0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #20 -: Януари 13, 2012, 20:45:01 pm »
И  аз се записвам да следя, искам и аз такава машина, само дето тази на Тефал, която се продава в БГ не ми е по джоба :? затова и аз искам по-евтинко, но не съм ги срещала никъде тези марки, които Джам е предложила  8O
Иначе и аз като Мини :P квася и използвам едно родопско одеяло, правя го вечер към 22.00 часа, увивам и чааааак до сутринта. Слагам повече закваска обаче, по 2-3 супени лъжици, ползвам за закваска от киселото мляко на Баба, нали било по БДС ;)
А като си направя подквасено си оставям един по-голям буркан за следващата закваска!


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #21 -: Януари 13, 2012, 20:56:32 pm »
krasavicata, и трите машинки ги разгледах вчера в Технополис. от линковете, които съм дала по-горе в темата, можеш да провериш в кои магазини на Технополис ги има в наличност.

аз заредих сега 1 литър купешко прясно мляко с 3 супени лъжици закваска от кисело мляко Елби 3,6%. две купички пъхнах в предварително загрята на 50 градуса и изключена фурна, а третата оставих в микровълновата.

утре заран - отзиви, помози Бог ;)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #22 -: Януари 13, 2012, 21:22:13 pm »
Джаме,3 суп.л. на 1литър не са ли малко?Аз слагам толкова на половинлитров буркан...знам ли де,то всеки си има система,но да си кажа и аз мнението :lol:.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #23 -: Януари 13, 2012, 21:23:56 pm »
ами не знам, аз порових из гугъл, прочетох няколко такива рецепти и затуй така направих.

леле, да не съм овапцала работата?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #24 -: Януари 13, 2012, 21:29:41 pm »
ами не знам, аз порових из гугъл, прочетох няколко такива рецепти и затуй така направих.

леле, да не съм овапцала работата?

Джамче
, малко е да, аз слагам по 2-3 лъжици, ама на един буркан (ползвам такива от лютеница). Млякото иначе, което вземам е домашно, доставят ми го от една местна кравеферма, явно и това има значение! Мерси за линковете тъкмо тях гледах и сега ;)


Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #25 -: Януари 13, 2012, 22:12:04 pm »
Джаме,3 суп.л. на 1литър не са ли малко?Аз слагам толкова на половинлитров буркан...знам ли де,то всеки си има система,но да си кажа и аз мнението :lol:.
Мхм, аз слагам 1 суп. лъж. на 0,8 л буркан (компотен)и си ми става млякото. Май като иска да става, ще става, а понякога всичко е перфектно като температура и подкваса, и времетраене, и пак не ще да стане.
Както казва Парси, всеки си има система и тя си му действа.
Човек трябва да обича избрания начин на живот точно толкова,колкото претенции ще му предяви подир време;и аз го обичам

 
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #26 -: Януари 14, 2012, 11:15:10 am »
И аз се записвам да следя темата. По Коледа исках от тези машинки, но.... излязоха други разходи. И все още не съм се отказала... Ще ми е интересно да прочета опита ви с тях :)



*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #27 -: Януари 14, 2012, 11:34:59 am »
аз освен по стандартния начин със завиване, съм пробвала и в микровълновата и в ел. фурната, както вече са споменали момичетата, но от както си купих купата на тапръруеър , квасенето е нищо повече освен изсипване на млако и закваска в нея. Затварям за през ноща и сутринта млякото бетон.
Никога не съм пробвала със купешко прясно мляко и при него не знам кое ще е най-добре.
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #28 -: Януари 14, 2012, 12:03:08 pm »
jam, какво стана?

Аз се заинтригувах. Мои познати си квасят мляко в къщи, но на мен ми се струва твърде голяма хамалогия. Тези уреди са ми интересни, доколкото разбирам са нещо като термостат. Който осигурява постоянна температура, така ли е?
На таурус описанието пише 7 купички по 150 мл, това не е ли твърде малко като обем?
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #29 -: Януари 14, 2012, 12:03:41 pm »
Джам я няма да сподели резултата :).

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #30 -: Януари 14, 2012, 12:09:11 pm »
резултатът е отличен!

заквасих 1 л. мляко с 3 големи супени лъжици кисело.

половината сложих в микровълновата и стоя цяла нощ.
другата половина разделих на 2 купички и сложих в предварително загрята до 50 градуса и изключена фурна. едната купичка извадих след 3 часа и прибрах в хладилника, другата оставих цяла нощ.

и трите проби станаха чудесни, като че ли най-гъсто и гладко стана това в микровълновата.

няма да купувам машинка :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #31 -: Януари 14, 2012, 12:13:00 pm »
Еее,браво!Нема не може :D

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #32 -: Януари 14, 2012, 12:15:33 pm »
благодаря на всички за ценните съвети и особено на elle22 за идеята с микровълновата!

колко интернет изрових да чета, а то, както винаги, истината била в нашия форум :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #33 -: Януари 14, 2012, 12:32:04 pm »
jam-e, прясното мляко беше домашно, магазинско?
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #34 -: Януари 14, 2012, 12:47:00 pm »
резултатът е отличен!

заквасих 1 л. мляко с 3 големи супени лъжици кисело.

половината сложих в микровълновата и стоя цяла нощ.
другата половина разделих на 2 купички и сложих в предварително загрята до 50 градуса и изключена фурна. едната купичка извадих след 3 часа и прибрах в хладилника, другата оставих цяла нощ.

и трите проби станаха чудесни, като че ли най-гъсто и гладко стана това в микровълновата.

няма да купувам машинка :)

Ха, сега!
Тъкмо се похвали да споделиш за таквиз като мене дето изобщо не знаят техниката на процеса.
Кое се вари, къде се слага и така подробничко, ако може :D
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #35 -: Януари 14, 2012, 13:09:08 pm »
Ха, сега!
Тъкмо се похвали да споделиш за таквиз като мене дето изобщо не знаят техниката на процеса.
Кое се вари, къде се слага и така подробничко, ако може


И аз така имам нужда от по-сериозни обяснения...



*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #36 -: Януари 14, 2012, 13:17:58 pm »
Варено прясно мляко с температура, като си топнеш пръста да е топло, не горещо. За около 2 литра прясно мляко, трябва една супена,  не препълнена лъжица кисело мляко. Аз съм от провинцията и по принцип имам възможност да си взимам истинска закваска, но не го правя непременно. пробвала съм и с домашна закваска без бактерия, пробвала съм и с "данон" и с "на баба" и с "верея", става с всички. Та в една купичка разбиваме лъжицата кисело мляко с няколко 4-5 лъжици прясно мляко. Изсипваме  го в купата с прясно мляко. Аз врътна с лъжицата няколко пъти. Това е всичко. ОТ тук натам избираш начин на квасене. Ако искаш в микрото, слагаш там. Ако искаш по старомодния начин - затваряш съда, загърваш го да се запази топлината и след 3 часа вади.
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #37 -: Януари 14, 2012, 14:10:22 pm »
Изглежда по-лесно, отколкото си го представям.
Ще се пробвам тия дни, ако ми донесат домашно мляко.
Като знам каква е консумацията на кисело мляко у нас и ми се получи, ще ми е едно от ежедневните задължения :lol: 8)

При заквасването - има ли значение вида на млякото? Примерно овче мляко да се заквасва с кисело краве или само с овче трябва?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #38 -: Януари 14, 2012, 15:20:17 pm »
jam-e, прясното мляко беше домашно, магазинско?

аз използвах магазинско прясно мляко - марка Oly и закваска с магазинско мляко Елби.

за съжаление, нямам си източник на домашно прясно мляко, но реших, че дори и произведено от купешко прясно мляко, пак ще съм спестила добавките, които слагат в купешкото кисело мляко.

понеже млякото е от магазина, не го варих, а само го стоплих в една купа леко. чела съм, че трябва да е толкова топло, че като си пъхнеш кутрето в млякото, да изтърпиш да броиш до 30 :) така и направих. след това, в отделна купичка разбърках добре 3 супени лъжици кисело мляко с малко от прясното. излях в голямата купа, разбърках го. пресипах в няколко керамични купички (гювечета), защото нямах стъклени буркани. захлупих с капака и сложих в микровълновата да престои през нощта.
ако се сложи в предварително загрята и изключена фурна с Т 40-50 градуса, ще е готово след 3-4 часа.
после се слага в хладилник и там "отлежава" 12 часа поне - така се стяга и се спира процеса на ферментация.

да видим втория опит, че власите се давят на края на Дунава...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #39 -: Януари 14, 2012, 15:38:00 pm »
Днес минах през супера и явно любимото ми кисело мляко вече не го продават там. Та тъкмо навреме сте подхванали темичката. Ще вземете да ме подкокоросате и мен да квася.