0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #100 -: Януари 19, 2012, 00:45:48 am »
Цитат
освен това четох че трябва да се свари не само поради страх от болести а с цел да се избият всички бактерии за да може като се добавят двете бактерии булгарикус и термофилuс, да могат да се размножават спокойно без да имат за врагове други бактерии.
т.е. с варенето разчистваме терена за да настаним нашите бактерии

Цитат
Тази тема  ми стана много интересна поради ,това че съм учила технологията за производство на кисело мляко,както и на други млечни продукти.Искам само да ви кажа няколко много важни причини поради, които задължително трябва да се пастъоризира суровото мляко:
-унищожаване на вредната патогенна микрофлора
-създава се безопасен за здравето продукт
-създава се вкус на варено
-подобрява се консистенцията
-създаване на благоприятни словия за развитие на млечно киселите бактерии
Така че не се колебайте и за миг ами си сварете млякото. :thumbup:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?action=printpage;topic=3234.0
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #101 -: Януари 19, 2012, 00:51:54 am »
а защо само затопляте, а не кипвате млякото, макар и купешко и пастьоризирано

а с каква цел да го кипваме?

Писах вече на първа страница, че моето кисело мляко се сгъстява само ако го варя около 5 минути.
Когато "прохождах" в заквасването, прочетох някъде в интернет, че варенето променя структурата на протеините. Не мога да цитирам.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #102 -: Януари 19, 2012, 01:06:53 am »
Цитат
освен това четох че трябва да се свари не само поради страх от болести а с цел да се избият всички бактерии за да може като се добавят двете бактерии булгарикус и термофилuс, да могат да се размножават спокойно без да имат за врагове други бактерии.
т.е. с варенето разчистваме терена за да настаним нашите бактерии

Цитат
Тази тема  ми стана много интересна поради ,това че съм учила технологията за производство на кисело мляко,както и на други млечни продукти.Искам само да ви кажа няколко много важни причини поради, които задължително трябва да се пастъоризира суровото мляко:

Така че не се колебайте и за миг ами си сварете млякото. :thumbup:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?action=printpage;topic=3234.0

ама душице, тия цитати говорят за нуждата от варене на СУРОВОТО мляко! :)
при пастьоризираното мляко, тая работа с бактериите е вече свършена.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%8C%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F

аз ползвам мляко, пастьоризирано с UHT (ultra high temperature) - при 132 градуса. за какво да го варя отново, хем при по-ниска Т?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #103 -: Януари 19, 2012, 07:37:01 am »
И аз не варя, пастьоризирано мляко. Снощи ме домързя, но днес ще направя пак с не варено пастьоризирано мляко и ако пак не ми се получи, ще пробвам и с варено. За мен е някакъв абсурд, да варя нещо пастьоризирао, но знае ли човек. Виж домашно ще го варя и 10 и повече минути, ама пък им нямам вярва, колко е домашно.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #104 -: Януари 19, 2012, 07:57:00 am »
много знаеш ти при колко градуса и по каква технология е сварено  :P
и ние сме поначели нещо тук там  :P, пък и аз до сега провал с мляко не съм имала  :D :D
« Последна редакция: Януари 19, 2012, 08:02:02 am от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #105 -: Януари 19, 2012, 08:07:03 am »
Аз обаче съм руса и много упорита,
чакам да напишете наръчника за квасене на мляко в очакване на домашно такова!
И понеже сте много заразни, ако не ми се случи скоро доставка Ке мориме купешко и тва е!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #106 -: Януари 19, 2012, 08:16:46 am »
http://s981.photobucket.com/albums/ae294/bluemoon__album/polezno/?action=view&current=2.jpg
http://s981.photobucket.com/albums/ae294/bluemoon__album/polezno/?action=view&current=3.jpg

Ето тук едно момиче е отговорило доста добре на въпросите
има и отговор за правене на сирене в домашни условия

http://s981.photobucket.com/albums/ae294/bluemoon__album/polezno/?action=view&current=5.jpg

Наскоро с детегледачката ми обсъждахме точно направата на кисело мляко в домашни условия /по повод на млякото, което наскоро нашумя с наличието на растителни мазнини/, жената е работила като технолог в ХВП и по-специално млечни продукти
коментирахме по-скоро киселите млека, според нея много рядко някой слага българска закваска в млякото за получаванена кисело мляко, най-често се използвала някаква суха италианска закваска, при която обаче квасещите бактерии измират при достигане на определена киселинност на млякото, та вероятно в случаите на недобре подквасено мляко може да се касае и за подобна закваска
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #107 -: Януари 19, 2012, 10:04:03 am »
Аз обаче съм руса и много упорита,
чакам да напишете наръчника за квасене на мляко в очакване на домашно такова!
И понеже сте много заразни, ако не ми се случи скоро доставка Ке мориме купешко и тва е!


Мише моите опити досега в киселото мляко са били само с домашно такова! Ползвах за закваска киселото мляко на Баба, това което е по БДС. Веднъж пробвах с това на Боженци, получи се, ама малко рядко, тип айрян ... :P
Джам
аз и поради и тази причина го варя първо! Не съм заквасвала досега с такова от кутия  :wink:


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #108 -: Януари 19, 2012, 14:27:44 pm »
много знаеш ти при колко градуса и по каква технология е сварено  :P
и ние сме поначели нещо тук там  :P

ами ще е добре да споделиш какво си прочела - може да е от полза някому. аз и на детето си не варя млякото, ако е пастьоризирано.

а откъде знам по каква технология е сварено? ами 1. на кутията пише UHT. 2. не го съхраняват в хладилник и има трайност 6 месеца.
това не може да се постигне, ако млякото не е било обработено при висока температура, която избива бактериите.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #109 -: Януари 19, 2012, 15:52:14 pm »
Джамче за пастъоризираното мляко има логика, това което казваш ако отговаря на истината в смисъл,че не ни лъжат с изписаното на кутиите (да не сметнеш :oops: че те обвинявам в лъжа, пази боже 8O.
Обаче дори и такова, след като е отворено се съхранява в хладилника ;)
С какви други марки купешки пресни млека сте пробвали да заквасите и ви се получава? :P


Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #110 -: Януари 19, 2012, 16:31:04 pm »
...да не сметнеш :oops: че те обвинявам в лъжа, пази боже 8O.

 :lol: :lol:

Аз честно казано вече не вярвам много на етикети....
Имам познат, които притежава мандра и веднъж ми разкри "малки тайни" за това как карат прясното мляко да "стегне" ако поради причини започне да се вкисва. Няма да описвам начина, за да не се изложа пак :) но лично на мен ми настръхнаха косите от този метод...

Баща ми пък е виждал как се правят кремвирши, от тогава не яде колбаси, но това е друга тема.....много дълга :)




*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #111 -: Януари 19, 2012, 16:41:46 pm »
ааа джиджи не така, виж с разкази за млякото не можеш да ме стреснеш и без това не ям, но за колбаси - луканка, пъстърма, саламче, дума да не съм чула :lol: :lol:
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #112 -: Януари 19, 2012, 16:44:22 pm »
Пепел ми на устата тогава  :lol:


*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #113 -: Януари 19, 2012, 19:51:21 pm »
Ми да вземем си направим зачатска кравеферма и пилчарник и свинарник а, кво ще кажете  :wink: :lol: :lol: :lol:
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #114 -: Януари 19, 2012, 21:55:45 pm »
Ми да вземем си направим зачатска кравеферма и пилчарник и свинарник а, кво ще кажете  :wink: :lol: :lol: :lol:

Хубаво ама като гледам ще има борба за длъжността "технолог". Не знам дали това няма да има фатални последици  :lol:


*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #115 -: Януари 19, 2012, 22:01:37 pm »
Ира, говорих по принцип, че някак си е нормално да зная какво е UHT технология, най-малкото от обща култура
да, аз на етикети не вярвам особено, за това винаги съм варила млякото, макар и по UHT
пък и нищо не ти пречи в името на експеримента да се опиташ да направиш кисело със кипнато купешко стерилизирано ;) /освен собствената ти увереност, че знаеш какво правиш, разбира се/
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #116 -: Януари 19, 2012, 22:23:25 pm »
Ми да вземем си направим зачатска кравеферма и пилчарник и свинарник а, кво ще кажете  :wink: :lol: :lol: :lol:
Аз,вече го направих.Преди 2,5 години се изнесохме  да живееме в едно село на 25 км от София,и от миналото лято си имаме кокошарник :D Прясно мляко си квася в гювеч 6 л ,и е истинско,директно от кравата,купуваме го от съседите.Яйцата са ни био защото ги храним само с изчистен фураж,а не този за носачки,който е пълен с хормони.От софийско чедо станх най-голямата привърженичка за живот на село.Е,ходя в София на работа,ама ако има начин да се откъсна от тая лудница,ще го направя на секундата.
Може да си разочарован ако не успееш,но си обречен ако не опиташ...
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #117 -: Януари 19, 2012, 22:33:30 pm »
Аз обаче съм руса и много упорита,
чакам да напишете наръчника за квасене на мляко в очакване на домашно такова!
И понеже сте много заразни, ако не ми се случи скоро доставка Ке мориме купешко и тва е!


Мише, наистина ли искаш рецепта за квасене или се будалкаш?
Първите две години младенеца ядеше само домашно квасено мляко. Как съм намирала качествено домашно прясно не ме питайте. В заверата бяха впрегнати всички разклонения на фамилията плюс офиса ми. Понеже ми куцаше логистиката ми се е случвало да имам по 5 литра замразено прясно мляко  :lol:.

Нещо не мога да разбера необходимостта от купуването на специално машина за квасене, просто защото това е толкова лесно нещо, че ... но всеки си знае за него си.
Джам, ако си се опитвала да квасиш купешко мляко не се изненадвам, че не е станало. Родопско осеяло въобще не ти е нужно, нали имате парно. Ако искаш потелефона ще ти обясня как става, но с купешко ще се получи г...вно

Според мен да се кваси купешко мляко е безмислено, защото то е толкова ерзац, че все едно квасиш тебеширена вода с мас. Изключение според мен прави донякъде млякото от млекарниците на Добрев, но и то е далече от истината.

Да ви споделя начин за разпознаване на хубаво мляко. Сварявате един литър, а когато заври, бъркате за да не кипне и добавяте сока от 1 лимон или 3, 4 супени лъжици оцет, след което още ври към 3, 4 минути. Целта е да се пресече млякото, ама хубаво да се пресече. После го прецеждате и разглеждате внимателно това, което остане. Това на практика е чист, натурален млечен протеин, изключително полезен. В северна Бг го наричат ешмик, италианците рикота, някои погрешно го наричат извара (изварата е съвършено различно нещо, получава се поразлична технология). Каквото и да е, но ако млякото е качествено, сухото вещество е много, с наситена масленост и БЕЗУМНО ВКУСНО. От купешко мляко се получават към 2 супени лъжици стрит тебешир, а отделената суроватка е ...

Като допълнение, ще добавя, че моя дядо, доста известен навремето Кардиолог, завършил  и специализирал в Германия, го е предписвал на болните си за подсилване и подобряване на функцията на черния дроб.
« Последна редакция: Януари 19, 2012, 22:36:25 pm от Fussii »
В очакване ....
*
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #118 -: Януари 19, 2012, 23:32:05 pm »
А каква баница става с това - ммммммммммм
Re: Уред за кисело мляко
« Отговор #119 -: Януари 19, 2012, 23:35:25 pm »
bochka, завиждам ти най-искрено. Аз отдавна си мечтая да стана селянка, ма пусто мъжа ми се е трътнал да става гражданин и няма да ме огрее  :lol:
Fussil, благодаря за полезната информация. Това с пресичането поне изглежда простичко...таман като за мен  :lol: