am »
Аз обаче съм руса и много упорита,
чакам да напишете наръчника за квасене на мляко в очакване на домашно такова!
И понеже сте много заразни, ако не ми се случи скоро доставка Ке мориме купешко и тва е!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #106 -: Януари 19, 2012, 08:16:46 am »
http://s981.photobucket.com/albums/ae294/bluemoon__album/polezno/?action=view&current=2.jpg
http://s981.photobucket.com/albums/ae294/bluemoon__album/polezno/?action=view&current=3.jpg

Ето тук едно момиче е отговорило доста добре на въпросите
има и отговор за правене на сирене в домашни условия

http://s981.photobucket.com/albums/ae294/bluemoon__album/polezno/?action=view&current=5.jpg

Наскоро с детегледачката ми обсъждахме точно направата на кисело мляко в домашни условия /по повод на млякото, което наскоро нашумя с наличието на растителни мазнини/, жената е работила като технолог в ХВП и по-специално млечни продукти
коментирахме по-скоро киселите млека, според нея много рядко някой слага българска закваска в млякото за получаванена кисело мляко, най-често се използвала някаква суха италианска закваска, при която обаче квасещите бактерии измират при достигане на определена киселинност на млякото, та вероятно в случаите на недобре подквасено мляко може да се касае и за подобна закваска
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #107 -: Януари 19, 2012, 10:04:03 am »
Аз обаче съм руса и много упорита,
чакам да напишете наръчника за квасене на мляко в очакване на домашно такова!
И понеже сте много заразни, ако не ми се случи скоро доставка Ке мориме купешко и тва е!


Мише моите опити досега в киселото мляко са били само с домашно такова! Ползвах за закваска киселото мляко на Баба, това което е по БДС. Веднъж пробвах с това на Боженци, получи се, ама малко рядко, тип айрян ... :P
Джам
аз и поради и тази причина го варя първо! Не съм заквасвала досега с такова от кутия  :wink:


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #108 -: Януари 19, 2012, 14:27:44 pm »
много знаеш ти при колко градуса и по каква технология е сварено  :P
и ние сме поначели нещо тук там  :P

ами ще е добре да споделиш какво си прочела - може да е от полза някому. аз и на детето си не варя млякото, ако е пастьоризирано.

а откъде знам по каква технология е сварено? ами 1. на кутията пише UHT. 2. не го съхраняват в хладилник и има трайност 6 месеца.
това не може да се постигне, ако млякото не е било обработено при висока температура, която избива бактериите.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #109 -: Януари 19, 2012, 15:52:14 pm »
Джамче за пастъоризираното мляко има логика, това което казваш ако отговаря на истината в смисъл,че не ни лъжат с изписаното на кутиите (да не сметнеш :oops: че те обвинявам в лъжа, пази боже 8O.
Обаче дори и такова, след като е отворено се съхранява в хладилника ;)
С какви други марки купешки пресни млека сте пробвали да заквасите и ви се получава? :P


Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #110 -: Януари 19, 2012, 16:31:04 pm »
...да не сметнеш :oops: че те обвинявам в лъжа, пази боже 8O.

 :lol: :lol:

Аз честно казано вече не вярвам много на етикети....
Имам познат, които притежава мандра и веднъж ми разкри "малки тайни" за това как карат прясното мляко да "стегне" ако поради причини започне да се вкисва. Няма да описвам начина, за да не се изложа пак :) но лично на мен ми настръхнаха косите от този метод...

Баща ми пък е виждал как се правят кремвирши, от тогава не яде колбаси, но това е друга тема.....много дълга :)




*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #111 -: Януари 19, 2012, 16:41:46 pm »
ааа джиджи не така, виж с разкази за млякото не можеш да ме стреснеш и без това не ям, но за колбаси - луканка, пъстърма, саламче, дума да не съм чула :lol: :lol:
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #112 -: Януари 19, 2012, 16:44:22 pm »
Пепел ми на устата тогава  :lol:


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #113 -: Януари 19, 2012, 19:51:21 pm »
Ми да вземем си направим зачатска кравеферма и пилчарник и свинарник а, кво ще кажете  :wink: :lol: :lol: :lol:
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #114 -: Януари 19, 2012, 21:55:45 pm »
Ми да вземем си направим зачатска кравеферма и пилчарник и свинарник а, кво ще кажете  :wink: :lol: :lol: :lol:

Хубаво ама като гледам ще има борба за длъжността "технолог". Не знам дали това няма да има фатални последици  :lol:


*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #115 -: Януари 19, 2012, 22:01:37 pm »
Ира, говорих по принцип, че някак си е нормално да зная какво е UHT технология, най-малкото от обща култура
да, аз на етикети не вярвам особено, за това винаги съм варила млякото, макар и по UHT
пък и нищо не ти пречи в името на експеримента да се опиташ да направиш кисело със кипнато купешко стерилизирано ;) /освен собствената ти увереност, че знаеш какво правиш, разбира се/
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #116 -: Януари 19, 2012, 22:23:25 pm »
Ми да вземем си направим зачатска кравеферма и пилчарник и свинарник а, кво ще кажете  :wink: :lol: :lol: :lol:
Аз,вече го направих.Преди 2,5 години се изнесохме  да живееме в едно село на 25 км от София,и от миналото лято си имаме кокошарник :D Прясно мляко си квася в гювеч 6 л ,и е истинско,директно от кравата,купуваме го от съседите.Яйцата са ни био защото ги храним само с изчистен фураж,а не този за носачки,който е пълен с хормони.От софийско чедо станх най-голямата привърженичка за живот на село.Е,ходя в София на работа,ама ако има начин да се откъсна от тая лудница,ще го направя на секундата.
Може да си разочарован ако не успееш,но си обречен ако не опиташ...
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #117 -: Януари 19, 2012, 22:33:30 pm »
Аз обаче съм руса и много упорита,
чакам да напишете наръчника за квасене на мляко в очакване на домашно такова!
И понеже сте много заразни, ако не ми се случи скоро доставка Ке мориме купешко и тва е!


Мише, наистина ли искаш рецепта за квасене или се будалкаш?
Първите две години младенеца ядеше само домашно квасено мляко. Как съм намирала качествено домашно прясно не ме питайте. В заверата бяха впрегнати всички разклонения на фамилията плюс офиса ми. Понеже ми куцаше логистиката ми се е случвало да имам по 5 литра замразено прясно мляко  :lol:.

Нещо не мога да разбера необходимостта от купуването на специално машина за квасене, просто защото това е толкова лесно нещо, че ... но всеки си знае за него си.
Джам, ако си се опитвала да квасиш купешко мляко не се изненадвам, че не е станало. Родопско осеяло въобще не ти е нужно, нали имате парно. Ако искаш потелефона ще ти обясня как става, но с купешко ще се получи г...вно

Според мен да се кваси купешко мляко е безмислено, защото то е толкова ерзац, че все едно квасиш тебеширена вода с мас. Изключение според мен прави донякъде млякото от млекарниците на Добрев, но и то е далече от истината.

Да ви споделя начин за разпознаване на хубаво мляко. Сварявате един литър, а когато заври, бъркате за да не кипне и добавяте сока от 1 лимон или 3, 4 супени лъжици оцет, след което още ври към 3, 4 минути. Целта е да се пресече млякото, ама хубаво да се пресече. После го прецеждате и разглеждате внимателно това, което остане. Това на практика е чист, натурален млечен протеин, изключително полезен. В северна Бг го наричат ешмик, италианците рикота, някои погрешно го наричат извара (изварата е съвършено различно нещо, получава се поразлична технология). Каквото и да е, но ако млякото е качествено, сухото вещество е много, с наситена масленост и БЕЗУМНО ВКУСНО. От купешко мляко се получават към 2 супени лъжици стрит тебешир, а отделената суроватка е ...

Като допълнение, ще добавя, че моя дядо, доста известен навремето Кардиолог, завършил  и специализирал в Германия, го е предписвал на болните си за подсилване и подобряване на функцията на черния дроб.
« Последна редакция: Януари 19, 2012, 22:36:25 pm от Fussii »
В очакване ....
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #118 -: Януари 19, 2012, 23:32:05 pm »
А каква баница става с това - ммммммммммм
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #119 -: Януари 19, 2012, 23:35:25 pm »
bochka, завиждам ти най-искрено. Аз отдавна си мечтая да стана селянка, ма пусто мъжа ми се е трътнал да става гражданин и няма да ме огрее  :lol:
Fussil, благодаря за полезната информация. Това с пресичането поне изглежда простичко...таман като за мен  :lol:


*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #120 -: Януари 20, 2012, 05:01:17 am »
Аз съм го правила с купешко - от няколко литра мляко излиза... шепа. Рикота купуваме от магазина  :).
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #121 -: Януари 20, 2012, 06:31:47 am »

Мише, наистина ли искаш рецепта за квасене или се будалкаш?


Фусита и се шегувам, и не съвсем!
Благодаря за съветите относно квасенето, аз и без сбъркана логистика замразявам,
защото ако се случи доставака е около 5-6 литра!

За изпитаните рецепти, просто събирам всичко което
квасещите мляко са написали като опит!
Аз съм квасила преди с вестници и одеалце,
но също като теб смятам, че с пастьоризирано качеството е съмнително
и затова ще чакам доставка от бабетките на децата!
Виждала съм и тук в София сутрин рано как се разнасят съмнителни бутилки,
но нямам доверие и на децата не бих дала!
Нямаме лични животни на село, но пък има от къде да се вземе
хубаво мляко издоено с агрегат, така че аз с опитите ще почакам!
 
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #122 -: Януари 20, 2012, 07:05:45 am »

Мише, наистина ли искаш рецепта за квасене или се будалкаш?


Фусита и се шегувам, и не съвсем!
Благодаря за съветите относно квасенето, аз и без сбъркана логистика замразявам,
защото ако се случи доставака е около 5-6 литра!

За изпитаните рецепти, просто събирам всичко което
квасещите мляко са написали като опит!
Аз съм квасила преди с вестници и одеалце,
но също като теб смятам, че с пастьоризирано качеството е съмнително
и затова ще чакам доставка от бабетките на децата!
Виждала съм и тук в София сутрин рано как се разнасят съмнителни бутилки,
но нямам доверие и на децата не бих дала!
Нямаме лични животни на село, но пък има от къде да се вземе
хубаво мляко издоено с агрегат, така че аз с опитите ще почакам!
 

Моята свекърва има кравеферма разнася мляко в бутилки по домовете и продава на няколко места вече 20 години. Изхранила е доста деца, включително и нашето. Не всяко такова мляко е със съмнително качество.
Вимето на кравите преди доене се измива, млякото директно отива във хладилна вана, като няма досег с въздуха. Всяка крава има паспорт със съответните ваксини. Когато се налага АБ лечение на някоя крава млякото, се изхвърля. Кравефермата е І категория. Така, че ако имате доверен такъв доставчик, не виждам проблем. :D

[/url]
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #123 -: Януари 20, 2012, 07:40:39 am »
Права си, ЕVIQ !
Точно това исках да кажа!Сигурност и качество без съмнение!

Когато сме на Юг лятото, вечер идва една жена с колата си и
кара мляко, страхотно просто!Но тя донася от години
и всички в квартала там взимат от нея и квасят!

Като изрично и всеки път казва шишетата да бъдат попарени,
държи на хигиената видимо, а млякото е гъсто и със страхотен каймак!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #124 -: Януари 20, 2012, 08:54:40 am »
 :balk_153: - това съм аз, как се пукам от завист  :(

моите млечни доставки уви са все по-редки и си е направо 6тица от тотото.
В очакване ....
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #125 -: Януари 20, 2012, 09:48:26 am »
Този път ми се получи, прясното ми беше пастьоризирано Верея 3 % и този път с една идея беше по малко топло, ползвах закваска кисело Верея 3.6 % по БДС. Не съм варила млякото, само по малко го стоплих този път, че аз търпя на горещо, та топло мляко е малко относително и за мен.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #126 -: Януари 20, 2012, 12:39:15 pm »
Аз,си захващам закваска от суха такава на LB,има я в производствената база на LB.При интерес можете да им разгледате сайт за адреса.Иначе го заквасвам в глинен съд, които ми стои на котлона,и ако млякото съм го изстудила повечко го затоплям направо там.Глиния съд запазва топлината по-дълго време,затова трябва да се прибере малко по-рано в хладилника за да не стане много кисело.
Може да си разочарован ако не успееш,но си обречен ако не опиташ...
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #127 -: Януари 20, 2012, 12:42:17 pm »
Като ви чета,как имате проблеми с доставката на мляко, ще взема да си купя една-две крави,та да го решиме тоя проблем. :D :D :D
Може да си разочарован ако не успееш,но си обречен ако не опиташ...
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #128 -: Януари 20, 2012, 14:15:23 pm »
То вече има едно такова предложение.

Ми да вземем си направим зачатска кравеферма и пилчарник и свинарник а, кво ще кажете  :wink: :lol: :lol: :lol:

Ако се подложи на гласуване... аз съм за :)


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #129 -: Януари 20, 2012, 14:41:52 pm »
То вече има едно такова предложение.

Ми да вземем си направим зачатска кравеферма и пилчарник и свинарник а, кво ще кажете  :wink: :lol: :lol: :lol:

Ако се подложи на гласуване... аз съм за :)
Е,така де,аз стартирах с кокошарник. :D От мене яйцата...за сега,а по-нататък може и мляко,както са тръгнали нещата....
« Последна редакция: Януари 20, 2012, 14:43:43 pm от bochka »
Може да си разочарован ако не успееш,но си обречен ако не опиташ...
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #130 -: Януари 20, 2012, 17:05:48 pm »
Ако се водим по правилото, че търсенето определя предлагането.... с мандрата бизнеса ще цъфти и връзва  :lol:


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #131 -: Януари 20, 2012, 17:51:25 pm »
Ми то колко мандри има, колко му е да добавим и нашата.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #132 -: Януари 30, 2012, 12:38:17 pm »
Да си кажа, снощи квасих пак този път не в Родопчето, а в Микровелето  :lol: Ми на външен вид стана, макар и редичко да ми се вижда.
Прясното беше на Мизия милк в едни бутилки непрозрачни и кисело, каквото имах готово :P


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #133 -: Февруари 02, 2012, 16:47:40 pm »
Да ви споделя начин за разпознаване на хубаво мляко. Сварявате един литър, а когато заври, бъркате за да не кипне и добавяте сока от 1 лимон или 3, 4 супени лъжици оцет, след което още ври към 3, 4 минути. Целта е да се пресече млякото, ама хубаво да се пресече. После го прецеждате и разглеждате внимателно това, което остане. Това на практика е чист, натурален млечен протеин, изключително полезен. В северна Бг го наричат ешмик, италианците рикота, някои погрешно го наричат извара (изварата е съвършено различно нещо, получава се поразлична технология). Каквото и да е, но ако млякото е качествено, сухото вещество е много, с наситена масленост и БЕЗУМНО ВКУСНО. От купешко мляко се получават към 2 супени лъжици стрит тебешир, а отделената суроватка е...

Като допълнение, ще добавя, че моя дядо, доста известен навремето Кардиолог, завършил  и специализирал в Германия, го е предписвал на болните си за подсилване и подобряване на функцията на черния дроб.
Аз съм го правила за болно гърло - отделям с малко оцет млечния протеин от половин литър, прецеждам хубаво и правя компрес на гърлото за през нощта. При мен работи.
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #134 -: Февруари 03, 2012, 07:03:19 am »
От пресечено прясно мляко с лимонтозу правя кашкавал. Не съм отдавна, но ме подсетихте почивните дни да го сторя. :D

[/url]
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #135 -: Февруари 03, 2012, 22:06:03 pm »
Момичета вие ме запалихте и аз да пробвам да сквася мляко. Първият  и вторият опит бяха трагични.
Аз обаче квасих 0,1%, защото холестерола ми е висок  8O и трябва да се ограничавам в мазнините.
След това квасих 3,2% -но  мляко с това на Баба по БДС ама и то не стана - някакво течно  стана като айрян.
Сега квасих 1% с кисело Табу 3,6% на Бор Чвор единствено само то ми се скваси и стана плътно  сквасено а не рядко като за таратор.
Пресните млека, които използвах бяха на Май Дей 0,1% и на Мегле от 3,2% и от 1%.
Вашият метод с микровълновата при мен не работи. Пробвах и с едно одеало, но не родопско и така не стана и накрая открих как - на парното за 3-4 часа стана идеално, хем от 1% прясно.
Киселите млека, които ползвах бяха Домашно 2% (някакво родопско) - абсолютно нищо не става с него,На Баба  по БДС - стана като за айрян, Табу 2% по БДС  - горе долу бива , но не беше стегнато и Табу 3,6% поБДС на Бор Чвор - за сега само с него ми се получи стегнато що годе, ааа и едно на Пършевица 0,5% - стана като за айрян.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #136 -: Февруари 03, 2012, 22:17:10 pm »
Момичета вие ме запалихте и аз да пробвам да сквася мляко. Първият  и вторият опит бяха трагични.
Аз обаче квасих 0,1%, защото холестерола ми е висок  8O и трябва да се ограничавам в мазнините.
След това квасих 3,2% -но  мляко с това на Баба по БДС ама и то не стана - някакво течно  стана като айрян.
Сега квасих 1% с кисело Табу 3,6% на Бор Чвор единствено само то ми се скваси и стана плътно  сквасено а не рядко като за таратор.
Пресните млека, които използвах бяха на Май Дей 0,1% и на Мегле от 3,2% и от 1%.
Вашият метод с микровълновата при мен не работи. Пробвах и с едно одеало, но не родопско и така не стана и накрая открих как - на парното за 3-4 часа стана идеално, хем от 1% прясно.
Киселите млека, които ползвах бяха Домашно 2% (някакво родопско) - абсолютно нищо не става с него,На Баба  по БДС - стана като за айрян, Табу 2% по БДС  - горе долу бива , но не беше стегнато и Табу 3,6% поБДС на Бор Чвор - за сега само с него ми се получи стегнато що годе, ааа и едно на Пършевица 0,5% - стана като за айрян.


Картиче, с това от 0,1% направооо няма смисъл да хабиш продуктите, то си е чиста водичка това прясно мляко, особено на Май дей! Пробвай с Родопско одеало, не от всяко одеало се получва тази температура, аз го квася към 22.00 вечерта и го оставям да си се заквасва до сутринта... Нямала съм брак досега! Важно е и да спазваш какво количество закваска слагаш! Аз лично слагам по 3 пълни супени лъжици от киселото мляко и така заквасвам. Т.с по 3 с.л на буркан ;)


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #137 -: Февруари 03, 2012, 23:44:34 pm »
kartiche, тези млека с 0,1% млечна масленост, съдържат растителни мазнини.
а и гаранция ти давам, че изяждането на 1 кисело мляко на ден с 3,5% вместо с 0,1% масленост с нищо няма да ти повлияе на холестерола.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #138 -: Февруари 08, 2012, 00:09:34 am »
И на моята свекърва опитите с микровълновата и леко загрятата фурна се овенчаха с неуспех. При това с домашно прясно мляко и хубава закваска. Единствено старият изпитан метод с одеалото е проработил. Ама така е като снахата се меси и дава акъл  :lol:


*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #139 -: Февруари 08, 2012, 08:29:59 am »
да, и при мен МВ не сработи, добре че само пробвах с един буркан
с топла  фурна няма и да се пробвам, да ми е все така топло одеалото :) отивам да извадя снощната доза
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #140 -: Февруари 08, 2012, 10:08:16 am »
И на моята свекърва опитите с микровълновата и леко загрятата фурна се овенчаха с неуспех. При това с домашно прясно мляко и хубава закваска. Единствено старият изпитан метод с одеалото е проработил. Ама така е като снахата се меси и дава акъл  :lol:

което идва да покаже, че успехът и неуспехът не зависят от фактори като произход на млякото и качество на закваската, а от случайности.

откакто писах за първия си опит тук, съм правила 5-6 опита с различни купешки млека и по различни технологии. понякога става, понякога не става. като че ли най-сигурно става в леко загрятата фурна.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #141 -: Февруари 08, 2012, 10:32:08 am »
Днес ще пробвам с купешкото прясно мляко на Маркели 3% /кутия/ и закваска на баба по БДС кисело, в микровелето. По-късно ще споделя как е  :wink:


Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #142 -: Февруари 08, 2012, 10:46:07 am »
Аз както писах на предната страница слагам да се кваси върху парното за около 4 часа и е готово! Пробвайте пък така! :wink:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #143 -: Февруари 08, 2012, 11:56:41 am »
Аз както писах на предната страница слагам да се кваси върху парното за около 4 часа и е готово! Пробвайте пък така! :wink:

а увиваш ли в нещо или направо върху парното? аз съм пробвала така преди години, ама не се получи...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #144 -: Февруари 08, 2012, 13:13:04 pm »
И върху сушилнята също става сигурно.
Аз все още не съм се пробвала.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #145 -: Февруари 08, 2012, 14:26:25 pm »
Аз както писах на предната страница слагам да се кваси върху парното за около 4 часа и е готово! Пробвайте пък така! :wink:
Ми нямаме парно Картиче, тъй че вариантите са ни два: родопчето или микровелето  :P


Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #146 -: Февруари 08, 2012, 18:00:28 pm »
Аз както писах на предната страница слагам да се кваси върху парното за около 4 часа и е готово! Пробвайте пък така! :wink:
а увиваш ли в нещо или направо върху парното? аз съм пробвала така преди години, ама не се получи...
jam  с нищо не го увивам. Сипвам го с кофичките от кисело мляко и му слагам пак същите капачета, за да не се праши. Отначало слагах парното на 3, но става по-бавно 2 дни вече пробвам с парното на 5  и става за около 3-4 часа. После го слагам в хладилника.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #147 -: Февруари 08, 2012, 19:52:20 pm »
Тъй, тъй да се отчета аз :wink: стана някакво мляко, ноо с доста вода е  :? На вкус незнам, сутринта ще споделя, засега го прибрах в хладилника  :P


Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #148 -: Февруари 08, 2012, 19:59:04 pm »
 :oops: Аз, да споделя хитър опит. Ако си оставите отворено бурканче мляко в хладилник с No-frost система на другата вечер ще имате цедено мляко.

Разбрах го случайно, нооо на някой може да му е от полза. Аз вече не купувам цедено мляко и не се чудя в какви съдове да го цедя
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #149 -: Февруари 08, 2012, 20:28:08 pm »
Кафенце ама така млякото не поема ли миризмите от другите неща в хладилника.Аз като го оставя с открехната капачка после мирише наа съответната маджа в хладилника.
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #150 -: Февруари 08, 2012, 21:14:50 pm »
  :D Къртиче, ми той моя хладилник е много секси - дибидюс гол си е. Шегата настрани, в нашия хладилник всичко е затворено точно поради причината, че се изсушава каквото и да сложиш. Так че няма опасност от смесване на миризми. Поне при мен е така.
 :wink: Ти тези диетични млека от 0,0001% дето ги ядеш и да ги умиришеш не е проблем... и без това не стават за ядене  :wink:
Има във морето на детските игри бисерче, което ни прави по–добри!
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #151 -: Февруари 08, 2012, 23:36:10 pm »
Аз си купих уред, че не мога да се разправям с одеала, а микровълнова нямам и не ми липсва. Но закваската ми беше много кофти, та стана водица. Като го изям с мюслите сутрин, ще пробвам с някакво по-читаво кисело мляко за закваска. Ако и тогава не стане, ще си поръчам закваска на прах. Иначе уредчето много го хвалят в амазон. Състои се от един по-малък контейнер, в който е млякото, и от един по-голям, където се сипва вряща вода и се поставя малкия контейнер.

http://www.amazon.de/My-Yo-Stromloser-Joghurtbereiter_Limettengr%C3%BCn/dp/B005CHX32S/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1328736504&sr=8-9

Ще докладвам пак, когато изкарам някое по-качествено мляко.

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #152 -: Февруари 09, 2012, 09:14:36 am »
Аз си купих уред, че не мога да се разправям с одеала, а микровълнова нямам и не ми липсва. Но закваската ми беше много кофти, та стана водица. Като го изям с мюслите сутрин, ще пробвам с някакво по-читаво кисело мляко за закваска. Ако и тогава не стане, ще си поръчам закваска на прах. Иначе уредчето много го хвалят в амазон. Състои се от един по-малък контейнер, в който е млякото, и от един по-голям, където се сипва вряща вода и се поставя малкия контейнер.

http://www.amazon.de/My-Yo-Stromloser-Joghurtbereiter_Limettengr%C3%BCn/dp/B005CHX32S/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1328736504&sr=8-9

Ще докладвам пак, когато изкарам някое по-качествено мляко.


Блу скай честита придобивка ;) И аз се оглеждам за уредче, но малко на по-тънка цена ми се иска да  е  :?
Иначе, да те попитам т.к не разбрах от линка :oops: 8O но вътре слагат ли се някакви бурканчета/съдчета/ или направо в уреда се приготвя млякото? И после пак така този целият уред в хладилника ли се прибира?


Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #153 -: Февруари 09, 2012, 11:03:47 am »
Красавице гледах уред за кисело мляко на Силвър Крест (китайски) преди в Лидл, но сега няма.Беше за около 50лв.
Има и на Тефал в Метро ама там е 150лв.И двата уреда бяха с бурканчета. Може да има и други модели.
Кофе Лунго  май си беше поръчала някакъв, който става и за сирене с контейнерчета - виж на предните страници в темата имаше линк.
Този на Блу скай наподобява номера с хладилната чанта - сипваш потла вода вътре в хладилната чанта и слагаш съда с млякото да се кваси. После изваждаш съдинката и я прибираш в хладилника.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #154 -: Февруари 09, 2012, 11:10:52 am »
на първа страница на тази тема съм дала линк към 3-те модела уреди за кисело мляко, които се продават в Технополис. Два от тях са с двуцифрена цена.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #155 -: Февруари 09, 2012, 11:24:19 am »
Две години в Естония квасех всяка седмица мляко. Неуспехи съм имала само когато закваската ставаше на повече от 3 месеца.
Сварявах млякото, охлаждах до 42-43 градуса, слагах закваската в стъклени буркани, разбивах добре и постепенно добавях топлото мляко. Пак разбърквам, заварям с капачки, подреждам бурканите в найлонов плик и завивам с одеяло. Всъщност ползвах стара плажна кърпа. Имах един шкаф, зад който минаваха тръби на парното. Слагах там за 3-4 часа. Когато нямаше парно, слагах бурканите във фурната, като включвах само осветлението на фурната. Найлоновата торба създава парников ефект и поддържа температурата по-дълго време. Допълнителен вариант, който леля ми използва за всеки случай, е да се сложи буркан с вряла вода по средата между заквасените буркани.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #156 -: Февруари 09, 2012, 11:43:12 am »
Сварявах млякото, охлаждах до 42-43 градуса

как го измерваш?

мисля си, че от температурата може да идват част от проблемите.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #157 -: Февруари 09, 2012, 12:15:00 pm »
Имам термометър за вино, него използвам. Бабиният метод е да задържиш кутрето си за 10 секунди. Трябва да ти пари, но да издържаш температурата без проблем.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #158 -: Февруари 09, 2012, 12:30:53 pm »
бабиният метод го знам, но всеки има различен праг на търпимост и може би оттам идва разминаването.
колко търсих аз термометър, сега се сещам, че ни бяха подарили термометър за вино - колко съм проста! :) още довечера ще има нов тур на играта "Закваси си мляко!"  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #159 -: Февруари 09, 2012, 12:35:39 pm »
Къртиче благодаря ти! Всички линкове съм видяла, но не ме устройват за жалост цените :(
Защото искам хем хубав, хем  и качествен уред (не ща от Лидъл/или made in China :?)
Ултра мерси за споделениете идеи, ще пробвам с този съд с вряла вода по средата, интересно ми е, какво ще се получи :wink:
Да споделя за млякото: на вкус е добре, но е рядко :? Явно тези прясни млека на Маркели, дори и 3% от кутия съдържат сухо мляко 8O :? Най-добре ми се получава с домашно мляко и с това на Родопея :D


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #160 -: Февруари 09, 2012, 12:39:22 pm »
Научех се да подквасвам мляко откакто се преместихме да живеем в Женева  :). Купуваме истинско прясно мляко от ферма, закваската (кисело мляко) ми донесоха от България, след това аз си я поддържам от моето кисело мляко. Технологията е следната и работи безотказно  :).

1.Сварява се прясното мляко и се оставя да се охлади. Пробваш дали е достигнало темемпературата за подквасване като си сложиш кутрето и броиш до 20. Ако издържиш до 20, значи е ок.Ако може да се издържи повече, значи е изстинало, което не е добре и вероятността да стане по-рядко киселото мляко е голяма.

2. Наливам млякото в стъклени буркани. На всеки буркан слагам 1 чаена лъжичка кисело мляко, като най-напред разбърквам чаената лъжичка кисело мляко с малко от прясното мляко от съответния буркан, после изливам сместа в буркана и разбърквам отново. Така за весеки буркан.

3.Завивам всеки буркан в найлонова торбичка и след това покривам бурканите с две одеяла.

4.Остава завито точно 5 часа под часовник. Не се слага върху парно, печка и т.н. Просто върху шкафа.

5. Веднага след отвиването се слага в хладилник да се стегне.

Става наистина хубаво, като обърна буркана не изтича, толкова е гъсто  :).

Дано съм ви била полезна и успех с подквасването!
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #161 -: Февруари 09, 2012, 13:04:09 pm »
Хубаво, че написа, че да се подсетя - слагам 2 супени лъжици кисело мляко на буркан. На една нямам вяра. Моето е стегнато още докато е топло.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #162 -: Февруари 09, 2012, 23:20:44 pm »
красавицата, големият контейнер е зеленият, а в малкия се намира млякото. Побира точно 1 л. Няма бурканчета.
В упътването на това чудо пише прясното мляко да е със стайна температура.

ани, понеже съм ужасно мързелива, исках нещо просто. Не мога да се занимавам с одеала, найлони и прочие. Мързел!  :lol:

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #163 -: Февруари 10, 2012, 09:53:35 am »
Хубаво, че написа, че да се подсетя - слагам 2 супени лъжици кисело мляко на буркан. На една нямам вяра. Моето е стегнато още докато е топло.
А колко са големи бурканите т.е. с каква вместимост са?
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #164 -: Февруари 10, 2012, 11:56:08 am »
Хубаво, че написа, че да се подсетя - слагам 2 супени лъжици кисело мляко на буркан. На една нямам вяра. Моето е стегнато още докато е топло.
А колко са големи бурканите т.е. с каква вместимост са?
По половин литър са. От два литра прясно мляко правех 4 буркана.

Деси, и аз съм мързелива, не се заблуждавай :lol: Ама тази процедура е наистина много бърза, особено ако млякото ти не изкипи ;)


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #165 -: Февруари 10, 2012, 13:05:33 pm »
От както родих се научих да квася мляко, да меся питка и да плета елечета.
Киселото мляко от раз ми се получи, много е важна температурата при заквасване /използвам метода на майка ми, меря температурата с малкия пръст като броя до 11 :D/, две лъжици закваска на буркан от 700мл., найлонов плик и вълнен шал - става ми бетон.
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #166 -: Февруари 10, 2012, 23:15:23 pm »
Ех, момичета, направо се обърках съвсем... Един брои до 10, друг до 20, а сега и до 11  :? и на всички им се получава, а аз до колкото и да броя май все си е тая  :lol:


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #167 -: Февруари 10, 2012, 23:31:09 pm »
джиджи, аз понеже не броя, та моето стана като айрян.  :lol:

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #168 -: Февруари 10, 2012, 23:33:51 pm »
За такива като мен - термометър му е цаката на млякото, от как меря температурата така нямам провал.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #169 -: Февруари 11, 2012, 09:48:39 am »
За такива като мен - термометър му е цаката на млякото, от как меря температурата така нямам провал.

то и за градусите има различни школи - едни казват 38 градуса, други - 42, трети - 40... не съм наясно и с това.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #170 -: Февруари 11, 2012, 15:27:21 pm »
С термометър за телесна температура става ли да се мери температурата на млякото? :ask:
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #171 -: Февруари 11, 2012, 19:40:20 pm »
Момичета, какво броите  8O Аз разбърквах вс добре не броя затварям и това е ;)
Къртиче мисля, че не, защото този за ТТ е направен от по-лек материал и от горещата температура на млякото може направо да се разпадне в буркана, тези за вино са по-дебели и по-устойчиви някак  :wink:!


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #172 -: Февруари 11, 2012, 21:50:27 pm »
Реших и аз да квася мляко. В съседната къща има крава, та го взимам прясно, прясно  :D С домашна закваска.
Първите два пъти в микровълнова, не стана.
Третия път го завих с хавлиени кърпи. Не знаех каква температура, та извиках хазяйката да помага :D
На един буркан(компотен) сложих 1 с.л закваска. Държах го 3 часа, след това в хладилника.
Жената ми каза, ако не е достатъчно топло млякото, остава рядко. Ако пък е много топло, става много гъсто и излиза вода.
И една хитринка, за да не става кисело. Когато се слага в хладилника се маха капачката. Така може да си седи докато се изпапа.
Аз разбира се забравих да махна капачката и стана киселичко. Ама поне си припомних вкуса на мляко от детството ми :wink:
« Последна редакция: Февруари 11, 2012, 21:54:05 pm от Ники »

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #173 -: Февруари 12, 2012, 06:39:33 am »
С термометър за телесна температура става ли да се мери температурата на млякото? :ask:
Аха, става. Аз с такъв меря  :oops:, не успях да си намеря подходящ, но първо чакам да го охладя, "меря" с пръст и тогава с термометъра.
Ники, благодаря за капачките, с майка ми от сума време се опитваме да се сетим защо трябваше да е без тях, когато се охлажда...
« Последна редакция: Февруари 12, 2012, 06:52:00 am от aditoo »

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #174 -: Февруари 13, 2012, 16:55:21 pm »
Жената ми каза, ако не е достатъчно топло млякото, остава рядко. Ако пък е много топло, става много гъсто и излиза вода.
Ако може да ти каже и в какъв случай остава рядко и излиза вода  :?. Сефте не ми се получи млякото, донесоха ми домашно от едно ново място - от два литра половин литър вода образува половин литър вода - бурканчетата ми останаха наполовина. Вярно, че беше замръзнало, и се чудя дали не е от това. Странна работа.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #175 -: Февруари 13, 2012, 20:45:53 pm »
експериментите ми продължават.
този път - домашно мляко, купено уж от доверен източник. явно си беше доста кръстено, защото нямаше никакво масло и направи много малко каймак.

температурата проверявах с термометър за вино. установих, че когато пръстът ми издържа 11 секунди (както е според едната легенда), термометърът показваше 46 градуса! така че, това е относително с търпимостта. измерих да стане 40 градуса млякото и заквасих с купено кисело мляко ЕлБи по БДС. сложих в загрята до 45 градуса фурна, която оставих да поддържа тази температура - това би следвало да е равносилно на увиване в одеала и поставяне върху радиатори.

питате се какъв е резултата? ами - по-зле от първия ми опит с купешкото мляко. отгоре се сгъсти, но отдолу остана креместо, като се начена купичката с лъжицата - пусна адски много вода.

айде някой специалист да ми обясни защо стана така?

какво повече мога да осигуря? и млякото домашно, и температурата измерена, и на топло пазено....
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #176 -: Февруари 13, 2012, 21:23:57 pm »
Вярно, че беше замръзнало, и се чудя дали не е от това. Странна работа.

Свекърва ми последния път с домашно мляко направи провал. След това "специалистка" от село :) и казала, че тъй като млякото е било във фризера преди това /като снабди повече мляко, го съхранява там/, за това не се е получило.


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #177 -: Февруари 14, 2012, 09:10:22 am »
сега да разкажа по хронология и за моито опити :lol:
1 опит - купешко прясно мляко Оли със закваска на баба но не по БДС, а високия процент - стана добро, гъсто но леко кремообразно, не е като с нож да го режеш, но пък много вкусно.

2 опит - купешко прясно на Верея, закваска на Баба по БДС, стана една идея по рядко, но кремообразно, обаче пък беше по-кисело.

3 опит - прясно мляко Оли, закваска на Елена високия процент, стана чудно.

За температурата идея нямам каква е, аз на топло не търпя, гледам все пак да ми постои пръстчето 10-15 сек. :)
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #178 -: Февруари 14, 2012, 09:25:18 am »
Пуска вода, когато е "кръстено" млякото (нормално е да пуска, но малко), а става кисело, когато е подквасено по-топло или е стояло на топло повече от необходимото. На парцали/бучки става, когато не е разбъркана добре закваската с мялкото.
Капачки никога не съм махала, и си е било наред.
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #179 -: Февруари 14, 2012, 16:09:53 pm »
Пуска вода, когато е "кръстено" млякото....

Извинете за невежеството, но какво означава "кръстено"  8O


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #180 -: Февруари 14, 2012, 17:09:56 pm »
Пуска вода, когато е "кръстено" млякото....

Извинете за невежеството, но какво означава "кръстено"  8O

разредено с вода :) обикновено се употребява за вино.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #181 -: Февруари 14, 2012, 18:13:26 pm »
питате се какъв е резултата? ами - по-зле от първия ми опит с купешкото мляко. отгоре се сгъсти, но отдолу остана креместо, като се начена купичката с лъжицата - пусна адски много вода.
Същото и при мен беше, а досега не съм имала грешка, перфектно е ставало винаги и с нож да се реже! А сега отгоре една идея се сгъсти, но надолу - рехаво. Честно казано отлежава четвърти ден в хладилник и май ще взема да го погледна - може пък да се е пооправило.
И на мен първо ми мина през ума, че може да е 'кръстено', и даже още не съм я отхвърлила. Ще купя 1-2 пъти пак, докато се убедя защо така - дали зимата млякото така става, дали е от замръзването или просто си ме меткат на тръстиката. Честно казано не знам и с какво мляко заквасвах... пълно безхаберие, ама нали всеки път ставаше без усилия досега... Два пъти още ще им дам шанс, пък да видим.
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #182 -: Февруари 23, 2012, 12:14:32 pm »
Снощи сквасих прясно мляко Бор Чвор 3,2% с кисело мляко Бор Чвор 4,5% върху парното и още на 2-рия час стана бетон! 8O
Това е най-доброто ми постижение до момента! :P
Плътно мляко, хубав сладникав вкус, леко маслена нотка, нямяше отделена течност отгоре. Като отценка  6 според мъжа ми! :wink:
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #183 -: Февруари 23, 2012, 14:38:08 pm »
Аз не по темата, но като стана въпрос за прясно мляко Бор чвор, реших да пиша  :D. За пръв път купих такова и останах изненадана, когато след затопляне се появи каймак. До сега това се е случвало само с мляко, което в нашия град продават от млекомат.
     
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #184 -: Февруари 23, 2012, 14:43:45 pm »
а на мен последния ми опит с кисело Елена и прясно верея беше почти провал, стана редичко, не че не го хапнахме де, но не беше както трябва :lol:
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #185 -: Февруари 23, 2012, 15:02:50 pm »
Аз да ви попитам - така като заквасвате купешко мляко, не ви ли излиза скъпичко? Като се сетя, че един литър е 2лв и малко не ми излиза сметката...
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #186 -: Февруари 23, 2012, 16:06:23 pm »
ми Миме, аз заквасвам 2 бурканчета по 240 млл. и пак толкова кисело ми става. :wink: Не пием прясно, кисело също не ядем в промишлени количества, така че никак не ми е скъпо. А идеята ми е да избегна поне малко желатините, нишестетата и всички останали екстри които има в купешкото кисело със срок на годност 30 дни :wink:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #187 -: Февруари 23, 2012, 16:26:50 pm »
Аз да ви попитам - така като заквасвате купешко мляко, не ви ли излиза скъпичко? Като се сетя, че един литър е 2лв и малко не ми излиза сметката...

ами не е като да не излиза, макар че ние не го правим, за да ни е по-евтино.

2 лв е литър скъпо прясно мляко. от него излизат 2 кофички кисело (по 400 грама), които пак струват 2 лв. (ако вземем за пример марката "Верея")

горе-долу е едно и също. но, целта е тази, която посочи Стефка.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #188 -: Февруари 23, 2012, 16:34:49 pm »
Стеф, след като не го ядете, може би е добре, но у нас това мляко се харчи в промишлени количества - крава трябва да имам на терасата. Затова и като мога купувам по 15-20 литра прясно домашно и тогава действам. И домашното кисело търпи по месец и нищо му няма. Само на прясно за седмица в най-ограничените моменти в къщи заминават по 5 литра. + поне 4-5 кофички кисело.
А иначе и напред писах от кое кисело сега купувам, точно защото уж няма нишестета, консерванти и т.н. И срока му на годност е по-малък от останалите. Макар, че гаранция няма, но то по тази логика и за прясното купешко трябва да се съмняваме откъм примеси.
Просто ми стана наистина любопитно за причините да заквасвате купешко мляко, защото за мен основната е да заквася домашно - истинско и финансовата естествено - литър домашно е един лев.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #189 -: Февруари 23, 2012, 17:11:06 pm »
Мими, ако имах възможност да се сдобивам редовно и лесно от сигурен източник на домашно прясно мляко - това бих правила и аз. но нямам такъв. затова купувам купешко, не по други съображения.
това домашно мляко, което ми доставиха наскоро за експеримента, беше по 1.50 литъра и както писах - беше разредено с вода, според мен. освен това, не успя да стане на кисело мляко.
не бих посмяла да заквасвам големи количества наведнъж, заради риска от провал - още не съм изпедепцала технологията.
но ме учудва това, дето пишеш за дълготрайността на домашното мляко - из бгмамата разправят, че им траело по няколко дни и после вкисвало. едно време, купешкото кисело мляко траеше най-много седмица, после прокисваше.

но в наши дни, повечето хора квасят домашно мляко най-вече заради по-доброто качество на получения продукт, така си мисля аз.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #190 -: Февруари 23, 2012, 18:09:54 pm »
И домашното кисело търпи по месец и нищо му няма. 

Този експеримент съм го правила неволно - забравена купа в дъното на хладилника.
Не е баш като да му няма нищо. Не е отровно, но е много кисело и леко вмирисано.
Домашното кисело мляко е читаво седмица до десет дни по моите вкусови стандарти.

П.П. Ако знаете какви бързи и диетични мекици стават от кисело мляко, яйце, сода и брашно... Не поемат мазнина като обикновените. Домочадието и всички приятели си отядоха, откакто майка ми случайно разкри това чудо. Та най-вече в мекици отива нашата продукция.
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #191 -: Февруари 23, 2012, 18:35:06 pm »
Джам, проблема с доставката наистина е голям по принцип. Имам късмета с роднини на село и оттам взимам хубаво мляко.
Ако е отворено млякото трае малко, но затворен буркан с капачката (обикновено ползвам винтови, не ги отварям след заквасването) трае доста. Е, наистина е по-кисело отколкото в момента на подквасване, но е идеално за баници и теста. То рядко може да се задържи толкова време мляко в къщи, но съм забравяла понякога буркан зад други неща.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #192 -: Февруари 23, 2012, 20:36:40 pm »
П.П. Ако знаете какви бързи и диетични мекици стават от кисело мляко, яйце, сода и брашно... Не поемат мазнина като обикновените.

а какви са "обикновените"? я дай рюсептата, бързо?  :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #193 -: Февруари 23, 2012, 20:52:30 pm »
1 чаша кисело мляко
1-2 яйца
1 кафена лъжичка сода бикарбонат
2.5-3.5 чаши брашно
щипка сол

Омесва се много меко тесто - затова брашното се дозира малко на око.
Колко меко? Толкова, че след като се омеси и престои десетина-петнайсет минути, да е трудно да се разточи върху кухненския плот с малко брашно до дебелина 1 см.
Нарязва се на правоъгълни мекички с размер 8-10 см на 5-6 см.
Мекиците се пържат в гореща мазнина с обръщане.

Предимствата пред класическите мекици са, че не се чака тестото с маята да втаса и поемат по-малко мазнина при пърженето. Стават жълти и крехки.
« Последна редакция: Февруари 23, 2012, 20:55:19 pm от цигу »
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #194 -: Февруари 24, 2012, 11:06:42 am »
Аз продължавам с опитите. :lol:
Снощи заквасих прясно мляко Пършевица 3% на "Зоров 91" с кисело мляко пак на "Зоров 91" Българско кисело мляко 2,5%.
Отново се получи гъсто но с една идея по-рехаво от предното на Бор Чвор но на вкус беше кисело, а предното на БорЧвор сладнееше.
И двете съм ги държала точно 3 часа, така че е не е престояло повече на топло, явно е от закваската. И отново върху парното пуснато на 5. :lol:
 

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #195 -: Февруари 24, 2012, 11:52:31 am »
и от мен малко гарнитурка за млекцето взети и изпробвани от кулинарни сайтове - "ниско калорични" - без типичното пържене, плувнали в мазнина.

пърленки с плънка

продукти:

200мл. топла вода
150 мл.прясно мляко
4 с.л. олио
20 гр мая за хляб
300 гр. бяло брашно
250 гр. типово брашно
100 гр. царевично блашно  /или само бяло брашно/
1 1/2  ч.л. сол
1ч.л. захар
краве масло за намазване


плънката: кашкавал, филе или сирене

Замесва се еластично тесто. Втасва около 40 мин. Премесва се и се разделя на 12 топки. Всяка се разточва върху намаслена павърхност на тънко, слага се плънката, прегъва се и отново се разточва.
Така оформените пърленки се пекат, в предварително загрят без мазнина тиган, но да не е много силен котлона, да не останат сурови.
След като се изпекат се намазват с краве масло.
Другият начин за печене е върху скарата.

И естествено най-вкусни са топли, така че, един приготвя другите чакат в готовност, а за гости са  екстра - наяли са се преди въобще да им е сервирано  :lol:


палачинки / тип американски - пенкейк/

140 гр. брашно
2 ч.л. бакпулвер
2 с.л. захар
1/4 ч.л. сол
240 мл. прясно мляко
2 с.л. разстопено масло
 1 голямо яйце - леко разбито


Сухите съставки се смесват в една купа. В друга се смесват яйцето, млякото, маслото.
Сухата смес се прибавя към мократа и се разбърква кратко, само докъто се омесят съставките, за да не станат жилави палачинките от продължителното бъркане.
Пържат се в намазан с разстопено масло тиган / или олио за да не пуши/
Сипва се 1/4 ч.ч. от сместта за палачинка, щом се зачерви отдолу и се появят дупчици отгоре се обръщат.
Готовите палачинки се намазват с масло.
Излизат около  8 броя с диаметър 10 см.

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #196 -: Февруари 24, 2012, 12:14:20 pm »
сетих се за "добруджанки", сигурно всеки ги знае - бързи и вкусни


3 ч.ч. брашно
1 1/2 натрошено /настъргано / сирене
1 ч.ч. кисело мляко
1 яйце
1 ч.л. сода за хляб
1 ч.л. сол

Обърква се всичко с лъжица /без месене/, до лепкаво тесто, сместта  няма нужда да е еднородна.
С намаслени ръце се правят топчета - пекат се в намаслена тавичка /или пекарска хартия/ в умерена фурна. Преди печене на всяко топче се бодва в средата парченце масло.



*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #197 -: Февруари 25, 2012, 08:10:04 am »
някой има ли такова нещо и може ли да сподели марка, впечатления?

не ми казвайте колко лесно се кваси мляко, защото съм опитвала три пъти и нищо не стана.
Аз си го правя с електрическа възглавница. Слагам го в един съд от алпака, който отгоре покривам с фолио и с някаква кърпа. Слагам въхру възглавницата и го завивам до колкото стига с останалата част на възглавницата. Оставям така включено цяла нощ ( или минимум 7-8 часа). Важното е да не се клати докато се заквасва, затова го правя през нощта, че да не пречи. Щом тук става, в България няма как да не стане.


  
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #198 -: Февруари 25, 2012, 12:21:54 pm »
1 чаша кисело мляко
1-2 яйца
1 кафена лъжичка сода бикарбонат
2.5-3.5 чаши брашно
щипка сол

Омесва се много меко тесто - затова брашното се дозира малко на око.
Колко меко? Толкова, че след като се омеси и престои десетина-петнайсет минути, да е трудно да се разточи върху кухненския плот с малко брашно до дебелина 1 см.
Нарязва се на правоъгълни мекички с размер 8-10 см на 5-6 см.
Мекиците се пържат в гореща мазнина с обръщане.

Предимствата пред класическите мекици са, че не се чака тестото с маята да втаса и поемат по-малко мазнина при пърженето. Стават жълти и крехки.

Цигу,Благодаря за рецептата,сутринта ги правих и станаха точно така,както си ги описала,страхотни са. :flower:


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #199 -: Март 03, 2012, 10:40:20 am »
направих мекиците на цигу, за пръв път ми се получиха добре мекици със сода. само че, тези мекици трябва да се ядат бързо - докато са още топли! :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #200 -: Март 03, 2012, 15:08:54 pm »
В наше село това са бухти  :D. Мекиците са друго нещо.
     
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #201 -: Март 03, 2012, 15:58:52 pm »
Бухтите са от течна смес и се сипват в тигана с лъжица. Ако разточваме тесто, са мекици. Това в другото село. :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #202 -: Март 03, 2012, 17:33:31 pm »
бухтите се правят от рядко тесто, да... и се сипва с лъжицата в много олио и става на топка - бухва, затова са бухти.

мЕкицата е друга бира :)

ама и едните и другите влизат :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #203 -: Март 03, 2012, 17:47:06 pm »
Не мен пък ми препоръчаха едно тесто за пици, мекици и т.н., от което се получават страхотни на вкус мекичета. Не знам колко са диетични, но си облизваме пръстите. Купувам го от Фанкът /както нарича синът ми Кауфланд:)/и се намира във витрините със замразени теста и кори за баници.


*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #204 -: Март 03, 2012, 19:22:42 pm »
Та в тона на разговора и в наше село точените мекички са бухти,
дърпаните с ръка са мекици, а тези с лъжицата баба ги правеше-
ама им казваше за мое учудване палачинки!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #205 -: Март 03, 2012, 20:37:22 pm »
а тези с лъжицата баба ги правеше-
ама им казваше за мое учудване палачинки!


Моята ги наричаше кайганки.
И редовно ги правеше само за брат ми, мъжкото чадо.
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #206 -: Март 03, 2012, 20:56:19 pm »
1 чаша кисело мляко
1-2 яйца
1 кафена лъжичка сода бикарбонат
2.5-3.5 чаши брашно
щипка сол

Омесва се много меко тесто - затова брашното се дозира малко на око.
Колко меко? Толкова, че след като се омеси и престои десетина-петнайсет минути, да е трудно да се разточи върху кухненския плот с малко брашно до дебелина 1 см.
Нарязва се на правоъгълни мекички с размер 8-10 см на 5-6 см.
Мекиците се пържат в гореща мазнина с обръщане.

Предимствата пред класическите мекици са, че не се чака тестото с маята да втаса и поемат по-малко мазнина при пърженето. Стават жълти и крехки.

А те бухват ли?
Баба, лека й пръст правеше подобни мекички, които бяха от твърдо тесто и не бухваха много.
[/url][/url]
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #207 -: Март 03, 2012, 22:18:41 pm »
Бухват, надигат глава при пърженето.
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #208 -: Март 03, 2012, 22:47:05 pm »
Тези, с лъжицата, при нас са тиганички  :D
     
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #209 -: Март 03, 2012, 23:07:50 pm »
С тия бухти накрая да не бухнем и ние... :lol:


*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #210 -: Март 03, 2012, 23:24:27 pm »
С тия бухти накрая да не бухнем и ние... :lol:

Бух  :jump12:
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #211 -: Март 04, 2012, 00:25:22 am »
1 чаша кисело мляко
1-2 яйца
1 кафена лъжичка сода бикарбонат
2.5-3.5 чаши брашно
щипка сол

Омесва се много меко тесто - затова брашното се дозира малко на око.
Колко меко? Толкова, че след като се омеси и престои десетина-петнайсет минути, да е трудно да се разточи върху кухненския плот с малко брашно до дебелина 1 см.
Нарязва се на правоъгълни мекички с размер 8-10 см на 5-6 см.
Мекиците се пържат в гореща мазнина с обръщане.

Предимствата пред класическите мекици са, че не се чака тестото с маята да втаса и поемат по-малко мазнина при пърженето. Стават жълти и крехки.

А те бухват ли?
Баба, лека й пръст правеше подобни мекички, които бяха от твърдо тесто и не бухваха много.

Бухват чудесно, миналата седмица правих. И стават доволно количество като да се наяде цялото семейство.
Аз пробвах и един трик, който прочетох в бг-мамма - слага се щипка сол в олиото за пържене. Като се извадят по повърхността им има кристалчета сол и стават много апетитни, дори без да ги гарнираш с друго.
Доста бях скептична, защото бухти /рядките, дето се слагат с лъжица/ не обичам, че стават много мазни. За мен мекици са класическите, тесто с мая, втасвало цяла нощ, дърпано на дланта.
Но бях приятно изненадана от резултата.
Рецептата е удобна, защото всичко приключва за около половин час.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #212 -: Март 04, 2012, 08:43:18 am »
И редовно ги правеше само за брат ми, мъжкото чадо.
Баба ти да не е някъде от Самоковско? Свекърва ми е от този района и там е така с мъжкото чадо.


  
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #213 -: Април 25, 2012, 21:48:35 pm »
благодаря на всички за ценните съвети и особено на elle22 за идеята с микровълновата!

колко интернет изрових да чета, а то, както винаги, истината била в нашия форум :)

Както винаги съм изумена - истината е в Зачатие и никъде другаде! И то ми трябваше Гугъл за да го установя.

Конкретно за квасенето: сега сме бутнали /майка ми и аз/ киселото мляко в микровълновата. Обаче обмислям да си взема машинка ... бих рискувала 50 лева.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #214 -: Април 25, 2012, 22:51:00 pm »
не съм писала за последните си опити.

вече 3 пъти купувам мляко от друг доставчик. по-добро е от предишното, прави жълт каймак при варене.
с него успях 3 пъти да заквася и се получи най-добре от всичко, постигано досега. и трите пъти по различна технология на запазване на топлината.

и в трите случая, обаче, спазвах правилото, което досега не бях  прилагала - топлото мляко се налива в бурканите, в които ще се кваси и там, на място, се мери температурата. меря с термометър за вино да стане 35-37 градуса - това според ноу-хауто на дядото, от който купувам млякото.

първия път увих в найлонова торбичка буркана, по съвет от тук, после увих в един вълнен пуловер и сложих върху парното, което беше доста слабо вече (пак по съвет от тук). получи се.

втория път, пак в найлонова торбичка, но без вълнен пуловер, пак върху парното. получи се.

третия път вече нямаше парно. увих в найлона, после в пуловера - на 4-тия час нищо не беше станало. тоест - тая топлина не е достатъчна. тогава приложих технологията от първите ми опити. включих фурната да загрее до 35 градуса за няколко минути, турнах бурканите вътре, изключих фурната и ги оставих за през нощта. отново се получи.

изводите ми са 2:

1. с доброто домашно мляко стана винаги
2. много е важно как се запазва топлината. увиваниците във вълнени изделия са рисковани. бих заложила отново на фурната или дори на евтин уред за кисело мляко като средство за поддържане на нужната топлина.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #215 -: Април 25, 2012, 23:07:42 pm »
Пуловера е бил недостатъчен. Пробвай с едно одеало + олекотена. Аз така завивам.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #216 -: Април 26, 2012, 03:42:26 am »
Ирина, пуловера е бил тънък
баба на село завива в едно мое старо зимно яке, никога не е имала пропуск
рецептата на баба за катък:
сваряваш млякото, на топлината за подквасване на кисело му трошиш сирене колкото кибритена кутийка, пак слагаш лъжица две кисело мляко и капваш няколко капки мая за сирене, завива се да стои на топло- на принципа на киселото мляко
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #217 -: Април 26, 2012, 08:13:36 am »
помислих си го аз туй, ама ми се видя прекалено за 2 малки бурканчета от по 400 гр. цяло одеало - викам си, те ще се загубят вътре, не мога да ги намеря после...  :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #218 -: Април 26, 2012, 16:14:15 pm »
Решихме да се "цивилизоваме" и замених голямата стъклена купа, в която всеки бъркаше, с няколко пластмасови купички с капак. И пак по същата "технология" в микровълновата, обаче - ядец. Вероятно причината е в това, че пластмасата не запазва температурата, или?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #219 -: Април 26, 2012, 17:06:35 pm »
Решихме да се "цивилизоваме" и замених голямата стъклена купа, в която всеки бъркаше, с няколко пластмасови купички с капак. И пак по същата "технология" в микровълновата, обаче - ядец. Вероятно причината е в това, че пластмасата не запазва температурата, или?

elle22, според мен е много възможно да е така. в малките купички е малко количеството и изстива много по-бързо, отколкото в голямата купа. отделно пластмасата и т.н.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #220 -: Април 26, 2012, 17:11:47 pm »
Ще купя буркани да пробвам. Благодаря.
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #221 -: Април 26, 2012, 17:13:51 pm »
Ще купя буркани да пробвам. Благодаря.
Ако имаш гювечета не ти трябват буркани, а и млякото в керамиката става... по-вкусно. В моята МВ се събират 3х400 мл. и не съм имала проблеми при квасене.

*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #222 -: Април 26, 2012, 17:46:48 pm »
Мерсиии! Не ми беше минавало през ум. Още утре ще пробвам!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #223 -: Април 26, 2012, 22:22:21 pm »
Аз вече съм стигнала до извода, че млякото като ме види мен и не става. И само българското не ми става, а от разните гръцки и американски нямам проблем да заквася. А на теория много добре знам как се прави,меря с термометър точната темпетаура, но на практика нищо не става. Онзи ден дори правих в гюведжета и пак не ми стана, а друг път е ставало. Имам познат прави от същото прясно и кисело мляко и му става страхотно. Дори от един магазин ги купуваме, питах го как, на каква температура, всичко повторих - няма братче, седи си полутечно, най-много айран да направя :-). Вече ми иде да си купя уред, ама като знам, че би трбявало да е просто и само излишна вещ в къщи не ми се подмята.


  
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #224 -: Април 30, 2012, 23:08:29 pm »
Аз ходих в Технополис в Надежда и видях удредите за кисело мляко от линка на Джам. Ми то не става. МВ ще свърши по добра работа. Момчетата от магазина откровено казаха, че Ариетето и Тефал-а са си откровен боклук и не може да се получи кисело мляко в тях.
Замислила съм млякото да ми е в дебелостетен съд и да го бухна в Стерилизатор на Чико (предварително загрят) и изключен. Да видим какво ще стане.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #225 -: Май 08, 2012, 20:33:28 pm »
Свекърва ми, си взе машината за кисело мляко на Тефал от Технополиса, млякото става прекрасно и вкусно, само дето на мен ми е доста солена като цена :? и се оглеждам за по-изгодни, откъм цена, модели и машини :P


*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #226 -: Май 08, 2012, 21:41:46 pm »
А сега и ако някой даде изпитана рецепта за сладоледено кисело мляко  :lol:...
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #227 -: Май 08, 2012, 23:14:45 pm »
krasavicata, те машинките са тия трите вида, дето съм дала линкове в първия си постинг. аз поне други не съм срещала.

аз вече 5 пъти поред успешно квася мляко - само с домашно прясно. хванах му цаката. но вълнено одеало няма да ползвам никога. ;)

засега ми е най-лесно така - пускам за 5 минути фурната да грее на 35 градуса. после изключвам, пъхам вътре топлите буркани и ги забравям за през нощта. на сутринта - в хладилника.

и друго - това с "да търпи пръстчето на топлото" е много разтегливо и неточно. аз имам термометър за вино и меря с него. когато пръстът ми търпи на топло, температурата на млякото е 43 градуса - което е прекалено много за заквасване. може и в това да е била част от проблема.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #228 -: Май 15, 2012, 22:00:12 pm »
Така, четох, четох и идващия уикенд, като се сдобия с домашно мляко от сигурен източник - и аз ще правя опит с квасенето...
Решила съм да ползвам за съд малка чугунена тенджерка - нали би трябвало да задържа топлината по-дълго.
Да видим какво ще стане.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #229 -: Май 16, 2012, 09:50:51 am »
Джам -да мерси много за линковете :D Аз чакам, да ми се появат на хубава цена (някоя промоцийка, намаление :wink: най-ще ме зарадват) :P


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #230 -: Май 25, 2012, 19:47:54 pm »
Така, четох, четох и идващия уикенд, като се сдобия с домашно мляко от сигурен източник - и аз ще правя опит с квасенето...
Решила съм да ползвам за съд малка чугунена тенджерка - нали би трябвало да задържа топлината по-дълго.
Да видим какво ще стане.

Да се отчета с моя първи опит - стана, много хубаво стана :D
Малко настана хаос, защото бях планирала да ползвам метода с тенджерата под налягане, а в последния момент се оказа, че съдът с млякото не влиза в нея (изобщо не се сетих да го проверя предварително :oops:), нямаше време да затоплям фурни, микровълнова нямам, но якета и одеала поне имаме, та спасихме положението :)

Какво ползвах - домашно краве мляко от Рибарица - много маслено, с 1 пръст каймак отгоре, който не съм махала. Закваската ми беше Био млякото на Хармоника - в кварталното Пикадили нямаше особен избор вчера, наличните нещо не ми вдъхнаха доверие и затова взех биото.
Млякото  ми беше предварително сварено, затова само затоплих, не съм кипвала.
Изчаках да се охлади, колкото да ми трае курето - термометър нямам.
На 750мл прясно сложих 2 супени лъжици.
Завих добре (пуловер, яке, пухена завивка :lol: понеже си е направо студено у нас тези дни...)
Оставих цялата нощ, после няколко часа в хладилника.
Стана с идеална консистенция - достатъчно гъсто, макар и не чак с нож да се реже.
Вкусът страхотен - хем аз не съм от най-големите любители на кисело мляко.
« Последна редакция: Май 25, 2012, 20:01:52 pm от tzvetenze »
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #231 -: Юни 01, 2012, 19:11:51 pm »
Ох, и аз да се отчета с поредния неуспешен опит  :(
Мляко- домашно козе... от близки познати.
Закваска- краве мляко.. пак от познати с мандра на село :)
Млякото е издоено сутринта :) Почти веднага го сварих, кипна и варих така още известно време на бавен огън. Оставих го да изстине и излезнах /все пак Ден на детето е :)/ След като се прибрах го затоплих до температура, която сметнах за правилна /с пръста/ :) На литър и половина мляко сложих 3 с.л. закваска. Тия лъжици в една купичка ги разбих добре заедно с малко от топлото мляко. Излях всичко това в тенджерката и после в два буркана. Завих добре в домашно плетена вълнена жилетка и така в микровълновата. Тоя вързоп стоя точно 4 часа така. Извадих бурканите още топлички, но няма и помен от кисело мляко :( Стои си течно като прясно мляко, а иначе на вкус си е доста киселко. Все пак го бутнах в хладилника, че ме дожаля да го хвърлям, но нямам надежда че ще стане по-добре  :x
Най-много ме е яд, че като живях преди години в щатите си заквасвах мляко без проблем- с тамошно купено от магазина /някакъв боклук/ с незнайно колко пъти ползвана закваска от България /обаче ;)/. Никога не съм се старала, нито с температури, нито с увиване и завиване под 100 юргана. Не знам защо така  :? Сигурно не ми е писано....както с отглеждането на цветя  :lol:


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #232 -: Юни 01, 2012, 21:07:50 pm »
Не знам защо така  :? Сигурно не ми е писано...
Писано ти е, и още как  :bighug:! Според мен закваската е малко, или пък е добре, но времето е малко. Остави го спокойно в хладилника за през нощта, или до утре вечер, а може и да продължиш процедурата откъдето си я спряла - затопляш, увиваш, оставяш. Трябва да стане!
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #233 -: Юни 01, 2012, 22:06:52 pm »
джиджи, аз го държа по-дълго време.

Аз от три седмици започнах да квася /не съм квасила от 10 години, тая тема ми припомни/, също козе мляко ми носят.
Първия път ми донесоха два литра мляко + закваска от тях. Варих и го насипах в три буркана с винт - 600-700 гр, на всеки буркан сложих по 1  голяма лъжица закваска - така ми казаха.
Квасих по технологията на джам, с печката загрявам фурната на 35*, само че тия дни времето като е студено, го покривам вътре с дебела хавлиена плажна кърпа.
Загрявам бурканите във фурната преди да сипя млякото, после като го сложа пак оставям фурната включена известно време, да навакса загубената температура при отваряне.

Вечер като го пъхна към 12 часа, сутрин го махам в 7.00

Първия път стана чудно, чак се учудих на мурафета си, втория път пак добре /със закваска от първия път/, третия - не. Явно подквасата иска смяна.

А един дядка ни носи пак козе, подквасено от него, е, бетон е. Каза, че го правел със закваска от купено мляко, слагал на буркан по 3-4 лъжици  + онова нещо дето се прави сиренето, капвал по няколко капки.

Сега в неделя като взема пак, ще видя на какво ще го докарам.

Аз от мляко в кутии, съм забравила вкуса на домашното, та пълних устата няколко дни докато му свикна, мъжа ми ме бъзика - " ти, гледай, аз ще ям,  щом е отровно".  
« Последна редакция: Юни 01, 2012, 22:37:18 pm от Тара »
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #234 -: Юни 01, 2012, 23:41:27 pm »
Благодаря за съветите!
Няма да се откажа :) Ще пробвам пак....пък да видим ;)

Лили, а според теб мога да повторя всичко дори след като е престояло една нощ в хладилника ? Правилно ли съм разбрала???
« Последна редакция: Юни 01, 2012, 23:43:20 pm от джиджи »


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #235 -: Юни 03, 2012, 09:40:13 am »
Лили, а според теб мога да повторя всичко дори след като е престояло една нощ в хладилника ? Правилно ли съм разбрала???
Не, според мен след една нощ в хладилника вече не би трябвало да е (толкова) течно. Температурата е доста по-ниска в хладилника, но заквасването продължава, макар и с по-малка скорост.
Докато (и ако) е още течно може леко да го загрееш или просто да го сложиш някъде на топло, за да си работят бактериите. Само не вдигай температурата така, че да ги убиеш.
Като цяло имаш бактерии в прясно мляко, целта е да им създадеш условия да си свършат работата. За съжаление понякога бактериите или млякото са некачествени, тогава може да има и неуспех, но по принцип си става почти винаги.
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #236 -: Юни 03, 2012, 22:31:07 pm »
Хм, още си е като прясно мляко.... ще пробвам да го оставя тази вечер отвън, да видим какво ще се получи, пък така или иначе ще замине за кучето накрая :) Сега са ми обещали едно краве домашно, да видим какви ще ги свърша пак....


Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #237 -: Юни 19, 2012, 17:24:06 pm »
бях обещала да се отчета :)
След последния по ред неуспех, за който бяха предните ми постове, последваха няколко успешни опита....най-после :)
Всички те /на брой 3 или 4, вече не помня/ са с домашно краве мляко от сигурен източник :)
Първият опит с него направих в три буркана с три различни закваски /за всеки случай/. И трите се "хванаха" почти по един и същи начин.
Технологията:
Варя млякото на ел.котлона за да не загори като след като кипне варя още около 3-4-5 мин. Чакам да изстине, като при всеки опит температурата беше различна / с всеки опит все по-малко започна да ми пука, а то продължава да си става  :lol:/ После разсипвам в компотени буркани, разбърквам в една купичка закваската с малко от топлото мляко и добавям. Разбърквам всичко и похлупвам. Слагам в МВ увити с една вълнена бохча :) Държа там 6-7-8 часа и после в хладилника. Чудно се получва всеки път :)


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #238 -: Юни 19, 2012, 23:07:33 pm »
е, джиджи, браво! явно, най-добре си е със сигурно мляко.
и аз вече работя на око, а киселото мляко си става всеки път.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!